Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Ženy procházejí kolem zničených domů v Aleppu. / Autorka

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje proti tyranovi. Novinářka Markéta Kutilová, která tuto oblast opakovaně navštěvuje, nabízí trochu jiný pohled: „Bitvy o Aleppo se účastní i radikální islamistické skupiny, vyzbrojované a placené třetími zeměmi. Současný vývoj pak je výsledkem dohody Turecka a Ruska,“ píše ve svém komentáři.

Radikální islamistické skupiny se nyní stahují z východního Aleppa, které mají pod kontrolou již přes tři roky. Za tu dobu se jim podařilo ovládnout i umírněné skupiny Svobodné syrské armády, což je opozice vůči Asadovi, která měla zejména v počátku války podporu USA a Západu vůbec.

Jde o žoldáky, které do Aleppa vyslalo Turecko, Katar a Saudská Arábie – sponzoři, kterým vadí Bašár al-Asad. Tyto sunnitské velmoci mají v Sýrii svoje plány a Asadův režim jim v tom brání.

Aleppo jejich syrští spojenci nedobyli, tak teď zaveleli k ústupu. Odcházení těchto žoldáků ze strategicky důležitého města přitom rozhodně není výsledkem Asadovy vojenské převahy, ale dohody mezi Ruskem a Tureckem – dvou jinak znepřátelených velmocí, které v syrské válce hrají prim a nyní hledají společnou řeč, jak si mocensky rozdělit Sýrii.

Erdogan a Putin, turecký a ruský vůdce, vyjednali uvolnění Aleppa ve prospěch Asada, respektive Ruska, v polovině října. Desátého prosince se potkali i jejich ministři zahraničí, kteří dohodu potvrdili.

„Mluvili jsme s Putinem o Aleppu. Vyjádřil přání, aby An Nusra (jedna z oněch islamistických organizací, odnož Ál Kajdy – pozn. red.) opustila město. Už jsme dali nezbytné instrukce našim spojencům a začali na tom pracovat," prohlásil Erdogan pro ruskou agenturu RIA Novosti.

Mýdlo z válečné zóny

Realita v Aleppu není černobílá, vedou se tu boje nejen vojenské, ale i propagandistické. Aby bylo jasno: ti, kteří východní Aleppo v roce 2012 obsadili, nejsou žádní beránci. Z velké části jde o džihádistické skupiny typu Ahrar aš-Šám, an-Nusra–Džabhat Fatah aš-Šám či Harakat Núr ad-Dín az-Zenki. Jak už jsem zmínila, mají podporu zejména z Turecka, Kataru a Saudské Arábie, přičemž jejich ideologie často není o nic lepší než v případě Islamského státu (ISIS).

Nezadají si s ISIS ani v brutalitě: známá jsou videa, kde přímo v ulicích brutálně popravují civilisty či Asadovy vojáky. Nyní tyto džihádistické skupiny začaly odcházet na jihovýchod k Idlibu a na sever k turecké hranici. Právě zde zůstává „kapsa" de facto pod kontrolou Turecka.

V západním Aleppu, které je pod kontrolou Asadova režimu, a kde nyní přebývá i většina civilistů, probíhá život relativně „normálně", lze-li to tak říci – i tato část města je však ostřelována islámskými radikály, i zde umírají tisícovky civilistů. „Letos v listopadu jsme tam jeli nakoupit zboží. Skoro nepoznáte, že je válka, továrny i obchody normálně fungují," vypráví obchodník Mohamad Hasan, se kterým jsem mluvila v severosyrském Kobaní.

Z Aleppa je stále zásobována velká část Sýrie, já osobně jsem si na severu země před měsícem koupila mýdlo, sirup na kašel či bundu – to všechno z Aleppa. Hasan odtud vozí i několik kamionů zboží měsíčně. „Cestou musíme platit za průjezd všem skupinám, které kontrolují území," říká.

Civilisté na útěku

Dopátrat se bližší pravdy o životě ve východním Aleppu, které je pod kontrolou džihádistů, je téměř nemožné. Nezávislí novináři se tam nedostanou a zprávy z jiných zdrojů jsou obvykle propagandou.

„Byl jsem v Aleppu nedávno a podle mě žije ve východní části města přibližně sto tisíc civilistů – jednak bojovníků, těch je kolem pěti tisíc, dále jsou tam jejich rodiny, a pak ti, kteří tam jsou džihádisty drženi jako živé štíty a civilisté, kteří prostě nemají kam jít," říká Abu Adnan Amjed, generál vojenské skupiny v Manbídži na severu země.

Syrský analytik I. D. (plné jméno uvádět nechce), který pracuje pro jednu z mezinárodních humanitárních organizací, a kterého zde pravidelně navštěvuji, generála doplňuje: „Všichni civilisté, kteří mohli, už z východního Aleppa dávno utekli do západní části města. Samozřejmě, že je pak lustrují Asadovi vojáci. A že ti, kteří s džihádisty spolupracovali, mohou mít problém."

Zářným příkladem propagandy, vedené zejména na sociálních sítích, jsou takzvané Bílé helmy WH (White Helmets) – záchranáři, kteří působí v oblastech, které jsou pod kontrolou rebelů z řad radikálních islamistů a působí tak zejména ve východním Aleppu a v oblasti Idlíbu. „My Syřané jsme o nich nikdy předtím neslyšeli. Určitě tam pomáhají, ale jen v částech, které jsou pod kontrolou sunnitských radikálních skupin," říká citovaný analytik I. D. Bílé helmy vybírají v celosvětovém měřítku miliony dolarů, ale kde přesně peníze končí, zatím nikdo neodhalil.

V uplynulých týdnech, kdy bombardování východní části Aleppa zesilovalo a džihádisté se dávali na ústup, odtud uteklo přes třicet tisíc civilistů. „Máme zde pro ně několik sběrných míst a bývalou továrnu na bavlnu. Jsou často podchlazení, podvyživení, zranění, v šoku," uvedl Marianne Gasser z Červeného kříže pro server Newsdeeply.com.

