Boj zítřka: F-35A Lightning II navedl palbu dělostřelectva na postavení PVO

Boj zítřka: F-35A Lightning II navedl palbu dělostřelectva na postavení PVO
F-35A shazuje pumu JDAM / USAF (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) a letectvo (US Air Force) otestovaly společné nasazení letadel F-35A Lightning II a pozemního dělostřelectva. Samohybné houfnice při červencovém testu zničily atrapu systému protivzdušné obrany (PVO) za pomocí údajů ze senzorů F-35A Lightning II.

Hlavní výhodou F-35A jsou špičkové aktivní i pasivní senzory a schopnost obousměrného vysokorychlostního datového spojení s pozemními, leteckými, námořními nebo vesmírnými prostředky. Vše řídí výkonné palubní počítače a chytrý software, který umí zpracovat, podle priorit třídit a graficky přívětivě vizualizovat obrovské množství informací.

Během červencového testu na střelnici Dona Ana v Novém Mexiku letoun F-35A z 59. testovací letky (59th Test and Evaluation Squadron) názorně předvedl, jak lze tuto informační a komunikační nadvládu využít. Během demonstrace F-35A pomoci svých pasivních senzorů (tedy při zachování „stealth“) odhalil postavení atrapy mobilního systému PVO.  F-35A se přitom nacházel ve výšce 9000 metrů a 50 km od cíle.

F-35A následně informace o poloze předal baterii samohybných houfnic M109A6 Paladin z 1. obrněné dělostřelecké divize (1st Armored Division Artillery). Dělostřelecká baterie informace z F-35A využila ke zničení cíle. Pochopitelně stejným způsobem lze navádět palbu raketometů nebo útoky taktických bezpilotních letadel.

„F-35 je velmi schopné letadlo nasaditelné proti mnoha cílům. Dokážeme využít jeho senzory k identifikaci vícenásobných cílů a umíme použít pozemní síly k jejich zničení,“ vysvětluje kapitán letectva Charles Humphrey. „Můžeme začít formovat bojiště rychleji, protože když začneme bojovat s většími soupeři, musíme toho být schopni.“

Obraz z nejnovějšího zaměřovacího kontejneru Litening. Podobnou schopnost má EOTS na F-35

Nasazení letadel v roli návodčích dělostřelecké palby je koncept téměř stejně starý, jako samotná historie bojových letadel. F-35A ale posouvá celou myšleku na zcela jinou úroveň – pro vyhledávání cílů na zemi může použít radiolokátor AN / APG-81, ale také pasivní (neodhalitelné) senzory EOTS (Electro-Optical Targeting System), AN / AAQ-37 DAS (Distributed Aperture System) a prostředky elektronického průzkumu.

Celý řetězec ničení (tzv. kill chain), tedy všechny kroky od odhalení (něco tam je), rozpoznání (tank, náklaďák, PVO), identifikace (např. radar S-400), po jeho zaměření (geolokace), přenesení informace k pozemním jednotkám, získání povolení k útok a zničení cíle trvá teoreticky desítky sekund či dokonce sekundy, místo minut nebo desítek minut. Umožňuje to vysoká míra automatizace, která odstranila velké množství manuálních úkonů. 

K výše uvedené „sekundové metě“ ale bude ještě dlouhá cesta. Celé červencové cvičení trvalo deset minut (řetězec ničení trval tedy minimálně několik minut či dokonce jmenovaných deset minut) a komunikace probíhala přes osm různých komunikačních sítí. Výsledky cvičení poslouží především k vypracování nových technik, taktik a procedur společného nasazení armády a letectva.

Podobný koncept ale již v roce 2018 otestovala námořní pěchota, která má tu výhodu, že má ve své výzbroji jak letouny F-35B, tak pozemní dělostřelecké a raketové systémy. Ve jmenovaném roce mariňácký F-35B navedl na cíl (v podobě lodního kontejneru) palbu z raketometu M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Po zavedení střel PrSM (Precision Strike Missile) bude tento vysoce mobilní raketomet schopen ničit cíle na vzdálenost až 700 km.


Prototyp houfnice XM1299 (vylepšený M109A7 Paladin) s potenciálním dostřelem přes 100 km; větší foto / @lfx160219

Výhoda je, že F-35A umí určit pozici nepřátelského dělostřelectva, raketových jednotek nebo raketové / hlavňové PVO více způsoby. Senzor DAS umí například zachytit záblesky palby dělostřelectva nebo hlavňové PVO. Stejně tak F-35 z trajektorie odpálených střel země-vzduch / země-země vysleduje místo jejich odpalu.

Pro zničení cílů lze přitom využít celou paletu zbraní umístěných na F-35 nebo na zemi:

Vnitřní zbraňové šachty F-35 pojmou například protiradiolokační střely AGM-88G AARGM-ER (Advanced Antiradiation Guided Missile Extended Range) a střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile). AARGM-ER se navádí na vysílání radiolokátorů na vzdálenost až 200 km. JSM podle výšky odhozu má dolet až 555 km, při odhozu z nízké výšky 185 km. Odhadovaný dolet nových střel vzduch-země SiAW (Stand in Attack Weapon) je 200 km.

