Boj proti dronům na Ukrajině: Vampire s laserově naváděnými střelami APKWS

Boj proti dronům na Ukrajině: Vampire s laserově naváděnými střelami APKWS
Vampire na vozidle Humvee při nakládce do dopravního letadla C-17 Globemaster III / U.S. Navy (Zvětšit)

Na Ukrajině již působí samohybné protiletadlové raketové komplexy velmi krátkého dosahu VAMPIRE (Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment) od firmy L3Harris. Efektorem jsou laserem naváděné střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapons System). Podle prvních zpráv je Vampire velmi účinný v boji proti íránsko-ruským dronům Šáhid-131/136.

Systém Vampire nepochybně zaujal ruská odborná média, což potvrzuje jeho potenciální schopnosti a efekt na bojišti. Článek o Vampire aktuálně přinesl ruský blog BMPD, což je neoficiální a neformální blog moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST).

Ruský zájem není překvapivý. Vampire dokáže efektivně bojovat s íránsko-ruskými drony. Rusové vysílají Šáhidy každou noc na Ukrajinu s cílem vyčerpávat a zatěžovat ukrajinskou protivzdušnou obranu (PVO). Ideální scénář pro Rusy je sestřelení Šáhidu drahou a nedostatkovou střelou země-vzduch, nedej Bože například střelou Patriot. Současně drony Šáhid odvádějí pozornost ukrajinské PVO při ruských komplexních a masových raketových úderech – proto Rusové často volí pro Šáhidy na první pohled zbytečně dlouhé lety v obtížném nebo urbanizovaném terénu, aby ukrajinské mobilní týmy PVO, vyhrazené pro boj s drony Šáhid, měly maximum práce s jejich nalezením a zničením. Například při masivním úderu z 29. března nálet Šáhidů na Ukrajinu – od vzletu do zničení posledního kusu – trval osm a půl hodiny.

Mezi ukrajinskými odborníky proto zaznívají poměrně „exotické“ nápady – pro boj s drony typu Šáhid se jeví jako ideální turbovrtulová letadla, jako brazilský EMB 314 Super Tucano nebo bojový vrtulník AH-1Z Viper. Super Tucano lze osadit kulomety, kanony a zejména střelami vzduch-vzduch Sidewinder. Jeho maximální rychlost 530 kilometrů za hodinu umožňuje drony Šáhid zachytit a dohnat.

Generál James B Hecker, velitel amerických vzdušných sil v Evropě a Africe USAFE-AFAFRICA (United States Air Forces in Europe – Air Forces Africa) na konci března odhalil sofistikovaný způsob, jakým Ukrajinci sledují lety íránsko-ruských dronů na svém území.

Ukrajinci pomocí sítě mobilů vytvořili akustickou detekční síť složenou z 8000 mikrofonů umístěných na dvoumetrových stožárech. Mikrofony sledují charakteristickou zvukovou stopu nízko letících dronů Šáhid. Nepochybně také střel s plochou dráhou letu, vrtulníků a nízko letících letadel.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Řecká armáda úspěšně otestovala český raketomet RM-70 Vampire z Excalibur Army

Armáda Řecka již nějaký čas plánuje rozsáhlou modernizaci svého dělostřelectva, aby se zvýšily jeho ...

PREMIUM VAMPIRE: Laserová munice pro ukrajinsko-ruskou opotřebovací válku

V rámci posledního balíčku v hodnotě tři miliardy dolarů (74 miliard Kč) Spojené státy Ukrajině ...

PREMIUM Válka dronů: Pentagon začne masově vyrábět a nakupovat drony

Během 18 až 24 měsíců Pentagon pro všechny složky Ozbrojených sil Spojených států koupí tisíce ...

První pohled do ruské továrny na íránské kamikaze drony Šáhid

Na internetu se poprvé objevilo video ruské továrny, kde dochází k licenční výrobě íránského ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.