Boj s obezitou v armádě

Obezita v armádě
Foto: Voják musí být v dokonalé fyzické kondici / US Army

Představa laika o americkém vojákovi je na základě filmů nebo televizních zpráv následující: špičkově vycvičený svalnatý chlapík, který nemá problém vrhnout se do největšího nebezpečí. Zároveň je neuvěřitelně citlivý, díky čemuž se někdy dostává do situací, kdy mu může pomoci jen odborník (psycholog či psychiatr).Epidemie obezity v americké armádě

Pomiňme psychickou část a pojďme se podívat na „fyzično“. Mezi lety 1998 a 2010 se počet aktivního vojenského personálu, označeného jako obézní či s nadváhou, více než ztrojnásobil. V roce 2010, 86 186 amerických vojáků, neboli 5,3 % živé síly, obdrželo přinejmenším jednu klinickou diagnózu nadváhy. 

 

Tento trend přiměl americkou armádu přehodnotit své vzdělávací programy. Velitelé zároveň dostali úkol obézní vojáky bez milosti vyřadit z armády. "Zdraví, síla a fit forma, jsou nezbytné prvky pro národní bezpečnost," řekl nadporučík. Leslie Hull-Ryde, mluvčí Pentagonu. "Naší členové musí být fyzicky připraveni k nasazení, v co nejkratší době, kdekoliv na světě za velmi těžkých a náročných podmínek." Během prvních 10 měsíců loňského roku, americká armáda „vykopla“ 1625 vojáků za to, že jsou z formy. Jde o 15× více vojáků než roce 2007, kdy vrcholilo válečného nasazení americké armády v cizině. 

 

V rámci mandátu dojde ke snížení sil o desítky tisíc vojáků v příštích letech. "Během válečného období, kdy jsme byli nuceni stupňovat počet vojáků, jsme neměly na fyzické standardy vysoké požadavky, protože jsme potřebovali muže v zámoří, vyplnit čety a brigády," řekl Stew Smith, bývalý Navy SEAL a fitness expert, který navrhl cvičební postupy pro členy služby.

 

Obezita v armádÄ› Foto: Ve válečném období se v americké armádě na fyzičku moc nehledělo / archiv autora

 

Generálporučík ve výslužbě Mark Hertling řekl, že byl ohromen tím, co našel v roce 2009, kdy byl přidělen k přepracování školicího systému americké armády. Sedmdesát pět procent civilistů, kteří chtěli vstoupit do armády, nebyli způsobilí, řekl. Obezita je hlavní příčinou. Vzhledem k tomu, že války v Iráku a Afghánistánu napjali personální kapacitu amerického vojska, armáda udělovala výjimku i za normálních okolností zcela nezpůsobilým nováčkům - například lidem, kteří byli obézní, nebo kteří měli záznam v trestním rejstříku. 

Ve zdravém těle, zdravý duch

Ale teď, díky rozkazu snížení aktivních členů americké armády (US Army) z 570 000 na 490 000 v roce 2017, armáda nařídila velitelům vyřadit nevyhovující jedince. "Využijme tuto skutečnost jako příležitost formovat naši armádu tím, že si ponecháme jen ty nejlepší vojáky," napsal ministr vnitra John M. Mchugh americké armádě. 

Natur sportDalší tři složky amerických ozbrojených sil - námořnictvo (US Navy), námořní pěchota (US Marine Corps) a letectvo (US Air Force) neposkytují údaje o propouštění za nesplnění „fitness“ normy. Tyto složky, mnohem menší než US Army, nejsou nuceny zmenšovat tak rychle a dramaticky svůj personál.

 

Můžeme si z výše uvedených odstavců vzít nějaké poučení? Pokud se chceme držet v absolutní fyzické kondici, být zdravý a připravený plnit ty nejtvrdší vojenské úkoly, můžeme se inspirovat u speciálních jednotek. Členové elitních jednotek se drží v mnohem lepší kondici a berou mnohem více doplňků výživy. Jaké jsou ty hlavní? Liší se od běžných sportovců?

