Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu

Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu
CV9030 MkIV s 30mm kanonem / BAE Systems Hägglunds (Zvětšit)

Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE Systems Hägglunds. Slovensko tak plní alianční závazek do roku 2025 vybudovat jednu těžkou brigádu podle standardů NATO.

„Děkuji svým kolegům za jednoznačnou podporu výběru, který v maximální možné míře splňuje požadavky Ozbrojených sil Slovenské republiky, stanovené finanční limity, včetně celkové ceny vozidla, logistické podpory, provozních nákladů a také kritéria reálného zapojení domácího obranného průmyslu. Hlavním subdodavatelem bude státní podnik ZTS - ŠPECIÁL a z projektu budou dlouhodobě těžit desítky dalších slovenských státních i soukromých firem,“ zdůraznil slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

„Slovensko podepíše smlouvu G2G [vláda-vláda] na dodávku 152 pásových BVP BAE Hägglunds CV90 MkIV ze Švédska ve snaze vybudovat těžkou mechanizovanou brigádu, posílit její obranu a podpořit místní průmysl. Děkujeme [švédskému ministru obrany] Petru Hultqvistovi za skvělou spolupráci!“ uvedl na Twitteru Naď.

Slovensko nakoupí v první fází 152 pásových vozidel za 1,688 miliardy eur s DPH (41,7 miliardy Kč). Podle stránek slovenského ministerstva obrany cena kromě vozidel pokrývá i výstavbu provozní infrastruktury. První vozidla slovenská armáda dostane 18 měsíců od podpisu smlouvy, tedy do konce roku 2023.

Slovensko dalo přednost CV9035 MkIV s 35mm kanonem před CV9030 MkIV s 30mm kanonem, německým KF41 Lynx a ve Španělsku vyráběným ASCODem.Počty poptávaných pásových bojových vozidel – první a druhá fáze. Podle dokumentu z května 2022. / MOSR

Ve starším dokumentu „Obstaranie pásových bojových vozidiel“ z poloviny roku 2021 se mluvilo o následujících počtech a termínech:

Během první etapy v letech 2022 až 2026 Bratislava měla získat 156 pásových vozidel za 1,74 miliardy euro (43 miliard Kč podle současného kurzu). Počet zahrnoval 131 BVP, 15 velitelských BVP, čtyři výcviková vozidla, tři odtahová vozidla a tři polní dílny. Druhá fáze plánována na roky 2027 až 2030 pokrývala dodávku šesti BVP a 66 speciálních vozidel mimo jiné odminovačů, minových vrhačů, samohybných minometů či ženijních vozidel.

Nejnovější informace o programu nám dává květnový dokument „Obstaranie Pásových bojových obrněných vozidiel a Pásových obrnených vozidiel.“ Došlo k lehkým úpravám – v první fázi bude dodáno 152 a v druhé fázi 71 vozidel.

Nejdříve CV90 MkIV nahradí BVP-1, BVP-2, průzkumná bojová vozidla BPsV-ISTAR a vyprošťovací vozidlo VPV (Vyslobodzovacie pásové vozidlo) na podvozku BVP-1. Později dojde k nahrazení pásového obrněného transportéru OT-90 (včetně pojízdné díly DTP-90), odminovače SVO (Samohybný výbušný odminovače) a minového ukládače MU-90 (Mínový ukladač).

Slovensko v druhé etapě také získá samohybný minomet. Půjde zřejmě o akvizici 20 samohybných minometů Mjöllner s dvěma minometnými hlavněmi ráže 120 mm. Ostatně do projektu je zapojen slovenský průmysl. Nové minomety nahradí v současné době nevyužívané samohybné minomety 120 mm ShM vz. 85 Prám/S.


CV90 MkIV

Z technického hlediska je zajímavé zvolení ráže 35 mm. Slovenské CV9035 MkIV dostanou kanon Bushmaster III s dvojpásovým podáváním munice 35×228 mm. Dvoupásové nabíjení umožňuje rychle volit mezi dvěma typy munice. Nejčastěji průbojnou a tříštivo-trhavou. Lze použít i programovatelnou munici.

Uložení kanonu ve věži je totožné s kanonem Bushmaster III ráže 50 mm. Slovensko své CV90 může tedy perspektivně vybavit kanonem ráže 50 mm.

