BMP-64: Ukrajina vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty

Foto: BMP-64 / Ukroboronprom
BMP-64 /  Ukroboronprom

Ukrajinská firma Ukroboronprom obnovila vývoj těžkého bojového vozidla pěchoty BMP-64 vycházejícího z konstrukce tanku T-64. Obnovení vývoje je víceméně reakcí na neúměrné ztráty bojových vozidel pěchoty ukrajinské armády v bojích na východě Ukrajiny.

Papírová armáda

Ukrajinská pozemní armáda má papírově úctyhodné množství tanků a bojových vozidel pěchoty. Je však otázkou, kolik techniky je schopno bojového nasazení. Roky „marasu" v ukrajinské armádě se podepsaly na nedostatku náhradních dílů i na nízkém stupni údržby obrněné techniky.

Rovněž dohledat se přesného počtu kusů obrněné techniky je obtížné. Vždyť jen na poloostrově Krym zůstalo množství obrněné techniky, jejíž status je nejasný.

Nejmodernějším hlavním bojovým tankem ukrajinské armády je T-84 Oplot-M. V ukrajinské armádě najdeme 10 kusů, ale v letošním roce se rozjede, s ohledem na pokračující boje, sériová výroba.

Páteř ukrajinských tankových jednotek tvoří typ T-64. Konkretně jde přibližně o 250 kusů T-64BM „Bulat", 350 kusů T-64BV a 1000 kusů T-62B. V rezervě najdeme 167 tanků T-80UD a 1032 tanků T-72.

Z bojových vozidel pěchoty se ukrajinská armáda papírově opírá o 994 vozidel BMP-1, 458 vozidel BMP-1K, 1434 vozidel BMP-2 a 4 kusy BMP-3.

Ukrajinská armáda při bojích na východě země utrpěla masivní ztráty na obrněné technice. Podle magazínu IHS Janes Ukrajinci ztratili při bojích s proruskými povstalci přibližně 150 tanků a 350 bojových vozidel pěchoty.

Během bojů se ukázala naprostá nedostatečnost balistické ochrany vozidel BMP-1 a BMP-2, která způsobila ukrajinské straně nejen těžké ztráty na technice, ale především na životech. BMP-1/2 spolehlivě vyřadí kumulativní střely (RPG), dělostřelecká palba nebo dokonce průbojná munice velkorážních kulometů.


BMP-64 se vyznačuje těžkou balistickou ochranou. / Ukroboronprom

BMP-64

Charkovská konstrukční kancelář strojírenství A. A. Morozova před časem pracovala na těžkém bojovém vozidle pěchoty BMP-64 (někdy BMPV-64) využívající podvozku tanku T-64. Původně se počítalo se zahájením sériové výroby v roce 2010.

Práce na vozidle byly před několika lety zastaveny, ale Ukroboronprom, pod kterou kancelář A. A. Morozova patří, nyní oznámila znovuzahájení vývoje. Podle Ukrajinců je možné počítat se sériovou výrobou ještě na konci letošního roku.

Ukrajinci se vydali stejnou cestou, jako před časem Izraelci. V Izraeli vzniklo na podvozku tanku T-55 těžké bojové vozidlo pěchoty Achzarit a později na podvozku tanku Merkava vozidlo Namerah.

Zásadní změnou BMP-64 oproti T-64 je přesunutí motoru a převodovky do přední části. Tím se násobně zvýšila čelní ochrana a vytvořil se v zadní části potřebný prostor pro výsadek. Ve výrazně modifikované korbě vzniklo místo pro tříčlennou posádku a až 12 členný výsadek.

Zásadní bylo zvýšení balistické ochrany. Vrstvené pancéřování BMP-64 doplňuje dynamická ochrana převzatá z T-64BV. Na požádaní lze vozidlo vybavit i ukrajinským reaktivním pancířem Nož a kompletem aktivní ochrany Zaslon.

Úroveň ochrany dobře ilustruje hmotnost vozidla. BMP-64 má hmotnost 34,5 tuny, BMP-2 14,3 tuny. Americký Bradley M2A3 přitom na váze ukazuje hodnotu 32,7 tuny.

Impozantní je výzbroj vozidla. Ukroboronprom nabízí BMP-64 s 30mm automatickým kanonem a spřaženým 7,62mm kulometem. Na levé straně je místo pro dvě protitankové řízené střely. Velitel má pak k dispozici na střeše dvojici rychlopalných kanónů Gš-23 a 30mm granátomet.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

AMPV: Americká armáda nahrazuje transportéry M113

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) vybrala nástupce ...

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

K2 „Black Panther“ pro jihokorejskou armádu

Společnost Hyundai podepsala s korejskou obranou agenturou pro zadávání obraných zakázek DAPA ...

