BMD-5: Nové bojové vozidlo pro ruské výsadkáře

Na obrázku současný BMD-4. Podoba BMD-5 nebyla ještě uveřejněna. / Mil.ru

Ruská výsadková vojska se při svých operacích spoléhají především na bojová vozidla rodiny BMD. Ta v sobě spojují unikátní vlastnosti vysoké strategické/taktické mobility a velké palebné síly. Firma Volgogradské traktorové závody navíc v současnosti vyvíjí již pátou generaci tohoto stroje – bojové výsadkové vozidlo BMD-5.

Hlavním bojovým vozidlem ruských výsadkářů je (podle institutu IISS1) v současnosti stále typ BMD-2 (cca 1000 kusů). Tato vozidla byla ovšem vyrobena převážně v druhé polovině osmdesátých let a dnes rychle zastarávají. Ve skladech je uloženo také cca 100 vozidel BMD-1 z 60. let.

K dispozici je 10 novějších bojových vozidel BMD-3, 30 vozidel BMD-4 a 12 modernizovaných vozidel BMD-4M. Celkově Rusko vlastní přes 1150 kusů vozidel rodiny BMD, údaje o přesném počtu aktivně provozovaných kusů jednotlivých vozidel se ale rozcházejí.

I přes to, že poslední jmenovaný typ BMD-4M patří ke světové špičce ve své kategorii, jeho kořeny sahají až do osmdesátých let. Firma Volgogradské traktorové závody tak nedávno zahájila vývoj jeho potenciálního nástupce, vozidla BMD-5.

Podle odborného serveru Jane's je BMD-5 výsledkem zcela nového vývoje, bez konstrukční spojitosti s původní rodinou vozidel BMD. Měly by tak být odstraněny nejproblematičtější vlastnosti strojů předchozích generací.

V tomto směru bude zřejmě největší změnou umístění motoru v přední části vozidla v prostoru před posádkou. U předchozích vozidel rodiny BMD se motor nachází v zadní části trupu, výsadek tak vozidlo komplikovaně opouští pomocí průlezů vedoucích nahoru přes motor.

Díky uvolnění místa bude u BMD-5 možné zvětšit prostor pro výsadek a také použít zadní sklopnou rampu, jak je obvyklé u moderních bojových vozidel. Motor v čele stroje také poslouží ke zvýšení ochrany posádky v případě zásahu z tohoto směru.

Druhou hlavní změnou bude pravděpodobné použití bezosádkové věže BM 100+30, která byla Volgogradským traktorovým závodem představena v rámci prezentace modernizovaného vozidla BMP-3M Dragun v záři 2015 na výstavě RAE (Russian Arms Expo) v Nižním Tagilu.

Bezosádková věž BM 100+30 je vybavena kanónem 2A70 ráže 100 mm, 30mm automatickým kanónem 2A72 a spřaženým kulometem PKTM ráže 7,62 mm. Automat kanónu 2A70 pojme 22 nábojů, které mohou zahrnovat třištivo-trhavé náboje 3UOF17 (max. dostřel 4000 m) či 3UOF19 (dostřel 7000 m) a po laseru naváděné protitankové řízené střely 3UBK10-3 (max. dostřel 4000 m) a 3UBK23-3 (5500 m).

Pro automatický kanón 2A72 (300 ran za minutu) je k dispozici 305 tříštivo-trhavých nábojů (max. dostřel 4000 m) a 195 průbojných nábojů (2500 m). Pro kulomet PKTM lze použít 2000 kusu munice. Vedle uvedených zásob munice v nabíjecích zařízeních lze vézt až 18 nábojů ráže 100 mm (včetně osmi protitankových raket) nebo až 250 nábojů ráže 30 mm.

BMD-5 získá rovněž nový systém řízení palby Viťaz, který zajistí větší pravděpodobnost zásahu cíle prvním výstřelem a větší přesnost palby jak na statické, tak i pohybující se cíle. Základními prvky systému řízení palby Vitaz jsou dva senzorové bloky Krečet (pro střelce a velitele), které zajišťují kruhový rozhled. Bloky obsahují televizní a infračervený kanál a laserový dálkoměr.

Střelec má navíc pomocný monokulární zaměřovač PPB-2 a pro navádění řízených raket slouží senzorový blok Rassvět, ale struktura digitální soustavy Viťaz umožňuje instalovat k tomuto účelu i třetí exemplář bloku Krečet.