Munice ráže 35 mm má oproti standardní 30mm munici zásadní výkonnostní výhody. Dánské osádky CV9035 v Afghánistánu dokázaly pomoci 35mm kanonu vést mířenou palbu na vzdálenost až 3000 metrů. Munice ráže 35 mm také nabízí mnohem větší účinek proti plošným cílům, opevněním nebo obrněným cílům.

Podle slovenského dokumentu má průbojná munice ráže 35 mm na stejnou vzdálenost o 33 až 40 % větší průraznost než munice ráže 30 mm. Na vzdálenost 500 metrů průbojná munice ráže 35 mm probije zhruba 70mm plát válcované oceli svírající s osou letu střely ostrý úhel 30°.


Slovensko získá tři ze zobrazených verzí: CV9035 IFV, CV90 Mjöllner a CV90APC

To pohodlně stačí k probití čelního pancíře ruských BMP-3 s přídavným pancéřováním. Naopak ke zničení BMP-3 s přídavným pancéřováním je nutné vypálit více střel ráže 30 mm. Bavíme se ale o nejsilnějších částech čelního pancíře BMP-3.

Nevýhodou řešení „35 mm“ je velikost munice a kanonu. Kanon ráže 35 mm má na délku čtyř metry, váží 231 kilogramů a zpětný ráz je 63 kilonewtonů. Standardní kanon Mk44 ráže 30 mm měří na délku 3,4 metry, váží 156 kilogramů a má zpětný ráz 35 kilonewtonů. Tříštivo-trhavá munice ráže 35 mm váží 550 gramů, 30mm verze 362 gramů.

Do nábojového pásu kanonu Bushmaster III lze uložit 70 nábojů ráže 35×228 milimetrů. Další náboje lze převážet ve vozidle (celkově až 200).

Velkou předností CV90 je použití civilních motorů Scania V8. Pro údržbu motorů a nákup náhradních dílů lze využit civilní servisní síť. „Na Slovensku je na tuto globální síť napojeno šest servisních středisek, díky nimž se na nás mohou naši zákazníci spolehnout. V případě poruchy jsme schopni zajistit mechanika na místě do 20 až 30 minut,“ říká Marián Slimák z technické podpory Scania Slovakia.

V případě českého programu BVP se rozhodnutí o dalším postupu očekává během tohoto léta.

Zdroj: MOSR, Warfaretech

Nahlásit chybu v článku


Související články

Unikátní podvozek vozidla BAE Systems CV90

Pásové vozidlo pěchoty CV90, jeden z adeptů pro Armádu ČR, se pyšní novým unikátním podvozkem. Před ...

CV90: Evoluce na bitevním poli

Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Nizozemsko dokončilo dodávky bojových vozidel CV90 do Estonska

Estonsko již převzalo všech 44 objednaných ex-nizozemských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV9035NL a ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  15:27 14.05.2023

  Koval systems podpísal zmluvu s BAE Systems:
  https://ukdefencejournal.org.u...

  Koval systems podpísal zmluvu s BAE Systems:
  https://ukdefencejournal.org.u...

 • Mejla
  08:34 11.11.2022

  Armáda ČR používá Bushmaster, tak nevím proč by měla přecházet na Bofors. Řeč je o Bushmaster IV ráže 40mm. Pro nás je směrodatné co bude v budoucnu používat Polsko a Německo, ne ...Zobrazit celý příspěvek

  Armáda ČR používá Bushmaster, tak nevím proč by měla přecházet na Bofors. Řeč je o Bushmaster IV ráže 40mm. Pro nás je směrodatné co bude v budoucnu používat Polsko a Německo, ne Slovensko. Obě země používají momentálně třicítky. Pokud k něčemu dojde, tak budeme bojovat v rámci německé a polské armády.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   13:43 11.11.2022

   Pre nás všetkých na východnej hranici NATO bude v budúcnosti smerodajné, čo bude používať US Army. To však tiež nevieme, pretože aktuálna požiadavka US Army je "minimálne" 30 mm s ...Zobrazit celý příspěvek