V případě americké armády vývoj nové generace přesných zbraní s dlouhým doletem zastřešuje program LRPF (Long Range Precision Fires). LRPF řeší vše, od samohybných houfnic s teoretickým dostřelem přes 100 km, až po strategické střely s doletem několik tisíc kilometrů. Bojové hlavice těchto zbraní budou moci, klidně na několik stovek kilometrů, ničit dokonce i pohyblivé obrněné cíle, jako jsou tanky ‒ takový je aspoň plán.


Cestovní mapa projektu LRPF; větší foto / US Army

F-35 může navést na cíl například nedávno testované střely středního doletu nebo ze země odpalované střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

„Dnes pracujeme s letectvem a testujeme schopnost polního dělostřelectva americké armády přijímat informace od stíhacího letounu F-35 páté generace pro případné palebné mise,“ uvedl během červencového testování major William O'Neil, důstojník pro palebnou podporu 1. dělostřelecké divize. „Zatímco dnes používáme kanony, M109A6 Paladin, cílem je začlenit střely s plochou dráhou letu Tomahawk a další raketové jednotky do [systému] společného vedení palby na divizní úrovni.“

Američané se tímto propojeným způsobem vedení války (Cross Domain Warfare) snaží zamezit tomu, aby nepřítel dokázal rychle vyvinout protiopatření proti jedné konkrétní schopnosti (zbrani). Místo toho potenciální protivník musí počítat s celou paletou různých zbraní a s velkým množstvím propojených kombinací a vzorců útoků, a to ve všech doménách války (kyberprostor, souš, moře, vzduch a vesmír).

„Paradoxem války je to, že nepřítel zaútočí na jakoukoli vnímanou slabost,“ uvedl generál James Mattis, bývalý ministr obrany USA a otec nové americké národní strategie (National Defense Strategy). „Takže v Americe nemůžeme přijmout jedinou exkluzivní formu vedení války. Spíše musíme být schopni bojovat napříč spektrem konfliktů.“

Zdroj: DVIDS, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačka F-35A je připravena na boj a ukazuje svaly

V tomto měsíci první dvě letky amerického letectva (USAF) obdrží letadla F-35A Lightning II v ...

Krize amerického letectva: Polovina stíhaček F-35A a F-22A není bojeschopná

Americké letectvo (USAF) trápí klesající počet operačně nasaditelných letadel ‒ v minulém roce mohlo ...

Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů

Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...

Američané nabízejí ČR letouny F-35A Lightning II. Kolik to bude stát?

V roce 2027, resp. v roce 2029 (v případě využití opce), končí pronájem 14 švédských stíhaček ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • SKmartinTO
  14:00 20.12.2019

  Vítané informácie .) Je pekné, že sa dostalo toľko pozornosti prínosu stealth technológie a unikátnosti projektu Panther. Ono to môže vyzerať ako provokácia mozgových buniek, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vítané informácie .)

  Je pekné, že sa dostalo toľko pozornosti prínosu stealth technológie a unikátnosti projektu Panther.

  Ono to môže vyzerať ako provokácia mozgových buniek, ale pokrok sa nedá zastaviť a NATO sa vynkladaju tie peniaze, ktoré s takou radosťou všetci riešime.

  Je to skutočne dobrá spoločnosť,

  PANTHER a PALADIN .)

  WE ARE NATOSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  01:58 20.12.2019

  Někdy si říkám, že ten "pilot" je v té F 35 tak trochu navíc, to co popisuje článek je práce pro bezpilotní průzkumné a úderné prostředky určené primo pro dělostřelce, letectvo by ...Zobrazit celý příspěvek

  Někdy si říkám, že ten "pilot" je v té F 35 tak trochu navíc, to co popisuje článek je práce pro bezpilotní průzkumné a úderné prostředky určené primo pro dělostřelce, letectvo by mělo využít doletu a stealth vlastnosti k tomu rozkrývat cíle mimo dosah vlastního dělostřelectva.
  Podobně rusové využívali Šturmoviky na východní frontě, aby byli schopni ničit nepřátelské jednotky ve větší hloubce než být omezení dostřelem houfnic.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   07:17 20.12.2019

   flankere :-)

   zaspal jste dobu, cílem je aby neexistoval "mimo dosah vlastního dělostřelectva"...platforma různé efekty.

   flankere :-)

   zaspal jste dobu, cílem je aby neexistoval "mimo dosah vlastního dělostřelectva"...platforma různé efekty.

   • flanker.jirka
    09:58 20.12.2019

    Tak že mávnete kouzelným proutkem a houfnice budou střílet na 300 km?

    Tak že mávnete kouzelným proutkem a houfnice budou střílet na 300 km?

    • Torong
     10:54 20.12.2019

     Proč houfnice? Dělostřelectva má různé prostředky. I takové s dosahem 300 km. Zkus uvažovat nad tím co píšeš...

     Proč houfnice? Dělostřelectva má různé prostředky. I takové s dosahem 300 km. Zkus uvažovat nad tím co píšeš...

     • flanker.jirka
      15:13 20.12.2019

      Samozřejmě, že existují věci jako MLRS, ale není to vždy k dispozici a soudobá PVO si s tak rozměrným cílem umí poradit dříve než vypustí submunici.