 

U.S. Army Research Institute of Environmental Medicine přišel se studií, kde sledoval tři složky americké armády cvičící elitní vojáky. Základní téma znělo: Pravidelné používání doplňků výživy, alespoň 1 x týdněTop 10 nejpoužívanějších doplňků v elitních složkách americké armády

Rangers

1. Sacharido-iontové nápoje 70 %

2. Multivitamíny 28 %

3. Creatin 23 %

4. Proteiny/Aminokyseliny 23 %

5. Tyčinky 22 %

6. Antioxidanty 20 %

7. Rostlinné produkty (Ženšen, česnek) 13 %

8. Androstenedione 8 %

9. Vitamin C 7 %

10. Vitamin A 4 %

 

Special Forces (Zelené barety)

1. Sportovní nápoje 36 %

2. Multivitamíny 32 %

3. Proteiny koktejly 16 %

4. Creatin 16 %

5. Tyčinky 15 %

6. Vitamin C 11 %

7. Náhrada stravy koktejl 9 %

8. Vitamin E 7 %

9. Antioxidanty 6 %

10. Androstenedione 6 %

 

Army War College muži (Elitní vojenská škola US Army)

1. Multivitamíny 42 %

2. Vitamin E 25 %

3. Vitamin C 19 %

4. Sportovní nápoje 11 %

5. Antioxidanty 9 %

6. B-Complex 7 %

7. Česnek 7 %

8. Beta-carotene 6 %

9. Ginkgo biloba 6 %

10. Calcium 6 %

 

Jaké jsou důvody užívání doplňků?

Tyto výsledky jsou možná trochu překvapivé, ale pojďme se podívat, jak tyto síly trénují. Následující tabulka vyjadřuje podíl vojáků a studentů, kteří se danému cvičení věnují 3× a vícekrát týdně:

 

 

Rangers

Special Forces

Army War College

AEROBNÍ CVIČENÍ

98,4 %

96 %

74,5 %

SILOVÝ TRÉNINK

45,3 %

35,8 %

33,6 %

 

Nyní už se nám složení suplementace zdá logičtější, přesto bychom mohli polemizovat nad celou řadou položek. Překvapivá je absence aminokyselin u Special Forces, vlastně celkově malé množství přijímaných bílkovin ve chvíli, kdy 1/3 Special Forces uvádí jako svou motivaci budování svalů a výkonu. Nebo celkem časté užívání Androstenedionu, což je anabolický steroid. Otázek je tu opravdu hodně.

 

Názor odborníka

Zeptali jsme se na názor také našeho přítele Dana Drahozala, který pracuje na vojenské základně v Djibouti jako instruktor potápění a je tedy přímo u zdroje. Jak to chodí na vojenské základně mimo Spojené státy?

 

Dane, jaký druh vojáků slouží v Djibouti?

V Djibouti jsou tzv. Joint Forces (Armáda, letectvo, námořnictvo a mariňáci). Zhruba 3000 vojáků.Jaké doplňky výživy používají?

Většinou berou to, co se prodává na základně a to proteinový prášek, mussle mass (gainery - pozn. redakce) a proteinové tyčinky. Až tak velký výběr tam není. Také si to objednávají ve státech a nechávají posílat, ale hlavně to jsou proteinové koktejly. Řekl bych tak z 90 %.

 

Video: Inspirace pro cvičení... / YouTubeTrénují silově nebo aerobně? Kolik procent vojáků trénuje?

Trénují oboje. Dvakrát do měsíce mají fyzické testy. A tak musí trénovat všichni.Máš nějakou zkušenost se steroidy? V některých průzkumech se u Special Forces a Rangers objevuje např. androstenedione jako doplněk u 6-8 % všech uživatelů.

O steroidech jsem nic neslyšel, nikdo je tam ani neoficiálně nenabízí.Mají vojáci od armády některé doplňky např. zdarma jako součást jídelníčku? Např. vitamíny apod.?

Žádné doplňky nedostávají a armáda je naopak odrazuje od používání. Dříve s tím byl problém, kdy vojáci nevěděli, jak to používat a bylo to kontraproduktivní.Dane, děkuji za rozhovor.

