Začíná rozhodující bitva s Islámským státem o Mosul

Foto: Kurdské jednotky postupují na Mosul (říjen 2016). / Michal Voska
Kurdské jednotky postupují na Mosul (říjen 2016). / Michal Voska

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosul začala 16. října 2016. Město brání odhadem 2000 až 9000 bojovníků Islámského státu (IS). Koaliční a irácké jednotky prozatím čistí okolí města a postupně se připravují na nejkrvavější část operace - boje v ulicích Mosulu.

Operaci řídí americká armáda

Ruský autor Pavel Ivanov ve Vojensko-průmyslovém kurýru se snažil popsat současný stav operací a plány na znovudobytí Mosulu z rukou IS. Jak ale Ivanov upozorňuje: “Věrohodně popsat, co se ve skutečnosti děje v Mosulu, je velmi obtížné.”

Islámský stát se zmocnil Mosulu v červenci 2014. Na začátku letošního roku Pentagon oznámil zahájení příprav na opětovné dobytí města iráckými, kurdskými a spojeneckými jednotkami.

Podle Pentagonu pád Mosulu způsobí kolaps obrany IS. Po vyčištění opěrných pozic IS v Iráku dojde ke konečnému útoku na syrské město Rakka, které je považováno za “hlavní město” IS.

Plán současného útoku na Mosul nepřipravila irácká armáda, ale velení elitní americké 101. výsadkové divize - velení divize rovněž řídí samotný útok na město.

Bílý dům slíbil vyčištění Mosulu do konce letošního roku. Nicméně jak podotýká Ivanov, velení 101. výsadkové divize optimismus politiků nesdílí a místo “plnění” termínů se na kampaň důsledně připravilo.

Příprava na útok

Za začátku letošního roku Pentagon v Iráku nasadil jednotku námořní pěchoty (US Marine corps), včetně několika houfnic M777 ráže 155 mm s dostřelem až 40 km (munice Excalibur).

Úkolové uskupení námořní pěchoty “Spartan” s houfnicemi M777 bylo rozmístěno nedaleko města Makhmour, asi 65 km jižně od Mosulu.

Velení 101. výsadkové divize se muselo při přípravě útoku vyrovnat se špatnou vycvičeností irácké armády, nízkou morálkou a také s nízkou kvalitou iráckých velitelů.

Pentagon během roku přesunul k Mosulu jednotky irácké armády a policie. Avšak bojovníci IS dokázali z města na pick-upech útočit na irácké jednotky a způsobovat jim těžké ztráty. Stejně tak bojovníci IS ničili sklady zbraní a vybavení nasazených iráckých sil.

Úkolem jednotky mariňáků s houfnicemi M777 bylo právě omezit pohyb bojovníků IS v okolí Mosulu. Pomocí informací z bezpilotních letadel a od iráckých hlídek houfnice ničily uskupení bojovníků IS, předsunuté stanoviště, sklady, přístupové cesty nebo seskupení techniky IS.

Mariňáci se dostali také do přestřelky s bojovníky IS, kteří útočili na základnu s houfnicemi. V březnu padl při přestřelce jeden americký voják.

Zároveň americké speciální jednotky (Zelené barety) a elitní jednotky námořní pěchoty (Marine Raiders) začaly připravovat iráckou armádu k útoku na Mosul.

Teprve po splnění těchto dvou podmínek - vytlačení a “uzamknutí” bojovníků IS v Mosulu a dokončení přípravy irácké armády se velení 101. výsadkové divize rozhodlo tento měsíc spustit útok na Mosul.

Mapa Mosulu. / Google

Útok na Mosul

Aktivita radikálů v okolí Mosulu během roku klesala, ale radikálové byli stále schopni organizovat ozbrojené výpady z města proti irácké armádě.

Americké, britské, francouzské a nizozemské speciální síly se snažily cvičit a mentorovat jednotky irácké armády. Avšak v přímém boji bez západních mentorů upadali iráčtí vojáci rychle do chaosu a paniky. Iráčtí velitelé přitom nebyli podle Ivanova schopni vůbec řídit irácké jednotky a plánovat operace.

Do útoku na Mosul se nakonec před deseti dny zapojily nejvíce připravené irácké jednotky - 15. a 16. pěší divize a jednotky 9. obrněné divize. Na místě působí i irácké speciální síly, policie a místní milice.

Podle Ivanova není přesný počet západních vojáků zapojených do bitvy o Mosul znám. Údajně v oblasti působí prapor Zelených baretů, prapor Nájezdníků námořní pěchoty (Marine Raiders), sto členů australských speciálních sil a dvě stovky Kanaďanů. Úkolem západních vojáků je především mentorovat a vést irácké vojáky do boje.