Leopard 3: Německo vyvíjí nástupce tanků Leopard 2

Německý parlament schválil přidělení financí k programu vývoje nového hlavního bojového tanku ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Hyena
  09:44 11.01.2018

  Rase: Idealnym samohybnym minometom, na ktory si zabudol (hlavne pre OSSR) by bol finsky Nemo, ktory uz je osadeny na Patrii ( a verim, ze aj Pandur by ho zvladol). Navyse ma namer ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Idealnym samohybnym minometom, na ktory si zabudol (hlavne pre OSSR) by bol finsky Nemo, ktory uz je osadeny na Patrii ( a verim, ze aj Pandur by ho zvladol). Navyse ma namer od -3 stupnov. Co sa tyka urovne ochrany neviem, ale prinajmensom je to o dost mensia veza ako tazkopadny RAK.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:18 22.01.2015

  KOLT

  Vždyť ano, kritické myšlení, pokud se nepřehání není nikdy na škodu ;)
  Oproti veřejnoprávním médiím, je stále bílý jak sníh, ale záleží opět na názoru. I AN jsou dle mého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Vždyť ano, kritické myšlení, pokud se nepřehání není nikdy na škodu ;)
  Oproti veřejnoprávním médiím, je stále bílý jak sníh, ale záleží opět na názoru. I AN jsou dle mého soudu mnohem lepší než veřejnoprávní media...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:09 22.01.2015

  semtam: Mně právě přijde, že je to načichlé pořádnou propagandou ;-) Ale máte asi pravdu, že to není žádný troll. Prostě jen komentuje nějaké události a vidí to svým pohledem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Mně právě přijde, že je to načichlé pořádnou propagandou ;-) Ale máte asi pravdu, že to není žádný troll. Prostě jen komentuje nějaké události a vidí to svým pohledem. Nicméně nemohu se zbavit dojmu, že kupříkladu kolem sestřelení letu Malaysian Airlines byl jeho výběr zdrojů setsakra selektivní. Čímž se dle mého defnivně zařadil mezi neseriózní zdroje informací, ergo kladívko budu mít k jeho informačním sdělením vždy velkou nedůvěru.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:30 21.01.2015

  KOLT

  Díky, také si vážím některých přispěvatelů (jste mezi nimi) i když třeba nemáme úplně stejný názor. Ale od toho diskuze jsou :)
  K Vlkovi, ne že bych mu ve všem věřil. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Díky, také si vážím některých přispěvatelů (jste mezi nimi) i když třeba nemáme úplně stejný názor. Ale od toho diskuze jsou :)
  K Vlkovi, ne že bych mu ve všem věřil. Ale zase úplné bláboly nepíše a své zdroje uvádí a nejedná se o konspirační weby, nejčastěji světová media (hlavně německé). Také jsem u něho viděl blud, když se podivoval, že armáda chce nahradit SVD....
  Ale zase ruku na srdce, kdo u nás dělá obdobnou práci? Ano z Vlkových komentářů k situaci hned víme koho je fanda. Když měli opolčenci zle, tak u psaní své svodky snad brečel :) Načichlé menší propagandou to má, ale myslím, že objektivita vede. Pokud znáte jiný zdroj, který se uceleně zabývá touto problematikou a je pravidelně obnovován sem sním.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:23 21.01.2015

  Chyba v názvu serveru je pouze omyl, omlouvám se.

  Chyba v názvu serveru je pouze omyl, omlouvám se.

 • KOLT
  21:23 21.01.2015

  semtam: Jestli je pro Vás vlkovoblokuje důvěryhodné médium, tak zcela chápu, proč se těžko v něčem shodneme :-) Ale nic ve zlém, Vy aspoň umíte diskutovat, uvádíte argumenty ap, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Jestli je pro Vás vlkovoblokuje důvěryhodné médium, tak zcela chápu, proč se těžko v něčem shodneme :-) Ale nic ve zlém, Vy aspoň umíte diskutovat, uvádíte argumenty ap, často je to i obohacující.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:47 21.01.2015

  Takeda

  Bohužel ano, zrovna na můj odkaz se dívám tak 2x do měsíce. Jednou jsem se na to díval asi týden v kuse. Na stránkách se uvádělo, že opolčenci tlačí zpět UA army. V TV ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda

  Bohužel ano, zrovna na můj odkaz se dívám tak 2x do měsíce. Jednou jsem se na to díval asi týden v kuse. Na stránkách se uvádělo, že opolčenci tlačí zpět UA army. V TV nic, jen že se UA army připravuje převzít Doněck. Až poté zareagovali. Navíc je to denní přísun, proto některé věci nemůžou být až tak vytrženy z kontextu a admin, pokud čtenáře uvede v omyl, nebojí se na to upozornit a chybu opravit. Ohledně bojů na Donbase to považuji za nejvěrohodnější medium. Navíc cituje i obě strany, tak si názor může udělat každý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  20:29 21.01.2015

  A tomu říkáte objektivní zpravodajství? Možná, že mají informace dříve, ale není to ověřené. Netvrdím, že aktualne, nebo ČT jdou ideální, to zdaleka ne, ale tohle nemůže soudný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A tomu říkáte objektivní zpravodajství? Možná, že mají informace dříve, ale není to ověřené. Netvrdím, že aktualne, nebo ČT jdou ideální, to zdaleka ne, ale tohle nemůže soudný člověk považovat za alternativu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:09 21.01.2015

  Dám zde český odkaz. Pán se problematikou bojů zabývá od počátku konfliktu a docela velmi objektivně. musím potvrdit, že někdy předběhl o několik dní naše media. Ale pořád to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dám zde český odkaz. Pán se problematikou bojů zabývá od počátku konfliktu a docela velmi objektivně. musím potvrdit, že někdy předběhl o několik dní naše media. Ale pořád to nesleduju. Tak pro zajímavost.

  https://vlkovobloguje.wordpres...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:57 21.01.2015

  Také ta vlákna na palbě sleduji od začátku konfliktu. Předtím bylo ještě vlákno Konflikt na Ukraině:
  http://www.palba.cz/viewtopic....
  a Boje na Ukraině...

