Bojiště budoucnosti 2050 podle americké armády

Jak bude vypadat bojiště v roce 2050? / Royal Free; iStock

Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (Training and Doctrine Command) americké armády (US Army) v nedávno vydaném dokumentu The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare načrtlo možnou podobu válečných konfliktů a technologických změn až do roku 2050. Američtí vojáci budou čelit hrozbám ve všech doménách války (multi-domain), operacím v komplexních prostředích, hybridním strategiím a možná také zbraním hromadného ničení.

Jak uvedl jeden diskutující k dokumentu, podobné studie jsou důkazem, že po konci studené války myšlenky jako “ohromující přitažlivost západního způsobu života”, “univerzální hodnoty Západu” a západní verze “konce dějin” nebyly ve světě široce přijaty - to platí dnes i v budoucnu. Naopak Západ bude i nadále žít v mimořádně nebezpečném konkurenčním světě, ve kterém žil během staré studené války.

Procitnutí Západu přišlo především po ruské anexi Krymu, která otřásla západní představou konce dějin. V reakci na to si Západ uvědomil, že nemůže dále “odpočívat na vavřínech” a je nutné se vrátit opět do boje.

Nyní k samotnému dokumentu - ten na začátku mimo jiné popisuje jaké technologie ovlivní, jak budeme v letech 2017 až 2050 žít, tvořit, myslet a prosperovat. Jde zejména o biologii, bioinženýrství, optimalizaci lidského výkonu, neurologické vylepšení, nanotechnologie, pokročilá materiálová věda, kvantové výpočty, umělá inteligence, robotika a aditivní výroba.

Rychlý rozvoj technologií v budoucností znemožní udržet si Spojeným státům absolutní nadvládu ve všech doménách války - země, moře, vzduch, vesmír, kyberprostor a elektromagnetický prostor. S tím souvisí i nová doktrína americké armády Multi-Domain Battle - provázané vedení bojové činnosti v mnoha doménách.

Jedním z cílů Multi-Domain Battle je, aby například zbraňové systémy a nástroje jedné domény dokázaly efektivně ovlivňovat jinou doménu - např. kyberútoky, které se zmocní nepřátelské techniky, prostředky rádioelektronického boje vyřazující z provozu nepřátelskou pozemní techniku, útok pomocí přesných zbraní ničící servery hackerů protivníka, atd.

Navíc se čím dál více začnou stírat aktivity mezi diplomatickými, informačními, vojenskými a ekonomickými DIME (Diplomatic, Information, Military, and Economic) sférami - jak na americké straně, tak u konkurujících států.

Mezi hlavní globální trendy v letech 2017 až 2050 dokument označuje:
+ Oživující nacionalismus;
+ Proměňující se demografie;
+ Znepokojení s globalizací;
+ Soutěž o zdroje;
+ Zpochybnění  struktur, řádu a institucí;
+ Rychlý vývoj technologií;
+ Nepoměr v hospodářských zdrojích a sociální manipulace;
+ Vnímaní ztráty ctnosti a morálních principů.


Multi-Domain operace vyžadují zapojení všech domén. Co když ale nad některými ztratíme kontrolu?

TRADOC do roku 2035 očekává, že půjde o éru zrychlujícího se lidského vývoje. Bude to období, kdy “protivníci mohou získat znalosti nových technologií, nové doktríny a nové strategické koncepty pro efektivní napadání amerických vojenských sil skrz všechny domény.” Podle dokumentu si již Spojené státy v tomto období neudrží absolutní nadvládu ve všech doménách války.

Mezi roky 2030 až 2050 TRADOC očekává výrazné průlomy v nových technologiích, která povedou k naprosté změně charakteru války. “Během této doby, tradiční aspekty války podstoupí dramatické, téměř revoluční změny, které na konci tohoto časového období mohou dokonce vést ke změně základního pojetí samotné války,” dočteme se v dokumnetu. 

TRADOC určil 12 klíčových trendů a technologií formující budoucí pojetí války:
+ velká data (big data);
+ kyberprostor a vesmír;
+ umělá inteligence;
+ vzájemné propojení člověka s počítačem;
+ klimatické změny a konkurence v získávání surovin;
+ demografie a urbanizace;
+ změna rovnováhy v ekonomice;
+ robotika;
+ výroba a skladování energie;
+ technologie, inženýrství a výroba;
+ kolektivní inteligence;
+ umělé zlepšování lidského výkonu.

