Bojiště vesmír: Čínské pronikání do kosmického prostoru

Čínská raketa Long March 5; větší foto / 9ifly.cn

Čína vyslala svou první družici na oběžnou dráhu Země v roce 1970, řadu let po SSSR a USA. Peking se zprvu zaměřoval na praktické využití vesmíru, což v 80. letech 20. století vedlo ke zprovoznění prvního čínského telekomunikačního satelitu. V současnosti Čína družice využívá jak pro civilní, tak i pro vojenské účely. Navigaci, průzkum a předpověď počasí má v budoucnu doplnit výzkum Měsíce a založení trvalé vesmírné stanice s lidskou posádkou.

Zatímco se v roce 2003 do vesmíru dostal jediný čínský kosmonaut, loni stejný úspěch zaznamenalo již jedenáct taikonautů. Čínské robotické vozítko Jade Rabbit (z čínského Yùtù, tj. nefritový králík) v roce 2013 navíc úspěšně přistálo na Měsíc jako první lidský přístroj po téměř 40 letech.     

 

 

Vědecké zkoumání vesmíru doplňují i vojenské aktivity. Zkouška protisatelitní zbraně z roku 2007 byla podle oficiálních čínských vyjádření obranné povahy, ve skutečnosti ale šlo o testování schopnosti ničit družice na oběžné dráze. Na jejich činnosti přitom závisí komunikační a polohové systémy mnoha zemí světa, jež čínské pronikání do vesmíru považují za hrozbu.
 

V současné době má Čína k dispozici širokou škálu vesmírných technologií. V roce 2016 došlo k odpalu rekordního počtu raket, z nichž sedm patřilo do rodiny Long March (z čínského Chángzhēng, tj. dlouhý pochod). V listopadu téhož roku poprvé vzlétla raketa Long March 5, jež je schopná na nízkou oběžnou dráhu Země dopravit 25 t nákladu. Její výkon je srovnatelný s americkou Delta IV Heavy či s evropskou Ariane 5. Během loňského dubna se premiérového odpalu dočkala také raketa Long March 7 Y2.    

 

Budoucí raketa Long March 9 má být schopná vzletět s nákladem o hmotnosti 140 t, což by Číně v následujících 5-7 letech umožnilo realizovat rozsáhlou vesmírnou misi s lidskou posádkou. Zdůrazněme, že tzv. super těžké rakety SHLLV (Super Heavy-Lift Launch Vehicle) jsou základním předpokladem pro provádění pilotovaných misí mimo nízkou oběžnou dráhu Země. Nosnost 140 t postačuje k poslání lidí na Měsíc a k vybudování stále měsíční základny. Není nejmenší pochyb, že Čína k tomuto cíli směřuje.

 

Vesmírnou loď Shenzhou (česky božská nebo nebeská loď), jejíž konstrukce vychází ze sovětského Sojuzu, se Číňané chystají nahradit novějším modelem. Shenzhou dosud sloužil jako hlavní prostředek pro přepravu taikonautů do vesmíru a zpět.

 

Čínský vesmírný program je velmi úzce propojen s ozbrojenými silami země. Družicový polohový systém BeiDou, jehož signál pokrývá Čínu a asijsko-pacifický region, dosahuje přesnosti deseti cm. K jeho uživatelům patří vedle Čínské lidové osvobozenecké armády i ozbrojené síly Pákistánu. Globální pokrytí má být dosaženo prostřednictvím 35 družic do roku 2020.

 


Raketa Shenzhou-11 odstartovala s čínskými kosmonauty v roce 2016.

 

K dalším technologiím Číny patří speciální systém určený ke sledování kosmického smetí. Centrum zřízené k jeho obsluze, které je součástí Čínské národní vesmírné agentury, se zaměřuje na ty nejmenší kousky o délce méně než jeden cm. Na oběžné dráze se jich nachází asi sto milionů. Peking od roku 2015 navíc provozuje monitorovací středisko, jehož úkolem je ochrana vlastních satelitů před vesmírným odpadem.

 

V prosinci 2016 Čína zveřejnila bílou knihu (white paper), v níž podrobně popisuje úmysl rozšířit svůj vesmírný program. Rozpočet o velikosti šesti miliard amerických dolarů má být navýšen za účelem zajištění financování nových projektů. Bílá kniha nastiňuje průběh několika misí k Měsíci, jejichž součástí je letošní vyslání sondy k jeho odvrácené straně.

 

Lunární sonda Chang'e-5 by během technicky pokročilé operace měla přistát na Měsíci, shromáždit vzorky, vrátit se na loď na oběžné dráze Měsíce a posléze letět zpět na planetu Zemi. Přestože se tyto mise zdají být vědecky změřené, pohyb ve vesmíru má též vojenské důsledky. Technologie potřebné pro podobné aktivity jsou totožné s technologiemi pro uskutečňování vojenských operací ve vesmíru.

 

Navrhovaná základna Tiangong 2 na nízké oběžné dráze Země. / archív autora

 

V září 2016 Číňané zprovoznili svou druhou vesmírnou laboratoř Tiangong 2 (česky nebeský palác). Její předchůdce Tiangong 1 příští měsíc vstoupí do atmosféry, kde shoří. Tiangong 2 je přípravou na zřízení čínské stálé vesmírné stanice s lidskou posádkou, s jejíž realizací Peking počítá do roku 2022. Stavba této stanice pokračuje rychlým tempem a v roce 2020 má být vynesena na oběžnou dráhu. Plánované ukončení provozu Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025 může způsobit závislost vesmírného výzkumu na Číně, pokud se stane jedinou zemí se stálou vesmírnou stanicí.