      Samozřejmě, že existují věci jako MLRS, ale není to vždy k dispozici a soudobá PVO si s tak rozměrným cílem umí poradit dříve než vypustí submunici.

     • TF_HU
      22:12 20.12.2019

      ...musíte si uvědomit, kde takový letoun bude působit. Proč zrovna 300 km? Tohle se dá cvičit i na kratší vzdálenosti. IA je hned za čarou koordinaci paleb. Tady se popisuje ...Zobrazit celý příspěvek

      ...musíte si uvědomit, kde takový letoun bude působit. Proč zrovna 300 km? Tohle se dá cvičit i na kratší vzdálenosti. IA je hned za čarou koordinaci paleb. Tady se popisuje dělostřelectvo s dosahem cca 100 km. Možností je více...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:45 21.12.2019

      TF_HU "musíte si uvědomit, kde takový letoun bude působit." Nelze vycházet pouze z toho, kde budou stealth letadla působit, ale i z toho jaké jsou úkoly dělostřelectva. Vycházím z ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU
      "musíte si uvědomit, kde takový letoun bude působit."
      Nelze vycházet pouze z toho, kde budou stealth letadla působit, ale i z toho jaké jsou úkoly dělostřelectva. Vycházím z toho, že stealth letadla se budou využívat hlavně k průniku do hloubky k vybojování vzdušné nadvlády a útokům na cíle vyššího významu v hloubce, ne k průzkumu, na ty se více hodí bezpilotní platformy. (příklad se střelami země země přes 500 km dává větší smysl)
      Pokud má to letadlo mít stealth charakteristiky, tak nebude využívat vysílání datalinkem, maximálně bude přijímat data pro sebe odjinud. Postupně tak mohou narazit na priority v rámci mise, což u F 35 s největší pravděpodobností bude úplně něco jiného, než prozradit svou polohu při řízení dělostřelectvo.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:11 21.12.2019

      Flankere, ty fakt nemáš ani nejmenší představu o tom, jaké možnosti se armádám otvírají s letadly 5 gen. ... Ano, máš pravdu, že hlavním úkolem F 35 bude vybojování vzdušné ...Zobrazit celý příspěvek

      Flankere, ty fakt nemáš ani nejmenší představu o tom, jaké možnosti se armádám otvírají s letadly 5 gen. ... Ano, máš pravdu, že hlavním úkolem F 35 bude vybojování vzdušné nadvlády. Ale ZÁROVEŇ při tom, dokáže sbírat a předávat informace o bojišti v reálném čase (mini AWACS a SENTRY zároveň) do sítě. Jednotky napojené na tuto síť. pak mají perfektní přehled o situaci, zároveň informace získávají a zároveň je předávají. Taková "trochu dokonalejší" Waze. O tom, která jednotka dostane který cíl ke zničení pak rozhodují velící prvky v síti. F 35 pak díky svým senzorům a výpočetnímu výkonu posunuje tohle celé o level výše. Jako skutečně to není o tom, že pilot F 35 volá veliteli dělostřelecké baterie souřadnice cíle...Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      14:26 21.12.2019

      Flankere ...opet jste mimo. V tom vasem zbytecne dlouhem textu delate zasadni chybu. F35 neni letoun primarne pro vybojovani vzdusne nadvlady. Tuto roli primarne plni F22. F35 ...Zobrazit celý příspěvek

      Flankere

      ...opet jste mimo. V tom vasem zbytecne dlouhem textu delate zasadni chybu.

      F35 neni letoun primarne pro vybojovani vzdusne nadvlady. Tuto roli primarne plni F22. F35 bude spise plnit ukoly, ktere dnes plni A10 a F16, kterou ma nahradit.

      Co a jak bude F35 pouzivat zavisi na druhu operace a hrozeb.

      Ukol delostrelectva je jasny, palebna podpora bojujicicm jednotkam.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:33 21.12.2019

      TF_HU, Torong To o čem je článek a o čem se tu bavíme je práce pro průzkum, že to umí i stíhačka je super, ale to dokáže i Čmelák když jej vybavite patřičnými senzory. Na to ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU, Torong
      To o čem je článek a o čem se tu bavíme je práce pro průzkum, že to umí i stíhačka je super, ale to dokáže i Čmelák když jej vybavite patřičnými senzory. Na to nepotřebujete riskovat ztrátu F 35.
      Problém předávání informací z vlastních systémů ven znamená prozradit svou pozici, to vidím jako slabinu, proto v této roli pusobi bezpilotní prostředky.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:23 22.12.2019

      Jenže když čmeláka vybavíš potřebnými senzory a další technikou, která mu zajistí schopnost na bojišti přežít, tak z toho vznikne letadlo v ceně F-35. Když budeš hodně šikovnej a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže když čmeláka vybavíš potřebnými senzory a další technikou, která mu zajistí schopnost na bojišti přežít, tak z toho vznikne letadlo v ceně F-35. Když budeš hodně šikovnej a nebude to podstatně dražší....Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:21 20.12.2019