Blíže do oblastí bojů byly přesunuty houfnice M777 a několik raketometů HIMARS. Francouzská armáda pomohla nasazením čtyř samohybných houfnic Caesar ráže 155 mm.

Útok ze tří směrů

Plán operace je jednoduchý - ne však kvůli slabosti bojovníků IS, ale kvůli neschopnosti iráckých velitelů vést složitý manévrový boj, obchvaty a průlomy obrany do hloubky.

Útok bude probíhat pomalým tempem ze tři směrů s postupným čištěním vesnic a měst v okolí Mosulu. Každému útoku bude předcházet masivní dělostřelecká a letecká příprava.

Do bojů o Mosul se zapojí čtyři uskupení. Jedná skupina postupuje ze severu podél cest číslo 1 a 2. Cílem severní skupiny je obsadit severní předměstí Mosulu a vytvořit blokádu, aby žádný bojovník IS nemohl z města uniknout. Druhá skupina plní podobnou úlohu z jihu. Obě skupiny se setkají na západní straně města a uzavřou Mosul do jakési pomyslné “kovadliny”.

“Kladivo” budou tvořit dvě skupiny postupující z východu, od města Bartella a Bashiqa. Východní skupiny dokončí obklíčení Mosulu.

Do města nakonec vstoupí speciální jednotky, tanky a bojová vozidla 9. obrněné pěchoty. Podle Ivanova je možné, že se do přímých bojů zapojí i jednotky Spartan americké námořní pěchoty.

Irácké a kurdské jednotky se připravují na bitvu o Mosul

Podle Ivanova velení IS počítá s tím, že Washington bude tlačit na velení 101. výsadkové divize, aby urychlilo průběh operace. Washington potřebuje z politického hlediska rychlé vítězství v řadu měsíců.

Velení 101. divize si ale uvědomuje, že bez mohutné dělostřelecké a letecké přípravy dojde mezi iráckým vojáky k velkým ztrátám a k následnému rozpadu morálky. Tak tomu bylo naposledy v roce 2015 při neúspěšném útoku irácké armády na Mosul. Po těžkých ztrátách iráčtí vojáci ustoupili z města a někteří prostě dezertovali.

V tomto případě má ale strategie IS trhliny. Irácké vojáky vedou do boje západní speciální síly a postupující irácké vojáky tentokrát kryje přesné dělostřelectvo s přesně naváděnou municí, které je schopno zničit jakékoliv pozice bojovníků IS.

Přesto je Ivanov ke schopnostem irácké armády skeptický - podle Ivanova iráckým speciálním jednotkám, i když jsou vedené americkými kolegy, rychle “v boji dochází dech a opouštějí bojiště”. Proto má velení 101. výsadkové divize trumf v podobě jednotky americké námořní pěchoty Spartan.

Proto ani podle optimistického scénáře nelze očekávat rychlé dobytí Mosulu - ve městě stále žije milion lidí a bez těžkých obětí na civilistech nelze použít dělostřelecké a letecké údery. Jak dodává Ivanov, elitní divizi americké pěchoty trval devět měsíců, než po krvavých bojích v roce 2004 dostala celé irácké město Fallúdža pod kontrolu.

Na závěr přidáme komentář Ivo Zelinky, zástupce velitele 43. výsadkového praporu v Chrudimi, který pro Aktuálně.cz komentoval probíhající bitvu o Mosul:

“V takovém městě (Mosul - pozn.red. nemůžete vést manévrový boj. Anebo jen s minimální účinností. Často pak dochází na boj muže proti muži, kdy se útočník rve s obráncem o každý metr, každou budovu a patro v ní... přičemž se ve sklepích skrývají ženy s dětmi, takže to jednoduše nemůžete vyhodit do povětří.

Tohle vše dává obráncům Mosulu ohromnou výhodu. Navíc jde o velmi důležité strategické místo s bohatými ropnými nalezišti. Pokud se tedy islamisté nevzdají, tak budeme svědky krvavé a dlouho trvající vojenské akce. Zvláště když je v Mosulu stále přes milion jeho obyvatel…,”

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát přišel o jednoho ze svých ďáblů

Dne 5. března byl ve východosyrském městě Aš-Šaddadi pravděpodobně zabit jeden z vrchních velitelů ...