Zprávy OSN pak zmiňují brutální zacházení Asadových vojáků s prchajícími civilisty, včetně žen a dětí. Armáda údajně pročesává opuštěné domy a vraždí na potkání, bez milosti zabíjí i vzdávající se povstalce. Džihádisté nezůstávají pozadu a ostřelují civilisty, kteří se pokoušejí uniknout z východního Aleppa. Zkrátka peklo na zemi. Brutalita Asadova režimu, která ještě vzrostla po zapojení Ruska a íránských milic, je zjevná, celkem už si válka o Sýrii vyžádala přes 300 tisíc obětí.

Hřiště mocností

Bitva o Aleppo ukazuje realitu celé syrské války velmi názorně. „Dávno zde nejde o nějaké ideály, revoluci či boj za svobodu. To bylo na počátku revoluce. Pak se do toho vložily zahraniční síly," říká již zmíněný analytik I. D., který vede humanitární projekty na severu Sýrie.

Zainteresovaným státům jde o to, kdo bude ovládat jakou část Sýrie. Asad a jeho armáda plně závisí na tom, co si myslí Rusko a Írán – dvě velmoci, které potřebují svého spojence udržet u moci, byť alespoň částečné (Írán je šíitský, pro Rusko je Sýrie strategický region a Asad dlouholetý partner). Opozice proti Asadovi sestává z desítek skupin a milic, které jsou víceméně sunnitské a mají podporu Turecka, Saudské Arábie a Kataru. Podpora USA je nyní spíše mizivá.

Zbraně, peníze a vůbec vše, co potřebují k boji, proudí k sunnitským skupinám zejména z Turecka. „Z výpovědí zajatců víme, že si tam velitelé jezdí pro peníze, které pak vyplácejí žoldákům," řekl mi v listopadu ve městě Kámišlí na severu země advokát Mohamed Issa.

Odměny za mrtvé a raněné

Turecko, Saudská Arábie a Katar podporují v Sýrii od samého počátku různé sunnitské skupiny. A jak se jedna za druhou vyčerpávají, kupují si další a další. Nedávno si takto "pořídili" několik skupin Svobodné syrské armády, která s podporou Turecka dobyla město Džarábulus na severu Sýrie, a které je teď v podstatě tureckou kolonií. Turecko má zájem rovněž o město Al Báb, přes které vedou důležité silnice spojující Turecko, Aleppo a Rakku – ta je zatím pod kontrolou ISIS.

Mnohé z těchto skupin jsou džihádisticky orientované a ve finále se podobají ISIS Typické pro ně je, že si neustále mění jména a sdružují se do koalic, které se každou chvíli přeskupují. Příznačné pro ně jsou i rozepře a střídání velitelů. Společnou mají jedinou věc: boj proti Asadovi a Kurdům, čili závislost na Turecku, Saudské Arábii a Kataru.

„Bojují za ně žoldáci, ochotní sloužit komukoliv, kdo jim zaplatí," říká již zmíněný advokát Mohamed Issa z města Kámišlí a pokračuje: „Našimi věznicemi prošlo zhruba devět set těchto bojovníků. Nejdřív spustí o ideálech, nakonec ale pokaždé přiznají, že jim jde o peníze." Žoldnéři tvoří i většinu z těch, kteří bojují v Aleppu – ať už jde o vesničany z okolí nebo o cizince. Podle Issy dostávají 200 dolarů měsíčně, velitelé pak inkasují odměny za každého mrtvého či raněného.

V neutrální pozici vůči Asadovi jsou nyní Kurdové, kteří na severu Sýrie vyhlásili autonomní oblast Rojava. Kurdské jednotky YPG se spojily s dalšími třemi desítkami milicí a vytvořili koalici Syrských demokratických sil SDF. Bojují hlavně proti ISIS, nikoliv proti Asadovi. Podporují je hlavně USA, které zde mají speciální jednotky, letiště i základny. Právě kvůli tomu se USA dostaly do sporu s Tureckem, které jednotky YPG považuje za teroristy.

Rebelové ostřelují civilisty

K mému tvrzení, že západní/asadovo Aleppo (ta část města, kde žije většina civilistů) bylo ostřelováno rebely - to jsou známá fakta, dělo se tak konstantně od roku 2013. Rebelové sice nemají letadla a neshazují bomby jako Asad, ale civilní části města ostřelovali konstantně. Nedávno jsme mluvili přes Skype s jednou mladou ženou z východního Aleppa, která teď žije v západním Aleppu.

Je pro nás zcela důvěryhodný zdroj. Zde ji cituji: „Je to šílené. Zrovna před několika dny ostřelovali rebelové centrum města a univerzitu. Dopadlo na ni sedm raket. Tři studenti zahynuli. Svobodná syrská armáda (FSA) a an-Nusra, přejmenovaná teď na Džabhat Fatah aš-Šám, útočily na režimní pozice. Nic tu není normální... Teď právě FSA a an-Nusra útočí na čtvrť Bustan al-Baša, což je jen půl hodiny cesty z centra Aleppa. Tahle čtvrť je plná Kurdů a Arménů."

Od začátku syrské krize je Aleppo terčem bojů, je to už skoro úplně zničené město. Zcela rozbořené jsou části města jako Ašrafíja, Síhán, Saláh ad-Dín (jihozápadní část města), Ramuseh (jih Aleppa), které jsou pod kontrolou režimu. Bohužel i při tomto ostřelování umírali civilisté. Jen tomu skoro nikdo nevěnoval pozornost. Barelové bomby a další bombardování východního Aleppa ruskými/sadovskými silami poutalo většinu pozornosti médií.

„Já sám jsem prošel spoustou skupin Svobodné syrské armády (SSA). Některé se rozpadly, když jejich členové prodali své zbraně poté, co je dostali třeba od USA. Z některých jsem utekl a přeběhl tam, kde mi nabízeli lepší podmínky. Nakonec jsem se připojil ke Kurdům a koalici SDF," vypráví nám na severu Sýrie Abú Didžvar.

Právě koalice SDF (Syrské demokratické síly), která se vytvořila ze 32 skupin na severu Sýrie má podporu zejména od USA. „USA od počátku syrské války vždy vsadily na špatné koně, podporovaly skupiny SSA, které se pak rozpadly či zbraně rozprodaly," říká Didžvar.

