Nová letadla pro ruské letectvo

Foto: Stěžejním program ruského leteckého průmyslu je vývoj a výroba stíhaček Suchoj T-50. / Suchoj
Stěžejním program ruského leteckého průmyslu je vývoj a výroba stíhaček Suchoj T-50. / Suchoj

Ruské letectvo plánuje do roku 2020 získat 55 stíhaček Suchoj T-50. Informaci přednesl novinářům zástupce ředitele ruské Spojené letecké korporace (OAK) Vladislav Gončarenko. Kromě stěžejního programu stíhačky T-50 Gončarenko prozradil i další výrobní programy ruských výrobců letadel.

„Počet prototypů roste a státní zkoušky probíhají podle plánů," řekl Gončarenko rozhlasové stanici Echo Moskva 16. září. První stroje T-50 ruské letectvo zavede do výzbroje v roce 2016. Firma Suchoj zatím postavila pět letadel a tři další jsou ve výrobě.

Gončarenko představil také další plány korporace, která sdružuje všechny významnější ruské výrobce letecké techniky. V roce 2018 ruské letectvo mimo jiné dostane nový bezpilotní bojový letoun.

„Pracujeme na bezpilotních letounech a vyrobili jsme také několik letu schopných strojů. Nepůjde jen o menší průzkumné stroje, které mohou provádět průzkum bojiště ale především o těžká bojová a průzkumná bezpilotní letadla," řekl Gončarenko s tím, že korporace této oblasti přikládá velkou důležitost.

OAK také uzavřel dohodu s ruským ministerstvem obrany o zahájení vývojových prací na menším taktickém dopravném letadle Il-112, nástupci letitých transportních letounů An-24 a An-26. Maximální vzletová hmotnost Il-112 je 20 tun, hmotnost užitečného zatížení 6 tun. Zahájení sériové výroby nových letadel se očekává v roce 2018.

Foto: Model vyvíjeného transportního letadla Il-112. / Allocer, CC BY-SA 3.0Model vyvíjeného transportního letadla Il-112. / Allocer, CC BY-SA 3.0

Ruské ministerstvo obrany na vývoj letadla v letošním roce uvolnilo 9,7 miliard rublů (2,7 miliardy Kč). V současné době se počítá s nákupem 62 strojů Il-112.

Spojené letecké korporace zahájily také práce na novém dalekonosném „leteckém komplexu," tedy na novém strategickém bombardéru. V tomto případě však nejsou prozatím známé žádné časové milníky.

Pokračují práce na modernizaci strategických bombardérů Tu-22M3, Tu-95MS a Tu-160. Letadla získají především nové elektronické systémy, díky kterým dokáží používat nejmodernější zbraně vzduch-země. „Vylepšili jsme podle plánu v roce 2014 deset letadel," řekl Gončarenko.

Současně se připravuje modernizace dopravních letadel Il-76 ruského letectva na standard Il-76 MDM. „Začínají se rozbíhat projekční práce tak, aby skončily v roce 2016. Program na vylepšení Il-76 odstartuje v roce 2017," přibližuje současný stav projektu Gončarenko. Počítá se s modernizací 39 strojů do roku 2020.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Závěrečné testy ruské stíhačky T-50

Ruské letectvo ve třetím čtvrtletí tohoto roku získá první letadlo 5. generace T-50. Stíhačka ...

Rusko nakupuje stíhačky MiG-29SMT

Ruské letectvo má zájem o 37 stíhaček MiG-35. Avšak díky zdržení ve vývoji na straně výrobce, ruské ...

Rusko pracuje na stíhačce šesté generace

Ruský vojenský průmysl v současné době dokončuje vývoj stíhačky 5. generace T-50. Podle ruské ...

Nehoda ruské stíhačky Suchoj T-50

Jeden z prototypů stíhačky Suchoj T-50 zasáhl 10. června po testovacím letu požár. Po přistání se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  10:21 22.12.2014

  Co se týče letadel a diskuze "které je lepší". Bohužel řada lidí si vytrhává jednotlivé parametry stroje a předkládá je jako důkaz, že jedna strana druhou převálcuje. Letadlo je ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče letadel a diskuze "které je lepší".
  Bohužel řada lidí si vytrhává jednotlivé parametry stroje a předkládá je jako důkaz, že jedna strana druhou převálcuje.
  Letadlo je především komplikovaný a rozsáhlý systém. To není jen letadlo, ale také logistika, zázemí, výzbroj, výcvik, školení a lidé.