 

Čína se nedávno stala prvním státem na světě, jenž začal s testováním "kvantové" družice. Cílem těchto pokusů je výzkum šifrovacích klíčů, které zajišťují ochranu komunikace vůči narušení a odposlechu. Technologie využívá zákonitosti kvantové fyziky a ze svého principu nelze "kvantové" šifrování nijak prolomit. Pokud by tato technologie byla úspěšná, mohla by být vytvořena bezdrátová satelitní komunikační síť, jež by odvrátila rostoucí hrozbu kybernetických útoků na komunikační infrastrukturu.

 

Peking upevňuje svou pozici mezi nejpokročilejšími státy v oblasti vesmírných technologií. Přestože na ně vynakládá méně prostředků než Rusko či USA, dokáže se věnovat několika rozsáhlým projektům najednou. Čínské vojenské vesmírné programy ovšem nejsou transparentní a přístup k technickým informacím je ve srovnání s NASA a s Evropskou kosmickou agenturou nedostatečný.  
 

Zdroje: The Diplomat, Global Security

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína získala první ruské komplety protivzdušné obrany S-400

Podle ruské agentury TASS byla první část kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 "Triumf" zaslána ...

Swarming: Čína se stává vedoucí zemí nové vojenské schopnosti

Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím ...

Čína posiluje své velmocenské postavení v Indickém oceánu

Čínská víceúčelová raketová fregata Weifang v lednu letošního roku úspěšně odvrátila pokus pirátů ...

Nové jaderné schopnosti Spojených států

Podle Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) USA vyvinou nové jaderné zbraně, které ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • vozik
  15:19 23.02.2018

  darkstyle ak by to aj naozaj bola tretina nafuknuteho stavu, a nie len take marketingove prehlasenie, tak 1/3 objemu valca s priemerom 6,7 metra je valec s priemerom cca 4 ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle

  ak by to aj naozaj bola tretina nafuknuteho stavu, a nie len take marketingove prehlasenie, tak 1/3 objemu valca s priemerom 6,7 metra je valec s priemerom cca 4 metre, co ja osobne nepovazujem za zasadne mensi objekt, ale tak to je vec pohladu :)

  kryt zumy ti uz vysvetlil marwSkrýt celý příspěvek

 • Marw
  12:28 23.02.2018

  DarkStyle: Zuma nemala od NG aerodynamicke kryty, ale adapter nakladu. To je dost podstatny rozdiel. Fairing dodal SpaceX a NG potom spravil integraciu nakladu na vlastny adapter a ...Zobrazit celý příspěvek

  DarkStyle: Zuma nemala od NG aerodynamicke kryty, ale adapter nakladu. To je dost podstatny rozdiel. Fairing dodal SpaceX a NG potom spravil integraciu nakladu na vlastny adapter a v SpaceX to uz len nahodili na druhy stupen.

  A co sa tyka vyvoja novych vacsich krytov - ono to urcite nie je problem vyvinut novy vacsi kryt. Ale otazka znie, ak by do toho aj investovali, dokazu ten novy, vacsi kryt vyrobit s tym zazemim co maju? Ak ano tak to asi nie je uplne nerealne. Ak vsak nie,
  investovat do vyvoja, skusok v aerodynamickom tunely a neviem co vsetko to vlastne zahrna, nasledne nakupit nove vybavenie, a to cele preto aby raz za cas vyniesli nejaky velmi specificky naklad, to asi nie je celkom dobry business plan. V reale totiz po vacom kryte ziavne az taky extremny dopyt nie je, sucasny tusim staci aj pre potreby DreamChasera. Specialne to nedava zmysel ak planuju v horizonte povedzme 5 rokov uviest do zivota BFR (nejdem teraz komentovat nakolko je to realne).Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  11:21 23.02.2018

  vozik ale pisal.. citujem.. "kazdopadne sfuknuty az o tolko mensi nebude" a on sfuknuty bude mat len 1/3 svojej velkosti.. ked to niekto zaplati, tak to bude niekto ochotny ...Zobrazit celý příspěvek

  vozik

  ale pisal.. citujem.. "kazdopadne sfuknuty az o tolko mensi nebude"
  a on sfuknuty bude mat len 1/3 svojej velkosti..

  ked to niekto zaplati, tak to bude niekto ochotny urobit..
  fairing zumy robil Northrop Grumman a nie spacex..
  Chces na to link?Skrýt celý příspěvek

 • vozik
  01:13 23.02.2018

  ako prepac, ale ked ja dva krat napisem ze dlzka toho modulu zostava stale rovnaka a ty tu bluznis o kolko to bude mensie ked to bude sfuknute, tak pravdu nemame obaja, ale pravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  ako prepac, ale ked ja dva krat napisem ze dlzka toho modulu zostava stale rovnaka a ty tu bluznis o kolko to bude mensie ked to bude sfuknute, tak pravdu nemame obaja, ale pravdu mam ja... ja som nic o tom o kolko bude mensi vyfuknuty nikde nepisal, stale len o dlzke...