USA tak teď podporují alespoň SDF, které jsou pod vedením kurdských milic YPG a YPJ. Tím se ale USA dostaly do sporu s Tureckem, které YPG a YPJ považuje za teroristy kvůli jejich napojení na Kurdskou stranu pracujících (PKK). To nic nemění na skutečnosti, že USA mají v syrském Kurdistánu několik stovek svých speciálů, dvě letecké základny a zapojují se přímo do bojů proti ISIS.

Jednotky SDF pod vedením USA těsně před volbami v USA vyhlásily ofenzívu na Rakku, baštu ISIS v Sýrii. "Musí si pospíšit, než ji bude chtít dobýt Asad nebo Turecko skrz svoje pěšáky. Turecko chce na severu Sýrie vytvořit tzv. bezpečnou zónu, kam si postupně stáhne svoje rebely z jiných částí Sýrie. Tato zóna znemožní Kurdům, aby spojili svoje provincie Afrín a Kobaní na severu Sýrie," říká syrský analytik.

Otázkou zůstává, jaké plány má do budoucna Asad, potažmo Rusko právě s Kurdy. Ti stále více spoléhají na USA a tak se dění v Sýrii štěpí zejména na zóny pod vlivem USA, Ruska a Turecka.

Bílé přilby

Nezpochybňuji existenci bílých přileb WH (White Helmets), ani to, že pomáhají zraněným - ať už ozbrojencům či civilistům. Zároveň upozorňuji na velké "ale": Bílé přilby WH (White Helmets) působí jen v regionech, které ovládá hlavně Nusra (odnož Al Kaidy, i když se od nich distancovala).

Např. v Idlíbu ale už Nusra vloni zavedla právo šaría. Hlavní sponzor Nusry a dalších skupin k nim přidružených (většinou jde o radikální islamistické skupiny) má podporu z Turecka, Saudské Arábie a Kataru. Tyhle skupiny byly vyzbrojované už před revolucí. WH jsou v podstatě jejich "embeds".

Proč si říkají Syřané, když jejich zakladatel je Brit James Le Mesurier (British security specialist). Na webu tvrdí, že pomáhají 7 milionům Syřanů - ověřitelná lež.

A kde se vzaly zrovna v roce 2013, když nejvíce civilistů umíralo o rok, dva dříve? Není to ta doba, kdy Nusra a další skupiny začaly ovládat ty "umírněné"? Podle mého názoru až příliš zneužívají lidské utrpení (80 % jejich videií jsou děti v ruinách) a vybírají miliony dolarů. Přitom říkají, že všichni jsou dobrovolníci.

Prezentují se jako "syrské obranné síly" (Syrian Defence Forces), ale operují jen v 10 % země? WH existují a zachraňují, ale musíme vidět i to, kdo a co je za tím.

Tedy Bíle přilby ano, ale přemýšlejme o nich kriticky, protože i zde se za pár let může projevit nepěkná realita. Zajímavě je rozebírá třeba britská aktivistka Vanesa Beeley - i ona může být součástí jakési Asadovské propagandy, ale něco na jejich zjištěních určitě může být.

Je za vším ropa a plyn?

Území Sýrie leží v surovinově bohatém regionu a díky přístupu k moři zajišťuje přímé spojení s Evropou. Podle některých analytiků, jako je například americký publicista a právník Robert Kennedy jr. (synovec Johna Kennedyho), mají vést přes Sýrii nové trasy pro ropu a plyn, které mají zásobovat Evropu ze zdrojů v Kataru, Saudské Arábii a Iráku.

Tyto země, kde převažuje sunnitské obyvatelstvo, potřebují Asada sesadit či alespoň zatlačit tak, aby zde mohla vzniknout zóna, přes kterou by nový plynovod mohl vést. To se jim daří uskutečňovat právě prostřednictvím džihádistických skupin včetně Islámského státu.

A aby to bylo ještě zamotanější, svou ropu do Evropy potřebuje dostávat také šíitský Írán – přes Irák a Sýrii. Proto tolik podporuje iráckou armádu i Asada. A Rusko? Tomu zatím vyhovuje energetická závislost Evropy na jeho zdrojích, takže chrání Asada, který je strategickým spojencem Rusů v regionu už dlouhé roky.

Sýrie se tedy zřejmě bude porcovat na sunnitskou a šíitskou část, přičemž jedna bude „ruská" a druhá „americká". Možná bude muset vzniknout i další část, která bude pod vlivem Turecka, Saudské Arábie a Kataru, otázkou zůstává, co se stane s Kurdy na severu země. Jedno je jisté: při porcování syrského medvěda už rozhodně nejde o Syřany.

Fotky: Aleppo; Autorka: Markéta Kutilová

Nahlásit chybu v článku


Související články

Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal ...

Začíná rozhodující bitva s Islámským státem o Mosul

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosul začala 16. října 2016. Město brání ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  02:18 26.12.2016

  Luky Díky a tobě a dalším čtenářům přeji také krásné svátky. PavolR Zpochybnit něčí legitimitu lze snadno. Pro příklad, jeden tu může zpochybnit svéprávnost toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Díky a tobě a dalším čtenářům přeji také krásné svátky.  PavolR

  Zpochybnit něčí legitimitu lze snadno. Pro příklad, jeden tu může zpochybnit svéprávnost toho druhého a naopak. Ovšem jí prokázat je úplně něco jiného. Tudíž žvanit a zpochybňovat lze bez hranic.
  Pochybnosti o průběhu referenda, voleb apod. mít můžeme. Ale pokud ta země, jaká to zmiňuje neposlala či se nezasadila v OSN o pozorovatele. Tak její vyjádření je jen účelové a dosti mělké. Tudíž není důvěryhodné.
  Pro příklad mise OSN na dodržování příměří.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  Ohledně demokracie v Sýrii samozřejmě nemůžeme mluvit o nějaké rozvinuté demokracii. Základy byli položeny a to už zpochybníte velmi těžko. A to jak dopadli volby předvídal celý svět. Ne proto, že Damašek falzifikuje tedy pro vás dělá to na oko, ale z toho důvodu, že Asad má na tomto území jasnou a logickou podporu.

