Blíží se odhalení stealth bombardéru B-21 Raider

-
30. 11. 2022
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
V pátek 2. prosince veřejnost poprvé uvidí nový stealth bombardér šesté generace B-21 Raider. Půjde o první veřejné odhalení nového amerického bombardéru po 34 letech – předchozí americký bombardér B-2 Spirit se představil veřejnosti v listopadu 1988.
Bombardér B-21 druhý prosincový den vyjede z haly kalifornské továrny Plant 42 v Palmdale. Půjde o jeden ze šesti aktuálně vyráběných prototypů. Stavba sedmého stroje se připravuje. První let B-21 pak proběhne v příštím roce.
B-21 v americkém letectvu (USAF) nejdříve nahradí studenoválečné nadzvukové bombardéry B-1B Lancer, později také bombardéry B-2 a B-52 Stratofortress. Nakonec se B-21 Raider stane jediným bombardérem USAF. Při výrazném zvýšení schopností USAF to přinese velké finanční úspory.
Podle dva roky staré zprávy Rozpočtové kanceláře Kongresu GAO (U.S. Government Accountability Office) roční provozní a servisní náklady jednoho B-2 v roce 2018 dosáhly 63 milionů dolarů, B-52 25 milionů dolarů a B-1 24 milionů dolarů. Aktuálně USAF papírově provozuje 20 B-2, 43 B-1 a 73 B-52. To nám dává celkové roční provozní náklady 4,1 miliardy dolarů (96 miliard Kč) za celou flotilu amerických bombardérů. Za tuto cenu lze provozovat více než 700 stíhaček F-16.
Velitelství USAF pro globální údery AFGSC (Air Force Global Strike Command) hodlá koupit minimálně 100 B-21, přičemž tento počet se po vyřazení B-2 a B-52 zvýší na 200 letadel. Náklady na vývoj, nákup a provoz 100 letadel se odhadují na 203 miliard dolarů, tedy asi dvě miliardy dolarů na letadlo (při 30 let dlouhé životnosti letadla).
Výrobce B-21, firma Northrop Grumman, v poslední tiskové zprávě napsala, že „Raider poskytne letectvu dlouhý dolet, vysokou schopnost přežití a flexibilitu užitečného zatížení. B-21 pronikne nejsilnější obranou a provede přesné údery kdekoli na světě.“
Výrobní závod v Palmdale
Současně Northrop Grumman zveřejnila deset klíčových rysů letounu Raider – půjde o první letoun šesté generace s „novou generací technologie stealth, pokročilými síťovými schopnostmi a otevřenou systémovou architekturou“ určený pro plnění těch nejsložitějších úkolů USAF.
Stealth umožní B-21 působit v dosahu nepřátelské protivzdušné obrany. Síťové schopnosti dovolí vysokorychlostní, zabezpečené a stabilní propojení B-21 s dalšími systémy na zemi, na moři, ve vzduchu a ve vesmíru. Díky ctění zásad „otevřené architektury“ půjde B-21 v průběhu následujících dekádách snadno a průběžně vylepšovat. Například pomocí integrace nových zbraňových systémů.
„Na rozdíl od letounů dřívější generace nebude B-21 procházet blokovou modernizací [tzv. Block; např. F-16 Block 70]. Nové technologie, schopnosti a zbraně budou plynule začleněny prostřednictvím agilních softwarových upgradů a vestavěné hardwarové flexibility. To zajistí, že letoun B-21 Raider bude moci neustále čelit vyvíjejícím se hrozbám po celá desetiletí,“ píše Northrop Grumman.
Firma při vývoji B-21 využila zkušenosti s vývojem a provozem bombardéru B-2 Spirit, demonstrátoru stíhačky YF-23, stealth demonstrátoru Tacit Blue nebo střely AGM-137 TSSAM (Tri-Service Standoff Attack Missile).
B-21 Raider se stane páteří USAF a „přinese novou éru schopností a flexibility díky pokročilé integraci dat, senzorů a zbraní.“ B-21 pojme konvenční i jaderné zbraně, a stejně tak umožní provádět přímé údery (kdy senzory letadla vidí cíl) nebo údery zpoza horizontu.
