Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Ženy procházejí kolem zničených domů v Aleppu. / Autorka

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje proti tyranovi. Novinářka Markéta Kutilová, která tuto oblast opakovaně navštěvuje, nabízí trochu jiný pohled: „Bitvy o Aleppo se účastní i radikální islamistické skupiny, vyzbrojované a placené třetími zeměmi. Současný vývoj pak je výsledkem dohody Turecka a Ruska,“ píše ve svém komentáři.

Radikální islamistické skupiny se nyní stahují z východního Aleppa, které mají pod kontrolou již přes tři roky. Za tu dobu se jim podařilo ovládnout i umírněné skupiny Svobodné syrské armády, což je opozice vůči Asadovi, která měla zejména v počátku války podporu USA a Západu vůbec.

Jde o žoldáky, které do Aleppa vyslalo Turecko, Katar a Saudská Arábie – sponzoři, kterým vadí Bašár al-Asad. Tyto sunnitské velmoci mají v Sýrii svoje plány a Asadův režim jim v tom brání.

Aleppo jejich syrští spojenci nedobyli, tak teď zaveleli k ústupu. Odcházení těchto žoldáků ze strategicky důležitého města přitom rozhodně není výsledkem Asadovy vojenské převahy, ale dohody mezi Ruskem a Tureckem – dvou jinak znepřátelených velmocí, které v syrské válce hrají prim a nyní hledají společnou řeč, jak si mocensky rozdělit Sýrii.

Erdogan a Putin, turecký a ruský vůdce, vyjednali uvolnění Aleppa ve prospěch Asada, respektive Ruska, v polovině října. Desátého prosince se potkali i jejich ministři zahraničí, kteří dohodu potvrdili.

„Mluvili jsme s Putinem o Aleppu. Vyjádřil přání, aby An Nusra (jedna z oněch islamistických organizací, odnož Ál Kajdy – pozn. red.) opustila město. Už jsme dali nezbytné instrukce našim spojencům a začali na tom pracovat," prohlásil Erdogan pro ruskou agenturu RIA Novosti.

Mýdlo z válečné zóny

Realita v Aleppu není černobílá, vedou se tu boje nejen vojenské, ale i propagandistické. Aby bylo jasno: ti, kteří východní Aleppo v roce 2012 obsadili, nejsou žádní beránci. Z velké části jde o džihádistické skupiny typu Ahrar aš-Šám, an-Nusra–Džabhat Fatah aš-Šám či Harakat Núr ad-Dín az-Zenki. Jak už jsem zmínila, mají podporu zejména z Turecka, Kataru a Saudské Arábie, přičemž jejich ideologie často není o nic lepší než v případě Islamského státu (ISIS).

Nezadají si s ISIS ani v brutalitě: známá jsou videa, kde přímo v ulicích brutálně popravují civilisty či Asadovy vojáky. Nyní tyto džihádistické skupiny začaly odcházet na jihovýchod k Idlibu a na sever k turecké hranici. Právě zde zůstává „kapsa" de facto pod kontrolou Turecka.

V západním Aleppu, které je pod kontrolou Asadova režimu, a kde nyní přebývá i většina civilistů, probíhá život relativně „normálně", lze-li to tak říci – i tato část města je však ostřelována islámskými radikály, i zde umírají tisícovky civilistů. „Letos v listopadu jsme tam jeli nakoupit zboží. Skoro nepoznáte, že je válka, továrny i obchody normálně fungují," vypráví obchodník Mohamad Hasan, se kterým jsem mluvila v severosyrském Kobaní.

Z Aleppa je stále zásobována velká část Sýrie, já osobně jsem si na severu země před měsícem koupila mýdlo, sirup na kašel či bundu – to všechno z Aleppa. Hasan odtud vozí i několik kamionů zboží měsíčně. „Cestou musíme platit za průjezd všem skupinám, které kontrolují území," říká.

Civilisté na útěku

Dopátrat se bližší pravdy o životě ve východním Aleppu, které je pod kontrolou džihádistů, je téměř nemožné. Nezávislí novináři se tam nedostanou a zprávy z jiných zdrojů jsou obvykle propagandou.

„Byl jsem v Aleppu nedávno a podle mě žije ve východní části města přibližně sto tisíc civilistů – jednak bojovníků, těch je kolem pěti tisíc, dále jsou tam jejich rodiny, a pak ti, kteří tam jsou džihádisty drženi jako živé štíty a civilisté, kteří prostě nemají kam jít," říká Abu Adnan Amjed, generál vojenské skupiny v Manbídži na severu země.

Syrský analytik I. D. (plné jméno uvádět nechce), který pracuje pro jednu z mezinárodních humanitárních organizací, a kterého zde pravidelně navštěvuji, generála doplňuje: „Všichni civilisté, kteří mohli, už z východního Aleppa dávno utekli do západní části města. Samozřejmě, že je pak lustrují Asadovi vojáci. A že ti, kteří s džihádisty spolupracovali, mohou mít problém."

Zářným příkladem propagandy, vedené zejména na sociálních sítích, jsou takzvané Bílé helmy WH (White Helmets) – záchranáři, kteří působí v oblastech, které jsou pod kontrolou rebelů z řad radikálních islamistů a působí tak zejména ve východním Aleppu a v oblasti Idlíbu. „My Syřané jsme o nich nikdy předtím neslyšeli. Určitě tam pomáhají, ale jen v částech, které jsou pod kontrolou sunnitských radikálních skupin," říká citovaný analytik I. D. Bílé helmy vybírají v celosvětovém měřítku miliony dolarů, ale kde přesně peníze končí, zatím nikdo neodhalil.

V uplynulých týdnech, kdy bombardování východní části Aleppa zesilovalo a džihádisté se dávali na ústup, odtud uteklo přes třicet tisíc civilistů. „Máme zde pro ně několik sběrných míst a bývalou továrnu na bavlnu. Jsou často podchlazení, podvyživení, zranění, v šoku," uvedl Marianne Gasser z Červeného kříže pro server Newsdeeply.com.

Zprávy OSN pak zmiňují brutální zacházení Asadových vojáků s prchajícími civilisty, včetně žen a dětí. Armáda údajně pročesává opuštěné domy a vraždí na potkání, bez milosti zabíjí i vzdávající se povstalce. Džihádisté nezůstávají pozadu a ostřelují civilisty, kteří se pokoušejí uniknout z východního Aleppa. Zkrátka peklo na zemi. Brutalita Asadova režimu, která ještě vzrostla po zapojení Ruska a íránských milic, je zjevná, celkem už si válka o Sýrii vyžádala přes 300 tisíc obětí.

Hřiště mocností

Bitva o Aleppo ukazuje realitu celé syrské války velmi názorně. „Dávno zde nejde o nějaké ideály, revoluci či boj za svobodu. To bylo na počátku revoluce. Pak se do toho vložily zahraniční síly," říká již zmíněný analytik I. D., který vede humanitární projekty na severu Sýrie.

Zainteresovaným státům jde o to, kdo bude ovládat jakou část Sýrie. Asad a jeho armáda plně závisí na tom, co si myslí Rusko a Írán – dvě velmoci, které potřebují svého spojence udržet u moci, byť alespoň částečné (Írán je šíitský, pro Rusko je Sýrie strategický region a Asad dlouholetý partner). Opozice proti Asadovi sestává z desítek skupin a milic, které jsou víceméně sunnitské a mají podporu Turecka, Saudské Arábie a Kataru. Podpora USA je nyní spíše mizivá.

Zbraně, peníze a vůbec vše, co potřebují k boji, proudí k sunnitským skupinám zejména z Turecka. „Z výpovědí zajatců víme, že si tam velitelé jezdí pro peníze, které pak vyplácejí žoldákům," řekl mi v listopadu ve městě Kámišlí na severu země advokát Mohamed Issa.

Odměny za mrtvé a raněné

Turecko, Saudská Arábie a Katar podporují v Sýrii od samého počátku různé sunnitské skupiny. A jak se jedna za druhou vyčerpávají, kupují si další a další. Nedávno si takto "pořídili" několik skupin Svobodné syrské armády, která s podporou Turecka dobyla město Džarábulus na severu Sýrie, a které je teď v podstatě tureckou kolonií. Turecko má zájem rovněž o město Al Báb, přes které vedou důležité silnice spojující Turecko, Aleppo a Rakku – ta je zatím pod kontrolou ISIS.

Mnohé z těchto skupin jsou džihádisticky orientované a ve finále se podobají ISIS Typické pro ně je, že si neustále mění jména a sdružují se do koalic, které se každou chvíli přeskupují. Příznačné pro ně jsou i rozepře a střídání velitelů. Společnou mají jedinou věc: boj proti Asadovi a Kurdům, čili závislost na Turecku, Saudské Arábii a Kataru.

„Bojují za ně žoldáci, ochotní sloužit komukoliv, kdo jim zaplatí," říká již zmíněný advokát Mohamed Issa z města Kámišlí a pokračuje: „Našimi věznicemi prošlo zhruba devět set těchto bojovníků. Nejdřív spustí o ideálech, nakonec ale pokaždé přiznají, že jim jde o peníze." Žoldnéři tvoří i většinu z těch, kteří bojují v Aleppu – ať už jde o vesničany z okolí nebo o cizince. Podle Issy dostávají 200 dolarů měsíčně, velitelé pak inkasují odměny za každého mrtvého či raněného.

V neutrální pozici vůči Asadovi jsou nyní Kurdové, kteří na severu Sýrie vyhlásili autonomní oblast Rojava. Kurdské jednotky YPG se spojily s dalšími třemi desítkami milicí a vytvořili koalici Syrských demokratických sil SDF. Bojují hlavně proti ISIS, nikoliv proti Asadovi. Podporují je hlavně USA, které zde mají speciální jednotky, letiště i základny. Právě kvůli tomu se USA dostaly do sporu s Tureckem, které jednotky YPG považuje za teroristy.