Bombardéry B-52 drtí pozice Islámského státu v Iráku

Od začátku dubna působí z katarské letecké základny Al Udeid šest těžkých bombardérů Boeing B-52 ...

Bojová vozidla Kurdů proti Islámskému státu

Ve druhé části článku věnující se technice syrských kurdských milicí YPG (Yekîneyên Parastina Gel – ...

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  21:57 26.10.2016

  Marthy, určitě mají podporu některých místních obyvatel, bez té by to, jak píšete, nešlo. A spousta jich je prostě a jednoduše nepovažuje, nebo minimálně ze začátku nepovažovala, ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, určitě mají podporu některých místních obyvatel, bez té by to, jak píšete, nešlo. A spousta jich je prostě a jednoduše nepovažuje, nebo minimálně ze začátku nepovažovala, za o nic horší, než je šíitská vláda. A i pokud tito po čase prohlédli, v tuhle chvíli drží kušnu, protože bu o ni mohli přijít i s celou hlavou. Ono vemte si, že spousta lidí se za války nikam "nehrne", prostě jen chtějí přežít (koneckonců jako Češi bychom to měli pochopit...).

  Ohledně techniky je to složitější, oni zase ledasco mají – něco ukradli Iráčanům a Syřanům (včetně Abramsů, ale pochybuju, že je dokáží provozovat), něco nakoupili na mezinárodním trhu (měli peněz jak šlupek), něco dostali od donátorů (to bude "švanda", až začnou na Abramsy lítat TOWy...). 101. je lehká divize, ta obrněné techniky nějak moc nemá, tanky tuším vůbec. Čili tam evidentně funguje především kvůli výcviku, vedení, koordinaci, plánování atd. A samozřejmě proto, že má bohaté zkušenosti s boji v zastavěných oblastech. Těžkou techniku pravděpodobně dodá Marina a samotní Iráčané.

  Pokud vás překvapuje, že boj není rychlý, tak se podívejte, jak se s tím "crcají" Íránci, Rusové a Syřané v Sýrii. Taky jim to nejde kdovíjak rychle.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:58 26.10.2016

  Mně ten prezentovaný názor přijde docela kvalitní. Nejhorším nepřítelem ovšem bude politický tlak, spěch a jím vyvolané chyby. Obranu IS je nutno trpělivě rozebírat kousek po ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně ten prezentovaný názor přijde docela kvalitní. Nejhorším nepřítelem ovšem bude politický tlak, spěch a jím vyvolané chyby. Obranu IS je nutno trpělivě rozebírat kousek po kousku, žádný Stalingrad.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:52 26.10.2016

  ...no já bych řekl, že je to propaganda (aktualnikonflikty) jak vyšitá. Názory pouze z jedné strany, s vyjádřeními ruské strany a ruských mluvčích tam posvátně nakládají jak s ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no já bych řekl, že je to propaganda (aktualnikonflikty) jak vyšitá. Názory pouze z jedné strany, s vyjádřeními ruské strany a ruských mluvčích tam posvátně nakládají jak s božím slovem... a někdy je tam i vyložená propaganda. Aspoň tedy ve vláknu o Sýrii. Sleduju to už od kolik... rok? A někdy je to fakt peklo. Sputnik jako jeden z nejčastěji citovaných zdrojů, co víc dodat...Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:08 26.10.2016

  Jinak doporučuju porovnávat infa z více zdrojů, sice AK.eu to také dělají, ale co si sám neuděláš, to nemáš :)

  Jinak doporučuju porovnávat infa z více zdrojů, sice AK.eu to také dělají, ale co si sám neuděláš, to nemáš :)

 • semtam
  17:05 26.10.2016

  RiMr71 aktualnikonflikty.eu Jsou asi nejkvalitnější. Sic je pravdou, že je poznat, že přispěvatelé nejsou neutrální. Ale na druhou nelze mluvit o ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  aktualnikonflikty.eu
  Jsou asi nejkvalitnější. Sic je pravdou, že je poznat, že přispěvatelé nejsou neutrální. Ale na druhou nelze mluvit o propagandě.

  http://syria.liveuamap.com/...
  Je ukrajinský web, tudíž lehce tendenční a trochu selektivní. Ale použít se určitě dá.

  http://www.acig.info/forum/...
  Má vadu na kráse, že se na něm vyskytuje propaganda.

  Pokud by ale někdo věděl o opravdu kvalitním info webu a nemusí být v CZ či EN, tak také uvítám.Skrýt celý příspěvek

 • Adamicz
  16:46 26.10.2016

  Já používám themess.net (pouze v angličtině), k novinkám o konfliktech konkrétně tuhle část fóra:

  http://themess.net/forum/milit...