Není zač.Zastavil bych se u poslední otázky, či spíš odpovědi: „Armáda je odrazuje od používání“. Můžete navrhnout, že je to jen dojem jednoho člověka. Ano, to máte pravdu, nicméně vzhledem k legislativě USA v oblasti doplňků výživy, to není názor úplně vedle.

 

V USA je povoleno velké množství látek, které jsou jinde, hlavně v EU zakázány. Jsou často na seznamu dopingových látek WADA (World Anti-doping Agency). Poslední kapkou byla aféra z minulého roku s produktem Jack3d a jeho účinnou látkou DMAA, která je zakázána v celé řadě zemí od Velké Británie po Austrálii a která byla příčinou úmrtí dvou vojáků.

 

V dubnu tohoto roku zakázala americká armáda používání doplňku Jack3d na všech amerických základnách. Produkt je v USA dál prodáván i přes výzvy různých kompetentních míst jako je FDA (Food and Drug Administration) nebo CRN (Council for Responsible Nutrition). V americké legislativě je totiž zákon z roku 1994, kterým byly doplňky výživy vyňaty ze schvalovacího procesu FDA.

 

Obezita v armádě

Foto: Pro kvalitní výcvik jsou nutné kvalitní doplňky stravy / US Army

 

FDA, volně přeloženo, je něco jako u nás SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce). Představte si produkt, který je sice zakázán používat, ale nelze ho zakázat prodávat. Podobných produktů je v USA celá řada, armáda je tedy trochu v úzkých, sice dělá určité osvětlovací kampaně, ale sama ví, že je to málo. Armáda tak raději preferuje, pokud se vojáci vyhnou určitým stimulačním látkám a produktům.

 

Jaké je tedy shrnutí dnešního článku?

V americké armádě je vysoké procento obézních vojáků. Toto číslo by se mělo podle plánu poklesu celkového počtu vojáků snižovat. Otázkou však je, zda k tomu dojde a zda USA nepůjdou v nejbližších letech do další války, kdy budou brát do služby opět „každého“.

 

Doplňky výživy jsou mezi vojáky oblíbené, u sledovaných skupin je vysoké používání hlavně koktejlů, ať sacharidových, iontových či proteinových, z kapslí jsou to hlavně vitamíny obecně.

 

Vzhledem, z našeho pohledu, nedostatečné legislativě je používání doplňků výživy v USA občas s rizikem.

 

Často nadáváme, s čím vším na nás EU chodí. Někdy je však ta zvýšená kontrola či legislativní přísnost namístě. Proto i naše společnost, provozující server www.natur-sport.cz dává přednost prověřeným produktům českých výrobců či dalších výrobců z EU.

 

Autor článku u jednoho z nich pracoval mj. na vývoji nových produktů, takže víme, jaký tlak na kvalitu je ze strany českých kontrolních úřadů. Kdo tedy chce provozovat aktivní sport na slušné úrovni, tak se bez doplňků výživy neobejde. Kvalitní strava je základ, to je bez debat. Doplňky výživy nám pomůžou dostat do těla rychle stravitelné a využitelné látky, které se z jídla dostávají špatně či pomalu.

 

A co se týče představy onoho laika z úvodu článku? Nechme mu ji, velká část amerických vojáků do ní spadá.

 

David Slevinský

www.natur-sport.cz

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

UPOZORNĚNÍ: Zeleně budou vždy označeny nejnovější příspěvky za 24 hodin. Podobu diskuze stále ladíme a snažíme se vyjít vstříc všem konstruktivním připomínkám.

 • Jan Grohmann
  10:36 05.07.2013

  Forum, nemyslíme na nic jiného. :)

 • Radek
  23:36 26.06.2013

  taky pravda,nějaký forum by tu bejt mohlo..

 • Equus
  12:31 26.06.2013

  Možná by na todle téma tady mohlo vzniknout nějáký forum nebo tak něco přece jenom todle by bylo asi na delší povídání tak maj admini tip do budoucna :-) Vlastně mě napadá proč tu nějáký forum není celkově.

