Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Ženy procházejí kolem zničených domů v Aleppu. / Autorka

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje proti tyranovi. Novinářka Markéta Kutilová, která tuto oblast opakovaně navštěvuje, nabízí trochu jiný pohled: „Bitvy o Aleppo se účastní i radikální islamistické skupiny, vyzbrojované a placené třetími zeměmi. Současný vývoj pak je výsledkem dohody Turecka a Ruska,“ píše ve svém komentáři.

Radikální islamistické skupiny se nyní stahují z východního Aleppa, které mají pod kontrolou již přes tři roky. Za tu dobu se jim podařilo ovládnout i umírněné skupiny Svobodné syrské armády, což je opozice vůči Asadovi, která měla zejména v počátku války podporu USA a Západu vůbec.

Jde o žoldáky, které do Aleppa vyslalo Turecko, Katar a Saudská Arábie – sponzoři, kterým vadí Bašár al-Asad. Tyto sunnitské velmoci mají v Sýrii svoje plány a Asadův režim jim v tom brání.

Aleppo jejich syrští spojenci nedobyli, tak teď zaveleli k ústupu. Odcházení těchto žoldáků ze strategicky důležitého města přitom rozhodně není výsledkem Asadovy vojenské převahy, ale dohody mezi Ruskem a Tureckem – dvou jinak znepřátelených velmocí, které v syrské válce hrají prim a nyní hledají společnou řeč, jak si mocensky rozdělit Sýrii.

Erdogan a Putin, turecký a ruský vůdce, vyjednali uvolnění Aleppa ve prospěch Asada, respektive Ruska, v polovině října. Desátého prosince se potkali i jejich ministři zahraničí, kteří dohodu potvrdili.

„Mluvili jsme s Putinem o Aleppu. Vyjádřil přání, aby An Nusra (jedna z oněch islamistických organizací, odnož Ál Kajdy – pozn. red.) opustila město. Už jsme dali nezbytné instrukce našim spojencům a začali na tom pracovat," prohlásil Erdogan pro ruskou agenturu RIA Novosti.

Mýdlo z válečné zóny

Realita v Aleppu není černobílá, vedou se tu boje nejen vojenské, ale i propagandistické. Aby bylo jasno: ti, kteří východní Aleppo v roce 2012 obsadili, nejsou žádní beránci. Z velké části jde o džihádistické skupiny typu Ahrar aš-Šám, an-Nusra–Džabhat Fatah aš-Šám či Harakat Núr ad-Dín az-Zenki. Jak už jsem zmínila, mají podporu zejména z Turecka, Kataru a Saudské Arábie, přičemž jejich ideologie často není o nic lepší než v případě Islamského státu (ISIS).

Nezadají si s ISIS ani v brutalitě: známá jsou videa, kde přímo v ulicích brutálně popravují civilisty či Asadovy vojáky. Nyní tyto džihádistické skupiny začaly odcházet na jihovýchod k Idlibu a na sever k turecké hranici. Právě zde zůstává „kapsa" de facto pod kontrolou Turecka.

V západním Aleppu, které je pod kontrolou Asadova režimu, a kde nyní přebývá i většina civilistů, probíhá život relativně „normálně", lze-li to tak říci – i tato část města je však ostřelována islámskými radikály, i zde umírají tisícovky civilistů. „Letos v listopadu jsme tam jeli nakoupit zboží. Skoro nepoznáte, že je válka, továrny i obchody normálně fungují," vypráví obchodník Mohamad Hasan, se kterým jsem mluvila v severosyrském Kobaní.

Z Aleppa je stále zásobována velká část Sýrie, já osobně jsem si na severu země před měsícem koupila mýdlo, sirup na kašel či bundu – to všechno z Aleppa. Hasan odtud vozí i několik kamionů zboží měsíčně. „Cestou musíme platit za průjezd všem skupinám, které kontrolují území," říká.

Civilisté na útěku

Dopátrat se bližší pravdy o životě ve východním Aleppu, které je pod kontrolou džihádistů, je téměř nemožné. Nezávislí novináři se tam nedostanou a zprávy z jiných zdrojů jsou obvykle propagandou.

„Byl jsem v Aleppu nedávno a podle mě žije ve východní části města přibližně sto tisíc civilistů – jednak bojovníků, těch je kolem pěti tisíc, dále jsou tam jejich rodiny, a pak ti, kteří tam jsou džihádisty drženi jako živé štíty a civilisté, kteří prostě nemají kam jít," říká Abu Adnan Amjed, generál vojenské skupiny v Manbídži na severu země.

Syrský analytik I. D. (plné jméno uvádět nechce), který pracuje pro jednu z mezinárodních humanitárních organizací, a kterého zde pravidelně navštěvuji, generála doplňuje: „Všichni civilisté, kteří mohli, už z východního Aleppa dávno utekli do západní části města. Samozřejmě, že je pak lustrují Asadovi vojáci. A že ti, kteří s džihádisty spolupracovali, mohou mít problém."

Zářným příkladem propagandy, vedené zejména na sociálních sítích, jsou takzvané Bílé helmy WH (White Helmets) – záchranáři, kteří působí v oblastech, které jsou pod kontrolou rebelů z řad radikálních islamistů a působí tak zejména ve východním Aleppu a v oblasti Idlíbu. „My Syřané jsme o nich nikdy předtím neslyšeli. Určitě tam pomáhají, ale jen v částech, které jsou pod kontrolou sunnitských radikálních skupin," říká citovaný analytik I. D. Bílé helmy vybírají v celosvětovém měřítku miliony dolarů, ale kde přesně peníze končí, zatím nikdo neodhalil.

V uplynulých týdnech, kdy bombardování východní části Aleppa zesilovalo a džihádisté se dávali na ústup, odtud uteklo přes třicet tisíc civilistů. „Máme zde pro ně několik sběrných míst a bývalou továrnu na bavlnu. Jsou často podchlazení, podvyživení, zranění, v šoku," uvedl Marianne Gasser z Červeného kříže pro server Newsdeeply.com.

Zprávy OSN pak zmiňují brutální zacházení Asadových vojáků s prchajícími civilisty, včetně žen a dětí. Armáda údajně pročesává opuštěné domy a vraždí na potkání, bez milosti zabíjí i vzdávající se povstalce. Džihádisté nezůstávají pozadu a ostřelují civilisty, kteří se pokoušejí uniknout z východního Aleppa. Zkrátka peklo na zemi. Brutalita Asadova režimu, která ještě vzrostla po zapojení Ruska a íránských milic, je zjevná, celkem už si válka o Sýrii vyžádala přes 300 tisíc obětí.

Hřiště mocností

Bitva o Aleppo ukazuje realitu celé syrské války velmi názorně. „Dávno zde nejde o nějaké ideály, revoluci či boj za svobodu. To bylo na počátku revoluce. Pak se do toho vložily zahraniční síly," říká již zmíněný analytik I. D., který vede humanitární projekty na severu Sýrie.

Zainteresovaným státům jde o to, kdo bude ovládat jakou část Sýrie. Asad a jeho armáda plně závisí na tom, co si myslí Rusko a Írán – dvě velmoci, které potřebují svého spojence udržet u moci, byť alespoň částečné (Írán je šíitský, pro Rusko je Sýrie strategický region a Asad dlouholetý partner). Opozice proti Asadovi sestává z desítek skupin a milic, které jsou víceméně sunnitské a mají podporu Turecka, Saudské Arábie a Kataru. Podpora USA je nyní spíše mizivá.

Zbraně, peníze a vůbec vše, co potřebují k boji, proudí k sunnitským skupinám zejména z Turecka. „Z výpovědí zajatců víme, že si tam velitelé jezdí pro peníze, které pak vyplácejí žoldákům," řekl mi v listopadu ve městě Kámišlí na severu země advokát Mohamed Issa.

Odměny za mrtvé a raněné

Turecko, Saudská Arábie a Katar podporují v Sýrii od samého počátku různé sunnitské skupiny. A jak se jedna za druhou vyčerpávají, kupují si další a další. Nedávno si takto "pořídili" několik skupin Svobodné syrské armády, která s podporou Turecka dobyla město Džarábulus na severu Sýrie, a které je teď v podstatě tureckou kolonií. Turecko má zájem rovněž o město Al Báb, přes které vedou důležité silnice spojující Turecko, Aleppo a Rakku – ta je zatím pod kontrolou ISIS.

Mnohé z těchto skupin jsou džihádisticky orientované a ve finále se podobají ISIS Typické pro ně je, že si neustále mění jména a sdružují se do koalic, které se každou chvíli přeskupují. Příznačné pro ně jsou i rozepře a střídání velitelů. Společnou mají jedinou věc: boj proti Asadovi a Kurdům, čili závislost na Turecku, Saudské Arábii a Kataru.

„Bojují za ně žoldáci, ochotní sloužit komukoliv, kdo jim zaplatí," říká již zmíněný advokát Mohamed Issa z města Kámišlí a pokračuje: „Našimi věznicemi prošlo zhruba devět set těchto bojovníků. Nejdřív spustí o ideálech, nakonec ale pokaždé přiznají, že jim jde o peníze." Žoldnéři tvoří i většinu z těch, kteří bojují v Aleppu – ať už jde o vesničany z okolí nebo o cizince. Podle Issy dostávají 200 dolarů měsíčně, velitelé pak inkasují odměny za každého mrtvého či raněného.

V neutrální pozici vůči Asadovi jsou nyní Kurdové, kteří na severu Sýrie vyhlásili autonomní oblast Rojava. Kurdské jednotky YPG se spojily s dalšími třemi desítkami milicí a vytvořili koalici Syrských demokratických sil SDF. Bojují hlavně proti ISIS, nikoliv proti Asadovi. Podporují je hlavně USA, které zde mají speciální jednotky, letiště i základny. Právě kvůli tomu se USA dostaly do sporu s Tureckem, které jednotky YPG považuje za teroristy.

Rebelové ostřelují civilisty

K mému tvrzení, že západní/asadovo Aleppo (ta část města, kde žije většina civilistů) bylo ostřelováno rebely - to jsou známá fakta, dělo se tak konstantně od roku 2013. Rebelové sice nemají letadla a neshazují bomby jako Asad, ale civilní části města ostřelovali konstantně. Nedávno jsme mluvili přes Skype s jednou mladou ženou z východního Aleppa, která teď žije v západním Aleppu.

Je pro nás zcela důvěryhodný zdroj. Zde ji cituji: „Je to šílené. Zrovna před několika dny ostřelovali rebelové centrum města a univerzitu. Dopadlo na ni sedm raket. Tři studenti zahynuli. Svobodná syrská armáda (FSA) a an-Nusra, přejmenovaná teď na Džabhat Fatah aš-Šám, útočily na režimní pozice. Nic tu není normální... Teď právě FSA a an-Nusra útočí na čtvrť Bustan al-Baša, což je jen půl hodiny cesty z centra Aleppa. Tahle čtvrť je plná Kurdů a Arménů."

Od začátku syrské krize je Aleppo terčem bojů, je to už skoro úplně zničené město. Zcela rozbořené jsou části města jako Ašrafíja, Síhán, Saláh ad-Dín (jihozápadní část města), Ramuseh (jih Aleppa), které jsou pod kontrolou režimu. Bohužel i při tomto ostřelování umírali civilisté. Jen tomu skoro nikdo nevěnoval pozornost. Barelové bomby a další bombardování východního Aleppa ruskými/sadovskými silami poutalo většinu pozornosti médií.

„Já sám jsem prošel spoustou skupin Svobodné syrské armády (SSA). Některé se rozpadly, když jejich členové prodali své zbraně poté, co je dostali třeba od USA. Z některých jsem utekl a přeběhl tam, kde mi nabízeli lepší podmínky. Nakonec jsem se připojil ke Kurdům a koalici SDF," vypráví nám na severu Sýrie Abú Didžvar.

Právě koalice SDF (Syrské demokratické síly), která se vytvořila ze 32 skupin na severu Sýrie má podporu zejména od USA. „USA od počátku syrské války vždy vsadily na špatné koně, podporovaly skupiny SSA, které se pak rozpadly či zbraně rozprodaly," říká Didžvar.

USA tak teď podporují alespoň SDF, které jsou pod vedením kurdských milic YPG a YPJ. Tím se ale USA dostaly do sporu s Tureckem, které YPG a YPJ považuje za teroristy kvůli jejich napojení na Kurdskou stranu pracujících (PKK). To nic nemění na skutečnosti, že USA mají v syrském Kurdistánu několik stovek svých speciálů, dvě letecké základny a zapojují se přímo do bojů proti ISIS.

Jednotky SDF pod vedením USA těsně před volbami v USA vyhlásily ofenzívu na Rakku, baštu ISIS v Sýrii. "Musí si pospíšit, než ji bude chtít dobýt Asad nebo Turecko skrz svoje pěšáky. Turecko chce na severu Sýrie vytvořit tzv. bezpečnou zónu, kam si postupně stáhne svoje rebely z jiných částí Sýrie. Tato zóna znemožní Kurdům, aby spojili svoje provincie Afrín a Kobaní na severu Sýrie," říká syrský analytik.

Otázkou zůstává, jaké plány má do budoucna Asad, potažmo Rusko právě s Kurdy. Ti stále více spoléhají na USA a tak se dění v Sýrii štěpí zejména na zóny pod vlivem USA, Ruska a Turecka.

Bílé přilby

Nezpochybňuji existenci bílých přileb WH (White Helmets), ani to, že pomáhají zraněným - ať už ozbrojencům či civilistům. Zároveň upozorňuji na velké "ale": Bílé přilby WH (White Helmets) působí jen v regionech, které ovládá hlavně Nusra (odnož Al Kaidy, i když se od nich distancovala).

Např. v Idlíbu ale už Nusra vloni zavedla právo šaría. Hlavní sponzor Nusry a dalších skupin k nim přidružených (většinou jde o radikální islamistické skupiny) má podporu z Turecka, Saudské Arábie a Kataru. Tyhle skupiny byly vyzbrojované už před revolucí. WH jsou v podstatě jejich "embeds".

Proč si říkají Syřané, když jejich zakladatel je Brit James Le Mesurier (British security specialist). Na webu tvrdí, že pomáhají 7 milionům Syřanů - ověřitelná lež.

A kde se vzaly zrovna v roce 2013, když nejvíce civilistů umíralo o rok, dva dříve? Není to ta doba, kdy Nusra a další skupiny začaly ovládat ty "umírněné"? Podle mého názoru až příliš zneužívají lidské utrpení (80 % jejich videií jsou děti v ruinách) a vybírají miliony dolarů. Přitom říkají, že všichni jsou dobrovolníci.

Prezentují se jako "syrské obranné síly" (Syrian Defence Forces), ale operují jen v 10 % země? WH existují a zachraňují, ale musíme vidět i to, kdo a co je za tím.

Tedy Bíle přilby ano, ale přemýšlejme o nich kriticky, protože i zde se za pár let může projevit nepěkná realita. Zajímavě je rozebírá třeba britská aktivistka Vanesa Beeley - i ona může být součástí jakési Asadovské propagandy, ale něco na jejich zjištěních určitě může být.

Je za vším ropa a plyn?

Území Sýrie leží v surovinově bohatém regionu a díky přístupu k moři zajišťuje přímé spojení s Evropou. Podle některých analytiků, jako je například americký publicista a právník Robert Kennedy jr. (synovec Johna Kennedyho), mají vést přes Sýrii nové trasy pro ropu a plyn, které mají zásobovat Evropu ze zdrojů v Kataru, Saudské Arábii a Iráku.

Tyto země, kde převažuje sunnitské obyvatelstvo, potřebují Asada sesadit či alespoň zatlačit tak, aby zde mohla vzniknout zóna, přes kterou by nový plynovod mohl vést. To se jim daří uskutečňovat právě prostřednictvím džihádistických skupin včetně Islámského státu.

A aby to bylo ještě zamotanější, svou ropu do Evropy potřebuje dostávat také šíitský Írán – přes Irák a Sýrii. Proto tolik podporuje iráckou armádu i Asada. A Rusko? Tomu zatím vyhovuje energetická závislost Evropy na jeho zdrojích, takže chrání Asada, který je strategickým spojencem Rusů v regionu už dlouhé roky.

Sýrie se tedy zřejmě bude porcovat na sunnitskou a šíitskou část, přičemž jedna bude „ruská" a druhá „americká". Možná bude muset vzniknout i další část, která bude pod vlivem Turecka, Saudské Arábie a Kataru, otázkou zůstává, co se stane s Kurdy na severu země. Jedno je jisté: při porcování syrského medvěda už rozhodně nejde o Syřany.

Fotky: Aleppo; Autorka: Markéta Kutilová

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal ...

Začíná rozhodující bitva s Islámským státem o Mosul

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosul začala 16. října 2016. Město brání ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  02:18 26.12.2016

  Luky

  Díky a tobě a dalším čtenářům přeji také krásné svátky.  PavolR

  Zpochybnit něčí legitimitu lze snadno. Pro příklad, jeden tu může zpochybnit svéprávnost toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Díky a tobě a dalším čtenářům přeji také krásné svátky.  PavolR

  Zpochybnit něčí legitimitu lze snadno. Pro příklad, jeden tu může zpochybnit svéprávnost toho druhého a naopak. Ovšem jí prokázat je úplně něco jiného. Tudíž žvanit a zpochybňovat lze bez hranic.
  Pochybnosti o průběhu referenda, voleb apod. mít můžeme. Ale pokud ta země, jaká to zmiňuje neposlala či se nezasadila v OSN o pozorovatele. Tak její vyjádření je jen účelové a dosti mělké. Tudíž není důvěryhodné.
  Pro příklad mise OSN na dodržování příměří.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  Ohledně demokracie v Sýrii samozřejmě nemůžeme mluvit o nějaké rozvinuté demokracii. Základy byli položeny a to už zpochybníte velmi těžko. A to jak dopadli volby předvídal celý svět. Ne proto, že Damašek falzifikuje tedy pro vás dělá to na oko, ale z toho důvodu, že Asad má na tomto území jasnou a logickou podporu.

  To jsou daná fakta. Samozřejmě vy tomu věřit nemusíte, všechno je na oko. Na hlavu jsem se pomalu postavil, ale z vašich "znalostí".

  Shania

  Přesně na hlavu určitě ne, ale zhruba ano. Myslím, že diskuzi nemusíme snižovat takovými pitomými otázkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:54 25.12.2016

  semtam: takže tvoje logika spociva v tom, že když dve strany spolu bojuji, vina za zpusobene civilni ztraty se rozdeli presne na pul? Nebo jak tomu mám rozumět?

  semtam: takže tvoje logika spociva v tom, že když dve strany spolu bojuji, vina za zpusobene civilni ztraty se rozdeli presne na pul? Nebo jak tomu mám rozumět?

 • PavolR
  16:25 25.12.2016

  semtam:

  Režimom nadiktovaná ústava, čo aj prijatá v referende, rovnako tak voľby pod kontrolou režimu a za situácie, kedy obtiažne zistiť, kto vlastne skutočne hlasoval a kde, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Režimom nadiktovaná ústava, čo aj prijatá v referende, rovnako tak voľby pod kontrolou režimu a za situácie, kedy obtiažne zistiť, kto vlastne skutočne hlasoval a kde, samé o sebe nie sú známkou demokracie nikde na svete a sýrska realita ukazuje, že oprávnene. Je to iba divadlo, ktoré nesplnilo svoj účel, tj. Asadova legitimita je naďalej spochybňovaná ako na území Sýrie, tak aj vo svete. Môžete tvrdiť, že som zaujatý, môžete tvrdiť, že nič nechápem, môžete tvrdiť, že je zaujatý každý, kto to spochybňuje, môžete tvrdiť, aké majú všetci postranné zámery, ale s týmto faktom proste nič nenarobíte.

  Inak povedané, môžete sa aj na hlavu postaviť, dôkaz, že by bola v Sýrii demokracia (čo aj akási neeurópska) mať nebudete. Ale česť vašej márnej snahe. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:59 25.12.2016

  Shania

  Jak mi vysvětlíš, když válka má na svědomí již téměř 400 000 obětí a uvádí se, že vládní síly dosahují ztrát 70 000 - 100 000 obětí. Tak ztráty povstalců musí s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Jak mi vysvětlíš, když válka má na svědomí již téměř 400 000 obětí a uvádí se, že vládní síly dosahují ztrát 70 000 - 100 000 obětí. Tak ztráty povstalců musí s přihlédnutím ke stylu konfliktu dosahovat podobných hodnot a zbytek zbývá na civilisty, tak z logiky věci plyne, že počet zaviněných obětí je stejný.

  Třeba Aleppo, jak do nás hustili, že na východě je 250 000 civilistů. Civilistů tam bylo řádově mnohem méně. Většina civilistů utekla před teroristy hned poté, co to tam obsadily. Dokonce někteří civilisté co byli odváženi autobusy z Aleppa se rozhodla vystoupit na provládním území.
  Co tu říkáš je jen propaganda pro jednoduché.

  Prosím, můžeš si tu saúdskoarabskou propagandu odpustit?

  Írán dokáže svojí přítomností zradikalizovat jen radikální sunnity. Což je zbraní SA. Demokratickou opozici ti nemůže přece zradikalizovat Írán. Kdyby byla demokratická, tak jí spíš zradikalizují teroristé, aby proti nim bojovala. Ne, ona udělá opak.

  Íránské revoluční gardy nejsou teroristická organizace. Hizbaláh je uváděn jako teroristická organizace jen kvůli Izraeli a třeba v EU je vedeno jen jeho vojenské křídlo, nikoliv politické. Není to teroristická skupina typu Al-Kajda.

  Jo a takovej dokumtík o Íránu:

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 25.12.2016

  Semtame, nic si z těch jejich blafů nedělej a užívej svátky.

  Nic jim nevychází, tak melou furt dokola, citují vyjádření islamistů, džihádistů, kecají o neexistujících chemických ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtame, nic si z těch jejich blafů nedělej a užívej svátky.

  Nic jim nevychází, tak melou furt dokola, citují vyjádření islamistů, džihádistů, kecají o neexistujících chemických útocích a přebírají propagandu za fakta. Nech je brečet.

  Realita je taková, že nikdo jiný než Rusové a Asad v Sýrii nemá mandát. To co tam předvádí západ a vazalské totality perského zálivu s Tureckem (ať už přímo nebo nepřímo) je obyčejná agrese. Můžou to okecávat jak chtějí, ale nemají vůbec NIC. Mandát OSN na nic, ani na bezetovou zónu...a ten TC takhle blafá každý den určitě "zdarma". :D

  Takže tihle dva "odborníci" se můžou přetrhnout, aby kydali na Asada, ale všichni západní speciálové, poradci i letadla jsou tam načerno! Dokonce bombardovali vládní vojska při střetu s ISIS!
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:37 25.12.2016

  PavolR

  Váš problém je ten, že buďto nerozumíte, či v důsledku chybějících argumentů se snažíte stále mlžit a vymýšlet protiargumenty nevysoké kvality.

  Nevim, kde popírám, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Váš problém je ten, že buďto nerozumíte, či v důsledku chybějících argumentů se snažíte stále mlžit a vymýšlet protiargumenty nevysoké kvality.

  Nevim, kde popírám, že Asad je diktátor? Ale tento pojem obzvláště pro vás potřebuje vysvětlení. Asad před rokem 2012 mohl být považován za diktátora, jenže změna ústavy posvěcená referendem a demokratické volby se již k pojmu diktátor moc neslučují.

  Nikde nesrovnávám naši demokracii se Sýrií a moc dobře to víte. Prosím, nepište mi takovéto bludy. Psal jsem toto:
  "dokazují" Hafízem Asadem. Celkem groteskní situace. Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ.

  Až pár komentů poté vy říkáte, že by vám nevadilo, kdyby proběhli demokratické volby a v parlamentu by byla Baas. Já vám na to říkám, že se již tak stalo a rovnou 2x.

  Pokud někdo chce aby dotyčný odstoupil, musí mít pádný důvod a o něm rozhodují zákonodárci. Odstranění někoho násilnou cestou nemá s demokracií nic společného!!

  "Asad za žiadnych okolností nedopustí, aby bol proti nemu postavený niekto, kto by mu mohol konkurovať. ;)"
  Klasická pomluva a další ukázka chybějících argumentů a hlavně faktů.

  "A ešte, že jeho osobu momentálne považujem za hlavnú prekážku k posunu ukončeniu konfliktu. "

  No a vidíte to, Asad neustále mluví o smíru a dává amnestie. Rebelové na nic neslyší a chtěj jen jeho hlavu. Kdo je tu diktátor a kdo demokrat :D

  Ohledně USA to bude ještě zajímavý. Obama uvolnil ruce Íránu, jenže je pupeční šňůrou napojenej na Saúdskou Arábii. Trump prohlašuje tvrdý zásah proti IS, což jde proti sunnitům a SA. Ale Írán také nemá moc v lásce. Potažmo lze očekávat Trumpovu nevoli k muslimskému vlivu. Záleží na více věcech, ale pro Sýrii jako takovou by to nemuselo mít špatný dopad.

  A k regionu. Státy ryze totalitní: Saúdská Arábie, Katar, SAE, Kuvajt, Jemen, Omán, Bahrajn.
  Libanon, Jordánsko, Sýrie, Izrael. Jsou země, jaké mají svá specifika. Ohledně sekularizmu, což je také index demokracie vychází nejlépe Sýrie.
  Irák je na tom bídně u něho demokracie selhala. Turecko a jeho Erdogan je již 100% horší než Asad.

  Demokracii evropského střihu v tomto regionu nehledejte!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:33 25.12.2016

  semtam: tvoje vyroky jako
  "Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou"

  "Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: tvoje vyroky jako
  "Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou"

  "Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na teroristická uskupení jsou snad jasný. Tudíž přímá i nepřímá podpora terorismu."

  a mnoho dalších mi jasně dávají na jeho, že nevíš a nebo nechceš pochopit toho co se vůbec v Syrii děje.

  Nemám nic pro to, aby se ukázal každý zločin provedený kýmkoliv a to i v daném kontextu situace. A co víc, tohle je něco co je bezpodmínečně nutné, aby se provedlo.

  Ale i kdyby jsi ke všem rebelům přidal ISIS a kurdy + cokoliv co udělali i v Iraků, na to co udělal režim by to pořád bohužel (pro obeti) ani zdaleka nestačilo.

  ----

  Co se týká příme a nepříme podpory teroristů a keci o tom, jak může demokratická strana podporovat nusru a podobně, amnestii a ustave. Tohle je další věc, proč si myslím, že vůbec nechápeš jak to nejen tam funguje.

  Ano povstalci spolupracují s Nusrou a jinými organizacemi, které i když nejsou označeny za teroristy, tak by se na ně ta definice hodila. To proč tomu tak je raději ignoruješ.

  Takže ano dle tvojí definice povstalci přimo či nepřímo podporují teroristy, ale režim a další zúčastněné státy taky, což u některých důsledně ignoruješ a u některých s zdůrazňuješ.

  Takže co tu máme, režim spolupracuje a je defakto po celou dobu občanské války propojen s IRGC a Hyzbalahem a dnes už defakto kontolovan IRGC. Tak měl prsty v přímé podpoře teroristů a povstalců v iráku, přímo i nepřimo se snažil zradikalizovat opozici, přesně z důvodu co ty tu hlásáš, aby nebyla jiná alternativa pro kohokoliv byl režim jediné řešení. Tato strategie se mu povedla (a ne že by mu v tom nebylo napomahano i jeho neprateli), ale mel by jsi se ptát, co se stane, až přestane být jen to menší zlo a nic z toho proč válka začala se nevyřešilo a mnoho věcí se jen zhoršilo.

  Pak se možná taky podívej, co vše byl režim nucen udělat, aby se udržel u moci a jaké si pro to vytvořil nástroje a to nejen za války, ale i před ní.

  Na druhou stranu to musi byt krasa byt presvedcen o tom, že syrii dokáže dát někdo do pořadku a to ještě za spokojenosti svých lidí.

  --------------

  Nicmene tady je popsana struktura veleni na straně režimu


  https://www.reddit.com/r/Syria...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:26 25.12.2016

  semtam:

  Jediné, čo je tu bizarné, je Vaše neustále presviedčanie, že sýrsky režim je demokratický (ba dokonca, že je na akejsi špičke v regióne, čo teda sorry) a Asad nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Jediné, čo je tu bizarné, je Vaše neustále presviedčanie, že sýrsky režim je demokratický (ba dokonca, že je na akejsi špičke v regióne, čo teda sorry) a Asad nie je diktátor, s čím ja zásadne nesúhlasím a vy ste mi po celý čas nedokázali opak. Ba dokonca ste mali odvahu porovnať sýrsky režim k politickému zriadeniu u nás, čo (bez ohľadu na mnoho problémov, čo doma máme) urážka veľmi ťažkého kalibru. A to bez diskusie!!!

