Bitva o Mosul: M1 Abrams vs. ruská střela Kornet

Po zasahu začala explozivně hořet munice tanku Abrams. / Print Screen YouTube

Před několika dny ruskými médií proběhla zpráva o zničení iráckého tanku M1 Abrams ruskou střelou Kornet. Irácký tank skončil v plamenech. Avšak slova o “zničení” je třeba brát s rezervou.

Kornet

Protitanková řízená střela (PTŘS) Kornet byla poprvé zavedená do výzbroje ruské armády v roce 1998. Střelu lze umístit na vozidla nebo odpalovat z přenositelných kompletů. Více než 35 000 střel se dostalo do výzbroje 20 zemí.

 

Kornety má ve své výzbroji například Irák, Írán nebo Sýrie. Střely využívají i teroristické organizace Hizballáh a Hamás - ty je pravděpodobně získaly ještě před válkou od syrské armády. Rusko dodalo syrské armádě v posledních letech také 1000 nejnovějších střel Kornet-E.

Islámský stát, který stojí za zmíňovaným zásahem tanku Abrams, mohl střely získat z vyrabovaných skladů irácké nebo syrské armády. 

Dolet střely Kornet je 5500 m, ve verzi Kornet-EM až 8000 m. V základní verzi je tandemová hlavice schopná prorazit údajně 1000 až 1200 mm válcovaného homogenního pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency). Verze Kornet-E pak dokáže údajně probít 1200 mm RHAe. Případné přídavné moduly reaktivního pancíře (ERA) tanku vyřadí z provozu menší první nálož tandemové hlavice střely Kornet.

Kumulativní nálož střely Kornet probíjí pancíř úzkým proudem horkého plazmatu. Uvnitř tanku ale plazma ničí/zabíjí jen ve směru průniku. Pokud se členové posádky nenacházejí ve směru paprsku, vyváznou většinou jen s lehkým zraněním. Neplatí to však v případě, kdy plazma zasáhne munici nebo hořlavou kapalinu hydrauliky.

Je například znám případ z roku 1997, kdy dva izraelské tanky Merkava Mk2 do boků věže (v pozici velitele) zásahly PTŘS. Střely pancíř izraelských tanků penetrovaly. Při útoku byl zabit jeden tankista, ale celá posádka obou tanků, leč zraněná, přežila. Řidiči dokonce vyvázli bez zranění.

Abrams

Irák nakoupil od Spojených států 140 tanků M1A1 Abrams - 40 tanků již bylo v bojích s Islámisty poškozeno nebo zničeno. Dodejme, že irácké tanky nemají pancíř z ochuzeného uranu - ten je dostupný až od verze M1A2.

Čelní pancíř korby tanků Abrams (M1A1 i M1A2) dosahuje fyzicky tloušťky 700 mm. Upozorněme, že se nejedná o hodnotu RHAe, ale o skutečnou tloušťku. Odolnost tanku Abrams vyjádřená pomocí referenční hodnoty RHAe je utajovaná.

Balistickou ochranu korby zvyšuje i konstrukční uspořádání. Řidič tanku M1A2 Abrams se nachází v pololežící poloze uprostřed a vedle něj jsou palivové nádrže zvyšující balistickou odolnost.

Horní část trupu chrání pancéřová deska o síle 50,8 mm. Horní bok korby chrání pancíř o tloušťce 70 mm, dolní a zadní část kryjící motorový prostor pancíř o tloušťce 20 mm. Dodatečnou a volitelnou ochranu boků zajišťují přídavné moduly s reaktivním pancířem. Čelní pancíř věže (od verze M1A1) má tloušťku 900 až 960 mm a boky věže 370 až 400 mm . 

Odhadovaná fyzická tloušťka pancíře tanku M1A1/M1A2 Abrams. V zadní části věže je dobře patrná dvojice panelů kryjící muniční prostor tanku / AW 

Je ale třeba si uvědomit, jak velkou roli hraje úhel zásahu. Při zásahu bočního pancíře věže pod úhlem 30° od podélné osy tanku musí protitanková zbraň překonávat 740 mm pancíře.