 • Radek
  11:30 26.06.2013

  Hemorage vyráběl nutrex,teď už se to hledá blbě..No taky by mě zajímalo,jak by to řešili u nás..já jsem ke steroidům celkově dost benevolentní,ale můj názor nikoho zajímat nebude..Testy se podle mě ojebat daj a pokud to zvedne bojovou efektivitu,tak je to každýho věc..zase na druhou stranu,aby v armádě nebyla jen hromada nafrčenejch agresivních maníků(na někoho určitý látky nepůsobí úplně ideálně co se týká chování)Těžko říct,zda povolit,zakázat nebo prostě tolerovat a neřešit..Díky za tip na ten Shotgun..

 • Equus
  10:47 26.06.2013

  Taky jsem se tomu divil, ale bavíme se o armádě. Zajímavý je že si nepamatuju že by o tomdle někdy mluvila naše armáda. Jak by se k tomu stavěla pokud by někomu našli v krvi. Je jasný že na to testy musej bejt zaměřený, ale i tak.

  HemoRage neznám :-/ Ještě za zmínku stojí Shotgun V.3 u nás jedna z těch lepších záležitostí.

 • Radek
  10:35 26.06.2013

  no mě nějvíc šlapal ten HemoRage,ale taky to samozřejmě zatrhli..že zrovna amíci sháněj steráče mě překvapuje,jsem myslel že to tam můžeš koupit úplně všude za pár drobnejch :D Páč sehnat to u nás není zas takovej problém,o pár lidech vim a to mě užívání steroidů nijak zvlášť neláká..

 • Equus
  09:56 26.06.2013

  Radek: Mno jsem rád že jsem tady potakl někoho ze stejnýho těsta :-) Neurocore mám ještě doma z doby než ho stáhli z obchodů. V porovnání s C4 ale je to tak 50%. US C4 je fakt to nejlepší co jsem kdy měl. Dáš to 5 minut před tréningem, dáš si prvních 15 přítahů na hrazdě na rozehřátí a už to jede.

  Na druhou stranu musim říct, že když jsem se bavil s amíkama, tak každej po mě chtěl klasický steroidy. Samozřejmě k ničemu takovýmu nemám a nechci mít přístup, ale pro ně je to něco úplně mystickýho.
  Možná právě proto že ty suplementy maj tak jiný tak todle je pro ně už fakt asi těžko dosažitelný.

 • Radek
  09:24 26.06.2013

  Equus:C4 dobrá věc:DNevědel jsem,jak velkej máš přehled.Rozhodně,nutrend nekupuju,vim proč :D vidim rozdíl hlavně v těch NO produktech,je to daný tim že to v USA téměř neregulujou..narvou tam všechno možný,ono to hezky šlape a u nás to potom zakážou..Nebo rovnou vyrábí věci pro evropskej trh,který už maj ale jiný složení,právě kvůli legislativě..Tak nebyl to jen Jack 3D,šlo ještě třeba o Hemo Rage a taky myslim Neurocore,pokud mě pamět neklame.Všechno co jsem měl rád,mi zakázali... :D

 • Equus
  06:59 26.06.2013

  To Radek: To určitě není tak jednoduchý konkrétně výrobek C4 (předtréningovka) se liší i složením. Americká má pro český trh zakázané látky. Což je rozdíl docela zásadní. Co se týče chuti a těch věcí okolo... Ono stačí nekupovat věci od Nutrendu :-)

  Mart: Koukám že teďka opakuju to cos psal :-) Tak asi oba víme jak to je....

 • mart
  19:39 25.06.2013

  Equus:
  Tak určitá nadsázka tam určitě je. Jsem ale přesvědčen, že v extrémním podnebí při extrémním výkonu (za což se rozhodně X denní pěšší patrola v afghánských horách se zátěží cca 50kg dá považovat) si s obyčejnou vodou nevystačíš... Potíš se a ty minerály musíš nějak nahradit. Při normálním fungování většinou život neztrácíš, to až při něčem nenormálním... ;-)

  pepa:
  V US PX se daly koupit "dobroty", které díky většímu procentuálnímu podílu určitých látek nejsou v zemích EU vůbec povoleny.