  vacsi kryt technicky problem samozrejme nebude, ale bude to niekto ochotny robit? a nie, zuma nestartovala s vlastnym krytom

  cinanom moze byt uplne jedno, ze ty cakas ze budu mat stupajuce pocty startov hned od uvedenia rakety. rovnako ako trvalo par startov kym si falcon ziskal doveru komercnych zakaznikov, o armade ani nehovorim, tak ani cinania niesu tak retardovany aby zacali vo velkom pouzivat neoverenu raketu na svoje drahe vladne druzice, ked maju v ponuke overenu, aj ked mozno horsiu raketu, len aby tebe spravili radost. ja si nemyslim ze to je daka super raketa s ktorej vsetci padnu na zadok a mozno to bude naozaj prepadak, ale na zaklade terajsich dostupnych udajov sa to naozaj hodnotit neda, tak ako to robis ty... a sam si povedal ze vyroba satelitu netrva rok, takze pri zaciatku stavby aktualne vypustanych cinskych satelitov este nemohli tusit ako dopadne zavedenie rakety, takze ich planovali na overenych raketachSkrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  22:35 22.02.2018

  Vozik ty si kolik Mame pravdu obaja pri b330, naozaj to vyzera, ze s dlzkou nepohnes, ale zaroven.. .. prave som sa na oficialnej stranke docital, ze startuje v rozmeroch 1/3 ...Zobrazit celý příspěvek

  Vozik ty si kolik

  Mame pravdu obaja pri b330, naozaj to vyzera, ze s dlzkou nepohnes, ale zaroven..

  .. prave som sa na oficialnej stranke docital, ze startuje v rozmeroch 1/3 nafuknutej stanice a plme vybavena..

  inak aky by bol problem spravit fairing vatsi? Nemyslim si, ze by to bol problem, ved aj pri zuma mission sa nepouzil povodny spacex, ale vlastny od vyrobcu satelitu..

  Lm sekcia
  Lenze oni rovno prvy rok dali 2x nasobok toho co cina prvy..
  Nikam sa rozbehnut nemohli kedze nemali zakaznikov, pripravenych cez nich pustat satelity.. satelit nevyrobis za rok..
  Presviedcas ma tu , ze je jedno ci mas kadenciu 1 start za rok, alebo 2 za rok..
  Ale vsetci mali stupajuci trend, teda po pociatocnom pokuse, idu hore..
  A hovorime o tazkych raketach, ktore nemaju az tolko nakladu ako rusko a cina co striela hlavne so strednymi..
  Ako sam si povedal, pouzivaju casti lm5..
  Je to pre nich nova technologia..
  Nemaju ju vobec zvladnutu..
  A cas ukaze kedy vlastne a ci vobec..
  Tento rok uz je tretim, nechajme sa prekvapit ci poleti lm7 aspon 2x.. podla mna po probleme lm5, nie..
  A budes mat treti rok s dvoma max 3 startami.. a ini ich budu mat 4-5.. to je moja predpoved..Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:07 22.02.2018

  Tak česká mise na měsíc z čínského kosmodromu Čajkonur odlétala už v roce 2016 a za jeho použití jim stačilo jenom si přeměřit Čárlštejn, který pak prodávali jako sádrový ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak česká mise na měsíc z čínského kosmodromu Čajkonur odlétala už v roce 2016 a za jeho použití jim stačilo jenom si přeměřit Čárlštejn, který pak prodávali jako sádrový trpaslíky, zahradní altány a "v životní velikosti"... :D (udělali o tom dokumentární seriál Kosmo)... :DSkrýt celý příspěvek

 • vozik
  20:25 21.02.2018

  tak prvy komercny zakaznik letel na falcone 9 az pri siedmom starte. NASA si zaplatila vyvoj pre zasobovacie misie, takze podla tvojej logiky sa mali naplno rozbehnut uz druhy rok ...Zobrazit celý příspěvek

  tak prvy komercny zakaznik letel na falcone 9 az pri siedmom starte. NASA si zaplatila vyvoj pre zasobovacie misie, takze podla tvojej logiky sa mali naplno rozbehnut uz druhy rok a nie cakat dalsi rok a doladovat vyvoj...
  to ci daju za 2 roky 2 alebo 3 starty je uz snad jedno, nie? atlas V mal prvy krat 4 starty za rok v 6. roku prevadzka a delta IV az v 10. roku a celkovo sa jej to podarilo len tri krat. takze sudit raketu po necelych 2 rokoch od prveho startu je viac nez pochybne...