Rebelové ostřelují civilisty

K mému tvrzení, že západní/asadovo Aleppo (ta část města, kde žije většina civilistů) bylo ostřelováno rebely - to jsou známá fakta, dělo se tak konstantně od roku 2013. Rebelové sice nemají letadla a neshazují bomby jako Asad, ale civilní části města ostřelovali konstantně. Nedávno jsme mluvili přes Skype s jednou mladou ženou z východního Aleppa, která teď žije v západním Aleppu.

Je pro nás zcela důvěryhodný zdroj. Zde ji cituji: „Je to šílené. Zrovna před několika dny ostřelovali rebelové centrum města a univerzitu. Dopadlo na ni sedm raket. Tři studenti zahynuli. Svobodná syrská armáda (FSA) a an-Nusra, přejmenovaná teď na Džabhat Fatah aš-Šám, útočily na režimní pozice. Nic tu není normální... Teď právě FSA a an-Nusra útočí na čtvrť Bustan al-Baša, což je jen půl hodiny cesty z centra Aleppa. Tahle čtvrť je plná Kurdů a Arménů."

Od začátku syrské krize je Aleppo terčem bojů, je to už skoro úplně zničené město. Zcela rozbořené jsou části města jako Ašrafíja, Síhán, Saláh ad-Dín (jihozápadní část města), Ramuseh (jih Aleppa), které jsou pod kontrolou režimu. Bohužel i při tomto ostřelování umírali civilisté. Jen tomu skoro nikdo nevěnoval pozornost. Barelové bomby a další bombardování východního Aleppa ruskými/sadovskými silami poutalo většinu pozornosti médií.

„Já sám jsem prošel spoustou skupin Svobodné syrské armády (SSA). Některé se rozpadly, když jejich členové prodali své zbraně poté, co je dostali třeba od USA. Z některých jsem utekl a přeběhl tam, kde mi nabízeli lepší podmínky. Nakonec jsem se připojil ke Kurdům a koalici SDF," vypráví nám na severu Sýrie Abú Didžvar.

Právě koalice SDF (Syrské demokratické síly), která se vytvořila ze 32 skupin na severu Sýrie má podporu zejména od USA. „USA od počátku syrské války vždy vsadily na špatné koně, podporovaly skupiny SSA, které se pak rozpadly či zbraně rozprodaly," říká Didžvar.

USA tak teď podporují alespoň SDF, které jsou pod vedením kurdských milic YPG a YPJ. Tím se ale USA dostaly do sporu s Tureckem, které YPG a YPJ považuje za teroristy kvůli jejich napojení na Kurdskou stranu pracujících (PKK). To nic nemění na skutečnosti, že USA mají v syrském Kurdistánu několik stovek svých speciálů, dvě letecké základny a zapojují se přímo do bojů proti ISIS.

Jednotky SDF pod vedením USA těsně před volbami v USA vyhlásily ofenzívu na Rakku, baštu ISIS v Sýrii. "Musí si pospíšit, než ji bude chtít dobýt Asad nebo Turecko skrz svoje pěšáky. Turecko chce na severu Sýrie vytvořit tzv. bezpečnou zónu, kam si postupně stáhne svoje rebely z jiných částí Sýrie. Tato zóna znemožní Kurdům, aby spojili svoje provincie Afrín a Kobaní na severu Sýrie," říká syrský analytik.

Otázkou zůstává, jaké plány má do budoucna Asad, potažmo Rusko právě s Kurdy. Ti stále více spoléhají na USA a tak se dění v Sýrii štěpí zejména na zóny pod vlivem USA, Ruska a Turecka.

Bílé přilby

Nezpochybňuji existenci bílých přileb WH (White Helmets), ani to, že pomáhají zraněným - ať už ozbrojencům či civilistům. Zároveň upozorňuji na velké "ale": Bílé přilby WH (White Helmets) působí jen v regionech, které ovládá hlavně Nusra (odnož Al Kaidy, i když se od nich distancovala).

Např. v Idlíbu ale už Nusra vloni zavedla právo šaría. Hlavní sponzor Nusry a dalších skupin k nim přidružených (většinou jde o radikální islamistické skupiny) má podporu z Turecka, Saudské Arábie a Kataru. Tyhle skupiny byly vyzbrojované už před revolucí. WH jsou v podstatě jejich "embeds".

Proč si říkají Syřané, když jejich zakladatel je Brit James Le Mesurier (British security specialist). Na webu tvrdí, že pomáhají 7 milionům Syřanů - ověřitelná lež.

A kde se vzaly zrovna v roce 2013, když nejvíce civilistů umíralo o rok, dva dříve? Není to ta doba, kdy Nusra a další skupiny začaly ovládat ty "umírněné"? Podle mého názoru až příliš zneužívají lidské utrpení (80 % jejich videií jsou děti v ruinách) a vybírají miliony dolarů. Přitom říkají, že všichni jsou dobrovolníci.

Prezentují se jako "syrské obranné síly" (Syrian Defence Forces), ale operují jen v 10 % země? WH existují a zachraňují, ale musíme vidět i to, kdo a co je za tím.

Tedy Bíle přilby ano, ale přemýšlejme o nich kriticky, protože i zde se za pár let může projevit nepěkná realita. Zajímavě je rozebírá třeba britská aktivistka Vanesa Beeley - i ona může být součástí jakési Asadovské propagandy, ale něco na jejich zjištěních určitě může být.

Je za vším ropa a plyn?

Území Sýrie leží v surovinově bohatém regionu a díky přístupu k moři zajišťuje přímé spojení s Evropou. Podle některých analytiků, jako je například americký publicista a právník Robert Kennedy jr. (synovec Johna Kennedyho), mají vést přes Sýrii nové trasy pro ropu a plyn, které mají zásobovat Evropu ze zdrojů v Kataru, Saudské Arábii a Iráku.

Tyto země, kde převažuje sunnitské obyvatelstvo, potřebují Asada sesadit či alespoň zatlačit tak, aby zde mohla vzniknout zóna, přes kterou by nový plynovod mohl vést. To se jim daří uskutečňovat právě prostřednictvím džihádistických skupin včetně Islámského státu.

A aby to bylo ještě zamotanější, svou ropu do Evropy potřebuje dostávat také šíitský Írán – přes Irák a Sýrii. Proto tolik podporuje iráckou armádu i Asada. A Rusko? Tomu zatím vyhovuje energetická závislost Evropy na jeho zdrojích, takže chrání Asada, který je strategickým spojencem Rusů v regionu už dlouhé roky.

Sýrie se tedy zřejmě bude porcovat na sunnitskou a šíitskou část, přičemž jedna bude „ruská" a druhá „americká". Možná bude muset vzniknout i další část, která bude pod vlivem Turecka, Saudské Arábie a Kataru, otázkou zůstává, co se stane s Kurdy na severu země. Jedno je jisté: při porcování syrského medvěda už rozhodně nejde o Syřany.

Fotky: Aleppo; Autorka: Markéta Kutilová

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal ...

Začíná rozhodující bitva s Islámským státem o Mosul

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosul začala 16. října 2016. Město brání ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • semtam
  02:18 26.12.2016

  Luky

  Díky a tobě a dalším čtenářům přeji také krásné svátky.  PavolR

  Zpochybnit něčí legitimitu lze snadno. Pro příklad, jeden tu může zpochybnit svéprávnost toho druhého a naopak. Ovšem jí prokázat je úplně něco jiného. Tudíž žvanit a zpochybňovat lze bez hranic.
  Pochybnosti o průběhu referenda, voleb apod. mít můžeme. Ale pokud ta země, jaká to zmiňuje neposlala či se nezasadila v OSN o pozorovatele. Tak její vyjádření je jen účelové a dosti mělké. Tudíž není důvěryhodné.
  Pro příklad mise OSN na dodržování příměří.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  Ohledně demokracie v Sýrii samozřejmě nemůžeme mluvit o nějaké rozvinuté demokracii. Základy byli položeny a to už zpochybníte velmi těžko. A to jak dopadli volby předvídal celý svět. Ne proto, že Damašek falzifikuje tedy pro vás dělá to na oko, ale z toho důvodu, že Asad má na tomto území jasnou a logickou podporu.

  To jsou daná fakta. Samozřejmě vy tomu věřit nemusíte, všechno je na oko. Na hlavu jsem se pomalu postavil, ale z vašich "znalostí".

  Shania

  Přesně na hlavu určitě ne, ale zhruba ano. Myslím, že diskuzi nemusíme snižovat takovými pitomými otázkami.

 • Shania
  16:54 25.12.2016

  semtam: takže tvoje logika spociva v tom, že když dve strany spolu bojuji, vina za zpusobene civilni ztraty se rozdeli presne na pul? Nebo jak tomu mám rozumět?

 • PavolR
  16:25 25.12.2016

  semtam:

  Režimom nadiktovaná ústava, čo aj prijatá v referende, rovnako tak voľby pod kontrolou režimu a za situácie, kedy obtiažne zistiť, kto vlastne skutočne hlasoval a kde, samé o sebe nie sú známkou demokracie nikde na svete a sýrska realita ukazuje, že oprávnene. Je to iba divadlo, ktoré nesplnilo svoj účel, tj. Asadova legitimita je naďalej spochybňovaná ako na území Sýrie, tak aj vo svete. Môžete tvrdiť, že som zaujatý, môžete tvrdiť, že nič nechápem, môžete tvrdiť, že je zaujatý každý, kto to spochybňuje, môžete tvrdiť, aké majú všetci postranné zámery, ale s týmto faktom proste nič nenarobíte.

  Inak povedané, môžete sa aj na hlavu postaviť, dôkaz, že by bola v Sýrii demokracia (čo aj akási neeurópska) mať nebudete. Ale česť vašej márnej snahe. :)

 • semtam
  14:59 25.12.2016

  Shania

  Jak mi vysvětlíš, když válka má na svědomí již téměř 400 000 obětí a uvádí se, že vládní síly dosahují ztrát 70 000 - 100 000 obětí. Tak ztráty povstalců musí s přihlédnutím ke stylu konfliktu dosahovat podobných hodnot a zbytek zbývá na civilisty, tak z logiky věci plyne, že počet zaviněných obětí je stejný.

