Bojiště Blízký Východ: Západ by neměl slavit oslabení Ruska

Bojiště Blízký Východ: Západ by neměl slavit oslabení Ruska
Ruská armáda v Sýrii (2016) / mil.ru (Zvětšit)

Když Rusko v roce 2015 zahájilo vojenskou intervenci a změnilo tak průběh syrské občanské války ve prospěch Asadova režimu, mnozí na Západě se začali obávat záměrů Kremlu. Nešlo jen o ruskou podporu autoritářské vlády v Damašku, ale také o prohlubování spojenectví s dalšími protizápadními silami. Po zahájení invaze na Ukrajinu v únoru 2022 Moskva stáhla a přesunula ze Sýrie řadu svých jednotek, což západní státy zprvu vnímaly jako příležitost k rozšíření svého regionálního vlivu. Vzniklé mocenské vakuum nicméně rychle zaplňuje Írán a jednotky Hizballáhu, jejichž rostoucí přítomnost na syrském území zvyšuje bezpečnostní rizika pro spojenecký Izrael.

Rusko představuje základní kámen protizápadní revizionistické koalice, kterou někteří západní pozorovatelé (např. Dmitry Gorenburg) začínají nazývat zkratkou BRINK (Bělorusko, Rusko, Írán a Severní Korea / North Korea). Na rozdíl od klasických aliancí upevňuje vztahy zeměmi BRINK model strategické spolupráce založené na neformálních dohodách a osobních vztazích vůdců režimů. Pokud vůbec dochází k institucionalizaci vzájemných vztahů, děje se tak bilaterálně (např. rusko-běloruský „svazový stát“ z roku 1999, strategická smlouva mezi Ruskem a KLDR z června 2024 anebo očekávaná rusko-íránská strategická smlouva z října 2024).

Prvním a nejzřetelnějším rysem BRINK je společný boj proti mezinárodnímu řádu založeném na pravidlech, který vedou Spojené státy. Bělorusko a Rusko tento „boj“ vedou již deset let, Írán od roku 1979 a Severní Korea od roku 1950. Za druhé, každý z vládnoucích režimů závisí na autoritářství, podpoře robustního bezpečnostního aparátu a silné vůdčí osobnosti. Demokracii, fungující stát, životaschopnou ekonomiku a vizi budoucnosti nahrazují mobilizačními ideologizovanými narativy. Militarismus veřejného vědomí za třetí udržuje kontrolu nad vlastním obyvatelstvem. Neustálý vleklý konflikt se Západem, založený na propagandistických zprávách o obklíčení (vštěpování mentality „obléhané pevnosti“), umožňuje vůdcům BRINK využívat vnější konflikty k vysvětlování a zmírňování domácích krizí.

Nelze přehlédnout ani jaderný rozměr. Rusko má pravděpodobně největší arzenál zbraní hromadného ničení na světě, Severní Korea pokračuje v rozvoji svých nukleárních schopností, Írán dychtí po vlastnictví jaderné bomby a Bělorusko hostí ruské jaderné zbraně a nosiče na svém území. Všechny čtyři země navíc uplatňují hru s nulovým součtem ve vztazích se Západem a militarizovaly své mezinárodní chování (tj. demonstrují sílu, hrozí použitím síly nebo sílu skutečné používají). Využívají dále nástroje hybridní války, šíří dezinformace, podporují nestátní násilné aktéry a vytvářejí tlak na ostatní státy prostřednictvím energetických, potravinových a migračních „zbraní“.

BRINK není ve své snaze osamocený a podporuje ho „vnější kruh“ klientských států a aktérů. Velmi blízko k Rusku mají Eritrea, Kuba, Myanmar, Nikaragua, Sýrie, Venezuela a regionální uskupení vojenských junt v africkém Sahelu (Burkina Faso, Mali, Niger) stejně jako postsovětské polostátní útvary (Abcházie, Jižní Osetie a Podněstří). Na Íránu pak závisí násilní nestátní aktéři, jako je Hizballáh, Hamás či jemenští Hútíové.

Ze strategického hlediska se BRINK snaží využít slabosti Západu a zaplést ho do řady krizí, k čemuž využívá pět následujících nástrojů: narušit soudržnost západních spojenců, destabilizovat západní společnosti vyostřením domácího napětí, vyčerpat západní zdroje jejich rozptýlením do horizontálně se šířících konfliktních zón, odvést pozornost Západu od podpory Ukrajiny a vyčerpat západní politickou vůli prostřednictvím jaderného vydírání.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Petr Pelikán: Vztahy Íránu a Ruska nejsou vynikající, jedná se o pragmatičnost bez vzájemných sympatií

„Na Blízkém východě nepřevládají jednoznačně protiruské názory. Jsou zde rozšířené antipatie vůči ...

PREMIUM Hizballáh s Izraelem koketují s válkou v Libanonu, část 2.

Ačkoli pozornost světa poutá válka mezi Izraelem a Hamásem v Gaze, ještě mnohem větší riziko ...

PREMIUM Izrael po raketovém útoku na Golanských výšinách slíbil reakci proti Hizballáhu

Izraelská armáda připravuje reakci proti libanonskému militantnímu šíitskému hnutí Hizballáh poté, ...

PREMIUM Začarovaný kruh: Čím více krve a mrtvých, tím je Hamás silnější

Úterní atentát na politického vůdce Hamásu Ismáíla Haníju v Teheránu znamená další zemětřesení v ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.