  Mimo tohoto základného jadra vidím pár vecí, na ktorom by sme sa mohli zhodnúť a pár vecí, na ktorých už asi nie.

  Akýkoľvek sýrsky občan má právo žiadať o Asadove odstúpenie, dôvodov by sa našlo viac než dosť a fakt, že časť jeho odporcov to chce dosiahnuť násilnou cestou, nie je žiadnym protiargumentom, ktorým by toto právo bolo možné spochybniť.

  "Postavit proti Asadovi kandidáta, který by měl možnost mu konkurovat je současně nemožné." - s touto vetou plne súhlasím. Asad za žiadnych okolností nedopustí, aby bol proti nemu postavený niekto, kto by mu mohol konkurovať. ;)
  "A Asad za sebe myslím bezproblému dokáže najít náhradu." - s týmto nesúhlasím, lebo neodstúpi práve pre to, že to nedokáže. Prišiel by o moc.

  Aby bolo jasné, neprekážalo mi, že je Asad diktátor pred povstaním a nejako zvlášť by mi neprekážal ani teraz, hoci má voči mnohému z toho, čo robí výhrady. Rovnako mi neprekáža režim Sisiho v Egypte. Vadí mi demagógia, ktorú tu o ňom od Vás čítam. A ešte, že jeho osobu momentálne považujem za hlavnú prekážku k posunu ukončeniu konfliktu.

  Áno, hybridné konflikty spočívajú v rozpore, ale tento rozpor musí mať určitú intenzitu, aby naň bolo možné hybridný konflikt naviazať. V Sýrii má tento konflikt dve čiastočne sa prelínajúce roviny. Jednou je práve otázka legitimity, ktorú, ako vidíme žiadne kozmetizovanie zo strany režimu nedokáže vyriešiť a potom je tu rovina nábožensko-politická.
  Riešenie prvej otázky by som považoval za menej bolestivé a jednoduchšie, ale nevyhnutne by to viedlo prakticky k zmene režimu, čo režim nedopustí. Škoda.
  Riešenie teda možno očakávať iba z druhej roviny a to môže byť, obávam sa, veľmi agresívne.
  Po zvolení Trumpa sa totiž Izrael zjavne pokúsi vytvoriť v regióne akúsi protiíránsku (fakticky protišítsku) koalíciu s ním, USA. Tureckom a eventuálne Ruskom. Iste sa pokúsia zlanáriť aj Asada (myslím, že Trump už urobil nejaké ústretové vyjadrenie). Ktorú stranu si vyberie a aký to bude mať dopad na Sýriu?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:26 25.12.2016

  PavolR

  Ale no tak!

  Tahle diskuze začíná být už hodně bizarní. Píšete o volbách na oko(tím pádem volby falešné či zfalšované) a pak mě osočujete z toho, že jste to nepsal. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Ale no tak!

  Tahle diskuze začíná být už hodně bizarní. Píšete o volbách na oko(tím pádem volby falešné či zfalšované) a pak mě osočujete z toho, že jste to nepsal. Dále píšete o legitimnosti, jediné co se dá zpochybnit na legitimnosti voleb je to, že se jich nemohli účastnit všichni voliči z důvodů níže v diskuzi popsaných.

  A neoponujte mi tím, že rebelové neuznávají legitimnost režimu. Vzhledem k ústavním procesům jaké se stali rebelové nemůžou zpochybnit nic. Co lze nyní již s jistotou zpochybnit je nelegální činnost rebelů.

  Nevím, kde berete že Rusko tlačí na Asada, aby udělal dohodu k novým volbám. Teprve nyní budou probíhat další kolo rozhovorů o míru v Sýrii. Než se dosáhne dohodě k volbám, tak musí utichnout zbraně. A hlavně opozice je musí umožnit.

  Pokud chcete, aby někdo odstoupil, tak svůj požadavek musíte provést demokraticky a ne teroristicky! To, že cizí země vyzbrojí své náboženské souvěrce a posílí je žoldáky není legitimní nárok!

  Hlavní úlohu v bezpečnosti země má vláda či prezident. Armáda je jen výkonná složka.

  "Mýlite si príčinu s následkom. Keby neexistoval rozpor, nebola by možnosť zasahovať a podporovať tú, či onú stránu - alebo prinajmenšom nie v tomto rozsahu."

  Hybridní válka spočívá v rozporu. Státy jako SA a Katar tento rozpor vyvolávají přes víru. Dokonce i IS mluví o svých nepřátelých jako o tyranech. Protože u nich tyranie je vláda či moc v rukách jinověrců a proto z jejich pohledu tyranizují pravé muslimy.

  Tudíž SA a spol vytváří nejen v Sýrii u sunnitských muslimů pocit područí a nabádají, aby moc převzali oni. Jak následně toto dopadá již známe.

  "Opozícia môže postaviť proti Asadovi kohokoľvek, kto nie je ničím kompromitovaný, zatiaľ, čo Asad môže postaviť iba seba. :p"

  Postavit proti Asadovi kandidáta, který by měl možnost mu konkurovat je současně nemožné. A Asad za sebe myslím bezproblému dokáže najít náhradu. Jenže proč by to měl dělat.
  Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na teroristická uskupení jsou snad jasný. Tudíž přímá i nepřímá podpora terorismu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:20 25.12.2016

  semtam:

  Zasa sa mi účelovo pokúšate podsúvať niečo, čo som nepovedal. Nikdy som netvrdil, že voľby sú sfalšované, alebo, že by boli neplatne pre to, že sa ich niekto nemal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Zasa sa mi účelovo pokúšate podsúvať niečo, čo som nepovedal. Nikdy som netvrdil, že voľby sú sfalšované, alebo, že by boli neplatne pre to, že sa ich niekto nemal možnosť zúčastniť, preto ani nemusím predkladať žiadne fakty, ktoré by to dokazovali.
  Ja celý čas tvrdím, že sú nedemokratické a s podmienkami nastavenými tak, aby Asad nemohol prísť o moc. To som podložil celkovou situáciou v Sýrii ako aj faktom, že aj samotný Asadovi spojenci - Rusi - tlačia na, aby umožnil dohodu a usporiadanie nových, ktoré by už neboli čisto pod jeho kontrolou. Toto on odmieta.

  Bezpečnosť zabezpečuje armáda a nie vláda, či prezident. Nejaká dočasná vláda by tam ale beztak stále bola, teda katastrofický scenár nehrozí.

  Opozícia môže postaviť proti Asadovi kohokoľvek, kto nie je ničím kompromitovaný, zatiaľ, čo Asad môže postaviť iba seba. :p

  Mýlite si príčinu s následkom. Keby neexistoval rozpor, nebola by možnosť zasahovať a podporovať tú, či onú stránu - alebo prinajmenšom nie v tomto rozsahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  04:59 25.12.2016

  PavolR

  Nějak už postrádám smysl vašich komentářů. Celkem dle nové ústavy proběhli již tři volby. Píšete o faktech a přitom nemáte ani jeden fakt o tom, že volby v Sýrii byli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Nějak už postrádám smysl vašich komentářů. Celkem dle nové ústavy proběhli již tři volby. Píšete o faktech a přitom nemáte ani jeden fakt o tom, že volby v Sýrii byli zfalšované. To, že papír snese všechno, je pro tento případ otřepaný klišé a srovnání s Běloruskem jen zase dokazuje vaši neinformovanost.

  Dal jsem vám již odkaz o průběhu voleb v Sýrii a i jejich logické vysvětlení. Konečně jste uznal, že opozice je politicky úplně marná. Tím pádem ale tvrzení, že volby jsou podvod je docela fail, protože ozbrojená opozice nekandiduje a volby odmítá. Tak i kdyby Sýrie chtěla u voleb podvádět, tak nevim, jak by to mohla udělat, když rebelové nekandidují...

  Legitimnost vlády Sýrie je ten poslední problém, co Sýrii trápí. Problém legitimnosti je spíše diplomatický nátlak i mediální klidně na cokoliv. Takhle by jste mohl říci o řadě států že jejich vláda je nelegitimní, protože voleb se nemohli účastnit lidé na území mimo kontroly té dané země. Tudíž vlády Srbska, Ukrajiny, Kosova, Arménie, Ázerbajdžánu, Gruzie, Izraele, Afghánistánu, Indie, Pákistánu, atd. atd. jsou tím pádem podle vás nelegitimní, protože voleb se nemůžou účastnit všechny oblasti země.

  Problém není odstoupení syrské vlády. Sýrie potřebovala pro nové volby, aby byli legitimní novou ústavu! Ani o referendu o ústavě nechtěli rebelové nic slyšet a hlavně opět nenabízeli nějakou státotvornou alternativu. Tím pádem odmítli možnost demokratických voleb. Je holá šílenost, kdyby syrská vláda odstoupila s tím, že proběhnou volby, když opozice volby vytrvale ignoruje. Odstoupením by dosáhli jenom toho, že by se celá země uvrhla do krvavé lázně.

  Směšně působí to, že Asad nemůže mít soupeře, protože by mu omlátil o hlavu chemické zbraně atd. Je opět vidět, že neznáte realitu války v Sýrii, chemické zbraně byli použity i opozicí (možná jenom). Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou.

  Problémem Sýrie je ten, že je de-facto napadena zvenčí a teroristé, islamisté, umírnění, nacionalističtí rebelové (jak chcete) jsou podporováni ze zahraničí a pokud tato podpora terorismu neskončí, tak válka v Sýrii nekončí. Tudíž válku nevyřeší nějaké volby či referenda, ale ukončení podpory povstalců či jejich zničení. A i když se hlavní boje ukončí, tak je tu velké riziko, že v Sýrii budou nadále probíhat teroristické útoky.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:25 24.12.2016

  semtam:

  Pochopte prosím jednu vec - papier znesie čokoľvek (keby ste tak poznali bieloruskú ústavu :D ). Podstatné sú fakty a na nich vidno, že je to iba divadlo, ktoré ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Pochopte prosím jednu vec - papier znesie čokoľvek (keby ste tak poznali bieloruskú ústavu :D ). Podstatné sú fakty a na nich vidno, že je to iba divadlo, ktoré ma zaručiť zotrvanie Asada pri moci. Ako som povedal, keby si mohol byť skutočne istý takou jednoznačnou podporou Sýrčanov, tak by preňho nemal byť problém odstúpiť a vmanévrovať politickú reprezentáciu povstalcov do situácie, že budú nútení ísť do spoločne organizovaných volieb a vyhral by v nich. To je nakoniec bežný politický ťah, abdikácia je nakoniec bežným politickým ťahom v demokratických krajinách.

  Povstalci sú mi ukradnutí, tí sa už nevedia dohodnúť ani sami so sebou a keby sa hneď zajtra prepadli pod zem, nič také hrozné by sa nestalo. Lenže sa neprepadnú a to je práve jadro celého sýrskeho problému. Asadova legitimita bude na ďalej spochybniteľná a spochybňovaná a bude to nekonečný príbeh. Navzájom sa vojensky neporazia a neuznávajú sa a nerokujú ... a vojna trvá. V samotnom konflikte o samotnú demokraciu až tak nejde, veď často sa ten-ktorý kmeň podporuje jednu, či druhú stranu iba podľa toho, koho podporuje konkurenčný kmeň, alebo jednotlivé rodiny podľa toho, kto im zabil nejakého príbuzného, či príbuzných. Demokracia a všeobecne uznávané voľby tu treba vnímať skôr ako nástroj ako nastoliť režim, ktorý si žiadna zo strán nebude môcť dovoliť ignorovať (teda okrem islámistov, ale tí by ignorovali čokoľvek).

  Asad si však skutočne rovné a slobodné voľby nemôže dovoliť - len si predstavte, ako by prebiehala prezidentská debata s nejakým občianskym kandidátom, ktorý by mu otrieskal o hlavu chemické zbrane, mučenie, bombardovanie atď...., no budú s tým ešte problémy.

  Taktiež želám príjemné sviatky Vám i všetkým čitateľom AN.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:41 24.12.2016

  PavolR

  Pokud někdo píše: V Sýrii nedošlo k zmene režimu iba k výmene jeho exponentov.
  Keby sa stal prezidentom alebo premiérom niekto zo strany Baas, alebo hoci aj rovno z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Pokud někdo píše: V Sýrii nedošlo k zmene režimu iba k výmene jeho exponentov.
  Keby sa stal prezidentom alebo premiérom niekto zo strany Baas, alebo hoci aj rovno z Asadovho klanu, po zmene režimu - vtedy by to bolo tak, ako u nás.

  Tak to jasně vypovídá o tom, že nereflektuje změny v syrské ústavě. Pro připomenutí, tyto změny se odhlasovaly v referendu, nikoliv na půdě parlamentu. A výmluvy typu, že to neuznáváte, protože Baas opět získala většinu je dětinský a neopodstatněný.

  To, že rebelové odmítají volby je problém rebelů nikoliv Asada, uprchlíci z míst obsazených rebely měli dokonce vyčleněný místnosti dle měst jejich původu. Sýrie jako taková udělala pro demokratické volby víc než dost.
  Trapně působí to, že tvrdíte, že jít do voleb znamená legitimizaci režimu :D Tohle myslíte vážně? Volby jsou od toho, aby došlo ke změně či nikoliv. Rebelové se voleb očividně bojí, protože zas tak velkou podporu místních obyvatel nemají a dodnes nedokázali postavit nějakou politickou stranu, co by mohla jít do voleb. Oni nemají žádnou politickou stranu, pokud tedy nebudu počítat právo šaría, to je tedy zatím jediná státotvorná síla s kterou disponují.

  Pravděpodobně budou po Aleppu probíhat další rozhovory v Kazachstánu, tak se ukáže, jak se situace vyvine.

  Jakou zemi považujete za demokratickou je opravdu vaše věc. Jenže působíte na mě dost zmateně. V diskuzi jste jmenoval státy jako Irák, Libanon a Izrael, že jsou demokratičtější než Sýrie. Ohledně Izraele budiž, jenže jako demokratický stát evropského střihu ho označit opravdu nelze. Nevytýkám mu to, protože reflektuji jeho pozici. Irák opustilo od poslední války v Zálivu k 1 milionu křesťanů. Tudíž demokracie silně selhala a nejen z tohoto důvodu. Libanon je tak na vážkách, že tam není nic jisté, záleží kde jste a kým ste.

  Každá země má svůj vývoj. I konkrétně vámi zmiňované postsovětské státy mají již slušnou míru demokracie, alespoň dle pozorovatelů OSN u voleb. A že by Sýrie měla nějaké velké pouto se zeměmi bývalého SSSR je váš smyšlený argument. ČR před válkou měla se Sýrií horší vztahy než nyní. Taky bych si to mohl vypůjčit jako důkaz demokratizace Sýrie, i když vím, že je to hloupost, protože jen o tomto to není.

  Na vašem místě bych se spíš zajímal o demokratizaci rebelů, protože tam jsou očividně silné problémy s demokratickým uspořádáním. Dokonce o několik řádů hůře než co nabízí Sýrie. Pokud opravdu chcete svobodu pro Sýrii, tak se zaměřte na tento palčivý problém.

  Jinak vám přeji hodně dárků a příjemné Vánoční svátky.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:15 24.12.2016

  Milý semtam:

  Nepokúšajte sa mi podsúvať, že som nevedel o novej ústave, o tej predsa vie každý, kto len trocha sleduje správy.

  V absolútnej väčšine nedemokratických režimov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milý semtam:

  Nepokúšajte sa mi podsúvať, že som nevedel o novej ústave, o tej predsa vie každý, kto len trocha sleduje správy.

  V absolútnej väčšine nedemokratických režimov voľby sú - tie teda samé o sebe nemôžu byť znakom demokracie v nejakej krajine. Dokonca si tieto režimy ani nemajú problém naoko vydržiavať akúsi formu pluralitného systému, bez toho, aby ho to akokoľvek ohrozovalo. Dosť rozšírená je táto prax v postsovietskom priestore, na ktorý má asadovský režim tradičné väzby. Ísť do takýchto volieb znamená kolaboráciu s režimom a jeho legitimáciu.
  (preto sú súčasťou všetkých plánov, vrátane ruského, aj nové voľby)

  Účasť na voľbách nebola taká ohromujúca, aby ste tým mohli argumentovať, každopádne ja hovorím doslova o ABSOLÚTNEJ VÄČŠINE. Bez nej bude mať stále dostatok odporcov na to, aby konflikt pokračoval.

  Prejavom demokracie je, že volení činitelia nemusia byť vo funkcii do konca mandátu, či už ide o prezidenta, alebo konkrétnu vládu. Teda Asad môže kľudne odstúpiť, nechať, nech vznikne vláda národnej jednoty a potom hoci aj opäť kandidovať v nových voľbách. Ak sa teda nebojí rovných podmienok, ktoré sú tiež znakom demokracie. Za ktorú, opakujem, momentálny Sýrsky režim nepovažujem. Bodka.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:15 24.12.2016

  PavolR

  Máte problémy s češtinou?

  Jak mi můžete napsat cituji: "Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. "
  Když jasně uvádím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Máte problémy s češtinou?

  Jak mi můžete napsat cituji: "Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. "
  Když jasně uvádím, že je to míchání jablek a hrušek (chápete tento příměr aspoň).

  Dále, jak můžete tvrdit, že současná demokracie je na úrovni minulé ústavy, když pře pár hodinami jste ani nevěděl, že Sýrie má již 5 let novou ústavu.

  Dále tlacháte, že Asad není přijatelný pro většinu Syřanů. Uniká vám, že voleb se účastnila ona většina Syřanů. Kdyby opravdu byli volby podseklé, tak Asad by si nemol škrtnout, protože při dnešní realitě na území pod jeho kontrolou by se odehrála revoluce. A za další, nic nebrání opozici jít také do voleb, myslím tím tu radikální.

  Nedemokratické země, žádné volby nemají. Když už, tak mnohá hnutí jsou zakázány. Sýrie má zakázáno jen sektářská uskupení.

  Píšete, že volby nejsou aktem demokracie. Co je podle vás tedy aktem demokracie?

  Trochu ti uniká to, že právě Asad nabízí amnestii pro ty kdo složí zbraně a veškeré kroky k demokracii již vykonal. Problém je ten, že ozbrojená opozice toto neakceptuje a požaduje jen svržení vlády Asada. Což je docela v rozporu s demokracií jako takovou, protože až volby mohou rozhodnout kdo bude zemi vládnout. Z toho jednoduše plyne, že ozbrojená opozice jsou jen totalitní prasata.

  Ono z venčí s pomocí cizích států ničit jinou zemi lze poměrně snadno a proto důvody, že Sýrie by se bez pomoci svých spojenců neudržela jsou úplně zvrácené. Protože kdyby teroristé neměli podporu ze zahraničí, tak tato válka je již skončená a třeba vy by jste ani nevěděl, že v Sýrii nějaká byla.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:20 23.12.2016

  Tak, a teraz keď sme si už so semtamom navzájom šplechli do očí, že nič nechápeme, môže by táto téma dôstojne uzavretá. :D

  Tak, a teraz keď sme si už so semtamom navzájom šplechli do očí, že nič nechápeme, môže by táto téma dôstojne uzavretá. :D

 • PavolR
  13:18 23.12.2016

  semtam:

  Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. Monarcha môže odovzdať moc ľudu bez obáv, stačí ak je do ústavy vpísané, že ostáva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. Monarcha môže odovzdať moc ľudu bez obáv, stačí ak je do ústavy vpísané, že ostáva aj naďalej monarchom. Diktátori niečo také urobiť nemôžu, ak raz nechcú skončiť pred súdom. :) Reálne nemá na územiach ovládaných Asadom ľud o nič väčšiu moc ako pred zmenou ústavy..

  Ale o toto tu nejde, to je iba rovnaké divadielko pre ostatný svet, rovnako ako divadielko značnej časti protiasadovskej opozície, akurát vy sa nás tu snažíte presviedčať, že Váš obľúbený divadelný súbor je lepší ako ostatné. :D
  Ale realita je o niečom inom. Pravda je taká, že nám technicky nič nebránilo brať Asada a jeho režim takých aký je - tak ako sme bez rozpakov brali aj režim jeho otca alebo dnes režim Sisiho v Egypte. Problém je v tom, že Sýrčanov nemusí zaujímať, či mi Asada akceptujeme, alebo nie, lebo jeho predvojnová legitimita už bola spochybnená a situácia sa mu vymkla spod kontroly a on ju už pod kontrolou nikdy mať nebude. Pri moci sa totiž drží už iba s cudzou podporou. Prevažná väčšina svetových lídrov (vrátane Rusov) si uvedomuje, že súčasný stav znamená permanentnú vojnu, preto sa pokúšajú o zmier a vládu národnej jednoty, ktorá by bola akceptovateľná pre absolútnu väčšinu Sýrčanov a tým pádom bude mať dostatočnú legitimitu, aby sa začala situácia v Sýrii stabilizovať. Asad už takouto mierou legitimity nikdy disponovať nebude, bez ohľadu na to, koľko volieb pod jeho kontrolou a na ním ovládanom území prebehne (nie, voľby samé o sebe skutočne nie sú aktom demokracie, iba prostriedkom, ktorý nemajú problém použiť aj nedemokratické režimy). Podpora opozície je prostriedok, ako Asada k tomuto kroku prinútiť. Čo samozrejme neznamená, že sa v pozadí neobjavujú aj iné zájmy rôznych aktérov, ale inej cesty niet - to hovorí skúsenosť aj z krajín, kde bola inštalovaná skutočná demokracia, avšak spochybniteľným spôsobom (napr. Irak).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:02 23.12.2016

  PavolR

  Opět, zjistěte si co obnáší syrská ústava a lépe osvojte si syrské poměry. Tlachat a mixovat různé země je strašně diletantské, navíc v každé zemi kterou jmenujete jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Opět, zjistěte si co obnáší syrská ústava a lépe osvojte si syrské poměry. Tlachat a mixovat různé země je strašně diletantské, navíc v každé zemi kterou jmenujete jsou naprosto rozdílné poměry. Ale pokud už mícháte jabka a hrušky, tak třeba Thajsko a i další konstituční monarchie se změnily v demokratickou společnost bez toho aby krále zavraždili.
  Na vašem místě, pokud jste tak zarytý rádoby demokrat, tak bych se radši staral o demokratičnost opozice. Tam prakticky žádná není.

  Je směšné, že nedokážete pochopit, že Sýrie má již pomalu 5 let novou ústavu a volební výsledky z logiky věci hrají do karet Asadovi, protože volby probíhají jen na území ovládaném vládou a logicky tam má Asad podporu. Opozice volby tvrdošíjně bojkotuje. Ano, nejvyšší akt demokracie opozice neuznává.

  Už toho nechám, vidím, že je to na vás dost složitý.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:13 23.12.2016

  semtam:
  Tak ako mi nikdy nevadil výsledok volieb v Bielorusku, ČĽR alebo KĽDR, mi samozrejme nevadí ani výsledok volieb v Sýrii, lebo iný v danom režime ani nemožno očakávať (ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Tak ako mi nikdy nevadil výsledok volieb v Bielorusku, ČĽR alebo KĽDR, mi samozrejme nevadí ani výsledok volieb v Sýrii, lebo iný v danom režime ani nemožno očakávať (ani vo sne by ma totiž nenapadlo považovať ktorúkoľvek z uvedených krajín za demokratickú). Celý čas iba poukazujem na to, nakoľko nereálne je myslieť si na základe niekoľkých kozmetických úprav, že sa ten samý režim akokoľvek zmenil, alebo sa dokonca stal demokratickým. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Nazdarson
  08:41 23.12.2016

  Děkuji vám, Markéto...
  Moc pěkný, vyvážený článek. Ve finále člověka nepřekvapí ty velmi protichůdné zájmy jednotlivých aktérů - to si asi každý z nás dovede představit. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji vám, Markéto...
  Moc pěkný, vyvážený článek. Ve finále člověka nepřekvapí ty velmi protichůdné zájmy jednotlivých aktérů - to si asi každý z nás dovede představit. Ale zvláštní je samotný výběr prostředků ( mnohdy nepříliš efektivních) k prosazení svých cílů. A pak určitá nedůslednost, resp. ochota ty svoje prostředky prosazovat jen do určité míry,. Asi to souvisí s tím, aby mocnost nebyla " chycena při činu". Šokující ( alespoň pro mě) je naprostý nezájem o osud civilního obyvatelstva...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:06 22.12.2016

  PavolR

  Takže vám vadí výsledek voleb. Demokracie nezaručí, aby vyhrál váš oblíbený kandidát. A že opět vyhrála Baas není ani nic překvapivého. V době války co byste čekal a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Takže vám vadí výsledek voleb. Demokracie nezaručí, aby vyhrál váš oblíbený kandidát. A že opět vyhrála Baas není ani nic překvapivého. V době války co byste čekal a ozbrojená opozice se ani nepokusila jít do voleb, tak co potom chcete?
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  15:30 22.12.2016

  Logik
  Melo by ze pro demokraci tam nenastal jeste cas

  Logik
  Melo by ze pro demokraci tam nenastal jeste cas

 • Luky
  14:14 22.12.2016

  Fakt mě baví diskutéři kteří budou stále hledat, v čem je Syrská "demokracie" špatná a nedokonalá (v Evropě se vyhlašuje vyjímečný/válečný stav, když dojde k nehodě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fakt mě baví diskutéři kteří budou stále hledat, v čem je Syrská "demokracie" špatná a nedokonalá (v Evropě se vyhlašuje vyjímečný/válečný stav, když dojde k nehodě kamionu)....zatímco naši spojenci kamenují za čarodějnictví, případně náš "největší vzor na věčné časy a nikdy jinak a planetární arbitr demogracijé" není schopen uznat výsledky prezidentských voleb a média tam burcují lidi k nepokojům a vysílají překroucené statistiky. Už jděte s těmi "demokratickými" ŽVÁSTY do zadele. Nejdřív musíte dát lidem jistotu a stabilitu, životní standart a výchovu ke smíření, pak můžete povolovat šrouby. Alespoň v rozmlácené zemi, ve které se dle plánů velkého arbitra podařilo nastartovat sektářské násilí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:52 22.12.2016

  semtam:
  Nech sa pozerám, ako pozerám, je to natuningovaný komunistický model, ešte aj frakciu s 4/5 väčšinou nazvali Národným frontom, rovnako, ako to bolo u nás. Takže sorry, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Nech sa pozerám, ako pozerám, je to natuningovaný komunistický model, ešte aj frakciu s 4/5 väčšinou nazvali Národným frontom, rovnako, ako to bolo u nás. Takže sorry, ale k žiadnej zmene režimu rozhodne nedošlo a demokratizácia ostáva viac než diskutabilná.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:12 22.12.2016

  PavolR

  A za další, to o čem píšete se vlastně v Sýrii již stalo. Volby již neprobíhají v režii strany Baas. Jsou otevřený všem, teda mimo strany sektářské.

  Parlament má i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  A za další, to o čem píšete se vlastně v Sýrii již stalo. Volby již neprobíhají v režii strany Baas. Jsou otevřený všem, teda mimo strany sektářské.

  Parlament má i opozici, jak se sluší a patří. To, že ozbrojená opozice vytrvale volby bojkotuje a i ty prezidentské o které jí jde hlavně znamená jen to, že ví že nemá podporu aby volby vyhrála a za druhé by musela mít pro prezidentské volby kandidáta. Demokratickou cestou ve volbách, jak již sice v Sýrii funguje se nemůže dostat, tudíž jí nezbývá nic jiného než vzít zbraň a sloužit cizím pánům.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:58 22.12.2016

  PavolR

  Opět, zjistěte si co obnáší nová ústava Sýrie. Mimochodem podle ní již proběhly dvoje parlamentní volby.

  Až si nastudujete syrskou ústavu, zjistíte, že píšete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Opět, zjistěte si co obnáší nová ústava Sýrie. Mimochodem podle ní již proběhly dvoje parlamentní volby.