  To jsou daná fakta. Samozřejmě vy tomu věřit nemusíte, všechno je na oko. Na hlavu jsem se pomalu postavil, ale z vašich "znalostí".

  Shania

  Přesně na hlavu určitě ne, ale zhruba ano. Myslím, že diskuzi nemusíme snižovat takovými pitomými otázkami.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:54 25.12.2016

  semtam: takže tvoje logika spociva v tom, že když dve strany spolu bojuji, vina za zpusobene civilni ztraty se rozdeli presne na pul? Nebo jak tomu mám rozumět?

  semtam: takže tvoje logika spociva v tom, že když dve strany spolu bojuji, vina za zpusobene civilni ztraty se rozdeli presne na pul? Nebo jak tomu mám rozumět?

 • PavolR
  16:25 25.12.2016

  semtam: Režimom nadiktovaná ústava, čo aj prijatá v referende, rovnako tak voľby pod kontrolou režimu a za situácie, kedy obtiažne zistiť, kto vlastne skutočne hlasoval a kde, ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Režimom nadiktovaná ústava, čo aj prijatá v referende, rovnako tak voľby pod kontrolou režimu a za situácie, kedy obtiažne zistiť, kto vlastne skutočne hlasoval a kde, samé o sebe nie sú známkou demokracie nikde na svete a sýrska realita ukazuje, že oprávnene. Je to iba divadlo, ktoré nesplnilo svoj účel, tj. Asadova legitimita je naďalej spochybňovaná ako na území Sýrie, tak aj vo svete. Môžete tvrdiť, že som zaujatý, môžete tvrdiť, že nič nechápem, môžete tvrdiť, že je zaujatý každý, kto to spochybňuje, môžete tvrdiť, aké majú všetci postranné zámery, ale s týmto faktom proste nič nenarobíte.

  Inak povedané, môžete sa aj na hlavu postaviť, dôkaz, že by bola v Sýrii demokracia (čo aj akási neeurópska) mať nebudete. Ale česť vašej márnej snahe. :)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:59 25.12.2016

  Shania Jak mi vysvětlíš, když válka má na svědomí již téměř 400 000 obětí a uvádí se, že vládní síly dosahují ztrát 70 000 - 100 000 obětí. Tak ztráty povstalců musí s ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Jak mi vysvětlíš, když válka má na svědomí již téměř 400 000 obětí a uvádí se, že vládní síly dosahují ztrát 70 000 - 100 000 obětí. Tak ztráty povstalců musí s přihlédnutím ke stylu konfliktu dosahovat podobných hodnot a zbytek zbývá na civilisty, tak z logiky věci plyne, že počet zaviněných obětí je stejný.

  Třeba Aleppo, jak do nás hustili, že na východě je 250 000 civilistů. Civilistů tam bylo řádově mnohem méně. Většina civilistů utekla před teroristy hned poté, co to tam obsadily. Dokonce někteří civilisté co byli odváženi autobusy z Aleppa se rozhodla vystoupit na provládním území.
  Co tu říkáš je jen propaganda pro jednoduché.

  Prosím, můžeš si tu saúdskoarabskou propagandu odpustit?

  Írán dokáže svojí přítomností zradikalizovat jen radikální sunnity. Což je zbraní SA. Demokratickou opozici ti nemůže přece zradikalizovat Írán. Kdyby byla demokratická, tak jí spíš zradikalizují teroristé, aby proti nim bojovala. Ne, ona udělá opak.

  Íránské revoluční gardy nejsou teroristická organizace. Hizbaláh je uváděn jako teroristická organizace jen kvůli Izraeli a třeba v EU je vedeno jen jeho vojenské křídlo, nikoliv politické. Není to teroristická skupina typu Al-Kajda.

  Jo a takovej dokumtík o Íránu:

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 25.12.2016

  Semtame, nic si z těch jejich blafů nedělej a užívej svátky. Nic jim nevychází, tak melou furt dokola, citují vyjádření islamistů, džihádistů, kecají o neexistujících chemických ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtame, nic si z těch jejich blafů nedělej a užívej svátky.

  Nic jim nevychází, tak melou furt dokola, citují vyjádření islamistů, džihádistů, kecají o neexistujících chemických útocích a přebírají propagandu za fakta. Nech je brečet.

  Realita je taková, že nikdo jiný než Rusové a Asad v Sýrii nemá mandát. To co tam předvádí západ a vazalské totality perského zálivu s Tureckem (ať už přímo nebo nepřímo) je obyčejná agrese. Můžou to okecávat jak chtějí, ale nemají vůbec NIC. Mandát OSN na nic, ani na bezetovou zónu...a ten TC takhle blafá každý den určitě "zdarma". :D

  Takže tihle dva "odborníci" se můžou přetrhnout, aby kydali na Asada, ale všichni západní speciálové, poradci i letadla jsou tam načerno! Dokonce bombardovali vládní vojska při střetu s ISIS!Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:37 25.12.2016

  PavolR Váš problém je ten, že buďto nerozumíte, či v důsledku chybějících argumentů se snažíte stále mlžit a vymýšlet protiargumenty nevysoké kvality. Nevim, kde popírám, že ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Váš problém je ten, že buďto nerozumíte, či v důsledku chybějících argumentů se snažíte stále mlžit a vymýšlet protiargumenty nevysoké kvality.

  Nevim, kde popírám, že Asad je diktátor? Ale tento pojem obzvláště pro vás potřebuje vysvětlení. Asad před rokem 2012 mohl být považován za diktátora, jenže změna ústavy posvěcená referendem a demokratické volby se již k pojmu diktátor moc neslučují.

  Nikde nesrovnávám naši demokracii se Sýrií a moc dobře to víte. Prosím, nepište mi takovéto bludy. Psal jsem toto:
  "dokazují" Hafízem Asadem. Celkem groteskní situace. Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ.

  Až pár komentů poté vy říkáte, že by vám nevadilo, kdyby proběhli demokratické volby a v parlamentu by byla Baas. Já vám na to říkám, že se již tak stalo a rovnou 2x.