  Dobré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také ta vlákna na palbě sleduji od začátku konfliktu. Předtím bylo ještě vlákno Konflikt na Ukraině:
  http://www.palba.cz/viewtopic....
  a Boje na Ukraině...

  Dobré jsou zejména statické mapy. Občas se vyskytují idkazy na interaktivní online mapy se zakreslením a popisem jednotek. Bývá to ale pomalé a nepřehledné...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  12:24 21.01.2015

  Nezvladnu polstinu, rustinu ani ukrajinstinu.:) Proto prave chodim na palbu, kde jsou na tohle vlakna a kazda dezinformace se driv nebo pozdeji provali. I proto, ze jsou tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezvladnu polstinu, rustinu ani ukrajinstinu.:) Proto prave chodim na palbu, kde jsou na tohle vlakna a kazda dezinformace se driv nebo pozdeji provali. I proto, ze jsou tam zastanci obou taboru. Obecne se ale da rict, ze cim vic UA armada oslavuje uspechy v boji, tim vic tam dostali napraskano.
  http://www.palba.cz/viewtopic.... Aktuality, neni dovolena diskuze.
  http://www.palba.cz/viewtopic.... pozadejte si o pristup sem. Max 6 prizpevku za den, ale diskutuje se tam o vsech tech ruznych vyjadrenich.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:04 21.01.2015

  Kozlus: ok uz asi chapu jak si to myslel. No ja muzu maximálně sdílet info. Jestli je to pravda nebo propaganda to už nemam jak ověřit. Ale je pravdou ze zkrašlování a upravování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: ok uz asi chapu jak si to myslel. No ja muzu maximálně sdílet info. Jestli je to pravda nebo propaganda to už nemam jak ověřit. Ale je pravdou ze zkrašlování a upravování pravdy je na obou stranach. Vidíš třeba ty Pisky. Polaci na twittru piší že sou porad tam a žádní separatisti tam nejsou..To neni moje ani tvoje hloupost ze ty info sou dost zavadějící.

  https://twitter.com/p-pieniaze... jestli zvladnes polštinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Garza
  11:31 21.01.2015

  Poprosím ten odkaz potom :)

  Poprosím ten odkaz potom :)

 • Kozlus
  11:11 21.01.2015

  Tvoje info z Datum: 19.01.2015 Čas: 17:53 Je totalni nesmysl.V te dobe bylo letiste vycistene od UA sil az na malou jednotku zalezlou v terminalu. Ta jednotka se pravidelne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tvoje info z Datum: 19.01.2015 Čas: 17:53 Je totalni nesmysl.V te dobe bylo letiste vycistene od UA sil az na malou jednotku zalezlou v terminalu. Ta jednotka se pravidelne stridala pod dohledem OBSE. V te dobe opravdu UA sily podnikly nekolik tankovych utoku, ale zadny cesty k letisti zajisteny nebyly. Separatisticke delostrelectvo melo celou oblast dobre zastrilenou, takze z toho byl jen dalsi masakr, protoze UA vedeni poslalo nesmyslne jednotky do prehledneho terenu. UA armadni tanky mela podporovat pechota z tech slavnych batalionu, ale ta je tam nechala chcipat a hrdinove zase zdrhli. Zadne boje na predmesti Donecku neprobihali, pokud letiste nepovazujeme za predmesti. Separatisti se z letiste rozhodne nestahli. Ani ted, ani za posledni mesice. Naopak, diky naslednemu ustupu UA sil se ted docistuje obec Pisky. BTW, ta obec byla celou dobu v drzeni UA sil a presto nas UA propaganda (a i nase novinarske onuce) chtela presvedcit, ze separatisti strili na Doneck z te dediny!

  V podstate vsechno, co jste napsal se stalo presne opacne. Ukrajinskym zdrojum opravdu neverte
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:11 21.01.2015

  Kozlus: no dival sem se na tu palbu. pulka info je viceméně stejná, a i stejné zdroje včetně twitterů dobrovolnickych praporů, akorat mají na palbě víc proruských info. Tak nechápu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: no dival sem se na tu palbu. pulka info je viceméně stejná, a i stejné zdroje včetně twitterů dobrovolnickych praporů, akorat mají na palbě víc proruských info. Tak nechápu pojem absolutní nesmysl. Ale neminim se tu s nekym dohadovat protože internet sežere všechno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  09:31 21.01.2015

  Garza: Podivejte se na palba.cz je tam tema v Aktualitach a diskuze v hospode. Tomu, co pise juhelak nevenujte pozornost, jsou to absolutni blbosti.