  Až si nastudujete syrskou ústavu, zjistíte, že píšete blbosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:37 22.12.2016

  semtam:
  Keby ste poznali dejiny vlastnej krajiny, uvedomili by ste si, nakoľko tieto zmeny samé o sebe nič neznamenajú.
  Aj v ČSSR (podobne aj v Poľsku a Maďarsku) si vydržiavali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Keby ste poznali dejiny vlastnej krajiny, uvedomili by ste si, nakoľko tieto zmeny samé o sebe nič neznamenajú.
  Aj v ČSSR (podobne aj v Poľsku a Maďarsku) si vydržiavali komunisti ministrany ako Československá strana socialistická, alebo Československá strana lidová, aby budili dojem pluralizmu. Referendom schválené znenie ústavy môže Asad kedykoľvek zmeniť ústavnou väčšinou, úplne bežne sa tak v režimoch podobného charakteru dodatočne zvyšujú počty volebných období, alebo dĺžka mandátu. Nenechajte sa opiť rožkom, zo psa slanina nikdy nebude a Asad si po všetkom, čo urobil, nemôže dovoliť, aby niekedy prišiel o moc.

  Osobne by som videl riešenie v podpore miestnych samospráv a im podriadených domobrán. Keby tam nabehli jednotky OSN (viem - utópia) a vytlačili všetky ostatné ozbrojené skupiny, mohli by sa na ich základe by sa vytvoriť štruktúry pre občiansku platformu, s ktorou by bolo možné legitímne jednať o vytvorení vlády národnej jednoty a volieb, kde by Baas ako vládna strana meral svoje sily so skutočnou opozíciou a nie ľuďmi podstrčenými samotným Baasom, alebo niekým zo zahraničia.
  Inak sa až do smrti Bašara Asada žiadna dohoda nezrodí.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:32 22.12.2016

  Shania

  Opět odvážné tvrzení, že jen Katar sponzoruje exJAN, Saúdská Arábie patří mezi hlavní kupce zbraní ze států jako je Chorvatsko či Bulharsko a také sponzoruje IS, tak aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Opět odvážné tvrzení, že jen Katar sponzoruje exJAN, Saúdská Arábie patří mezi hlavní kupce zbraní ze států jako je Chorvatsko či Bulharsko a také sponzoruje IS, tak aby zase někde upřednostňovala sekulární skupiny před náboženskými je utopie, to ani ze své podstaty SA snad ani nemůže a hlavně proč by to dělala?

  Když už mluvíš o náboženských menšinách v opozici, tak s odstupem času je to velmi nevěrohodné. Před nedávnem všechny menšinové náboženské skupiny zaslali EU žádost o zrušení sankcí. Z okolí Idlíbu byli formou výměny za Aleppo evakuovány 2 šiítské vesnice.

  Očividně z tvého odkazu si v opozici dokazují, jaký výklad islámu je nejlepší.

  Za další boje mezi opozicí čas od času probíhají, ale nemají jaksi větší rozměr.

  To, že existují rozepře i v SAA+ je docela logické, divné by bylo, kdyby neměli, jenže otevřeně proti sobě nebojují a to je podstatný rozdíl.

  A opět tu nemáme žádný jméno demokratické skupiny. Jak v demokracii se může obhajovat někdo kdo válčí po boku s Nusrou? A u něhož není vůbec jisté, že je nějaký demokrat. To je prostě absurdní.

  Otázka, v čem přeceňuju vliv Ruska??? Psal jsem, že vliv Íránu je přeceňován a že vliv má i Rusko. Vliv Íránu pálí hlavně Saúdskou Arábii a mimochodem vliv Íránu v Iráku je již v některých aspektech větší než vliv USA.

  A ohledně ekonomické situace Sýrie se to točí, sankce, válka, atd. Kdyby povstalce nepodporovali státy Perského zálivu, tak válka je již skončená. To, že do Sýrie proudí zbraně, žoldáci, jsou uvaleny sankce, tak je jasné, že by samotná Sýrie by se neudržela. Vznikla by další Libye. Sýrie se drží díky podpoře místního obyvatelstva (bez něho by to nešlo) a samozřejmě díky pomoci svých spojenců.

  Je docela paradoxní, že se válka často nazývá občanskou i když vše nasvědčuje napadením Sýrie z venčí. Sýrie je ukázkovým příkladem hybridní války vůči samostatnému státu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:42 22.12.2016

  semtam: exJAN zponzoruje Katar.... a zatímco Obama dokáže kontrolovat zásobování ostatních skupin, aby je donutil vyjednávat, utnout podporu Kataru ani nekzusil, Ocividne ma katar ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: exJAN zponzoruje Katar.... a zatímco Obama dokáže kontrolovat zásobování ostatních skupin, aby je donutil vyjednávat, utnout podporu Kataru ani nekzusil, Ocividne ma katar uz přiliš velky vliv a vlastni toho na zapade az moc...

  Zlí Saudi podporuji kohokoliv kdo jim pomůže sesadit asada a v tomhle konfliktu jako jedni z mala (+USA) se snažili sjednotit opozici. Podporovali např. i křesťanské a alavitské povstalecké skupiny.

  -----

  Povstalci s exJAn spolupracují, mají společného nepřítele a Nusra je z nejlíp zásobená organizace. A to jim dlouhodobě hraje do karet. Obzvlášť když ostatní skupiny mají nedostatek vlivem machinací jednoho mirotvurce, nastesti uz to nebude delat dlouho. Pro ty co se k nim dobrovolně přidají to nemá nic spoleného s ideologii, ale se zdroji.

  Tady je čerství překlad jak se snaží koupit poslušnost jiných skupin

  https://www.reddit.com/r/Syria...

  Nusra je taky takový spojenec, co ti při každé příležitosti vrazí nůž do zad. Všichni to ví, ale jediný způsob jak se jich zbavit je zničit je, Takže jediné co rebelům zbýva je spolupracovat a po válce doufat, že to budou oni, kdo bude mít převahu a ne nusra.

  Co se týká bojování mezi rebely, tak je třeba se podívat kdo v těch bojích figuruje a pak ti to bude jasné.

  Na straně režimu nejsou vnitřní rozbroje také nic neobvyklého.

  Vliv Iranu nepodcenuju, jim stačí utnout finance a režim se zhroutí jako domeček z karet. Pokud tedy nečekáš že stát co zbankrotoval před pěti lety bude fungovat i bez peněz. A nebo že rusové plně zastoupí úlohu Iranu.... Iran ale stejně neodejde, pro ně je to ekonomický způsob války. Přesně jak říkáš IRGC tam moc není, ani nemusí, Od toho je tam Hyzbolah Irak, Syria, Libanon a ostatní šíitské milice, které oni platí a ovládají. To co ty děláš je právě opačný problém a to přeceňování úlohy Ruska a vůbec jeho vlivu, a do jake miry maji vůbec spolecne zajmy:)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:01 22.12.2016

  Shania

  "Mnoho těch koalic vzniklo za učelem ochrany proti exJAN"

  Docela odvážné tvrzení. Naopak mnoho skupin zase bojuje společně s exJAN, zvláště když se láme chleba. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  "Mnoho těch koalic vzniklo za učelem ochrany proti exJAN"

  Docela odvážné tvrzení. Naopak mnoho skupin zase bojuje společně s exJAN, zvláště když se láme chleba. Vzájemné boje mezi opozicí sice jsou, ale nejsou nijak vymezeny ve smyslu exJAN a její spojenci versus ostatní. Boje mezi opozicí jsou v celém spektru.

  Rozdíl mezi opozicí a SAA+ je jednoznačný v tom, že narozdíl od opozice SAA+ nemá klanové války a síly SAA+ mají jednotné velení a řízení. Což je podstatný rozdíl. To, že bojují íránské jednotky v Sýrii (mimochodem IRGC to přímo jako taková není, jsou tam její velitelé) a další na straně vládních sil není pro dlouholetý konflikt nic zvláštního.
  Pozici Íránu moc přeceňujete, i když je faktem, že Írán v Sýrii posílil, tak stále je tu Rusko a ve finále je lepší vliv Íránu než Saúdské Arábie (kdopak tu exJAN asi financuje?)

  Ano, válka se musí sponzorovat, proto také tvrdím, že bez zahraniční podpory by opozice nedokázala vést válku, o tom to celé je. Dost pravděpodobné je, že válka byla vyvolána více z venčí než zevnitř. Ovšem spektrum sponzorů je obsáhlejší než tabulka uvádí. Saúdská Arábie a Katar nakupuje zbraně v Chorvatsku a Bulharsku a obratem je dodává opozici, podobně takto činí Turecko i když asi v menší míře.

  K členění opozici, nikde jsem nezaznamenal uskupení opozice, které by se dalo s klidným svědomím označit jako opozice demokratická! A to je důležité, pokud si to neuvědomujete! Možná některá v počátcích války měla k tomu nakročeno, ale jaksi selhala protože nebyla životaschopná.

  Shania, říká vám něco pojem index míry demokracie? Asi ne, protože by jste pochopil proč lze napsat do jedné věty Asada a demokracii.

  PavolR

  Váš problém je, že neznáte syrskou ústavu. Strana Baas již není jedinou schválenou politickou stranou. O nové syrské ústavě se rozhodlo v referendu a získala patřičnou podporu. Prezidentský mandát lze nově obhájit jen 2x po sobě (jako u nás). Míra demokracie je 100:1 v neprospěch opozice. Opozice nikdy na území které ovládá neuspořádala volby (ano asi vyjma Arbílu) či nepředložila státotvornou formu ústavu jak si ji představuje ona.

  Turecko a Sýrie a jejich demokracie. Ústavu mají víceméně podobnou. Praxe je srovnatelná se svými specifiky. Turecko a jeho politika vůči Kurdům, jakožto nejsilnější silou proti IS morálně tlačí klesá před Sýrií.

  Izrael je jakási výjimka a do arabského světa moc nepatří. Irák má se svojí demokracií problému víc než dost. Libanon v minulosti Švýcarsko Blízkého východu šel taky dolu, ale je faktem, že si nadále drží slušnou úroveň a pak již není o co stát. Nejlepší z monarchistických režimů držící slušnou míru demokracie je Jordánsko. Sýrii mezi nejlepší demokracie Blízkého východu řadí ona sekulárnost, jaká udělala Libanon Libanonem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:12 22.12.2016

  semtam: většina bojujicich skupin (i mimo FSA) jsou v podstatě ve velikosti brigady a min, ty ale spadaji pod zastihující organizaci, pres kterou je pak vedena logistika a veleni. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: většina bojujicich skupin (i mimo FSA) jsou v podstatě ve velikosti brigady a min, ty ale spadaji pod zastihující organizaci, pres kterou je pak vedena logistika a veleni. Mnoho těch koalic vzniklo za učelem ochrany proti exJAN. Přímo tam píšou, že spousta těch skupin se už vymyká definice FSA co platila do 2012-013.

  Na straně režimu je naprosto to stejné, akorat maji jen jedineho sponzora a to IRGC. Taky je sto směs různcý míéstních a zahraničních milic spadající pod kontrolni jednotky Hyzbalahu a IRGC. Režim je na zahraniční finanční pomoci závislí už od 2011, kdo mu si plati ucty .... a pozdeji i na prime vojenske pomoci. Tolik asi k tomu kdo bojuje proti hordam zahranicnich teroristu a podporovatelů.... v podstate to muzou tvrdit obě strany.

  Kdyby se rebelům podařilo plně sjednotit, režim by tu už davno nebyl. Ale na to je v tom moc zahraničních zajmů.

  To co si z toho můžeš ale vzit, je, kolik můžu bojuje za koho a kdo je jejich sponzorem. Taky tam máš podrobnější popis toho co jsme psal niže já a koukám že jsme se i trefil... jaký je rozdil mezi zahraničnimi islamisty a mistnimi salafisty. Jaky typa pokud vůbec prijimaji zahranicni bojovniky.

  Hlavně pro lidi jako ty, co bez problemu šoupnou všechyn do jedné škatulky a to rovnou do té nejhorší. A taky ti to ukaze, že Syrsti rebelove maji pořád převahu nad temi zahranicnimi, alepon cose týká poctů. To co je ale neumerne je rozdil v zasobovani, takže když celkove mala exJAN má zdaleka nejlepsi zasobovani, ma dost penez a ostatni skupinam chybi zdroje, tak se pak divte, že nabira na sile... pokud to nekomu nedoslo, tak bez penez a zasob se valka vest neda.

  Ale vzhledem k tomu, že dokážeš napsat věci jako demokracie a Asad v jedne vete znaci, ze je to mimo tvoje rozlisovaci schopnosti. Nebyla tam demokracie pred valkou a rozhodne tam nebude po valce, obzvast kdyz rezim zaprodal svou zemi a uz ted je jen loutkou Iranu (ne že by konkurenční staty nechteli přesně to stejné).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:08 22.12.2016

  semtam:
  "Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ."

  To je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  "Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ."

  To je rovnaký nezmysel, ako tvrdiť, že sa komunistický režim stal demokratickým v okamihu, kedy Gottwalda nahradil Svoboda, alebo Svobodu Husák. :D V Sýrii nedošlo k zmene režimu iba k výmene jeho exponentov.

  Keby sa stal prezidentom alebo premiérom niekto zo strany Baas, alebo hoci aj rovno z Asadovho klanu, po zmene režimu - vtedy by to bolo tak, ako u nás.

  *

  Od koho v okolí je prosím Vás pekne Sýria demokratickejšia? Od Izraela? Od Iraku? Od Libanonu? Pravdou je, že dokonca ešte ani od Turecka (napriek všetkému, čo sa tam deje). Takže aká špička?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:23 22.12.2016

  PavolR

  "Fascinuje ma predstava, že by krajina, o ktorej každý vie, že je nedemokratická, mohla mať demokraticky zvoleného prezidenta. :D"

  V čem je tato krajina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  "Fascinuje ma predstava, že by krajina, o ktorej každý vie, že je nedemokratická, mohla mať demokraticky zvoleného prezidenta. :D"

  V čem je tato krajina nedemokratická? Základ demokracie je pro tamní region více než dobrý, prakticky patří ke špičce.

  Zde docela dobrý článek a vzhledem k současnému dění i mnohé předpověděl.

  http://zpravy.idnes.cz/komenta...

  Vtipně vnímám to, že když se diskuze stočí na demokracii Sýrie, tak někteří aby "dokázali" onu diktaturu tak ji "dokazují" Hafízem Asadem. Celkem groteskní situace. Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:44 22.12.2016

  semtam:
  Fascinuje ma predstava, že by krajina, o ktorej každý vie, že je nedemokratická, mohla mať demokraticky zvoleného prezidenta. :D Ale to je vedľajšie, podstatné je, že od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Fascinuje ma predstava, že by krajina, o ktorej každý vie, že je nedemokratická, mohla mať demokraticky zvoleného prezidenta. :D Ale to je vedľajšie, podstatné je, že od akéhokoľvek voleného činiteľa je možné legitímne žiadať, aby odstúpil pred vypršaním svojho mandátu - TO JE ABSOLÚTNY ZÁKLAD.

  Každopádne otázka legitimity je kľúčovým problémom pochopenia problémov nielen v Sýrii, kde sa aj samotní Asadovci dostali k moci prevratom a posledným volieb sa zúčastnili iba obyvatelia oblastí pod kontrolou režimu - na dôvažok ani pri opozícii momentálne nie je vôbec jasné, ktorá skupine koho presne zastupuje - ale celého regiónu vôbec.
  Prirodzené mocenské štruktúry boli rozvrátené najprv osmanskou expanziou a následne koloniálnym systémom, v čoho dôsledku možno spochybniť kohokoľvek - obzvlášť ak je niekým dosadený. Jedinou možnosťou na vytvorenie legitímnych štruktúr je demokracia, o ktorú nestačí vytvoriť, ale treba aj presvedčiť obyvateľstvo, že im skutočne vládnu ich zástupcovia - čo sa napr. v Iraku nepodarilo preto, lebo bola od začiatku striktne vylúčená z politického procesu strana Baas. Ak k tomu prirátame, že to celé vzniklo skrze nenávidené USA, hneď tu máme obrovskú skupinu ľudí, ktorá legitimitu režimu spochybňuje. Naproti tomu v Tunisku, kde nedošlo k vôbec žiadnej intervencii a je ešte k tomu vcelku homogénne, to vyzerá nádejne. Pre zainteresovanosť mocností do konfliktu bude pekelne ťažké vytvoriť politický model, ktorý bude v krajine všeobecne považovaný za legitímny.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  06:59 22.12.2016

  Shania

  Promiňte, ale ten váš odkaz jen dokazuje onu nejednotnost FSA a zároveň uvádí, že FSA není homogenní organizace. Dále se uvádí, že označením FSA se prakticky mediálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Promiňte, ale ten váš odkaz jen dokazuje onu nejednotnost FSA a zároveň uvádí, že FSA není homogenní organizace. Dále se uvádí, že označením FSA se prakticky mediálně označují různé povstalecké skupiny.

  Tudíž nerozumím jak chcete tímto odkazem dokázat existenci FSA, když tento odkaz jasně hovoří o tom, že jako FSA se označují různé opoziční skupiny. Tudíž tato informace jen zapadá do celé diskuze o neexistenci FSA. FSA je tudíž jenom pojem označující skupiny opozice. FSA nemá žádné jednotné velení ani představitele.

  logik

  Problém u demokracie v Sýrii je ten, že území, které si užívá nejvíce demokracie je pod vládou Asada a Kurdů. Nikoliv pod vládou opozice či IS. Ono totiž neznamená, že když někoho s kalachem označíme jako demokrata, tak to automaticky neznamená, že je demokrat.

  Kruan

  Mohu vás ujistit, že nejsem komunista ani neomarxista (s tím posledním máte očividně problém).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  06:59 22.12.2016

  Shania

  Promiňte, ale ten váš odkaz jen dokazuje onu nejednotnost FSA a zároveň uvádí, že FSA není homogenní organizace. Dále se uvádí, že označením FSA se prakticky mediálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Promiňte, ale ten váš odkaz jen dokazuje onu nejednotnost FSA a zároveň uvádí, že FSA není homogenní organizace. Dále se uvádí, že označením FSA se prakticky mediálně označují různé povstalecké skupiny.

  Tudíž nerozumím jak chcete tímto odkazem dokázat existenci FSA, když tento odkaz jasně hovoří o tom, že jako FSA se označují různé opoziční skupiny. Tudíž tato informace jen zapadá do celé diskuze o neexistenci FSA. FSA je tudíž jenom pojem označující skupiny opozice. FSA nemá žádné jednotné velení ani představitele.

  logik

  Problém u demokracie v Sýrii je ten, že území, které si užívá nejvíce demokracie je pod vládou Asada a Kurdů. Nikoliv pod vládou opozice či IS. Ono totiž neznamená, že když někoho s kalachem označíme jako demokrata, tak to automaticky neznamená, že je demokrat.

  Kruan

  Mohu vás ujistit, že nejsem komunista ani neomarxista (s tím posledním máte očividně problém).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:22 22.12.2016

  Tom: "...dovolím si tvrdit ta demokracie prostě nefungovala..."
  A kdy tam nefungovala demokracie? Myslíš dobu před více než padesáti lety, než se tam dostala k moci strana BAAS a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tom: "...dovolím si tvrdit ta demokracie prostě nefungovala..."
  A kdy tam nefungovala demokracie? Myslíš dobu před více než padesáti lety, než se tam dostala k moci strana BAAS a nastolila diktaturu? Co to má společného s dneškem? U nás také za Karla IV demokracie nefungovala.... Nebo kdy?

  Asad pak nemá veškerou vinu, za to, co se tam děje. Není to střet černých s bílými. Ale Asad má prostě vinu za to, že kvůli zachování své moci byl ochoten rozpoutat občanskou válku. A to mu nikdo neodpáře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:50 21.12.2016

  Tak tady je čerstvě aktualizovaný ORBAT rebelů podle regionu a frakcí, koalic + odhad sily, je tam i krátký popis hlavních frakcí v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak tady je čerstvě aktualizovaný ORBAT rebelů podle regionu a frakcí, koalic + odhad sily, je tam i krátký popis hlavních frakcí v němčině.

  https://www.truppendienst.com/...

  Takže asi tolik k neexistují FSA.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  22:32 21.12.2016

  Logik nikdo tady preci netvrdi ze nemaj pravo a ze domokrace je spatnej system zatim je nejlepsi co zname ale jde o lidi v syrii si dovolim tvrdit ta dem.proste nefungovala a hazet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik nikdo tady preci netvrdi ze nemaj pravo a ze domokrace je spatnej system zatim je nejlepsi co zname ale jde o lidi v syrii si dovolim tvrdit ta dem.proste nefungovala a hazet vsechnu vinu na asada bych si taky nedovolil
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  21:56 21.12.2016

  semtam: čoveče, nechci tě nějak demaskovat, ale nejsi náhodou poslanec KSČM Mackovík? O Sýrii mluvíte úplně stejně, slovo od slova, až to vypadá tak nějak podivně, jako by jste ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: čoveče, nechci tě nějak demaskovat, ale nejsi náhodou poslanec KSČM Mackovík? O Sýrii mluvíte úplně stejně, slovo od slova, až to vypadá tak nějak podivně, jako by jste ty vaše kraviny četli z jednoho papíru.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:54 21.12.2016

  tom75: I kdyby to bylo těch 80%, tak pokud těch 20% protestovalo kvůli tomu, že v zemi byla diktatura - a těch 80% na ně poslalo taky tak, jak to udělal Asad, tak je těch 20% v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tom75: I kdyby to bylo těch 80%, tak pokud těch 20% protestovalo kvůli tomu, že v zemi byla diktatura - a těch 80% na ně poslalo taky tak, jak to udělal Asad, tak je těch 20% v právu. Navíc ono to evidentně není 20% - na severu většina Kurdů, Allepo, největší Syrské město, nebylo od začátku většinou povstalecké atd..., atd...

  Luky, jasně, v každém postu je třeba napsat nejméně dvě urážky, že?
  A ad časem dostanou možnost. A co takhle, kdyby jim tu možnost dal Asad v roce 2012. Nebylo by náhodou v Sýrii o nějakejch osm milionů lidí bez domova a přes půl milionu mrtvých lidí méně?
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  20:47 21.12.2016

  Logik to je logika srovnavat rumunsko kde chtelo zmenu pres 80% lidi kdez to v syrii i 20% je moc

  Logik to je logika srovnavat rumunsko kde chtelo zmenu pres 80% lidi kdez to v syrii i 20% je moc

 • semtam
  17:25 21.12.2016

  Shania

  Konečně, první nějaké volby, sice jen jen v Arbinu v povstalci ovládaném území. Sice volena jen místní samospráva, ale i tak dost zajímavý vzhledem k tomu, kolik let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Konečně, první nějaké volby, sice jen jen v Arbinu v povstalci ovládaném území. Sice volena jen místní samospráva, ale i tak dost zajímavý vzhledem k tomu, kolik let patří některá území opozici a žádný akt demokracie nikde není tedy vyjma Arbinu.

  Pokud přejdem z vojenské do civilní problematiky Sýrie, tak ta hrubého pohledu nevypadá vůbec špatně.

  Asad nabízí a to již dlouhodobě plnou amnestii rebelum co složí zbraně. Poslední takováto amnestie byla provedena v Aleppu. Otázkou sice je, nakolik ja tato strategie vhodná pro Syrskou bezpečnost, ale to bych prozatím ponechal stranou.

  Tudíž pro mír v Sýrii má Asad onu amnestii a až poté jak uvádí jsou namístě rozhovory či spíše demokratické zřízení Sýrie.

  Opozice má pro mír v Sýrii jediný požadavek a ten je okamžité odstoupení Asada. Což už z demokratického pohledu je značný problém. Protože Asad je zvolený prezident. Co je ale podstatné, je to, že má v Sýrii velkou podporu. Což pro demokracii je klíčové.

  Problém pro mírovou cestu v Sýrii je ten, že opozice jaksi neuznává volbu významné části obyvatel Sýrie. Důvod bude, že by opozice v demokratických volbách nemohla pravděpodobně uspět.

  Asad naopak tuto cestu upřednostňuje, protože podporu obyvatelstva má. To je problém opozice, protože s existencí politického křídla Asada si v demokracii neškrtnou a tak jediná cesta pro získání moci je ozbrojená.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:56 21.12.2016

  V tomto článku ze stránek Ministerstva obrany Ruské federace http://1url.cz/QtBvn... čteme ve zprávě z letošního července, že ruský náměstek ministra obrany RF Anatolij Antonov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomto článku ze stránek Ministerstva obrany Ruské federace http://1url.cz/QtBvn... čteme ve zprávě z letošního července, že ruský náměstek ministra obrany RF Anatolij Antonov zdůraznil, že ruská strana vychází z toho, že pouze "politické urovnání s účastí umírněné opozice a reformy státních institucí přinesou mír a klid v zemi". To bude nějaká neziskovka to ruský ministerstvo obrany, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:19 21.12.2016

  stronger.p: asi to berou podle toho, co chteji nastolit po válce.

  Takže tu máš zahraniční džihadisty jako nusra - tam je to celkem jasný.
  Na druhé straně jsou ty "umírnění", ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: asi to berou podle toho, co chteji nastolit po válce.

  Takže tu máš zahraniční džihadisty jako nusra - tam je to celkem jasný.
  Na druhé straně jsou ty "umírnění", co chtějí přenechat řízení státu civilistům, ať už to bude cokoliv.

  No a mezitím jsou místní džihadisti a islamisti a dokonce i lidi, a zahraniční bojovníci, co tam prisli bojovat z principu nebo za své rodiny.

  On je taky podstatný rozdíl mezi exportním Wahabismem a pak místními Salafisty (což je něco jiného než lidi co se za Salafisty vydávájí v EU)

  Co se týká samotného chování lidi, očekávat po někom, že se bude chovat umírněně po 5 letech občanské války myslím není namístě... V syrii snad neni nikdo, obvzlast v oblastech kde se bojuje, kdo by neztratil někoho známeho, nebo někoho z rodiny....

  I tady některým stačí pro zradikalizování jen virtuální hrozba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:18 21.12.2016

  Rusko se celou dobu snaží dohodnout. Tohle je jedno z dalších vstřícných gest. Oni neřeší, jestli je lidi bez rozhledu (Todo,Logik atd.) za to budou popotahovat. Vědí, že musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko se celou dobu snaží dohodnout. Tohle je jedno z dalších vstřícných gest. Oni neřeší, jestli je lidi bez rozhledu (Todo,Logik atd.) za to budou popotahovat. Vědí, že musí mluvit tak, aby si Kerry nepřipadal jako pitomec. Bude to součástí dohody.

  Už když byl Donbas, tak museli něco vyhrát, aby se svolalo jednání a pak se u stolu nechovali jako vítezové, ale strana co se snaží o dohodu. To už je takový folklór.

  Že jsou v Sýrii lidé, kteří chtějí něco jiného než Asada a přitom nebyli po boku extrémistů je jasné. Otázka je kolik jich asi bude, navíc časem dostanou možnost. Pokud se ale budeme bavit o zelených frontách, tam se jedná o džihádisty, tam nic umírněného není. A o tom je celou dobu řeč - tady se bavíme o bojovnících a ne knihovnících.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:54 21.12.2016

  stronger: Jak bys nazval opozici proti Čaušeskovi v 89 v Rumunsku? Opozice to byla zcela jistě, že to byly extrémisté (a tedy že Rumunsku teď extrémisté vládnou) doufám tvrdit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger: Jak bys nazval opozici proti Čaušeskovi v 89 v Rumunsku? Opozice to byla zcela jistě, že to byly extrémisté (a tedy že Rumunsku teď extrémisté vládnou) doufám tvrdit nebudeš. Takže tady máš krásný případ "umírněné" a tedy "neextrémistické" opozice.
  Úplně stejně by šlo např. nazvat domácí odbojové hnutí (alespoň jeho část, u komunistů bych toto slovo osobně nepoužil, ale to je na jinou debatu) za druhé světové války.
  Fakt nechápu, co je na tom pojmu nepochopitelné.

  Spor byl celou dobu o to, zda taková opozice v Sýrii existuje (nebo jestli to jsou všichni extrémisté). A Rusko ústy svého MO potvrdila, že evidentně existuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  14:25 21.12.2016

  To není z mé strany demagogie, ale já opravdu nevím, co si představit pod "umírněný opozičník". Prostě je to nějaký newspeek, kterému asi jinde rozumí a zřejmě po dlouhé době i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To není z mé strany demagogie, ale já opravdu nevím, co si představit pod "umírněný opozičník". Prostě je to nějaký newspeek, kterému asi jinde rozumí a zřejmě po dlouhé době i p.Lavrov a jiní ruští politici aby si rozuměli se svými protějšků z USA, EU a Turecka, začali tento newspeek používat a shodli, koho tímto úžasným názvem označit.