Podle firmy se bombardér stane „klíčový pro podporu národní strategie odstrašení. Kromě jeho pokročilých schopností přesného úderu na dlouhé vzdálenosti, které velitelům poskytnou možnost udržet v ohrožení jakýkoli cíl kdekoli na světě, byl také navržen jako hlavní součást větší rodiny systémů, které poskytnou zpravodajské, sledovací a průzkumné služby, elektronické útoky a multidoménové síťové schopnosti. V dynamickém globálním bezpečnostním prostředí B-21 poskytne flexibilitu a odstrašení, které jsou pro bezpečnost USA a našich spojenců rozhodující.“
Na B-21 se tedy nelze dívat jako na samostatně působící stroj, ale jako na systém založený na spolupráci různých platforem, senzorech a efektorech pracujících ve všech pěti doménách válčení (vzduch, země, moře, vesmír a kyberprostor). Na mise se B-21 nikdy nevydá bez podpůrných / doprovodných pilotovaných nebo bezpilotních letadel.
Při vývoji B-21 se ve velkém uplatňuje „digitální inženýrství“. Vzniklo fyzikálně věrné digitální dvojče B-21 (včetně vnitřních funkčních systémů). To umožnilo v digitálním prostředí otestovat B-21 a předejít tak chybám, nedostatkům a „dětským nemocem“, které se standardní cestou objeví až při testování v reálném světě.
Doolittlův nálet (Doolittle Raid) bylo první americké bombardování Japonska během druhé světové války.
Tento přístup dovolil postavit rovnou prototyp B-21 – tedy předobraz sériového bombardéru – a nikoliv technologický demonstrátor, jak to bylo obvyklé u dřívějších velkých programů USAF (včetně F-35; viz. X-32 vs. X-35). To šetří spoustu peněz a času a zejména poskytuje strategickou výhodu – Američané si uvědomují, že pokud chtějí uspět proti Číně, musím razantně zrychlit zavádění nových vojenských schopností. Již si nemohu dovolit ten luxus, jako v případě F-35, prakticky 20 let vyvíjet nové letadlo.
Stejně tak digitální dvojče a digitální prostředí vyvinuté pro B-21, vše využívající cloudové technologie, zjednoduší provoz, údržbu a sníží nároky na provozní infrastrukturu. Právě udržitelný provoz je svým významem stejně důležitý jako pokročilost stealth. Cílem nejsou jen cenově přijatelné provozní náklady, ale také předvídatelné nároky na provoz a údržbu. Jen tak se udrží vysoká nasaditelnost flotily B-21 bez zbytečně dlouhých servisních odstávek.
Na B-21 pracuje více než 8000 lidí ze společnosti Northrop Grumman, průmyslových partnerů a USAF. Komponenty pro letouny vyrábí 400 dodavatelů ze 40 amerických států.
Společnost nakonec jako poslední desátý klíčový rys B-21 vysvětlila původ jména Raider. Toto vysvětlení leccos vypovídá o poslání a oblasti působení nových bombardérů:
„B-21 Raider je pojmenován na počest Doolittleova náletu za druhé světové války, kdy 80 letců vedených podplukovníkem Jamesem "Jimmym" Doolittlem a 16 středních bombardérů B-25 Mitchell vyrazilo na misi, která změnila průběh druhé světové války. Akce těchto 80 dobrovolníků měla zásadní význam pro změnu situace v Pacifiku. Tento nálet se stal katalyzátorem mnoha budoucích pokroků v oblasti americké vzdušné nadvlády ze země i z moře. Odvážný duch Doolittle Raiders je inspirací pro název letounu B-21 Raider.“
Zdroj: Forbes, GAO, 1945, Northrop Grumman
Související články
Nové detaily amerického stealth bombardéru B-21 Raider
Společnost Northrop Grumman zveřejnila nové vizualizace vyvíjeného stealth bombardéru B-21 Raider. ...
-
05.02.2020
-
58 komentářů
-
Jan Grohmann
Strategický bombardér B-21 Raider začíná připomínat letadlo
Northrop Grumman v tajném výrobním zařízení Plant 42 v Kalifornii pokračuje ve stavbě prvního ...
-
12.08.2020
-
91 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Pentagon potřebuje 145 bombardérů B-21 Raider a jaderné střely LRSO
Frank Kendal, nominant administrativy Joe Bidena na funkci ministra letectva (Secretary of the ...
