Bitva o Marawi a filipínské speciální jednotky

Filipínské speciální síly v Marawi; větší foto /  AFP

Pět měsíců trvající boje o filipínské město Marawi jsou u konce. Celý konflikt probíhal v městském prostředí a o vítězství Filipín se zasloužily především jejich speciální jednotky. Boje o Marawi se staly nejdelší bitvou v novodobých filipínských dějinách, která se odehrávala převážně v zastavěném prostředí.  

První muslimská povstání na Filipínách vypukla již v 70. letech 20. století. Mezinárodní extrémistické skupiny s dostatkem finančních prostředků se jejich součástí ovšem staly teprve nedávno. Jak je vysvětleno na videu níže, na filipínské území nakonec pronikli i stoupenci Islámského státu.

V Indonésii a v Malajsii nastala podobná situace jako na Filipínách. K muslimským povstalcům se začali přidávat náboženští fanatici a společně pak odpřisáhli věrnost Islámskému státu. Prostřednictvím této sítě se na ostrov Malawi, jehož součástí je i město Marawi, pašovalo vybavení, zbraně a zahraniční bojovníci.

Islámský stát se spojil s dvěma filipínskými ozbrojenými skupinami Maute a Abú Sajjáf, které sdružovaly radikální muslimy v jižní části země. S jejich pomocí zahájil útok na Marawi.

Ozbrojené jednotky místních speciálních složek nepřátelskou aktivitu včas zaznamenaly a pokusily se zajmout několik teroristických vůdců. Neměly tušení, že se chystají proniknout mezi stovky dobře vyzbrojených a odhodlaných muslimských bojovníků.

Postup filipínských ozbrojených sil se stal signálem pro útok Islámského státu na město. Příslušníci teroristické skupiny Maute se posléze nechvalně proslavili vypalováním budov, ničením kostelů a zadržováním křesťanských rukojmí. Komunikační spojení mezi městem a vnějším světem přestalo v průběhu konfliktu existovat a cesty vedoucí do Marawi zablokovali a střežili ostřelovači.

Filipínští vojáci dlouhé měsíce bojovali o každou ulici, o každý dům a o každou místnost. Nakonec se jim podařilo vytlačit nepřátelské bojovníky z jejich pozic. Bitva o Marawi skončila 23. října porážkou Islámského státu. Během konfliktu přišlo o život asi 1000 povstalců a 165 filipinbských vojáků. 


Bitva o Marawi.

Celkově se bitvy v jeden okamžik účastnilo 6500 filipinských vojáků a 1000 islámistů. Americké speciální síly filipínské armádě zajišťovaly technickou a porádenskou podporu. Při bojích zemřelo 87 civilistů. 

V tomto bodě si můžeme dovolit malou odbočku do ČR. Armáda ČR má reálně 5000 vycvičených a bojeschopných vojáků. Dá se tedy říct, že Armáda ČR nezvládne městský boj proti více než 1000 islámistům. 

V průběhu několika posledních desetiletí se filipínští vojáci soustavně zabývali výcvikem poskytovaným americkými speciálními jednotkami. Na rozdíl od jiných spojenců USA se filipínské ozbrojené síly dostaly na velmi vysokou úroveň. Jejich velení, plánování a taktiku lze srovnávat s těmi nejlepšími vojenskými útvary na světě.

Filipínám se v rámci boje proti Islámskému státu podařilo získat podporu celé řady států. Čína, Izrael a USA Manile poskytly významné dodávky zbraní. Austrálie ostrovnímu státu pomohla především se zpravodajskou činností a s výcvikem vojáků.

Zdroje: Funker530, Philstar, ABC News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

České speciální síly na cvičení Trident Juncture 2015

Na jihu Evropy v rámci cvičení Trident Juncture 2015 (TRJE 2015) cvičí 36 000 vojáků. Cílem cvičení je prověřit schopnost sil NATO rychle reagovat na vojenské hrozby. Cvičení se účastní také čeští ...

Postmoderní svět jako zlatá éra speciálních sil – 1. díl

Na následujících řádcích bude čtenáři představena teorie o postmoderním světě jakožto zlaté éře speciálních jednotek a operací. Celý text bude mít formu čtyřdílného seriálu, přičemž v tomto pilotním ...

Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu

Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta Force v Iráku v boji proti Islámskému státu (IS). Cílem jednotky je především likvidovat nebo ...

Postmoderní svět – zlatá éra speciálních sil – 2. díl

V následujícím textu bude představeno a rozvedeno první ze čtyř hledisek, na jejichž základě bude dále demonstrována teorie o „zlatém věku speciálních sil“. Každé z těchto hledisek představuje ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • Zdenoušek
  07:24 08.12.2017

  No já bych se raději poklonil a uctil ty kluky co to dokázali a určitě by bylo dobré se z toho poučit.