   Pre nás všetkých na východnej hranici NATO bude v budúcnosti smerodajné, čo bude používať US Army. To však tiež nevieme, pretože aktuálna požiadavka US Army je "minimálne" 30 mm s možnosťou 50 mm, takže čo naozaj nakoniec zavedú je stále vo hviezdach. Avšak napríklad Holandsko sa chystá na MLU staršieho modelu CV90 s 35 mm kanónom z Mk3 na úroveň najnovších Mk4, ktoré budeme mať aj na Slovensku. Počíta sa tam s výmenou veže, ktorá po novom je v základe nadimenzovaná pojať 50 mm kanón. Máš pravdu že zrejme ak sa niečo aktuálne "posiere" a NATO pôjde do vojny, tak väčšina NATO zásob munície bude v 25/30 mm čo je aktuálne najpoužívanejšia výzbroj a výrobné kapacity na západe sa tiež zahltia výrobou munície, ktorou bude strieľať väčšina, takže pre nás na Slovensku je si treba uvedomiť že tie sklady munície budeme musieť nadimenzovať a nedržať len "potrebné minimum".Skrýt celý příspěvek

   • Mejla
    14:58 11.11.2022

    Nevím jestli je tak důležité co používá US Army. 25mm má jen ona a nikdo ji nenásledoval. Pravda, žádná větší válka nebyla. Evropa by se konečně měla začít spoléhat sama na sebe. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím jestli je tak důležité co používá US Army. 25mm má jen ona a nikdo ji nenásledoval. Pravda, žádná větší válka nebyla. Evropa by se konečně měla začít spoléhat sama na sebe. Průmyslové kapacity na to má.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     16:31 11.11.2022

     25 mm Bushmaster sú na amerických vozidlách Bradley a kanadských LAV. To je spolu viac než 6 tisíc bojových vozidiel v aktívnej službe a rezerve. A plus tieto kanóny tvoria veľkú ...Zobrazit celý příspěvek

     25 mm Bushmaster sú na amerických vozidlách Bradley a kanadských LAV. To je spolu viac než 6 tisíc bojových vozidiel v aktívnej službe a rezerve. A plus tieto kanóny tvoria veľkú časť výzbroje v námorníctve. Takže áno, podstatné je čo používa väčšina a tú z drvivej časti tvoria jednotky USA. Netvrdím že máme prejsť na túto výzbroj, ale aktuálne min 50% zo zásob munície do kanónov BVP/KBVP v NATO tvorí 25 mm munícia v skladoch za oceánom.

     Európa sa nevie spoľahnúť sama za seba. Nebyť USA tak Ukrajina je dnes súčasťou Ruska, pobaltím by sa valili Ruské tanky, Poliaci by sa pripravovali na totálnu vojnu, Maďarsko by bola Ruská kolónia zrejme aj s Rumunskom, Bulharskom a u nás v Česku a Slovensku by práve prebiehal štátny prevrat. Nemci by boli radi za lacné energie, Francúzi by si jednoducho vyvesili biele vlajky, Briti by sa na to nemohli pozerať a boli radi že vystúpili z EU a možno by sa po takom debakli vykašľali aj na celé NATO. Asi tak. Čo sa týka kapacít munície tak pár gepardov na UA vystrieľalo 60 tis. kusov 35 mm a žiadajú o 12 tis. ex-Švajčiarskych, pretože zvyšné výrobné kapacity v EU im tú muníciu nestíhajú dodávať. Absolútna tragikomédia keďže sa bavíme o 30 ks vozidlách, ktoré nedokáže muníciou zásobovať celá EU.Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      19:09 11.11.2022

      Proto říkám, že by se Evropa měla konečně vzpamatovat. USA se soustředí na Čínu a tady to dopadne jak popisujete. Nejvyšší čas se začít spoléhat sami na sebe a řešit to.

      Proto říkám, že by se Evropa měla konečně vzpamatovat. USA se soustředí na Čínu a tady to dopadne jak popisujete. Nejvyšší čas se začít spoléhat sami na sebe a řešit to.

