Black Hornet - bezpilotní vrtulník do kapsy
- 6. 2. 2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Britská četa postupuje podél afghánské silnice. Znenadání se ozve střelba a celá jednotka je palbou přibitá k zemi. Tak jako mnohokrát, nikdo z vojáků netuší, z jakého místa střelba přichází a už vůbec, kde se nacházejí protivníci. Nyní to však nebudou mít útočníci tak lehké. Jeden z britských vojáků otevírá sumku na vestě a vytahuje miniaturní průzkumný vrtulník Black Hornet. Během několika sekund stroj vybavený malou kamerkou vzlétá a míří po směru střelby, odhalit skryté útočníky.
Použití Black Hornetu se nenabízí jen při palebných přepadech, ale všude tam, kde vojáci potřebují prozkoumat zájmový prostor - zavlažovací kanály v Afghánistánu, prostory za zdmi, ulice měst, vesnické domky apod. Hlavní taktickou výhodou je velikost stroje a naprostá jednoduchost použití. Na rozdíl od větších průzkumných letadel nebo vrtulníků může Black Hornet přenášet a obsluhovat jakýkoliv voják, bez omezení vlastního komfortu nebo pohyblivosti.
Black Hornet (Černý sršeň) je miniaturní vrtulník klasické konstrukce vybavený malou videokamerou v přední části stroje. Na délku měří 10 cm a průměr rotoru má pouze 12 cm, tedy přibližně na šířku dlaně. Stroj je ovládán pomocí malého tabletu a dokáže zprostředkovat ze zájmové oblasti fotografie nebo "real time" video. Vzdálenost mezi vojákem a vrtulníkem může být maximálně 800 metrů. Li-ion baterie umožňují půlhodinový let při maximální rychlosti 35 km/h.
Foto: Black Hornet / Prox Dynamics
"Sršeň" je součástí průzkumného systému PD-100 PRS (Personal Reconnaissance System) od norské firmy Prox Dynamics. Podle oficiálních informací dokáže Black Hornet operovat v silném větru v různém prostředí (teplo, zima). Od aktivace systému až po vypuštění vrtulníku neuběhne údajně více než 60 sekund. Díky malému rozměru je Black Hornet těžko odhalitelný a jeho obsluha je intuitivní.
Video: Zkoušky prototypu (2009) / YouTube
V současné době britská armáda vlastní 160 vrtulníků Black Hornet včetně nutného příslušenství (tablet, komunikační prostředky). Stroje byly v Afghánistánu nasazeny již v roce 2012, ale teprve nyní britské ministerstvo obrany potvrdilo jejich nasazení. "Používáme je pro hledání povstaleckých palebných postavení a pro kontrolu exponovaných míst, dřív než tam pozemní jednotky vkročí," vysvětluje seržant Christopher Petherbridge. "Je to velmi snadné na ovládání a nabízí úžasné možnosti hochům na zemi."
Zdroj: Armed Forces, Prox Dynamics
Související články
ACTUV – robotický lovec ponorek
ACTUV je robotická loď bez osádky určena k boji proti rozšiřující se flotile tichých ...
- 24.01.2013
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Sebedestrukční zařízení pro vojáky
Moderního vojáka si už nedokážeme představit bez komunikačních prostředků, GPS, brýlí pro noční ...
- 30.01.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
EASE - bezpilotní vznášedlo pro průzkum budov
Boj v budově je pro vojáky noční můrou. Nepřehledné prostory, krátké vzdálenosti, spousta místností ...
- 31.01.2013
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Future Vertical Lift– vrtulník nové generace pro americkou armádu
Future Vertical Lift neboli FVL je program americké armády, jehož cílem je najít náhradu za střední ...
- 31.01.2013
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Ted by jeste stacilo k tomu pridelat bombicku s nejakym rychle degradujicim se neurotoxickym plynem, nebo nejaky odlehceny granat a je vystarano. Sice v druhem pripade prijdou i o ...Zobrazit celý příspěvek
Ted by jeste stacilo k tomu pridelat bombicku s nejakym rychle degradujicim se neurotoxickym plynem, nebo nejaky odlehceny granat a je vystarano. Sice v druhem pripade prijdou i o vrtulnik, ale o ten by pri blizkem kontaktu s pechotou protistrany prisli tak jako tak. A mistnost s utocniky je vycistena...Skrýt celý příspěvek
Vypadá to velice dobře, zbývá otázka co to vydrží a kolik o stojí. Vzdálenost 800m trochu limituje použití, obávám se že to je velmi chytrá věc, ale nečekejme zázraky.
Vypadá to velice dobře, zbývá otázka co to vydrží a kolik o stojí. Vzdálenost 800m trochu limituje použití, obávám se že to je velmi chytrá věc, ale nečekejme zázraky.
Načítám diskuzi...