Do roku 2035 se očekává, že Rusko "udrží tempo" se Spojenými státy a bude pravděpodobně do té doby nejdůležitějším protivníkem. Podle TRADOC Rusko již deset let investuje do nových schopností s cílem “překonat” americkou leteckou sílu, do přesných zbraní a do omezení schopností USA nasadit sílu do rozhodujících operačních oblastí (tzv. strategie A2/D2).


Nová doktrína vedení války "Multi-Domain Battle" americké armády, která nahrazuje studenoválečnou doktrínu AirLand Battle.

"Vedle celé řady nových zbrojních systémů, Moskva studuje a investuje do technologií jako je robotika, pokročilé výpočetní systémy, hypersonika, vesmírné systémy a biologické vylepšení lidského výkonu," stojí ve zprávě.

Mimo to dokument jako největší hrozby pro Spojené státy označuje Čínu, Severní Koreu, Írán a radikální ideologie a mezinárodní kriminální organizace. V případě Íránu se předpokládá vývoj jaderné zbraně do roku 2035.

Podle TRADOC se však nakonec stane největším americkým soupeřem Čína, protože “pokračuje v modernizaci svých ozbrojených sil a rozvíjí nové způsoby, jak přistupovat k válce.” Podle zprávy do roku 2035, tedy do předpokládané doby průlomových technologických objevů, Spojené státy mohou čelit obdobně vyspělému protivníkovi, který bude schopen působit ve více doménách, účinně čelit americkým silám a mít určité technologické výhody nad americkou armádou.

Mezi bouřlivě rozvíjející se zbrojní systémy a oblasti do roku 2035 budou patřit člověkem přenositelné střely země-vzduch (MANPADS), protitankové řízené střely (PTŘS), robotikavesmírchemické zbraněmaskování, krytí, utajení, odepření přístupu a klamání (C3D2), dělostřelectvoraketové technologie a počítače/kybernástroje.


Publikace The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare 

Hlavní krizové oblasti ro roku 2050:
+ Pobaltí, východní Evropa;
+ Země nacházející se u hranic Ruska;
+ Balkán;
+ Sýrie / Irák / Turecko / Írán / Kurdové;

+ Střední Východ / Severní Afrika;
+ Izrael-Palestinci;
+ Izrael-Írán-Hizballáh;
+ Soužití Sunnitů a Šiítů (Sýrie, Irák, Bahrajn, Jemen, Libanon);
+ Jihočínské moře;
+ Jihovýchodní Asie (Čína, Vietnam, Indonésie, Barma);
+ Indie-Pákistán
;
+ Čína-Indie;

+ Čína-Tchaj-wan;
+ Korejský poloostrov subsaharská Afrika (Nigérie, západní Afrika);
+ Africký roh;
+ Mexiko;
+ Venezuela - Kolumbie.

Po roce 2035 se bezpečnostní prostředí radikálně změní. Největší světové mocnosti přenesou ekonomickou sílu, mimořádné technologické znalosti a nepřátelské, v kyberprostoru ukotvené ideologie, do efektivní strategické síly. Nepřátelské země využijí tyto dovednosti především k narušení ekonomického, sociálního a kulturního liberálního řadu západního světa a k zavedení nových globálních norem.

Po roce 2035 dosáhnou na americké straně plné technologické zralosti v současně době vyvíjené zbraňové systémy - laserové a radiofrekvenční zbraně, kooperující roje dronů, elektromagnetické zbraně, syntetická biologie, internet věcí a zdroje elektrické energie.

Jaké jsou tedy závěry studie? “První a nejvíce důležitou lekcí je pochopit a vnitřně se ztotožnit s myšlenkou, že stojíme v proudu změn, kde naše časem ověřené úspěchy a myšlenky, koncepty, doktríny, vybavení, výcvik a personál pravděpodobně nejsou dostatečné k dosažení úspěchů v krátkodobém a určitě ne, pokud nebudou přehodnoceny a přenastaveny, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,” stojí v dokumentu.

Podle TRADOC se již Spojené státy a Západ nemohou spolehnout na absolutní technologickou nadvládu ve všech oblastech, ba právě naopak - technologické rozdíly se zmenší až do poloviny století, kdy se technologie a schopnosti stanou mezi hráči poměrně rovnocenné.