  Třeba Aleppo, jak do nás hustili, že na východě je 250 000 civilistů. Civilistů tam bylo řádově mnohem méně. Většina civilistů utekla před teroristy hned poté, co to tam obsadily. Dokonce někteří civilisté co byli odváženi autobusy z Aleppa se rozhodla vystoupit na provládním území.
  Co tu říkáš je jen propaganda pro jednoduché.

  Prosím, můžeš si tu saúdskoarabskou propagandu odpustit?

  Írán dokáže svojí přítomností zradikalizovat jen radikální sunnity. Což je zbraní SA. Demokratickou opozici ti nemůže přece zradikalizovat Írán. Kdyby byla demokratická, tak jí spíš zradikalizují teroristé, aby proti nim bojovala. Ne, ona udělá opak.

  Íránské revoluční gardy nejsou teroristická organizace. Hizbaláh je uváděn jako teroristická organizace jen kvůli Izraeli a třeba v EU je vedeno jen jeho vojenské křídlo, nikoliv politické. Není to teroristická skupina typu Al-Kajda.

  Jo a takovej dokumtík o Íránu:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Luky
  14:37 25.12.2016

  Semtame, nic si z těch jejich blafů nedělej a užívej svátky.

  Nic jim nevychází, tak melou furt dokola, citují vyjádření islamistů, džihádistů, kecají o neexistujících chemických útocích a přebírají propagandu za fakta. Nech je brečet.

  Realita je taková, že nikdo jiný než Rusové a Asad v Sýrii nemá mandát. To co tam předvádí západ a vazalské totality perského zálivu s Tureckem (ať už přímo nebo nepřímo) je obyčejná agrese. Můžou to okecávat jak chtějí, ale nemají vůbec NIC. Mandát OSN na nic, ani na bezetovou zónu...a ten TC takhle blafá každý den určitě "zdarma". :D

  Takže tihle dva "odborníci" se můžou přetrhnout, aby kydali na Asada, ale všichni západní speciálové, poradci i letadla jsou tam načerno! Dokonce bombardovali vládní vojska při střetu s ISIS!

 • semtam
  14:37 25.12.2016

  PavolR

  Váš problém je ten, že buďto nerozumíte, či v důsledku chybějících argumentů se snažíte stále mlžit a vymýšlet protiargumenty nevysoké kvality.

  Nevim, kde popírám, že Asad je diktátor? Ale tento pojem obzvláště pro vás potřebuje vysvětlení. Asad před rokem 2012 mohl být považován za diktátora, jenže změna ústavy posvěcená referendem a demokratické volby se již k pojmu diktátor moc neslučují.

  Nikde nesrovnávám naši demokracii se Sýrií a moc dobře to víte. Prosím, nepište mi takovéto bludy. Psal jsem toto:
  "dokazují" Hafízem Asadem. Celkem groteskní situace. Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ.

  Až pár komentů poté vy říkáte, že by vám nevadilo, kdyby proběhli demokratické volby a v parlamentu by byla Baas. Já vám na to říkám, že se již tak stalo a rovnou 2x.

  Pokud někdo chce aby dotyčný odstoupil, musí mít pádný důvod a o něm rozhodují zákonodárci. Odstranění někoho násilnou cestou nemá s demokracií nic společného!!

  "Asad za žiadnych okolností nedopustí, aby bol proti nemu postavený niekto, kto by mu mohol konkurovať. ;)"
  Klasická pomluva a další ukázka chybějících argumentů a hlavně faktů.

  "A ešte, že jeho osobu momentálne považujem za hlavnú prekážku k posunu ukončeniu konfliktu. "

  No a vidíte to, Asad neustále mluví o smíru a dává amnestie. Rebelové na nic neslyší a chtěj jen jeho hlavu. Kdo je tu diktátor a kdo demokrat :D

  Ohledně USA to bude ještě zajímavý. Obama uvolnil ruce Íránu, jenže je pupeční šňůrou napojenej na Saúdskou Arábii. Trump prohlašuje tvrdý zásah proti IS, což jde proti sunnitům a SA. Ale Írán také nemá moc v lásce. Potažmo lze očekávat Trumpovu nevoli k muslimskému vlivu. Záleží na více věcech, ale pro Sýrii jako takovou by to nemuselo mít špatný dopad.

  A k regionu. Státy ryze totalitní: Saúdská Arábie, Katar, SAE, Kuvajt, Jemen, Omán, Bahrajn.
  Libanon, Jordánsko, Sýrie, Izrael. Jsou země, jaké mají svá specifika. Ohledně sekularizmu, což je také index demokracie vychází nejlépe Sýrie.
  Irák je na tom bídně u něho demokracie selhala. Turecko a jeho Erdogan je již 100% horší než Asad.

  Demokracii evropského střihu v tomto regionu nehledejte!!!

 • Shania
  13:33 25.12.2016

  semtam: tvoje vyroky jako
  "Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou"

  "Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na teroristická uskupení jsou snad jasný. Tudíž přímá i nepřímá podpora terorismu."

  a mnoho dalších mi jasně dávají na jeho, že nevíš a nebo nechceš pochopit toho co se vůbec v Syrii děje.

  Nemám nic pro to, aby se ukázal každý zločin provedený kýmkoliv a to i v daném kontextu situace. A co víc, tohle je něco co je bezpodmínečně nutné, aby se provedlo.

  Ale i kdyby jsi ke všem rebelům přidal ISIS a kurdy + cokoliv co udělali i v Iraků, na to co udělal režim by to pořád bohužel (pro obeti) ani zdaleka nestačilo.

  ----

  Co se týká příme a nepříme podpory teroristů a keci o tom, jak může demokratická strana podporovat nusru a podobně, amnestii a ustave. Tohle je další věc, proč si myslím, že vůbec nechápeš jak to nejen tam funguje.

  Ano povstalci spolupracují s Nusrou a jinými organizacemi, které i když nejsou označeny za teroristy, tak by se na ně ta definice hodila. To proč tomu tak je raději ignoruješ.

  Takže ano dle tvojí definice povstalci přimo či nepřímo podporují teroristy, ale režim a další zúčastněné státy taky, což u některých důsledně ignoruješ a u některých s zdůrazňuješ.

  Takže co tu máme, režim spolupracuje a je defakto po celou dobu občanské války propojen s IRGC a Hyzbalahem a dnes už defakto kontolovan IRGC. Tak měl prsty v přímé podpoře teroristů a povstalců v iráku, přímo i nepřimo se snažil zradikalizovat opozici, přesně z důvodu co ty tu hlásáš, aby nebyla jiná alternativa pro kohokoliv byl režim jediné řešení. Tato strategie se mu povedla (a ne že by mu v tom nebylo napomahano i jeho neprateli), ale mel by jsi se ptát, co se stane, až přestane být jen to menší zlo a nic z toho proč válka začala se nevyřešilo a mnoho věcí se jen zhoršilo.

  Pak se možná taky podívej, co vše byl režim nucen udělat, aby se udržel u moci a jaké si pro to vytvořil nástroje a to nejen za války, ale i před ní.

  Na druhou stranu to musi byt krasa byt presvedcen o tom, že syrii dokáže dát někdo do pořadku a to ještě za spokojenosti svých lidí.

  --------------

  Nicmene tady je popsana struktura veleni na straně režimu


  https://www.reddit.com/r/Syria...

 • PavolR
  13:26 25.12.2016

  semtam:

  Jediné, čo je tu bizarné, je Vaše neustále presviedčanie, že sýrsky režim je demokratický (ba dokonca, že je na akejsi špičke v regióne, čo teda sorry) a Asad nie je diktátor, s čím ja zásadne nesúhlasím a vy ste mi po celý čas nedokázali opak. Ba dokonca ste mali odvahu porovnať sýrsky režim k politickému zriadeniu u nás, čo (bez ohľadu na mnoho problémov, čo doma máme) urážka veľmi ťažkého kalibru. A to bez diskusie!!!

  Mimo tohoto základného jadra vidím pár vecí, na ktorom by sme sa mohli zhodnúť a pár vecí, na ktorých už asi nie.

  Akýkoľvek sýrsky občan má právo žiadať o Asadove odstúpenie, dôvodov by sa našlo viac než dosť a fakt, že časť jeho odporcov to chce dosiahnuť násilnou cestou, nie je žiadnym protiargumentom, ktorým by toto právo bolo možné spochybniť.

  "Postavit proti Asadovi kandidáta, který by měl možnost mu konkurovat je současně nemožné." - s touto vetou plne súhlasím. Asad za žiadnych okolností nedopustí, aby bol proti nemu postavený niekto, kto by mu mohol konkurovať. ;)
  "A Asad za sebe myslím bezproblému dokáže najít náhradu." - s týmto nesúhlasím, lebo neodstúpi práve pre to, že to nedokáže. Prišiel by o moc.

  Aby bolo jasné, neprekážalo mi, že je Asad diktátor pred povstaním a nejako zvlášť by mi neprekážal ani teraz, hoci má voči mnohému z toho, čo robí výhrady. Rovnako mi neprekáža režim Sisiho v Egypte. Vadí mi demagógia, ktorú tu o ňom od Vás čítam. A ešte, že jeho osobu momentálne považujem za hlavnú prekážku k posunu ukončeniu konfliktu.

  Áno, hybridné konflikty spočívajú v rozpore, ale tento rozpor musí mať určitú intenzitu, aby naň bolo možné hybridný konflikt naviazať. V Sýrii má tento konflikt dve čiastočne sa prelínajúce roviny. Jednou je práve otázka legitimity, ktorú, ako vidíme žiadne kozmetizovanie zo strany režimu nedokáže vyriešiť a potom je tu rovina nábožensko-politická.
  Riešenie prvej otázky by som považoval za menej bolestivé a jednoduchšie, ale nevyhnutne by to viedlo prakticky k zmene režimu, čo režim nedopustí. Škoda.
  Riešenie teda možno očakávať iba z druhej roviny a to môže byť, obávam sa, veľmi agresívne.
  Po zvolení Trumpa sa totiž Izrael zjavne pokúsi vytvoriť v regióne akúsi protiíránsku (fakticky protišítsku) koalíciu s ním, USA. Tureckom a eventuálne Ruskom. Iste sa pokúsia zlanáriť aj Asada (myslím, že Trump už urobil nejaké ústretové vyjadrenie). Ktorú stranu si vyberie a aký to bude mať dopad na Sýriu?

