Blízký východ se třese v základech: Kurdové dezertují z irácké armády

Irácká armáda
Foto: Iráckou armádu trápí národnostní a náboženské problémy / Wikipedia

Na pozadí syrské občanské války se odehrává další dramatická dějová linie. Z irácké armády před pár dny dezertovalo více než 1000 kurdských vojáků. Rozbuškou se stala operace v sunitském městě, kde kurdští vojáci odmítli bránit své pozice proti sunitským rebelům. Připomeňme, že v Iráku tvoří 70 % obyvatel šítové, kteří také drží klíčové posty v irácké vládě.

Informaci o dezerci Kurdů přinesl pakistánský deník The International News. Celkově 1070 kurdských vojáků z 16. Brigády irácké armády se vzbouřilo poté, co odmítlo bránit dvě města v severním Iráku proti sunitským rebelům.

Kurdští vojáci byli dislokováni ve dvou severoiráckých městech Sulaiman Bek a Tuz Khurmatu, převážně obývaná sunitskými Araby. Podle slov dezertérů, která tlumočil ministr kurdských ozbrojených sil (tzv. péšmarga), nechtěli kurdští vojáci zvyšovat napětí mezi Kurdy a Araby na sporných územích. Jedná se o území nárokovaná vládou v Bagdádu a kurdskými vládními orgány.

Kurdové jsou íránský kmen z Blízkého východu, který žije v odlehlých oblastech dnešního Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu. Jsou spřízněni s Peršany a jinými íránskými kmeny ve svém okolí. Početně nejzastoupenější jsou v Turecku (cca 11,4–14 milionů), Íránu (4,8–7 mil.), Iráku (4–6,5 mil.) a Sýrii (1,6 milionu). Wikipedia

Po neuposlechnutí rozkazu irácká armáda vyměnila tři kurdské velitele jednotky za arabské. Jako trest navíc musela celá jednotka podstoupit disciplinární rekvalifikaci. Vojáci však nejen, že ani tento druhý rozkaz neuposlechli, ale od té doby ignorují všechny příkazy od irácké armády a také od ní nepřijímají peníze, ani zásoby.

Foto: Bojovníci péšmarga ve městě Kirkúk. Kurdové bojovali s Američany proti Saddámu Husajnovi v irácké válce / YouTube

Podle některých zvěstí se vojáci chtějí připojit ke kurdským ozbrojeným silám, tzv. péšmarga.  Kurdský ministr pro síly péšmarga potvrdil, že od nich rebelující kurdští vojáci dostávají zásoby, ale odmítl, že jsou kurdskou vládou placeni. „Budeme diskutovat o jejich situaci ve společném bezpečnostním výboru (mezi Bagdadskou vládou a vládou autonomní oblasti Kurdistán),“ řekl Halkurd Mullah Ali, kurdský ministr pro síly péšmarga.

Národnostní rozdělení Iráku:

+ Arabové 75 - 80 %

+ Kurdové 15 - 20 %

+ Ostatní národy cca 5 %Náboženské rozdělení Iráku:

+ Šíité 65 - 70 %

+ Sunnité 30 - 35 %

+ Ostatní náboženství (křesťané, židé, atd.) 3 %

Ministr však dodal, že pokud nedojde k dohodě s Bagdádem, rebelující vojáci mají dveře v kurdských ozbrojených silách otevřené. 

Připomeňme, že péšmarga jsou příslušníci bývalých kurdských milicí, kteří řadu let bojovali proti režimu Saddáma Husajna.  Kurdové mají v rámci Iráku širokou autonomii – vlastní vládu a ozbrojené složky péšmarga.

Kurdové Sýrie

Role Kurdů v Sýrii je nejasná. Syrská opozice obviňuje Kurdy, že se přidávají na stranu Bašára Asada. Situace je chaotická, už jen kvůli roli Turecka v Sýrii – „úhlavního“ nepřítele Kurdů. Na obrázku Kurdský bojovník v syrském městě Afrin / Wikipedia

Není také tajemstvím, že se Kurdové snaží o vytvoření vlastního státu Kurdistánu. Jejich územní nároky se týkají pěti států – Iráku, Íránu, Turecka, Arménie a Sýrie. Právě v Sýrii tvoří 10 % obyvatel Kurdové a de facto tvoří třetí bojující frakci, soupeřící o moc jak s režimem Bašára Assada, tak i se syrskou opozicí.

Ostatně kurdsko-syrský konflikt má již vlastní stránku na Wikipedii. Konflikt si vyžádal na všech stranách již 150 obětí. Existují tak čím dál větší náznaky, že se syrská občanská válka začíná pomalu rozlévat do okolních zemí.

