Bitevní vrtulníky T129 pro tureckou armádu

TAI/AgustaWestland T129 ATAK
Foto: TAI/AgustaWestland T129 ATA. Všimněte si vedení nábojového pásu kolem trupu pro 20mm rychlopalný kanón. / TAI

Turecká pozemní armáda (Türk Kara Kuvvetleri) získala prvních devět bitevních vrtulníků T129A EDH (Erken Duhul Helikopteri). Vrtulníky v turecké armádě postupně nahradí americké bitevní stroje AH-1 Cobra.

Turecká armáda disponuje 30 bitevními vrtulníky AH-1E/P Cobra a 37 modernějšími AH-1W Super Cobra. Turecko plánuje všechny americké stroje postupně nahradit „domácím“ typem T129. V současné době je objednáno 60 vrtulníků T129 s opcí na dalších 40 strojů.

Celým jménem TAI/AgustaWestland T129 ATAK je turecký vrtulník vycházející z italského bitevního stroje Agusta A129 Mangusta. Turecký program pořízení nových bojových vrtulníků nese název ATAK (Attack and Tactical Reconnaissance Helicopter).

Program ATAK odstartoval v roce 2007 s původním plánem odebrat 91 vrtulníků T129. První prototyp podnikl let v roce 2010, avšak brzy poté havaroval. První tři turecké před-sériové stroje podnikly let v roce 2011.

Oproti italskému stroji A129 je turecká varianta pokročilejší a vybavená tureckými systémy (taktický počítač, kompletní avionika, zbraňový systém, přilbové zaměřovače, senzory atd.).

Zcela nové jsou motory, převodovka a listy rotoru. Podle tureckých požadavků je stroj upraven pro operace v prostředí s velkou teplotou a nadmořskou výškou.

Klíčovou roli hrají výrazně výkonnější motory, které poskytuji T129 dostatek výkonu v řídkém (vysokohorském a teplém) vzduchu. Skvělý poměr výkon/hmotnost dovoluje T129 operovat ve výškách až 6000 metrů nad mořem (A129 4700 mnm).

Video: Propagační video / YouTube

Vrtulníky jsou vyráběny společně britsko-italskou firmou AgustaWestland a tureckou TAI (Turkish Aerospace Industries). Cena celého programu (vývoj, nákup strojů, pozemní zabezpečení) se odhaduje na 3,2 miliardy dolarů.

Turecká armáda získala před dvěma týdny prvních 9 strojů prozatímní varianty T129A EDH. Stroje jsou vybavené jednoduší avionikou. Výzbroj se skládá pouze z 20mm rychlopalného kanónu (500 nábojů) a 70mm neřízených střel. Stroje „áčkové“ verze turecká armáda v budoucnu zmodernizuje na finální verzi A129B.

Dalších 51 strojů má být již v konečné variantě víceúčelové variantě A129B. Stroje dostanou pokročilé elektronické systémy, použitelné jak pro boj, tak pro průzkum.

A129B unese až 1200 kg výzbroje - např. až osm protitankov ých tureckých střel Mızrak-U (dostřel 8 km), dvanáct laserem naváděných tureck ých 70mm Roketsan Cirit a dvě protiletadlové AIM-92 Stinger.

O pohon vrtulníku se stará dvojice turbo hřídelových motorů LHTEC CTS800-4A (2×1041 kW). Motor je společným dílem britské Rolls-Royce a americké Honeywell. Pohonná jednotka původně vznikl a pro zrušený projekt průzkumně-bojového stealth vrtulníku RAH-66 Comanche. Motory v rámci licence vyrábí turecký TAI.

V rtulník A129B má šanci stát se také úspěšným exportním artiklem tureckého vojenského průmyslu. Zájem o vrtulník již projevil mimo jiné Ázerbájdžán, Libye, Bahrajn, Filipíny, Malajsie, Pákistán nebo Spojené arabské emiráty.

Zdroj: Defense-Update, TAI

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rozmístění protiraketového deštníku v Turecku vyvolává napětí

Rozmístění systému protiraketové obrany Patriot, které počátkem tohoto týdne začala přímo na ...

Občanská válka v Sýrii prospívá tureckému zbrojnímu průmyslu

Společný náhled sunnitských zemí na situaci v Sýrii podnítil vznik nových spojenectví, která ...