  Garza: Podivejte se na palba.cz je tam tema v Aktualitach a diskuze v hospode. Tomu, co pise juhelak nevenujte pozornost, jsou to absolutni blbosti.

 • juhelak
  08:09 21.01.2015

  Garza: znamy sdíli informace od svých kamarádů z místa + aktualni info z fronty třeba z twitteru poláků co jsou v dobrovolnickém praporu. Odkaz ti mužu hodit odpoledne, jelikož v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Garza: znamy sdíli informace od svých kamarádů z místa + aktualni info z fronty třeba z twitteru poláků co jsou v dobrovolnickém praporu. Odkaz ti mužu hodit odpoledne, jelikož v praci mam hodně webů bloknutých. Ale jak sem říkal třeba přímo z letiště je to těžký jelikož spojení je díky rušení nulový.
  Skrýt celý příspěvek

 • Garza
  18:41 20.01.2015

  Zaujímalo by ma, odkiaľ beriete informácie o dianí na Ukrajine? S angličtinou problém nemám s inými jazykmi áno.
  Ďakujem.

  Zaujímalo by ma, odkiaľ beriete informácie o dianí na Ukrajine? S angličtinou problém nemám s inými jazykmi áno.
  Ďakujem.

 • Rostak
  17:40 20.01.2015

  Tak... podvozková část působí dobře.... A pokud se jim podařilo nějak (aspon trochu) odhlučnit motor a rozumně využijí prostor roje, může to být pro roj i příjemné a nebudou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak... podvozková část působí dobře.... A pokud se jim podařilo nějak (aspon trochu) odhlučnit motor a rozumně využijí prostor roje, může to být pro roj i příjemné a nebudou dlouhou jízdou trpět (kdo se provezl delší dobu v bevině, ví o čem mluvím ). A myslím že ta věž je pouze maketa, a pokud budou chtít vozidlo rychle nasadit použijí stávající řešení z bevka (mechanicky super, co se týká SŘP, pozorováků a pod.... skoro nepoužitelné) nebo trochu modernější věž z BTR-4 (Písmeno fakt neznám) .....
  Skrýt celý příspěvek

 • memo
  02:29 20.01.2015

  Spíš by z toho T-64 měl být také raketový bezvěžový stíhač tanků a útočné dělo. Tak že to samé ale s dělem. Taktická formace: Kombinovaný prapor BMP-64, raketový Jagdpanzer, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spíš by z toho T-64 měl být také raketový bezvěžový stíhač tanků a útočné dělo. Tak že to samé ale s dělem. Taktická formace: Kombinovaný prapor BMP-64, raketový Jagdpanzer, útočné dělo s termobarickými granáty a tanky T-64. Některé z T-64 by mohly mít ve věži místo obvyklého kanonu namontovaný rotační kanon pro krycí střelbu a podporu útočící jednotky BMP-64.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:48 19.01.2015

  Tohle je opravdu z nouze cnost. Vývoj by urychlili, pokud rezignují na věž a použijou buď z BMP-2 nebo tam nechaj otevřené střeliště. Věž se může nechat na později, nebo lépe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je opravdu z nouze cnost. Vývoj by urychlili, pokud rezignují na věž a použijou buď z BMP-2 nebo tam nechaj otevřené střeliště. Věž se může nechat na později, nebo lépe použít již existující věže vyvinuté na Ukrajině.
  Samotná myšlenka je to dobrá, je škoda, že něco podobného třeba z T-55 neoslovilo naší armádu.

  Někdo tu psal o tom, kde bere Ukrajina peníze.
  Musíme si uvědomit, že letectvo jako takové se v konfliktu již dlouhou dobou nepoužívá. Tudíž velmi nákladná položka je z kola ven. Vůbec se tam nepoužívají přesné zbraně a hloupé munice mají poměrně ještě dost. Neproběhla nějaká větší akvizice moderní výzbroje, pomalu vše co putuje do armády nové je domácího původu (na jiný nemají). Dobrým sponzorem jsou různí oligarchové páč financují dobrovolné prapory. nejmenší položkou jsou příspěvky z lidu. Jenže to není úplně tak pohádková atmosféra, že odhodlaný ukrajinský lid dává co může na obranu vlasti. To je argument jak k pionýrskému táboráku. Vláda chce, by i lidé dávali ze svých kapes a tak i běží (běžela) reklama v TV s ukrajinským důchodcem, jak dává ze svého mizerného příjmu hřivny pro armádu.
  Ukrajinská armáda trpí i nedostatkem výstroje a lidové příspěvky to nedokáží vše pokrýt a dary rodinných příslušníků jsou asi taky nedostatečné, tak jsme jim my spolu z dalšími zeměmi poskytli aspoň zimní oblečení.

  Tahle válka opravdu neměla být...
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  19:39 19.01.2015

  Ne, tohle opravdu nemá půl roku do uvedení do výzbroje, ledaže by na to dali už hotovej věžovej komplet z něčeho jinýho. To co na tom je nasazený teď je jen takový cvičení "hele co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne, tohle opravdu nemá půl roku do uvedení do výzbroje, ledaže by na to dali už hotovej věžovej komplet z něčeho jinýho. To co na tom je nasazený teď je jen takový cvičení "hele co sem svažil ze šrotu za halou".

