Bod zlomu: Spojené státy zastavují dodávky zbraní do Izraele

Bod zlomu: Spojené státy zastavují dodávky zbraní do Izraele
Izraelská armáda v Rafáhu / IDF (Zvětšit)

Americký prezident Joe Biden minulý týden rozhodl o pozastavení vývozu útočných zbraní do Izraele. Bílý dům se obává rozsáhlého útoku na Rafáh, poslední velkou baštu Hamásu v Gaze, ve kterém se nachází přes milion civilistů. Toto politické rozhodnutí souvisí s odmítavým postojem části Demokratické strany vůči podpoře Izraelců a Bidenovou snahou o znovuzvolení v listopadových prezidentských volbách.

Vztahy mezi USA a Izraelem jsou bez ohledu na stranickou příslušnost vládnoucího prezidenta tradičně velmi blízké. O Izraeli se proto někdy s nadsázkou mluví jako o 51. státu Spojených států. Jak uvádí washingtonský časopis Foreign Policy, současný americký prezident Joe Biden v Demokratické straně reprezentuje starší generaci neochvějných zastánců Izraele. Mladší generace demokratů je k americké podpoře mnohem skeptičtější a boj za lidská práva Palestinců považuje za stejně, ne-li více záslužný.

Od založení Izraele se Bílý dům několikrát pokusil ovlivnit jeho politické rozhodování pohrůžkou zastavení pomoci. Americký prezident Dwight Eisenhower během suezské krize tlačil na židovský stát hrozbou sankcí, aby stáhl své jednotky ze Sinaje. Ronald Reagan později v době eskalace násilí na Blízkém východě pozdržel dodávku stíhaček F-16 izraelským ozbrojeným silám. Prezident George Bush v roce 1991 zadržel americké úvěrové záruky ve výši 10 miliard dolarů ve snaze zastavit rozšiřování izraelských osad v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Bidenova kampaň s cílem ovlivnit politické rozhodování Izraele se projevila v únoru letošního roku. Bílý dům tehdy uvalil sankce na čtyři osadníky ze Západním břehu Jordánu, kteří se podle americké vlády dopustili násilí vůči Palestincům. Sankce blokují jejich přístup k jakémukoli majetku nebo aktivům držených ve Spojených státech a zabraňují jim přijímat finanční prostředky, zboží nebo služby, které procházejí americkým finančním systémem. Demokratický senátor Ben Cardin uvalení sankcí označil za „silný signál proti extrémním aktivitám, které někteří osadníci na Západním břehu podnikají“.

Foreign Policy koncem dubna navíc přinesl zprávu o Bidenových plánech omezit americkou vojenskou pomoc jednotce izraelských obranných sil Netzah Yehuda. Tuto jednotku někteří američtí představitelé podezřívají z porušování lidských práv. V nejznámějším zveřejněném případě Netzah Yehudu obviňují ze smrti 78letého amerického Palestince Omara Assada, jenž v roce 2022 zemřel po násilném zadržení a ponechání přes noc venku nedaleko kontrolního stanoviště.

Nedávné a prozatím nejzásadnější rozhodnutí Bílého domu k tomu pozastavuje dodávky těžkých bomb do Izraele. Anonymní zdroje z americké vlády citované stránkami Defense News hovoří o stopnutí zásilky 1800 900kg bomb a 1700 225kg bomb. V zákulisí se rovněž spekuluje o přehodnocení dalších dodávek, například naváděcích souprav JDAM (Joint Direct Attack Munitions). Spojené státy se soustředí na větší bomby s ničivými následky pro hustou městskou zástavbu. Prezident Biden minulý týden zopakoval, že izraelské vojenské akce v okolí Rafáhu sice „zatím“ nepřekročily jeho červenou linii, stále ale očekává mnohem více snahy ochránit životy civilistů v Gaze.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

PREMIUM Profackování realitou: Izrael nedokáže zničit kořeny Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že cílem izraelských obranných sil (IDF) je „zcela ...

PREMIUM Hizballáh s Izraelem koketují s válkou v Libanonu, část 1.

Od chvíle, kdy Izrael zahájil invazi do Gazy s cílem zničit Hamás po útoku ze 7. října, si Izrael a ...

PREMIUM V Pásmu Gazy už zemřelo 271 izraelských vojáků a podle Hamásu 34.943 Palestinců

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy už od loňského října zemřelo nejméně 34.943 Palestinců a dalších ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.