Odolnost tanku Abrams zvyšuje munice nacházející se mimo prostor posádky. Celkově 36 ks munice je uloženo ve dvou pancéřových boxech (2x18 ks) v zadní části věže. Munici od prostoru posádky dělí pancéřová přepážka, která se otevírá jen při nabíjení (ukázka na YouTube).

Muniční prostor je z horní strany krýt panely (blowout panels), které slouží de facto jako přetlakový ventil při explozi munice.

Přepážka má větší odolnost než panely - při zásahu munice tedy exploze prorazí slabší horní panely a jde bezpečně mimo prostor posádky. Hasící systém tanku by měl také zajistit přežitelné prostředí v prostoru posádky.

Průřez tanku Abrams. Munice je uložená v zádní části věže. / Public Domain

Podle Jaroslawa Wolskieho, polského odborníka na tankovou techniku, žádná známá protitanková zbraň, ať už kumulativní nebo podkaliberní,nedokáže proniknout čelním pancířem M1A2 Abrams. To platí však u amerických tanků, jejichž pancíř je vybaven ochuzeným uranem. Nejsilnější částí předního pancíře údajně odolají i podkaliberním střelám z ruských 125mm tankových kanónů.

V případě iráckých tanků M1A1 Abrams (bez pancíře z ochuzeného uranu) je znám minimálně jeden případ, kdy čelní pancíř věže překonala ruská PTŘS Kornet.

O celkové odolnosti tanku Abrams se dá dozvědět ze vzorku 47 útoků v Iráku mezi roky 2004 až 2008. I přes použití moderních zbraní, jako jsou střely s tandemovou hlavicí PG-7V nebo PG-29V, byl Abrams pouze ve 2 % případů zničen (resp. nevyplatila se oprava) a v 15 % případů bylo nutné tank evakuovat odtahovým vozidlem.

Ke zranění posádky, a to i v případech, kdy nedošlo k penetraci pancíře (jeden z osádky se nacházel například v poklopu), došlo v 36 % případů. K těžkému zranění nebo smrti pak došlo při sedmi útocích (15 % případů).

Test balistické přepážky oddělující munici od prostoru posádky tanku Abrams. Ve vloženém videu vidíme, že přepážka je neporušená.

Video

Inkriminované video ukazuje zásah tanku Abrams střelou Kornet do zadní části věže. Jako u každého tanku je zadní část věže jen slabě pancéřovaná, neboť největší riziko pro tank přichází z přední polosféry.

Zásah prorazil zadní pancíř a zapálil munici. Po výbuchu pancíře správně odletěly vrchní panely. Z videa není patrné, zda se exploze dostala až do prostoru posádky. Nicméně je možné, že kumulativní paprsek střely prošel zadním pancířem, municí a propálil také přepážku dělící munici od prostoru posádky. V tom případě byl osud posádky tanku zpečetěn.

Je nutné také zdůraznit, že při zásahu do zadní části věže by byl z boje vyřazen jakýkoliv tank, a to i při použití starších PTŘS nebo dokonce RPG. Podobný zásah neustojí ani nový ruský tank T-14 Armata, který má munici uloženou ve stejném místě. Je však pravdou, že u T-14 má posádka sedící v přední pancéřové kapsli rozhodně větší šanci na přežití. 

V každém případě se moderní PTŘS stávají čím dál větší problém. Odpovědi na moderní PTŘS jsou především aktivní systémy ochrany tanků, jako izraelský Trophy, který již mnohokrát ukázal své kvality v ostré akci. O zavedení systému Trophy pro své tanky uvažuje také americká armáda.

Hlavní nevýhodou Trophy je ale velká cena. Podle izraelských médií těžká verze Trophy (850 kg) pro tanky Merkava 4 stojí 300 000 dolarů

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Griffin: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky

V článku Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley jsme se zmínili o nové technice pro ...