 • semtam
  09:26 25.12.2016

  PavolR

  Ale no tak!

  Tahle diskuze začíná být už hodně bizarní. Píšete o volbách na oko(tím pádem volby falešné či zfalšované) a pak mě osočujete z toho, že jste to nepsal. Dále píšete o legitimnosti, jediné co se dá zpochybnit na legitimnosti voleb je to, že se jich nemohli účastnit všichni voliči z důvodů níže v diskuzi popsaných.

  A neoponujte mi tím, že rebelové neuznávají legitimnost režimu. Vzhledem k ústavním procesům jaké se stali rebelové nemůžou zpochybnit nic. Co lze nyní již s jistotou zpochybnit je nelegální činnost rebelů.

  Nevím, kde berete že Rusko tlačí na Asada, aby udělal dohodu k novým volbám. Teprve nyní budou probíhat další kolo rozhovorů o míru v Sýrii. Než se dosáhne dohodě k volbám, tak musí utichnout zbraně. A hlavně opozice je musí umožnit.

  Pokud chcete, aby někdo odstoupil, tak svůj požadavek musíte provést demokraticky a ne teroristicky! To, že cizí země vyzbrojí své náboženské souvěrce a posílí je žoldáky není legitimní nárok!

  Hlavní úlohu v bezpečnosti země má vláda či prezident. Armáda je jen výkonná složka.

  "Mýlite si príčinu s následkom. Keby neexistoval rozpor, nebola by možnosť zasahovať a podporovať tú, či onú stránu - alebo prinajmenšom nie v tomto rozsahu."

  Hybridní válka spočívá v rozporu. Státy jako SA a Katar tento rozpor vyvolávají přes víru. Dokonce i IS mluví o svých nepřátelých jako o tyranech. Protože u nich tyranie je vláda či moc v rukách jinověrců a proto z jejich pohledu tyranizují pravé muslimy.

  Tudíž SA a spol vytváří nejen v Sýrii u sunnitských muslimů pocit područí a nabádají, aby moc převzali oni. Jak následně toto dopadá již známe.

  "Opozícia môže postaviť proti Asadovi kohokoľvek, kto nie je ničím kompromitovaný, zatiaľ, čo Asad môže postaviť iba seba. :p"

  Postavit proti Asadovi kandidáta, který by měl možnost mu konkurovat je současně nemožné. A Asad za sebe myslím bezproblému dokáže najít náhradu. Jenže proč by to měl dělat.
  Ozbrojená opozice je zkompromitovaná až na půdu. Vazby na teroristická uskupení jsou snad jasný. Tudíž přímá i nepřímá podpora terorismu.

 • PavolR
  08:20 25.12.2016

  semtam:

  Zasa sa mi účelovo pokúšate podsúvať niečo, čo som nepovedal. Nikdy som netvrdil, že voľby sú sfalšované, alebo, že by boli neplatne pre to, že sa ich niekto nemal možnosť zúčastniť, preto ani nemusím predkladať žiadne fakty, ktoré by to dokazovali.
  Ja celý čas tvrdím, že sú nedemokratické a s podmienkami nastavenými tak, aby Asad nemohol prísť o moc. To som podložil celkovou situáciou v Sýrii ako aj faktom, že aj samotný Asadovi spojenci - Rusi - tlačia na, aby umožnil dohodu a usporiadanie nových, ktoré by už neboli čisto pod jeho kontrolou. Toto on odmieta.

  Bezpečnosť zabezpečuje armáda a nie vláda, či prezident. Nejaká dočasná vláda by tam ale beztak stále bola, teda katastrofický scenár nehrozí.

  Opozícia môže postaviť proti Asadovi kohokoľvek, kto nie je ničím kompromitovaný, zatiaľ, čo Asad môže postaviť iba seba. :p

  Mýlite si príčinu s následkom. Keby neexistoval rozpor, nebola by možnosť zasahovať a podporovať tú, či onú stránu - alebo prinajmenšom nie v tomto rozsahu.

 • semtam
  04:59 25.12.2016

  PavolR

  Nějak už postrádám smysl vašich komentářů. Celkem dle nové ústavy proběhli již tři volby. Píšete o faktech a přitom nemáte ani jeden fakt o tom, že volby v Sýrii byli zfalšované. To, že papír snese všechno, je pro tento případ otřepaný klišé a srovnání s Běloruskem jen zase dokazuje vaši neinformovanost.

  Dal jsem vám již odkaz o průběhu voleb v Sýrii a i jejich logické vysvětlení. Konečně jste uznal, že opozice je politicky úplně marná. Tím pádem ale tvrzení, že volby jsou podvod je docela fail, protože ozbrojená opozice nekandiduje a volby odmítá. Tak i kdyby Sýrie chtěla u voleb podvádět, tak nevim, jak by to mohla udělat, když rebelové nekandidují...

  Legitimnost vlády Sýrie je ten poslední problém, co Sýrii trápí. Problém legitimnosti je spíše diplomatický nátlak i mediální klidně na cokoliv. Takhle by jste mohl říci o řadě států že jejich vláda je nelegitimní, protože voleb se nemohli účastnit lidé na území mimo kontroly té dané země. Tudíž vlády Srbska, Ukrajiny, Kosova, Arménie, Ázerbajdžánu, Gruzie, Izraele, Afghánistánu, Indie, Pákistánu, atd. atd. jsou tím pádem podle vás nelegitimní, protože voleb se nemůžou účastnit všechny oblasti země.

  Problém není odstoupení syrské vlády. Sýrie potřebovala pro nové volby, aby byli legitimní novou ústavu! Ani o referendu o ústavě nechtěli rebelové nic slyšet a hlavně opět nenabízeli nějakou státotvornou alternativu. Tím pádem odmítli možnost demokratických voleb. Je holá šílenost, kdyby syrská vláda odstoupila s tím, že proběhnou volby, když opozice volby vytrvale ignoruje. Odstoupením by dosáhli jenom toho, že by se celá země uvrhla do krvavé lázně.

  Směšně působí to, že Asad nemůže mít soupeře, protože by mu omlátil o hlavu chemické zbraně atd. Je opět vidět, že neznáte realitu války v Sýrii, chemické zbraně byli použity i opozicí (možná jenom). Pokud si myslíte, že za všechno může Asad je naivní. Opozice má stejné krve na rukou.

  Problémem Sýrie je ten, že je de-facto napadena zvenčí a teroristé, islamisté, umírnění, nacionalističtí rebelové (jak chcete) jsou podporováni ze zahraničí a pokud tato podpora terorismu neskončí, tak válka v Sýrii nekončí. Tudíž válku nevyřeší nějaké volby či referenda, ale ukončení podpory povstalců či jejich zničení. A i když se hlavní boje ukončí, tak je tu velké riziko, že v Sýrii budou nadále probíhat teroristické útoky.

 • PavolR
  17:25 24.12.2016

  semtam:

  Pochopte prosím jednu vec - papier znesie čokoľvek (keby ste tak poznali bieloruskú ústavu :D ). Podstatné sú fakty a na nich vidno, že je to iba divadlo, ktoré ma zaručiť zotrvanie Asada pri moci. Ako som povedal, keby si mohol byť skutočne istý takou jednoznačnou podporou Sýrčanov, tak by preňho nemal byť problém odstúpiť a vmanévrovať politickú reprezentáciu povstalcov do situácie, že budú nútení ísť do spoločne organizovaných volieb a vyhral by v nich. To je nakoniec bežný politický ťah, abdikácia je nakoniec bežným politickým ťahom v demokratických krajinách.

  Povstalci sú mi ukradnutí, tí sa už nevedia dohodnúť ani sami so sebou a keby sa hneď zajtra prepadli pod zem, nič také hrozné by sa nestalo. Lenže sa neprepadnú a to je práve jadro celého sýrskeho problému. Asadova legitimita bude na ďalej spochybniteľná a spochybňovaná a bude to nekonečný príbeh. Navzájom sa vojensky neporazia a neuznávajú sa a nerokujú ... a vojna trvá. V samotnom konflikte o samotnú demokraciu až tak nejde, veď často sa ten-ktorý kmeň podporuje jednu, či druhú stranu iba podľa toho, koho podporuje konkurenčný kmeň, alebo jednotlivé rodiny podľa toho, kto im zabil nejakého príbuzného, či príbuzných. Demokracia a všeobecne uznávané voľby tu treba vnímať skôr ako nástroj ako nastoliť režim, ktorý si žiadna zo strán nebude môcť dovoliť ignorovať (teda okrem islámistov, ale tí by ignorovali čokoľvek).

  Asad si však skutočne rovné a slobodné voľby nemôže dovoliť - len si predstavte, ako by prebiehala prezidentská debata s nejakým občianskym kandidátom, ktorý by mu otrieskal o hlavu chemické zbrane, mučenie, bombardovanie atď...., no budú s tým ešte problémy.

  Taktiež želám príjemné sviatky Vám i všetkým čitateľom AN.

 • semtam
  12:41 24.12.2016

  PavolR

  Pokud někdo píše: V Sýrii nedošlo k zmene režimu iba k výmene jeho exponentov.
  Keby sa stal prezidentom alebo premiérom niekto zo strany Baas, alebo hoci aj rovno z Asadovho klanu, po zmene režimu - vtedy by to bolo tak, ako u nás.

  Tak to jasně vypovídá o tom, že nereflektuje změny v syrské ústavě. Pro připomenutí, tyto změny se odhlasovaly v referendu, nikoliv na půdě parlamentu. A výmluvy typu, že to neuznáváte, protože Baas opět získala většinu je dětinský a neopodstatněný.

