Bojová uniforma CZ 4M OMEGA: Taktické kalhoty

Bojové kalhoty CZ 4M OMEGA; větší foto / CZ 4M OMEGA 

Do diskuse a nabídky bojových uniforem vstupuje i značka CZ 4M se svým kompletem CZ 4M OMEGA. Jedná se o první a nejlepší model z vyvíjené řady profesních, služebních a bojových uniforem, které budou postupně doplňovat nabídku České zbrojovky a.s.

Komplet CZ 4M OMEGA se skládá z bojových kalhot, blůzy, trička pod balistickou vestu a zásahové kombinézy. Důraz při vývoji, který začal v roce 2015, byl od počátku kladen na kompatibilitu s dalšími výstrojními součástkami, jako jsou balistické vesty, opasky nebo pouzdra a zároveň na maximální komfort nošení včetně pohyblivosti, bez použití pružných materiálů. Dnes si podrobněji představíme bojové kalhoty.

Kalhoty CZ 4M OMEGA jsou určeny pro armádní nebo bezpečnostní složky, zejména pro jejich zásahové a speciální jednotky. Základ kalhot tvoří nejnovější střih vycházející z nejmodernějších horolezeckých kalhot. Jeho výhodou je maximální hybnost v kolenou a v pase.

Při překonávání překážek, použití žebříků, slaňování a dalších mezních pohybech kalhoty nikde netáhnou a neomezují v pohybu. Důležité je, že se tento cíl podařilo splnit bez použití pružných materiálů, které používají jiní výrobci, a který přináší řadu problémů v odolnosti, maskování a ochraně uživatele.

Zvýšený pas je doplněn o zesílená poutka na opasek a poutka umožňující použití kšand. Kalhoty nabízejí k využití celkem 10 různých kapes k uložení materiálu. Klasické přední a zadní kapsy jsou samozřejmostí. Dále se na zadní části stehen nachází dvě malé kapsy pro kapesní nůž nebo drobný materiál.

Na přední straně stehen jsou umístěny dvě kapsy otevírané shora. Jejich poloha byla zvolena tak, aby umožňovala použití i v sedě např. ve vozidle apod. Na bocích stehen najdeme dvě hlavní kapsy, s přístupem jak shora pomocí zipu, tak stejným způsobem i z boku. Opět z důvodu použitelnosti v sedě.

Kapsy jsou vybaveny organizačním systémem, kdy pomocí suchého zipu lze kapsu rozdělit na dvě menší kapsy, nebo si v ní přichytit držáky na zásobníky, volitelně na PDW a pistoli nebo útočnou pušku. Organizační adaptéry jsou součástí každých kalhot.

Na kolenou jsou vytvořeny kapsy pro vložení kolenních chráničů. Kapsy je možné využít pro chrániče Crye Precision nebo pro jakékoli chrániče od jiných výrobců. Kapsy s chrániči jsou výškově regulovatelné pomocí pružných lanek vedoucích do předních kapes. V kolenní části je možné kalhoty vzadu stáhnout.


Základní rysy nejnovějších taktických kalhot CZ 4M OMEGA.

Na vnitřní straně nohavic, v místech kde se kalhoty nejvíce otírají o boty, je použit odolný materiál se speciálním vysoce odolným zátěrem. Nohavice jsou tak chráněny před poškozením v nejvíce namáhaných místech. Stahování nohavic kolem boty je skryto pod zipem a je řešeno pomocí pružného lanka a systému dotahování.

Bojové kalhoty CZ 4M OMEGA byly podrobeny dlouhodobému testování příslušníky PČR a AČR a v jejich konstrukci se odrážejí jejich připomínky a požadavky. Jsou vyráběny ze dvou různých typů materiálů, kdy jeden, kombinace bavlny a nylonu s ripstop vazbou vyniká vysokou odolností a ochranou uživatele. Druhý materiál, kombinace bavlny a polyesterového vlákna je určen pro letní období s vyšší prodyšností.