  1) 2A42 není kanon, ale jen atrapa, navařená na něčem, co má připomínat masku a možná se to ani neumí hejbat.

  2) ta věžička vyzbrojená GŠ-23 a AGS je věžička pravděpodobně přímo z T-64, na které sundali původní kulomet, dobastlili letecký kanon vybrakovaný z buhvíčeho a "lafetu" granátometu objímkami připevnili přímo na kryt zaměřovací optiky - co by to s touto po pár výstřelech udělalo je nasnadě.

  Detail partie na fotce od deutschmanna:
  http://pds21.egloos.com/pds/20...

  Velitelská věžička na T-64:
  http://data3.primeportal.net/t...

  3) vnitřek věže je úplně prázdný, není tam ani náznak montáže zásobníků (a 30mm hilzny jsou pěkně velké), ani stopa po optice nebo nějakém SŘP.

  4) zatímco střelec by mohl disponovat nějakým zaměřovačem, jehož náznak z dvojky plechu je na věži vyveden vpravo od kanonu, tak velitel naprosto postrádá jakýkoukoliv možnost pozorování okolí vyjma již zmíněného zaměřovače pro kanon.

  Připadá mi to jako snaha ukrajinského vedení ukázat "hele co chystáme, kluci na frontě vydržte a ty nám na to Evropo a USA dejte prachy".

  Pěkná galerie T-64:
  http://www.primeportal.net/tan...

  Ne, Panther (pokud se bavíme o tanku z II. světové) opradu nebyl hotový za pár týdnů.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:02 19.01.2015

  Na Ukrajině vznikla verze OT/BVP na základě tanku T-55 jako izraelský Achzarit. Nebyla tolik pancéřovaná a motor byl přemístěn dopředu. Vozidlo se jmenuje BMP-55.
  Na rozdíl od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Ukrajině vznikla verze OT/BVP na základě tanku T-55 jako izraelský Achzarit. Nebyla tolik pancéřovaná a motor byl přemístěn dopředu. Vozidlo se jmenuje BMP-55.
  Na rozdíl od podvozku T-64, který není vývojově úplně dotažen do konce, podvozek tanku T-55 je pověstný. Ne nadarmo si ho Izraelci ponechali.

  Vztáhnu to na naší armádu. Už jednou jsem zde na AN uváděl možné výhody přestavby tanku T-55 na BVP. Takto, bychom získali typ BVP, který by byl v pancéřování, průchodnosti terénem a výzbroji srovnatelný s novými BVP. Pokud by přestavba byla výhodnější než pořízení nových BVP, tak máme hodně muziky za málo peněz.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  17:53 19.01.2015

  Dušan: jestli chces info z vikendu co se tam dělo tak tady ve zkratce.

  Dneska byl opravdu asi nejtěžši den pro ukrajinsky jednotky na letišti. Rano separatistum se podařilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: jestli chces info z vikendu co se tam dělo tak tady ve zkratce.

  Dneska byl opravdu asi nejtěžši den pro ukrajinsky jednotky na letišti. Rano separatistum se podařilo obkličit cely terminal a odřiznou zasobovaci cestu, ale dobře naplanovany uder delostřelectva a tankove brigady zajistii až 3 cesty k letišti.
  Na jednom useku byl tankovy souboj, kde ukr. jednotka byla zase vitězem a dostala až na 2 km do nepřatelstekho uzemi. A ted probihaji boje na přeměsti Doněcku.
  Nepřitel se stahnul a pali z obydlene časti města
  https://www.youtube.com/watch?...
  Co se tyče letiště tak, tak byl požar, protože separatiste použivai zapalne lahve, ale ten se podařilo uhasit
  https://pp.vk.me/c621125/v6211...
  JInak přesny info neni, jelikož separatiste použivaji rušičku signalu.
  https://pp.vk.me/c622225/v6222...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wladis
  17:40 19.01.2015

  tak neviem ci Rusko este BMP 1 vobec pouziva alebo su len v rezervach a pouzivaju sa BMP 2 a 3.... ale ako nahrada by mal byt Kurganec-25... len kedy zacne seriova produkcia..

  tak neviem ci Rusko este BMP 1 vobec pouziva alebo su len v rezervach a pouzivaju sa BMP 2 a 3.... ale ako nahrada by mal byt Kurganec-25... len kedy zacne seriova produkcia..

 • dusan
  17:06 19.01.2015

  http://lostarmour.info/...

  Ešte k zdroju informácií o stratách ... traba oprášiť ruštinu : )

  http://lostarmour.info/...

  Ešte k zdroju informácií o stratách ... traba oprášiť ruštinu : )

 • dusan
  17:05 19.01.2015

  BVP-čka z rodiny ruských BMP-1 a BMP-2 sú v modernom boji už takmer nepoužiteľné ...