  Pokud někdo chce aby dotyčný odstoupil, musí mít pádný důvod a o něm rozhodují zákonodárci. Odstranění někoho násilnou cestou nemá s demokracií nic společného!!

  "Asad za žiadnych okolností nedopustí, aby bol proti nemu postavený niekto, kto by mu mohol konkurovať. ;)"
  Klasická pomluva a další ukázka chybějících argumentů a hlavně faktů.

  "A ešte, že jeho osobu momentálne považujem za hlavnú prekážku k posunu ukončeniu konfliktu. "

  No a vidíte to, Asad neustále mluví o smíru a dává amnestie. Rebelové na nic neslyší a chtěj jen jeho hlavu. Kdo je tu diktátor a kdo demokrat :D

  Ohledně USA to bude ještě zajímavý. Obama uvolnil ruce Íránu, jenže je pupeční šňůrou napojenej na Saúdskou Arábii. Trump prohlašuje tvrdý zásah proti IS, což jde proti sunnitům a SA. Ale Írán také nemá moc v lásce. Potažmo lze očekávat Trumpovu nevoli k muslimskému vlivu. Záleží na více věcech, ale pro Sýrii jako takovou by to nemuselo mít špatný dopad.

  A k regionu. Státy ryze totalitní: Saúdská Arábie, Katar, SAE, Kuvajt, Jemen, Omán, Bahrajn.
  Libanon, Jordánsko, Sýrie, Izrael. Jsou země, jaké mají svá specifika. Ohledně sekularizmu, což je také index demokracie vychází nejlépe Sýrie.
  Irák je na tom bídně u něho demokracie selhala. Turecko a jeho Erdogan je již 100% horší než Asad.

  Demokracii evropského střihu v tomto regionu nehledejte!!!Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:33 25.12.2016

  semtam: tvoje vyroky jako "Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou" "Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: tvoje vyroky jako
  "Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou"

  "Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na teroristická uskupení jsou snad jasný. Tudíž přímá i nepřímá podpora terorismu."

  a mnoho dalších mi jasně dávají na jeho, že nevíš a nebo nechceš pochopit toho co se vůbec v Syrii děje.

  Nemám nic pro to, aby se ukázal každý zločin provedený kýmkoliv a to i v daném kontextu situace. A co víc, tohle je něco co je bezpodmínečně nutné, aby se provedlo.

  Ale i kdyby jsi ke všem rebelům přidal ISIS a kurdy + cokoliv co udělali i v Iraků, na to co udělal režim by to pořád bohužel (pro obeti) ani zdaleka nestačilo.

  ----

  Co se týká příme a nepříme podpory teroristů a keci o tom, jak může demokratická strana podporovat nusru a podobně, amnestii a ustave. Tohle je další věc, proč si myslím, že vůbec nechápeš jak to nejen tam funguje.

  Ano povstalci spolupracují s Nusrou a jinými organizacemi, které i když nejsou označeny za teroristy, tak by se na ně ta definice hodila. To proč tomu tak je raději ignoruješ.

  Takže ano dle tvojí definice povstalci přimo či nepřímo podporují teroristy, ale režim a další zúčastněné státy taky, což u některých důsledně ignoruješ a u některých s zdůrazňuješ.

  Takže co tu máme, režim spolupracuje a je defakto po celou dobu občanské války propojen s IRGC a Hyzbalahem a dnes už defakto kontolovan IRGC. Tak měl prsty v přímé podpoře teroristů a povstalců v iráku, přímo i nepřimo se snažil zradikalizovat opozici, přesně z důvodu co ty tu hlásáš, aby nebyla jiná alternativa pro kohokoliv byl režim jediné řešení. Tato strategie se mu povedla (a ne že by mu v tom nebylo napomahano i jeho neprateli), ale mel by jsi se ptát, co se stane, až přestane být jen to menší zlo a nic z toho proč válka začala se nevyřešilo a mnoho věcí se jen zhoršilo.

  Pak se možná taky podívej, co vše byl režim nucen udělat, aby se udržel u moci a jaké si pro to vytvořil nástroje a to nejen za války, ale i před ní.

  Na druhou stranu to musi byt krasa byt presvedcen o tom, že syrii dokáže dát někdo do pořadku a to ještě za spokojenosti svých lidí.

  --------------

  Nicmene tady je popsana struktura veleni na straně režimu


  https://www.reddit.com/r/Syria... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:26 25.12.2016

  semtam: Jediné, čo je tu bizarné, je Vaše neustále presviedčanie, že sýrsky režim je demokratický (ba dokonca, že je na akejsi špičke v regióne, čo teda sorry) a Asad nie je ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Jediné, čo je tu bizarné, je Vaše neustále presviedčanie, že sýrsky režim je demokratický (ba dokonca, že je na akejsi špičke v regióne, čo teda sorry) a Asad nie je diktátor, s čím ja zásadne nesúhlasím a vy ste mi po celý čas nedokázali opak. Ba dokonca ste mali odvahu porovnať sýrsky režim k politickému zriadeniu u nás, čo (bez ohľadu na mnoho problémov, čo doma máme) urážka veľmi ťažkého kalibru. A to bez diskusie!!!

  Mimo tohoto základného jadra vidím pár vecí, na ktorom by sme sa mohli zhodnúť a pár vecí, na ktorých už asi nie.

  Akýkoľvek sýrsky občan má právo žiadať o Asadove odstúpenie, dôvodov by sa našlo viac než dosť a fakt, že časť jeho odporcov to chce dosiahnuť násilnou cestou, nie je žiadnym protiargumentom, ktorým by toto právo bolo možné spochybniť.

  "Postavit proti Asadovi kandidáta, který by měl možnost mu konkurovat je současně nemožné." - s touto vetou plne súhlasím. Asad za žiadnych okolností nedopustí, aby bol proti nemu postavený niekto, kto by mu mohol konkurovať. ;)
  "A Asad za sebe myslím bezproblému dokáže najít náhradu." - s týmto nesúhlasím, lebo neodstúpi práve pre to, že to nedokáže. Prišiel by o moc.