  Umím rozlišit mezi náckem a anarchistou, ale jak jsou na tom s "umírněností", to prostě nerozliším.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:56 21.12.2016

  Luky: Todomach to ovšem nevyvozuje z titulků, nýbrž z přímé citace ruského ministra zahraničí:
  "Našim společným úsilím byla tato práce provedena a ve skutečnosti došlo k oddělení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Todomach to ovšem nevyvozuje z titulků, nýbrž z přímé citace ruského ministra zahraničí:
  "Našim společným úsilím byla tato práce provedena a ve skutečnosti došlo k oddělení bojovníků, jejichž většinu jsme zneškodnili, od umírněné části opozice, která byla většinou evakuována z Aleppa do Idlibu a dalších provincií"

  Číst dál: https://cz.sputniknews.com/sve...

  Proč používáte takovouto demagogii a lži? Nebo jste ani to co odkazoval Todomach nečetl a hodnotíte příspěvky podle svých předsudků?

  Todo: sorry, měl bejt plus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:16 21.12.2016

  stronger.p:
  takové nuance jsou ale pod Todovu rozlišovací schopnost, on uvaří z titulků cokoli

  stronger.p:
  takové nuance jsou ale pod Todovu rozlišovací schopnost, on uvaří z titulků cokoli

 • Shania
  10:41 21.12.2016

  Pokud by někoho zajímalo, proč se vlastně režim a spol tolik soustředí na bombardování civilní infrastruktury, místo aby ty síly soustředil na ty skutečné islamisty, jeden z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by někoho zajímalo, proč se vlastně režim a spol tolik soustředí na bombardování civilní infrastruktury, místo aby ty síly soustředil na ty skutečné islamisty, jeden z možných důvodů je existence lokalních civilních rad který řídí chod daných oblastí.

  Přímo tedy nabízí politickou alternativu k režimu a toho se nejvíc bojí. Za to džihadisti jako jediná alternativa k režimu je neohrozí.

  Skutečnost že v těch "džihadisty, islamisty, šariou" prolezlýh povstaleckych oblastech existují mnohdy "demokraticky" zvolené civilni predstavitele, majici znacnou moc i nad lokálními ozbrojenými skupinami. A přes to že musí fungovat za extrémních podmínek.

  https://medium.com/@x_TomCoope...

  ------

  Todomatch: zajimave ze ta znicena Nusra údajně opustila město hned v druhem konvoji, nikdo je nezastavil, za to 3 ano:)
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  10:39 21.12.2016

  Todo myslis tu umirnenou opozici ktere sem tam uklouzne nuz po necim krku?

  Todo myslis tu umirnenou opozici ktere sem tam uklouzne nuz po necim krku?

 • stronger.p
  09:32 21.12.2016

  Spíš přešli na současný newspeak...

  Spíš přešli na současný newspeak...

 • Todomatch
  07:50 21.12.2016

  Umírněná opozice v Sýrii sice neexistuje a nikdy neexistovala. Rusové ji přesto dokázali z Aleppa evakuovat. Rusové prostě dokáží nemožné :-)

  http://1url.cz/XtBSo...

  Umírněná opozice v Sýrii sice neexistuje a nikdy neexistovala. Rusové ji přesto dokázali z Aleppa evakuovat. Rusové prostě dokáží nemožné :-)

  http://1url.cz/XtBSo...

 • tom75
  18:47 20.12.2016

  PavolR nejsem zadnej odbornik ale myslim ze us army ma omnoho lepsi sledovaci prostredky jak nake sirske milice nebo si myslite ze mosul jde neprodysne uzavrit vite mosul neni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR nejsem zadnej odbornik ale myslim ze us army ma omnoho lepsi sledovaci prostredky jak nake sirske milice nebo si myslite ze mosul jde neprodysne uzavrit vite mosul neni zadna mala vesnice a taky si nemyslim ze sitsky fanatik necha projit sunitskyho fanatika to by uz bylo moc nemyslis?
  Ale ty to nak zduvodnis jen prosim skracene dik
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:04 20.12.2016

  cejkis: Věřte nebo ne, tak se po večerech nescházíme pod svícny s ostatními novináři, a nekujeme temné pikle o manipulaci veřejnosti na další měsíce.
  Ve věci Sýrie byl názor AN ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Věřte nebo ne, tak se po večerech nescházíme pod svícny s ostatními novináři, a nekujeme temné pikle o manipulaci veřejnosti na další měsíce.
  Ve věci Sýrie byl názor AN dlouhodobě konstantní a není to první podobný článek tady. Takže své vítězné bití do hrudi provádějte prosím na jiných webech. Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:29 20.12.2016

  PavolR

  Opět nepozorně čtete mé komentáře, v diskuzi polemizuji s 2 možnosmi útoku na Palmýru. Ohledně PR IS, ten se jeví už za zenitem vzhledem k současnému dění. Osobně tříštit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Opět nepozorně čtete mé komentáře, v diskuzi polemizuji s 2 možnosmi útoku na Palmýru. Ohledně PR IS, ten se jeví už za zenitem vzhledem k současnému dění. Osobně tříštit síly kvůli PR v době pro IS zatím nejtěžší považuji za naprostou stupiditu. Navíc v době, kdy je PR z dobytí Palmýry silně podkopáno Mosulem a blížící se Kurdy k hlavnímu městu IS Rakka.

  Ano, Palmýra byla snadná kořist, jenže nemohli si být 100% jisti, že ji znovu získaj a vůbec ne že celou. Celou Palmýru v krátkém čase získali z důvodu, že v počátcích jejich útoku se stáhli afghánské milice. Poté oslabená SAA již nemohla udržet pozice a stáhla se také. Vlastně se stal dominový efekt. Pokud by obrana Palmýry držela své pozice, tak by to měl IS o mnoho těžší a hlavně delší. IS nemohl vědět, že Sýrie k Palmýře nepošle posili z jiných částí země. Nyní s nečekaně rychlým pádem Aleppa se tak již děje.
  IS musel spíš počítat s tím, že Sýrie se bude snažit Palmýru udržet a pošle posili. Zájmy IS jsou nyní spíše existenční, než tvorba PR z dobytí nevýznamných částí Sýrie či jinde.

  Doba jak dlouho bude Palmýra pod IS záleží vlastně na Sýrii, zda se rozhodne k ní poslat armádu. Otázkou bude, nakolik je Palmýra pro IS důležitá. Vzhledem k ohrožení Rakka a boji v Mosulu vypadá Palmýra jako nepodstatná věc.

  Takže Palmýra byla opravdu snadná kořist, ale z důvodů špatné morálky afghánských milicí a neposlání posil pro SAA. Kdyby to bylo opačně a obránci Palmýri by se nestáhli a Sýrie poslala posili, tak by útok IS mohl být odražen. Jenže pro Sýrii bylo na prvním místě Aleppo a nechtěla protahovat čas s jeho získáním. Proto Palmýra padla do rukou IS. Klidně bych se i vsadil, že samotný IS tohle nečekal.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:22 20.12.2016

  semtam:
  No tak sorry, ale raz prehlasujete Palmýru za ľahkú korisť ("Tudíž byla pro IS snadnou kořistí, když hlavní bojové síly jsou na severu.") a potom zasa, že nemali istotu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  No tak sorry, ale raz prehlasujete Palmýru za ľahkú korisť ("Tudíž byla pro IS snadnou kořistí, když hlavní bojové síly jsou na severu.") a potom zasa, že nemali istotu, či ju dobyjú? Kým si to ujasníte, rád by som predložil fakt, že finálnemu útoku predchádzali drobné šarvátky v okolí Palmýry a isiláci sa chvastali, že už poznajú presné rozmiestnenie sýrskych jednotiek.

  Znovuoslobodiť niečo, čo už nemalo byť stratené je teda PR ako hovado. :D To samo o sebe tento faux pas nevyžehlí. Nezabúdajme, že isiláci sú primárne stále teroristi a po vyhnaní z Palmýry môžu ešte dlho operovať zo strachom, že by sa tam mohli vrátiť aj do tretice, do štvrtice .... vyhnať ich odtiaľ samo o sebe na adekvátne PR pre Asada a Rusov nestačí. Budú ich tentoraz musieť hnať ďalej, čo si bude vyžadovať nasadenie patričných síl a zaťaží ich logistiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:54 20.12.2016

  PavolR

  Srovnání s Vietnamem nechápu. Ok, USA po válce síly a tam to končí. Jenže jaksi začala válka nová. Možná pro omezení ztrát by stačila jen letecká podpora s ničením US ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Srovnání s Vietnamem nechápu. Ok, USA po válce síly a tam to končí. Jenže jaksi začala válka nová. Možná pro omezení ztrát by stačila jen letecká podpora s ničením US techniky v rukách IS. Nestalo se tak.
  Saúdská Arábie nakupovala zbraně v USA a obratem je dodává IS. USA neudělalo nic, tedy nic co by ze strategického hlediska stálo za řeč.

  Palmýra, IS si nemohl být jist, že se mu povede Palmýru dobýt. PR akce skončí se znovudobytím Palmýri a jako PR bude ona porážka, plus rozjetý Mosul a Kurdi před Rakka. Jako PR tedy dost mizerný.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:21 20.12.2016

  tom75:
  Trasy z Mosulu do Sýrie kontrolujú už asi jeden a pol mesiaca šítske milície. To si vážne myslíte, že by taký presun Iránu len tak unikol? ;) :p

  semtam:
  USA urobilo v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tom75:
  Trasy z Mosulu do Sýrie kontrolujú už asi jeden a pol mesiaca šítske milície. To si vážne myslíte, že by taký presun Iránu len tak unikol? ;) :p

  semtam:
  USA urobilo v Iraku presne to isté, čo prv vo Vietname. Znechutení občania si žiadali stiahnutie a novozvolený prezident im vyhovel. Nič viac, nič menej. Ten istý scenár, len s tým rozdielom, že ako súčasť východného bloku sme vnímali komunistickú inváziu pozitívne (sú to naši), kým teraz vnímame džihádistickú negatívne (nie sú to naši).
  V kontexte vcelku potvrdených informácií, že zásobovanie prebiehalo z Turecka a Saudskej Arábie, môže USA hodiť pri dnešných vedomostiach hodiť na krk nanajvýš to, že svojim spojencom nešliapli na krk.

  Palmýra - je v tom priestore ešte aj nejaké iné mesto, ktorého názov by nebol pre svet neznámy? Isiláci iste nie sú takí blbí, aby nevedeli, že o ňu znova prídu, ale PR v súvislosti s jej znovuobsadením im za to stojí. Veď ešte aj keby použili všetkých, čo pri im tom padnú, ako samovražedných atentátnikov hocikde inde, nedosiahli by ani zďaleka taký mediálny ohlas a nedali taký úder prestíži Asada a Rusov.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  07:14 20.12.2016

  Shania

  "Vidim že ti ty toyoty leží v žaludku, doufám že si se patřičně rozčiloval, když režim znovu daroval ISIS Palmyru a s tím desítky kusů těžké techniky a tuny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  "Vidim že ti ty toyoty leží v žaludku, doufám že si se patřičně rozčiloval, když režim znovu daroval ISIS Palmyru a s tím desítky kusů těžké techniky a tuny munice."

  Nevěděl jsem, že mezi munici a těžkou techniku se počítají i rychlovarné konvice a nůžky na nehty.

  V Palmýře získal IS 3 T-72, 4 T-55 a několik BMP plus 1 Kamaz Vystrel. Tato technika prý byla mimo provoz. Což ponecháním Vystrelu je docela důvěryhodné.

  Vtipně zní, že IS šel do Iráku bojovat proti amíkům :D USA nechala toho času Irák na pospas IS. A i když IS mohutně sílil, tak se dlouho tvářila jakoby se nechumelilo.

  Asi nechápeš rozdíl mezi nově dodanými Hiluxi a kořistní technikou. IS určitě neobsadil v Sýrii ani Iráku všechny autosalony Toyoty a jejich sklady pro celý region. Toyoty byli pro IS přímo nakoupeny a pro něj dodány.

  K Palmýře. Je dosti zvláštní, když IS má vážné problémy v Mosulu, na severu získávají území směr Rakka Kurdové a dále IS bojuje s Tureckem o Al-Bab si může dovolit tříštit síly a útočit na Palmýru.

  Logická věc je, že vojenské zastoupení v Palmýře bylo slabé vzhledem k událostem v Aleppu. Tudíž byla pro IS snadnou kořistí, když hlavní bojové síly jsou na severu. Otázkou je, proč IS vyčleňuje síly na ne moc důležitou Palmýru, když má vážné problémy s Mosulem a syrskými Kurdy přibližující se k Rakka.

  1. Může hledat jakousi kompenzaci za ztráty území v Iráku a na severu Sýrie. A ví, že syrská armáda bude chtít hlavně stabilizovat západní Sýrii.

  2. Útok na Palmýru může souviset s děním v Aleppu. V době, kdy se blížil pád Aleppa, zaútočil IS. Pro udržení Palmýri by Sýrie musela přemístit významné síly z Aleppa a tím oddálit jeho pád.

  Po strategické stránce je útok IS na Palmýru pro IS v současné době silně nevýhodný. IS má problémy ve svých největších městech. U Palmýri byl klid a to IS hrálo do karet. Místo toho tříští síly na další frontu, protože Palmýru se Sýrie spíše už z principu pokusí znovu dobýt a posilování vojsk kolem letiště T4 to dokazuje. Tudíž je dosti možné, že mezi "rebeli" a IS je úzká spojitost.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  03:22 20.12.2016

  Jo jo shania to rusaci a asad nechali v kidu se premstit posily is od mosulu k palmyre .
  Shania to ses fakt tak naivni ze v tyhle dobe to usa army uniklo
  Jo a kde je tech 250 000 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo jo shania to rusaci a asad nechali v kidu se premstit posily is od mosulu k palmyre .
  Shania to ses fakt tak naivni ze v tyhle dobe to usa army uniklo
  Jo a kde je tech 250 000 civilistu z alepa? Kdyz je jich tam 50 000 tak i to je moc shania nekoukej furt ramba a top gun doporucuju olovena vesta a vrteti psem .
  Mimochodem v osvobozenem alepu smej novinari do mosulu nikoliv.
  A co nato tom cooper urcite ma nake reseni?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:01 20.12.2016

  cejkis: tohle je mnohem přesnější popis toho co Obama ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: tohle je mnohem přesnější popis toho co Obama (ne)udělal....

  https://www.washingtonpost.com...


  ----

  Vidim že ti ty toyoty leží v žaludku, doufám že si se patřičně rozčiloval, když režim znovu daroval ISIS Palmyru a s tím desítky kusů těžké techniky a tuny munice.

  Ale spíš se vsadím, že jsi místo toho obvinoval USA že je nechali k Palmyře dojet až z Iraku. A určitě pak znovu, když Koalice zničila ISIS tu ukořistěnou techniku:)

  Doufam ze ti je taky jasny, jak vznikla AQI a zni pak ISIS. Kdopak asi pomahal džihadistum dostat se do Iraku bojovat proti Amikum? L+S+I
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:37 19.12.2016

  Aktuálně v ČR běží mediální dělostřelecká průprava na názorový obrat.

  Už se nebudou podporovat multikulti neziskovy. Asi už nebude každý večer v televizi Diensbier a jeho Hate ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aktuálně v ČR běží mediální dělostřelecká průprava na názorový obrat.

  Už se nebudou podporovat multikulti neziskovy. Asi už nebude každý večer v televizi Diensbier a jeho Hate Free Culture. Asi už nebudeme mluvit o umírněných islamistech jezdících na Toyotách Hilux od Obamy a používající Obamou dodané střely TOW Saudům, kteří je předávají islamistům. Tedy v rámci této průpravy hezký článek. Ovšem je z něho cítit snaha nezmiňovat se o roli USA na rozvrácení Sýrie. Je to velmi okaté a řekl bych až naivní způsob vnucování.

  Mohl bych zde umístit odkaz na zveřejněný seznam munice dodané z USA Saudům.

  Asi nejlépe je to shrnuto zde
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:27 19.12.2016

  Když jsem tu psal před rokem na téma, kdo podporuje "umírněné islamisty" a kdo komu chce dodávat zemní plyn, byl jsem označen za Rusofila. Tak to teď hezky stravte :-))

  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jsem tu psal před rokem na téma, kdo podporuje "umírněné islamisty" a kdo komu chce dodávat zemní plyn, byl jsem označen za Rusofila. Tak to teď hezky stravte :-))

  A mediální křik západního mainstreamu a kopírovačů zpráv v ČR o hroutících se pozicicích v Aleppu měl také svůj důvod....Pro některé další nestravitelné sousto.

  https://southfront.org/breakin...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:16 19.12.2016

  dusan:
  No tak v tej miestnosti, ani v jej blízkosti, zjavne žiadna ochranka nebola, inak by tam nemohol robiť siahodlhé prejavy. V bezpečnosti musel byť pekný bordel ...
  ... a zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  No tak v tej miestnosti, ani v jej blízkosti, zjavne žiadna ochranka nebola, inak by tam nemohol robiť siahodlhé prejavy. V bezpečnosti musel byť pekný bordel ...
  ... a zo strany Rusov ho tiež nikto nechránil.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:39 19.12.2016

  J.Vraja
  Ak to bol policajt ako som zachytil, tak to má ochranka dosť ťažké ....
  Nerobme si ilúzie, 100 % bezpečnosť neexistuje, pokým teda nechceme žiť v diktatúre.

  J.Vraja
  Ak to bol policajt ako som zachytil, tak to má ochranka dosť ťažké ....
  Nerobme si ilúzie, 100 % bezpečnosť neexistuje, pokým teda nechceme žiť v diktatúre.

 • tom75
  20:11 19.12.2016

  Valka s turkem musi byt

  Valka s turkem musi byt

 • J.Vraja
  19:04 19.12.2016

  A zde je výsledek.Prostě Erdoganuv muslimsky ráj na zemi jak vyšitéj....když už si tam dovolí zastřelít Ruského velvyslance!Pokud střelili ruskeho velvyslance do zad.... je otázka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A zde je výsledek.Prostě Erdoganuv muslimsky ráj na zemi jak vyšitéj....když už si tam dovolí zastřelít Ruského velvyslance!Pokud střelili ruskeho velvyslance do zad.... je otázka jak pracuje jeho ochranka.V zemi jako je Turecko které má hranici se Syrii kde podnika Rusko intervenci, a kde je terorismus na denim pořadku...... by mělo být jasné že rusky velvyslanec v Turecku je pro některé frakce v Sýrii docela žadaný terč.
  Erdogan z toho obviní Kurdy, ruští s proruskými Sorose či CIA atd - každý si v tom najde to své.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  19:04 19.12.2016

  A zde je výsledek.Prostě Erdoganuv muslimsky ráj na zemi jak vyšitéj....když už si tam dovolí zastřelít Ruského velvyslance!Pokud střelili ruskeho velvyslance do zad.... je otázka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A zde je výsledek.Prostě Erdoganuv muslimsky ráj na zemi jak vyšitéj....když už si tam dovolí zastřelít Ruského velvyslance!Pokud střelili ruskeho velvyslance do zad.... je otázka jak pracuje jeho ochranka.V zemi jako je Turecko které má hranici se Syrii kde podnika Rusko intervenci, a kde je terorismus na denim pořadku...... by mělo být jasné že rusky velvyslanec v Turecku je pro některé frakce v Sýrii docela žadaný terč.
  Erdogan z toho obviní Kurdy, ruští s proruskými Sorose či CIA atd - každý si v tom najde to své.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  06:15 19.12.2016

  ruleta

  Problém bude v tom, že neznáte současné názory Miloše Mendela a hlavně Miloš Mendel uvádí, že na vojenskou část není specialista. Problém máte umělý.

  ruleta

  Problém bude v tom, že neznáte současné názory Miloše Mendela a hlavně Miloš Mendel uvádí, že na vojenskou část není specialista. Problém máte umělý.

 • ruleta
  00:49 19.12.2016

  Semtam:

  "Názor, že první demonstrace byli pro demokratické nelze jednoduše obhájit. Nic nenasvědčuje tomu, že demonstrace byli pro demokratické, není pro to jediný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam:

  "Názor, že první demonstrace byli pro demokratické nelze jednoduše obhájit. Nic nenasvědčuje tomu, že demonstrace byli pro demokratické, není pro to jediný důkaz."

  "FSA nikdy neměla jednotné velení, byl to jen shluk převážně teroristických a náboženských fanatiků."

  "Tudíž opět nelze mluvit o tom, že na začátku povstání šlo o svobodu a demokracii."

  ruleta:

  "Kazdy kdo se o toto alespon zajima ma prehled, cte, pripadne si sezene patricnou literaturu od mistnich arabistu viz treba Mendel a Arabske jaro az po zahranicni - volne dostupnou."


  Semtam:

  "a nijak jsem si nevšiml, že mé komentáře jsou v rozporu třeba s arabistou Milošem Mendelem. Samozřejmě Miloš Mendel není jediný zdroj informací."

  ruleta:

  "Mno tak M.M zacatek protestu dokonce oznacuje za temer "gandiovske". Pekne popisuje motivatory lidi (chteji svobodu, volaji po neprovedenych ekonomickych zmenach, omezeni represe etc.) a prerod od pokojneho protestu do nasilne podoby - pote co jsou nasezeni vojaci a skupiny (nazyva je kriminalniky) as-Sabbiha." ...

  semtam:

  "Názory Miloše Mendela myslím k dnešním dním. To, že to scvrkáváte k roku 2011, protože tam se nejlíp mlží není můj problém."

  semtam kdyz uz placas, tak prosim placej alespon konzistentne. Od zacatku resime zacatek konfliktu, od zacatku je kontext jasny tj. zda-li prvni demonstrace byly pokojne anebo ne a o co lidem slo. Mendel to pise jasne (pokojne, az "gandiovske", lidem slo o svobodu) - pises jasne, ze "Nic nenasvědčuje tomu, že demonstrace byli pro demokratické" a soucasne, ze "a nijak jsem si nevšiml, že mé komentáře jsou v rozporu třeba s arabistou Milošem Mendelem.".

  Alespon udrzuj nosnou v ramci tematu. Timto debatu s tebou koncim.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:53 18.12.2016

  Len na okraj... Sýria je umelý štát, ktorý vznikol na základe rozhodnutia "múdrych" veľmocí po 1.SV. Nemusím dúfať hovoriť, že ich nezaujímali problémy domácich, prirodzené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len na okraj... Sýria je umelý štát, ktorý vznikol na základe rozhodnutia "múdrych" veľmocí po 1.SV. Nemusím dúfať hovoriť, že ich nezaujímali problémy domácich, prirodzené etnické, ekonomické či náboženské hranice, ale len vlastné záujmy.
  Nič stabilné z toho nemohlo vzniknúť nemohlo a ani nevzniklo. Je preto prirodzené, že tento štát môže fungovať len v diktatúre. V prípade Sýrie pod kontrolou alavitou, ktorých tam dosadili ešte Francúzi. Väčšinové sunitské obyvateľstvo nikdy nebude voliť Asada čo on dobre vie. Preto neboli pred vojnou v Sýrii žiadne demokratické voľby, lebo to by Asad skončil.
  Preto mi je dosť záhadou, prečo sa stále opakujú naivné plány o tom, že Asad môže zatiaľ "dočasne" ostať ... a potom sa to "nejako" vyrieši.
  Vzhľadom na matematiku je úplne jasné, že Asad nemôže pripustiť slobodné voľby, lebo jednak by skončil ... a povedzme si úprimne, väčšinový suniti by len čakali na príležitosť po uchopení moci s ním a jeho šítmi "zatočiť".
  Preto je jediný reálny scenár rozdelenie Sýrie, čo teda nebude "sranda" .... bude to vyžadovať i presuny obyvateľstva .. ale vždy lepšie ako vojna.
  Tam je zas problém, že Kurdi určiže chcú vlastnú časť Sýrie .. s výhľadom zjednotenia s irackým Kurdistanom a Turecko urobí všetko preto, aby tomu zabránilo.
  Rusom by to však myslím vcelku vyhovavalo. Nepotrebujú celú Sýriu.
  Tak či tak to vidím ešte na dlho ...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:48 18.12.2016

  Omlouvám se za poslední příspěvek samý tudíž :)

  Omlouvám se za poslední příspěvek samý tudíž :)

 • semtam
  21:42 18.12.2016

  Shania

  Vládní vojska jsou také muslimové (sunnité, šiíté, alawité, atd.) a žádná prohlášení ve formě b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim u nich neshledáš.

  Kurdové jsou v drtivé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Vládní vojska jsou také muslimové (sunnité, šiíté, alawité, atd.) a žádná prohlášení ve formě b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim u nich neshledáš.

  Kurdové jsou v drtivé většině také sunnité a žádné prohlášení typu b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim opět neshledáš.

  Kde ovšem ano, tak u "rebelů" a IS. Náhoda? Ani omylem

  "Proč nám neřekneš jak začíná modlitba IRGC a šítských milicí? Ti tam mají speciální úpravu v podobě smrt Izraeli, smrt americe...."

  Asi myslíš pokřik: Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, prokletí na židy, vítězství islámu.
  Tento pokřik užívají Hútíové v Jemenu. Do podvědomí se zapsal v současné době ve válce proti Hádímu a Saúdské Arábii.

  PavolR

  Mé komentáře čtete špatně. Nikde nepíšu, že jich bylo max. 10 000. Kolik jich vlastně bylo lze těžko určit, Vycházím z logiky věci a tou je, že rebelové neměli obrněné brigády či dělostřelectvo a letectvo už vůbec ne. Ano pár kusů těžké techniky disponují, ale válku od začátku vedou formou ala Hizbalách, tudíž lehká pěchota. To dokazuje, že nějaké masové či citelné odchody od SAA k rebelům se nekonali.

  SAA má od začátku konfliktu ztráty cca 60 000. Počty zraněných tudíž dle válečných statistik dosahují běžně dvojnásobku počtu mrtvých. Tudíž cca 180 000 mrtvých a raněných. Otázkou zůstává kolik lidí dezertovalo do civilu, počty budou v desítkách tisíc. Tudíž souhlasim, že armáda se v počátku války mohla smrsknout o čtvrtinu z důvodů neochoty válčit a zběhnutí k rebelům je spíše marginálie. Všeobecná mobilizace v Sýrii není, za to Asada nedávno v rozhovoru pomalu peskovala moderátorka RT. Asad to vysvětloval tím, že Sýrie musí mít lidi v pracovním procesu, protože má sankce a musí udržet ekonomický chod.

  ruleta

  Názory Miloše Mendela myslím k dnešním dním. To, že to scvrkáváte k roku 2011, protože tam se nejlíp mlží není můj problém.

  Asad kontroluje nejzalidněnější území Sýrie, tudíž pod Asadem žijí všechny náboženské skupiny. Sunnité stále tvoří značnou část obyvatelstva. Tudíž očividně ne pro každého sunnitu je radikální výklad náboženství to pravé.

  logik

  Komolíte páté přes deváté mícháte pojmy a dojmy.

  K válce v Sýrii, jedná se o ukázkovou hybridní válku. Cizí země, zde konkrétně Saúdská Arábie a Katar s pomocí Turecka se snažila o rozvrat Sýrie. Následně posílala do Sýrie zbraně a žoldáky a ti spolu s místními žoldáky vedou válku proti Sýrii.

  K pojmu FSA, FSA je kočkopes. To, že není jednotná a že je to shluk cca 40 skupin a zatím ani o jedné se nedá říci, že je pro demokratická je realita.
  Samotný název FSA je úplně postaven na hlavu, protože FSA není svobodná, není ani syrská a není to ani armáda. Proč?
  Svobodná není protože mnoho skupin praktikuje šaríu a žádná demokracii jako takovou. Syrská být také nemůže protože mnoho bojovníků není syrského původu a jejich velení už vůbec ne, či je podřízeno jiné zemi. A označit teroristy za armádu je dost divný i když z těch tří slov nejvíc pravdivý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  18:30 18.12.2016

  Nevím proč je tu pořád k řešení co, proč, jak a akoho podporovat či nepodporovat...jak dopadne země kde to povstání tak nějak dopadne, je krásně vidět v Lybii, kde umírněná opozice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím proč je tu pořád k řešení co, proč, jak a akoho podporovat či nepodporovat...jak dopadne země kde to povstání tak nějak dopadne, je krásně vidět v Lybii, kde umírněná opozice zvítězila a dikátor byl poražen. Ve světle tohoto úspěchu považuji za poměrně odvážné až ideologicky zaslepené tu stále hledat mezi opozicí v Sýrii feministy, liberály a demokraty...možná tam nějací jsou, ale v případě vítězství by těžko sestavovali vládu. A kdo tvrdí jak by to šlo, má jeden zářný příklad místa kde to šlo podle západního scénáře, bez zatvrzelých alavitů, kteří nemali kam přeběhnout, bez Iránské i Ruské podpory, jako na drátkách...až na ten konec. Samozřejmě není problém najít dvě stě proměných v čem je to zaručeně jiné, ale až bude Lybie demokratická země, kam budu moci vyrazit bez obav na dovolenou jako třeba kdysi do silně nedemokratického Tunisu, tak uznám, že má cenu podporovat různé "liberálně demokratické" bojůvky na blízkém východě. Zatím to vypadá, že se nezdařilo tam kde Rus nepřekáží, tak to nezkoušejme stejným způsobem jinde. Ostatně my si tady můžeme kecat co chceme, můžeme psát stohy o tom, jak je tam pár psychopatů, ale jinak samý demokrat, můžeme se snažit uvádět, jak původní povstání sympatických utlačovaných bylo ukradeno džihádisty, které jsme podporovali jen ze setrvačnosti, ale jak to asi vypadá ve zprávách v Indii, v Japonsku, v Braziíli nebo na Filipinách, kde na nějaký výběr kašlou a ukazují řezače hlav, aniž by pátrali po demokratech, se západní podporou...pak nemá západ vypadat jako pokrytec
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  18:24 18.12.2016

  Pane Ruleto,

  o vyprázdnění věznic plných islamistických radikálů Asadem nic nevím (pokud nemíníte alawitské gangstery), takže si tím titulem rád zalistuji - mluvíte o knize ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Ruleto,

  o vyprázdnění věznic plných islamistických radikálů Asadem nic nevím (pokud nemíníte alawitské gangstery), takže si tím titulem rád zalistuji - mluvíte o knize autorů Beránka a Ostřanského?