  BVP, ktoré neodolá paľbe polpalcového guľometu je v podste len "autobus" na mierové misie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BVP-čka z rodiny ruských BMP-1 a BMP-2 sú v modernom boji už takmer nepoužiteľné ...

  BVP, ktoré neodolá paľbe polpalcového guľometu je v podste len "autobus" na mierové misie .....

  I Sýria jasne ukazuje, že tito vozidlá sú extrémne zraniteľné .... a ich výhody tj. obratnosť a rýchlosť dnes už vyriešili moderné BVP-čka výkonnými motormi a automatickými převodovkami ...

  Ono sa sice píše o Ukrajine, ale to platí pre všetkých, v rátane našich armád ...

  Zaujímalo by ma, ako to chce riešiť Rusko, lebo sa mi nezdá, že by náhrada těchto koncepčne zastaralých vozidiel bola pre nich priorita ...

  Čo sa týka ukrajinskej úpravy .... pokiaľ viem tak motor by nemal byť problém ... detské choroby motorov 5TD boli už poriešené ....

  Skôr ide o to, či snaha ušetriť využitím existujúcej konštrukcie sa nebudú robiť nežiaducú kompromisy ....

  Ideálnejšie by bol zrejme vývoj nového BVP s pomocou zahraničních partnerov, ktorí by hlavne urýchlili vývoj.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:20 19.01.2015

  Soudě podle tohoto fora: http://defenceforumindia.com/f... byly fotky pořízeny někdy v 2011-2012. To co stojí vedle je očividně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Soudě podle tohoto fora: http://defenceforumindia.com/f... byly fotky pořízeny někdy v 2011-2012. To co stojí vedle je očividně upravený t-64
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:16 19.01.2015

  Tam mají jen dvě rakety napravo. Vlevo je optika.
  Ale zajímalo by mě co je stojí vedle: http://uploads.ru/i/1/E/t/1Ets...

  Tam mají jen dvě rakety napravo. Vlevo je optika.
  Ale zajímalo by mě co je stojí vedle: http://uploads.ru/i/1/E/t/1Ets...

 • saracen
  15:30 19.01.2015

  Ak budem vychádzať z odkazu na foto, vyzerá to tak, že munícia pre granátomet a 23 mm kanon je v tých schránkach akože súčasť RCWS, avšak chýba mi tam spôsob zemeriavania, ale to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak budem vychádzať z odkazu na foto, vyzerá to tak, že munícia pre granátomet a 23 mm kanon je v tých schránkach akože súčasť RCWS, avšak chýba mi tam spôsob zemeriavania, ale to už majú ukrajinci vyriešené na iných RCWS. 4 rakety na bokoch veže sú podľa mňa dostatočné a ďalšie voziť vo vozidle je zbytočné, ale to je iba môj názor, pričom vychádzam z ceny rakiet a tá nie je malá. Problém je asi aj v tom, že nie sú žiadno chránené. Ak uvažujem správne, vo veži je už len munícia pre 30 mm kanón a guľomet čo je typické pre dnešné BVP. Či je ovládanie RCWS veliteľom vozidla zaťažujúce pri jeho inej hlavne rozhodovacej činnosti pri velení tak k tomu sa musia vyjadriť odborníci.
  Inak páčila sa mi koncepcia Šakala, preto že si to spravíma sami, spolu a bla bla bla, ale po tom čo sa stalo na Ukrajine je to len drahá plechová truhla.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  15:13 19.01.2015

  Díky všem za osvětlení. :)

  Díky všem za osvětlení. :)

 • liberal shark
  15:01 19.01.2015

  to saracen : Ano, to je pravda. Otázka zní, kde budou ve vozidle uloženy zásoby munice do obou kanonů, kulometu, granátometu a náhradní PTŘS, kde budou nabíjecí mechanismy a kudy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to saracen : Ano, to je pravda. Otázka zní, kde budou ve vozidle uloženy zásoby munice do obou kanonů, kulometu, granátometu a náhradní PTŘS, kde budou nabíjecí mechanismy a kudy povedou nábojové pásy ? A jak to bude se zaměřovači a SŘP ? V té věži bych tedy sedět nechtěl. Mnohem rozumnější mi přijde návrh od Charlie - do věže klasickou 30 se spřaženým kulometem a PTŘS, na věž OWS s těžkým kulometem nebo granátometem na cíle v horních patrech budov.
  Přetížení velitele tanku obsluhou zbraní se neosvědčilo už Francouzům na začátku WW2.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:00 19.01.2015

  juhelak: Západ jim ale techniku dodat odmítá, takže buď jim zbývají překupníci nebo vlastní opravárenské závody.
  mattea: Očividně je už vozidlo téměř hotové. Vývoj byl přerušen, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Západ jim ale techniku dodat odmítá, takže buď jim zbývají překupníci nebo vlastní opravárenské závody.
  mattea: Očividně je už vozidlo téměř hotové. Vývoj byl přerušen, konflikt trvá už rok, takže pokud začali s dokončovacími pracemi před půl rokem tak už by mohli mít hotový produkt. I Panther vznikl během pár týdnů.
  Skrýt celý příspěvek

 • saracen
  14:52 19.01.2015

  Dobrý deň
  Neviem či sa na obrázky pozerám správne, ale mám pocit, že 23 mm kanón a granátomet sú ako samostatná platforma na veži, také niečo RCWS.
  Čo vy na to ???