   Vtip je právě v tom propojení jednotlivých prostředků na bojišti. F-35A třeba zjistí cíl na který může být škoda plýtvat svou municí a díky propojení ví, že v dosahu je houfnice, ...Zobrazit celý příspěvek

   Vtip je právě v tom propojení jednotlivých prostředků na bojišti. F-35A třeba zjistí cíl na který může být škoda plýtvat svou municí a díky propojení ví, že v dosahu je houfnice, která cíl snadno zničí, mj. za řádově nižší peníze, takže předá houfnici údaje. Totéž by šlo i obráceně, jakýkoliv jiný prostředek (třeba ta houfnice) zjistí cíl, který je z jakéhokoliv důvodu vhodný pro F-35A, která je zrovna v šikovné pozici, takže opět předá údaje. Takže bojiště blízké budoucnosti se hodně blíží videohře.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   10:57 20.12.2019

   Souhlas, zajímavější by bylo testovat spolupráci s HIMARS, loděmi a ponorkami s Tomahawky, atd. Při rychlosti a doletu F-35 je výhodnější spolupráce se zbraněmi, co mají větší ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlas, zajímavější by bylo testovat spolupráci s HIMARS, loděmi a ponorkami s Tomahawky, atd. Při rychlosti a doletu F-35 je výhodnější spolupráce se zbraněmi, co mají větší dosah než houfnice.
   Jinak si myslím, že předávání dat mezi platformami zase tak velký technický problém není. Horší je to s rozhodováním, kdo má dostat jaké informace, prioritizací cílů, atd. Speciálně při cenách a zásobách inteligentní munice je třeba zajistit, že více systémů nepostřeluje stejný nebo málo významný cíl. Aby F-35 nenašla jednu starou SA-9 a hned na ni neútočily tři různé HIMARSy navádenými raketami a k tomu další dvě F-16tky nestříleli JASSM.
   A při té rychlosti reakce, kterou chtějí dosáhnout, to budou muset nechat na umělé inteligenci.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    11:49 20.12.2019

    Jo F-35 zjistí starou SA-9 , třeba jen odstavenou vedle nemocnice, umělá inteligence to vyhodnotí jako cíl v dosahu houfnic a dá povel ke střelbě 3 hloupými granáty. Bude po SA-9 ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo F-35 zjistí starou SA-9 , třeba jen odstavenou vedle nemocnice, umělá inteligence to vyhodnotí jako cíl v dosahu houfnic a dá povel ke střelbě 3 hloupými granáty. Bude po SA-9 a po nemocnici.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     12:59 20.12.2019

     Ale no tak... Proč že sebe děláš blba? Právě, že schopnosti F 35 propojené se sítí C4ISTAR, zajistí (s vysokou pravděpodobností... ), že bude vybrán takový prostředek, který zničí ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale no tak... Proč že sebe děláš blba? Právě, že schopnosti F 35 propojené se sítí C4ISTAR, zajistí (s vysokou pravděpodobností... ), že bude vybrán takový prostředek, který zničí cíl bez kolaterálních strát.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:48 20.12.2019

     A pak F-35A ještě zjistí menší jadernou pumu, přitom jen mírově odloženou v šatně mateřské školky ?.... Pokud někdo odstaví jakoukoliv zbraň vedle nemocnice, musí počítat s ...Zobrazit celý příspěvek

     A pak F-35A ještě zjistí menší jadernou pumu, přitom jen mírově odloženou v šatně mateřské školky ?.... Pokud někdo odstaví jakoukoliv zbraň vedle nemocnice, musí počítat s následky.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     15:14 22.12.2019

     Torong a jura99: Skutečný konflikt není počítačová hra. Chtělo by to trochu více smyslu pro realitu.

     Torong a jura99: Skutečný konflikt není počítačová hra. Chtělo by to trochu více smyslu pro realitu.

   • TF_HU
    22:14 20.12.2019

    Proč by útočily tři HIMARS? Vzdálenost, připravenost...vždy je něco dle čeho dokážete určit primární přidělení cíle.

    Proč by útočily tři HIMARS? Vzdálenost, připravenost...vždy je něco dle čeho dokážete určit primární přidělení cíle.

 • bredy
  21:41 19.12.2019

  Ano. Tyto schopnosti se teď objevují a vyvíjí. A určitě budou zanedlouho velkým přínosem. Ale zároveň si nedělám iluze o tom že signál z F35 zachytí každý voják s tou krátkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano. Tyto schopnosti se teď objevují a vyvíjí. A určitě budou zanedlouho velkým přínosem. Ale zároveň si nedělám iluze o tom že signál z F35 zachytí každý voják s tou krátkou anténou v rozkroku. Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   07:18 20.12.2019

   bredy
   Proč každý voják? Proč by nezachytil? Jde to už dnes...půjde to lépe...

   bredy
   Proč každý voják? Proč by nezachytil? Jde to už dnes...půjde to lépe...