  Jinak - v žádném případě nezpochybňuji, že protesty byly zahájeny z čistých pohnutek několika skupin idealistických studentů. Ovšem předpokládat, že revoluci neovládnou islamisté, mohl jen blázen, který i dnes, v roce 2016, velkou část bojující opozice označuje za demokratickou.

  Z Vašich příspěvků je znát, že o tom hodně čtete, takže určitě tušíte, co pro většinu obyčejného arabského obyvatelstva znamená pojem "demokratíja", a jaké mu dávají znaménko.
  Snad vydrží nějakou dobu alespoň Tunisko.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  16:49 18.12.2016

  re Muhaha

  Ale tam se take nesmi zapominat na celou historii od te doby a dilci veci jako napriklad, ze Assad - vyprazdnil sve veznice plne islamistickych radikalu (zajimava ...
  Zobrazit celý příspěvek

  re Muhaha

  Ale tam se take nesmi zapominat na celou historii od te doby a dilci veci jako napriklad, ze Assad - vyprazdnil sve veznice plne islamistickych radikalu (zajimava pasaz je o tomto v nove knize Islamsky stat, vysla tento tyden, Academia), pripadne ze jeho rodinni prislusnici vydelavali na pasovani zbrani/islamistu do Iraku po roce 2003.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  15:39 18.12.2016

  Slova pana Rulety ohledně M.M. jsou přesná; protesty opozice popisuje tento český arabista např. následovně:
  "Při masových setkáních se tančil typický tanec dabka, lidé si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slova pana Rulety ohledně M.M. jsou přesná; protesty opozice popisuje tento český arabista např. následovně:
  "Při masových setkáních se tančil typický tanec dabka, lidé si vyměňovali sladkosti, objímali se, a dokonce vypouštěli holubice míru, skandujíce například: svobodu, svobodu, islám, křesťanství a mírovou alawíji. Bylo to ovzduší, v němž řadoví občané demonstrovali umírněnou snahu po ukončení vlády všudypřítomné tajné policie a dalších složek alawitského represivního aparátu."
  A já už jen dodávám, že tam kde se to povedlo, kde alawitský represivní aparát skončil, skončili i křesťané.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  14:11 18.12.2016

  "nijak jsem si nevšiml, že mé komentáře jsou v rozporu třeba s arabistou Milošem Mendelem"

  Mno tak M.M zacatek protestu dokonce oznacuje za temer "gandiovske". Pekne popisuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "nijak jsem si nevšiml, že mé komentáře jsou v rozporu třeba s arabistou Milošem Mendelem"

  Mno tak M.M zacatek protestu dokonce oznacuje za temer "gandiovske". Pekne popisuje motivatory lidi (chteji svobodu, volaji po neprovedenych ekonomickych zmenach, omezeni represe etc.) a prerod od pokojneho protestu do nasilne podoby - pote co jsou nasezeni vojaci a skupiny (nazyva je kriminalniky) as-Sabbiha.

  Dezerce byly masove, z logiky konfese, majoritu vzdy tvorili mene ci vice loajalni sunite, coz se menilo a tak vzniklo jadro FSA. To, ze v dnesni opozici dominuji islamisticke skupiny je dano mnoha faktory, nektere jsou podobne tem s cim se potyka Assad tj. vetsina kvalitnich vojenskych kadru je uz davno mrtva a prichazeji jini, u Assada - siitsti extremisti z Iranu, Iraku, Libanonu.

  Hybaskova v interview na CT rikala, ze v roce 200X, delala na pude parlamentu konferenci s umirnenou opozici (nektere z nich oznacila za pratele) a z 50 vudcu dneska nezije ani jeden.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:13 18.12.2016

  Dezerce vládních vojáků neznamená že všichni přešli k IS nebo k jiným teroristům.Určitě většina z dezertérů utekla z prostého strachu o život,hádám že mnoho z nich je teď schováno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dezerce vládních vojáků neznamená že všichni přešli k IS nebo k jiným teroristům.Určitě většina z dezertérů utekla z prostého strachu o život,hádám že mnoho z nich je teď schováno v Evropě nebo Turecku,či někde doma v Sýrii.Ono morálka a disciplína většiny Arabských vojáků je celkově na velmi nízké úrovni.Jasné,ne u všech,ale u mnoha to tak je.Ostatně o tom mluvily naši vojáci kteří se zůčastnily pouštní bouře,byly hodně překvapeni nedisciplinovaností Arabských vojsk,nejhorší z nich byly myslím Saudové.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:55 18.12.2016

  Shania: přesně
  sematam: díváš se na to očima Evropana, teda spíš komunismem vychovaného Čecha, pro kterého je náboženství sprosté slovo.

  Ano, v Sýrii je většina sunitů. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: přesně
  sematam: díváš se na to očima Evropana, teda spíš komunismem vychovaného Čecha, pro kterého je náboženství sprosté slovo.

  Ano, v Sýrii je většina sunitů. Kupodivu tedy, většina z těch co protestují proti Asadovi jsou sunité. Spíše ještě větší většina, protože šiité (a i nemálo křesťanů) se bojí prosazení sunitské většiny a vzniku nábožensky nesnášenlivějšího režimu, takže se spokojí s "vrabcem na střeše" v podobě Asada.Obzvlášť když na ně média kontrolované Asadem dělají pravidelné bububu. Potud se myslím (alespoň na "věroučném" složení povstalců) shodneme.
  Ovšem je třeba také říci, že zdaleka ne všechny opoziční síly jsou jen sunitské, a v politické reprezentaci podporující povstání jsou taktéž zastoupeni křesťané.

  Ovšem Ty z toho vyvozuješ nesmysl, že všichni ti protestující a následně se režimu bránící sunitové jsou extrémisté. Což je blbost asi na takové úrovni, jako kdybys tvrdil, že všichni křesťané jsou svědkové Jehovovy. To, že je někdo sunita ho nijak neubírá na právech protestovat proti diktátorovi, nebo proti němu dokonce bojovat.

  To, že z našeho "mediálního pohledu" jsou vidět samí vraždící extrémisté (protože normální člověk nedává na net videa jak zabíjí lidi - byť je třeba v boji proti diktátorovi bohužel zabíjí oprávněné), a to, že tento pohled na věc Asad s Ruskem velmi silně mediálně přiživuje, aby ospravedlnili to, co tam dělají, na tom nic nemění.

  Stejně jako na tom nic nemění, že jako v každé takovéto brutální válce se do rychle zapojují všichni z okolí, kteří mají zabíjení rádi. Myslíš si, že např. mezi našimi partizány v druhé světové to bylo jiné? Houby: také bys tam nalezl úžasně statečné lidi, kteří bojovali za svoji vlast, stejně jako psychopaty, který to brali jako dobrou příležitost vraždit. Některé skupiny vcelku cíleně a násilně likvidovali nekomunistickou opozici v přípavě na to, co bude po válce. Zpochybňují zločiny těchto psychopatů a extrémistů legitimitu partizánského hnutí jako takového? Nebo dívíš se, že Syrská válka není jiná?

  PS: Víš, proč USA mj. měla problém najít lidi pro svůj výcvik? Protože většina těch, co by byli vhodní nechtěli bojovat jen proti IS, ale proti Asadovi. Což ovšem popírá Tvůj pohled na věc, že až Asad zvítězí, že bude v zemi klid.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:45 18.12.2016

  Semtam:
  No tak pardon, ale tvrdenie, že z predvojnovej dvestotisícovej armády prebehlo maximálne 10000 vojakov, je teda riadne účelové a zaváňa istou dávkou ignorancie voči ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam:
  No tak pardon, ale tvrdenie, že z predvojnovej dvestotisícovej armády prebehlo maximálne 10000 vojakov, je teda riadne účelové a zaváňa istou dávkou ignorancie voči reálnemu dianiu v čase a priestore.
  V prvom rade si zoberme, že dnes má Asadova armáda zhruba 90000 členov, pričom sa iste počas trvania konfliktu v rámci svojich možností snažila povolávať nových brancov. Vieme tiež že počet obetí konfliktu sa odhaduje na viac ako 300 000 a na tom sa iste zhodneme, že vládne sily rozhodne netvoria väčšinu obetí. Takže nám tu lieta mnoho desiatok tisíc vojakov, o ktorých vládne sily iste neprišli počas bojov, ale v dôsledku dezercie. Asi sa nikdy nedozvieme, o aký presne išlo počet, ale pokojne mohlo ísť aj o štvrtinu, ba až tretinu celkového stavu.

  V tomto bode by som už ale aj ja musel „variť z vody“, preto sa ďalej nebudem pokúšať ani len o približné čísla, ale skôr sa zameriam na tendencie:
  1.- Najväčšia vlna dezercií najskôr padla na počiatočnú fázu konfliktu. Pod vidinou rýchleho úspechu s podporou Západu zrejme dala väčšina z nich prednosť prebehnutiu k opozícií, než povedzme pusteniu krajiny.
  2.- V ďalšej fáze už porážka Asada nebola natoľko zrejmá, chaos v krajine rástol a ľudia začali vo väčšej miere opúšťať krajinu. Dezertéri sa už v tomto období zrejme zväčša snažili dostať mimo dosah konfliktu. V tejto fáze už začínajú dezertovať aj zo SSA a to jednak k rôznym iným (zväčša džihádistickým) skupinám a jednak sa tiež chcú dostať z dosahu konfliktu.
  3.- Myslím, že možno konštatovať, vojakov, ktorí dezertovali z Asadovej armády v priebehu konfliktu, sa už dnes nachádza mimo územia Sýrie, ktorú opustili buď hneď po prvom zbehnutí (príznačnejšie pre neskoršie obdobie) alebo po opakovaných zbehnutiach (a to aj od džihádistov). To je dôvod, prečo dnes už rozhodne netvoria výraznú zložku opozičných ani džihádistických skupín.

  Odvolávanie sa na Boha a jeho prípadnú priazeň v štýle „Gott mit uns“ býva súčasťou propagandy v rôznych konfliktoch. Aj pre inak sekulárnych Sýrčanov platí premysa, že „kto neverí v boha, nemôže byť dobrý človek“, takže konkurenčná rivalita proste k takýmto prejavom vlastné núti. Tieto formulácie v regionálnom kontexte môžu, ale rovnako tak nemusia byť prejavom extrémizmu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:57 18.12.2016

  semtam: "Jinak videa krásně ukazují ony demokraty začínají vždy frází: b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim a končí Allah Akbar."

  Nechceš nám nejak osvetlit, jak tohle může být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: "Jinak videa krásně ukazují ony demokraty začínají vždy frází: b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim a končí Allah Akbar."

  Nechceš nám nejak osvetlit, jak tohle může být známka extremismu? V muslimské zemi, kde je většina věřících?

  Proč nám neřekneš jak začíná modlitba IRGC a šítských milicí? Ti tam mají speciální úpravu v podobě smrt Izraeli, smrt americe....

  Vítej tedy v budoucí sekulární syrii, ta se ti bude líbit....


  juhelak: ano dva, myslím že boční zásahy.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:39 18.12.2016

  OT omlouvam se ale je to nejbližší a v serii tank zasažen to asi nevznikne..

  Turecko nasadilo v Syrii svoje Leopardy 2A4, takze asi podobné co chtěla ACR koupit od Spanělů. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OT omlouvam se ale je to nejbližší a v serii tank zasažen to asi nevznikne..

  Turecko nasadilo v Syrii svoje Leopardy 2A4, takze asi podobné co chtěla ACR koupit od Spanělů. Udajně o dva už přišla. Viděl sem videa a u toho jednoho to vypadalo na zničeni jednou ranou (konkurs, fagot..nepsali co to bylo za ptrs). Nepřišel mi o moc víc odolnější než téčka, ale neznam stav tech tureckých Leo. Ale minimalne je zajímavé vidět je v ostrém boji a neřešit jen papírové předpoklady..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaka
  07:46 18.12.2016

  OSINT, veteráni JSOC i mnozí syrští exulanti tvrdí, že v Aleppu ta umírněná opozice vydržela asi půl roku až rok od začátku konfliktu, posléze byla převálcována džihádisty, kteří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OSINT, veteráni JSOC i mnozí syrští exulanti tvrdí, že v Aleppu ta umírněná opozice vydržela asi půl roku až rok od začátku konfliktu, posléze byla převálcována džihádisty, kteří dnes v Aleppu totálně dominují, zatímco "umírněná opozice" drží možná pár ulic.

  PRAVDA O “UMIERNENEJ SÝRSKEJ DEMOKRATICKEJ OPOZÍCII” - http://jdem.cz/cs3rv8...
  Umírnění Rebels: Kompletní a rostoucí seznam prověřených skupin - http://jdem.cz/cs3rw6...
  2013 - Sýrie: 132 tuniských povstalců zabito v Aleppu, - http://nsnbc.me/2013/02/15/syr...

  Začátek - 21.3.2011 - Sýrie: 4 mrtví civilisti, 7 policistů zabito, budovy zapálili v protestu - http://www.israelnationalnews....

  K dispozici je víc než jedna pravda ve strašném příběhu Aleppa - http://jdem.cz/cs3zt6...
  Aleppo: Obraz po bitvě o „syrský Stalingrad“- http://jdem.cz/cs32x9...

  DŮKAZ-SYRSKÁ ARMÁDA-ZABÍJENÍ CIVILISTŮ - FAKE NEWS od MSM - http://jdem.cz/cs3zv3...
  Co nejsou to řeknu vám o falešných zprávách - https://www.youtube.com/watch?...

  Dostávat skutečné zprávy z Aleppo - s Vanessou Beeley ... http://jdem.cz/cs3484... .... https://www.youtube.com/watch?...

  UK rubrika News 16.prosince 2016 s Vanessou Beeley & Mark Anderson - https://www.youtube.com/watch?... https://www.facebook.com/vanes... .... https://twitter.com/vanessabee... ........ Hassan Ridha - https://twitter.com/sayed_ridh...
  https://twitter.com/wszewko... - https://twitter.com/hashtag/fa...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaka
  07:32 18.12.2016

  Ano, BV a Sýrie = soupeření režimů zemí s sunni a shía - o vliv, o odbyt ropy a plynu, a do toho ještě strašlivá sucha a katastrofální úbytek pitné vody. "Válka" v Sýrii nezačala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, BV a Sýrie = soupeření režimů zemí s sunni a shía - o vliv, o odbyt ropy a plynu, a do toho ještě strašlivá sucha a katastrofální úbytek pitné vody. "Válka" v Sýrii nezačala až po zásahu proti demonstracím v 2011. Ta začala v roce 2009, kdy -"V roce 2009, podle WikiLeaks, brzy poté, co Bašár Assad odmítl Qatar plynovod, CIA začala financovat opoziční skupiny v Sýrii. Konflikt v Sýrii není válkou v konvenčním slova smyslu, začal jako úsilí o změnu režimu - "Assad musí jít". Při demonstracích, které byly ovlivňovány organizací Muslimské bratrstvo se začalo s ostřelováním policistů i syrských vojáků, a ti začali střílet do civilistů. Kdo z těch dvou stran to začal, a kdo víc... stopro pravdu se nedozvíme.. obě strany budou říkat něco jiného..

  Katar-Turkey potrubí - https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Katar usiluje o plynovod do Turecka - http://jdem.cz/cs27z5...
  Turecko propaguje navrhovaný plynovod z Kataru - http://jdem.cz/cs2775...

  1.1.2012 - BRITÁNIE se připravuje na boje v Sýrii, které by mohly být větší a krvavější než boj proti Kaddáfímu. - http://jdem.cz/cs28b9...
  Britské speciální síly - školení syrských rebelů? - http://jdem.cz/cs28e7...
  Sýrie: nové trhy pro katarský plyn bez Al Assad, analytik - http://jdem.cz/cs28f2...

  A k tomu VODA -- Pochopení Sýrie - http://jdem.cz/bu4g67...
  Sucha, která předcházela syrské občanské válce byla pravděpodobně nejhorší za období 900 let - http://jdem.cz/cs28u4...

  Tisíce syrských zemědělských rodin bylo nuceno se stěhovat do měst - http://jdem.cz/cs28m3...
  Úloha cen potravin v syrské krizi a cesta vpřed – http://phys.org/news/2015-10-r...


  2010 - Tony Blair - na Dick Cheney: Chtěl předělat Blízký východ po 9/11, invazi do Iráku, Sýrie, Íránu - http://jdem.cz/bu2823...
  7. ledna 2012 Sýrie: Britské speciální jednotky, CIA a MI6 podpora ozbrojeného povstání. Intervence NATO - http://jdem.cz/cgc9b8...
  29.7.2012 - Venkovští bojovníci proudí do syrského Aleppa k boji - http://www.reuters.com/article...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  01:42 18.12.2016

  Kruan

  Kdyby Evropa nezobala každýmu hajzlovi z ruky, když se ohání svobodou, liberalismem a demokracií a podpořila v Sýrii jedinou sekulární a tudíž nejvíc demokratickou sílu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan

  Kdyby Evropa nezobala každýmu hajzlovi z ruky, když se ohání svobodou, liberalismem a demokracií a podpořila v Sýrii jedinou sekulární a tudíž nejvíc demokratickou sílu v nábožensky orientovaném regionu, tak by získala spojence, omezila by vliv Ruska v regionu a dostala by pověsti země, jaká má své zájmy a dokáže je prosazovat

  Toto je můj výtah z této diskuze. Ale jo, jsem proruskej, když to říkáš :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:31 18.12.2016

  dusan: a tak oni to jen tak zkouší, co se ujme. Je to jejich strategie zkusit plošně hodit nějakou kravinu.

  Časem za to třeba dostanou vyznamenání nebo prachy, nebo je někdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: a tak oni to jen tak zkouší, co se ujme. Je to jejich strategie zkusit plošně hodit nějakou kravinu.

  Časem za to třeba dostanou vyznamenání nebo prachy, nebo je někdo pochválí a gvardija Semtam nebo Luky pojede dál
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  01:28 18.12.2016

  dusan

  Dušane, ty vůbec nechápeš pointu. Je jasný, že přeběhlíků bylo řádově tisíce. Třeba 10 000. Jenže SAA měla 200 000 mužů před válkou. Masové přeběhlictví vidím, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Dušane, ty vůbec nechápeš pointu. Je jasný, že přeběhlíků bylo řádově tisíce. Třeba 10 000. Jenže SAA měla 200 000 mužů před válkou. Masové přeběhlictví vidím, když přeběhne brigáda, prapor (v případě Sýrie pluk). Ale to se nestalo a o to mi šlo. Několik tisíc zběhů je jen pár procent z armády.

  Na videích mě jen zarazili ty náboženské kecy. A moc dobře víme jak se hošani vybarvili.

  Tak mi neříkejte, že mám slepotu, když na videu mluví jako náboženští fanatici a jedná se o skupinky, které v součtu dosáhnou pár procent z SAA.

  Už to chápete?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  01:18 18.12.2016

  semtam

  Neboj .. nič iné som nečakal ... skrátka z desiatok urobíš "jednotlivcov" .. zo stoviek dezertérov "skupinu" ... a už si zas čosi "dokázal", že : )

  Tým čo trpíš je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Neboj .. nič iné som nečakal ... skrátka z desiatok urobíš "jednotlivcov" .. zo stoviek dezertérov "skupinu" ... a už si zas čosi "dokázal", že : )

  Tým čo trpíš je "slepota" .. skrátka nevidíš čo Ti nevyhovuje ... už mi tu "nedokazuješ" hoax-y ...... ale "dokazuješ", že nevieš rátať .... lebo je evidentné, že tých dezertérov sú resp. boli tisíce .... ale neboj ... nebudem Ti posielať ďaľšie videá ... a trápiť Ťa vysokými počtami, ktoré Ti nesedia do tvojho videnia sveta.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:13 18.12.2016

  Tak co kremrole? V které zemi se po bolševickém převratu měli "obyčejní lidé" lépe?

  Tak co kremrole? V které zemi se po bolševickém převratu měli "obyčejní lidé" lépe?

 • semtam
  00:38 18.12.2016

  dusane

  Hahaha

  Dušane, asi nečteš mé příspěvky, ale psal jsem, že určitě přeběhlíci byli. Protože velká část SAA je sunnitská. Už si vzpomínáš.

  Jinak videa krásně ukazují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusane

  Hahaha

  Dušane, asi nečteš mé příspěvky, ale psal jsem, že určitě přeběhlíci byli. Protože velká část SAA je sunnitská. Už si vzpomínáš.

  Jinak videa krásně ukazují ony demokraty začínají vždy frází: b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim a končí Allah Akbar.

  Kdysi si nevěděl co znamená: b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim

  Tak to je v překladu Ve jménu boha milostivého, slitovného.
  Allah akbar znamená bůh je velký.

  Taková zajímavost slova b-Ismi-llāhi r- Rahmání r-Rahim se užívají i v ústavách, které islám mají v zákonech. Sýrie nikoli.

  Takže svými odkazy si jen potvrdil má slova o tom, že přeběhli jen náboženští fanatici. Sice na videích je jen pár jednotlivců či skupin což nijak nedokumentuje masové přeběhlictví o čem si psal.

  Ale díky za potvrzení mých slov.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:17 18.12.2016

  logik

  Najít demokratickou opozici dělá problém USA.

  logik

  Najít demokratickou opozici dělá problém USA.

 • logik
  00:14 18.12.2016

  Luky: Protože vlítnutí do SA by válku začalo. Zatímco podpora Asada v Sýrii válku nezačala, naopak ji prodloužila.

  Semtam: Jo, Rusko lže poměrně často. Prokazatelně. Viz různé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Protože vlítnutí do SA by válku začalo. Zatímco podpora Asada v Sýrii válku nezačala, naopak ji prodloužila.

  Semtam: Jo, Rusko lže poměrně často. Prokazatelně. Viz různé tiskovky ruského MO o údajném bombardování Aleppa letouny NATO, což prý měli na radaru (až na to, že nemocnice byla vybomradovaná o pár dní dříve), viz tiskovky kolem MH17 a údajný dispečér Carlos a SU25 během sekund vystoupavší x tisíc metrů, viz cena za historickou věrnost Panfilovcům atd...
  To ovšem samozřejmě neznamená, že někdy nemluví i pravdu - nebo že někdy nelžou třeba USA. Jen prostě Rusko evidentně nemá problém tvrdit evidentní nesmysly, takže to, že něco Rusko tvrdí, pro mne nemá velkou informační váhu.

  Jelikož však kreditibilita Ruska opravdu není velká - a Ruské tvrzení, že v Sýrii neexistuje nikdo, kdo by chtěl skutečnou demokracii a ne tu Asadovu parodii, je velmi nepravděpodobné, proč bych měl věřit "ruské verzi reality", když jiné subjekty, které přinejmenším nelžou tak okatě, tvrdí něco jiného? Navíc když slušný člověk ctí presumpci neviny a tedy pokud nemá důkazy, že je někdo islamista a vrah, tak prostě ho z vražd neobviňuje?
  Na základě čeho?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:11 18.12.2016

  dusan

  Neviem o tom .... v Sýrii išlo o zvrhnutie diktátora, že bol relatívne umiernený nemení nič na fakte, že Asad bol diktátor a "demokraticky" bolo možné voliť len jeho.
  To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Neviem o tom .... v Sýrii išlo o zvrhnutie diktátora, že bol relatívne umiernený nemení nič na fakte, že Asad bol diktátor a "demokraticky" bolo možné voliť len jeho.
  To sa pochopiteľne sunitskej väčšine nepáčilo a ťažko im to vyčítať. Že to mnohí chceli rovno nahradiť militantnou diktatúrou je možné ... ale to nie je dôvodom na obhajobu diktátora Asada.

  Dušane, tohle cos napsal je normální podpora terorismu.

  A Saúdi, ty páchají zločiny v Jemenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:06 18.12.2016

  Luky

  "Dušan, Todo, Radovan, Logik atd. věří, že jde o boj za šíření demokracie...na věčné časy a nikdy jinak"
  Neviem o tom .... v Sýrii išlo o zvrhnutie diktátora, že bol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  "Dušan, Todo, Radovan, Logik atd. věří, že jde o boj za šíření demokracie...na věčné časy a nikdy jinak"
  Neviem o tom .... v Sýrii išlo o zvrhnutie diktátora, že bol relatívne umiernený nemení nič na fakte, že Asad bol diktátor a "demokraticky" bolo možné voliť len jeho.
  To sa pochopiteľne sunitskej väčšine nepáčilo a ťažko im to vyčítať. Že to mnohí chceli rovno nahradiť militantnou diktatúrou je možné ... ale to nie je dôvodom na obhajobu diktátora Asada.

  A čo sa týka Saudov.

  Samozrejme, že je to diktatúra ... a dá sa súhlasiť i s tým, že krvavá a formálne omnoho zaostalejšia ako tá asadova. Ale neviem o tom, že by Saudi masovo mučili svojich obyvateľov a vyvražďovali ich po tisícoch ...

  A 11.9 ..... neviem o tom, že by existovala nejaké iná relevantná verzia aká je oficiálna. Samozrejme rozprávky sú na kadejakú tému ..... ale naozaj som z nich vyrástol.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:06 18.12.2016

  dusan

  Nevim co se ti stále nelíbí, máš chuť sem dát věrohodný důkaz. Tak ho sem dej. Tím že říkáš nemá to smysl, tak nechápu proč sem píšeš, ale odkazy dávat nemá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Nevim co se ti stále nelíbí, máš chuť sem dát věrohodný důkaz. Tak ho sem dej. Tím že říkáš nemá to smysl, tak nechápu proč sem píšeš, ale odkazy dávat nemá smysl.

  Překrucuješ má slova, psal jsem, že střety byli, nijak moc velké skutečně ne, protože rebelové a IS moc dlouho spolu nebyli a z rebelů se odštěpil IS.

  Kdyby proti Asadovi stála jeho armáda, tak maj aspoň uniformy armády Sýrie, rebelové nemají ani to.

  Dusane, vždyť co píšeš nemá hlavu ani patu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:03 18.12.2016

  Když tomu věříš logiku, tak proč tu nelobuješ za to, aby Trump vlítnul do SA a nezavedl tam parádní parlamentní demokracii západního střihu, včetně práv žen. Proč obhajuješ takové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když tomu věříš logiku, tak proč tu nelobuješ za to, aby Trump vlítnul do SA a nezavedl tam parádní parlamentní demokracii západního střihu, včetně práv žen. Proč obhajuješ takové skokové řešení v Sýrii (včetně dodávání zbraní), když to tam ohrožuje odlišné skupiny, které spolu žít dokázaly. Přitom Sýrie by na to mohla mít...ale ne takhle. To není jen necitlivé řešení, to je zločin.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:56 17.12.2016

  logik

  Ne, Rusko lže lže a lže. Nic jinýho než lže. Protože opakovaná lež se stává pravdou.
  Ale zase lež má krátké nohy....

  Budu k tobě upřímný, snad se neurazíš. Myslím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Ne, Rusko lže lže a lže. Nic jinýho než lže. Protože opakovaná lež se stává pravdou.
  Ale zase lež má krátké nohy....