  beam je absolutne neporovnatelny z B330... to je len taka bublina bez akehokolvek technickeho vybavenia. tu mas rez maketou b330 http://www.airlinereporter.com... v strede modulu prechadza pevna konstrukcie, takze dlzka modulu sa nemeni a aj hmotnost bude niekde uplne inde ako pri beame... takze ak tu je niekto mimo, tak ty :)Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  18:34 21.02.2018

  a nemoze to byt pri falcone skor tak, ze proste aj keby chceli, tak nemali viac zakaznikov? moze.. inak prvym platiacim zakaznikom bola NASA v roku 2013, prve 2 boli len ...Zobrazit celý příspěvek

  a nemoze to byt pri falcone skor tak, ze proste aj keby chceli, tak nemali viac zakaznikov? moze..
  inak prvym platiacim zakaznikom bola NASA v roku 2013, prve 2 boli len testovacie, prvy bol s mrtvou zatazou a ihned druhy s modulom dragon a jeho manevrovanim - falcon 9 sa odzaciatku pripravoval, na svoj treti let - rovno zasobovanie ISS.. cely falcon 9 bol predsa primarne vyvijany pre NASA
  atlas V a delta IV maju bezne 3-4 len starty rocne po vatsinu dobu svojej existencie, cest vynimkam..
  netvrdim, ze maju vyrabat 10.. ale ocakavam, ze to skusia viac ako raz rocne..
  co tak prvy rok, druhy 2 a tento rok 4..

  aktualny navrh rozpoctu je do financneho roku 2025, ktory zacina v roku 2024 a konci v roku 2025 - oni nemaju rozpocet v bezny rok, ale vo financny, ktory je posunuty.. benze sa neamericke weby v tomto mylia a americka vzdy myslia financny..

  napriklad beam ked sa nafukoval tak mal zbaleny dlzku 2,16 a nafukol sa na 4..
  takze sa nafukol o 184cm /neviem preco sa uvadza len o 170cm inde/ .. a sirka z 2,36 na 3,23
  netvrdim, ze to bude az tolko pri B330.. /inak ja som cerpal prve dva udaje o beam, priamo od stranky bigelowa/
  ale ak by bolo, tak sfuknuty bude mat len 9,12m x 4,89 ..
  je tazko povedat aku vahu bude mat B330 - lebo prave core je najtahsie.. a to bude len 4x vatsie ako beam - beam mal 1,7 tony.. teraz ta mozno oklamem, ale niekde som cital ze nafukovacia cast vazi len 1/6 metalickej verzie stanice - mozno sa, ale fakt mylim..

  to by sa to tam mohlo zmestit..
  tvoje tvrdenie o dlzke je ako vydis uplne mimo - prave dlzka sa bude dat co najmenej znizit..

  inak vyhlasenia o ULA boli v case ked este falocn heavy nebol vypusteny, a bigelow uprednostnuje ULA kvoli 2 veciam:
  1. objektivne, aj ja by som si chcel taku prevratnu a dlho vyvijanu a podobne dlho presviedcanu vec, ze je to OK - dal vypusit do vesmiru, tym najbezpečnejším spôsobom - a to spoločnosťou ULA..
  2. p. bigelow je velmi stary kamarat s prezidentom ULA..

  ale ci bude tym prezidentom ULA nadalej, sa nevie..
  taktiez sa nevie, ci bude Vulcan dovtedy hotovy..

  ked bigelow prave dnes oznamil toto:
  https://www.space.com/39752-bi...

  necham ta to precitat si to sam..

  Si myslim, ze bigelow bude chciet cim skor na ISS vyskusat svoj modul pripojit - aby ho mohol otestovat, a hocijake meskanie ho prinuti presedlat na ineho kona..
  lebo bez ISS to bude sakra problemovejsie s testovanim a tym padom aj nakladnejsie..Skrýt celý příspěvek

 • vozik
  14:45 21.02.2018

  falcon 9 mal 2 starty za rok a potom rok bez startu, takze za prve dva roky existencie nemal viac startov ako LM7. atlas V a delta IV maly za prve dva roky starty 3. neexistuje ...Zobrazit celý příspěvek

  falcon 9 mal 2 starty za rok a potom rok bez startu, takze za prve dva roky existencie nemal viac startov ako LM7. atlas V a delta IV maly za prve dva roky starty 3. neexistuje ziadna moderna raketa ktora by mala od svojho zaciatku vyrazne vacsie tempo startov ako LM7, ked uz si taky fanusik statistiky. pre cinu sa keroloxove motory tiez uplna novinka, takze je uplne pochopitelne, ze analyzuju kazdy start a nevyrabaju seriovo 10 neoverenych rakiet rocne a pouzivaju overeny rakety, zatial co nova raketa prechadza testovacou fazou. este treba par rokov pockat, aby sa dalo hodnotit, nakolko uspesne tie rakety budu. falconom v pocte startov asi nikdy konkurovat nebudu, ale dosiahnut pocet startov atlasov by nemal byt pre nich problem.

  aktualny navrh rozpoctu pocita s financovanim ISS do 2025 a potom by chceli aby prevadzku prevzali sukromnici, co som uz aj pisal...

  tie rozmery fairingu urcite niesu 13,1 x 5.2 x 3,66, to by bol pekny kvader :) ked tak dlzka bude 13,1 maximalny priemer 5,2 a priemer styku s raketou 3,66. rovnako rozmery BA 330 nemozu byt 16,88 x 6,7 x 3 kedze to ma valcovity tvar :) ja som nasiel dlzku 13,7 metra a priemer 6,7. mozno to je len dlzka tej nafukovacej casti a tych 16,88 je aj so sekciou solarnych panelov, to neviem, kazdopadne sfuknuty az o tolko mensi nebude. v strede by mal mat pevnu valcovitu konstrukciu, takze dlzka sa nezmeni, len priemer bude mensi, takze aj ked by to bolo 13,7 metra, je to pre falcon vela, odhliadnuc od toho, ze adapter ma udajne nosnost len 10 ton :) a ked v ULA povedali ze kryt bude dost velky len vulcan, tak hadam vedia o com hovoria a do delty by sa to nezmestilo
  a urcite davam vacsie sance vulcanu ako new glenn, ze bude hotovy v 2020 :)Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  20:03 20.02.2018