   • bredy
    16:26 20.12.2019

    To je jednoduché. Protože komunikace je vedena kódovaně. Tak na tu kapesní vysílačku prd. Kdyby to fungovalo normálně. Nemusí o tom nikdo psát že se to stalo poprvé. Ano. . Proto ...Zobrazit celý příspěvek

    To je jednoduché. Protože komunikace je vedena kódovaně. Tak na tu kapesní vysílačku prd. Kdyby to fungovalo normálně. Nemusí o tom nikdo psát že se to stalo poprvé. Ano. . Proto je to schopnost která se rozvíjí. Nejen letadlo. Ale i SŘP pro houfnice musí mluvit stejnou řeči.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     22:15 20.12.2019

     ...ano je kódována...ale já vím, kde se ty kódy dají sehnat a kam je dát abych viděl co potřebuji vidět. Jak vám říkám, dnes to už lze. Stačí vám iPAD...

     ...ano je kódována...ale já vím, kde se ty kódy dají sehnat a kam je dát abych viděl co potřebuji vidět. Jak vám říkám, dnes to už lze. Stačí vám iPAD...

     • bredy
      19:54 22.12.2019

      Tak to jseš geroj. Armáda musela přes 8 spojení. A ty to zvládneš s iPAD levou zadní. Doporučuji se tím živit. A já psal na tu krátkou anténu v rozkroku. Tu já používám na opačné ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to jseš geroj. Armáda musela přes 8 spojení. A ty to zvládneš s iPAD levou zadní. Doporučuji se tím živit. A já psal na tu krátkou anténu v rozkroku. Tu já používám na opačné pohlaví. Asi máš špatný signál. Měl bi si ji opravit. Špatně ti funguje. ;))))Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   10:58 20.12.2019

   A proč by nezachytil? Existence systému C4ISTAR zajišťuje, že informace dostane ten, kdo je potřebuje. Střelec nebo kuchař tuto informaci skutečně nedostane, byla by mu totiž k ...Zobrazit celý příspěvek

   A proč by nezachytil? Existence systému C4ISTAR zajišťuje, že informace dostane ten, kdo je potřebuje. Střelec nebo kuchař tuto informaci skutečně nedostane, byla by mu totiž k ničemu.Skrýt celý příspěvek

 • technik
  20:06 19.12.2019

  Zázrak velebností je to zázrak :))

  Zázrak velebností je to zázrak :))

  • Torong
   11:07 20.12.2019

   Ne Techniku, to je realita moderního boje. Díky informační převaze může cíl zničit nejvhodnější jednotka. Ta F35 ten cíl může zjistit při plnění naprosto jiného úkolu. To v případě ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne Techniku, to je realita moderního boje. Díky informační převaze může cíl zničit nejvhodnější jednotka. Ta F35 ten cíl může zjistit při plnění naprosto jiného úkolu. To v případě letedel 4. gen. nelze.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    11:37 20.12.2019

    Realita moderního boje neexistuje protože se ještě neuskutečnila. Ani bojůvky Izraele nepovažuji za realitu, jak již několikrát opakuji pořád se nestřetla moderní technika s ...Zobrazit celý příspěvek

    Realita moderního boje neexistuje protože se ještě neuskutečnila. Ani bojůvky Izraele nepovažuji za realitu, jak již několikrát opakuji pořád se nestřetla moderní technika s moderním protivníkem.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     12:44 20.12.2019

     Slovičkaření. Střet moderních armád by vypadal přesně takto. Takže ano, takto by vypadala realita dnešního boje. A ano, armáda využívající stroje jako jsou F 35 bude mít obrovskou ...Zobrazit celý příspěvek

     Slovičkaření. Střet moderních armád by vypadal přesně takto. Takže ano, takto by vypadala realita dnešního boje. A ano, armáda využívající stroje jako jsou F 35 bude mít obrovskou výhodu.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      17:08 20.12.2019

      A ty máš křišťálovou kouli? Setkal jsi se někdy s tou realitou? Já ano a i přesto všechno moderním armádám trvalo roky porazit primitivní nepřátele. F35 nikdy nebyla nasazená proti ...Zobrazit celý příspěvek

      A ty máš křišťálovou kouli? Setkal jsi se někdy s tou realitou? Já ano a i přesto všechno moderním armádám trvalo roky porazit primitivní nepřátele. F35 nikdy nebyla nasazená proti modernímu PVO systému. Systém PVO není ojedinela S400 ale soubor pasivních aktivních radaru,REB prostredku a dalších systémů které na bojištích kde F35 působila nenajdeš. Až tady bude nasazená F35 můžeš mluvit o reálném nasazení. Zatím strach ze ztráty F35 a tím pádem prozrazení know how je natolik velký že i Izrael si nedovolí pouštět se nad území které neovládá. Ostatně jestli se nemylim Japonci by se svojí padlou stíhačkou mohli povídat. Takze F 35 je možná špička ale ten punc dostane až to doopravdy dokáže, z mého pohledu to nedokázala.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:00 20.12.2019