Zdroj: The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare

Nahlásit chybu v článku


Související články

Robotičtí asistenti velitelů: Revoluce ve velení a řízení boje

Současný raketový rozvoj vojenských technologií naráží na zásadní překážku - omezení lidského mozku. ...

Americké Vesmírné sbory již v roce 2019?

V březnu jsme psali o možnosti vzniku amerických Vesmírných sborů (US Space Corps). Nyní to vypadá, ...

“Elektromagnetický” start stíhačky F/A-18 z letadlové lodě USS Gerald R. Ford

Před několika dny stíhačka F/A-18F Super Hornet premiérově odstartovala z nové letadlové lodě USS ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Argonaut.CZ
  21:26 15.08.2017

  Pořád nechápu, proč Ruskem tak straší a pořád omýlají Krym. Rusko je evropsko-americké civilizaci na míle blíže, než arabský svět, který je pro západní společnost mnohem větší ...Zobrazit celý příspěvek

  Pořád nechápu, proč Ruskem tak straší a pořád omýlají Krym. Rusko je evropsko-americké civilizaci na míle blíže, než arabský svět, který je pro západní společnost mnohem větší riziko. Více než globální konflikt v nejbližší době hrozí náboženské a občanské války reagující např. na multikulturalismus dovedený do absurních poloh.

  Nicméně chápu, že masivní investice do zbrojení více ospravedlní strašení Ruskem než bandou trhanů s ručníkem na hlavě nebo imigrantů, která je mnohem pravděpodobnější.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  20:58 15.08.2017

  Hlavní krizové oblasti ro roku 2050: Asi by bylo jednodušší říct Celý svět kromě tohohle a tohohle :-P Rase: Správně. Kdysi jsem četl nějakou knihu, kde měl pěšák palebnou sílu ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní krizové oblasti ro roku 2050:
  Asi by bylo jednodušší říct Celý svět kromě tohohle a tohohle :-P

  Rase: Správně. Kdysi jsem četl nějakou knihu, kde měl pěšák palebnou sílu na likvidaci tanku. Obrněné jednotky v podstatě neexistovali a když už nějaký tank byl, tak jej pěchota chránila jak oko v hlavě.
  Podobalo se to Hv.Pěchotě, ale bylo to v blízké budoucnosti ve střední Evropě :-)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:54 15.08.2017

  Cpt. Morgan: dovoľte 2 postrehy: 1.- Historická skúsenosť hovorí, že autoritatívne režimy sa môžu dostať do konfrontácie rovnako rýchlo a nepredvídateľne, ako sa môžu stať ...Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: dovoľte 2 postrehy:
  1.- Historická skúsenosť hovorí, že autoritatívne režimy sa môžu dostať do konfrontácie rovnako rýchlo a nepredvídateľne, ako sa môžu stať spojencami (pakt Ribbentrop-Molotov). Pritom nemusí ísť nevyhnutne o zámernú priamu konfrontáciu ako sú pohraničné potýčky, akých sme boli svedkami už za čias ZSSR, konflikt môže eskalovať skrze ich spojencov a satelity.
  2.- To, že sa ZSSR rozpadla bez toho, aby tiekli potoky krvi, bolo okrem iného aj dôsledkom toho, že ruská spoločnosť nemala chuť udržať to cele pokope násilím.
  Aj proti vojne v Čečensku sa dvíhal nemalý odpor.
  Netvrdím, že by rozpad RF prebiehal rovnako nenásilne ako ZSSR, len vyjadrujem skrze príklady z relatívne nedávnej minulosti pochybnosť nad tým, akú vysokú cenu by boli ochotní Rusi zaplatiť.Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  15:51 15.08.2017

  Cina nikdy Rusko nenapadne, lebo by tym nic naziskala. Rusko dokaze znicit Cinu a nielen ju totalne. To by bola cena, ktoru by mali chciet v Pekingu zaplatit kvoli zisku nejakych ...Zobrazit celý příspěvek

  Cina nikdy Rusko nenapadne, lebo by tym nic naziskala. Rusko dokaze znicit Cinu a nielen ju totalne. To by bola cena, ktoru by mali chciet v Pekingu zaplatit kvoli zisku nejakych zdrojov na Sibiri? Neznie to velmi rozumne.