  Já používám themess.net (pouze v angličtině), k novinkám o konfliktech konkrétně tuhle část fóra:

  http://themess.net/forum/milit...

 • RiMr71
  15:15 26.10.2016

  Díky Shanio, zaregistruju se na tom acigu a díky i za další tipy.

  Díky Shanio, zaregistruju se na tom acigu a díky i za další tipy.

 • Shania
  14:06 26.10.2016

  RiMr71: jestli chceš i nějaký širší kontext a ne jen souhrn věcí ze sociálních mediích, tak asi jen v ENG http://www.acig.info/forum/... sekce Current Conflict a je vyžadována ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: jestli chceš i nějaký širší kontext a ne jen souhrn věcí ze sociálních mediích, tak asi jen v ENG http://www.acig.info/forum/...
  sekce Current Conflict a je vyžadována registrace.


  Pokud nechceš číst komentáře na Aktuálních konfliktech ti situaci v Syrii ti asi v pohodě nahradí tento twitter https://twitter.com/QalaatAlMu...

  a nebo

  http://syria.liveuamap.com/...

  Ale to je tak pro info, kde se co stalo a kde je zrovna fronta.

  War is boring má občas dobré články, tam dost záleží na tom kdo je napíše.

  Případně je dost informací na kanálech Redditu, ale tam si to chce vytipovat pár lidí u kterých máš pocit že ví o čem mluví a je sledovat.

  Občas se něco objeví zde https://www.reddit.com/r/Credi...
  ale je to hlavně o jiných tématech.

  -------------------
  tady se dá najít v diskuzi pár informací o stavu čínského letectva:

  https://www.reddit.com/r/LessC... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:06 26.10.2016

  "včetně několika tažných houfnic M777" ...to budou spíš asi tažené houfnice, ne? No, vyznění článku je, že zkrátka i solidně vycvičené jednotky (včetně těch speciálních!) ...Zobrazit celý příspěvek

  "včetně několika tažných houfnic M777"
  ...to budou spíš asi tažené houfnice, ne?

  No, vyznění článku je, že zkrátka i solidně vycvičené jednotky (včetně těch speciálních!) muslimů jsou prostě srá*i... Nebo to chápete jinak? Zdá se, že s nasazením umí bojovat pouze za Aláha, cokoliv jiného jim je ukradené..

  Sleduju to na aktulnikonflikty, přes tu nechutnou kolaborantskou proruskou orientaci toho webu se tam informace vytěžit dají. Nevíte o něčem podobném, méně ječivě prokremelském? A ne, nemyslím tím něco ječivě proamerické :)Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:04 26.10.2016

  Narážel jsem na to že bez podpory minimálně části obyvatel by Islámský stát nemohl ani vzniknout,natož aby se tak dlouho bránil proti takové převaze.Vždyť IS nemá jediné ...Zobrazit celý příspěvek

  Narážel jsem na to že bez podpory minimálně části obyvatel by Islámský stát nemohl ani vzniknout,natož aby se tak dlouho bránil proti takové převaze.Vždyť IS nemá jediné letadlo,téměř žádnou možnost jakkoli se bránit proti leteckým útokům,až na pár ukořistěných starých tanků žádné obrněné jednotky.Takže prostě musí mít podporu obyvatel,jinak by už neexistoval.
  V podstatě,zjednodušeně je to tam podle mého jedna banda,pro obyvatele Mosůlu se toho moc nezmění pokud se ho vládním vojskům podaří "osvobodit".Však oni (vládní vojska a jiné skupiny bojující proti IS)nejsou o nic lepší než členové IS,k zajatcům se chovají stejně jako oni,včetně řezání hlav.
  Irák,pokud má být jednotný stát musí mít silného vůdce,diktátora,někoho jako byl Sadám.To stejné platí pro Afgánistán a další státy které USA rozložily.Nějaká prezidentská loutka v podstatě dosazená cizí velmocí nemá téměř žádný vliv na dění ve státě.V Iráku a jiných Arabských státech prostě demokracie jak ji známe my nefunguje,fungovat nebude a ani nemůže.Proto mi připadá válka proti IS,Al Nusrá a jiným organizacím jako boj s větrnými mlýny.Jednoduše,povahu lidí jen tak nezměníte,i když se podaří teoreticky IS vojensky porazit tak v těch oblastech kde jsou to bude pořád podobné,jednoduše ti Arabští muslimové to mají v povaze.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  10:11 26.10.2016