      Ale? Mluvil jsi o souboji stejně moderních armád, tak co sem najednou pleteš "primitivní nepřátele"? Navíc pokud máš na mysli Afghanistán, tak lžeš, protože Amíci v Afghánu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale? Mluvil jsi o souboji stejně moderních armád, tak co sem najednou pleteš "primitivní nepřátele"? Navíc pokud máš na mysli Afghanistán, tak lžeš, protože Amíci v Afghánu vojensky zvítězili zcela přesvědčivě v prvních dvou letech, kdy Taliban vytlačili vysoko do hor. Selhali až ve chvíli, kdy se snažili předat vládu Afgháncům. Ale to je na delší debatu, kterou rozhodně nepovedu se zhrzeným lampasákem. No a co se týká toho "souboru pasivních a aktivních radarů, REB prostředků a dalších systémů"... Víš, ona i ta F 35 je jenom jeden z článků systému. To, je to co ty ignoruješ, protože se ti to nehodí. V příští válce zvítězí ten, kdo bude mít informační převahu. A to je oblast ve které tvůj favorit, tedy Rusko tahá za kratší konec.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      21:34 20.12.2019

      Tak zhrzený jsi možná ty, ale já rozhodně ne. Co se týká AFG tak si jediný kdo tohle tvrdí, ale určitě tvůj názor je víc než názor samotných US vojáků, ale ano nemá cenu se o tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak zhrzený jsi možná ty, ale já rozhodně ne. Co se týká AFG tak si jediný kdo tohle tvrdí, ale určitě tvůj názor je víc než názor samotných US vojáků, ale ano nemá cenu se o tom bavit. Místo toho naservíruj konflikt ve kterém prvotřídní letoun bojoval proti prvotřídnímu nepříteli.
      Jinak co se mi hodí či nikoliv nemá nic společnýho ani s ruskem a ani s F35, obě věci jsou mi tak nějak u ......Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:21 21.12.2019

      " Místo toho naservíruj konflikt ve kterém prvotřídní letoun bojoval proti prvotřídnímu nepříteli." Takže se zase vracíme od primitivního k prvotřídnímu nepříteli? Kličkuješ jak ...Zobrazit celý příspěvek

      " Místo toho naservíruj konflikt ve kterém prvotřídní letoun bojoval proti prvotřídnímu nepříteli."
      Takže se zase vracíme od primitivního k prvotřídnímu nepříteli? Kličkuješ jak zajíc před brokama.
      "Jinak co se mi hodí či nikoliv nemá nic společnýho ani s ruskem a ani s F35, obě věci jsou mi tak nějak u ......"
      Jasně, že jo. Itakhle se dá říct, že nemám argumenty, aby to vyznělo dost chlapácky.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      18:59 21.12.2019

      co to meleš, hned můj první příspěvek poukazuje na to, že F35 ještě neměla proti sobě moderního nepřítele, co na tom pořád nechápeš?? A pokud trváš na argumentech, ikdyž jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      co to meleš, hned můj první příspěvek poukazuje na to, že F35 ještě neměla proti sobě moderního nepřítele, co na tom pořád nechápeš??
      A pokud trváš na argumentech, ikdyž jsem neměl záměr to sem vůbec dávat tak se podívej na video v odkaze.
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.youtube.com/watch?...
      Takže ještě jednou dobrá mašina ale za mě je tam moc ale......
      Za druhé až projde opravdovým bojem, pak ji uznám králem nebes, ty si do té doby můžeš plkat co chceš.
      jinak ve videích vynikající záběry pro letecký nadšenceSkrýt celý příspěvek

     • logik
      11:36 22.12.2019

      "že F35 ještě neměla proti sobě moderního nepřítele, co na tom pořád nechápeš??" A takový Su-35 měl? Ne? Takže je to křáp, stejně jako 99% vojenské techniky? Todle je z tvé strany ...Zobrazit celý příspěvek

      "že F35 ještě neměla proti sobě moderního nepřítele, co na tom pořád nechápeš??"
      A takový Su-35 měl? Ne? Takže je to křáp, stejně jako 99% vojenské techniky? Todle je z tvé strany pořádná demagogie. Podle toho je nejlepší stíhačkou dneška Phantomy, ty si prošly pořádným bojem. Takovej Raptor, ten je totálně na houby, stejně jako Su-35....

      A ad videa, tak argumentace videem je naprostá klasika: když chceš udělat z černé bílou, natoč o tom video, tam se to ztratí....

      A k
      "Já ano a i přesto všechno moderním armádám trvalo roky porazit primitivní nepřátel"
      Jestli to nebude právě tím, že byli primitivní. Jakmile šlo o boj vůči technice (např. Irák), tak moderní armády naprosto dominovaly. To, že F-35 není zrovna efektivní proti ručníkářům zalezlým někde v horách nebo se skrývající mezi civilisty - to je argument jak sloní noha. Či spíše velrybí noha, asi takovej má smysl.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      13:20 22.12.2019

      to logik A já snad někde píšu že mělo? Jen poukazuji na skutečnost že letoun jako je F 35 ještě nestál proti modernímu protivníkovi. U Su 35 víš co můžeš očekávat a popravdě ten ...Zobrazit celý příspěvek

      to logik
      A já snad někde píšu že mělo? Jen poukazuji na skutečnost že letoun jako je F 35 ještě nestál proti modernímu protivníkovi. U Su 35 víš co můžeš očekávat a popravdě ten letoun majitele může jen kladně překvapit. Což u F 35 si nejsem jist, glorifikace tohoto letounu dosáhla tak daleko, že některé státy v případě válečného konfliktu mohou být velmi nemile překvapeni, stejně jako glirifikovaný S400 v rukou turků.
      Moje obavy pramení zejména z obavy narušení radiotechnického spektra, to je totiž gro F-35 a pokud se to někomu podaří ať už zachycení letounu i přes stealth technologie nebo narušení datalinků tak to letadlo za tu cenu je k ničemu. Otázkou je zda právě S400 v rukou turků nenajde možnost jak tyto letouny detekovat a proto takové reakce ze strany US. Co si budeme povídat, prodej F 35 je velký busines.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      17:00 22.12.2019