  To, že rebelové odmítají volby je problém rebelů nikoliv Asada, uprchlíci z míst obsazených rebely měli dokonce vyčleněný místnosti dle měst jejich původu. Sýrie jako taková udělala pro demokratické volby víc než dost.
  Trapně působí to, že tvrdíte, že jít do voleb znamená legitimizaci režimu :D Tohle myslíte vážně? Volby jsou od toho, aby došlo ke změně či nikoliv. Rebelové se voleb očividně bojí, protože zas tak velkou podporu místních obyvatel nemají a dodnes nedokázali postavit nějakou politickou stranu, co by mohla jít do voleb. Oni nemají žádnou politickou stranu, pokud tedy nebudu počítat právo šaría, to je tedy zatím jediná státotvorná síla s kterou disponují.

  Pravděpodobně budou po Aleppu probíhat další rozhovory v Kazachstánu, tak se ukáže, jak se situace vyvine.

  Jakou zemi považujete za demokratickou je opravdu vaše věc. Jenže působíte na mě dost zmateně. V diskuzi jste jmenoval státy jako Irák, Libanon a Izrael, že jsou demokratičtější než Sýrie. Ohledně Izraele budiž, jenže jako demokratický stát evropského střihu ho označit opravdu nelze. Nevytýkám mu to, protože reflektuji jeho pozici. Irák opustilo od poslední války v Zálivu k 1 milionu křesťanů. Tudíž demokracie silně selhala a nejen z tohoto důvodu. Libanon je tak na vážkách, že tam není nic jisté, záleží kde jste a kým ste.

  Každá země má svůj vývoj. I konkrétně vámi zmiňované postsovětské státy mají již slušnou míru demokracie, alespoň dle pozorovatelů OSN u voleb. A že by Sýrie měla nějaké velké pouto se zeměmi bývalého SSSR je váš smyšlený argument. ČR před válkou měla se Sýrií horší vztahy než nyní. Taky bych si to mohl vypůjčit jako důkaz demokratizace Sýrie, i když vím, že je to hloupost, protože jen o tomto to není.

  Na vašem místě bych se spíš zajímal o demokratizaci rebelů, protože tam jsou očividně silné problémy s demokratickým uspořádáním. Dokonce o několik řádů hůře než co nabízí Sýrie. Pokud opravdu chcete svobodu pro Sýrii, tak se zaměřte na tento palčivý problém.

  Jinak vám přeji hodně dárků a příjemné Vánoční svátky.

 • PavolR
  10:15 24.12.2016

  Milý semtam:

  Nepokúšajte sa mi podsúvať, že som nevedel o novej ústave, o tej predsa vie každý, kto len trocha sleduje správy.

  V absolútnej väčšine nedemokratických režimov voľby sú - tie teda samé o sebe nemôžu byť znakom demokracie v nejakej krajine. Dokonca si tieto režimy ani nemajú problém naoko vydržiavať akúsi formu pluralitného systému, bez toho, aby ho to akokoľvek ohrozovalo. Dosť rozšírená je táto prax v postsovietskom priestore, na ktorý má asadovský režim tradičné väzby. Ísť do takýchto volieb znamená kolaboráciu s režimom a jeho legitimáciu.
  (preto sú súčasťou všetkých plánov, vrátane ruského, aj nové voľby)

  Účasť na voľbách nebola taká ohromujúca, aby ste tým mohli argumentovať, každopádne ja hovorím doslova o ABSOLÚTNEJ VÄČŠINE. Bez nej bude mať stále dostatok odporcov na to, aby konflikt pokračoval.

  Prejavom demokracie je, že volení činitelia nemusia byť vo funkcii do konca mandátu, či už ide o prezidenta, alebo konkrétnu vládu. Teda Asad môže kľudne odstúpiť, nechať, nech vznikne vláda národnej jednoty a potom hoci aj opäť kandidovať v nových voľbách. Ak sa teda nebojí rovných podmienok, ktoré sú tiež znakom demokracie. Za ktorú, opakujem, momentálny Sýrsky režim nepovažujem. Bodka.

 • semtam
  00:15 24.12.2016

  PavolR

  Máte problémy s češtinou?

  Jak mi můžete napsat cituji: "Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. "
  Když jasně uvádím, že je to míchání jablek a hrušek (chápete tento příměr aspoň).

  Dále, jak můžete tvrdit, že současná demokracie je na úrovni minulé ústavy, když pře pár hodinami jste ani nevěděl, že Sýrie má již 5 let novou ústavu.

  Dále tlacháte, že Asad není přijatelný pro většinu Syřanů. Uniká vám, že voleb se účastnila ona většina Syřanů. Kdyby opravdu byli volby podseklé, tak Asad by si nemol škrtnout, protože při dnešní realitě na území pod jeho kontrolou by se odehrála revoluce. A za další, nic nebrání opozici jít také do voleb, myslím tím tu radikální.

  Nedemokratické země, žádné volby nemají. Když už, tak mnohá hnutí jsou zakázány. Sýrie má zakázáno jen sektářská uskupení.

  Píšete, že volby nejsou aktem demokracie. Co je podle vás tedy aktem demokracie?

  Trochu ti uniká to, že právě Asad nabízí amnestii pro ty kdo složí zbraně a veškeré kroky k demokracii již vykonal. Problém je ten, že ozbrojená opozice toto neakceptuje a požaduje jen svržení vlády Asada. Což je docela v rozporu s demokracií jako takovou, protože až volby mohou rozhodnout kdo bude zemi vládnout. Z toho jednoduše plyne, že ozbrojená opozice jsou jen totalitní prasata.

  Ono z venčí s pomocí cizích států ničit jinou zemi lze poměrně snadno a proto důvody, že Sýrie by se bez pomoci svých spojenců neudržela jsou úplně zvrácené. Protože kdyby teroristé neměli podporu ze zahraničí, tak tato válka je již skončená a třeba vy by jste ani nevěděl, že v Sýrii nějaká byla.

 • PavolR
  14:20 23.12.2016

  Tak, a teraz keď sme si už so semtamom navzájom šplechli do očí, že nič nechápeme, môže by táto téma dôstojne uzavretá. :D

 • PavolR
  13:18 23.12.2016

  semtam:

  Obávam sa, že kto tu niečo nechápe ste vy. Napríklad miešaním monarchie a diktatúry. Monarcha môže odovzdať moc ľudu bez obáv, stačí ak je do ústavy vpísané, že ostáva aj naďalej monarchom. Diktátori niečo také urobiť nemôžu, ak raz nechcú skončiť pred súdom. :) Reálne nemá na územiach ovládaných Asadom ľud o nič väčšiu moc ako pred zmenou ústavy..

  Ale o toto tu nejde, to je iba rovnaké divadielko pre ostatný svet, rovnako ako divadielko značnej časti protiasadovskej opozície, akurát vy sa nás tu snažíte presviedčať, že Váš obľúbený divadelný súbor je lepší ako ostatné. :D
  Ale realita je o niečom inom. Pravda je taká, že nám technicky nič nebránilo brať Asada a jeho režim takých aký je - tak ako sme bez rozpakov brali aj režim jeho otca alebo dnes režim Sisiho v Egypte. Problém je v tom, že Sýrčanov nemusí zaujímať, či mi Asada akceptujeme, alebo nie, lebo jeho predvojnová legitimita už bola spochybnená a situácia sa mu vymkla spod kontroly a on ju už pod kontrolou nikdy mať nebude. Pri moci sa totiž drží už iba s cudzou podporou. Prevažná väčšina svetových lídrov (vrátane Rusov) si uvedomuje, že súčasný stav znamená permanentnú vojnu, preto sa pokúšajú o zmier a vládu národnej jednoty, ktorá by bola akceptovateľná pre absolútnu väčšinu Sýrčanov a tým pádom bude mať dostatočnú legitimitu, aby sa začala situácia v Sýrii stabilizovať. Asad už takouto mierou legitimity nikdy disponovať nebude, bez ohľadu na to, koľko volieb pod jeho kontrolou a na ním ovládanom území prebehne (nie, voľby samé o sebe skutočne nie sú aktom demokracie, iba prostriedkom, ktorý nemajú problém použiť aj nedemokratické režimy). Podpora opozície je prostriedok, ako Asada k tomuto kroku prinútiť. Čo samozrejme neznamená, že sa v pozadí neobjavujú aj iné zájmy rôznych aktérov, ale inej cesty niet - to hovorí skúsenosť aj z krajín, kde bola inštalovaná skutočná demokracia, avšak spochybniteľným spôsobom (napr. Irak).

 • semtam
  12:02 23.12.2016

  PavolR

  Opět, zjistěte si co obnáší syrská ústava a lépe osvojte si syrské poměry. Tlachat a mixovat různé země je strašně diletantské, navíc v každé zemi kterou jmenujete jsou naprosto rozdílné poměry. Ale pokud už mícháte jabka a hrušky, tak třeba Thajsko a i další konstituční monarchie se změnily v demokratickou společnost bez toho aby krále zavraždili.
  Na vašem místě, pokud jste tak zarytý rádoby demokrat, tak bych se radši staral o demokratičnost opozice. Tam prakticky žádná není.

  Je směšné, že nedokážete pochopit, že Sýrie má již pomalu 5 let novou ústavu a volební výsledky z logiky věci hrají do karet Asadovi, protože volby probíhají jen na území ovládaném vládou a logicky tam má Asad podporu. Opozice volby tvrdošíjně bojkotuje. Ano, nejvyšší akt demokracie opozice neuznává.

  Už toho nechám, vidím, že je to na vás dost složitý.