  Můžeme si vzít například lidský faktor. Podívejte se kolem svého kolí a uvidíte obrovské rozdíly ve schopnostech jednotlivých lidí. To platí samozřejmě pro piloty. Takže otázka je, kolik daný stát dokáže připravit špičkových pilotů, kteří mají nalétáno "tisíce" hodin a kteří dokáží dokonale ovládat svůj stroj, znají perfektně taktiku a strategii a dokáží se rozhodovat v extrémně stresových situacích.

  -K něčemu takovému je třeba nejen početná lidská základna (jednoduše čím víc lidí, tím větší výběr), ale také perfektní socio-ekonomické zázemí, perfektní školící a výcvikové kapacity, organizaci, atd. atd. Těch faktorů je tisíce.

  ostatně pamatuji si slova jednoho pilota, který říkal, že ke perfektnímu zvládnuti nejmodernější stíhačky se potřebuje pilot učit deset let, než využije všech jejich schopností.Skrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  08:58 22.12.2014

  když už sme u té elektroniky ... http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  když už sme u té elektroniky ... http://www.ceskatelevize.cz/ct...

 • Superme
  00:52 22.12.2014

  podivi23 - Tak co se procesorů týče, tak mě ještě napadá VIA, ale každopádně co vím, tak si to Rusko chce také vyrábět samo, což je podle mě logický tah. Dokonce i vesmírné lodě by ...Zobrazit celý příspěvek

  podivi23 - Tak co se procesorů týče, tak mě ještě napadá VIA, ale každopádně co vím, tak si to Rusko chce také vyrábět samo, což je podle mě logický tah. Dokonce i vesmírné lodě by měli přejít na procesory ruské výroby, tak uvidíme. Sám jsem zrovna na tuto věc dost zvědaví, jak si s tím poradí.
  Uvidíme, já věřím, že znalosti na to, aby si to sami postavily ( včetně hradlových polí a jiných hraček) mají. Ale je to spíše můj odhad, jaká je realita, to ukáže čas.Skrýt celý příspěvek

 • sentinel202
  00:32 22.12.2014

  Rusi vzdy boli v predu! Vzdy opak je tou pravdou na konci na tomto svete ... Ruske hypersonicke zbrane 2020 ... Rusky Tupolev PAK DA hybrid B-2 Spirit ale nadzvukova rychlost ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusi vzdy boli v predu! Vzdy opak je tou pravdou na konci na tomto svete ...

  Ruske hypersonicke zbrane 2020 ...

  Rusky Tupolev PAK DA hybrid B-2 Spirit ale nadzvukova rychlost 2020 ...

  Brahmos II hypersonicke rakety 2017 aktivne!

  http://indiatoday.intoday.in/s...

  http://itar-tass.com/en/russia...

  http://www.janes.com/article/3...

  http://vat.pravda.sk/technolog... Skrýt celý příspěvek

 • sentinel202
  00:28 22.12.2014

  Rusi vzdy boli v predu ... Duchovny otec stealth je Sovietsky obcan alebo bol je Rus! ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusi vzdy boli v predu ... Duchovny otec stealth je Sovietsky obcan alebo bol je Rus!

  http://gubrud.net/?p=377...

  http://www.hlavnespravy.sk/dat...

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  The numbers suggested here would just barely permit Russia and India to retain their joint BrahMos 1 supersonic cruise missile, while forcing them to cancel the hypersonic BrahMos 2. The US and China would then be permitted to develop comparable systems, but would have to cancel their hypersonic programs. While an even lower speed limit would be desirable, canceling future programs verifiably via a test ban should be easier to agree on than eliminating existing proven and deployed systems. We should just do it – and later do more.

  Prakticky všetkým, čo Američania prezentujú ako svoje know-how, sa ruský obranný priemysel zaoberal ešte v 80-tých rokoch. A to, čo špecialisti USA prezentujú ako "unikátny prielom" často treba deliť desiatimi. Vezmime si napríklad ich hypersonickú raketu X-51А. Má problémy s motorom. Dokáže pracovať iba pár minút, ale je potrebné aby pracoval aspoň hodinu. Naša zbraň "Cholod" stabilne lietala už v roku 1991. Potom prišli ťažké časy. Naše výskumné inštitúcie boli finančne veľmi poddimenzované a niektoré výsledky štúdie Cholod boli predané Američanom. Áno, zbraň okamžitého globálneho úderu USA je sčasti nabitá aj ruskými mozgami.