  Budu k tobě upřímný, snad se neurazíš. Myslím, že Putin a Asad a ještě klidně přihodím i Merkelovou lžou dohromady míň než ty. Jen můj osobní názor...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:54 17.12.2016

  Luky: sekularismem se Asad zaklíná - ale obávám se, že je to dosti "úzké vidění". Jak nacismus, tak komunismus byly obě dvě sekulární zřízení - a na svědomí mají daleko větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: sekularismem se Asad zaklíná - ale obávám se, že je to dosti "úzké vidění". Jak nacismus, tak komunismus byly obě dvě sekulární zřízení - a na svědomí mají daleko větší průšvihy, než kdy vyrobil islám, IS nevyjímaje. Ani IS neprováděl cílenou genocidu ve velkém tak, jak jsme to uměli my v Evropě.

  Proto
  1) To, že je nějaký režim sekulárnější než jiný ještě neznamená, že nepáchá zvěrstva. Sekularita není jediným ukazatelem "dobra režimu".

  2) Pokud budeme na blízkém východě neustále podporovat diktátory, jak děláme v podstatě od té doby, co se to tam "osamostatnilo", těžko se muslimové naučí alespoň základům demokracie. Jak je vidět v Tunisu, nebo např. v Turecku (kde demokracie vydržela daleko déle, než např. některé demokracie v Evropě, viz výše), tak to jde.
  A naopak jak je vidět v Evropě, to, že v nějaké zemi mají lidé tendenci k nacionalismu a fanatismu (jestli je náboženský, nebo ideologický je vlastně jedno - ono je to ve výsledku totéž) ještě neznamená, že za pár let v té zemi nemůže být obstojná demokracie.

  Tím, že budeme v zemích "v zájmu jejich dobra" držet diktátory, tak jen ve výsledku způsobíme to, že
  - nebudou mít šanci se naučit demokracii. V Evropě to trvalo jak dlouho, než tam jakžtakž začala fungovat? Proč nedáme stejnou šanci arabům a hned prohlašujem, že ji nejsou schopní?
  - ve výsledku si problém zhoršíme, protože arabové budou frustrovaní, že jim do toho "křesťané furt kecají". A budou mít pravdu.

  Takže podporou diktátorů typu Asad možná vyřešíme problém na následující dva roky, dlouhodobě si jen zaděláváme na větší průšvih.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:50 17.12.2016

  semtam

  Vidím, že "hoaxový argument" letí .... ruskí trokovia s tým operujú pravidelne ...

  Je úplne jedno, čo sa predloží .. .čo nevyhovuje je "hoax" ...

  Sledujem konflikt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Vidím, že "hoaxový argument" letí .... ruskí trokovia s tým operujú pravidelne ...

  Je úplne jedno, čo sa predloží .. .čo nevyhovuje je "hoax" ...

  Sledujem konflikt od začiatku .... a to, že všetko čo vidím sú "hoaxy" a ja som vlastne hlupáčik čo tomu nerozumie .... no ... na to som už trošku starý ...

  Rozhodujúcou silou čo sa bola schopná postaviť asadovi bola na začiatku konfliktu len a len jeho vlastná armáda, resp. časť, nik iný ... je to dobre zdokumentované ... a tých "hoaxov" ja naozaj toľko, že to nemá zmysel komentovať.

  Tak isto je množstvo naozaj brutálnych konfliktov medzi povstalcami a IS, ktoré sú dokonca zdokumentované z oboch strán .... s vyhladením jednej strany pochopiteľne a víťazi využili zábery na doplnenie tých svojich, že tu rozprávať o "hoaxoch" je naozaj na pobavenie ... asi je Sýria rajom filmových kúzelníkov : )

  Skúste nám "pomýleným" dať nejaké skutočné zábery zo Sýrie .. lebo na liveleak-u a YouTube sú samé "hoaxy" .... a tak tu všetci žijeme v sladkej nevedomosti ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  23:50 17.12.2016

  Hele semtam, nemá smysl diskutovat o tom, jak to u vás v rusku máte a kolik šílenců a naprostých magorů té kdy zemi vládlo.

  Ukaž na alespoň jeden jedinný příklad ruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hele semtam, nemá smysl diskutovat o tom, jak to u vás v rusku máte a kolik šílenců a naprostých magorů té kdy zemi vládlo.

  Ukaž na alespoň jeden jedinný příklad ruské provincie, která šla ekonomicky nahoru v rámci ruské říše.

  Těším se na odpověď, další kremrole nejsou z této otázky vyloučeny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:47 17.12.2016

  Ve vyjimečným stavu je teď myslím i Francie a to se tam ve srovnání se Sýrií stalo celkem prd.

  Ve vyjimečným stavu je teď myslím i Francie a to se tam ve srovnání se Sýrií stalo celkem prd.

 • logik
  23:43 17.12.2016

  Jasně semtame, v celé dvacetimilionové sýrii není nikdo, kdo by za demokracii bojoval víc, než Asad, který demokraticky držel zem v demokratickém výjimečném stavu a proto ho celá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasně semtame, v celé dvacetimilionové sýrii není nikdo, kdo by za demokracii bojoval víc, než Asad, který demokraticky držel zem v demokratickém výjimečném stavu a proto ho celá Sýrie miluje....

  Všichni ostatní jsou islamisté, protože to demokraté Asad a Putin říkali a oni nikdy nelžou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:40 17.12.2016

  Víš Todo, já nemám v úmyslu tě o čemkoli přesvědčovat. Projeď si Blízký východ a Perský záliv a udělej si obrázek sám. Uvidíš, které země jsou více sekulární a které méně. Myslím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víš Todo, já nemám v úmyslu tě o čemkoli přesvědčovat. Projeď si Blízký východ a Perský záliv a udělej si obrázek sám. Uvidíš, které země jsou více sekulární a které méně. Myslím tím, jak funguje obyčejný život na ulici a v krámu, jak lidé žijí třeba i doma. A předem tě upozorňuju, že nikde to nevypadá stejně jako u nás, v západní Evropě nebo Americe...to jsem ani nikde netvrdil. Ale to ty víš, protože jen účelově překrucuješ. Je tam prostě jiná kultura, ale to je třeba i v Izraeli.

  Já si myslím, že pro Evropu je lepší, když bude tendence, aby tam byly státy zřízení typu Sýrie než typu Saudské Arábie, Kataru a jim podobným. A na ně pak působit, aby se průběžně modernizovaly a třeba i liberálním směrem, když na to budou mít. Modernizace pro mě neznamená platit PSYOPS převrat, posílat tam žoldáky a snažit se uplatit přeběhlíky.
  Nebojte se, já chápu, že Izrael Syřany a Iránce nemusí a že Izrael je spojenec. Nikde netvrdím, že jsou všichni svatoušci, ale já nejsem prezidentem státu, ve kterým po dekády působí Muslimské bratrstvo. (Mimochodem Bašár nijak mocichtivý nebyl a zůstal by očařem, kdyby jeho starší bratr nezařval).

  Dušan, Todo, Radovan, Logik atd. věří, že jde o boj za šíření demokracie...na věčné časy a nikdy jinak.
  Fajn....na to nepřistoupím a je to otázka duševní hygieny...třeba ofiko verze 11.9.(to je ta, který věříte protože jste rozumní) to hází na Kaidu, která je ale de facto v Sýrii podporována...a furt budete hledat, jak si to obhájit (mě je to jedno, ale vy z toho musíte mít v hlavě fakt bordel)...další namočení jsou Saudové, se kterými se taky kamarádí...žádné sankce, žádné kroky proti režimu - ve kterém je navíc mnohem méně demokracie než v Sýrii. Prostě schíza hoši, užijte si ji.

  Leda by tam šlo o něco jiného. Ale to si nepřipouštíte a napadáte jakoukoli snahu o myšlení. Já vás nepřesvědčuji co to "jiné" je, ale fascinují mě ty vaše kafemlejnky: demokracie, Irák ok, Líbye teď lepší pro ně i pro nás, Sýrie by byla taky tak supr nebejt Rusáka.....
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:35 17.12.2016

  dusan

  Aj som začal kopírovať odkazy ... ale nemá to zmysel

  Hoaxy opravdu nemá smysl kopírovat.

  Na severu jsou za FSA vydávani Turkmeni. Spojenci Turecka. Je jim některými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Aj som začal kopírovať odkazy ... ale nemá to zmysel

  Hoaxy opravdu nemá smysl kopírovat.

  Na severu jsou za FSA vydávani Turkmeni. Spojenci Turecka. Je jim některými lidmi přičítán pád Aleppa, protože šli s Tureckem proti IS prý za žold a tím oslabili pozice An-Nusry. Turecko vešlo do Sýrie za jediným účelem, zamezit spojení Kurdských enkláv. Jinak to město se jmenuje Al-Bab, ještě nebylo dobito.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:10 17.12.2016

  semtam

  Zas nám tu nepopierajte realitu ...

  "Že by ze syrské armády přešli k islamistům nějaké významné počty nebo přímo armádní celky není nijak zdokumentováno"

  Aj som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Zas nám tu nepopierajte realitu ...

  "Že by ze syrské armády přešli k islamistům nějaké významné počty nebo přímo armádní celky není nijak zdokumentováno"

  Aj som začal kopírovať odkazy ... ale nemá to zmysel ... samozrejme, že sú zdokumentované dezercie tisíce sýrskych vojakov k povstalcom - hlavne k FSA. Kto chce, ten nájde.

  Tak isto sú na nete veľké množstvá brutálnych stretov medzi FSA a IS ... zas .. kto chce, ten nájde.

  Faktom je to, že FSA i ostatní povstalci sa nedajú ľahko zaškatulkovať, často spolupracujú navzájom, často majú konflikty medzi sebou z rôznych dôvodov. Vzhľadom na to, že tam už niekto napočítal cez tisíc skupín ... tak je jasné, že sa v tom nemôžu plne vyznať ani domáci.

  Na severe sú práve rebelovia/FSA spojencami Turecka pri boji s IS, asadom i skupinami Kurdov ... a určite nie sú "oddelení" ... však nedávno s pomocou Turecka vyhnali IS z nejakého prihraničného mesta.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:01 17.12.2016

  v 1) mi vypadlo: byly pořádány cizími duchovními. Že na ně chodili nějací zahraniční agenti a nikoli Lybijci?

  v 1) mi vypadlo: byly pořádány cizími duchovními. Že na ně chodili nějací zahraniční agenti a nikoli Lybijci?

 • semtam
  22:51 17.12.2016

  logik

  FSA nemohla ztrácet na významu, protože FSA nikdy vlastně ani neexistovala a SNC nemůže dostávat kapky od Asada ani od IS, protože sídlí v Turecku (existuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  FSA nemohla ztrácet na významu, protože FSA nikdy vlastně ani neexistovala a SNC nemůže dostávat kapky od Asada ani od IS, protože sídlí v Turecku (existuje ještě?)

  Vynechám archaický název FSA a budu používat pojem "rebelové".

  "Rebelové" s IS fakticky neválčí až na pár šarvátek z minulosti. Na severu Sýrie jsou "rebelové" odděleni od IS Kurdy a SAA. Na jihu je mezi "rebely" a IS vládne symbióza mimo hranic s Izraelem, kde asi před rokem probíhal menší boj.

  Ostatní co píšete je zmatečné a navíc i nelogické osočování. Proto no comment
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:30 17.12.2016

  Semtam:
  1) takže chceš tvrdit, že masové demonstrace v Lybii

  2) Chceš tvrdit, že pokud je někdo islamista, tak nemá pozbývá svá lidská práva? Takže popíráš listinu základních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam:
  1) takže chceš tvrdit, že masové demonstrace v Lybii

  2) Chceš tvrdit, že pokud je někdo islamista, tak nemá pozbývá svá lidská práva? Takže popíráš listinu základních práv a svobod, která tvrdí (článek 1), že:
  "Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné."?
  Pokud listinu základních práv a svobod nepopíráš, tak Ti nezbývá než uznat, že demonstrovat za odstoupení diktátora má právo každý, i kdyby byl radikální islamista, protože jeho práva demonstrovat jsou prostě nezrušitelná?
  Ať se Ti to líbí nebo ne, právo demonstrovat proti diktátorovi může kdokoli.


  3) A jak vůbec poznáš, jestli za odstoupení diktátora demonstruje radikální islamista? Nenapadá Tě, že Tvůj postoi defakto legalizuje jakoukoli diktaturu: vždycky jde prohlásit jakéhokoli (demonstrujícího) protivníka za islamistu (fašistu, nacistu, imperialistu) a tedy za člověka, co nemá právo prosazovat svá práva? Koneckonců přesně tuto strategii na potírání disentu používali komunisti i u nás....
  Takže snaha zdiskreditovat demonstrace je snaha stará jak diktatury samy, ale zaprve je naprostým popřením základních lidských práv a demokracie jako takové (viz 2), jednak je - a to i v případě Sýrie, zpravidla lživá.


  4) Jestli Ty se řídíš nějakými "médii", tak je to Tvůj problém.
  Máš pravdu v tom, že FSA i SNC v Sýrii postupně ztrácela na významu, protože dostává kapky jak od Asada, tak od IS. Asad dobře ví, že když zbyde jako druhá alternativa jen radikální islamisté, tak radši svět podpoří jeho. A IS naopak ví, že proti Asadovi se mu budou řádově lépe verbovat vojáci.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:18 17.12.2016

  logik

  Libye byla rozložena podobně jako Sýrie, země Perského zálivu posílali do Libye své duchovní a poradce a následně džihádisty chceteli žoldáky.

  Od FSA se již mediálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Libye byla rozložena podobně jako Sýrie, země Perského zálivu posílali do Libye své duchovní a poradce a následně džihádisty chceteli žoldáky.

  Od FSA se již mediálně upustilo, nyní se označují jako umírnění i když jsou to radikálové jak poleno. SNC je takový srandokaps, prakticky žádný vliv na Sýrii a členové jsou v Sýrii a vlastně všude no name.

  "Jestli si neuvědomuješ, i kdyby na té demonstraci byli všichni islamisté, i tak by byl požadavek k odstoupení Asada v souladu s demokracií. Zatímco Asadův zásah proti té demonstraci byl prostě akt diktátora."

  Promiňte, ale toto je čistá perverze spojovat požadavky islamistů s aktem demokracie. Pokud budete psát takovéto ohavnosti, nebudu na to reagovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:59 17.12.2016

  marthy: co konkrétně z toho, co tvrdím, není pravda?
  Nebyla snad první válka v Iráku s mandátem OSN?
  Chceš tvrdit, že ta válka skončila - tedy měli po ní Irák s USA uzavřenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marthy: co konkrétně z toho, co tvrdím, není pravda?
  Nebyla snad první válka v Iráku s mandátem OSN?
  Chceš tvrdit, že ta válka skončila - tedy měli po ní Irák s USA uzavřenou mírovou smlouvu?
  Nebo není pravda, že i OSN konstatovala, že Irák neplní podmínky příměří?
  Nebo chceš tvrdit, že pokud jedna strana porušuje podmínky příměří, že je těmi podmínkami druhá strana furt vázána?
  Co konkrétně z toho, co jsem psal není pravda?

  semtam:
  1) Jak byla Lybie rozložena zvenku konkrétně? Podotýkám, že zásah NATO šel do země, v které zrovna byla občanská válka.

  2) Jak se pozná "nedemokratická demonstrace"? Co je na demonstraci, požadující odstoupení diktátora nedemokratické? Jestli si neuvědomuješ, i kdyby na té demonstraci byli všichni islamisté, i tak by byl požadavek k odstoupení Asada v souladu s demokracií. Zatímco Asadův zásah proti té demonstraci byl prostě akt diktátora.

  3) "SA jak byla představovaná nikdy neexistovala, "demokratická" opozice se nikdy demokraticky nechovala. Není ani nikde napsána její vize či cíle,"
  Zjistit si prosím alespoň základní fakta o FSA. FSA MÁ svoje politické křídlo (SNC) a to samozřejmě deklarovalo své politické cíle a ty byly o řád demokratičtější a i sekulárnější než to, co hlásá Asad.
  FSA jako organizace neměla pevnou strukturu a nebyla jednotná, ovšem jednotící myšlenku rozhodně měla, i když se za ní schovávali i jednotky, které ve skutečnosti chtěli něco jiného.
  Bandu islamistů z ní dělal jen Asad s Ruskem, aby nějak obhájili to, že jí (spolu s "pravými islamisty") likvidovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:54 17.12.2016

  ruleta

  Pokud se vám něco nelíbí, ale nemáte argumenty a ani fakta, tak je zbytečné něco psát. Jinak vás mohu ujistit, že o dění v Sýrii se zajímám cca 3 rokem a nijak jsem si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ruleta

  Pokud se vám něco nelíbí, ale nemáte argumenty a ani fakta, tak je zbytečné něco psát. Jinak vás mohu ujistit, že o dění v Sýrii se zajímám cca 3 rokem a nijak jsem si nevšiml, že mé komentáře jsou v rozporu třeba s arabistou Milošem Mendelem. Samozřejmě Miloš Mendel není jediný zdroj informací.

  Shania

  To co uvádíš je naprosto o ničem, vlastně jen recituješ propagandu, která s odstupem času vyplavala na povrch.
  Tím zas netvrdím, že zásahy proti demonstracím byli peříčko, ale nikde zas neuvádíš, co se na demonstracích stalo. Jistě dáš sem sestříhaný dokument, kde se uvádí, že demonstranti jsou úplný sluníčka, ale o rok později (vlastně dřív) jsou již islamisté.
  Hezké jsou ty tisíce mrtvých. Před pár dny CNN informovala, že území ve kterém jsou ještě "rebelové" je 100 000 civilistů. Toto území má cca 2,5 km2. Nemusíš být ani zeměpisec, aby si pochopil, že je to jedno z nejzalidněnějších částí světa. Já teda tomu věřim :D

  Írán a Hizbalách je jednoznačná kravina, není jediný důvod, proč by toho času měli (a hlavně Hizbalách???) radit Sýrii, jak potlačit demonstrace. Tato zpráva jednoznačně je pro sunnity, aby viděli, jak ty šiíté je utlačují...

  Dám sem jeden aktuální francouzský dokument z Damašku.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Stojí za to Shanio

  dusan

  Že by ze syrské armády přešli k islamistům nějaké významné počty nebo přímo armádní celky není nijak zdokumentováno. Buďme ale realisté. Syrská armáda se skládá většinově ze sunnitů, tak by bylo záhodno a zvláště po Libyi, aby nikdo z armády na stranu islamistů nepřešel. Určitě se tak stalo, v jaké míře těžko říci, spíše v minimální, protože nejvíc statisticky čísla připadají na dezertéry. Určitě vyšší důstojníky šlo uplatit. Jedná se vlastně o již zmíněné žoldáky.

  Na to kolik tam působí zahraniční bojovníci a jejich poradci, tak syrská armáda, jaká ani nebyla cvičena a vybavena na tento typ války se drží zuby nehty. Samozřejmě pomoc Hizbaláhu a šiítských milic z Iráku plus Íránu a Afghánistánu pomáhá už tak personálně vyčerpané syrské armádě vést boj efektivněji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:23 17.12.2016

  Todomatch- Koukám, že jsi se konečně oklepal z povolebního šoku v USA a jsi v plné síle zpět. :)

  Nebudu se zde nijak hádat a dokazovat, že ten můj názor na situaci a Sýrii je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch- Koukám, že jsi se konečně oklepal z povolebního šoku v USA a jsi v plné síle zpět. :)

  Nebudu se zde nijak hádat a dokazovat, že ten můj názor na situaci a Sýrii je ten správný. Napsal jsem toho už dost. Ovšem pokud tvrdíš, že nejenom fotky hizballáhu spolupracujícího s místními křesťany jsou pouze povedený podvrh, tak sem dodej originál. Do té doby to bude pouze tvé přání, které mi mimochodem silně připomíná nedávné vyjádřen britské levicového politika:
  "Zatím jsme si ani nezačali uvědomovat, co už Rusko provádí na poli kybernetické války. Nejde jen o americkou prezidentskou kampaň, ale pravděpodobně i o naše referendum. Zatím pro to nemáme důkazy, ale myslím si, že je to vysoce pravděpodobné.“

  Já jsem mimochodem Einstein.. sice pro to nemám zatím žádné důkazy, ale myslím, že je to velice pravděpodobné :D Vy levičáci.. vy se jen tak nevzdáte :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:31 17.12.2016

  Asad samozřejmě není ateista a demokrat, je šíita vládnoucí pomocí rodinného klanu. Armáda, které velí samozřejmě "sekulární" není a být nemůže - to je jako byste řekli, že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asad samozřejmě není ateista a demokrat, je šíita vládnoucí pomocí rodinného klanu. Armáda, které velí samozřejmě "sekulární" není a být nemůže - to je jako byste řekli, že je například liberálně demokratická. Sekulární může být společenské zřízení, ale ne armáda. To jsou Lukym přejaté ruské bláboly, které opakuje jako kolovrátek. Kreml se snažil od počátku konfliktu vyvolat dojem, že v Sýrii bojují vlastně moudří křesťané v čele se vzdělaným ateistou Asadem za demokracii proti tmářským muslimům :-) Ne, v Sýrii bojovali a bojují muslimové poslušní Asada, proti muslimům kteří Asada odmítali a odmítají a situace využili navíc mnohé další muslimské spolky a uskupení. Možná si vzpomenete, jak tu Superme odkazoval obrázky bojovníků Hizballáhu zbožně hledících na ikony s Marií :-))))) nechám stranou, že to byly ukrutné fotomontáže, ale hlavně Hizballáh je teroristická organizace šíitských náboženských fanatiků, překlad názvu je Alláhovou strana - a to jsou opravdu velcí uctívači ikon! Stejně tak íránské síly na Asadově straně není nikdo jiný než Íránské revoluční gardy, což je v překladu Armáda strážců islámské revoluce. Je to vlastně oficiální íránská šíitská teroristická organizace. Právě její členové v Íránu vraždí, odpůrce režimu kteří volají po sekulárním uspořádání společenosti. Lukyho bláboly o "sekulární" Asadově armádě neberte vůbec vážně. Pokrytectví takových tvrzení se nejlépe ukáže na malém srovnání - zatímco jsou Syřané stojící za Asadem velebeni jako "sekulární hrdinové" - jakmile se přeplaví do Evropy, už jim titíž chtějí podpalovat ubytovny a potápět lodě s poukazem na to, že jsou to nenapravitelní hrdlořezové a čmoudi se středověkými názory.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:17 17.12.2016

  semtam

  "FSA nikdy neměla jednotné velení, byl to jen shluk převážně teroristických a náboženských fanatiků"
  Prvý bod súhlas. Druhý je ľahko vyvrátiteľný nezmysel. Takže v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  "FSA nikdy neměla jednotné velení, byl to jen shluk převážně teroristických a náboženských fanatiků"
  Prvý bod súhlas. Druhý je ľahko vyvrátiteľný nezmysel. Takže v asadovej armáde bolo toľko "teroristických a náboženských fanatikov" ?
  Lebo FSA čerpala svoju vojenskú silu hlavne od dezertérov, kde prestupovali k povstalcom i celé jednotky v rátane ťažkých zbraní. To boj základný fakt prečo Asad nebol schopný jednoducho povstalcov utopiť v krvy.
  Samozrejme, že i v FSA bol kadekto, ale určite to neboli všetci náboženskí blázni. Asad si strážil armádu a ani by nedovolil aby tam boli "hromady" radikálov. Alebo si niekto myslí, že jeho tajné služby boli na smiech a dovolili aby boli v asadovej armáde ťažko vyzbrojení "náboženskí fanatici" čo by išli po krku Asadovi ... však to je priam komická predstava.

  Luky
  Neviem čo to má so mnou. Bush však úprimne veril, že "zachraňuje svet". Inak myslí si to kadejaký iný politik. Predstava, že všetci sú len tvrdí pragmatici a idealisti neexistujú mi pripadá tak isto nezmyselná ako, že sú všetci idealisti.

  A čo sa týka "poslania Ameriky"... i v Rusku si myslia, že zachraňujú svet ... nie je to a až také výnimočné. Je to "choroba" hlavne väčších štátov, malý zväčša také ilúzie nemajú ... a ak by mali .. nemajú prostriedky čo dobre vedia.

  ruleta

  Faktom je, že veľa "znalcov" moslimského sveta stačí kniha "Stret civilizácií" ... väčšina sa nedostane ani k tomu ...

  A pritom je kvalitných zdrojov dosť. Napr. od Karla Černého "Svět politického islámu", kde je naozaj podrobne rozobraný problém politických procesov na Blízkom východe a určite to nie je čierno-biele.

  PS Osobne si myslím, že taký Egypt sa stáva momentálne najväčším "sudom s pušným prachom" a nevidím osud tejto krajiny ružovo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:13 17.12.2016

  semtam: nevím jestli demonstrace byli v syrii demokratické nebo či co, ale chtěli změnu a nebylo to nic co bylo vyvolánu z venku mimo inspirace v podobných událostech Arabského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: nevím jestli demonstrace byli v syrii demokratické nebo či co, ale chtěli změnu a nebylo to nic co bylo vyvolánu z venku mimo inspirace v podobných událostech Arabského jara.

  Tady máš např detailní časovou osu https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Aktuálně teď pročítám reporty z roku 2011, zatím jsem se dostal k řijnu... takže zhruba půl roku od začátku demonstrací.

  Takže co tam máme, masové demostrace probihali už šest mesícu i přes tisice mrtvych, desetitisice zadrzenych a několik obležených měst.

  šábia (tajná policie, provokateři v civilu) mlátili, unašeli a stříleli do demostrantů, masové zatýkání, střelba do demostrantu.

  Některi vojaci odmitli strilet, nebo jen strelbu predstirali, nekteri zacali desertovat, nekteri byli popraveni. Zacala vznikat FSA a klast aktivni ozbrojeny odpor. A začali se ozývat hlasy, že je nutné režim sesadit silou.

  Okolo těch šesti měsícu mezinárodní komunita neudělal vůbec nic.... jen blbe zvanila... Rusove chtěli rezoluci pro řešení mírovou cestou a i PM Turecka zvanil neco o tom, dejme Asadovi vic casu na vyreseni situace.... Jistě, později Turci chtěli, ať se FSA podřídí Islámskému bratrstvu a když to odmítli, tak je v podstatě začali rozkládat skupovaním nekterých velitelu. Ale to je až v pozdější fazi války. A pak jen huř a hůř s např. s penezi prodících z Kataru dřihadistům. Ale taky nezapomen, že v tu dobu už byl režim plně placen z Iranu.

  Zajimavé je, že už v prvních fázích potlačování demostracích figuruje Hyzbalah a poradci z Iranu, ale v tu dobu samozdřejmě nikdo nepovažoval za realné, že jsou něco víc jak poradci, když Asad měl výkonný bezpečnostní aparat pro vypořádaní se s vnitřními nepokoji.

  Ale jo, asi pro někoho je težké uvěřit, že totalitní brutální režim tvrdě potlačil demonstrace lidí kteří chtěli změnu a později odstranění režimu, tak jak to viděli jinde.

  Tady más par videi

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://np.reddit.com/r/syrian...

  https://www.hrw.org/report/201...
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  19:57 17.12.2016

  Vzdy mne neprestane fascinovat ignorace faktu viz semtam - neprestane mne fascinovat, ze se najde nekdo kdo napise treba tohle ''Arabské jaro se prakticky týkalo jen 2 zemí a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzdy mne neprestane fascinovat ignorace faktu viz semtam - neprestane mne fascinovat, ze se najde nekdo kdo napise treba tohle ''Arabské jaro se prakticky týkalo jen 2 zemí a to Tuniska a Egyptu.'', "Názor, že první demonstrace byli pro demokratické nelze jednoduše obhájit. Nic nenasvědčuje tomu, že demonstrace byli pro demokratické, není pro to jediný důkaz. ", "ak pokud by byli lidé co povstali proti Asadovi pro demokratičtí, tak by nedokázali zavést šaríju a toto právo by silně flákali a za další pokud by byli pro demokratičtí, tak by Katar a spol měl reálné riziko, že jeho vliv na povstalce je i přes podporu malý na dosažení svých cílů. "etc.
  Samozrejme argumenty tady davat nebudu - protoze to nema cenu. Kazdy kdo se o toto alespon zajima ma prehled, cte, pripadne si sezene patricnou literaturu od mistnich arabistu viz treba Mendel a Arabske jaro az po zahranicni - volne dostupnou.