  Dobrý deň
  Neviem či sa na obrázky pozerám správne, ale mám pocit, že 23 mm kanón a granátomet sú ako samostatná platforma na veži, také niečo RCWS.
  Čo vy na to ???

 • Charlie
  14:38 19.01.2015

  Takže si to shrňme:
  1) na fotkách v linku od Deutschmanna je nějaká maketa, kde bude možná funkční podvozek, věž je jen atrapa. Přitom dořešení SŘP a systémů zásobování municí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže si to shrňme:
  1) na fotkách v linku od Deutschmanna je nějaká maketa, kde bude možná funkční podvozek, věž je jen atrapa. Přitom dořešení SŘP a systémů zásobování municí, ovládání kanonů atp. je docela oříšek.

  2) Využít podvozek T-64 zní možná jako dobrý nápad, ale jestli použili motory řady 5TD, tak si koledují o průšvih. Motor je sice kompaktní a má na dobu vzniku vysoký výkon, ale je až extrémně náročný na údržbu a lije se do něj speciální mazivo, bez nějž rychle umírá (a v SSSR ho byl chronický nedostatek).

  3) Kanony GŠ-23 nejsou dva, ale jedná se o jeden kanon s dvěma hlavněmi (na protipohybu hlavní je založena funkce automatiky)

  Přítomní diskutující psrávně poukazují na logistickou náročnost zásobování tolika typy munice, velitel stejně nebude schopen efektivně obsluhovat kulomet a zároveň velet, stačil by mu buď jen granátomet, nebo spíše kulomet stejné ráže jako spřažený (PKT).

  Osobně si myslím, že zavedení do výzbroje ukrajinci nestihnou, na tomhle werku je ještě spousta práce.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:18 19.01.2015

  to Lopoz - Představná mříž sice jakž-takž chrání před hlavicemi RPG, ale proti střepinám granátů a hlavně těžkým kulometům moc ne. Třeba taková Šilka, NSVT nebo palebný přepad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Lopoz - Představná mříž sice jakž-takž chrání před hlavicemi RPG, ale proti střepinám granátů a hlavně těžkým kulometům moc ne. Třeba taková Šilka, NSVT nebo palebný přepad salvových raketometů dokážou mezi BVP-1/2 způsobit úplný masakr.

  to Detschmann - Také jste si všiml toho "Merkava-like" tanku na fotografii vpravo ? Velmi zajímavé. Tato přestavěná platforma vypadá docela slibně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  14:17 19.01.2015

  Ochranná mříž šíleně vozidlo zvětšuje. Na tomto obrázku je to hezky vidět http://www.acr.army.cz/scripts...
  Bude to tak 40 cm na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ochranná mříž šíleně vozidlo zvětšuje. Na tomto obrázku je to hezky vidět http://www.acr.army.cz/scripts...
  Bude to tak 40 cm na každou stranu.
  Navíc je mříž velmi náchylná na poškození. Je to jen tenká pásová ocel, která má problém i při projetí větším křovím.

  velký cíl = snadnější zásah

  Na tomto stroji je ještě mnoho práce.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  14:15 19.01.2015

  Podle mne BMP-64 je pro dnešní ukrajinskou armádu ideálním řešením. Silná pancéřová ochrana, dostatečný prostor pro výsadek )na rozdíl od stísněných prostorů BMP-1/2), velmi dobrá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mne BMP-64 je pro dnešní ukrajinskou armádu ideálním řešením. Silná pancéřová ochrana, dostatečný prostor pro výsadek )na rozdíl od stísněných prostorů BMP-1/2), velmi dobrá průchodnost. Navíc - lze tak využít podvozky starších T-64, kterých má ukrajinská armáda hodně.
  Osobně také jen pochybuji nad tou výzbrojí, především kanon GŠ-23 mi připadá vzhledem k přítomnosti 30 mm kanonu jako nadbytečný.
  Obdobně tak bych hodnotil i další, navazující kolový BMPK-64, který využívá korbu T-64, ale má kolový (8X8) podvozek. Je podle mne pro dnešní boje vhodnější než sice velmi pohyblivý, ale jen lehce pancéřovaný BTR-70/80
  Skrýt celý příspěvek

 • Lopoz
  14:01 19.01.2015

  No celá ta věž je tak zajímavě svařená a to navaření kanonu, no nevim. Přijde mi to jako taková práce na koleně aby bylo co prezentovat. Dost bych se divil kdyby věž uměla něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No celá ta věž je tak zajímavě svařená a to navaření kanonu, no nevim. Přijde mi to jako taková práce na koleně aby bylo co prezentovat. Dost bych se divil kdyby věž uměla něco jiného než jen se otáčet. Ale jinak to docela jde pokud je to předprodukční verze.
  Pokud mají ty transportéry takový problem s RPG tak proč nepoužívají uchranou mříž?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  13:46 19.01.2015

  Lopoz: je to takové hodně rychle dělané, jakoby nebyly prostředky a dělalo se to z toho co bylo na dílně.
  Jinak nápad mít stejný podvozek pro IFV a MBT včetně motoru je velice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lopoz: je to takové hodně rychle dělané, jakoby nebyly prostředky a dělalo se to z toho co bylo na dílně.
  Jinak nápad mít stejný podvozek pro IFV a MBT včetně motoru je velice dobrý nápad. Ikdyž toto mají mnohem lépe vymyšlené a provedené Izrealci a jejich Merkava a Namer poslední verze.