  Aby bolo jasné, neprekážalo mi, že je Asad diktátor pred povstaním a nejako zvlášť by mi neprekážal ani teraz, hoci má voči mnohému z toho, čo robí výhrady. Rovnako mi neprekáža režim Sisiho v Egypte. Vadí mi demagógia, ktorú tu o ňom od Vás čítam. A ešte, že jeho osobu momentálne považujem za hlavnú prekážku k posunu ukončeniu konfliktu.

  Áno, hybridné konflikty spočívajú v rozpore, ale tento rozpor musí mať určitú intenzitu, aby naň bolo možné hybridný konflikt naviazať. V Sýrii má tento konflikt dve čiastočne sa prelínajúce roviny. Jednou je práve otázka legitimity, ktorú, ako vidíme žiadne kozmetizovanie zo strany režimu nedokáže vyriešiť a potom je tu rovina nábožensko-politická.
  Riešenie prvej otázky by som považoval za menej bolestivé a jednoduchšie, ale nevyhnutne by to viedlo prakticky k zmene režimu, čo režim nedopustí. Škoda.
  Riešenie teda možno očakávať iba z druhej roviny a to môže byť, obávam sa, veľmi agresívne.
  Po zvolení Trumpa sa totiž Izrael zjavne pokúsi vytvoriť v regióne akúsi protiíránsku (fakticky protišítsku) koalíciu s ním, USA. Tureckom a eventuálne Ruskom. Iste sa pokúsia zlanáriť aj Asada (myslím, že Trump už urobil nejaké ústretové vyjadrenie). Ktorú stranu si vyberie a aký to bude mať dopad na Sýriu?Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:26 25.12.2016

  PavolR Ale no tak! Tahle diskuze začíná být už hodně bizarní. Píšete o volbách na oko(tím pádem volby falešné či zfalšované) a pak mě osočujete z toho, že jste to nepsal. ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Ale no tak!

  Tahle diskuze začíná být už hodně bizarní. Píšete o volbách na oko(tím pádem volby falešné či zfalšované) a pak mě osočujete z toho, že jste to nepsal. Dále píšete o legitimnosti, jediné co se dá zpochybnit na legitimnosti voleb je to, že se jich nemohli účastnit všichni voliči z důvodů níže v diskuzi popsaných.

  A neoponujte mi tím, že rebelové neuznávají legitimnost režimu. Vzhledem k ústavním procesům jaké se stali rebelové nemůžou zpochybnit nic. Co lze nyní již s jistotou zpochybnit je nelegální činnost rebelů.

  Nevím, kde berete že Rusko tlačí na Asada, aby udělal dohodu k novým volbám. Teprve nyní budou probíhat další kolo rozhovorů o míru v Sýrii. Než se dosáhne dohodě k volbám, tak musí utichnout zbraně. A hlavně opozice je musí umožnit.

  Pokud chcete, aby někdo odstoupil, tak svůj požadavek musíte provést demokraticky a ne teroristicky! To, že cizí země vyzbrojí své náboženské souvěrce a posílí je žoldáky není legitimní nárok!

  Hlavní úlohu v bezpečnosti země má vláda či prezident. Armáda je jen výkonná složka.

  "Mýlite si príčinu s následkom. Keby neexistoval rozpor, nebola by možnosť zasahovať a podporovať tú, či onú stránu - alebo prinajmenšom nie v tomto rozsahu."

  Hybridní válka spočívá v rozporu. Státy jako SA a Katar tento rozpor vyvolávají přes víru. Dokonce i IS mluví o svých nepřátelých jako o tyranech. Protože u nich tyranie je vláda či moc v rukách jinověrců a proto z jejich pohledu tyranizují pravé muslimy.

  Tudíž SA a spol vytváří nejen v Sýrii u sunnitských muslimů pocit područí a nabádají, aby moc převzali oni. Jak následně toto dopadá již známe.

  "Opozícia môže postaviť proti Asadovi kohokoľvek, kto nie je ničím kompromitovaný, zatiaľ, čo Asad môže postaviť iba seba. :p"

  Postavit proti Asadovi kandidáta, který by měl možnost mu konkurovat je současně nemožné. A Asad za sebe myslím bezproblému dokáže najít náhradu. Jenže proč by to měl dělat.
  Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na teroristická uskupení jsou snad jasný. Tudíž přímá i nepřímá podpora terorismu.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:20 25.12.2016

  semtam: Zasa sa mi účelovo pokúšate podsúvať niečo, čo som nepovedal. Nikdy som netvrdil, že voľby sú sfalšované, alebo, že by boli neplatne pre to, že sa ich niekto nemal ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Zasa sa mi účelovo pokúšate podsúvať niečo, čo som nepovedal. Nikdy som netvrdil, že voľby sú sfalšované, alebo, že by boli neplatne pre to, že sa ich niekto nemal možnosť zúčastniť, preto ani nemusím predkladať žiadne fakty, ktoré by to dokazovali.
  Ja celý čas tvrdím, že sú nedemokratické a s podmienkami nastavenými tak, aby Asad nemohol prísť o moc. To som podložil celkovou situáciou v Sýrii ako aj faktom, že aj samotný Asadovi spojenci - Rusi - tlačia na, aby umožnil dohodu a usporiadanie nových, ktoré by už neboli čisto pod jeho kontrolou. Toto on odmieta.

  Bezpečnosť zabezpečuje armáda a nie vláda, či prezident. Nejaká dočasná vláda by tam ale beztak stále bola, teda katastrofický scenár nehrozí.

  Opozícia môže postaviť proti Asadovi kohokoľvek, kto nie je ničím kompromitovaný, zatiaľ, čo Asad môže postaviť iba seba. :p

  Mýlite si príčinu s následkom. Keby neexistoval rozpor, nebola by možnosť zasahovať a podporovať tú, či onú stránu - alebo prinajmenšom nie v tomto rozsahu.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  04:59 25.12.2016

  PavolR Nějak už postrádám smysl vašich komentářů. Celkem dle nové ústavy proběhli již tři volby. Píšete o faktech a přitom nemáte ani jeden fakt o tom, že volby v Sýrii byli ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Nějak už postrádám smysl vašich komentářů. Celkem dle nové ústavy proběhli již tři volby. Píšete o faktech a přitom nemáte ani jeden fakt o tom, že volby v Sýrii byli zfalšované. To, že papír snese všechno, je pro tento případ otřepaný klišé a srovnání s Běloruskem jen zase dokazuje vaši neinformovanost.