 • Radek
  15:30 25.06.2013

  ty americký většinou víc "šlapou"(například různý ty NO produkty),proteinový směsi obecně maj třeba lepší chuť než některý český výrobky a tyčinky jsou taky víc poživatený..jinak už se potom liší jen obal třeba :D

 • pepa
  14:34 25.06.2013

  to Equus

  Můžu se zeptat, který ty "Emérický" suplementy jsou jiný než u nás? Já jsem tu druhý rok a jsou to stejný věci. Možná pár drobných firem, ale jinak v tom nevidím extra rozdíly...

 • Equus
  12:50 25.06.2013

  To Mart: Todle je určitě pravda, ale označení zachránit život je trochu nadsazený. Vždycky jsem si vystačil s obyčejnou vodou. Je to určitě dobrá věc, ale bavíme se o nějákym normálnim fungování bez vody potažmo něják obohacený je to stejně jedno. Takže bych netvrdil že todle může zachránit život.

 • mart
  12:04 25.06.2013

  Equus:
  Pokud za suplement považujete i iontový nápoj (a myslím že tam spadá), tak určitě může zachránit život. Dehydratace je v podmínkách Afghanistánu nebo Afriky opravdu smrtelná. Při pěších patrolách s velkou zátěží a extrémním podnebí ztrácíte nejen vodu, ale i minerály a jiné látky. Takže pokud je nebudete doplňovat, tak končíte...

 • Ultramarinus
  11:43 25.06.2013

  Kvalitni reklamni clanek.

 • Radek
  11:02 25.06.2013

  Jan Grohmann: asi tak,zakazovat jim to je blbost..naopak by mohli některý věci fasovat..

 • redgoblin
  10:12 25.06.2013

  Hezký, i když PR, článek.

  Už nevím jak by měli jinak označovat PR články, když to bylo na konci článku, tak to všem vadilo a když to je na začátku, tak si to nikdo nepřečte. :c)

 • Equus
  10:03 25.06.2013

  Tak o tom mluví ten článek Americký supplementy jsou naprosto rozdílný než ty co se prodávají tady u nás doma.

  Na druhou stranu to taky zatěžje játra a ledviny a to se nebavíme o klasickejch steroidech. Supplementy taky nejsou všespásný.
  Jinak žádnej oficiální zákaz není. Jenom mi neni jasný jakej suplement by ti mohl v boji zachránit život?? To už se bavíme o drogách nebo ne?

 • Jan Grohmann
  09:18 25.06.2013

  Já osobně ignorování nebo zákaz suplemntů u vojáku nechápu. Proč bych měl odmítat něco, co mi může v boji zachránit život?

  Nejsou jen suplementy na nabírání svalové hmoty, ale i pro lepší vitalitu, soustředěnost, pozornost, lepši regeneraci svalů a těla po těžké fyzické námaze.

 • Radek
  08:32 25.06.2013

  já si teda myslim,že pokud člověk od těla něco vyžaduje,musí mu něco dát.Takže základ je samozřejmě strava,všechny ty suplementy jsou samozřejmě velkej byznys a valná většina sportující populace jich potřebuje minimum..zbytek jsou vyhozený prachy..to jak je to rozepsaný v těch tabulkách je vcelku logický..co se týká steroidů,sypou plavci,atleti,zpěváci i herci..zbytečný řešit :D uvítal bych i opravdovej článek na tohle téma,rozhodně mě zajímá co "sypou" vojáci.

 • Equus
  07:17 25.06.2013

  Jako voják v činné službě to vidim trochu jinak. Ze svého okolí sám vím kolik vojáků používá suplementy a to i při polních výcvikách. Je to prostě cesta jak podávat lepší výkon.

  Co se týče sportování jako takového. Cvičím 3-5x týdně včetně běhu. Právě abych se udržoval v kondici a byl připraven na pracovní nároky. Je nesmysl, že voják může mít 130 kg a lítat po lese s báglem. To co se od vojáka čeká je vytrvalost a explosivní síla.

