Boj o ukrajinské nebe: Rovnováha se posouvá ve prospěch Ruska

Boj o ukrajinské nebe: Rovnováha se posouvá ve prospěch Ruska
Ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101 / gur.gov.ua (Zvětšit)

Ukrajina má za sebou těžký začátek roku 2024. Země je po dvou letech bojů vyčerpaná, teploty v Kyjevě klesají pod -10 °C a ukrajinská ofenziva, které se nepodařilo přerušit pevninské spojení mezi Ruskem a Krymem, se téměř zastavila. Mezitím se naplno rozjely ruské letecké útoky - doplněné íránskými drony a podle USA i severokorejskými balistickými raketami. Rusko dokáže během jednoho úderu vypustit desítky bezpilotních letounů a raket, z nichž ukrajinská protivzdušná obrana obvykle zachytí 80 %.

„Nemám čas počítat všechny údery,“ uvedl mluvčí ukrajinského letectva plukovník Jurij Ignat. Pokračující ruské nálety podle něj představují riziko vyčerpání ukrajinských zásob munice pro systémy protivzdušné obrany (PVO). „Potřebujeme další zásoby... pravidelné zásobování.“ Jak uvedl britský deník Financial Times, rozsah a sofistikovanost nejnovějších ruských útoků ve srovnání s loňskou zimou pokročily na vyšší úroveň.

Jen mezi 29. prosincem a 2. lednem Rusko proti Ukrajině použilo více než 500 bezpilotních letounů a raket, informovali představitelé ukrajinské vlády. Moskva letos mění taktiku s cílem „vyřešit problém“ ukrajinské PVO. Hlavním cílem se stává spíše ukrajinský obranný průmysl, jako například kyjevská zbrojovka Arťom, než energetická síť, kterou se Rusové pokoušeli zničit minulou zimu. Pečlivě naplánované útoky bezpilotních letounů a raket se obranné systémy zpravidla pokoušejí překonat v několika vlnách. Ve dnech 30. prosince a 2. ledna došlo dle Bílého domu navíc k nasazení severokorejských balistických raket, z nichž jedna překonala vzdálenost 460 kilometrů od místa odpalu na ruském území.

O více než týden později následoval třetí mohutný úder, v jehož průběhu Moskva vypustila 40 dronů a raket včetně balistických střel. Ruské ministerstvo obrany označilo za cíl útoku ukrajinský „vojensko-průmyslový komplex“. Ukrajinská PVO osm cílů sestřelila, dvacet dalších pak zarušila pomocí prostředků elektronického boje.

„Rusové se snaží vyřešit problém ukrajinské protivzdušné obrany,“ domnívá se Dara Massicotová z washingtonské Carnegieho nadace. „Pokud se jim to podaří a Ukrajina nebude moci bránit svůj vzdušný prostor, bude to obrovský problém. Rusku se tím otevře cesta k vyslání těžkých bombardérů.“ K prolomení ukrajinské obrany Moskva nejprve vypouští pomalu se pohybující bezpilotní letouny, poté nízko letící podzvukové střely s plochou dráhou letu a nakonec balistické rakety letící k cíli několikanásobkem rychlosti zvuku.

Nejnebezpečnější ruskou střelou je „kvazi-balistická“ Kinžal − v podstatě ze vzduchu vypouštěná raketa Iskander. Moskva také využívá zmíněné Iskandery a obdobné severokorejské KN-23. Ukrajinská PVO takové kombinaci čelí jen s vypětím všech sil. Pouze americké Patrioty umí účinně ničit Kinžál, Iskander a KN-23. Minimálně jedna baterie chrání Kyjev, další pendluje (pendlují) po Ukrajině a ad hoc slouží k různým účelům – například k přepadům ruských letadel, což nedávno pocítily ruské Su-34 a A-50.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 3.

Tento poslední článek třídílného seriálu navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander ...

Ukrajina získá německé protiletadlové systémy IRIS-T SLM

Německá Diehl Defence dodá Ukrajině systém (baterii) protivzdušné obrany (PVO) IRIS-T SLM (Infra-Red ...

PREMIUM Ukrajinská protivzdušná obrana proti ruským raketám Iskander

Rusko pokračuje v raketových útocích na ukrajinská města. Při pondělním dopoledním útoku na Kyjev ...

PREMIUM Dodávky ruských bojových letadel v roce 2023

Polský vojenský portál Defence24 přinesl analýzu dodávek ruských bojových letadel v roce 2023. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.