  falcon 9 ked uzrela svetlo sveta, to bola uplna novinka, od spolocnosti, ktora bola sukromna a predtym mala len 2 uspene starty s kadenciou 1 start za rok.. a ihned ako ju ...Zobrazit celý příspěvek

  falcon 9 ked uzrela svetlo sveta, to bola uplna novinka, od spolocnosti, ktora bola sukromna a predtym mala len 2 uspene starty s kadenciou 1 start za rok..
  a ihned ako ju spravili - falcon 9 mala kadenciu 2 starty za rok..
  space vtedy ani keby chcel nemal zakaznikov, ved kto zveri svoj naklad novinke..
  preco long march 7 za ktorym stoji mohutny zakaznik, ktory ma co pustat na rozdiel od spacex v tom case ma kadenciu len 1 start rocne???
  teda X krat viac nakladu potrebneho dat na orbitu s polovicnou kadenciou???

  o roku 2028 hovoria Rusi.. Nasa vravi, ze je to sice mozne, hovori to aj Boing..
  Ale co financovanie? vies Nasa realne nema tolko penazi, aby spravila SLS, Deep space aj ISS.. a NASA financuje 2/3 tejto srandy.. preto je zatial schvalena len do 2024 - a ci sa to schvali dalej - to sa moze aj nemusi - musi to prejst kongresom, tam ziaden americky prezident nema ziaden vplyv.. dovtedy bude aj 4-5 volieb /nepocital som ich presne, ale oni maju kazde 2 roky volby/
  realne je dost v rozpocte penazi len do 2024.. do druhej misie SLS..


  co sa tyka B330 - tazko povedat, rozmery fairingu falcon heavy su 13.1 x 5,20 x 3,66* /tu som nasiel udaj o vonkajsom plasti asi/ m..
  rozmery nafuknuteho B330 su 16,88 x 6,7 x asi 3 ak to ma mat 330m3..
  ale ake su sfuknuteho, to fakt neviem.. isto ovela mensie..
  mozem sa mylit..
  ale 2020 ma byt predsa New Glenn co to ma dat v pohode..
  nechce sa mi hladat - delta nema taky kryt???
  vies ak chces poslat 2/3 ISS do vesmiru co stala 150 miliard ti je cena letu vlastne jedno kolko to bude stat ked uz teraz mas kopec nedockavych statnych investorov..Skrýt celý příspěvek

 • vozik
  15:44 20.02.2018

  ze long march 7 startoval zatial 2 krat este nic neznamena, falcon 9 na zaciatku startoval tiez len 2 krat za 2 roky. na to je este velmi skoro aby sa dalo hodnotit aka pouzivana ...Zobrazit celý příspěvek

  ze long march 7 startoval zatial 2 krat este nic neznamena, falcon 9 na zaciatku startoval tiez len 2 krat za 2 roky. na to je este velmi skoro aby sa dalo hodnotit aka pouzivana ta raketa bude. a long march 5 ma napriklad oproti takej ariane 5 este dost slusny zaciatok kariery a aka je teraz ariane uspesna raketa, takze to sa tiez zatial neda hodnotit.
  ci bude long march 7 nahradzat aj 3A a 3B, to neviem, je dost mozne ze tie ostanu v prevadzke koli redundancii, rovnako ako v USA existuju vedla seba Delta IV a Atlas V. kazdopadne ma nahradzat 2F a ma vozit lode s ludskou posadkou a zasobovacie lode na ich stanicu. udajne sa pocita, ze long march 7 ma casom vynasat 70 % cinskych nakladov, ale ani nie 2 roky po prvom starte je naozaj predcasne sudit ci to tak aj bude. o long march 6 plati v podstate to iste co pri 7, tiez je to raketa len na zaciatku svojej kariery takze 2 starty za 2 roky nic nehovoria. vega mala tiez podobny zaciatok. dalsia vec je, ze ak sa j frekvencia nezvysi, lebo cina mozno ani nema tolko lahkych nakladov aby startovali 4 krat za rok, tak pri nich to nieje ani tak otazka ekonomickosti prevadzaky ako mat moznost vypustat aj v takejto vahovej kategorii nezavisle na inych statoch. nemyslim ze ambicia ciny je konkurovat spaceX ale skor mat vlastne rakety pre vsetky svoje potreby.

  arianespace samozrejme sojuz nevyvijala. ale prevadzkuje ho a to zazemie na ich kozmodrome rozhodne lacne nebolo. ide skor o to, ze je normalne prevadzkovat lahku strednu a tazku raketu. a pre staty, ktore si potrpia na vojenske satelity, je normalne mat aj viac rakiet v rovnakej vahovej kategorii, koli redundancii a ekonomickost nieje prvorada.

  a ESA nevyvinula vlastnu strednu raketu aj preto, ze nema vlastny program s ludskou posadkou. vynasanie druzic na geostacionarnu drahu je asi vyhodnejsie v dvojiciach tazkou raketou, ale neriesilo by to potrebu vynasat lod s posadkou, ktora by mala polovicnu hmotnost kapacity rakety na nizku drahu. tam sa ta stredna raketa moze dost hodit.