M1A3 Abrams: Nová generace amerických tanků

Po roce 2020 americká armáda (U.S. Army) začne s vývojem tanku M1A3 Abrams - již třetí generace ...

Lehký tank M8 AGS pro americké výsadkáře

Americké výsadkové jednotky hledají v rámci programu MPF (Mobile Protected Firepower) obrněné ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukyi
  17:23 09.11.2016

  Hele a nemá ona ta T-14 munici uvnitř tanku? ...ta věž je bez zásobníků munice ..resp. je tam munice do kanonů malých ráží
  http://i.imgur.com/KzAIqZl.jpg...

  Hele a nemá ona ta T-14 munici uvnitř tanku? ...ta věž je bez zásobníků munice ..resp. je tam munice do kanonů malých ráží
  http://i.imgur.com/KzAIqZl.jpg...

 • jj284b
  11:09 07.11.2016

  40 je pocet Abramsov poskodenych ci stratenych pocas bojov s ISIS. ISIS dostala do ruk len par lahko poskodenych strojov, ktore vyuzivali na propagandu. Dnes ma Iracka armada vo ...Zobrazit celý příspěvek

  40 je pocet Abramsov poskodenych ci stratenych pocas bojov s ISIS. ISIS dostala do ruk len par lahko poskodenych strojov, ktore vyuzivali na propagandu. Dnes ma Iracka armada vo vyzbroji 120 Abramsov, zvysok je v oprave. vsetky permanentne straty boli nahradzane nakupom novych strojov.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:36 07.11.2016

  Jenom poznamka k poctu vyrazenych Irackych Abramsu: 1. Zde udavany pocet celkem 140 kusu dodanych do Iraku souhlasi s cca rok staryn udajem z WIKI, mohl by tedy byt spravny. 2. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenom poznamka k poctu vyrazenych Irackych Abramsu:

  1. Zde udavany pocet celkem 140 kusu dodanych do Iraku souhlasi s cca rok staryn udajem z WIKI, mohl by tedy byt spravny.
  2. v dobe, kdyz zautocil IS v Iraku probehla medii zprava, ze ukoristili cca 30-40 Abramsu. Zpravy se lisily trochu v poctech, nejnizsi tusim byly 30ks, nejvyssi snad az 38 ks (krome toho IS ukoristil cca 50ks tazenych US houfnic a kvanta Humwee).

  Takze je mozne, ze vetsina tech ztracenych Abramsu pochazi z udalosti v bode 2 vyse.Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  13:35 06.11.2016

  Hurvo skus si to precist jeste jednou nebo radsi dvakrat pak se zamysli na 10 minut pak reaguj.Pac reagujes na neco o cem sem nepsal a pises tu veci ktere jsou vseobecne zname

  Hurvo skus si to precist jeste jednou nebo radsi dvakrat pak se zamysli na 10 minut pak reaguj.Pac reagujes na neco o cem sem nepsal a pises tu veci ktere jsou vseobecne zname

 • hurvo
  12:53 06.11.2016

  tom: to bude tym ze hlavnym sposobom boja hizballahu a hlavne hammasu su utoky na civilne obyvatelstvo, ci uz utoky autami hepnarova style, ostrelovanie civilov minometmi , ...Zobrazit celý příspěvek

  tom: to bude tym ze hlavnym sposobom boja hizballahu a hlavne hammasu su utoky na civilne obyvatelstvo, ci uz utoky autami hepnarova style, ostrelovanie civilov minometmi , raketami, utoky nozmi, bombami a zbranami. Za toto vsetko boli oznacene za teroristicke uz v dobe ked masakroval civilov assad starsi a assad mladsi este len uvazoval o skole vo svajci aby sa vyucil za zubara, mandelova manzelka upalovala boerskych farmarov v pneumatike, a jasir arafat organizoval utoky na izrael.Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  11:47 06.11.2016

  Střely využívají i teroristické organizace Hizballáh a Hamás Nechci tyhle skupiny nak obhajovat ale kdyz jsou nazyvani ter.org. tak co ty skupiny co jsou vyzbrojeny Tow strelami v ...Zobrazit celý příspěvek