-
31.05.2021
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Američané již staví šest nových strategických bombardérů B-21 Raider
Podle generálmajora Jason Armagosta, jednoho z nejvýše postavených mužů na Velitelství pro ...
-
11.02.2022
-
65 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Jakpak asi dosáhli "levné" (oproti B-2 Spirit ) údržby a oprav letounu se stealth povrchem? Pamatuji se z let, kdy se rozhodovalo, jestli program LRS-B (Long Range Strike - Bomber ...Zobrazit celý příspěvek
Jakpak asi dosáhli "levné" (oproti B-2 Spirit ) údržby a oprav letounu se stealth povrchem? Pamatuji se z let, kdy se rozhodovalo, jestli program LRS-B (Long Range Strike - Bomber aneb dnes B-21 Raider) vůbec bude, tak Northrop-Grumman bojoval a vypouštěl do médií zprávy, že se z B-2 poučil a že již ví, jak na to. Konkrétně naznačili pouze jasnou věc, že nejlépe přístupné musí být často udržované věci, ale ze zpráv přímo čišelo i to, že by mohli mít i nějaké lepší řešení s povrchem. Ale to se zřejmě jen tak nedovím :(Skrýt celý příspěvek
...za mě nejlepčí B-1 na forsáži. Jinak ztracený čas naplněný falešně zpívanou hymnou, spoustou těch správných ras v doprovodných klipech a spoustou žvanění ve stylu "nět analoga" ...Zobrazit celý příspěvek
...za mě nejlepčí B-1 na forsáži. Jinak ztracený čas naplněný falešně zpívanou hymnou, spoustou těch správných ras v doprovodných klipech a spoustou žvanění ve stylu "nět analoga" (i když je to pravděpodobně pravda) bez JEDINÉHO zajímavého konkrétního údaje.Skrýt celý příspěvek
Tak jsme to viděli (ze předu). Jsme zvědavý co všechno se v budoucnu o tomto letadle dozvíme. Nicméně i tak je pro mě B-2 nejhezčí letadlo ze všech.
Tak jsme to viděli (ze předu). Jsme zvědavý co všechno se v budoucnu o tomto letadle dozvíme. Nicméně i tak je pro mě B-2 nejhezčí letadlo ze všech.
Mají superdrahé stealth bombardéry smysl v době, kdy je snadné vyrábět stealth střely s plochou dráhou letu a dosahem v tisícech kilometrů (JASSM-ER/XR), a v době, kdy PVO dlouhého ...Zobrazit celý příspěvek
Mají superdrahé stealth bombardéry smysl v době, kdy je snadné vyrábět stealth střely s plochou dráhou letu a dosahem v tisícech kilometrů (JASSM-ER/XR), a v době, kdy PVO dlouhého dosahu je zaniklá kategorie?
Na co přesně to plánují používat?Skrýt celý příspěvekSamozřejmě. Start takových bombardérů během konfliktu znamená že je fakt zle. Nepříteli dá dát ledacos na vědomí. A co vlastně nese? Dovnitř nikdo nevidí. USA aktuálně nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě. Start takových bombardérů během konfliktu znamená že je fakt zle. Nepříteli dá dát ledacos na vědomí.
A co vlastně nese? Dovnitř nikdo nevidí.
USA aktuálně nemá střelu, která doletí desítky tisíc km. Od toho má balistické střely a to je zase jiná kategorie se specifickým využitím.
Střely odpalované ze země mají jasně dané lokality. Ty se zničí jako první. Letoun mimo dosah PVO a stíhacích letounů sestřelit nelze.
Každý rozdílný typ nosiče navíc se hodí. Bombardér toho unese spoustu a dá se s ním křižovat kolem celé zeměkoule do aleluja. Náklad může být různýSkrýt celý příspěvek
Live přenos rolloutu:
https://www.youtube.com/watch?...Live přenos rolloutu:
https://www.youtube.com/watch?...Tu je priamon z NG:
https://www.northropgrumman.co...Tu je priamon z NG:
https://www.northropgrumman.co...
Ten letoun bude opravdu velmi zajímavý a osobně mě zajímá jeho schopnost přežít v zóně dosahu PVO.
Ten letoun bude opravdu velmi zajímavý a osobně mě zajímá jeho schopnost přežít v zóně dosahu PVO.
Načítám diskuzi...