     • Sgt Murphy
      20:32 11.11.2022

      To je síce pravda s ktorou súhlasím, ale potom sa vždy objaví niekto, kto tie snahy zbabre. A keby len jeden. Keď nie Francúz tak Nemec, keď nie ten tak aj ostrovom odpláva Brit. ...Zobrazit celý příspěvek

      To je síce pravda s ktorou súhlasím, ale potom sa vždy objaví niekto, kto tie snahy zbabre. A keby len jeden. Keď nie Francúz tak Nemec, keď nie ten tak aj ostrovom odpláva Brit. Češi a Slováci sú príliš orientovaný na východ a zaujatý voči politike Poľska, ktoré nám jediné dokáže garantovať bezpečnosť z východu. Vždy keď som aj tu na AN napísal že sa treba orientovať na Poľsko, bol som vymínuskovaný a doslova vyp*oaný čo to vymýšľam za blbosti, lebo sa máme orientovať na pacifistické Nemecko, ktoré by nás predalo za barel ropy a kubík plynu. Tí by Rusom dokázali ponúknuť aj východné Nemecko a vrátiť polku Berlína len aby sa nemuseli starať o bezpečnosť v EU. A neviem posúdiť, či je to vlastne zlé alebo kvôli ich minulosti a vyvolaniu dvoch svetových vojen aj dobré a sami majú s Poľskom veľké rozbroje. A pochybujem že sa tieto bezpečnostno-politické rozbroje nejako v najbližšej dobe umúdria. Bez vplyvu USA je to tu márne a stratené.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:54 11.11.2022

     V Európe používajú 25 mm Taliani (Dardo) a Rumuni (MLI-84). Pred CV90 to mali aj Holanďania (YPR).

     V Európe používajú 25 mm Taliani (Dardo) a Rumuni (MLI-84). Pred CV90 to mali aj Holanďania (YPR).

     • Mejla
      19:18 11.11.2022

      Italové a Rumuni ráži 25 mm určitě nebudou používat na nových vozidlech. V Itálii se prezentoval Lynx a Rumuni budou určitě taktéž nahrazovat. Obě vozidla jsou už dost fousatá.

      Italové a Rumuni ráži 25 mm určitě nebudou používat na nových vozidlech. V Itálii se prezentoval Lynx a Rumuni budou určitě taktéž nahrazovat. Obě vozidla jsou už dost fousatá.

     • Sgt Murphy
      13:24 13.11.2022

      Francúzske VBCI samozrejme tiež majú 25 mm kanón.

      Francúzske VBCI samozrejme tiež majú 25 mm kanón.

  • PavolR
   18:06 11.11.2022

   U Poľska nie je isté, aký kanón budú mať v budúcnosti - závisí to od toho, na čo sa im podarí vyjednať licenčnú výrobu:
   https://twitter.com/i/web/stat...

   U Poľska nie je isté, aký kanón budú mať v budúcnosti - závisí to od toho, na čo sa im podarí vyjednať licenčnú výrobu:
   https://twitter.com/i/web/stat...

   • Scotty
    22:12 11.11.2022

    U Polska je celkem jisté že to bude 30 mm. Věž ZSSW je na tuhle ráži připravená.

    U Polska je celkem jisté že to bude 30 mm. Věž ZSSW je na tuhle ráži připravená.

    • Lukas
     22:41 11.11.2022

     ZSSW może mieć i 35 i 40...
     Ale wojsko chce 30x173 - jako optymalny (relacja - moc / ilość zabieranej amunicji)

     ZSSW może mieć i 35 i 40...
     Ale wojsko chce 30x173 - jako optymalny (relacja - moc / ilość zabieranej amunicji)

 • Mejla
  19:05 10.11.2022

  Taky tomu moc nevěřím. Všichni, jak z MO, tak i z armády unisono tvrdili, že BVP bude s třicítkou. Kompatibilita s Pandur 2. Kdo v Evropě má 35? Holandsko a Slovensko. Jinak snad ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky tomu moc nevěřím. Všichni, jak z MO, tak i z armády unisono tvrdili, že BVP bude s třicítkou. Kompatibilita s Pandur 2. Kdo v Evropě má 35? Holandsko a Slovensko. Jinak snad nikdo. Kromě toho se v budoucnu dá 30mm lehce vyměnit za 40mm.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:39 10.11.2022

   Ešte Estónsko, ktoré získalo exholandské CV90-ky. Pes je však zakopaný v možnosti transformácie na 50mm Supershot, čo chcú zaviesť USA, čím by sa stal ten kaliber dominantným.