  Střely využívají i teroristické organizace Hizballáh a Hamás
  Nechci tyhle skupiny nak obhajovat ale kdyz jsou nazyvani ter.org. tak co ty skupiny co jsou vyzbrojeny Tow strelami v syrii????Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  02:25 06.11.2016

  memo
  ještě že ti zítra končí vycházka a vrátíš se opět do ústavu, doufám, že máš vycházku jen 1x měsíčně

  memo
  ještě že ti zítra končí vycházka a vrátíš se opět do ústavu, doufám, že máš vycházku jen 1x měsíčně

 • memo
  23:45 05.11.2016

  Nový ruský tank Armata údajně ještě mnohem odolnější než Abrams.To ale neplatí při zásahu projektily z railgunu.Jejich vývoj úspěšně pokračuje a jejich nasazení proti tankům se ...Zobrazit celý příspěvek

  Nový ruský tank Armata údajně ještě mnohem odolnější než Abrams.To ale neplatí při zásahu projektily z railgunu.Jejich vývoj úspěšně pokračuje a jejich nasazení proti tankům se dočkáme.Německá osmaosmdesátka byla postrachem všech tanků během 2SV a railguny budou osmaosmdesátkami blízké budoucnosti.Je sice pravdou že jejich nedostatkem je jejich energetická náročnost ale na druhou stranu jejich účinnost na velkou vzdálenost jim dávají obrovskou výhodou nad tanky.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  05:42 05.11.2016

  danny: jednotkova cena je zavadzajuca koli rozdielnemu systemu ekonomik. co treba pozerat je objem potrebneho materialu,a pracovnych hodin. PzIV bola na vyrobu ovela jednoduchsia, ...Zobrazit celý příspěvek

  danny: jednotkova cena je zavadzajuca koli rozdielnemu systemu ekonomik. co treba pozerat je objem potrebneho materialu,a pracovnych hodin. PzIV bola na vyrobu ovela jednoduchsia, nevyzadovala tolko vzacnych kovov (plus, bol to 23t tank proti 32t T-34) atd atd..

  v podstate, ak by si tie tanky vymenil, tak Ruska masineria by bola schopna vyrabat Pz-IV vo vacsich poctoch ako T-34, kym Nemci by T-34 neboli schopni vyrabat v objemoch ktore mali pri Pz-IV.. (a to ani nespominam poslednu verziu Pz-IVj ktora bola tak zjednodusena co to slo a vyrabala sa po kadejakych dielnach kedze fabriky boli toho casu uz davno vyradene bombardovanim..)Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  23:53 04.11.2016

  Prosím adminy, aby v pátek nedávali žádné nové články. Blázince a odmašťovny pouštějí klienty na víkend a ti plní energie tu okamžitě začnou postovat své geniální ...Zobrazit celý příspěvek

  Prosím adminy, aby v pátek nedávali žádné nové články. Blázince a odmašťovny pouštějí klienty na víkend a ti plní energie tu okamžitě začnou postovat své geniální myšlenky.

  Omluvte můj příspěvek sice mimo téma, ale stejně hodnotný, jako většina příspěvků k tomuto článku.

  PS:"díky Bohu" za těch několik normálních přispěvatelůSkrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  23:14 04.11.2016

  To je zase clanek nej nej nej "Podle Jaroslawa Wolskieho, polského odborníka na tankovou techniku, žádná známá protitanková zbraň, ať už kumulativní nebo podkaliberní,nedokáže ...Zobrazit celý příspěvek

  To je zase clanek nej nej nej

  "Podle Jaroslawa Wolskieho, polského odborníka na tankovou techniku, žádná známá protitanková zbraň, ať už kumulativní nebo podkaliberní,nedokáže proniknout čelním pancířem M1A2 Abrams. To platí však u amerických tanků, jejichž pancíř je vybaven ochuzeným uranem. Nejsilnější částí předního pancíře údajně odolají i podkaliberním střelám z ruských 125mm tankových kanónů"

