Bitevník s nátěrem připomínajícím válečného letce bude mít premiéru v Čáslavi

Návrh kamufláže L-159 ALCA podle druhoválečné britské stíhačky Spitfire; větší foto / 21. zTL  

Na atraktivní premiéru se mohou těšit návštěvníci Dne otevřených dveří letiště Čáslav. Jeden lehký bitevní letoun Aero L-159 ALCA z výzbroje Vzdušných sil Armády České republiky totiž získává novou kamufláž, která odpovídá zbarvení letounu Spitfire, s nímž za 2. světové války létal generál František Peřina, a poprvé se veřejnosti představí právě 20. května při čáslavském dni otevřených dveří.

L-159 "Spitfire" 

„Generálporučík František Peřina byl válečný hrdina, letecké eso. Tímto nástřikem chceme vzdát hold nejen jemu, ale i všem ostatním hrdinům 2. světové války. Nástřik se právě realizuje a letoun bude poprvé představen 20. května 2017 na dni otevřených dveří naší základny. Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na realizaci tohoto projektu. Tento dík patří příslušníkům 212. TL, spoluorganizátorovi DOD Jagello 2000 a generálnímu partnerovi AERO Vodochody," pronesl plukovník Petr Tománek, velitel 21. základny taktického letectva Čáslav.

Generál Peřina za 2. světové války sloužil ve francouzském a následně britském letectvu. Dohromady zaznamenal 12 jistých sestřelů nepřátelských letounů a 2 pravděpodobné.

„Je zároveň patronem 212. taktické letky z naší základny, která létá na strojích L-159, z nichž jeden je na základě podkladů od špičkového výtvarníka Pavla Holého z Vojenského historického ústavu Praha připravován do podoby Spitfiru generála Peřiny," dodal Tománek.

„Velmi nás těší, že ve spolupráci s generálním partnerem akce, společností AERO Vodochody, můžeme tímto způsobem připomenout aktivní zapojení československých vojáků do bojů proti nacismu, které by nemělo být zapomenuto," řekl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které květnový Den otevřených dveří letiště Čáslav spoluorganizuje.

Den otevřených dveří na letišti Čáslav

Den otevřených dveří, který se letos koná 20. května 2017, ukáže nejen čáslavskou základnu a další složky Armády České republiky, ale nabídce návštěvníkům také atraktivní letecké ukázky.

„V letošním roce návštěvníky čeká opět několikahodinový dynamický program. Nově můžeme potvrdit, že se na show předvede belgický demo tým, display pilot slovenského cvičného stroje Aero L-39 Albatros nebo světové známá akrobatická skupina Flying Bulls," prozradil velitel základny plukovník Petr Tománek.

Kamufláž přesně barvám letounu Spitfire Mk.159 verze OVL2, s nímž za války generál Peřina létal; větší foto / 21. zTL

Belgické letectvo se na Dni otevřených dveří prezentovalo již v roce 2015 s demo ukázkou letounu General Dynamics F-16 , letos však budou mít návštěvníci možnost shlédnout navíc také dynamickou ukázku vrtulníku Agusta A-109 tohoto královského demo týmu.

„Těší nás rozrůstání účasti na akci o zahraniční účasti. Ukázka slovenského Albatrosu měla loni svou premiéru na Mošnově, takže jsme si jisti, že bude pro návštěvníky atraktivní. Stejně tak by mělo být velmi zajímavé vystoupení světoznámé akrobatické skupiny Red Bull Flying Bulls. Jejich vystoupení čtyř akrobatických speciálů XA-42 stojí na přesném detailu velmi těsné skupinové a zrcadlové akrobacie," okomentoval Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci spolupořádá.

Letové ukázky tak budou pro diváky jistě velmi atraktivní. Již dříve svou exkluzivní českou premiéru potvrdila světově proslulá akrobatická skupina Patrouille Suisse na stíhačkách F-5ETiger II. Dále vystoupí hradecká skupina Czech Flying Legends s leteckou ukázkou dvoumístného legendárního MiG-15UTI, což je typ letounu, který sloužil u 22. stíhacího pluku, jehož 60 výročí založení si základna v rámci akce připomíná.


Do dynamických ukázek se samozřejmě zapojí také kompletní display tým Vzdušných sil Armády ČR. Čáslavskou základnu bude v rámci akce poprvé reprezentovat nový display pilot letounu JAS-39 Gripen. Dále bude dvojice pilotů L-159 ALCA ve své ukázce simulovat útok na pozemní cíle za doprovodu pyrotechnických efektů.

Účast na akci si nenechají ujít ani předváděcí piloti vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. „V jednání jsou však ještě další dynamické ukázky zahraniční letecké techniky," uzavřel plukovník Tománek.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Neobyčejná letová mise čáslavských pilotů

První srpnovou středu se uskutečnila neobyčejná letová mise. V jednom z pracovních prostorů, který ...

Letecká základna v Čáslavi přivítala návštěvu z Brazílie

Dne 13. října 2014 se u 21. základny taktického letectva Čáslav uskutečnila návštěva delegace ...

Aero předalo společnosti Draken první letoun L-159

Ve středu 30. září 2015 AERO Vodochody AEROSPACE slavnostně předalo společnosti Draken International ...

Nácvik zásahu záchranných složek na čáslavském letišti

Na stojánce M-1 21. základny taktického letectva se rozprostírají kusy letounu L-159 ALCA, vše halí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Olaf
  19:45 07.05.2017

  Navrhuji ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem stroj dovyzbrojit dobovými kulomety. Krom uctění památky našich letců tak vznikne jediná Alka s integrovanou výzbrojí a ...Zobrazit celý příspěvek

  Navrhuji ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem stroj dovyzbrojit dobovými kulomety. Krom uctění památky našich letců tak vznikne jediná Alka s integrovanou výzbrojí a budeme na svěgtě další český unikát!Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:52 05.05.2017

  Zaujímavé, dúfam, že s tým budú lietať aj na letecké dni.

  Zaujímavé, dúfam, že s tým budú lietať aj na letecké dni.

Načítám diskuzi...