  Ale dnes je v Rusku výskum obnovený a urobili sme veľký pokrok. Niet divu, že Rogozin v Štátnej dume vyhlásil, že "s hyperzvukom je v Rusku všetko v norme, sme pred USA".Skrýt celý příspěvek

 • podivi23
  23:55 21.12.2014

  Superme: Obávám se, že Karlos má pravdu. Nepochybuji o tom, že T-50 bude jistě špičkové letadlo, které se americkým konkurentům minimálně vyrovná, ponorky třídy Borej jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme: Obávám se, že Karlos má pravdu. Nepochybuji o tom, že T-50 bude jistě špičkové letadlo, které se americkým konkurentům minimálně vyrovná, ponorky třídy Borej jsou absolutní špička, v balistických raketách jsou rusové taky těžko překonatelní. Ale všechno tohle je prostě prošpikované technologií ze západu. Jednoduchý příklad - procesory, napadá mě jedinný neamerický výrobce procesorů (Toshiba). A to se jedná o dneska zcela běžnou součástku, která je úplně všude. U hradlových polí už je americká dominance absolutní. O specializovaných integráčích nemá smysl mluvit. Když bude zákaz vyvážet tyto součástky do Ruska, tak mají Rusové sakra problém. Jako ne že by se k tomu nedostali přes nějaké prostředníky, ale už je to komplikace, která všechno zdržuje a prodražuje. Určitě jsou i Rusové schopni vyvíjet tyto součástky, potenciál na to mají, jen mají ztrátu asi tak čtvrt století (skončili někde u osmibitů)Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  23:50 21.12.2014

  to Superme: "Západ NENÍ jak už napsal z.a.p technologicky a vědecky dál než Rusko a pokud ano, tak o kousíček. Věřím tomu, že T-50 toho bude jasným důkazem." To myslíte ...Zobrazit celý příspěvek

  to Superme:

  "Západ NENÍ jak už napsal z.a.p technologicky a vědecky dál než Rusko a pokud ano, tak o kousíček. Věřím tomu, že T-50 toho bude jasným důkazem."

  To myslíte vážně?? Pro Rusko bude/je Suhoj T-50 prvním letadlem s prvky stealth a USA mají, jestli se nepletu, již 4 letadla (B-2, F-117, F-35, F-22), přičemž F-117 byla do služby zařazena již v roce 1983!!!!

  Suhoj T-50 by měl být odpovědí na F-22 (co se týče elektroniky a avioniky, v které jsou Rusové historicky slabší, bych na to moc nevsázel). A i kdyby byl srovnatelný s F-22 tak dorovnávají něco v dnešních dnech co USA zařadilo do výzbroje v roce 2005.

  Takže ten Váš kousíček (vyjádřený v letech) je minimálně 10 let.Skrýt celý příspěvek

 • medak
  23:26 21.12.2014

  to: kubo4747 podle mého to je Rába H-18 maďarské armády.. včera jsem po tom chvilku pátral když jsem na to narazil na slovenských webech jako největší novinku dne že se přes ...Zobrazit celý příspěvek

  to: kubo4747
  podle mého to je Rába H-18 maďarské armády.. včera jsem po tom chvilku pátral když jsem na to narazil na slovenských webech jako největší novinku dne že se přes jejich území převáží technika a nikdo nemá ani šajna kdo to je a kde se tam vzal :DSkrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:00 21.12.2014

  Karlos - A to jste opravdu tak naivní a myslíte si, že si Rusko ty díly nesežene někde jinde (pokud by je opravdu potřebovali)? To si opravdu myslíte, že se Rusko ze Západu podě*á ...Zobrazit celý příspěvek

  Karlos - A to jste opravdu tak naivní a myslíte si, že si Rusko ty díly nesežene někde jinde (pokud by je opravdu potřebovali)? To si opravdu myslíte, že se Rusko ze Západu podě*á a bude se mu klanět a prosit? Putin jasně řekl, že s tímhle je konec. Všechny díly v ruských vojenských (nových) strojích budou převážně ruské nebo od jejich spojenců.
  Západ NENÍ jak už napsal z.a.p technologicky a vědecky dál než Rusko a pokud ano, tak o kousíček. Věřím tomu, že T-50 toho bude jasným důkazem.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  21:59 21.12.2014

  Zdravím chlapi, viem, že to sem nepatrí, ale neviete niekto z vás o akú vojenskú techniku sa jedná?

  https://www.youtube.com/watch?...

  Zdravím chlapi, viem, že to sem nepatrí, ale neviete niekto z vás o akú vojenskú techniku sa jedná?