Noční můra NATO: Čína prodáva zbraně do Turecka

V posledních dnech a týdnech je v kuloárech NATO tématem číslo jedna záměr Turků nakoupit čínské ...

Turecké námořnictvo

Nejsilnější námořní silou v Černém moři (resp. v oblasti) je Turecké námořnictvo (Türk Deniz ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Matesaax
  15:59 07.05.2014

  Turci měli původně zájem o ruský Ka-52,ale nekonečný vývoj toho vrtulníku je odradil.

  Turci měli původně zájem o ruský Ka-52,ale nekonečný vývoj toho vrtulníku je odradil.

 • RiMr71
  14:22 07.05.2014

  ...no... s tím "bezpečným" působením v horách proti pasákům a (...) koz... Matně si vzpomínám, že jsem četl v publikaci o MI-24, kolik jich bylo sestřeleno (zabitím pilota) přes ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no... s tím "bezpečným" působením v horách proti pasákům a (...) koz...
  Matně si vzpomínám, že jsem četl v publikaci o MI-24, kolik jich bylo sestřeleno (zabitím pilota) přes boční "plexi" v hornatém terénu z okolních svahů...Skrýt celý příspěvek

 • nevertemediam
  12:08 07.05.2014

  proti bande uterakov v kurdistane a na syrskej hranici staci. Mali kupit od rusov MI 28, ale politika zauradovala...

  proti bande uterakov v kurdistane a na syrskej hranici staci. Mali kupit od rusov MI 28, ale politika zauradovala...

 • Jan Grohmann
  10:53 07.05.2014

  Zdá se, že Turcu jednoduše upřednostnili maximální dostup před balistickou ochranou. Větší balistická ochrana povede k nárustu hmotnosti a tedy ke zmenšení poměru výkonu motoru ke ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se, že Turcu jednoduše upřednostnili maximální dostup před balistickou ochranou.
  Větší balistická ochrana povede k nárustu hmotnosti a tedy ke zmenšení poměru výkonu motoru ke hmotnosi vrtulníku.
  Turci budou vrtulníky nasazovat zřejmě především v hornatém Kurdistánu.Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  09:48 07.05.2014

  tohle je bitevní vrtulník :-)

  http://www.youtube.com/watch?v...

  tohle je bitevní vrtulník :-)

  http://www.youtube.com/watch?v...

 • papaHoth
  09:30 07.05.2014

  no to je přesně moje úvaha. Ale přeci jen je to asi o další stupeň lepší, než ozbrojený čistě komerční vrtulník. Ten je dobrý pro policii, ale ne pro vojenské působení. Tady je ...Zobrazit celý příspěvek

  no to je přesně moje úvaha. Ale přeci jen je to asi o další stupeň lepší, než ozbrojený čistě komerční vrtulník. Ten je dobrý pro policii, ale ne pro vojenské působení.
  Tady je lepší umístění motorů, posádky, systémů a i nosnost díky super motoru je úplně jinde, než u komerčních vrtulníků stavěných na úsporný civilní režim.
  Ale o odolnosti vůči přímé palbě se nedá příliš mluvit. Bok s velkými okny vypadá velmi křehce.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:03 07.05.2014

  to : papaHoth Potom vzniká otázka, k čemu je dobrý takový bitevní vrtulník, který nevydrží ostřelování z ručních zbraní a musí létat vysoko, kde ho zase ohrožují PLŘS. To už by ...Zobrazit celý příspěvek

  to : papaHoth
  Potom vzniká otázka, k čemu je dobrý takový bitevní vrtulník, který nevydrží ostřelování z ručních zbraní a musí létat vysoko, kde ho zase ohrožují PLŘS. To už by pak stačil obyčejný ozbrojený vrtulník.Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  22:07 06.05.2014

  hudba sice z mého v dětství oblíbeného seriálu Airwolf, ale na bitevní vrtulník to působí velmi křehce a zranitelně :-( Už když jsem četl popis mise Tigerů respektive Tigre, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  hudba sice z mého v dětství oblíbeného seriálu Airwolf, ale na bitevní vrtulník to působí velmi křehce a zranitelně :-( Už když jsem četl popis mise Tigerů respektive Tigre, tak i ty létají velmi vysoko kvůli ostřelování ze země a to oproti tomuto vypadají o dost bytelněji. Více než bitevní vrtulník to bude létající zbraňová platforma....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...