Zůstává otázkou, zda je vozidlo BMD-5 vyvíjeno na objednávku ruské armády či se jedná o soukromý projekt volgogradské společnosti. Po počátečních problémech je totiž v současnosti do výzbroje ruských výsadkových sil zařazován modernizovaný stroj BMD-4M. Podle současných plánů (ty se ale mohou lehce změnit) chtějí ruští výsadkáři získat 700 BMD-4M do roku 2025.

Zdroj: Defence24

1) The Military Balance 2016. — London: International Institute for Strategic Studies

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové motory pro ruskou stíhačku T-50 (Su-50) po roce 2020

Oproti dřívějším informacím ruských médií, i tiskovým zprávám z ruského průmyslu, vývoj ruské ...

Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020

Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 1.

Toto volné tematické pojednání navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander v Sýrii. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Laci
  11:40 02.03.2017

  Tato nová bojová vozidla budou nepochybně tak dokonalá a o tolik dokonalejší než západní bojová vozidla, že jich ruské armádě bude stačit nakoupit, podle dlouhotrvajícího trendu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tato nová bojová vozidla budou nepochybně tak dokonalá a o tolik dokonalejší než západní bojová vozidla, že jich ruské armádě bude stačit nakoupit, podle dlouhotrvajícího trendu vyzbrojování ruské armády, 8 nebo 10 :D To na propagandistické účely bude stačit, stejně jako T-14, T-50 nebo Su-35.

  Né ale osobně těmto výsadkovým bojovým vozidlům pěchoty fandim, rád sleduju jejich vývoj a západní armády by měly svým vysadkovym jednotkám také dopřát něco víc, než jen tereňák s kulometem/granátometem.Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  11:39 25.02.2017

  fenri: Dufajme, ze to tam neosadia. To by bol koniec vsetkych IFV v NATO v Europe.

  fenri: Dufajme, ze to tam neosadia. To by bol koniec vsetkych IFV v NATO v Europe.

 • alea206
  12:21 24.02.2017

  Mate nekdo tuseni jak je to s vyvozem?

  Mate nekdo tuseni jak je to s vyvozem?

 • Slavoslav
  20:39 23.02.2017

  je to desant, tam je vhodne, aby ta vyzbroj bola co najviac zjednotena ak nastane problem so zasobovanim aj co sa tyka pouzitej municie

  je to desant, tam je vhodne, aby ta vyzbroj bola co najviac zjednotena ak nastane problem so zasobovanim aj co sa tyka pouzitej municie

 • fenri
  20:27 23.02.2017

  Možná by nebylo od věci, kdyby část BMP-5 v každé jednotce byla vybavena věžemi Bajkal s 57mm kanony a programovatelnou municí.

  Možná by nebylo od věci, kdyby část BMP-5 v každé jednotce byla vybavena věžemi Bajkal s 57mm kanony a programovatelnou municí.

 • David
  14:08 23.02.2017

  Při představení BMD-4M jsem si říkal, proč Rusové nevyvinou BMD s motorem v přední části vozidla - stejně jako dokázali modifikovat BMP-3. A ejhle, je to tady. Podle mého osobního ...Zobrazit celý příspěvek

  Při představení BMD-4M jsem si říkal, proč Rusové nevyvinou BMD s motorem v přední části vozidla - stejně jako dokázali modifikovat BMP-3. A ejhle, je to tady.
  Podle mého osobního názoru by ruská armáda měla koupit právě BMD-5. BMD-4 mají tak jako tak málo, výroba BMD-4M se ještě nerozeběhla... Když už si dokázali vypiplat tuto nejdokonalejší verzi, armáda by měla dostat právě jiSkrýt celý příspěvek

 • DJW_
  10:31 23.02.2017

  Urcite neprezbroja na 100% stavu- naco by aj. Su ulohy kde netreba najnovsi stroj. Pojde cestou nakupu urciteho mnozstva novych 5-ek plus modernizaciou starsich kusov. Rovnako dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  Urcite neprezbroja na 100% stavu- naco by aj. Su ulohy kde netreba najnovsi stroj. Pojde cestou nakupu urciteho mnozstva novych 5-ek plus modernizaciou starsich kusov. Rovnako dnes sluzia aj T-72B3 aj turecke M60..
  Inak konecne zmena koncepcie. BMD-4 malo presne problem so zavedenim prave preto, lebo oproti trojke neposkytovalo adekvatny posun v moznistiach vzhladom na vyssiu cenu.4M bol uz len prechodovy typ na overenie vlastnosti a udrzanie vyroby.Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  09:38 23.02.2017

  Hm, a ruske ozbrojene sily si z tohoto prevratneho riesenia kupia osem kusov..

  Hm, a ruske ozbrojene sily si z tohoto prevratneho riesenia kupia osem kusov..

Načítám diskuzi...