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Gustaf Schmeltzer
  21:54 21.12.2014

  @Jan Grohmann: Děkuji za zcenzurování. Mohl bych Vás požádat o radu, jak mám pro příště diskutovat zbrojním programu některé země bez toho, aniž bych se zcela vyhnul politice? A co ...Zobrazit celý příspěvek

  @Jan Grohmann: Děkuji za zcenzurování. Mohl bych Vás požádat o radu, jak mám pro příště diskutovat zbrojním programu některé země bez toho, aniž bych se zcela vyhnul politice? A co je nesmyslného na tom, že Rusko své zbrojní programy financuje především z prodeje plynu a ropy na mezinárodních trzích?Skrýt celý příspěvek

 • Karlos
  18:39 21.12.2014

  Myslim, ze posledni rusky rozvoj ve vojenstvi vcetne letectvi byl mozny jen diky k pristupu technologiim ze zapadu, vcetne nakupu zapadni techniky at uz jen na testovani nebo treba ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze posledni rusky rozvoj ve vojenstvi vcetne letectvi byl mozny jen diky k pristupu technologiim ze zapadu, vcetne nakupu zapadni techniky at uz jen na testovani nebo treba sdileni informaci o ni. Pokud budou par let trvat nynejsi sankce,tak budou mit Rusove zase problem a budou porad zaostavat. Tim myslim, ne ze by nebyli schopni, ale proste se nebudou mit s kym poradit, kde to koupit, apod.. Obchod je obchod a to nej je zatim porad na zapade. Myslim, ze budou mit brzy problem i s financemi na tyto projekty,ktere pak budou zachranovat prodeje do Ciny, Indie nebo jinam, coz uz tady bylo.
  Jinak T50 je ukazka jak vyvoj trva dlouho. Takze souhlasim s prispevkem dole, ze casove to Rusum nejak nevychazi,ale to je ve zbrojnich programech normalni.Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  18:05 21.12.2014

  A konkretne..... Suchoi PAK T-50: http://www.ausairpower.net/APA... "Zapadni" pohled, tedy asi ne prilis 'fandovsky'. Omlouvam se za 'zamorovani' velkym poctem ...Zobrazit celý příspěvek

  A konkretne..... Suchoi PAK T-50: http://www.ausairpower.net/APA...

  "Zapadni" pohled, tedy asi ne prilis 'fandovsky'.

  Omlouvam se za 'zamorovani' velkym poctem prispevku. A uz jsem odtut pryc!Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  17:57 21.12.2014

  Uz jsem ji nasel: http://www.ausairpower.net/ind...

  ....je to 'zradlo' pro kazdeho fandu vojenske letecke techniky.

  Uz jsem ji nasel: http://www.ausairpower.net/ind...

  ....je to 'zradlo' pro kazdeho fandu vojenske letecke techniky.

 • z.a.p
  17:36 21.12.2014

  Jeden z faktoru ktere me vedou k tomu ze se vyskytuji na AN je ta skutecnost, ze Editor ma smysl pro vyvazene zpravodajstvi bez ideologickych pred-dispozic. Chtel bych mu timto ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeden z faktoru ktere me vedou k tomu ze se vyskytuji na AN je ta skutecnost, ze Editor ma smysl pro vyvazene zpravodajstvi bez ideologickych pred-dispozic. Chtel bych mu timto vyjadrit sve uznani.

  Ciste po technicke strance, ruska veda a technika nezaostava za tou 'zapadni'.. Zrejme se ji zcela vyrovna a nedej boze abychom si to overli v praxi. RF nepostrada rozhodnost ji pouzit ke sve obrane, bude-li treba. Mel jsem k tomu ucelu jednu opravdu znalou australskou stranku, kterou momentalne nemam k mani - byla opravdu zasvecena; pokusim se podivat.

  Ja jsem pri me omezene znalosti letecke bojove techniky zcela v souladu s predstavou, ze dalsi generace budou jiz roboti.Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  17:05 21.12.2014

  Nemo
  plánují do roku 2020 koupit 50 ks. nikdo neřekl že po roce 2020 neobjednají další

  Nemo
  plánují do roku 2020 koupit 50 ks. nikdo neřekl že po roce 2020 neobjednají další

 • Adanedhel
  16:54 21.12.2014

  V současné ekonomické realitě to bude mít RF velmi těžké. Jak pravil Putin, za dva roky bude po krizi.

  V současné ekonomické realitě to bude mít RF velmi těžké. Jak pravil Putin, za dva roky bude po krizi.

 • ANOVINY
  16:19 21.12.2014

  Také jsem vtipkoval,ale je to web o armádní technice ,ne o nesmyslech.

  Také jsem vtipkoval,ale je to web o armádní technice ,ne o nesmyslech.

 • Nemo
  16:09 21.12.2014

  jenom 50ks? To asi o moc levnější jak Raptor to ve finále nebude. No alespoň to svědčí o tom že to bude letoun na úrovni...

  jenom 50ks? To asi o moc levnější jak Raptor to ve finále nebude. No alespoň to svědčí o tom že to bude letoun na úrovni...

 • Nikdo
  16:03 21.12.2014

  Jan Grohmann : Omlouvám se , jen mi to přišlo jako dobrý vtip.

  Jan Grohmann : Omlouvám se , jen mi to přišlo jako dobrý vtip.

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5