BMPT72: Ruský bijec pěchoty

Foto: BMPT72 alias Terminator 2 / UralVagonZavod

Ruská firma UralVagonZavod již řadu let vyvíjí a intenzivně nabízí vozidlo určené k ochraně tanků – BMPT (Боевая машина поддержки танков). Bohužel BMPT nezavedla ve významnějších počtech ruská, aní žádná zahraniční armáda. UralVagonZavod proto na výstavě Russian Arms Expo 2013 představil nejnovější provedení svého ochránce tanků - BMPT72, neboli Terminator 2.

BMPT "Terminátor" na první pohled ohromuje obrovskou palebnou silou, cestu do výzbroje ruské armády si nenašel. V současné době ruští vojáci využívají čtveřici vozidel ke zkouškám a testům. Jediným zahraničním uživatelem je pak Kazachstán, kde operují tři původní BMPT.

BMPT využívá podvozek tanku T-72. Avšak koncepce vozidla nedovolovala a nedovoluje využít podvozků stávajících tanků T-72. Každé vozidlo BMPT je tak vyrobeno jako zbrusu nové. Důvodem je především speciální nástavba podvozku, ve které jsou umístěny granátomety a na které je usazena bezosádková věž, 

Foto: BMPT72 alias Terminator 2. Bezosádková věž na upravené věži převzaté z tanku T-72. / UralVagonZavod

Naproti tomu BMPT72 dokáže využít podvozky stávajících tanků T-72, kterých v ruské armádě slouží stále kolem 20 000 kusů. Díky využití stávajících podvozků T-72 je tak cena BMPT72 rapidně nižší, než u původního BMPT. Jde samozřejmě o argument, na který armády slyší.

Nové BMPT72 došlo oproti svému předchůdci poměrně zásadních konstrukčních změn. Speciální nástavbu podvozku u původního BMPT nahradila upravena tanková věž se zbraňovou stanicí.

Samotný podvozek převzatý z T-72 dostal lepší ochranu – reaktivní pancéřování na věži a odsazené keramické pláty na bocích korby. Zákazníci si také mohou vybrat ze dvou motorů, buď původního B84MC o výkonu 625 kW (850 koní), nebo nového B92C2 o výkonu 736 kW (1000 koní).  

Foto: BMPT72 alias Terminator 2. Podvozek je převzat ze seriového T-72. / UralVagonZavod

 

Vozidlo postrádá dvojici 30mm granátometů a také zásobu 2100 30mm granátů. Díky absenci granátometů klesl počet posádky z pěti lidí na tři osoby. Hmotnost stroje tak mohla klesnout o čtyři tuny, na 44 tun.

Hlavní výzbroj však zůstala nedotčená. Rozhodující palebnou sílu tvoří dvojice 30mm rychlopalných kanónů s kadencí 600 ran/minutu. Pro boj s obrněnými cíli, vrtulníky nebo odolnými cíli (bunkry) pak čtveřice řízených střel 9M120 ATAKA s dostřelem 6000 metrů.

Připomeňme, že Armáda České republiky má stále ve výzbroji desítky nemodernizovaných tanků T-72. Pokud Armáda ČR nemá zájem kupovat ruské zbraně, možná si alespoň může vzít příklad z ruské reinkarnace tanku T-72 do podoby bijce pěchoty BMPT72. 

Zdroj: Defense-Tech 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  16:05 06.10.2013

  Zajimave, potencialne uzitecne v boji, ackoliv na radoby "expedicni" podobu ACR mozna trochu obtizne prepravitelne. Zajimalo by me, jestli by proti pechote a bunkrum nebylo vhodnejsi pouzit misto (nyni vypustenych) granatometu minomety, lafetovane po izraelskem zpusobu a dve nebo tri bezosadkove kulometne veze. Ten kanon bude uzitecny tak proti vrtulnikum, lehkym opernym bodum pechoty a lehceji pancerovanym vozidlum.

  Take spoluprace s drony (nebo treba vlastni mensi VTOL UCAV) a spoluprace s pechotou vlastni strany by byla dost uzitecna.

  Na druhou stranu, kdyz ACR ma kvuli penezum trable s uniformami, tezko bude nakupovat neproverene protipechotni tanky. A cr firmy si to samy jentak nelajznou, zkusit neco v tom smyslu vyzkoumat za vlastni prachy.

 • Charlie
  15:18 03.10.2013

  V ATM nedávno vyšel článek od ruského autora o původním prototypu tohoto vozidla, ve kterém bylo poukazováno na kontrukční nedostatky původního typu.

  Pokud jde o granátomety, u nich to byly především malé úhly náměru a odměru a pak také relativně nízká zásoba munice u zbraní, která by došla už po několika minutách intenzivního boje a bylo by nutno přebíjet - což by pro osádku v dotyku s nepřítelem bylo fatální.

  Druhým, ještě závažnějším nedostatkem, je řešení hlavních zbraní - svojice 30mm 2A42 je jistě impozantní, ale poroz - zbraně nebyly uzpůsobeny pro střelbu současně, nýbrž každý disponoval zásobníkem nabitým jinou municí (typicky jeden s HE a API, druhý s APDS nebo nějakou vysoce průbojnou). Jedinou "výhodou" zvoleného řešení bylo tedy vezení zbytečných stovek kilogramů navíc (hmotnost velké lafety a jedné zbraně).

  Proč přesně ruská armáda tyto vozidla nekoupila není jisté, ale ty konstrukční vady v tom nejspíš hrály svou roli. Je otázkou, jak se s nimi v UralVagonZavodu vypořádali.

 • David
  15:07 03.10.2013

  Tady myslím nejde o to, zda to je či není ruské, ostatně něco podobného by dokázaly vyvinout i české firmy (a přebytečných T-72 máme stále ještě relativně dost). Je to spíš otázka koncepce - Rusku se tento typ hodí třeba pro operace v Čecensku, ale České republice by byly k ničemu

 • ovd77
  09:57 03.10.2013

  Pokud Armáda ČR nemá zájem kupovat ruské zbraně, možná si alespoň může vzít příklad z ruské reinkarnace tanku T-72 do podoby bijce pěchoty BMPT72.

  Tota věta je velice slušně napsaná a v podstatě ukazuje,co se tu děje.
  Od roku 89 je vše ruské a vše západní dobré.

  Ale osobně si myslím,že nic podobného ve výzbroji AČR nebude,jelikož na to nebudou mít peníze...

 • lorgarius
  09:11 03.10.2013

  Ako koncept "tazkeho protipechotneho stroja", na ktory sa da pouzit podvozok T-72, ktore sa postupne nahradzuju niecim modernejsim sa mi myslienka BMPT72 celkom paci. Aj ked tie granatomety by sa do mestskych bojov asi hodili. Podla zatial oficialne nepotvrdenych info ktore som zachytil na nejakom ruskom webe, Alzirsko malo prejavit zaujem. Tak som zvedavy ci sa terminator 2 docka sirsieho rozsireni ako jeho predchodca a mozno aj nejakej bojovej akcie.