  Dal jsem vám již odkaz o průběhu voleb v Sýrii a i jejich logické vysvětlení. Konečně jste uznal, že opozice je politicky úplně marná. Tím pádem ale tvrzení, že volby jsou podvod je docela fail, protože ozbrojená opozice nekandiduje a volby odmítá. Tak i kdyby Sýrie chtěla u voleb podvádět, tak nevim, jak by to mohla udělat, když rebelové nekandidují...

  Legitimnost vlády Sýrie je ten poslední problém, co Sýrii trápí. Problém legitimnosti je spíše diplomatický nátlak i mediální klidně na cokoliv. Takhle by jste mohl říci o řadě států že jejich vláda je nelegitimní, protože voleb se nemohli účastnit lidé na území mimo kontroly té dané země. Tudíž vlády Srbska, Ukrajiny, Kosova, Arménie, Ázerbajdžánu, Gruzie, Izraele, Afghánistánu, Indie, Pákistánu, atd. atd. jsou tím pádem podle vás nelegitimní, protože voleb se nemůžou účastnit všechny oblasti země.

  Problém není odstoupení syrské vlády. Sýrie potřebovala pro nové volby, aby byli legitimní novou ústavu! Ani o referendu o ústavě nechtěli rebelové nic slyšet a hlavně opět nenabízeli nějakou státotvornou alternativu. Tím pádem odmítli možnost demokratických voleb. Je holá šílenost, kdyby syrská vláda odstoupila s tím, že proběhnou volby, když opozice volby vytrvale ignoruje. Odstoupením by dosáhli jenom toho, že by se celá země uvrhla do krvavé lázně.

  Směšně působí to, že Asad nemůže mít soupeře, protože by mu omlátil o hlavu chemické zbraně atd. Je opět vidět, že neznáte realitu války v Sýrii, chemické zbraně byli použity i opozicí (možná jenom). Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou.

  Problémem Sýrie je ten, že je de-facto napadena zvenčí a teroristé, islamisté, umírnění, nacionalističtí rebelové (jak chcete) jsou podporováni ze zahraničí a pokud tato podpora terorismu neskončí, tak válka v Sýrii nekončí. Tudíž válku nevyřeší nějaké volby či referenda, ale ukončení podpory povstalců či jejich zničení. A i když se hlavní boje ukončí, tak je tu velké riziko, že v Sýrii budou nadále probíhat teroristické útoky.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:25 24.12.2016

  semtam: Pochopte prosím jednu vec - papier znesie čokoľvek (keby ste tak poznali bieloruskú ústavu :D ). Podstatné sú fakty a na nich vidno, že je to iba divadlo, ktoré ma ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Pochopte prosím jednu vec - papier znesie čokoľvek (keby ste tak poznali bieloruskú ústavu :D ). Podstatné sú fakty a na nich vidno, že je to iba divadlo, ktoré ma zaručiť zotrvanie Asada pri moci. Ako som povedal, keby si mohol byť skutočne istý takou jednoznačnou podporou Sýrčanov, tak by preňho nemal byť problém odstúpiť a vmanévrovať politickú reprezentáciu povstalcov do situácie, že budú nútení ísť do spoločne organizovaných volieb a vyhral by v nich. To je nakoniec bežný politický ťah, abdikácia je nakoniec bežným politickým ťahom v demokratických krajinách.

  Povstalci sú mi ukradnutí, tí sa už nevedia dohodnúť ani sami so sebou a keby sa hneď zajtra prepadli pod zem, nič také hrozné by sa nestalo. Lenže sa neprepadnú a to je práve jadro celého sýrskeho problému. Asadova legitimita bude na ďalej spochybniteľná a spochybňovaná a bude to nekonečný príbeh. Navzájom sa vojensky neporazia a neuznávajú sa a nerokujú ... a vojna trvá. V samotnom konflikte o samotnú demokraciu až tak nejde, veď často sa ten-ktorý kmeň podporuje jednu, či druhú stranu iba podľa toho, koho podporuje konkurenčný kmeň, alebo jednotlivé rodiny podľa toho, kto im zabil nejakého príbuzného, či príbuzných. Demokracia a všeobecne uznávané voľby tu treba vnímať skôr ako nástroj ako nastoliť režim, ktorý si žiadna zo strán nebude môcť dovoliť ignorovať (teda okrem islámistov, ale tí by ignorovali čokoľvek).

  Asad si však skutočne rovné a slobodné voľby nemôže dovoliť - len si predstavte, ako by prebiehala prezidentská debata s nejakým občianskym kandidátom, ktorý by mu otrieskal o hlavu chemické zbrane, mučenie, bombardovanie atď...., no budú s tým ešte problémy.

  Taktiež želám príjemné sviatky Vám i všetkým čitateľom AN.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:41 24.12.2016

  PavolR Pokud někdo píše: V Sýrii nedošlo k zmene režimu iba k výmene jeho exponentov. Keby sa stal prezidentom alebo premiérom niekto zo strany Baas, alebo hoci aj rovno z ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Pokud někdo píše: V Sýrii nedošlo k zmene režimu iba k výmene jeho exponentov.
  Keby sa stal prezidentom alebo premiérom niekto zo strany Baas, alebo hoci aj rovno z Asadovho klanu, po zmene režimu - vtedy by to bolo tak, ako u nás.

  Tak to jasně vypovídá o tom, že nereflektuje změny v syrské ústavě. Pro připomenutí, tyto změny se odhlasovaly v referendu, nikoliv na půdě parlamentu. A výmluvy typu, že to neuznáváte, protože Baas opět získala většinu je dětinský a neopodstatněný.