 • PavolR
  11:13 23.12.2016

  semtam:
  Tak ako mi nikdy nevadil výsledok volieb v Bielorusku, ČĽR alebo KĽDR, mi samozrejme nevadí ani výsledok volieb v Sýrii, lebo iný v danom režime ani nemožno očakávať (ani vo sne by ma totiž nenapadlo považovať ktorúkoľvek z uvedených krajín za demokratickú). Celý čas iba poukazujem na to, nakoľko nereálne je myslieť si na základe niekoľkých kozmetických úprav, že sa ten samý režim akokoľvek zmenil, alebo sa dokonca stal demokratickým. :D

 • Nazdarson
  08:41 23.12.2016

  Děkuji vám, Markéto...
  Moc pěkný, vyvážený článek. Ve finále člověka nepřekvapí ty velmi protichůdné zájmy jednotlivých aktérů - to si asi každý z nás dovede představit. Ale zvláštní je samotný výběr prostředků ( mnohdy nepříliš efektivních) k prosazení svých cílů. A pak určitá nedůslednost, resp. ochota ty svoje prostředky prosazovat jen do určité míry,. Asi to souvisí s tím, aby mocnost nebyla " chycena při činu". Šokující ( alespoň pro mě) je naprostý nezájem o osud civilního obyvatelstva...

 • semtam
  20:06 22.12.2016

  PavolR

  Takže vám vadí výsledek voleb. Demokracie nezaručí, aby vyhrál váš oblíbený kandidát. A že opět vyhrála Baas není ani nic překvapivého. V době války co byste čekal a ozbrojená opozice se ani nepokusila jít do voleb, tak co potom chcete?

 • tom75
  15:30 22.12.2016

  Logik
  Melo by ze pro demokraci tam nenastal jeste cas

 • Luky
  14:14 22.12.2016

  Fakt mě baví diskutéři kteří budou stále hledat, v čem je Syrská "demokracie" špatná a nedokonalá (v Evropě se vyhlašuje vyjímečný/válečný stav, když dojde k nehodě kamionu)....zatímco naši spojenci kamenují za čarodějnictví, případně náš "největší vzor na věčné časy a nikdy jinak a planetární arbitr demogracijé" není schopen uznat výsledky prezidentských voleb a média tam burcují lidi k nepokojům a vysílají překroucené statistiky. Už jděte s těmi "demokratickými" ŽVÁSTY do zadele. Nejdřív musíte dát lidem jistotu a stabilitu, životní standart a výchovu ke smíření, pak můžete povolovat šrouby. Alespoň v rozmlácené zemi, ve které se dle plánů velkého arbitra podařilo nastartovat sektářské násilí.

 • PavolR
  13:52 22.12.2016

  semtam:
  Nech sa pozerám, ako pozerám, je to natuningovaný komunistický model, ešte aj frakciu s 4/5 väčšinou nazvali Národným frontom, rovnako, ako to bolo u nás. Takže sorry, ale k žiadnej zmene režimu rozhodne nedošlo a demokratizácia ostáva viac než diskutabilná.

 • semtam
  13:12 22.12.2016

  PavolR

  A za další, to o čem píšete se vlastně v Sýrii již stalo. Volby již neprobíhají v režii strany Baas. Jsou otevřený všem, teda mimo strany sektářské.

  Parlament má i opozici, jak se sluší a patří. To, že ozbrojená opozice vytrvale volby bojkotuje a i ty prezidentské o které jí jde hlavně znamená jen to, že ví že nemá podporu aby volby vyhrála a za druhé by musela mít pro prezidentské volby kandidáta. Demokratickou cestou ve volbách, jak již sice v Sýrii funguje se nemůže dostat, tudíž jí nezbývá nic jiného než vzít zbraň a sloužit cizím pánům.

 • semtam
  12:58 22.12.2016

  PavolR

  Opět, zjistěte si co obnáší nová ústava Sýrie. Mimochodem podle ní již proběhly dvoje parlamentní volby.

  Až si nastudujete syrskou ústavu, zjistíte, že píšete blbosti.

 • PavolR
  12:37 22.12.2016

  semtam:
  Keby ste poznali dejiny vlastnej krajiny, uvedomili by ste si, nakoľko tieto zmeny samé o sebe nič neznamenajú.
  Aj v ČSSR (podobne aj v Poľsku a Maďarsku) si vydržiavali komunisti ministrany ako Československá strana socialistická, alebo Československá strana lidová, aby budili dojem pluralizmu. Referendom schválené znenie ústavy môže Asad kedykoľvek zmeniť ústavnou väčšinou, úplne bežne sa tak v režimoch podobného charakteru dodatočne zvyšujú počty volebných období, alebo dĺžka mandátu. Nenechajte sa opiť rožkom, zo psa slanina nikdy nebude a Asad si po všetkom, čo urobil, nemôže dovoliť, aby niekedy prišiel o moc.

  Osobne by som videl riešenie v podpore miestnych samospráv a im podriadených domobrán. Keby tam nabehli jednotky OSN (viem - utópia) a vytlačili všetky ostatné ozbrojené skupiny, mohli by sa na ich základe by sa vytvoriť štruktúry pre občiansku platformu, s ktorou by bolo možné legitímne jednať o vytvorení vlády národnej jednoty a volieb, kde by Baas ako vládna strana meral svoje sily so skutočnou opozíciou a nie ľuďmi podstrčenými samotným Baasom, alebo niekým zo zahraničia.
  Inak sa až do smrti Bašara Asada žiadna dohoda nezrodí.

 • semtam
  12:32 22.12.2016

  Shania

  Opět odvážné tvrzení, že jen Katar sponzoruje exJAN, Saúdská Arábie patří mezi hlavní kupce zbraní ze států jako je Chorvatsko či Bulharsko a také sponzoruje IS, tak aby zase někde upřednostňovala sekulární skupiny před náboženskými je utopie, to ani ze své podstaty SA snad ani nemůže a hlavně proč by to dělala?

  Když už mluvíš o náboženských menšinách v opozici, tak s odstupem času je to velmi nevěrohodné. Před nedávnem všechny menšinové náboženské skupiny zaslali EU žádost o zrušení sankcí. Z okolí Idlíbu byli formou výměny za Aleppo evakuovány 2 šiítské vesnice.

  Očividně z tvého odkazu si v opozici dokazují, jaký výklad islámu je nejlepší.

  Za další boje mezi opozicí čas od času probíhají, ale nemají jaksi větší rozměr.

  To, že existují rozepře i v SAA+ je docela logické, divné by bylo, kdyby neměli, jenže otevřeně proti sobě nebojují a to je podstatný rozdíl.

  A opět tu nemáme žádný jméno demokratické skupiny. Jak v demokracii se může obhajovat někdo kdo válčí po boku s Nusrou? A u něhož není vůbec jisté, že je nějaký demokrat. To je prostě absurdní.

  Otázka, v čem přeceňuju vliv Ruska??? Psal jsem, že vliv Íránu je přeceňován a že vliv má i Rusko. Vliv Íránu pálí hlavně Saúdskou Arábii a mimochodem vliv Íránu v Iráku je již v některých aspektech větší než vliv USA.

  A ohledně ekonomické situace Sýrie se to točí, sankce, válka, atd. Kdyby povstalce nepodporovali státy Perského zálivu, tak válka je již skončená. To, že do Sýrie proudí zbraně, žoldáci, jsou uvaleny sankce, tak je jasné, že by samotná Sýrie by se neudržela. Vznikla by další Libye. Sýrie se drží díky podpoře místního obyvatelstva (bez něho by to nešlo) a samozřejmě díky pomoci svých spojenců.

  Je docela paradoxní, že se válka často nazývá občanskou i když vše nasvědčuje napadením Sýrie z venčí. Sýrie je ukázkovým příkladem hybridní války vůči samostatnému státu.

 • Shania
  11:42 22.12.2016

  semtam: exJAN zponzoruje Katar.... a zatímco Obama dokáže kontrolovat zásobování ostatních skupin, aby je donutil vyjednávat, utnout podporu Kataru ani nekzusil, Ocividne ma katar uz přiliš velky vliv a vlastni toho na zapade az moc...

  Zlí Saudi podporuji kohokoliv kdo jim pomůže sesadit asada a v tomhle konfliktu jako jedni z mala (+USA) se snažili sjednotit opozici. Podporovali např. i křesťanské a alavitské povstalecké skupiny.

  -----

  Povstalci s exJAn spolupracují, mají společného nepřítele a Nusra je z nejlíp zásobená organizace. A to jim dlouhodobě hraje do karet. Obzvlášť když ostatní skupiny mají nedostatek vlivem machinací jednoho mirotvurce, nastesti uz to nebude delat dlouho. Pro ty co se k nim dobrovolně přidají to nemá nic spoleného s ideologii, ale se zdroji.

  Tady je čerství překlad jak se snaží koupit poslušnost jiných skupin

  https://www.reddit.com/r/Syria...

  Nusra je taky takový spojenec, co ti při každé příležitosti vrazí nůž do zad. Všichni to ví, ale jediný způsob jak se jich zbavit je zničit je, Takže jediné co rebelům zbýva je spolupracovat a po válce doufat, že to budou oni, kdo bude mít převahu a ne nusra.

  Co se týká bojování mezi rebely, tak je třeba se podívat kdo v těch bojích figuruje a pak ti to bude jasné.

  Na straně režimu nejsou vnitřní rozbroje také nic neobvyklého.

  Vliv Iranu nepodcenuju, jim stačí utnout finance a režim se zhroutí jako domeček z karet. Pokud tedy nečekáš že stát co zbankrotoval před pěti lety bude fungovat i bez peněz. A nebo že rusové plně zastoupí úlohu Iranu.... Iran ale stejně neodejde, pro ně je to ekonomický způsob války. Přesně jak říkáš IRGC tam moc není, ani nemusí, Od toho je tam Hyzbolah Irak, Syria, Libanon a ostatní šíitské milice, které oni platí a ovládají. To co ty děláš je právě opačný problém a to přeceňování úlohy Ruska a vůbec jeho vlivu, a do jake miry maji vůbec spolecne zajmy:)

 • semtam
  11:01 22.12.2016

  Shania

  "Mnoho těch koalic vzniklo za učelem ochrany proti exJAN"

  Docela odvážné tvrzení. Naopak mnoho skupin zase bojuje společně s exJAN, zvláště když se láme chleba. Vzájemné boje mezi opozicí sice jsou, ale nejsou nijak vymezeny ve smyslu exJAN a její spojenci versus ostatní. Boje mezi opozicí jsou v celém spektru.