      Flanker: "Narušení radiotechnického spektra" je sice cool znějící termín, ale především totální blbina bez jakékoli opory v realitě. Zaprve 5. gen má své výhody i bez stealth i ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      "Narušení radiotechnického spektra" je sice cool znějící termín, ale především totální blbina bez jakékoli opory v realitě. Zaprve 5. gen má své výhody i bez stealth i bez kooperace (přečti si někdy vyjádření pilotů), zadruhé rušit směrový datalink - jak bys takovou věc chtěl prosímtě dělat? Víš, jaký je gain směrové antény a jakej výkon bys na takové (nutně všesměrové) rušení musel vynaložit???

      "prodej F 35 je velký busines."
      Ano, je. Stejně jako prodej jakéhokoli konkurenčního letadla - proto je o schopnostech F-35 na netu tolik rozporuplných názorů. Ovšem pro schopnosti F-35 mluví konkrétní argumenty, a konkrétní příklady schopností, které prostě 4. gen letadla nemají. Zatímco "proti schopnostem" mluví rádoby zasvěcené výkřiky typu "Narušení radiotechnického spektra", které jsou na úrovni propagandy o plasmové stealth.

      I když se proti schopnostem F-35 objeví nějaká reálná zbraň, a ne jen internetové řeči - což se zcela jistě někdy objeví, tak zaprve potrvá nějakou dobu, než ji vůbec zavedou, a i když ji zavedou, tak nikdy nebude ani náhodou 100% - tedy to výhodu 5. gen zmenší, ale nikoli vymaže.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      21:09 22.12.2019

      tak to si rád poslechu, popiš mi jak nelze rušit datalink, také si rád poslechnu, jak letoun bude operovat v případě že protivník bude mít například Věru, žádný datalink, žádný ...Zobrazit celý příspěvek

      tak to si rád poslechu, popiš mi jak nelze rušit datalink, také si rád poslechnu, jak letoun bude operovat v případě že protivník bude mít například Věru, žádný datalink, žádný data stane se z toho jen drahá stíhačka s omezenou kapacitou zbraňových nosníků? Když už se bavíme o datalinku, Link16 F-35 před misí vypínán právě kvůli zachycení a datalink MADL funguje pouze v rámci skupiny F-35, jinak opět v odborných mediích by MADL MĚL BÝT PROTI RUŠENÍ ODOLNÝ NEŽ OSTATNÍ DATALINKY, MĚL BÝT ( to si také můžeš dohledat v článku AN F-35 vs S400 díl třetí. Jaký výhody má tohle letadlo bez radiotechnické stopy a technologie stealth, povídej, za ty peníze to určitě stojí.
      Mluvíš o schopnostech a jejich příkladech, opět bych byl rád kdyby si ty schopnosti doložil z opravdového boje, zatím je to totiž jen kdyby, možná, měla by umět a podobně. Na testovacím polygoně je jiná realita než ve válce.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:43 22.12.2019

      "opět bych byl rád kdyby si ty schopnosti doložil z opravdového boje" Budou dostatečné krátery na Rudém náměstí, nebo je potřeba vybombardovat Kreml? (Zájemci si doplní, jiné pro ...Zobrazit celý příspěvek

      "opět bych byl rád kdyby si ty schopnosti doložil z opravdového boje"

      Budou dostatečné krátery na Rudém náměstí, nebo je potřeba vybombardovat Kreml? (Zájemci si doplní, jiné pro ně nezvratné místo...)
      Ale počítám, že i ty by se dali bagatelizovat...
      https://www.denik.cz/ze_sveta/... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      06:41 23.12.2019

      " jinak opět v odborných mediích by MADL MĚL BÝT PROTI RUŠENÍ ODOLNÝ NEŽ OSTATNÍ DATALINKY, MĚL BÝT ( to si také můžeš dohledat v článku AN F-35 vs S400 díl třetí. Jaký výhody má ...Zobrazit celý příspěvek

      " jinak opět v odborných mediích by MADL MĚL BÝT PROTI RUŠENÍ ODOLNÝ NEŽ OSTATNÍ DATALINKY, MĚL BÝT ( to si také můžeš dohledat v článku AN F-35 vs S400 díl třetí. Jaký výhody má tohle letadlo bez radiotechnické stopy a technologie stealth, povídej, za ty peníze to určitě stojí."

      A Techniku... Ty víš, že není odolný proti rušení? Dokaž mi, že Rusové umí datalink F 35 zarušit. Dokaž mi, že S 400 je schopna F 35 sestřelit (mimochodem, ty co měli v Sýrii radši ani nezapli...). Ale beru jedině důkazy z reálného boje. Nemáš? Tak co tady žvaníš?