  inak netvrdil si minule, ze vulcan od ULA nikdy nevznikne lebo nedokaze konkurovat falconom? lebo potom by mohli mat vcelku prublem tie BA 330 v 2020, lebo udajne ziadna ina raketa nema dost velky aerodynamicky kryt, aby sa tam ten modul zmestil a spaceX neviem ci sa momentalne chystaju vyvijat vacsi kryt :)

  momentalne sa pocita ze ISS by mala byt funkcna do 2028Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  12:15 20.02.2018

  A long march 3 vo verziach A a B si nechal kde? lebo nejak ta vo verzii B, mala uspesny start aj v january aj vo februari tohto roku.. a sype jede start za druhym.. super ...Zobrazit celý příspěvek

  A long march 3 vo verziach A a B si nechal kde? lebo nejak ta vo verzii B, mala uspesny start aj v january aj vo februari tohto roku.. a sype jede start za druhym..  super long march 6 je pecka - 2 krat vypustena, 1x za 2 roky.. ta raketa bude fakt terno - maju ju uz 2 roky na "sklade" a nic s nou zjavne nerobia.. si kukni vegu kolko ma startov oproti nej..

  long march 7 - fakt vela verzii aj ta 15 t /podla uvadzania v 2 roznych mernych jednotkach aj 13,5t/ - tiez pecka 2x starty zatial - tu aspon vydno kadenciu 1x rocne
  fakt velky zmysel mi to dava, pustat long march 3b jednu za druhou a mat vyvinutu long march 7 co mi tak nejak logicky dava podla vykonu, ze to ma byt nahrada a ta letela len 2x za 2 roky? preco nejdu uz len sedmicku??? zivotne prostredie je fakt posledne co Cinu zaujma podla mna..
  pride mi to take iste ako s ruskou angarou - spravia cosi, a nakoniec zistia, ze to je z jednej alebo z druhej priciny nevhodne, a preto sa do toho nepustaju, ale aby nestratili tvar tak budu tvrdit aka to je pecka..
  je to len moj pohlad cez suche statistiky, mozno ty co sa viac venujes motorom rakiet vies preco to tak neni..

  long march 5
  http://spacenews.com/long-marc...
  tu som nadobudol dojem, ze raketa vybuchla.. ako som ti spominal myslel som si, ze raketa vybuchla - dalej som to nesledoval..

  a ked sa uz ohanas soyuzom - kto vyvinul soyzuz? ESA? sama od pociatku? alebo vyuziva rusku platfomu? kolko ma startov - vatsinou 2 rocne..
  sama matka arianne aj ULA tvrdia, ze nemozes udrzat ziadnu technicku anabazu rakety, bez aspon 4 startov rocne, ak to silno nezadotujes..
  to tvrdi aj tory bruno a spol.
  preto ESA nevyvinula strednu raketu, ktoru potrebuje tak max 2x rocne, obcas 3 a vynimocne 4.. lebo sa to neoplati pre tak maly pocet startov - radsej spojis starty a das to na tahšiu, hlavne ked ariane 5 ma unikatny fairing.. ano start bude stat viac, ale ovela viac bude stat drzat technikov a vyrobne linky..

  kozmonautika pokial viem je nazvanie rusov pre lety do vesmiru s ludskou posadkou..
  ja osobne nie som velky expert, len sledujem diane zapadu vo vesmire kazdodenne a obcas cosi pozriem aj ruske..
  vobec sa navyznam do motorov rakiet, skor ak by sme sa bavali o pulsaroch, james webovi, wfrist alebo TESS - to je moja tema kde som doma..
  odkedy prisiel spacex so znovupouzitelnostou a vyrabanim celej rakety na 1. mieste a ma ceny, ktore nikto nevie konkurovat a v celkovo vynesenom naklade do vesmiru rocne v tonach sa mu nikdo nemoze rovnat, je pre mna uplne druhorade vlasne pociny ostatnych, dokym nespravia cosi lepsie..
  a podla objednavok letov tazkych satelitov a tych strednych sudim, ze ziadna zmena sa tak skoro neudeje..

  bigelow ma uz 2 satelity 10 rokov na orbite s tou technologiou je na ISS, ma povolenia na komercne vyuzitie ISS uz dnes, to sa vybavuje v priemere 10 rokov..
  preto ma dost lahku cestu tie moduli pripojit aj k ISS

  plan ISS ako ju dnes pozname je ze skonci 2024, lebo len do vtedy garantuju rusi zivotnost svojich modulov zarja a zvezda a aj unity je rovnakeho veku..Skrýt celý příspěvek

 • vozik
  01:09 20.02.2018

  darkstyle to je take strasne tazke skusit sa najprv trochu popozerat na internete, kym tu zacnes sirit nezmysli? nie, long march 5 nevybuchol 3 sekundy po starte, on ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle

  to je take strasne tazke skusit sa najprv trochu popozerat na internete, kym tu zacnes sirit nezmysli?

  nie, long march 5 nevybuchol 3 sekundy po starte, on nevybuchol vobec... ale koli turbocerpadlu mu vysadil jeden motor a druhy stupen uz nebol schopny dotiahnut tu stratu vykonu. a to ze si prvy start oznacil za neuspesny je tiez len chytanie sa za slovicka, ked v skutocnosti uspesny bol?