  Rozdíl mezi opozicí a SAA+ je jednoznačný v tom, že narozdíl od opozice SAA+ nemá klanové války a síly SAA+ mají jednotné velení a řízení. Což je podstatný rozdíl. To, že bojují íránské jednotky v Sýrii (mimochodem IRGC to přímo jako taková není, jsou tam její velitelé) a další na straně vládních sil není pro dlouholetý konflikt nic zvláštního.
  Pozici Íránu moc přeceňujete, i když je faktem, že Írán v Sýrii posílil, tak stále je tu Rusko a ve finále je lepší vliv Íránu než Saúdské Arábie (kdopak tu exJAN asi financuje?)

  Ano, válka se musí sponzorovat, proto také tvrdím, že bez zahraniční podpory by opozice nedokázala vést válku, o tom to celé je. Dost pravděpodobné je, že válka byla vyvolána více z venčí než zevnitř. Ovšem spektrum sponzorů je obsáhlejší než tabulka uvádí. Saúdská Arábie a Katar nakupuje zbraně v Chorvatsku a Bulharsku a obratem je dodává opozici, podobně takto činí Turecko i když asi v menší míře.

  K členění opozici, nikde jsem nezaznamenal uskupení opozice, které by se dalo s klidným svědomím označit jako opozice demokratická! A to je důležité, pokud si to neuvědomujete! Možná některá v počátcích války měla k tomu nakročeno, ale jaksi selhala protože nebyla životaschopná.

  Shania, říká vám něco pojem index míry demokracie? Asi ne, protože by jste pochopil proč lze napsat do jedné věty Asada a demokracii.

  PavolR

  Váš problém je, že neznáte syrskou ústavu. Strana Baas již není jedinou schválenou politickou stranou. O nové syrské ústavě se rozhodlo v referendu a získala patřičnou podporu. Prezidentský mandát lze nově obhájit jen 2x po sobě (jako u nás). Míra demokracie je 100:1 v neprospěch opozice. Opozice nikdy na území které ovládá neuspořádala volby (ano asi vyjma Arbílu) či nepředložila státotvornou formu ústavu jak si ji představuje ona.

  Turecko a Sýrie a jejich demokracie. Ústavu mají víceméně podobnou. Praxe je srovnatelná se svými specifiky. Turecko a jeho politika vůči Kurdům, jakožto nejsilnější silou proti IS morálně tlačí klesá před Sýrií.

  Izrael je jakási výjimka a do arabského světa moc nepatří. Irák má se svojí demokracií problému víc než dost. Libanon v minulosti Švýcarsko Blízkého východu šel taky dolu, ale je faktem, že si nadále drží slušnou úroveň a pak již není o co stát. Nejlepší z monarchistických režimů držící slušnou míru demokracie je Jordánsko. Sýrii mezi nejlepší demokracie Blízkého východu řadí ona sekulárnost, jaká udělala Libanon Libanonem.

 • Shania
  10:12 22.12.2016

  semtam: většina bojujicich skupin (i mimo FSA) jsou v podstatě ve velikosti brigady a min, ty ale spadaji pod zastihující organizaci, pres kterou je pak vedena logistika a veleni. Mnoho těch koalic vzniklo za učelem ochrany proti exJAN. Přímo tam píšou, že spousta těch skupin se už vymyká definice FSA co platila do 2012-013.

  Na straně režimu je naprosto to stejné, akorat maji jen jedineho sponzora a to IRGC. Taky je sto směs různcý míéstních a zahraničních milic spadající pod kontrolni jednotky Hyzbalahu a IRGC. Režim je na zahraniční finanční pomoci závislí už od 2011, kdo mu si plati ucty .... a pozdeji i na prime vojenske pomoci. Tolik asi k tomu kdo bojuje proti hordam zahranicnich teroristu a podporovatelů.... v podstate to muzou tvrdit obě strany.

  Kdyby se rebelům podařilo plně sjednotit, režim by tu už davno nebyl. Ale na to je v tom moc zahraničních zajmů.

  To co si z toho můžeš ale vzit, je, kolik můžu bojuje za koho a kdo je jejich sponzorem. Taky tam máš podrobnější popis toho co jsme psal niže já a koukám že jsme se i trefil... jaký je rozdil mezi zahraničnimi islamisty a mistnimi salafisty. Jaky typa pokud vůbec prijimaji zahranicni bojovniky.

  Hlavně pro lidi jako ty, co bez problemu šoupnou všechyn do jedné škatulky a to rovnou do té nejhorší. A taky ti to ukaze, že Syrsti rebelove maji pořád převahu nad temi zahranicnimi, alepon cose týká poctů. To co je ale neumerne je rozdil v zasobovani, takže když celkove mala exJAN má zdaleka nejlepsi zasobovani, ma dost penez a ostatni skupinam chybi zdroje, tak se pak divte, že nabira na sile... pokud to nekomu nedoslo, tak bez penez a zasob se valka vest neda.

  Ale vzhledem k tomu, že dokážeš napsat věci jako demokracie a Asad v jedne vete znaci, ze je to mimo tvoje rozlisovaci schopnosti. Nebyla tam demokracie pred valkou a rozhodne tam nebude po valce, obzvast kdyz rezim zaprodal svou zemi a uz ted je jen loutkou Iranu (ne že by konkurenční staty nechteli přesně to stejné).

 • PavolR
  10:08 22.12.2016

  semtam:
  "Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ."

  To je rovnaký nezmysel, ako tvrdiť, že sa komunistický režim stal demokratickým v okamihu, kedy Gottwalda nahradil Svoboda, alebo Svobodu Husák. :D V Sýrii nedošlo k zmene režimu iba k výmene jeho exponentov.

  Keby sa stal prezidentom alebo premiérom niekto zo strany Baas, alebo hoci aj rovno z Asadovho klanu, po zmene režimu - vtedy by to bolo tak, ako u nás.

  *

  Od koho v okolí je prosím Vás pekne Sýria demokratickejšia? Od Izraela? Od Iraku? Od Libanonu? Pravdou je, že dokonca ešte ani od Turecka (napriek všetkému, čo sa tam deje). Takže aká špička?

 • semtam
  09:23 22.12.2016

  PavolR

  "Fascinuje ma predstava, že by krajina, o ktorej každý vie, že je nedemokratická, mohla mať demokraticky zvoleného prezidenta. :D"

  V čem je tato krajina nedemokratická? Základ demokracie je pro tamní region více než dobrý, prakticky patří ke špičce.

  Zde docela dobrý článek a vzhledem k současnému dění i mnohé předpověděl.

  http://zpravy.idnes.cz/komenta...

  Vtipně vnímám to, že když se diskuze stočí na demokracii Sýrie, tak někteří aby "dokázali" onu diktaturu tak ji "dokazují" Hafízem Asadem. Celkem groteskní situace. Je to prakticky to samé, jako kdybychom dokazovali totalitu v ČR komunistickou minulostí a jako vodítko by nám sloužilo členství současných členů vlády v KSČ.

 • PavolR
  07:44 22.12.2016

  semtam:
  Fascinuje ma predstava, že by krajina, o ktorej každý vie, že je nedemokratická, mohla mať demokraticky zvoleného prezidenta. :D Ale to je vedľajšie, podstatné je, že od akéhokoľvek voleného činiteľa je možné legitímne žiadať, aby odstúpil pred vypršaním svojho mandátu - TO JE ABSOLÚTNY ZÁKLAD.

  Každopádne otázka legitimity je kľúčovým problémom pochopenia problémov nielen v Sýrii, kde sa aj samotní Asadovci dostali k moci prevratom a posledným volieb sa zúčastnili iba obyvatelia oblastí pod kontrolou režimu - na dôvažok ani pri opozícii momentálne nie je vôbec jasné, ktorá skupine koho presne zastupuje - ale celého regiónu vôbec.
  Prirodzené mocenské štruktúry boli rozvrátené najprv osmanskou expanziou a následne koloniálnym systémom, v čoho dôsledku možno spochybniť kohokoľvek - obzvlášť ak je niekým dosadený. Jedinou možnosťou na vytvorenie legitímnych štruktúr je demokracia, o ktorú nestačí vytvoriť, ale treba aj presvedčiť obyvateľstvo, že im skutočne vládnu ich zástupcovia - čo sa napr. v Iraku nepodarilo preto, lebo bola od začiatku striktne vylúčená z politického procesu strana Baas. Ak k tomu prirátame, že to celé vzniklo skrze nenávidené USA, hneď tu máme obrovskú skupinu ľudí, ktorá legitimitu režimu spochybňuje. Naproti tomu v Tunisku, kde nedošlo k vôbec žiadnej intervencii a je ešte k tomu vcelku homogénne, to vyzerá nádejne. Pre zainteresovanosť mocností do konfliktu bude pekelne ťažké vytvoriť politický model, ktorý bude v krajine všeobecne považovaný za legitímny.

 • semtam
  06:59 22.12.2016

  Shania

  Promiňte, ale ten váš odkaz jen dokazuje onu nejednotnost FSA a zároveň uvádí, že FSA není homogenní organizace. Dále se uvádí, že označením FSA se prakticky mediálně označují různé povstalecké skupiny.

  Tudíž nerozumím jak chcete tímto odkazem dokázat existenci FSA, když tento odkaz jasně hovoří o tom, že jako FSA se označují různé opoziční skupiny. Tudíž tato informace jen zapadá do celé diskuze o neexistenci FSA. FSA je tudíž jenom pojem označující skupiny opozice. FSA nemá žádné jednotné velení ani představitele.

  logik

  Problém u demokracie v Sýrii je ten, že území, které si užívá nejvíce demokracie je pod vládou Asada a Kurdů. Nikoliv pod vládou opozice či IS. Ono totiž neznamená, že když někoho s kalachem označíme jako demokrata, tak to automaticky neznamená, že je demokrat.

  Kruan

  Mohu vás ujistit, že nejsem komunista ani neomarxista (s tím posledním máte očividně problém).