  To su hlupoty...neexistuje ziadna zbran....ach jo....Hlavne ze su fotky z boju v Iraku..."Operace trvala okupace"Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:33 04.11.2016

  papaHoth K tej vete "dobře organizovaná a vyzbrojená PVO a vrtulníky neměli šanci" Na Ukrajine ju tvorila hlavne ruská armáda .... vrátane systémov Buk a Pancir ....žiadna ...Zobrazit celý příspěvek

  papaHoth

  K tej vete "dobře organizovaná a vyzbrojená PVO a vrtulníky neměli šanci"

  Na Ukrajine ju tvorila hlavne ruská armáda .... vrátane systémov Buk a Pancir ....žiadna nevycvičená armády by cez to neprešla.

  .Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:59 04.11.2016

  Tak jiste, az kazdej vojak ponese na opasku baterku a bude strilet laserovou puskou, ktera za zlomek sekundy protavi do tanku metrovou diru, tak ... Zatim ale ma tank velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jiste, az kazdej vojak ponese na opasku baterku a bude strilet laserovou puskou, ktera za zlomek sekundy protavi do tanku metrovou diru, tak ... Zatim ale ma tank velmi vyznamnou roli na bojisti a jen tak neco jeho kombinaci odolnosti, mobility a vyzbroje nezastoupi. O efektu na bojovniky obou stran nemluve.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  18:26 04.11.2016

  Mno nevim, Ukrajina 2014 - 2016- ukazuje, ze tanky maji jednoznacne nezastupitelne misto na modernim bojisti - kor v mistech presycenych PVO - kde si letectvo ani neskrtne. A co ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno nevim, Ukrajina 2014 - 2016- ukazuje, ze tanky maji jednoznacne nezastupitelne misto na modernim bojisti - kor v mistech presycenych PVO - kde si letectvo ani neskrtne.

  A co se tyce tisicu levnych dronu - tak to je chimera. Zabezpecene komunikacni protokoly, rizeni z remote mist, vyvoj specialnich zbrani na drony, obsluha, vycvik, udrzba a dalsi delaji z levneho drona - drona hodne draheho :D.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:37 04.11.2016

  jj284b: jednotková cena a servisní náklady sovětských tanků byly opravdu násobně nižší. Důvod byl ale v tom, že na rozdíl do Němců Sověti zvládli pásovou výrobu a standardizaci, ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: jednotková cena a servisní náklady sovětských tanků byly opravdu násobně nižší. Důvod byl ale v tom, že na rozdíl do Němců Sověti zvládli pásovou výrobu a standardizaci, která umožňovala kanibalilzaci v polních podmínkách. Obrovskou typovou roztříštěnost (občas by se dalo říct až kusovou výrobu) měl napravit projekt Entwicklung, ten se ale rozjel až v pol. 43 roku a nikdy vlastně nenaplnil stanovené cíle.
  MarcusMaximusVictus: na válku právě vždy musíš nahlížet očima ekonoma. Ekonomická výkonnost, zdroje surovin, průmyslová základna a zdroje pro akvizici zahraniční výbavy jsou klíčové prvky určující směr diplomacie (jak asertivně, sebevědomě a agresivně může daný stát působit v zahraniční politice) a jakou taktiku případně volit pro případ, že diplomacie selže.
  Tonotime: Tvá úvaha o roli tanků v budoucích konfliktech je zajímavá, ale obávám se, že vychází z chybné premisy (do jisté míry ovlivněné reklamními letáky dodavatelů vyspělých technologií), že jsou drony, roboti, PTŘS apod. levné, a to jak akvizičně, tak na provoz. díval jsem se, kolik stojí např. v Sýrii hojně používaná BGM-71 TOW - cena kusu z dodávky do Saudské Arábie v r. 2010 vychází na $ 250 tis, MQ-9 Reaper $14.75, a to je, samozřejmě, bez nákladů na pozemní logistiku. Dokonce ani letová hodina MQ-9 nevychází levněji, než u letadel s lidskou posádkou.
  RPG 7, proti které jsou současné moderní MBT téměř imunní, se dá sehnat již od $100,by naopak mohla být velmi účinným prostředkem proti méně chráněným robotickým prostředkům. Mudžáhíd s RPG má proti robotovi bez autonomie pro řízení palby stále výhodu v časové prodlevě mezi zachycením cíle a povolením k palbě.Skrýt celý příspěvek