      Fakt ze sebe musíš dělat idiota takovým stylem diskuze?Skrýt celý příspěvek

     • technik
      07:59 23.12.2019

      já snad někde píšu že S400 dokáže sestřelit F35? To už tam nemáš nic jinýho než neustálé překrucování pravdy. Nastuduj si něco i signálech a nepapouškuj pořád dokola. Jestli rusové ...Zobrazit celý příspěvek

      já snad někde píšu že S400 dokáže sestřelit F35? To už tam nemáš nic jinýho než neustálé překrucování pravdy. Nastuduj si něco i signálech a nepapouškuj pořád dokola. Jestli rusové umí něco rušit či neumí, se rozhodně na netu nedočteš, stejně jako REB technika ačr, tak ruská je klasifikovaná jako tajná a máto své důvody. Ale vzhledem k tvým malým znalostem ti můžu doporučit stranky výrobce northrop grumman, tam se dočteš něco o MADL a LINK16 pro F35, pokud zvládáš AJ stejně jako plkání. To jestli ze sebe dělám pitomce či nikoliv jen proto že upozorňuji na možný problém těchto letounů už není tvůj problém.
      A pokud jde o zapnutí S400 v Syrii, tak asi ze stejnýho důvodu proč se US bojí S 400 v turecku a to je naplnění knihoven, to platí oboustraně, ikdyž už nějaké zmínky o lokaci signálů S400 US REB prostředky na netu proběhly.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:52 23.12.2019

      Aha, takže já už i překrucuju pravdu... Ne Techniku. To co jsem napsal v posledním komentu byl příklad způsobu jakým TY tady diskutuješ. A kdybych byl stejný jako ty, tak se tady ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha, takže já už i překrucuju pravdu... Ne Techniku. To co jsem napsal v posledním komentu byl příklad způsobu jakým TY tady diskutuješ. A kdybych byl stejný jako ty, tak se tady teď na tom začnu točit. Takže laskavě TY si nastuduj základy slušné a věcné diskuze. T, proč Rusové nezapli S 400 je pochopitelně jasné každému, kdo se o věc trošku zajímá, stejně jako to, že schopnosti REB systémů jsou tajné. Víš to i ty a přesto ti to nebrání TVRDIT, že F 35 má schopnosti mizerné, protože bude prostě a jasně zarušená a ztratí STEALTH charakteristiku. Proč? No protože to tvrdí Technik, který to vyčetl a vyposlouchal z VEŘEJNÝCH zdrojů. Od svých oponentů neuznáš nic než "reálné bojové zkušenosti" a sám argumentuješ videem z youtube.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:57 23.12.2019

      "Moje obavy pramení zejména z obavy narušení radiotechnického spektra, to je totiž gro F-35 a pokud se to někomu podaří ať už zachycení letounu i přes stealth technologie nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      "Moje obavy pramení zejména z obavy narušení radiotechnického spektra, to je totiž gro F-35 a pokud se to někomu podaří ať už zachycení letounu i přes stealth technologie nebo narušení datalinků tak to letadlo za tu cenu je k ničemu."

      Jasně, oni totiž konstruktéři F 35 a ti, kteří vytvářeli taktiky nasazení ty obavy vůbec neměli a naprosto na tohle nemysleli. Ještě, že přišel sám velký technik a všechny osvítil...Skrýt celý příspěvek

     • technik
      09:11 23.12.2019

      jsi hlupák. Nikde nenajdeš v mém příspěvku že F 35 má mizerné vlastnosti, nebo že bude jasně zarušena a že ztratí Stealth vlastnosti, maximálně se dočteš že mám obavy, mít obavy v ...Zobrazit celý příspěvek

      jsi hlupák. Nikde nenajdeš v mém příspěvku že F 35 má mizerné vlastnosti, nebo že bude jasně zarušena a že ztratí Stealth vlastnosti, maximálně se dočteš že mám obavy, mít obavy v českém jazyce znamená, že někdo o něčem pochybuje a v diskuzi jako je tahle, se najdou odborníci ( ty rozhodně ne) kteří mohou moji obavu vyvrátit. Pokud se odborníci nenajdou, pak zbývá moji obavu vyvrátit skutečným bojovým nasazením. Jsi teoretik a breptal.Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  19:00 19.12.2019

  Co to udělat obráceně , poslat atrapu F-35 , identifikovat stanoviště PVO podle odpalu rakety a pak jej zlikvidovat houfnicí. :-)

  Co to udělat obráceně , poslat atrapu F-35 , identifikovat stanoviště PVO podle odpalu rakety a pak jej zlikvidovat houfnicí. :-)

  • TF_HU
   07:19 20.12.2019

   ...nevidím v tom žádný obrácený postup...

   ...nevidím v tom žádný obrácený postup...

 • Tecka
  17:50 19.12.2019

  Na testy z systemem Himars, byli zaproszenie polscy oficerowie

  Na testy z systemem Himars, byli zaproszenie polscy oficerowie

Načítám diskuzi...