  To, že rebelové odmítají volby je problém rebelů nikoliv Asada, uprchlíci z míst obsazených rebely měli dokonce vyčleněný místnosti dle měst jejich původu. Sýrie jako taková udělala pro demokratické volby víc než dost.
  Trapně působí to, že tvrdíte, že jít do voleb znamená legitimizaci režimu :D Tohle myslíte vážně? Volby jsou od toho, aby došlo ke změně či nikoliv. Rebelové se voleb očividně bojí, protože zas tak velkou podporu místních obyvatel nemají a dodnes nedokázali postavit nějakou politickou stranu, co by mohla jít do voleb. Oni nemají žádnou politickou stranu, pokud tedy nebudu počítat právo šaría, to je tedy zatím jediná státotvorná síla s kterou disponují.

  Pravděpodobně budou po Aleppu probíhat další rozhovory v Kazachstánu, tak se ukáže, jak se situace vyvine.

  Jakou zemi považujete za demokratickou je opravdu vaše věc. Jenže působíte na mě dost zmateně. V diskuzi jste jmenoval státy jako Irák, Libanon a Izrael, že jsou demokratičtější než Sýrie. Ohledně Izraele budiž, jenže jako demokratický stát evropského střihu ho označit opravdu nelze. Nevytýkám mu to, protože reflektuji jeho pozici. Irák opustilo od poslední války v Zálivu k 1 milionu křesťanů. Tudíž demokracie silně selhala a nejen z tohoto důvodu. Libanon je tak na vážkách, že tam není nic jisté, záleží kde jste a kým ste.

  Každá země má svůj vývoj. I konkrétně vámi zmiňované postsovětské státy mají již slušnou míru demokracie, alespoň dle pozorovatelů OSN u voleb. A že by Sýrie měla nějaké velké pouto se zeměmi bývalého SSSR je váš smyšlený argument. ČR před válkou měla se Sýrií horší vztahy než nyní. Taky bych si to mohl vypůjčit jako důkaz demokratizace Sýrie, i když vím, že je to hloupost, protože jen o tomto to není.

  Na vašem místě bych se spíš zajímal o demokratizaci rebelů, protože tam jsou očividně silné problémy s demokratickým uspořádáním. Dokonce o několik řádů hůře než co nabízí Sýrie. Pokud opravdu chcete svobodu pro Sýrii, tak se zaměřte na tento palčivý problém.

  Jinak vám přeji hodně dárků a příjemné Vánoční svátky.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:15 24.12.2016

  Milý semtam: Nepokúšajte sa mi podsúvať, že som nevedel o novej ústave, o tej predsa vie každý, kto len trocha sleduje správy. V absolútnej väčšine nedemokratických režimov ...Zobrazit celý příspěvek

  Milý semtam:

  Nepokúšajte sa mi podsúvať, že som nevedel o novej ústave, o tej predsa vie každý, kto len trocha sleduje správy.

  V absolútnej väčšine nedemokratických režimov voľby sú - tie teda samé o sebe nemôžu byť znakom demokracie v nejakej krajine. Dokonca si tieto režimy ani nemajú problém naoko vydržiavať akúsi formu pluralitného systému, bez toho, aby ho to akokoľvek ohrozovalo. Dosť rozšírená je táto prax v postsovietskom priestore, na ktorý má asadovský režim tradičné väzby. Ísť do takýchto volieb znamená kolaboráciu s režimom a jeho legitimáciu.
  (preto sú súčasťou všetkých plánov, vrátane ruského, aj nové voľby)

  Účasť na voľbách nebola taká ohromujúca, aby ste tým mohli argumentovať, každopádne ja hovorím doslova o ABSOLÚTNEJ VÄČŠINE. Bez nej bude mať stále dostatok odporcov na to, aby konflikt pokračoval.

  Prejavom demokracie je, že volení činitelia nemusia byť vo funkcii do konca mandátu, či už ide o prezidenta, alebo konkrétnu vládu. Teda Asad môže kľudne odstúpiť, nechať, nech vznikne vláda národnej jednoty a potom hoci aj opäť kandidovať v nových voľbách. Ak sa teda nebojí rovných podmienok, ktoré sú tiež znakom demokracie. Za ktorú, opakujem, momentálny Sýrsky režim nepovažujem. Bodka.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:15 24.12.2016

  PavolR Máte problémy s češtinou? Jak mi můžete napsat cituji: "Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. " Když jasně uvádím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Máte problémy s češtinou?

  Jak mi můžete napsat cituji: "Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. "
  Když jasně uvádím, že je to míchání jablek a hrušek (chápete tento příměr aspoň).

  Dále, jak můžete tvrdit, že současná demokracie je na úrovni minulé ústavy, když pře pár hodinami jste ani nevěděl, že Sýrie má již 5 let novou ústavu.

  Dále tlacháte, že Asad není přijatelný pro většinu Syřanů. Uniká vám, že voleb se účastnila ona většina Syřanů. Kdyby opravdu byli volby podseklé, tak Asad by si nemol škrtnout, protože při dnešní realitě na území pod jeho kontrolou by se odehrála revoluce. A za další, nic nebrání opozici jít také do voleb, myslím tím tu radikální.

  Nedemokratické země, žádné volby nemají. Když už, tak mnohá hnutí jsou zakázány. Sýrie má zakázáno jen sektářská uskupení.

  Píšete, že volby nejsou aktem demokracie. Co je podle vás tedy aktem demokracie?

  Trochu ti uniká to, že právě Asad nabízí amnestii pro ty kdo složí zbraně a veškeré kroky k demokracii již vykonal. Problém je ten, že ozbrojená opozice toto neakceptuje a požaduje jen svržení vlády Asada. Což je docela v rozporu s demokracií jako takovou, protože až volby mohou rozhodnout kdo bude zemi vládnout. Z toho jednoduše plyne, že ozbrojená opozice jsou jen totalitní prasata.

  Ono z venčí s pomocí cizích států ničit jinou zemi lze poměrně snadno a proto důvody, že Sýrie by se bez pomoci svých spojenců neudržela jsou úplně zvrácené. Protože kdyby teroristé neměli podporu ze zahraničí, tak tato válka je již skončená a třeba vy by jste ani nevěděl, že v Sýrii nějaká byla.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 12