 • lp13
  16:31 04.11.2016

  to jj284b, tou cenou výroby myslíte cenu v penězích, člověko hodiny nebo "vzácnost(dostupnost)" materiálu ze kterého se vyrábí?

  to jj284b, tou cenou výroby myslíte cenu v penězích, člověko hodiny nebo "vzácnost(dostupnost)" materiálu ze kterého se vyrábí?

 • lp13
  16:27 04.11.2016

  Zdravím všechny, taková otázka trošku bokem, jaká je výhoda mít posádku v tanku a nemít už bezosádkový tank při dnešní úrovni techniky? Je tam stále větší přehled ohledně bojové ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím všechny, taková otázka trošku bokem, jaká je výhoda mít posádku v tanku a nemít už bezosádkový tank při dnešní úrovni techniky?
  Je tam stále větší přehled ohledně bojové situace než "jen na monitorech PC v kanclu"? Nebo tu je strach ze zarušení spojení?
  Ještě bych teda pominul rychlost nabíjecího automatu versus nabíječ...Skrýt celý příspěvek

 • Iq323
  16:26 04.11.2016

  Podle mého názoru chyba není úplně na straně tankisty problém je krajina která je rovinatá a kde je tank vidět na velkou vzdálenost na rozdíl od jednoho můžounika který čeká na ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle mého názoru chyba není úplně na straně tankisty problém je krajina která je rovinatá a kde je tank vidět na velkou vzdálenost na rozdíl od jednoho můžounika který čeká na tank a že vzdálenosti třeba jednoho kilometru vystřelí je potřeba si také uvědomit že ti bojovníci jsou velmi zkušení a válčí tak to partyzánským způsobem už více jak 5 let tank v této válce to nemá vůbec jednoduchéSkrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  16:13 04.11.2016

  to vipe: vy asi myslíte tu akci u Karbaly 2003, jak tam byl pak vyfocen před AH-64 ten statečný farmář s puškou jako heli-hunter :-) Jo, jo to se moc nepovedlo, ale helikoptér ...Zobrazit celý příspěvek

  to vipe: vy asi myslíte tu akci u Karbaly 2003, jak tam byl pak vyfocen před AH-64 ten statečný farmář s puškou jako heli-hunter :-) Jo, jo to se moc nepovedlo, ale helikoptér nebylo 70, ale 32 ;-) a všechny se nevrátily viz ten taťka- střelec a jeho úlovek. Pouštní prostředí je zrovna pro Apache ráj, takže většina předchozích akcí byla velmi úspěšná, a celkově dříve, teď a nyní udělaly bojové helikoptéry neskutečnou práci všude, kde se na středním východě objevili od Iráku po Afgánistán, takže ta poslední věta vašeho příspěvku nedává moc smysl. Nepřejte si být oním střelcem z PK. Ale že je nasazení vrtulníků náročnou záležitostí o tom žádná. Ukrajina vs Rusko/Novorusko je toho příkladem. Stará taktika a stroje vs dobře organizovaná a vyzbrojená PVO a vrtulníky neměli šanci..
  jo a link na tu akci https://web.archive.org/web/20... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:11 04.11.2016

  "asi 70 Apačů vlítlo do těžké palby (RPG, 12.7 mm kulomety a zsu 23), která byla vedena z krytu (nízká zástavba a palmové háje) pěchotní složkou divize - útok byl ...Zobrazit celý příspěvek

  "asi 70 Apačů vlítlo do těžké palby (RPG, 12.7 mm kulomety a zsu 23), která byla vedena z krytu (nízká zástavba a palmové háje) pěchotní složkou divize - útok byl odražen"

  Nemáte nějaký odkaz na podrobnější info?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3