 • semtam
  06:59 22.12.2016

  Shania

  Promiňte, ale ten váš odkaz jen dokazuje onu nejednotnost FSA a zároveň uvádí, že FSA není homogenní organizace. Dále se uvádí, že označením FSA se prakticky mediálně označují různé povstalecké skupiny.

  Tudíž nerozumím jak chcete tímto odkazem dokázat existenci FSA, když tento odkaz jasně hovoří o tom, že jako FSA se označují různé opoziční skupiny. Tudíž tato informace jen zapadá do celé diskuze o neexistenci FSA. FSA je tudíž jenom pojem označující skupiny opozice. FSA nemá žádné jednotné velení ani představitele.

  logik

  Problém u demokracie v Sýrii je ten, že území, které si užívá nejvíce demokracie je pod vládou Asada a Kurdů. Nikoliv pod vládou opozice či IS. Ono totiž neznamená, že když někoho s kalachem označíme jako demokrata, tak to automaticky neznamená, že je demokrat.

  Kruan

  Mohu vás ujistit, že nejsem komunista ani neomarxista (s tím posledním máte očividně problém).

 • logik
  00:22 22.12.2016

  Tom: "...dovolím si tvrdit ta demokracie prostě nefungovala..."
  A kdy tam nefungovala demokracie? Myslíš dobu před více než padesáti lety, než se tam dostala k moci strana BAAS a nastolila diktaturu? Co to má společného s dneškem? U nás také za Karla IV demokracie nefungovala.... Nebo kdy?

  Asad pak nemá veškerou vinu, za to, co se tam děje. Není to střet černých s bílými. Ale Asad má prostě vinu za to, že kvůli zachování své moci byl ochoten rozpoutat občanskou válku. A to mu nikdo neodpáře.

 • Shania
  23:50 21.12.2016

  Tak tady je čerstvě aktualizovaný ORBAT rebelů podle regionu a frakcí, koalic + odhad sily, je tam i krátký popis hlavních frakcí v němčině.

  https://www.truppendienst.com/...

  Takže asi tolik k neexistují FSA.

 • tom75
  22:32 21.12.2016

  Logik nikdo tady preci netvrdi ze nemaj pravo a ze domokrace je spatnej system zatim je nejlepsi co zname ale jde o lidi v syrii si dovolim tvrdit ta dem.proste nefungovala a hazet vsechnu vinu na asada bych si taky nedovolil

 • Kruan
  21:56 21.12.2016

  semtam: čoveče, nechci tě nějak demaskovat, ale nejsi náhodou poslanec KSČM Mackovík? O Sýrii mluvíte úplně stejně, slovo od slova, až to vypadá tak nějak podivně, jako by jste ty vaše kraviny četli z jednoho papíru.

 • logik
  21:54 21.12.2016

  tom75: I kdyby to bylo těch 80%, tak pokud těch 20% protestovalo kvůli tomu, že v zemi byla diktatura - a těch 80% na ně poslalo taky tak, jak to udělal Asad, tak je těch 20% v právu. Navíc ono to evidentně není 20% - na severu většina Kurdů, Allepo, největší Syrské město, nebylo od začátku většinou povstalecké atd..., atd...

  Luky, jasně, v každém postu je třeba napsat nejméně dvě urážky, že?
  A ad časem dostanou možnost. A co takhle, kdyby jim tu možnost dal Asad v roce 2012. Nebylo by náhodou v Sýrii o nějakejch osm milionů lidí bez domova a přes půl milionu mrtvých lidí méně?

 • tom75
  20:47 21.12.2016

  Logik to je logika srovnavat rumunsko kde chtelo zmenu pres 80% lidi kdez to v syrii i 20% je moc

 • semtam
  17:25 21.12.2016

  Shania

  Konečně, první nějaké volby, sice jen jen v Arbinu v povstalci ovládaném území. Sice volena jen místní samospráva, ale i tak dost zajímavý vzhledem k tomu, kolik let patří některá území opozici a žádný akt demokracie nikde není tedy vyjma Arbinu.

  Pokud přejdem z vojenské do civilní problematiky Sýrie, tak ta hrubého pohledu nevypadá vůbec špatně.

  Asad nabízí a to již dlouhodobě plnou amnestii rebelum co složí zbraně. Poslední takováto amnestie byla provedena v Aleppu. Otázkou sice je, nakolik ja tato strategie vhodná pro Syrskou bezpečnost, ale to bych prozatím ponechal stranou.

  Tudíž pro mír v Sýrii má Asad onu amnestii a až poté jak uvádí jsou namístě rozhovory či spíše demokratické zřízení Sýrie.

  Opozice má pro mír v Sýrii jediný požadavek a ten je okamžité odstoupení Asada. Což už z demokratického pohledu je značný problém. Protože Asad je zvolený prezident. Co je ale podstatné, je to, že má v Sýrii velkou podporu. Což pro demokracii je klíčové.

  Problém pro mírovou cestu v Sýrii je ten, že opozice jaksi neuznává volbu významné části obyvatel Sýrie. Důvod bude, že by opozice v demokratických volbách nemohla pravděpodobně uspět.

  Asad naopak tuto cestu upřednostňuje, protože podporu obyvatelstva má. To je problém opozice, protože s existencí politického křídla Asada si v demokracii neškrtnou a tak jediná cesta pro získání moci je ozbrojená.

 • Todomatch
  15:56 21.12.2016

  V tomto článku ze stránek Ministerstva obrany Ruské federace http://1url.cz/QtBvn... čteme ve zprávě z letošního července, že ruský náměstek ministra obrany RF Anatolij Antonov zdůraznil, že ruská strana vychází z toho, že pouze "politické urovnání s účastí umírněné opozice a reformy státních institucí přinesou mír a klid v zemi". To bude nějaká neziskovka to ruský ministerstvo obrany, ne?

 • Shania
  15:19 21.12.2016

  stronger.p: asi to berou podle toho, co chteji nastolit po válce.

  Takže tu máš zahraniční džihadisty jako nusra - tam je to celkem jasný.
  Na druhé straně jsou ty "umírnění", co chtějí přenechat řízení státu civilistům, ať už to bude cokoliv.

  No a mezitím jsou místní džihadisti a islamisti a dokonce i lidi, a zahraniční bojovníci, co tam prisli bojovat z principu nebo za své rodiny.

  On je taky podstatný rozdíl mezi exportním Wahabismem a pak místními Salafisty (což je něco jiného než lidi co se za Salafisty vydávájí v EU)

  Co se týká samotného chování lidi, očekávat po někom, že se bude chovat umírněně po 5 letech občanské války myslím není namístě... V syrii snad neni nikdo, obvzlast v oblastech kde se bojuje, kdo by neztratil někoho známeho, nebo někoho z rodiny....

  I tady některým stačí pro zradikalizování jen virtuální hrozba.

 • Luky
  15:18 21.12.2016

  Rusko se celou dobu snaží dohodnout. Tohle je jedno z dalších vstřícných gest. Oni neřeší, jestli je lidi bez rozhledu (Todo,Logik atd.) za to budou popotahovat. Vědí, že musí mluvit tak, aby si Kerry nepřipadal jako pitomec. Bude to součástí dohody.

  Už když byl Donbas, tak museli něco vyhrát, aby se svolalo jednání a pak se u stolu nechovali jako vítezové, ale strana co se snaží o dohodu. To už je takový folklór.

  Že jsou v Sýrii lidé, kteří chtějí něco jiného než Asada a přitom nebyli po boku extrémistů je jasné. Otázka je kolik jich asi bude, navíc časem dostanou možnost. Pokud se ale budeme bavit o zelených frontách, tam se jedná o džihádisty, tam nic umírněného není. A o tom je celou dobu řeč - tady se bavíme o bojovnících a ne knihovnících.

 • logik
  14:54 21.12.2016

  stronger: Jak bys nazval opozici proti Čaušeskovi v 89 v Rumunsku? Opozice to byla zcela jistě, že to byly extrémisté (a tedy že Rumunsku teď extrémisté vládnou) doufám tvrdit nebudeš. Takže tady máš krásný případ "umírněné" a tedy "neextrémistické" opozice.
  Úplně stejně by šlo např. nazvat domácí odbojové hnutí (alespoň jeho část, u komunistů bych toto slovo osobně nepoužil, ale to je na jinou debatu) za druhé světové války.
  Fakt nechápu, co je na tom pojmu nepochopitelné.

  Spor byl celou dobu o to, zda taková opozice v Sýrii existuje (nebo jestli to jsou všichni extrémisté). A Rusko ústy svého MO potvrdila, že evidentně existuje.

 • stronger.p
  14:25 21.12.2016

  To není z mé strany demagogie, ale já opravdu nevím, co si představit pod "umírněný opozičník". Prostě je to nějaký newspeek, kterému asi jinde rozumí a zřejmě po dlouhé době i p.Lavrov a jiní ruští politici aby si rozuměli se svými protějšků z USA, EU a Turecka, začali tento newspeek používat a shodli, koho tímto úžasným názvem označit.

  Umím rozlišit mezi náckem a anarchistou, ale jak jsou na tom s "umírněností", to prostě nerozliším.

 • logik
  13:56 21.12.2016

  Luky: Todomach to ovšem nevyvozuje z titulků, nýbrž z přímé citace ruského ministra zahraničí:
  "Našim společným úsilím byla tato práce provedena a ve skutečnosti došlo k oddělení bojovníků, jejichž většinu jsme zneškodnili, od umírněné části opozice, která byla většinou evakuována z Aleppa do Idlibu a dalších provincií"

  Číst dál: https://cz.sputniknews.com/sve...

  Proč používáte takovouto demagogii a lži? Nebo jste ani to co odkazoval Todomach nečetl a hodnotíte příspěvky podle svých předsudků?

  Todo: sorry, měl bejt plus.

 • Luky
  13:16 21.12.2016

  stronger.p:
  takové nuance jsou ale pod Todovu rozlišovací schopnost, on uvaří z titulků cokoli

Stránka 1 z 4