  Hodně štěstí , snad to jako Falludža nedopadne.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Hodně štěstí , snad to jako Falludža nedopadne.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • stirling
  09:47 26.10.2016

  Pokud jsou odhodláni se bránit až dokonce a nic jim není cizí, tak řeči o porážce za pár dni jsou totálně mimo, však si vzpomeňte na Groznyj a jak to město po takové době ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jsou odhodláni se bránit až dokonce a nic jim není cizí, tak řeči o porážce za pár dni jsou totálně mimo, však si vzpomeňte na Groznyj a jak to město po takové době vypadalo...
  Tak jako tak asi to s takovou armádou není žádná sranda, takže držím palce ať to klapne a nezdrhnou jim. Otázka zní zda taková armáda dokáže sama cokoliv vybojovat a udržet.
  Co nějaké foto/info z nasazení L159 nemá nikdo?Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  09:34 26.10.2016

  Porovnávať Mosul 2016 a Prahu 1945 by bolo neskutočne naivné, nech je IS akýkľvek, pre obyvateľov Mosulu su to stale sunnitsky "bratia", myšlienka, že by povstali a pomohli Šítom ...Zobrazit celý příspěvek

  Porovnávať Mosul 2016 a Prahu 1945 by bolo neskutočne naivné, nech je IS akýkľvek, pre obyvateľov Mosulu su to stale sunnitsky "bratia", myšlienka, že by povstali a pomohli Šítom a USA dobiť mesto je usmevná.Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  09:22 26.10.2016

  Problém je, že poražením IS se nic nevyřeší. Po několika letech se vrátí a začne to na novo stejně jako v Afgánistánu. IS není státní armáda. Oni jsou doma všude, kde jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém je, že poražením IS se nic nevyřeší. Po několika letech se vrátí a začne to na novo stejně jako v Afgánistánu. IS není státní armáda. Oni jsou doma všude, kde jsou muslimové a muslimů je čím dál tim víc. To znamená, že rok od roku má IS čím dál tím větší potenciál. Zlikvidovat IS by se podařilo jen v případě zlikvidování islámu a to je nemožné.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:56 26.10.2016

  pro Marthy: Divize SS by město za pár dnů nejen dobyla, ale také dobila... Ve chvíli, kdy řešíte civilní ztráty, je boj ve městě o poznání složitější, než když jsou vám civilisti ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Marthy: Divize SS by město za pár dnů nejen dobyla, ale také dobila... Ve chvíli, kdy řešíte civilní ztráty, je boj ve městě o poznání složitější, než když jsou vám civilisti ukradení. Přečtěte si koneckonců zmiňovaný rozhovor s mjr. Zelinkou.

  Co do počtu – mně 9000 bojovníků rozhodně nepřijde jako malá síla, vždyť leckterá divize nemá tolik bojovníků.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  07:35 26.10.2016

  Stále nechápu jak může v podstatě hrstka bojovníků ovládat a účinně bránit tak velké města jako Mosul nebo Aleppo.2000-9000 bojovníků ovládá milión lidí?To přece ani nejde,v Iráku ...Zobrazit celý příspěvek

  Stále nechápu jak může v podstatě hrstka bojovníků ovládat a účinně bránit tak velké města jako Mosul nebo Aleppo.2000-9000 bojovníků ovládá milión lidí?To přece ani nejde,v Iráku má bouchačku snad každý,kdyby se obyvatelům Mosůlu nelíbilo že jsou ovládání islámským státem tak by ty bandity museli snadno vyhnat.Však kolik by IS musel mít policistů aby udržel město na uzdě....
  Pokud těch bojovníků je opravdu tak málo,tak nechápu neschopnost moderních armád.I s tak ohromnou technickou,materiální i početní převahou nedokáží porazit pár otrhanců vyzbrojených převážně ručními zbraněmi?Jsem naprosto přesvědčen že pěší divize rudé armády nebo divize SS by Mosul dobyla za pár dnů.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:40 25.10.2016

  Vzhledem k poctu obyvatel by se nejake povstani hodilo, ale IS v posledni dobe uz 2x vydal zpravu o potlaceni podobnych aktivit a popravach zucasnenych.

  Vzhledem k poctu obyvatel by se nejake povstani hodilo, ale IS v posledni dobe uz 2x vydal zpravu o potlaceni podobnych aktivit a popravach zucasnenych.

 • pks_
  17:17 25.10.2016

  Není řešení ukryto v datu 5.5.1945?

  Není řešení ukryto v datu 5.5.1945?

Načítám diskuzi...