  Opravdu bych sem netahal ego cviky 19ti letejch dětí z posilovny jako bench press.
  Obezita samozřejmě je i v naší armádě, ale je třeba říct že podle klasických tabulek, kde se počítá výška vs váha, vyjde sportovci dost často obezita. To je případ u větší svalové hmoty.

  Jinak článek je fajn. Todle téma k armádě určitě patří. Je myslim jedno, že v tom je reklama, pokud to napsal někdo kdo tomu rozumí a je schopnej poskytnout řešení proč ne?

 • Filip
  00:39 25.06.2013

  David Slevinský (www.natur-sport.cz ): "Nakupujte o 100péro na www.natur-sport.cz ." :D

 • Deepwalker
  22:27 24.06.2013

  Tak tohle je fakt k zasmani. Hlavne ze vcera psali na FB, jaxi prectenim tohohle clanku hrozne prospejeme telu :DDDD

 • ADM
  19:17 24.06.2013

  Pokud chcete provozovat fyzicke aktivity na slusne urovni, bez kvalitni stravy se neobejdete - Co je to ta kvalitni strava? Jaka je definice zdrave stravy? Zcela relativni a zavadejici pojmy se kterymi se zbytecne cachruje. Mate vzdy dve cesty a to rychlou a lehci a pomalou a tezsi. Ano, diky suplementum nabirate svalovou hmotu rychleji, rychleji se regenerujete a celkove se vysledky dostavuji rychleji. Bez nich je to pomale, nudne a otravne. Nicmene druha strana mince je uplne jina. Tak jak rychle nabirate, stejne to po vysazeni pada dolu. Telu bylo dodavano neumerne mnozstvi latek, ktere by pri prirozenem stravovani vsedniho cloveka nikdy nedodalo. Neni tedy pravda, ze to bez suplementu nejde. Jde, je to dalek vetsi drina, ktera ale stoji za to. Kritici, premysleli jste jak tito dva lide budou vypadat ve 40, nebo 50? Ci telo bude vitalnejsi?

  Osobne si myslim, ze silova a aerobni cviceni u bojovych umeni/systemu sebeobran jsou z dlouhodobe perspektivy to nejefektivnejsi. Nebo jako kazdy vojak musi byt nasypana korba? K cemu 150Kg na benchpress, kdyz neubehnu 4km?

 • JaM
  18:42 24.06.2013

  ze je to reklama nevadi... kiez by bolo viac reklam na tejto urovni...

 • mattea
  18:27 24.06.2013

  To Voodoo: naprostej souhlas. ještě trochu rozvinout článek a vůbec mi nebude vadit, že je dole odkaz na obchod... Aneb slušnej článek se vsunutou reklamou, ne reklama s nabaleným rádoby článkem...

 • fofo88
  16:15 24.06.2013

  tohle není článek ale reklama :-(

 • Voodoo
  15:50 24.06.2013

  Takhle má vypadat PR článek. Tleskám. Oproti tomu poslednímu, který byl na nějaký armyshop je tento opravdu o několik levelů jinde.

 • Stranger
  15:28 24.06.2013

  Od začátku šlo cítit, že se psalo z donucení a hlavně k výživě. Čekal jsem, kdy se to rozjede a nakonec zjistím PR článek. Kdyby nebyl, téma by se rozvinulo mnohem lépe. Naštěstí PR se tu objeví jen občas.

 • mart
  14:02 24.06.2013

  Ano, PR článek. A to velmi kvalitní a zajímavý. A rozhodně aktuální i pro současnou AČR... Bohužel.

 • RC
  13:31 24.06.2013

  Kolik autora stálo zveřejnění tohodle "článku"? :-)

 • roko
  13:21 24.06.2013

  ku*va ved to je inzercia nie clanok!
   
  Ano, proto máte vedle jména napsáno PR článek. Admin.

 • pepe
  13:05 24.06.2013

  "Velitelé zároveň dostali úkol obézní vojáky bez milosti vyřadit z armády"

  Kéž by tohle proběhlo i u nás...