  cina nebude mat kapacity 8,5 15 a 25 na nizku orbitu. cina bude mat long march 6 s kapacitou okolo 1 tony, long march 7 s kapacitou od 2 do 13,5 tony podla verzie a long march 5 s 23 tonami. podobne to ma napriklad aj arianespace s ich lahkou vegou, strednym sojuzom a tazkou ariane 5. takze neda sa povedat ze cina by bola niecim vynimocna ohladne kategorii rakiet. cinania to akurat posunuli dalej ohladne modularity, lebo vyvijali vsetky rakety zhruba naraz.

  a s tymi troma turbocerpadlami si uplne mimo... long march 5,6,7 pouzivaju rovnaky motor takze aj rovnake turbocerpadlo a jedine 5 pouziva ine motory na centralnom vodikovom stupni, ktore su asi aj najdrahsie, takze sa ich oplati pouzit len na najtazsie naklady. ci podla teba je napriklad pre arianespace jednoduchsie prevadzkovat vegu, sojuz a ariane 5 ktore su v podstate uplne ine rakety?

  nehovorim ze cinske rakety su technologicka spicka, ale ty tu nie prvy krat sa tvaris ako velky odbornik na kozmonautiku a pritom polka veci co napises su uplne bludy...

  ohladne tych modulov od bigelow by som bol tiez opatrnejsi s tou istotou ako budu vypustene v roku 2020 :) skor by som povedal ze ISS neskonci v roku 2025. ono ani nieje momentalne plan ze ma skoncit, ale len by ju mala prestat platit NASA... otazne je ci sa najde dost sukromnych penazi na jej prevadzku, ale dovtedy bude este minimalne jedny volby americkeho prezidenta, takze priority sa mozu zas zmenit :)Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  23:42 19.02.2018

  Vozik Chytajme sa za slovicka.. vybuchol par sekund po starte.. A je suma fuk co bolo pricinou, oddiali to o rok Cinsky pokus cislo 3.. Preco ked je to tak super mat ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Vozik

  Chytajme sa za slovicka.. vybuchol par sekund po starte..
  A je suma fuk co bolo pricinou, oddiali to o rok Cinsky pokus cislo 3..

  Preco ked je to tak super mat ako cina 8,5 tony 15 a 25.. na leo
  .. TO NEMAJU TAK aj ine staty ked je to vyhodne..

  Lebo ono to vobec nie je.. pretoze do tej 25 realne natrepes bud 2 stredne satelity alebo jeden tazky.. a do tej strednej len 1 stredny.. a do najlahsej, tu pouzijes bud na dopravu ludi alebo na prepravu najmensich satelitov, alebo hocijakych len na leo..
  Tak to robia velky chlapci usa, europa a rusko.. tak to ide robit aj india.. tak to robia aj sukromne firmy.. vies urychlovaci blok je jedna vec, ale napriklad pomocne rakety, aj tie tvoje turbocerpadla treba vyvinut 3 druhy, treba udrziavat ich technicku zakladnu, aby sa dali vyrabat a treba ich aj vyrabat v dostatocnom mnozstve, kedze znovupouzitelnost zatial nehrozi..


  Inak co je tam v clanku za nezmysel, ze po 2025 budu ostatny odkazani na cinu kvoli tomu, ze bude jedina mat vesmirnu stanicu..

  Lebo vobec bigelow neplanuje v roku 2019 dokoncit a v roku 2020 vypustit b330 v pocte kusov 2.. dokopy tieto 2 moduly budu mat 2/3 m3 ISS a su nafukovacie.. jeden taky maly je uz na iss kvoli testom a zatial po roku nevykazuje, zeby bol menej vhodny ako jeho kovovy naprotivok.. tieto sa budu moct pripojit na iss a kludne aj odpojit, kedze budu pomerne mlade v roku 2025..

  Je pekne mat prebraty clanok z china daily, plny propagandy pre domace cinske publikum.. ale skutek utek..Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:13 19.02.2018

  Zajímavý článek zde.

  http://www.osel.cz/9776-americ...

  Zajímavý článek zde.

  http://www.osel.cz/9776-americ...

 • Marw
  16:19 19.02.2018

  Husita - ktoru rusku nosnu raketu to odkopirovali pri LM-5? Okrem Energie ktora je v uplne inej kategorii neviem o ziadnej ruskej rakete vyuzivajucej hydrolox na prvom stupni, rsp. ...Zobrazit celý příspěvek

  Husita - ktoru rusku nosnu raketu to odkopirovali pri LM-5? Okrem Energie ktora je v uplne inej kategorii neviem o ziadnej ruskej rakete vyuzivajucej hydrolox na prvom stupni, rsp. vyuzivajucej hydrolox vo vseobecnosti. A ked to zoberiem zo sirsia tak vlastne neviem ani o inych momentalne alebo v nedavnej minulosti vyuzivanych strojoch s vynimkou Energie, ktore by kombinovali keroloxove boostre s hydroloxovym prvym stupnom.