  Přiznejme si BVP uvnitř taky nevypadá moc vábně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lopoz
  13:14 19.01.2015

  No podle těch fotek v odkazu co posílal Deutschmann mi to přijde zbastlený dost narychlo.

  No podle těch fotek v odkazu co posílal Deutschmann mi to přijde zbastlený dost narychlo.

 • liberal shark
  12:40 19.01.2015

  to mattea : Ukrajina funguje v režimu válečného hospodářství, to se pak dá dokázat ledacos.
  to otecko : Naprostý souhlas ...

  to mattea : Ukrajina funguje v režimu válečného hospodářství, to se pak dá dokázat ledacos.
  to otecko : Naprostý souhlas ...

 • otecko
  12:11 19.01.2015

  Doufám, že si toto přečtou i naši výzbrojáři, když budou náhodou koketovat s Šakalem.... doufám, že ztráty ukrajinců je dostatečně namotivují toto BVP odmítnout.

  Doufám, že si toto přečtou i naši výzbrojáři, když budou náhodou koketovat s Šakalem.... doufám, že ztráty ukrajinců je dostatečně namotivují toto BVP odmítnout.

 • Deutschmann
  11:43 19.01.2015

  Ono je otázka jak moc byl tento projekt rozpracován. Jestli byl na 90% dokončen, tak to může být velmi rychlé (klidně i půl roku, včetně testů).
  Výsledek asi nebude v kvalitě IFV ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono je otázka jak moc byl tento projekt rozpracován. Jestli byl na 90% dokončen, tak to může být velmi rychlé (klidně i půl roku, včetně testů).
  Výsledek asi nebude v kvalitě IFV Puma, ale bude lepší než BMP1/2.
  Vzhledem k tomu že na obrázku je prototyp. Tak lze usuzovat že na projektu je relativně mnoho práce hotovo.
  Největší problém podle mě je přesun motoru do přední části.
  Věž je možné použít z BMP 2

  Ale jak píše Liberal shark, 5 druhů munice je dost a kdo bude všechny ty zbraně obsluhovat. Na 90% činností se bude používat kanón 30 mm + spřažený kulomet.

  Zde je více fotek:
  http://korearms.egloos.com/112...
  http://bbs.tiexue.net/post_571...
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:13 19.01.2015

  Nevim jestli v situaci jakém se nacházi mohou čekat než se tohle dostane do výzbroje. Jednodušší by pro ne bylo nakoupit na zapadě větší množství vyřazované techniky. Už z duvodu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevim jestli v situaci jakém se nacházi mohou čekat než se tohle dostane do výzbroje. Jednodušší by pro ne bylo nakoupit na zapadě větší množství vyřazované techniky. Už z duvodu jak rychle tu techniku ztrácí. Jen předevčírem přišli 6 tanků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  11:05 19.01.2015

  mattea:
  Mozna by ses divil co dokazi udelat a obetovat ukrajinci pro svou vlast. Zvlaste v dobe valky. Od obycejnych ukrajincu jde pro armadu obrovska financni podpora. Nerikam, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mattea:
  Mozna by ses divil co dokazi udelat a obetovat ukrajinci pro svou vlast. Zvlaste v dobe valky. Od obycejnych ukrajincu jde pro armadu obrovska financni podpora. Nerikam, ze zrovna financuji vyvoj nového obrnaku, protoze to nevim, ale mozne to je vzhledem k tomu, jak pomahaji svym lidem ukrainci, kteri ziji u nas.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  10:43 19.01.2015

  Cesta přes Namer se mi vždycky líbila, ovšem nejsem si jist, že by byla tolik vhodná i do našich podmínek. Vysvětlil by mi někdo, jak si Ukrajina může dovolit v současné situaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cesta přes Namer se mi vždycky líbila, ovšem nejsem si jist, že by byla tolik vhodná i do našich podmínek. Vysvětlil by mi někdo, jak si Ukrajina může dovolit v současné situaci zafinancovat vývoj a výrobu čehokoliv? Domníval jsem se, na základě článků a debat na AN, že UA je na tom ekonomicky hůř, než ČR...
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:15 19.01.2015

  Impozantní vozidlo, ale jak zvládnou zásobovat municí 5 různých zbraní ? Opět se prokázalo, že vozidla řady BVP-1/2 jsou na tom dnes podobně jako lehká jízda po zavedení kulometů.

  Impozantní vozidlo, ale jak zvládnou zásobovat municí 5 různých zbraní ? Opět se prokázalo, že vozidla řady BVP-1/2 jsou na tom dnes podobně jako lehká jízda po zavedení kulometů.