Boj proti válečným traumatům

-
17. 9. 2011
-
0 komentářů
-
Pavel Klásek
Vojenští lékaři testují nový nástroj k léčbě posttraumatické stresové poruchy (PTSP) pomocí tzv. neurofeedbacku (NFB), neboli snímaní mozku se zpětnou odezvou. Lékaři si od metody slibují účinnější léčení válečných traumat, kterými trpí mnozí vojáci při návratu z bojového nasazení. Válečný stres a prožité válečné hrůzy je možné pomocí NFB léčit také přímo v polních podmínkách. Cíl je svým způsobem prostý. Zbavit vojáky válečných traumat a začlenit je do normálního života, stejně jako možnost povolat je k dalším vojenským úkolům.
Samotná metoda NFB spočívá v přiložení EEG elektrod na hlavu pacienta, kterými se snímá jeho mozková aktivita. Lékař sleduje mozkovou činnost, zatímco pacient sleduje na obrazovce video. Nejčastěji se jedná o animace jedoucího auta, letícího letadla či kvetoucí květiny.
Animace přímo reagují na činnost pacientova mozku. Žádoucími projevy mozku jsou klid a soustředění. Pokud tohoto pacient dosáhne, je odměněn pozitivními podněty objevujícími se na obrazovce.
Cvičení napomáhá vytvoření silnějších nervových spojení - synapsí v centrálním nervovém systému. Cílem je posílení schopnosti se soustředit a lepší vyrovnanost osobnosti. Stimulace je rovněž podpořena uvolňováním příjemné vůně či vibracemi předmětů, které třímá pacient v rukou. Lékař podle stavu pacienta vnáší do stimulace další podněty a řídí sezení.
V současnosti se k léčbě PTSP používá široké spektrum antidepresiv - v některých případech je stejně účinné také placebo. Nejdříve je však nutné podstoupit psychoterapii, kdy se pacient srovnává s prožitou událostí. Právě kombinace psychoterapie a NFB dosahuje při testech výborných výsledků.
I přes tyto úspěchy je metoda u většiny expertů na neurovědy zamítaná. Dr. Andrew Leuchter, profesor na Jane and Terry Semel institutu pro neurovědy a lidské chování při Kalifornské universitě, říká: "Nepřekvapilo by mě, pokud se na úspěchu NFB podílel především placebo efekt. Většímu rozšíření terapie brání dosud nevypracovaná klinická studie.“
Armádní psychiatr Dr. Agustin Gomez, který začal používat NFB při nasazení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu, však řekl:
"Mí pacienti nebyli připraveni jít zpátky do boje. Byli nebezpeční jak pro sebe, tak pro své jednotky. Avšak po 10 sezeních s využitím NFB mnohem lépe spali. Byli méně podráždění a vykonávali své úkoly lépe."
Dr. Jerry Wesch, důstojník zodpovědný za program starající se o vojáky postižené PTSP ve Fort Hood přidává: "Rád bych, aby tuto terapii podstoupil každý voják, který projde mými dveřmi."
Armáda Spojených států amerických dosud koupila pouze hrstku NFB jednotek. Cena za přístroj není nikterak malá, pohybuje v rozmezí 70 000 až 100 000 tisíc korun za kus.
Každá činnost, která má za úkol léčit lidskou duši je vítaná. Podle mého názoru tento druh terapie najde své využití nejen v armádě, ale také u obětí povodní, požárů, těžkých úrazů, znásilnění a jiných neštěstí, která zanechávají hlubokou ránu v lidské duši.
Názor odborníka...
Téma válečných traumat je v AČR stále trochu opomíjené. Je to i logické. Naše armáda přeci nikde nebojuje, tudíž nemůžeme mít vojáky s válečnými traumaty. Opak je samozřejmě pravdou, a naštěstí si to už uvědomuje i velení AČR. Dobrá zpráva je, že se nesoustředí jen na řešení problému, ale i na jeho prevenci. "Jak se zachovám, až se začne střílet? Jak se zachovám, až vedle mě někdo zemře? Dokážu vůbec zabít? A co pak budu dělat?" To jsou otázky, které si nejspíš pokládá dost vojáků, kteří aktivně plní úkol mimo základnu v neklidném Afghánistánu. A na tyto otázky jim pomáhá odpovědět tým psychologů specializující se právě na válečná traumata.
mart, 2.výsadková rota
Zdroj: The Daily
Související články
Elektronická telepatie na dosah ruky
Ne, nebojte se. V rubrice „technologie budoucnosti“ nemáme v plánu popisovat svět Star Treku, ale ...
-
01.09.2011
-
2 komentářů
-
Pavel Klásek
VIDEO: Spojenečtí vojáci brání ambasádu proti útoku povstalců
Velení ISAF zveřejnilo několik video záznamů, které zobrazují útok povstalců na americkou ambasádu v ...
-
16.09.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Americký voják po 11. záři 2001
Útok na světové obchodní centrum WTC byl strašlivou události. Neméně kruté bylo (a stále je) i ...
-
20.09.2011
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25
O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...
-
11.10.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Načítám diskuzi...