  Rusko sice mozno zmeni prezidenta, ale rozhodujuce je, ze ludia v Rusku si zelaju pokracovanie nastavenej politiky a preferencie pre nu este aj po vyse 15 rokoch stupaju. Ak by prisiel v nejakej farebnej revolucii prozapadny prezident, ktory zacne podporovat liberalizmus ako v 90. rokoch, bude celit odporu hadam aj 90% obzvatelstva. To nie je udrzatelne ani kratkodobo. Za ten extremne kratky cas by museli stihnut rozlozit federaciu do takej miery, aby sa rozpadli dovtedajsie vazby. Putin a politika ktoru predstavuje je v Rusku vzdy prijatelnejsia ako chaos a upadok neriadeneho liberalizmu 90. rokov. To je memento pre rusov. Okrem toho, rusi su hrdi na svoju vlast a historicky presvedcili, ze su ochotni za nu platit naozaj vysoku cenu a bolo to kvoli vojne, ktora prisla zo zapadu. To je dalsie memento. Zapadne narody take motivacie nemaju.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:23 15.08.2017

  Čína má potenciál válčit s každým ze svých sousedů. Přeci jen je to rozpínající se, lidnatá velmoc s omezenými zdroji a kdo ví co bude v roce 2050. Kdo ví, co by mohlo přijít, ...Zobrazit celý příspěvek

  Čína má potenciál válčit s každým ze svých sousedů. Přeci jen je to rozpínající se, lidnatá velmoc s omezenými zdroji a kdo ví co bude v roce 2050. Kdo ví, co by mohlo přijít, pokud by konzervativní komunistický režim nahradilo něco divočejšího (byť to v povaze spíš nemají). Obdobný problém je s Ruskem. Tam režim stojí a padá na jednom člověku, co se stane až tady nebude, je velkou otázkou. Přijde nějaký charismatický nástupce a pojede se dál, nebo se stát rozpadne kolem oligarchů (hůř než po rozpadu SSSR), kdo ví - pak by to byl globální průšvih (spousta jaderných zbraní). Problém je cokoliv dlouhodobě předpokládat. Osobně by mě zajímalo, co si u TRADOC myslí o Evropě a jejím směřování. zda bude všechno při starém, nebo dojde k nějakým změnám (doufám že ne).Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  14:57 15.08.2017

  Preto plan zapadu je postupne makkymi metodami podporovat politicky rozpad sucasnej moci v Rusku a po pripadnom rozpade federacie a zabezpeceni jadrovych skladov OSN sa pustit ...Zobrazit celý příspěvek

  Preto plan zapadu je postupne makkymi metodami podporovat politicky rozpad sucasnej moci v Rusku a po pripadnom rozpade federacie a zabezpeceni jadrovych skladov OSN sa pustit diktovat podmienky Cine. Druha a exotickejsia moznost je skusit to s farebnou revoluciou v Cine a potom by grilovanie Ruska bolo uz len show na obrazovkach. Toto si vsak zjavne obaja uvedomuju, pretoze obaja sustreduju sila s ICBM na vzajomnych rusko-Cinskych hraniciach. Nie je to kvoli tomu, aby ICBM doletela do Moskvy, alebo Pekingu, lebo to dokaze z hocijakeho ineho miesta na planete. Dovod je iny - ak by vznikol rozvrat a revolucia v jednej z velmoci, ta druha bude moct vo velmi kratkej dobe prekrocit spolocne hranice a zabezpecit strategicke zbrane pred mocou tretej mocnosti, ktora by chcela ovladnut situaciu. Ak sa nebudu dat ovladnut strategicke zbrane poslednej odvety, nikto sa do utoku na podporu "demokratickej opozicie" hrnut nebude a a aj samotna revolucia nebude schopna ziskat vplyv nad celym uzemim. Konflikt sa zacne natahovat a bude napredvidatelny a straty zacnu rast..

  Tadialto cesta nevedie, ale ani ine cesty sa velmi nezdaju schodne..Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  14:39 15.08.2017

  Nikdy som nerozumel, preco si vela diskuterov mysli, ze Cina bude v konfrontacii s Ruskom. Nic tomu z dlhodobehohladiska nenapoveda. Aj tento dokument to hodnoti tak, ze Cina je ...Zobrazit celý příspěvek

  Nikdy som nerozumel, preco si vela diskuterov mysli, ze Cina bude v konfrontacii s Ruskom. Nic tomu z dlhodobehohladiska nenapoveda. Aj tento dokument to hodnoti tak, ze Cina je coraz vacsia hrozba pre zapadny liberalny poriadok. Mimochodom, presne tento nazor dlhodobo popisuju vsetci zapadni analytici, geostrategovia ako Brzezinsky, Kagan, Kissinger, Kristol, Strauss, ci dokonca otec celej modernej geopolitickej teorie Mackinder. Vsetci vidia obrovske ludske zdroje Ciny ako neodvratnu hrozbu pre schopnost zapadu konkurovat Cine a udrzat si tak veducu rolu vo svete.