Bojové uniformy jsou vyráběny v černé barvě, Flat Dark Earth, Multicam a Vz. 95 Lesní.

Příště si představíme blůzu a bojové triko z linie CZ 4M OMEGA.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Pozor, přichází Démon: Nosič plátů od Fenix Protector

Již nějakou dobu se u taktického vybavení prosazuje minimalismus. Nejvíce se to asi projevuje v ...

Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě

Už několik desítek let tvořily a tvoří nákladní automobily Tatra pomyslnou páteř československé ...

Co čeká rezort obrany v příštích čtyřech letech?

Ministerstvo obrany povede v příštích letech někdo jiný než Martin Stropnický. A to i přes to, že se ...

RECENZE: Bunda MFH Scorpion vz. 95

Kvalitní oblečení je pro vojáky, zvláště v nepříznivém počasí, životně důležité. Vojáci vědí, že ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Voodoo
  11:31 11.12.2017

  Další kopie Crye Precision na českém trhu... hurá.

  Další kopie Crye Precision na českém trhu... hurá.

 • KOLT
  18:20 10.12.2017

  GAVL, a teď tu o Červené Karkulce... ale jsme tu dost OT, takže to nemá moc smysl rozebírat.

  GAVL, a teď tu o Červené Karkulce... ale jsme tu dost OT, takže to nemá moc smysl rozebírat.

 • semtam
  18:16 10.12.2017

  Pro běžné užívání plně postačí kalhoty za litr. Tyto za 4500,- jsou vymazlenější a pro případného uživatele vyvstává otázka zda takové kalhoty opravdu potřebuje. Osobně preferuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro běžné užívání plně postačí kalhoty za litr. Tyto za 4500,- jsou vymazlenější a pro případného uživatele vyvstává otázka zda takové kalhoty opravdu potřebuje. Osobně preferuji spíše levnější alternativy, nemusim se o ně bát, když je zničim. Samozřejmě záleží na každém kdo co preferuje. Jinak výborné kalhoty v podobně cenové výši jako zde prezentované jsou od firmy Fjällräven. Jsou sice civilní, ale užitkovost a kvalita jsou za tuto cenu celkem ospravedlnitelné.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  17:02 10.12.2017

  No tak pokud by USA a spol neměli masivní dělostřeleckou a leteckou podporu, tak by ti tzv. kozomrdi v těch jejich hadrech měli naprostou převahu a asi by pak mrdali prdele ...Zobrazit celý příspěvek

  No tak pokud by USA a spol neměli masivní dělostřeleckou a leteckou podporu, tak by ti tzv. kozomrdi v těch jejich hadrech měli naprostou převahu a asi by pak mrdali prdele navlečený do maskáčů i třeba pro 21. století.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:10 10.12.2017

  Docela v článku postrádám info k použitým materiálům. Je to otěru odolné, nepromokavé, větruvzorné, nehořlavé a přesto prodyšné, má textílie zvýšenou pevnost jako třeba motorkářský ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela v článku postrádám info k použitým materiálům. Je to otěru odolné, nepromokavé, větruvzorné, nehořlavé a přesto prodyšné, má textílie zvýšenou pevnost jako třeba motorkářský kalhoty s kterejma se můžeš sáňkovat po asfaltu? očekávám, že voják v 21. století by měl mít uniformu z materiálů, které tyto vlastnosti nabízí - jinak jsou to maskáče od čonga v krejech bojujou kozomrdi v AfhánuSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:08 10.12.2017

  Libi se mi, že střih vychází z nejmodernějších horolezeckých kalhot. Přeci jen je trochu smutne, ze armada ma horsi vybaveni nez civilni sektor, byt tomu bylo v historii spis ...Zobrazit celý příspěvek

  Libi se mi, že střih vychází z nejmodernějších horolezeckých kalhot. Přeci jen je trochu smutne, ze armada ma horsi vybaveni nez civilni sektor, byt tomu bylo v historii spis opacne.
  Netusite za je nejaky posun s vyvojem oficialni nove uniformy pro AČR ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...