  Nie ze by hojne nevyuzivali derivaty ruskej techniky, ale uplne ciste kopirovanie to rozhodne nie je. Napriklad co tak pozeram tak motory prveho stupna su cinsky vyvoj, a aj ked parametrami to este nie je ziadna hitparada stale to nie je zanedbatelny pokrok.Skrýt celý příspěvek

 • vozik
  15:52 19.02.2018

  darkstyle prvy pokus long march 5 bol uspesny aj ked prvy stupen mal mensie problemy a druhy pokus nevybuchol pri starte, ale nastala pravdepodobne porucha turbocerpadla a ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle

  prvy pokus long march 5 bol uspesny aj ked prvy stupen mal mensie problemy a druhy pokus nevybuchol pri starte, ale nastala pravdepodobne porucha turbocerpadla a naklad nedosiahol orbit

  long march 7 (rovnako ako long march 6) vznikol na zaklade urychlovacieho bloku z long march 5, preto tie vacsie cisla a nizsie nosnosti. prvy zacali vyvijat tazky nosisc a za pouzitie rovnakych technologii sa rozhodli vyvinut aj lahky a stredny nosic, ked sa uz rozhodli, ze zacnu pouzivat kerozin ako palivo v raketach, namiesto tych toxickych sraciek, co pouzivali doteraz.

  inak preco by mal mat long march 7 schopnost vynasat 20 tonove moduly na nizku a tazke druzice na geostacionarnu drahu? vsak prave na to vyvijali long march 5. a na vacsinu nakladov je long march 5 zbytocne vykonny a drahy, preto vyvijali 7. takze ziadne plytvanie ludskym kapitalom a peniazmi, ale odstupnovanie vykonu rakiet podla pozadovanych nakladovSkrýt celý příspěvek

 • Husita
  15:15 19.02.2018

  Čína je ve vesmíru celkem neškodná. S kopiema rusáckejch sojůzů moc slávy nenadělá a Američani s nima odmítají jakoukoliv spolupráci. Jejich technologická zaostalost, jak za ...Zobrazit celý příspěvek

  Čína je ve vesmíru celkem neškodná. S kopiema rusáckejch sojůzů moc slávy nenadělá a Američani s nima odmítají jakoukoliv spolupráci.
  Jejich technologická zaostalost, jak za Amerikou, tak i za Ruskem je propastná.Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  12:37 19.02.2018

  Long march 5 mal zatial 2 pokusy.. prvy okolo leta - nevyniesol druzicu na pozadovanu orbitu a druzica sa pocita za stratenu - neuspech druhy okolo septembra - raketa ...Zobrazit celý příspěvek

  Long march 5 mal zatial 2 pokusy..

  prvy okolo leta - nevyniesol druzicu na pozadovanu orbitu a druzica sa pocita za stratenu - neuspech

  druhy okolo septembra - raketa vybuchla pri starte

  takze stale cina nema schopnu raketu tazkej kategorie ako je falcon 9, atlas V, delta IV, arianne 5 a podobne..

  po takychto vybuchoch trva priblizne 9 mesiacov az rok kazdemu dokym spravy analyzu, odhali chybu, odstrani ju a otestuje nove riesenie..

  long march 7 aj ked ma vyssiu cislicu ako long march 5 je to raketa slabsia..

  moj zaver: aj ked cina sa vo vesmire snazi dobenut zapad.. realne sa jej to zatial nedari.. aj nefritovy zajko co bol na mesiace a aj ine pociny okolo mesiaca boli vypustane raketami long march 3A, ktore dokazu dostat 1,6 tony maximalne k mesiacu..
  aj z tych 1.6 tony prinajlepsom moze byt vedecky naklad do 1 tony - cosi zaberie obal a manevrujuci motor s palivom na korekcie drahy..
  to je realny pocin zatial ciny..

  ze sa v blizkej dobe ocakava vdaka long march 7, zdvojnasobenie moznosti - aj ked takyto vykon je velmi divny, kedze to realne dokaze s vypetim vsetkych sil vyniest stredne velky satelit na GEO - tazke vobec, a na LEO nedokaze ani jeden blok ci uz ISS alebo byveleho ruskeho MIR-u, kde je standart 20 ton..
  musia proste dorobit long march 5 - aby mohli zacat vypustat do vesmiru take naklady, ake uz 40-50 rokov vypusta amerika, europa a rusko..
  bola to cista strata penazi aj ludskeho kapitalu v rovnakej dobe vypustit aj long march 7 a 5.. stacilo sa pozriet na spacex, kde falcon 9 vo verzii 1.0 mal silu ako long march 7 a teraz vo verzii 2,3 a 4 ma silu ako long march 5.. teda pekne postupne..

  long march 9 je zatial utopia z ich strany a neocakavam skor ako roku 2030, ze to budu vediet..

  preco cina ma najviac startov zo vsetkych?
  lebo dokaze vypustat len male satelity, ktore maju malo paliva, a preto su ovela kratsie vo vesmire a tym padom musia ich vypustat castejsie, aby dosiahli to co iny s 1 satelitom..
  preto napriklad rusko, ktore stale nema elekticky pohon satelitov ich musi vypustat castejsie ako USA, ktory ten pohon maju a vdaka nemu ma satelit 2x vatsiu zivotnost.. /myslim tie vladne samozrejme/
  ono vlastne ten kto vypusta najviac satelitov, je vlastne najzaostalejsi..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...