  A nechapu proc se sem stale dava Irak 2003. Je to stejne jako rici, ze za druhou svetovou valku mohl vysledek prvni svetove valky. Je to blbost. Lidi maji moznost volby, lidi se rozhoduji, lidi voli sve strany. Je to dynamicky system, lidi nejsou dopredu naprogramovani roboti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:26 17.12.2016

  Dušane, nevěřím, že jsi tak chorobný a upřímný idealista, jak se prezentuješ. Ti prezidenti to stále myslí dobře, jen tomu málo rozumí a Americe její poslání kazí, viď?

  Dušane, nevěřím, že jsi tak chorobný a upřímný idealista, jak se prezentuješ. Ti prezidenti to stále myslí dobře, jen tomu málo rozumí a Americe její poslání kazí, viď?

 • semtam
  19:03 17.12.2016

  Ohledně toho co by bylo nebo nebylo s Irákem pokud by nedošlo k americké invazi.

  Nějaká revoluce je sice možná, ale sud střelného prachu nastává pokud má podporu zvenku. Arabské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně toho co by bylo nebo nebylo s Irákem pokud by nedošlo k americké invazi.

  Nějaká revoluce je sice možná, ale sud střelného prachu nastává pokud má podporu zvenku. Arabské jaro se prakticky týkalo jen 2 zemí a to Tuniska a Egyptu. Libye byla rozložena zvenku. Opět zde figurují státy jako Katar apod. Náboženství je využíváno jako zbraň. Pro mnohé je po mediální masáži až nemožné uvěřit, jakou měl Kadáfí podporu i po zahájení náletů NATO.

  https://www.youtube.com/watch?...

  A to má Libye cca 6 mil. obyvatel.

  dusan

  Demonstrace proti Asadovi probíhali v drtivé většině vždy v pátek. Jen připomenu, že pátek je pro muslimy významný den, jako pro křesťany neděle. Pátek obnáší modlitby a kázání. Po kázání demonstrace.
  FSA jak byla představovaná nikdy neexistovala, "demokratická" opozice se nikdy demokraticky nechovala. Není ani nikde napsána její vize či cíle, krom svržení Asada není nic, teda vlastně jen a pouze šarija. FSA nikdy neměla jednotné velení, byl to jen shluk převážně teroristických a náboženských fanatiků. S odstupem času FSA z medií vymizela, protože se nejednalo o homogenní entitu a hlavně z té změti skupin žádná a to je důležité žádná skupina nelze označit jako demokraticky orientovaná. Tudíž opět nelze mluvit o tom, že na začátku povstání šlo o svobodu a demokracii.

  Názor, že první demonstrace byli pro demokratické nelze jednoduše obhájit. Nic nenasvědčuje tomu, že demonstrace byli pro demokratické, není pro to jediný důkaz.
  I když Katar, Saúdská Arábie a Turecko lijí prachy do této války, tak pokud by byli lidé co povstali proti Asadovi pro demokratičtí, tak by nedokázali zavést šaríju a toto právo by silně flákali a za další pokud by byli pro demokratičtí, tak by Katar a spol měl reálné riziko, že jeho vliv na povstalce je i přes podporu malý na dosažení svých cílů.

  Ropovod do Evropy je jen jedním z důvodů této války. Není tajemstvím, že Saúdská Arábie a Katar usilují o pozici mocnosti. Motorem je jejich ideologie. Proto se snaží sunnitské muslimy obrátit na svoji stranu, tudíž na wahhábismus. V zemích, kde žijí směsky náboženství vedle sebe se snaží proti sobě poštvat místní sunnity proti šíitům, křesťanům, atd.

  To je i jeden z důvodů, proč USA ztrácí na Blízkém východě vliv. Nedokázala si najít spolehlivého spojence a její hlavní spojenec Saúdská Arábie má své vlastní cíle ráda by dosahujících skrz víru. Írán jakožto nepřítel Saúdské Arábie získává značný vliv v Sýrii, Iráku (mimochodem požadavek kompletního obklíčení Mosulu je íránská žádost) a Jemenu.

  Evropa bude ráda, když fakta směřující ze Sýrie nezahýbou společností, protože ty tuny lží, které lezou postupně na povrch by nemohl nikdo ustát.
  Evropa jako taková nemá prakticky žádného spojence v tomto regionu a nepragmaticky je přebírala od USA.
  Kdyby Evropa nezobala každýmu hajzlovi z ruky, když se ohání svobodou, liberalismem a demokracií a podpořila v Sýrii jedinou sekulární a tudíž nejvíc demokratickou sílu v nábožensky orientovaném regionu, tak by získala spojence, omezila by vliv Ruska v regionu a dostala by pověsti země, jaká má své zájmy a dokáže je prosazovat, místo nálepky retardované holky ze zbohatlické rodiny co jí každej oškube.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:56 17.12.2016

  Marthy

  CIA informovala svoju administratívu, že Saddám nemá nič s 11.septembrom už pred inváziou v roku 2003 - nesklamali tajné služby...ale Bush a spol. tomu jednoducho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  CIA informovala svoju administratívu, že Saddám nemá nič s 11.septembrom už pred inváziou v roku 2003 - nesklamali tajné služby...ale Bush a spol. tomu jednoducho odmietli uveriť.

  Je až s podivom ako prežil svoje ťažké "prúsery" Bush. Jeho "akčnosť" je hlavným argumentom každého protiamerického trolka ... a nutno povedať, že v tomto prípade reálnym. Bush chcel šíriť demokraciu a v praxi šírenie demokracie úplne skompromitoval. Ono sa musí nie len chcieť ... ale i vedieť.

  Ale Obama to už následne dorazil. Ten zas nechcel robiť v princípe nič a dopustil skorumpovanému Malíkimu rozpútať teror proti sunitom, čo islamskému štátu veľmi uľahčilo expanziu. V prípade Sýrie zas Obama nie len, že nepodporil reálnu "slušnú" opozíciu proti Asadovi, ale dovolil, že s ním Rusi poriadne vybabrali .... pri "odplynení" Sýrie urobili z Obamu len štatistu a so svojimi predchádajúcimi vyhrážkami na Asada "ak použije chemické zbrane" ostal len trápnym komparzom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:10 17.12.2016

  Svět se dělí na poslušné a neposlušné...nebo ještě lépe na ovladatelné a špatně ovladatelné. Podle toho spadají do kategorie hodní vs zlí.

  Svět se dělí na poslušné a neposlušné...nebo ještě lépe na ovladatelné a špatně ovladatelné. Podle toho spadají do kategorie hodní vs zlí.

 • Marthy
  17:39 17.12.2016

  Leviathan-najdi si na wiki válka v Iráku,je tam vše potřebné.
  Jen ještě jeden důvod USA k invazi do Iráku,a vysvětlení na wiki:
  Spojení mezi Irákem a teroristickými útoky 11. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Leviathan-najdi si na wiki válka v Iráku,je tam vše potřebné.
  Jen ještě jeden důvod USA k invazi do Iráku,a vysvětlení na wiki:
  Spojení mezi Irákem a teroristickými útoky 11. září 2001, jeden z hlavních impulzů invaze do Iráku v roce 2003, nebylo nikdy prokázáno. Všichni útočníci pocházeli ze zemí s nimiž udržovaly Spojené státy dobré vztahy, jako Saúdská Arábie.[14]
  Ale kopírovat tady vše nebudu,kdo má zájem vidět pravdu najde si ji,kdo ji vidět nechce bude ji stále překrucovat.Nehodlám bojovat s větrnými mlýny.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  17:28 17.12.2016

  Logik - Marthy : mohli by ste rozviest svoje argumenty ohladne mandatu OSN pri utoku na Irak? Hlavne ma zaujima ta pravna stranka - dik

  Logik - Marthy : mohli by ste rozviest svoje argumenty ohladne mandatu OSN pri utoku na Irak? Hlavne ma zaujima ta pravna stranka - dik

 • Marthy
  17:14 17.12.2016

  Logik-je až neuvěřitelné jak se snažíš udělat s černé bílou.Byl by jsi výtečný ďáblův advokát.
  Jenže tak to nebylo,USA k útoku na Irák žádný mandát neměla.Hlavní důvod,že Irák ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-je až neuvěřitelné jak se snažíš udělat s černé bílou.Byl by jsi výtečný ďáblův advokát.
  Jenže tak to nebylo,USA k útoku na Irák žádný mandát neměla.Hlavní důvod,že Irák vlastní zbraně hromadného ničení,se neprokázal.a ani nemohl,neměl je.Nejhorší na tom je že to špičky v USA dobře věděli,naopak,nechali média "vyrobit"tzv.důkazy na zakázku.Jinak řečeno-válečný zločin za který by se nestyděl ani Hitler.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:51 17.12.2016

  Wenet01: Iráík byl de jure napaden DLE MANDÁTU OSN. Protože první válka v Iráku mandát OSN měla. A ta válka neskončila mírem, ale příměřím - takže neskončila, ale byla přerušena. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: Iráík byl de jure napaden DLE MANDÁTU OSN. Protože první válka v Iráku mandát OSN měla. A ta válka neskončila mírem, ale příměřím - takže neskončila, ale byla přerušena. A příměří končí porušením podmínek z jedné strany - a to OSN jednoznačně a ne jednou konstatovala, že je Sadám porušil.

  Můžeš samozřejmě tvrdit, že to je "právničina", že to příměří trvalo tak dlouho, že morálně se mělo považovat za mír. Jenže jakmile do toho začneš tahat morálku, tak na druhou stranu musíš uznat, že OSN jako "garant míru" rozhodně v nefunguje.

  Tedy buďto se můžeš odvolávat na právní rovinu - kde ovšem ve skutečnosti problém není, anebo na "morální": tam je ovšem požadavek na garanci OSN čistým alibismem, protože OSN funguje jako nástroj pro prosazování politiky pěti států s právem veta, a nikoli jako garant míru....

  PS: Jinak k těm falešným argumentům: argumenty byly, že je podezření, že Irák vyvíjí zbraně HN. Irák opakovaně porušoval podmínky příměří a znemožňoval kontroly, tak jak mohl někdo vědět, jestli to podezření (které se nepotvrdilo, ale rozhodně nebylo prokazatelně vyvráceno) bylo pravdivé, nebo ne? Takže USA mělo dvě možnosti: tolerovat opakované porušování podmínek příměří a nechat Sadáma si dělat, co chce. Podle Tvých jiných postů - byl bys první, který by řval, že USA v Iráku nechali sadáma vyrábět ZHN, kdyby Sadám ZHN opravdu vyráběl a USA nezasáhly...

  Přesně kvůli kritickým hlasům, které říkali, že jen na základě nějakých podezření o agresivitě Hitlera vynucovat mírovou smlouvu uzavřenou s Německem a jít proto do války je blbina, dostal Hitler příležitost vybudovat nacistické německo. O kolik desítek milionů mrtvých by bylo méně, kdyby tenkrát v 36 Francie s VB zasáhli a vynutili si na Hitlerovi plnění Versaileské smlouvy?

  Takže ex-post se taková věc hodnotí snadno, když se Ti zdá, že Sadám ZHN nevyráběl (což ovšem i tak moc jistě nevíme). Útok na Irák nevedl k dobrým koncům a dost možná (i když jak píše tuším Kolt, Irák byl i bez západního zásahu sud prachu) by opravdu bylo lépe, kdyby tam USA nevlítly. To ale víme teď. Ale kritizovat, že nějaký stát trvá na dodržovaní mírových smluv od diktátora, který už ukázal, že jsou mu desítky tisíc mrtvých putna, je postaveno na vodě. Protože často se ukazuje, že to, když se nechá diktátorům volná ruka, vede k ještě horším koncům....
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:16 17.12.2016

  Takže syrský lid už poražen je, má ale Asad spolu s Rusy také nějaký plán na poražení Islámského státu, nebo to nechá na západní koalici a Kurdech jako doposud?

  Takže syrský lid už poražen je, má ale Asad spolu s Rusy také nějaký plán na poražení Islámského státu, nebo to nechá na západní koalici a Kurdech jako doposud?

 • Beld
  13:43 17.12.2016

  No ja mam jeste zive v pameti 2 tydny stary rozsahly komentar o aleppu na CT24 , kdy redaktor normalne tvrdil , ze je tam "az" 250 000 trpicich civilistu a je to jedna z nejvetsich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ja mam jeste zive v pameti 2 tydny stary rozsahly komentar o aleppu na CT24 , kdy redaktor normalne tvrdil , ze je tam "az" 250 000 trpicich civilistu a je to jedna z nejvetsich humanitarnich katastrof poslednich let . A ted se jasne ukazuje , ze tam bylo lidi o rad mene a CT jen opakuje propagandu .

  Uvidime jak to dopadne . Pokud se rusove domluvi s tureckem , tak to mozna na severu utichne , ale to by museli asi obetovat kurdy....
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  13:05 17.12.2016

  S timto typem komentaru (a jsem rad, ze ten komentar je castecne prepracovany - doplneny na zaklade facebookovske diskuze kterou vyvolal) mam zasadni problem a to ten, ze se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S timto typem komentaru (a jsem rad, ze ten komentar je castecne prepracovany - doplneny na zaklade facebookovske diskuze kterou vyvolal) mam zasadni problem a to ten, ze se clovek, ktery navstivi valecnou oblast snazi pojmou celou geostrategii konfliktu a je povazovan na zaklade "navstev" za odbornika ci novinare. Ono totiz vse co pise je dohledatelne z otevrenych jinych zdroju - at uz slozeni opozice a jeji vyvoj od sekularizovanych az po islamisticke, neni tu nic nove.

  Cely ten komentar je jenom castecnym nosenim drivi do lese a sam o sobe stejne nepojme celou realitu (opravdu jsou vsichni zoldaci? opravdu ti co ziji a komentuji na kurdskem uzemi a participuji na systemu jsou nestranni? zapadni cast Aleppa zije normalne a soucasne umiraji tisice lidi v teto oblasti - tak jako to je? etc.) - takze vlastne zapada cely do posunuteho mainstreamu, neprinasi nic jen dalsi zmateni (rozhodnuti budou chvalit, ze "konecne" se napsala pravda a ze udajny spin opozice = hodna je rozbit slunickarkou, slunickari budou vypichovat nelogicnosti v komentari, fakticke chyby, neuplne informace, ci zaujatost lidi zijici na kurdskem uzemi).

  Vice bych ocenil rozhovory s beznym obyvatelem Aleppa, Kurdou odnekud ze severu, prodejcem tech veci co si koupila a podrobne popsani treba toho, jak se dane veci z obliceneho Aleppa dostavaji ven, jako funguje ekonomika, co si mysli bezny clen kurskych milic (vim, ze damy toto castecne delaji a vydaly dve knihy) atp.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  11:09 17.12.2016

  Páni, jsem příjemně překvapen, opravdu podnětný článek od ČESKÉHO žurnalisty!
  Žádná zaseklá gramodeska z pera blábolivé Terezy Spencerové, ani silně neobjektivní vojenskopolitická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Páni, jsem příjemně překvapen, opravdu podnětný článek od ČESKÉHO žurnalisty!
  Žádná zaseklá gramodeska z pera blábolivé Terezy Spencerové, ani silně neobjektivní vojenskopolitická analýza a la Karel Dolejší.
  Čtenáře potěší, když vidí, že ho novinář nemá za naprostého idiota.
  Děkuji paní autorce i tomuto serveru za trochu naděje do sobotního rána.
  Články Oldřicha Mánerta, vystoupení Ivana Gabala a spol. jsou sice stále vtipnější, ale čeho je moc, toho je přece jen příliš.
  Takže díky!
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  10:19 17.12.2016

  Irák byl napaden bez mandátu OSN a následně okupován na základě vylhaných argumentů...je naprosto podružné jak by to tam vypadalo za deset let bez toho zvlášť za situace, když Daeš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Irák byl napaden bez mandátu OSN a následně okupován na základě vylhaných argumentů...je naprosto podružné jak by to tam vypadalo za deset let bez toho zvlášť za situace, když Daeš obsadil za těch deset let to co obsadil. Můžu USA milovat, můžu ho nenávidět, může mi být lhostejné, ale to, že na základě falešných tvrzení napadli a okupovali jiný stát v rozporu s mezinárodním právem jsou zkrátka data fanoušci jim to jaksi odpouští, osobně ovšem nejsem přesvědčen o tom, že tento způsob jednání dělá svět bezpečnějším. Zvlášť svět ve kterém bude velmocí více a obdobně by mohla posoudit míru demokracie, vytvořit mohutnou mezinárodní koalice a vlétnout kam se zlíbí, jakákoliv z nich...kauzalita s dnešním blízkým východem, nestabilitou, migrační vlnou, je diskutabilní, ale stalo se takto
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  06:46 17.12.2016

  KOLT, souhlasím, že se bál a to i Kadáfi. K těm američanům jen dodám, že pro ně byli i SSSR satan. Bylo o tom dost dokumentů. Co dy Sadáma určitě neminulo by bylo současné arabské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, souhlasím, že se bál a to i Kadáfi. K těm američanům jen dodám, že pro ně byli i SSSR satan. Bylo o tom dost dokumentů. Co dy Sadáma určitě neminulo by bylo současné arabské jaro. A co by bylo dnes je otázka. To můžeme jen spekulovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  23:45 16.12.2016
 • KOLT
  23:03 16.12.2016

  pro Olivav: Jde mi o to, že jednou je argumentem "byli jsme všichni Iráčané", podruhé už se Saddám bojí vlastních šíitů. Není to nic proti vašim argumentům (v minulé diskusi to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Olivav: Jde mi o to, že jednou je argumentem "byli jsme všichni Iráčané", podruhé už se Saddám bojí vlastních šíitů. Není to nic proti vašim argumentům (v minulé diskusi to psali tuším Echo a Luky), jen poznámka k tomu, že ať udělají Američané cokoliv, vždycky je jim to omláceno o hlavu :-)

  Ke konkrétním argumentům. Saddám sice všechny držel řádně u huby, ale to neznamená, že by se mu to během Arabského jara nerozesralo úplně stejně jako všem okolo. Navíc svět by mu asi další masakry jen těžko strpěl. A bez nich by se to minimálně na kurdském, ale pravděpodobně i na šíitském území rozhodně neobešlo. Jedni jak druzí na něj byli pořádně nakvašení. Nakonec by možná dopadl jako Kaddáfí. Jsou to jen spekulace, ale osobně si myslím, že i bez intervence v roce 2004 by Irák byl dnes válečná zóna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  21:46 16.12.2016

  Fenri: Oceňuji, že se mi snažíte pokládat jednoduché, naivní otázky. A co měl společného Assad tatík s Assadem synem? Odpovím Vám stejným způsobem - měli společnou celou Sýrii - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Oceňuji, že se mi snažíte pokládat jednoduché, naivní otázky. A co měl společného Assad tatík s Assadem synem? Odpovím Vám stejným způsobem - měli společnou celou Sýrii - stranu Baas, armádu, policii, tajnou službu. Když synek zdědí orientální diktaturu postavenou na sekulárním nacionalismu, tak ji nemůže zgruntu předělat = musí ji dál používat. Assad (syn), Kim (syn), Kim (vnuk). Inherentní násilí, které ovládá vše - ty dole i ty nahoře. Lidumil a demokrat nemůže vládnout vojenské diktatuře.


  P.S. Anvar as-Sadat uzavřel s Izraelem mírovou smlouvu v 1978 (a Nobelovku za mír), to nevíte? Od té doby spolu tyhle 2 státy neválčí. Syřané se uklidnili až poté, co se rozpadl SSSR a už nedostávali T-72 a Migy-23 za hubičku a najednou museli platit obrovské dluhy (13 miliard USD Rusům, 2 mld. USD ČR a SR).
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:19 16.12.2016

  Radovane hrubé porovnání https://www.youtube.com/watch?...

  ale rus je spíše skřípne ekonomicky jako už mnohkrát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovane hrubé porovnání https://www.youtube.com/watch?...

  ale rus je spíše skřípne ekonomicky jako už mnohkrát https://www.theguardian.com/wo...

  ono to nepřátelství není asi tak horké - spolu cvičili i letos
  http://www.independent.co.uk/n...

  ale i tak se mají na pozoru
  http://belarusdigest.com/story...

  tady je něco a uvidíme co se bude dít
  http://belarusdigest.com/story...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:09 16.12.2016

  Jakub2: jak souvisí tatíka Bašára s tím, jaký je Bašár? ten dědičný hřích se potáhne podle váš kolik generací?
  A Egypt umí žít v míru? Asi myslíte jiný Egypt, než onen stát na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2: jak souvisí tatíka Bašára s tím, jaký je Bašár? ten dědičný hřích se potáhne podle váš kolik generací?
  A Egypt umí žít v míru? Asi myslíte jiný Egypt, než onen stát na dolním toku Nilu, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:02 16.12.2016

  Radovan

  O žádné lehké váze nic nepíšu a hlavně bych se držel tématu! Jinak vaše hypotézy jsou spíš bulvárního charakteru.

  Radovan

  O žádné lehké váze nic nepíšu a hlavně bych se držel tématu! Jinak vaše hypotézy jsou spíš bulvárního charakteru.

 • Olivav
  18:57 16.12.2016

  KOLT to není o tom, že to byli jen Iráčané. To by ti asi nevzali je to o tom, že je Sadám držel tak u huby, že všichni šlapali jak on pískal jinak.

  Zajímavá hláška je zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT to není o tom, že to byli jen Iráčané. To by ti asi nevzali je to o tom, že je Sadám držel tak u huby, že všichni šlapali jak on pískal jinak.

  Zajímavá hláška je zde http://www.dailymail.co.uk/new...

  Ono to s Husajnem není tak černobílé jako s Miloševičem. Dokud se hodí tak je to kámoš, pak ne. To samé i Kadáfi atd...

  Vše se vykládá jak se to komu hodí.

  Jo a řeči o pro a proti a botech a filech jsou trapné. To už neumí diskutující uznat, že Jakub2 to nějak s tou historií nedomysle a zase se jede o filech botech a pok. Jste s tím fakt trapní. Argumentujte, že to tak nebylo. Irák byl v porovnání s dneškem stabilní a bezpečný. To je fakt to platilo i o Lybii atd... To není láska k Rusku apod to jsou objektivní fakta a realita a urážky a nálepky to nzmění.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  18:20 16.12.2016

  Omlouvám se, ale ještě jeden příspěvek off topic - je teď moc zajímavé sledovat vztah Lukašenka vůči Rusku. Bělorusko je podle mě další potencionální místo války v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se, ale ještě jeden příspěvek off topic - je teď moc zajímavé sledovat vztah Lukašenka vůči Rusku. Bělorusko je podle mě další potencionální místo války v Evropě.
  Lukašenko se pořádně vyděsil událostmi na Ukrajině a uvědomil si, že ho obrovský ruský soused může snadno schlamstnout. Na rozdíl od Ukrajiny, je zde běloruská státnost a kultura daleko méně v podvědomí lidí, většina jich například mluví rusky.
  Lukašenko několikrát otevřeně podpořil Ukrajinu, dává v poslední době důraz na běloruskou kulturu a vlastenectví, odmítl ruskou žádost o zřízení letecké základny blízko Litvy.. A nyní dokonce soudí 3 proruské blogery, kteří tvrdě kritizovali běloruské vlastenectví a opatrný Lukašenkův odklon od Putina.
  Rusové na základě nějaké smlouvy s Běloruskem plánují v příštím roce masivní vojenské cvičení v Bělorusku a halasně ho ohlašují. Minsk o tom doposud mlčí..
  Uvítal bych od redakce nějaký článek např. o běloruské armádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:17 16.12.2016

  Tak válka Iráku s Íránem byli suunité vs. šíité a Saddám se bál vlastních šíitů. Zajímavé, ještě nedavno jsem tu četl, že myšlenku rozdílu šíitů a suunitů vtloukli nebohým Iráčanům ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak válka Iráku s Íránem byli suunité vs. šíité a Saddám se bál vlastních šíitů. Zajímavé, ještě nedavno jsem tu četl, že myšlenku rozdílu šíitů a suunitů vtloukli nebohým Iráčanům do hlavy oškliví Američané, do jejich intervence byli všichni prostě "Iráčané". To samé prý v Sýrii. Pánové protiameričtí, sleďte si noty, nemůžete tvrdit, že Amíci na Měsíci nebyli, a zároveň, že tam našli pozůstatky mimozemské civilizace ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  17:53 16.12.2016

  Jakub2, už to nehul. Egypt v míru s Izraelí? A co Egyptsko-Izraelská válka? Období +- jako konflikt se Sýrií. Protože Arabi, to odpoví na hodně tu máš to mírové soužití v datech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2, už to nehul. Egypt v míru s Izraelí? A co Egyptsko-Izraelská válka? Období +- jako konflikt se Sýrií. Protože Arabi, to odpoví na hodně tu máš to mírové soužití v datech https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  třetí "vyvolal preventivně" Izrael - Ostatní šli bojovat za své arabské soukmenovce a Izrael to využil proti Sýrii - Golanské výšiny na hranicích se Sýrií (významné pro svou strategickou polohu; z jejich vrcholků může být ostřelována velká část severu Izraele včetně životně důležitého vodovodu spojujícího severní a jižní část státu) - pitná voda, což mi už dávno potvdil jeden člověk co tam byl. Pro vodu se Izrael Golan nevzdá.

  V poslední chtěla Sýrie dobít zpět alespoň Golany. Pokud by Izrael nodolal, tak si nedělám iluze a byl by zničen. Tolik k mírovému soužití.

  Irán a Irák to byly neslučitelné sunite a šiite a strach sadáma z vlastních většinových šiítu a Sadám byl sám Basista napotřeboval Sýrii jsi mimo https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Člověče prober se a koukni se na pojem Arabské jaro a Muslimské bratrstvo možná ti to pak dojde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  17:26 16.12.2016

  To je legrace, jak tady děláte z Assada obětního beránka a nevinnou chudinku. Nebyl to náhodou jeho tatík, kdo se výrazně podílel na nestabilitě BV v posledních 50 letech? Proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je legrace, jak tady děláte z Assada obětního beránka a nevinnou chudinku. Nebyl to náhodou jeho tatík, kdo se výrazně podílel na nestabilitě BV v posledních 50 letech? Proč Jordánci nebo Egypťané dokáží žít v míru s Izraelci a Syřani ne? On se Libanon sám od sebe nedestabilizoval a nezničil se občanskou válkou, Saddám by si na Chomejního netroufnul nemít krytá záda od dalšího baasisty. Fakt se divíte, že Assad leží některým státům hodně v žaludku?

  Ať už situace v Sýrii dopadne jakkoliv, výsledkem bude další válka v Libanonu (Hezbollah vs. IDF).
  Skrýt celý příspěvek

 • akimAlí
  16:44 16.12.2016

  P.Grohmanne, proč necháváte volné pole dětem třeba jako radovan. Vždyť vám zesměšňují web, a vás taky:

  P.Grohmanne, proč necháváte volné pole dětem třeba jako radovan. Vždyť vám zesměšňují web, a vás taky:

 • Radovan
  16:15 16.12.2016

  semtam - ano, Saudský export salafismu a z něho vzešlí terorizmus je pro Evropu nebezpečím. Ale to přeci neznamená, že ostatní nebezpečí se mají brát na lehkou váhu.
  Rusko jistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam - ano, Saudský export salafismu a z něho vzešlí terorizmus je pro Evropu nebezpečím. Ale to přeci neznamená, že ostatní nebezpečí se mají brát na lehkou váhu.
  Rusko jistě nemůže ohrozit třeba Německo, Dánsko a nebo nás. Ale Rusko může ohrozit mimo Ukrajinu, kde už hrozí, i třeba Lotyško a Bělorusko. Zase pomocí hybridní války. Scénář kdy stovky objevivších zelených mužíků destabilizují východ Lotyšska není úplné scifi. Musí se na to připravit postupy a plány, protože lotyšská armáda by si s tím sama těžko poradila. Chce to dát najevo, že takový scénář NATO nepřipustí a tudíž se i neobjeví. Nevím v čem by nám prospělo, kdyby se další státy na východě Evropy destabilizovali a zhroutili.
  Pokud by se neukázala vůle tomu čelit a spojencům pomoct, tak o motivaci Ruska toto zkusit nemám obavu. Stačilo by jim jen rozdmýchat v Lotyšsku pomocí Střelkovů a jim podobných válku, přes hranici dodávat zbraně a mnout si ruce nad dalším nefunkčním státem a v extrémním případě i rozpadem NATO. Protože pokud by NATO Lotyšsku nepomohlo, tak je důvěra mezi členy na nule a NATO končí.
  Není to o nějaké agresivní politice vůči Rusku, ale o nastavených mantinelech, které nejde překročit.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:30 16.12.2016

  A teď si to dámy a pánové shrňme.