  Tuto poziciu zapad ziskaval pocas storoci globalizacneho kolonializmu, kedy bezkonkurencnou silou urcoval chod dejin a zabezpecoval si tak vlastny prospech a blahobyt. Zapadne liberalne ideologie su vystavane na tom zaklade a podporuju otvorenost a politicke zmeny u statov vo sfere projektovaneho vplyvu a naopak upevnuju hospodarske a politicke vazby u zapadnych mocnosti.

  Nove nekolonialne mocnosti sa vsak takemu vplyvu samozrejme brania. Preto ma Zapad v prvom rade ideologickych protivnikov a z nich hlavne mocnosti su prave Cina a Rusko. Odporuju jednopolarnemu poriadku zo strany zapadu. Ak by sa ale pustili do seba navzajom, minimalne jeden z nich by musel prehrat v prvom kole, lebo pokial neverime vo vyhru, nebudeme sa predsa pustat do boja.

  Dalsie kolo by bolo, ze "vitaz" by sa ocitol v izolacii zapadu bez moznosti na strategicke spojenectvo s akymkolvek inym oponentom zapadu, pretoze jedneho prave eliminoval. To by asi nebolo velmi mudre.

  Akykolvek zisk uzemi na Sibiri by znamenal okrem samotnej vojenskej devastacie uplnu izolaciu od ostatnych zapadnych struktur. Kto by chcel v osobnom zivote vsadit zivotne uspory aby mozno vyhral v loterii?

  Zapad by si nic lepsie zelat nemohol. Cina a Rusko nie su ideologicki spojenci ako zapadne krajiny. Su to spojenci z rozumu a vedia, ze ak maju ustat historicky zapas o prezitie voci zapadnej snahe ovladnut globalny system, musia spolupracovat a brzdit v tom zapad.

  Zapad zase vie, ze Cina ma perspektivne prilis vyznamne ludske zdroje a v spojenectve s Ruskom je aj strategicky v bezpeci. Rusko je prilis silne vojensky, aby sa dalo napadnut kymkolvek a Cina ma prilis velky ludsky a ekonomicky potencial, aby si zapadny system liberalneho poriadku udrzal dominantny vplyv v obchode a politike. Preto Rusko je kratkodoby ciel a Cina dlhodoby. Vie to hocikto, kto sleduje hlavnych zapadnych autorov geopolitiky.

  "Ve své nejdůležitější práci Demokratické ideály a skutečnost: studie politiky rekonstrukce Halford Mackinder tvrdí, že:

  " Kdo ovládá Východní Evropu, ovládá Heartland."
  " Kdo ovládá Heartland, ovládá Světový ostrov."
  " Kdo ovládá Světový ostrov, ovládá svět."
  Proto po první světové válce dokládal nutnost udržet východní Evropu rozdělenou a oddělenou od Heartlandu, tj. od Ruska. Na Pařížské mírové konferenci oponoval wilsonovskému demokratickému idealismu na základě zeměpisného determinismu, budoucí geopolitiky."

  Ak sa nepodari rozlozit Rusko a nasledne izolovat Cinu, Zapad si veduce pozicie podla vsetkeho neudrzi. To znamena fundamentalne zmeny vo fungovani, ktore tu bolo od konca stredoveku. A do toho sa nikomu nechce, ale co ine zostava, ze?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:41 15.08.2017

  Člověk si až ráká, jak je pozoruhodné, že vize Roberta A. Heinleina v knize Hvězdná pěchota (1959), byla možná trefnější, než si člověk myslel. Přeci jen supertrénovaná mobilní ...Zobrazit celý příspěvek

  Člověk si až ráká, jak je pozoruhodné, že vize Roberta A. Heinleina v knize Hvězdná pěchota (1959), byla možná trefnější, než si člověk myslel. Přeci jen supertrénovaná mobilní pěchota v superoblecích docela zapadá do vize bojů v megaměstech atd. než současný koncept lehké pěchoty.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2