Zdroj: The International News

Nahlásit chybu v článku


Související články

České letouny L-159 jako hrozba pro kurdský region?

Vysocí představitele kurdského regionu v severním Iráku vyjádřili vážné obavy nad dodávkou ruských a ...

Izraelci útočí na Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...

Zničí Izrael ruské systémy S-300 v Sýrii?

  Podle libanonského listu al-Akhbar, který se odvolává na vyjádření Bašára Asada, jsou už ...

Občanská válka v Sýrii prospívá tureckému zbrojnímu průmyslu

Společný náhled sunnitských zemí na situaci v Sýrii podnítil vznik nových spojenectví, která ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Nicolaj
  16:27 14.06.2013

  Pravda, přesto jsou mi kurdové z místních obyvatel jedni z nejmilejších, hlavně že se nepřidali k někomu horšímu.

  Pravda, přesto jsou mi kurdové z místních obyvatel jedni z nejmilejších, hlavně že se nepřidali k někomu horšímu.

 • Jan Grohmann
  13:47 14.06.2013

  No ono je tam vůbec problém. Máme tam narodnosti Kurdy, Araby a Peršany a pak také náboženství, šíity a sunnity. Řeznivost neni jen mezi státy, ale i mezi národy a naboženskými ...Zobrazit celý příspěvek

  No ono je tam vůbec problém. Máme tam narodnosti Kurdy, Araby a Peršany a pak také náboženství, šíity a sunnity. Řeznivost neni jen mezi státy, ale i mezi národy a naboženskými proudy.

  Zajímavé je, že Kurdové bojovali po boku američanů proti Sadámovi. Ale teď jsou obviňování, že stojí s Asadem, prtože ten zase je na ostří nože s Tureckem, úhlavním nepřítelem Kurdů.
  Asada podporuje také Irák, ale Kurdové jsou na ostří nože s centrální vládou v Baghdádu.Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  13:20 14.06.2013

  Ale jsou odjakživa umírnění v otázce islámu, a často bojují po boku západních států proti radikálnímu islámu, tedy z našeho pohledu to až takový problém není. Ale máte pravdu že ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale jsou odjakživa umírnění v otázce islámu, a často bojují po boku západních států proti radikálnímu islámu, tedy z našeho pohledu to až takový problém není. Ale máte pravdu že iráčané to asi vidí jinak.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:48 14.06.2013

  Pro nicolej. Právě naopak. Kurdové dlouhodobě usilují o samostatný stát, nezávislý na Iráku. A s Araby nejsou zrovna v lásce.

  Pro nicolej. Právě naopak. Kurdové dlouhodobě usilují o samostatný stát, nezávislý na Iráku. A s Araby nejsou zrovna v lásce.

 • Nicolaj
  12:34 14.06.2013

  Nechci říkat že to je dobré, ale není to žádná katastrofa. Vždyť nezměnili stranu, jen budou bojovat za to samé pod jinou vlajkou.

  Nechci říkat že to je dobré, ale není to žádná katastrofa. Vždyť nezměnili stranu, jen budou bojovat za to samé pod jinou vlajkou.

 • David Khol
  10:40 14.06.2013

  Každopádně v Iráku i do budoucna nebude klid, jaký někteří čekali, Irák se nestane nějakou baštou demokracie. Národnostní problémy budou i do budoucna, vláda je bude řešit silově, ...Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně v Iráku i do budoucna nebude klid, jaký někteří čekali, Irák se nestane nějakou baštou demokracie. Národnostní problémy budou i do budoucna, vláda je bude řešit silově, ale to vyvolá jen další kontroverze. A tak můžeme jen čekat na nějakou další kriziSkrýt celý příspěvek

 • Pjotr
  08:45 14.06.2013

  Těžko uvěřit, že je to kolébka civilizace, dnes to vypadá spíš na hrob....

  Těžko uvěřit, že je to kolébka civilizace, dnes to vypadá spíš na hrob....

 • Rimr
  15:48 13.06.2013

  Ježiš tam je bordel... Když vidím ty mudžahediny navlečené v těch "zápaďáckých" uniformách s emerickou výzbrojí... Mám neodbytný pocit, že by se jim ty bouchačky měly spíš ...Zobrazit celý příspěvek

  Ježiš tam je bordel... Když vidím ty mudžahediny navlečené v těch "zápaďáckých" uniformách s emerickou výzbrojí... Mám neodbytný pocit, že by se jim ty bouchačky měly spíš sebrat...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...