  Prakticky po celou dobu války je nám vštěpováno, že Asad válčí proti demokratické opozici. Časem se ukázalo, že toto tvrzení je neudržitelné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A teď si to dámy a pánové shrňme.

  Prakticky po celou dobu války je nám vštěpováno, že Asad válčí proti demokratické opozici. Časem se ukázalo, že toto tvrzení je neudržitelné, protože opozice se nikdy nechovala demokraticky, tak se přešlo šalamounsky na umírněné, ale rétorika kdo jsou ti dobří a ti špatní zůstala nezměněna (a ano svět není černobílí).

  Novináři co byli fyzicky v Aleppu říkají jedny a ty samé věci, prakticky se v 90% ne-li víc shodují s dlouhodobým a konstantním tvrzením Bašára Asada o realitě této války.

  Po praktickém dobití východního Aleppa vyšla drsná pravda na povrch. Umírnění či demokraté žádní umírnění nejsou. Pod kontrolou tzv. rebelů vládna/vládne právo šaríja. Videa a fotky z osvobozeného Aleppa připomínají vzezřením lidí spíše Kandahár než umírněnou či demokratickou společnost.

  Propaganda a v posledních dnech opravdu na síle, aby se co nejvíc zašlapala pravda mluví o masakrech civilistů a dalších podobných věcech. Novináři v Aleppu se to jen hemží, jsou tam media z velké většiny zemí a žádné důkazy pro tato tvrzení politiků nepřináší. Přináší důkazy v podstatě opačné.

  Válka v Sýrii je válka sekulárního státu (na arabské a obzvlášť blízkovýchodní poměry dosti svobodný) proti radikálnímu islámu. Naše země samozřejmě musí držet hubu a krok a držet se směru EU potažmo USA.

  Jan Grohmann

  Dovolím si s vámi nesouhlasit, budu raději když budeme kupovat od Rusů, než abych ji kupoval od náboženských fanatiků typu Saudská Arábie či Kuvajt. Ruskem jsme jen strašeni. Už nyní a to ani žádný ropovod z Blízkého východu neexistuje Saúdská Arábie sponzoruje mešity v Evropě a posílá sem své duchovní aby kázali svou pravdu. Tato jejich pravda je veskrze totožná s ideály Islámského státu. Tudíž je pro Evropu partnerství s těmito státy značnou bezpečnostní hrozbou. Rusko Evropu nemůže ohrozit (pokud nepočítáme nukleární zimu) a moc dobře to ví Rusko i NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:53 16.12.2016

  Jan Grohman - velmi dobře řečeno.

  Jan Grohman - velmi dobře řečeno.

 • Olivav
  14:50 16.12.2016

  Pane Grohmanne,

  "My jsme přece vrchol lidské evoluce a humanismu, ale ropu do svých aut chceme, že."

  Proč bychom měli považovat sebe za vrchol? Já osobně nemám problém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmanne,

  "My jsme přece vrchol lidské evoluce a humanismu, ale ropu do svých aut chceme, že."

  Proč bychom měli považovat sebe za vrchol? Já osobně nemám problém uznat, že na rozvoji lidské civilizace se podílely různé národy různou měrou. My jsme dali lidské civilizaci jisté principy, které mají velikou hodnotu, ale to nám nedává právo se povyšovat. I ostatní mohou přidat další hodnotu a posunout sebe i nás.

  "Častokrát slyším ty same lidi říkat, nebo vidíme je psát, že by nejraději potápěli lodě s uprchlíky ve Středozemním moři, a ti sami lidí se rozčilují nad tím, jak umírají Syřané v Sýrii rukou kohokoliv. "

  Na obranu takto píšících diskutérů. Tohle jsou ovšem různá témata, která nelze spojovat. Ti co se ženou do Evropy jsou mnohdy ekonomičtí běženci, kteří navíc chtějí jen do zemí, kde cítí možnost napakovat se zadarmo. Vše je navíc podporováno byznysem neziskovek, mafie a jiných zajímavých živlů. Tito lidé utíkají ze své země místo toho, aby makali na nápravě právě tam. A videa z Paříze jsou dost smutná. My máme veliké štěstí, že žijeme tam kde žijeme. Ti, kteří umírají v Sýrii, jsou obětmi mocenského boje. Umírají na svém území, kde se snaží udělat pořádek a to je sakra rozdíl. Jim nejde o to přijít do EU a parazitovat na sociálním systému. Oni mnohdy umírají se zbraní v ruce při boji za své zájmy. To je neporovnatelné. Nehodnotím na čí straně.

  To že se tzv. západ neumí vyjádřit, definovat své zájmy a EU bez souhlasu Washingtonu není schopna už vůbec nic to je pravda. Jsme nečitelní a mnohé se dělá polovičatě. TO je problém, který by se měl změnit. S tím s Vámi souhlasím bez ohledu na to, že bychom se mohli v definování zájmů západu třeba rozcházet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:37 16.12.2016

  Radovan,

  on Rus musel přidržet Asada už kvůli Tartusu a kvůli prestiži Šanghajské organizace pro spolupráci. Tím navíc ukázali, že na rozdíl od NATO umí jednat. Sýrie sice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan,

  on Rus musel přidržet Asada už kvůli Tartusu a kvůli prestiži Šanghajské organizace pro spolupráci. Tím navíc ukázali, že na rozdíl od NATO umí jednat. Sýrie sice myslím není ani pozorovatelskou zemí, ale usilují o to.

  Turecko tam taky zdá se chce. Na Turka je potřeba dát si pozor.

  Rusko více méně nemohlo neangažovat se. Otázka na kolik jeho přítomnost v Tartusu zabránila Obamovi v akci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:35 16.12.2016

  Luky: Bavit se o opravdových zájmech. To je přesné. Nejhorší na všem je pokrytectví v tom, že si nechceme ušpinit ruce a necháme dělat špinavou práci někoho jiného. My jsme přece ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Bavit se o opravdových zájmech. To je přesné. Nejhorší na všem je pokrytectví v tom, že si nechceme ušpinit ruce a necháme dělat špinavou práci někoho jiného. My jsme přece vrchol lidské evoluce a humanismu, ale ropu do svých aut chceme, že.

  Osobně bychom my jako Západ měli jasně říct své zájmy - ano, hodí se nám ropovod ze Saudské Arábie přes Sýrii, aby jsme nebyli závislí na Rusku. Takže chceme sesadit Asada. Nemusíme to hrát na humanismus.

  Možná nejlepší by bylo, kdyby se Západ domluvil přímo s Asadem, ale (teď sarkasmus) copak vyspělý Západ se může bavit s tím "hnusným" diktátorem? To je přeci pod naší úroveň.

  Zajímavý postřeh: Častokrát slyším ty same lidi říkat, nebo vidíme je psát, že by nejraději potápěli lodě s uprchlíky ve Středozemním moři, a ti sami lidí se rozčilují nad tím, jak umírají Syřané v Sýrii rukou kohokoliv.

  Kladu to za vinu politické korektnosti, že prostě otevřeně nedokážeme pojmenovat naše zájmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • akimAlí
  14:30 16.12.2016

  Jestli na to máte nervy, tak si přečtěte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli na to máte nervy, tak si přečtěte tohle:
  http://leva-net.webnode.cz/new...
  http://leva-net.webnode.cz/new...
  A jinak si můžeme porcovat akurát tak vánočního kapříka! Syřané si o své vlasti rozhodnou sami!
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  14:30 16.12.2016

  Jojo, Sadama taky bylo vhodny odstranit a co na tom, ze to bylo na zaklade vylhanych dukazu, ze?

  Jojo, Sadama taky bylo vhodny odstranit a co na tom, ze to bylo na zaklade vylhanych dukazu, ze?

 • Olivav
  14:27 16.12.2016

  Kozlus naprostý souhlas.

  Taky jsem o Arabech slyšel od našich vojáků z Afgánistánu a je to bída.

  No a co mě ani nepřekvapilo, že ti slavní mariňáci nejsou lepší než naši ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus naprostý souhlas.

  Taky jsem o Arabech slyšel od našich vojáků z Afgánistánu a je to bída.

  No a co mě ani nepřekvapilo, že ti slavní mariňáci nejsou lepší než naši odhadoval je cca na o dvě třídy horší a více méně moc nepřemýšlející.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  14:15 16.12.2016

  Kozlus: nevím jestli se neprovalila dodávka chem. zbrani z Turecka, nevím že Turecko vůbec nějaké má. Ani nevím že vědci z MIT něco zjistili nebo nezjistili. To víte asi jen vy a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: nevím jestli se neprovalila dodávka chem. zbrani z Turecka, nevím že Turecko vůbec nějaké má. Ani nevím že vědci z MIT něco zjistili nebo nezjistili. To víte asi jen vy a konspirační weby. Každopádně to byla vhodná příležitost jak v roce 2013 Asada odstranit, jenže Obama vyměkl a tím vyklidil pole pro Irán a Rusko.
  Jak výstižně řekl izraelský bezpečnostní expert Schueftan - "Obama není schopen udělat cokoliv co by někomu pomohlo. On je Evropan a to je to nejhorší, co se může o prezidentovi USA říci".

  Jednotky Hizbaláhu, Iránců a Šítů z celého blízkého Východu Asada nepodporují, je to totiž už obráceně. Asad se zbytky Alávitů podporuje zahraniční jednotky. Je to už pouhá loutka v rukách Íránců a Rusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:57 16.12.2016

  mastodont:
  To je hádam až extrémne zjednodušený pohľad.
  Zatiaľ sa skôr zdá, že Turci prišliapli na krk Američanom (vymohli si pozemnú inváziu hroziac zbližovaním sa s Ruskom) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont:
  To je hádam až extrémne zjednodušený pohľad.
  Zatiaľ sa skôr zdá, že Turci prišliapli na krk Američanom (vymohli si pozemnú inváziu hroziac zbližovaním sa s Ruskom) a budú vedieť vyťažiť aj z extrémne protiiránskeho zamerania novej USA administratívy (padli už hádam aj nejaké reči o možnosti vydania Gulena) - na čo zasa môže doplatiť Asad ako spojenec Iránu. Proti Asadovi hrá aj to, že okrem seba nikoho neakceptuje, zatiaľ čo Rusi (vcelku rozumne) jednajú aj s vybranou opozíciou.

  Kurdov sotva možno brať ako homogénnu skupinu. Sú frakcie, ktoré USA podporuje (tie čo útočia na Rakku) a sú ktoré nie (tie blízo Aleppa) a dokonca sú kurdské frakcie, ktoré podporujú (cvičia a vyzbrojujú) samotní Turci. Aj vedenie irackého Kurdistanu je spojencom Turkov (Turci im už roky pomáhajú predávať ropu poza chrbát irackej vlády, a to aj tú od ISIS).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:49 16.12.2016

  Článek mě tu překvapil a jistě se leckomu nebude líbit.
  K tomu propouštění demokratických teroristů - IMHO to má dva důvody:

  -SAA+ opravdu nemá kapacity na to vést efektivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek mě tu překvapil a jistě se leckomu nebude líbit.
  K tomu propouštění demokratických teroristů - IMHO to má dva důvody:

  -SAA+ opravdu nemá kapacity na to vést efektivní boj a hodně frontách a (zatím) nemá na to, zklikviovat je všechny. Soustředěním islamistů na menší počet míst jedině získá.
  -Rusům (a zdaleka nejen jim) se hodí obří vysavač na teroristy jménem Syrie. Je prostě jednodušší, když podobná havěť cestuje pěkně do ciziny, na jedno místo, kde se dá pěkně likvidovat, než je mít doma.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:37 16.12.2016

  Olivav:
  IMHO by i rusove chteli usilovat o celou Syrii, ale ma to par poradnych haku, jak na velrybu:) Kdyby byla Syrie cela v puvodnich hranicich, tak by diky plynu a rope bylo i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  IMHO by i rusove chteli usilovat o celou Syrii, ale ma to par poradnych haku, jak na velrybu:) Kdyby byla Syrie cela v puvodnich hranicich, tak by diky plynu a rope bylo i dost penez na rekonstrukci zeme a na tom by se spousta ruskych firem poradne napakovala. Na prezbrojeni armady taky. Jina vec ale je, ze velke ztraty ruskych vojaku doma hladce neprojdou, takze to musi na zemi odmakat arabove. A zda se, ze se RF diva na arabske valceni celkem realisticky. Podivejme se na videa z boju, nebo precteme rozhovory se zapadnima instruktorama, co se snazili v Iraku...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:32 16.12.2016

  Radovan:
  Po kterem pouziti chemickych zbrani? Nezjistili vedci na MIT, ze rezimni vojska to tenkrat udelat nemohla? Neprovalila se pak dodavka chemickych zbrani z Turecka? Nervou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan:
  Po kterem pouziti chemickych zbrani? Nezjistili vedci na MIT, ze rezimni vojska to tenkrat udelat nemohla? Neprovalila se pak dodavka chemickych zbrani z Turecka? Nervou celou valku teroristi o chemickych zbranich vzdycky, kdyz jim tece do bot a nedodavaji k tomu sfalsovana videa?
  Podivej se na videa, jak se tam bojuje. Bombardovani skladist zbrani, seradist a kolon vozidel sice pomuze, ale kdyz vidis, jak se na zemi bojuje, tak je jasne, ze jen to nestaci. Rusum se povedlo odvratit bezprostredni rozpad cele fronty, SAA se pak mohla probrat a prejit do protiutoku. Pad Aleppa by ale jeste stejne nebyl v dohledu, kdyby se nepovedlo zatrhnout dodavky z Turecka.

  Todomach:
  Ty odsuny do jinych zon jsou opravdu zajimave. Myslim, ze tim sleduji to, ze se s nima nemusi vyporadat ted, nemusi je slozite likvidovat ve meste, behem rozhovoru se teraci castecne postrili vzajemne, protoze pro nektere je to zrada a odsunuti pak muzou nhlodavat moralku v novem pusobisti. Je to samozrejme i propaganda - Podivejte, jak jsme hodni. Cast tech, kteri snad puvodne opravdu chteli v obcanske valce dosahnout nejakeho zlepseni se takhle muze stahnout z boje, aniz by je nekdo horlivejsi zastrelil. Kdyz odsunuti pak nekde budou utocit, je medialne lepsi je smaznout, nez ted, kdyz utoci SAA+

  PavolR:
  Turek mohl kdykoliv udelat cokoliv, ale zatim se zda, ze mu stacily sankce po sestreleni ruskeho letadla. Urcite tam potom doslo k velmi zajimavym dohodam (jejichz obsah se jen tak nedozvime :) ) a rozhodne bude zajimave sledovat, co se bude dit dal. EU+USA jim davno dalo volnou ruku v likvidaci Kurdu doma, tak je ted mozne, ze se i rusove budou divat jinam, kdyz budou likvidovat kurdy v Syrii, jen se proste na SAA+ nesmi ani osklive podivat.

  Co dal v Syrii? Po docisteni Aleppa by se mela SAA+ zamerit na zajisteni vody pro mesto (aby je nemohl nikdo vydirat) a na poradne zabezpeceni dopravniho spojeni se zbytkem rezimem ovladaneho uzemi. Po Aleppu a diky likvidaci kotlu u Damasku se uvolni dost vojaku, tak to asi bude zajimave.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:24 16.12.2016

  Mastodont s tím poslední co píšeš souhlasím uvidíme co nová administrativa ve Washingtonu vymyslí.

  Mastodont s tím poslední co píšeš souhlasím uvidíme co nová administrativa ve Washingtonu vymyslí.

 • mastodont
  13:19 16.12.2016

  Teda nie luky ake PavolR. Inak pre admina,editacia prispevkov by sa hodila. Clovek si potrebuje obcas poopravit popr. Smazat

  Teda nie luky ake PavolR. Inak pre admina,editacia prispevkov by sa hodila. Clovek si potrebuje obcas poopravit popr. Smazat

 • Olivav
  13:18 16.12.2016

  Mastodont...

  Na Syrském píšečku si i Rusko hraje svoji politiku. Pravda je, že tluče fanatiky atd... Ale v článku zní, že jde i po svoji linii, která se jim hodí. Nebudou tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont...

  Na Syrském píšečku si i Rusko hraje svoji politiku. Pravda je, že tluče fanatiky atd... Ale v článku zní, že jde i po svoji linii, která se jim hodí. Nebudou tam krvácet pokud jim to nepůjde do karet. Musí udržet Asada a vytlouct teroristy, ale je otázka jestli chtějí nebo potřebují jednotnou Sýrii. To jen k tomu, že Rusko nebude usilovat o znovudobytí celé Sýrie, pokud to nebudou sami bezvýhradně potřebovat.

  Jinak tam odvádějí dobrou práci, kterou USA moc nedělalo a dělat asi nehodlá.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  13:15 16.12.2016

  Luky s tou poziciou mas pravdu ale nezabudaj ze Turkom zacnu sliapat na krk aj Americania vzhladom na situaciu s Kurdami. A vztahy Ruska a Assada s Kurdami su relativne dobre. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky s tou poziciou mas pravdu ale nezabudaj ze Turkom zacnu sliapat na krk aj Americania vzhladom na situaciu s Kurdami. A vztahy Ruska a Assada s Kurdami su relativne dobre. Assad vie aj Rusi ze ku Kurdom treba byt citlivy. Bez nich by sever syrie nebol. Takze toto moze hodne spojit Rusovs Američanmi aby spolocne zatlacili na Turkov. Do kariet mozno aj zahra novy prezident USA a samozrejme ako sa bude vyvijat dialog, takisto ci bude v zahranicnej politike a diplomacii priestor na zlepsenie vztahov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:11 16.12.2016

  Radovan:
  12 let, 13?

  Radovan:
  12 let, 13?

 • Luky
  13:09 16.12.2016

  Já nic nebagatelizoval. Jednat se musí.
  Nejpitomější je ten přístup stylu "bude to podle mě, ostatní jsou lejna".
  Na to jsou specialisti v zámoří. Rusák ať je jakýkoli se ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nic nebagatelizoval. Jednat se musí.
  Nejpitomější je ten přístup stylu "bude to podle mě, ostatní jsou lejna".
  Na to jsou specialisti v zámoří. Rusák ať je jakýkoli se ale dohodnout snaží.

  Bylo by taky dobré začít se otevřeně bavit o opravdových zájmech a neskrývat vše za kecy o demokracii a lidských právech (i to je ale důležité). Jinak se vytrácí důvěra v média i politiky. Lidi si nemyslí, že žijeme v omalovánce, lecos by pochopili.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  13:03 16.12.2016

  Todomach ty mas teda za myslenie... aj by som ti na chleba dal. No coment.

  Todomach ty mas teda za myslenie... aj by som ti na chleba dal. No coment.

 • Radovan
  12:59 16.12.2016

  Ano jistě, za takzvanou opozici bojují i zahraniční žoldáci a zbraně a peníze dostávají od Turecka, Saudů a Kataru. To i před tímto článkem snad aspoň tady všichni věděli.
  A já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano jistě, za takzvanou opozici bojují i zahraniční žoldáci a zbraně a peníze dostávají od Turecka, Saudů a Kataru. To i před tímto článkem snad aspoň tady všichni věděli.
  A já bych snad jen pro úplnost a vyváženost článku dodal, že za Asada už dlouho bojují teroristé z Hizbaláhu, šítské milice z Iráku, ruští žoldáci, iránské jednotky a za peníze naverbovaní různí chudáci z celé oblasti, jako třeba afgánští uprchlíci z Iránu. To by samo o sobě nestačilo a tak to tam ze vzduchu už přes rok drtí Rusové. A teprve nyní tu je výsledek - pád Aleppa, opravdu úžasná převaha.
  V brutalitě si nemají žádné strany co vyčítat, už před několika lety se ven dostali snímky tisíců umučených členů opozice. Jednoduše zmizeli ve vládních věznicích. Radikalizaci opozice i chápu.
  Můžeme tu názorně porovnat situace tam kde Západ zasáhl - Lybie a tam kde ne - Sýrie. Kdyby po použití chemických zbraní Obama Asada smetl, v čem by to bylo dnes v Sýrii horší? V ničem. Takhle je konec války a utrpení lidí v nedohlednu víc, než kdyby už dříve některá strana jednoznačně vyhrála.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:53 16.12.2016

  Marthy & Luky:
  Ja by som tú dohodu natoľko nebagatelizoval. Turci mohli pod humanitárnou zámienkou kedykoľvek uzatvoriť vzdušný priestor nad Aleppom so svojou PVO a proasadovské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy & Luky:
  Ja by som tú dohodu natoľko nebagatelizoval. Turci mohli pod humanitárnou zámienkou kedykoľvek uzatvoriť vzdušný priestor nad Aleppom so svojou PVO a proasadovské sily by boli nahrané. ;) A to ani nehovorím o prípadnej pozemnej akcii.

  Každopádne, bez ohľadu na to, čo Turci za tú dohodu dostali, ak majú a Aleppom do budúcnosti ešte nejaké plány, tak by aj pre nich mohlo byť výhodnejšie, že sa situácia sprehľadnila a bude tam koncentrovaných už podstatne menej vojenských síl...

  mastodont: Asad ani Kurdi nemajú potenciál vyvíjať na Turkov tlak, lebo ak to skúsia zatlačia Turci, a sú v pr*e*i. Sultán Racep Vydierač je totiž od pozemnej invázie do Sýrie v perfektnej pozícii, že môže kohokoľvek napadnúť od chrbta (ako Asadovým silám, tak Kurdom útočiacim na Rakku) a všetci ostatní hráči to vedia.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:43 16.12.2016

  Pěkný článek a dá se se vším souhlasit a jsem opravdu zvědav jak to dopadne. USA nakonec vsadili na kurdy a udělali podle mě správně. I když nejsem naivka a defakto v Sýrii není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pěkný článek a dá se se vším souhlasit a jsem opravdu zvědav jak to dopadne. USA nakonec vsadili na kurdy a udělali podle mě správně. I když nejsem naivka a defakto v Sýrii není žádná ta správná strana jak si někteří myslí... Bohužel tohle všechno znamená, že klid tam jen tak nebude. V Iráku jsem trochu optimista a věřím, že se to tam může za nějakou dobu trošku usadit a uklidnit.
  Jedno mě zaujalo, opravdu chce Irán tahat ropu přes sýrii když jeho současnému spojenci vlastně vyhovuje úplný opak. Tuhle otázku musí mít vyřešenu, protože jinak by to tam asi dopadlo ještě hůře i když teď to vypadá, že hůře to už nejde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  12:43 16.12.2016

  juhelak: "No v tom pouštění..některé ty rebely co stříleli do hlavy zajatce nebo řezali hlavy dětěm bych nepustil..a veřím ze to musí vojákům vadit, když se jim smějou z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: "No v tom pouštění..některé ty rebely co stříleli do hlavy zajatce nebo řezali hlavy dětěm bych nepustil..a veřím ze to musí vojákům vadit, když se jim smějou z autobusu..."

  Tohle mě taky překvapuje, ale podobné kousky Rusko připravuje poměrně dlouho. Například ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, již v říjnu usiloval, aby třeba teroristé z an-Nusry mohli nerušeně z Aleppa odejít. Proč Rusko tak intenzivně usiluje o "uklizení" zhruba 900 teroristů a jejich ochranu před nálety, navíc v podobě, že mají odejít "se zbraněmi v rukou" není vůbec zřejmé. Rusko zároveň trvá na tom, aby umírněná opozice v Aleppu písemně stvrdila svoje distancování od teroristických skupin, jako je právě an-Nusra. To je opět překvapivé, neboť až doposud Rusko šířilo dezinformace o tom, že nikdo takový, jako umírněná opozice neexistuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:31 16.12.2016

  Preco by to malo vybit oci fanusikom mocnosti ? Najvacsi podiel na oslobodeni Aleppa maju prave Rusi, vsetci vieme ako sa karta otocila koncom oktobra 2015. Assad bol na pokraji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Preco by to malo vybit oci fanusikom mocnosti ? Najvacsi podiel na oslobodeni Aleppa maju prave Rusi, vsetci vieme ako sa karta otocila koncom oktobra 2015. Assad bol na pokraji totalnej prehry, ovladal uz len velmi malu cast Syrie. Moj nazor je taky ze po dobiti IS ci to uz urobia vsetci spolocne alebo nie dojde ku vyhroteniu situacie. Assad bude chciet naspat uzemie ktore kontroluju proturecki zoldaci. Takisto kurdi. Assad bude skor za federaciu s kurdami ako federaciu aj s proturkami ktora by aj tak nefungovala. Jedina alternativa pre Syriu ako narod je len federacia Assada a kurdov. Turci musia z hry von a na to urcite dojde...ten tlak ktory pride od Assada a Kurdov neustoja, vojna bude este dlha
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:03 16.12.2016

  No v tom pouštění..některé ty rebely co stříleli do hlavy zajatce nebo řezali hlavy dětěm bych nepustil..a veřím ze to musí vojákům vadit, když se jim smějou z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No v tom pouštění..některé ty rebely co stříleli do hlavy zajatce nebo řezali hlavy dětěm bych nepustil..a veřím ze to musí vojákům vadit, když se jim smějou z autobusu..

  Každopádně ted se dá čekat nějaká další ofenzíva..Do idlibu se stáhly tisíce bojovníků s alepa a další tisíce z dobytých enklav na jihu Damašku..+ jejich rodiny..může být problém se zásobováním případně vznikat nějaké potyčky mezi skupinami..
  Jedinná šance jak to řešit je využít tuhle desetitisícovou armádu k útoku..bud na Alepo nebo Hamu...nevýhoudou bude počínající nedostatek obrněných vozidel a tanků..
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:37 16.12.2016

  Jen si neodpustím poznámku, že RF tam uklízí nepořádek po USA, Turecku a podobných. Sice jim jde o jejich zájmy, ale umírněná opozice jak tu mnozí pořád vykřikují je jen iluze a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen si neodpustím poznámku, že RF tam uklízí nepořádek po USA, Turecku a podobných. Sice jim jde o jejich zájmy, ale umírněná opozice jak tu mnozí pořád vykřikují je jen iluze a ani USA už ji nedovedly pojmenovat, tak se spojili s Kurdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:35 16.12.2016

  S Lukym a Marthym souhlasím, že ta dohoda s Tureckem by výhru Asada v Allepu neovlinila. Ušetřila ovšem životy. Nakonec teď hrají o čas a o Palmyru.

  S Lukym a Marthym souhlasím, že ta dohoda s Tureckem by výhru Asada v Allepu neovlinila. Ušetřila ovšem životy. Nakonec teď hrají o čas a o Palmyru.

 • Olivav
  10:33 16.12.2016

  Konečně nezaujatý článek od někoho, kdo tam byl a ví o čem píše. Děkuji. A pro obdivovatele mocností je to asi rána mezi oči.

  Konečně nezaujatý článek od někoho, kdo tam byl a ví o čem píše. Děkuji. A pro obdivovatele mocností je to asi rána mezi oči.

 • Luky
  10:16 16.12.2016

  Ano Marthy, uzavření kotle bylo zásadní. Pak už jen slábli. Na základě pouhých jednání a dohod to nebylo.

  Ano Marthy, uzavření kotle bylo zásadní. Pak už jen slábli. Na základě pouhých jednání a dohod to nebylo.

 • Marthy
  09:59 16.12.2016
  Oblíbený příspěvek

  Dovolím si nesouhlasit s tímhle tvrzením-"Odcházení těchto žoldáků ze strategicky důležitého města přitom rozhodně není výsledkem Asadovy vojenské převahy, ale dohody mezi Ruskem a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si nesouhlasit s tímhle tvrzením-"Odcházení těchto žoldáků ze strategicky důležitého města přitom rozhodně není výsledkem Asadovy vojenské převahy, ale dohody mezi Ruskem a Tureckem – dvou jinak znepřátelených velmocí, které v syrské válce hrají prim a nyní hledají společnou řeč, jak si mocensky rozdělit Sýrii."
  Teroristé by nikdy z Aleppa neodešli dobrovolně,nebýt porážek které jim uštědřila vládní vojska.Reálně byly už prakticky poraženi,byla jen otázka času kdy je vystřílí všechny.Měli jen 3 možnosti-jistá smrt v boji,Asadova amnestie a návrat k pokojnému životu (neplatilo pro válečné zločince) nebo odevzdání těžkých zbraní a odvoz pryč s Aleppa.Pro Syrskou armádu byla tahle dohoda taky výhodnější,další boj by sice jistě vyhrály,ale za cenu dalších ztrát a hlavně ztrát v řadách civilistů,a tomu se chtěli vyhnout.Ale hlavní důvod odchodu rozhodně je vojenská převaha vládních vojsk.Kdyby ne nikdy by s Aleppa neodešli.
  Skrýt celý příspěvek