 • sposchl
  10:45 07.12.2017

  Danny, Brno je moc velké, u nás odpovídá velikostně Marawi tak Plzeň, která má o cca 30 tisíc obyvatel méně. Dokážete si představit, že by třeba 1000 dovolenkářů zaútočilo na Plzeň? Já si myslím, že v současném stavu by armáda ani ve spolupráci s policií Plzeň zpět nezískali. Znamenalo by to totiž zamezení přístupu posil a dodávek zásob (zbraně, munice, jídlo) a na toto nemá naše armáda ani policie kapacity. Všechno co má ruce a nohy by velení armády a policie poslalo na obklíčení města a pak by si mohli ostatní dovolenkáři ve zbytku republiky dělat co chtějí. Bylo by to totiž jako kdybychom po lese, který hoří, běhali s kýblem a lili vodu tam, kde se objeví plameny.

 • danny
  09:01 07.12.2017

  PavolR: Nemůžeš být tak náročný. Ona vůbec představa, že by se nám v Brně zabarikádovala tisícovka islamistů nebo libovolných vzbouřenců je dost sci-fi, že. Jako provokativní příklad pro rozproudění diskuse, jestli máme dostatečný počet jednotek schopných nasazení při speciálních operací to stačí. Jako modelová situace určitě ne.

 • PavolR
  17:26 06.12.2017

  No, tak ono je vcelku úspešne spochybniteľné aj samotné autorovo logické salto mortale, kde z toho, koľko sa na operácii zúčastnilo filipínskych vojakov, vyvodzuje, že od toho menej by to už nezvládlo, čo je samozrejme nezmysel.
  (o tom, že by sme takúto situáciu nemuseli riešiť sami ani nehovorím)

  Zmysluplnejšie by bolo poukázať na nízke počty vojakov, ktorí majú v AČR bojové spôsobilosti špeciálne na boj náročnom teréne a horliť povedzme za vytvorenie jedného či dvoch horských alebo hraničiarskych práporov, ktoré by (aj) takýto výcvik mali.

 • Mattauch
  14:09 06.12.2017

  Danny: ta hloubka fronty se spíš týkala povzdechu nad tím kolik máme my vojáků nasaditelných na frontě a toho že taková "fronta" je dost vágní termín... ;)

 • Mattauch
  14:07 06.12.2017

  Danny: Ale to je zas nic neříkající. Voják nasazený do bojové akce je co? Jen ten s puškou, nebo i řidič vozidla? Je to i ten co zajišťuje odsun zraněných? Na základě takovýchhle informací se opravdu moc nedá udělat rozumný závěr... Součástí bojové akce je i odizolování prostoru, takže bch osobně počátal do účastníků i ty CP.

 • danny
  13:58 06.12.2017

  V Marawi byla hloubka fronty definována spíš domovními bloky. Pár podrobností je tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Marawi
  Rozsah bojů je dobře vidět na satelitní mapě v článku, kde jsou vyznačeny oblasti se zástavbou zničenou boji.

 • danny
  13:46 06.12.2017

  Mattauch: co jsem četl dříve z jiných zdrojů, tak to číslo odpovídá maximálnímu počtu vojáků nasazených do bojových akcí v jednom okamžiku. Bez týlu a podpory. Celkové číslo bylo samozřejmě mnohem vyšší, a to i u bojových jednotek, když se započítají rotace. Myslím, že číslo taky nezahrnuje vojenskou policii a síly nasazené na ostrahu objektů + check pointy, protože hlídky po městě taky aspoň spoluzabezpečovala armáda..

 • Mattauch
  13:43 06.12.2017

  Grull: A co je to strategický objekt? A musí je všechny hlídat armáda? A nemají náhodou některé z těch objektů nějakou ochranu už v době míru? Jsem si celkem jistý, že zrovna střežení kritické infrastruktury, ODOS, atd... by byla spíš věc, která by byla řešena z větší části pomocí záloh - ostatně to tak bylo vždy. Otázka by tedy spíš byla, jestli by nám při nutnosti zajistit obranu oblasti velké XY zbylo dost vojáků pro posílení ochrany zájmových objektů.

 • Mattauch
  13:38 06.12.2017

  Argel: Váš pohled na armádu je skutečně unikátní... zvláště s tou zdravotní klasifikací.

  CO je to fronta? Ono to fakt není zákop kde stojí chlap vedle chlapa s nasazenými bodáky. Fronta má hloubku vyšších jednotek až nižších desítek kilometrů a v tomto pásmu se samozřejmě nachází i jednotky bojové podpory a podpory ať uak jako souchást bojových útvarů, nebo jko samstatné specializované útvary. Třeba takoví ženisti jsou bojová podpora ikdyž jsou často na předním okraji, stejně tak pozorovatelé dělostřelectva... celé tohle dělení na "frontové", "bojovníky", atd... je značně omezené a zavádějící... A na frontu rozhodně mohou i ti co mají kvalifikaci B, nemluvě o tom že v případě konfliktu se ty pravidla zase doest razantně změní...

Stránka 1 z 2