   Ešte Estónsko, ktoré získalo exholandské CV90-ky. Pes je však zakopaný v možnosti transformácie na 50mm Supershot, čo chcú zaviesť USA, čím by sa stal ten kaliber dominantným.

   • PavolR
    19:43 10.11.2022

    ... a skoro som zabudol, že aj Dánsko má 35mm ...

    Tak, či onak, možná kompatibilita so susedným Slovenskom i s USA môže byť pre vašu vládu veľmi lákavá.

    ... a skoro som zabudol, že aj Dánsko má 35mm ...

    Tak, či onak, možná kompatibilita so susedným Slovenskom i s USA môže byť pre vašu vládu veľmi lákavá.

    • SYN_
     10:14 12.11.2022

     Tak ta kompatibilita s USA je jen slíbená, tam se plány mění vytrvale a gró zůstává u 25mm... což je svým způsobem důkaz že ani tak malý kalibr není ještě neúčinný. Proč by se tedy ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ta kompatibilita s USA je jen slíbená, tam se plány mění vytrvale a gró zůstává u 25mm... což je svým způsobem důkaz že ani tak malý kalibr není ještě neúčinný. Proč by se tedy měla stát akutně obsolescentní 30x173? Lepší nehádat a počkat si až bude jasno, pokud bude příprava udělaná tak aby výměna byla co nejjednodušší...Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   19:40 10.11.2022

   CV90 s 35 mm kanónom majú vo výzbroji Holandsko, Dánsko, Estónsko a v budúcnosti Slovensko. Bushmaster 35 mm sa dá v budúcnosti vymeniť za 50 mm kanón vďaka tomu že rozmerovo je ...Zobrazit celý příspěvek

   CV90 s 35 mm kanónom majú vo výzbroji Holandsko, Dánsko, Estónsko a v budúcnosti Slovensko. Bushmaster 35 mm sa dá v budúcnosti vymeniť za 50 mm kanón vďaka tomu že rozmerovo je nábojnica oboch nábojov rozmerovo podobná a 50 mm verzia Bushmaster III priamo vychádza z 35 mm verzie Busmaster III. Päťdesiatku chce Pentagon ako výzbroj vozidiel za náhradu BVP Bradley.

   https://www.armadninoviny.cz/k... .

   40 mm je neperspektívna munícia ktorú na BVP používajú len Švédi a v NATO sa zavádza na bojové vozidlá 40 mm teleskopická munícia, ktorá ale nemá nič spoločné s kanónom Bofors 40 mm.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:45 10.11.2022

    I z 30 mm se dá přejít na 50 (nebo jakoukoli jinou ráži). Jen je to větší investice protože z původního kanónu se nedá nic použít.

    I z 30 mm se dá přejít na 50 (nebo jakoukoli jinou ráži). Jen je to větší investice protože z původního kanónu se nedá nic použít.

    • Sgt Murphy
     23:01 10.11.2022

     Aj keď osobne som k tomuto obchodnému chytáku dosť skeptický, pretože keď pozerám ako vyzerá Bushmaster III resp jeho ľahší variant XM813 30 mm vs XM913 50 mm tak celé je to o 1/3 ...Zobrazit celý příspěvek

     Aj keď osobne som k tomuto obchodnému chytáku dosť skeptický, pretože keď pozerám ako vyzerá Bushmaster III resp jeho ľahší variant XM813 30 mm vs XM913 50 mm tak celé je to o 1/3 väčšie a ťažšie, 30tka váži 200 kg, 50tka váži 300 kg a omnoho silnejší bude aj spätný ráz, takže okrem hlavne je rozdielny aj silnejší hnací motor s väčším odberom elektriny so systému, systém tlmenia spätného rázu aj podávací systém munície, teda vlastne celý kanón je iný a aj veža musí byť už v základe rozmerovo nadimenzovaná na 50tku. Výrobca hovorí o výmene pár komponentov ale podľa obrázku pochybujem že tie dva kanóny majú spoločné nejaké súčiastky, okrem toho že 50tka je jednoducho zväčšená 30tka.

     https://www.armyrecognition.co...

     https://www.thedrive.com/conte...

     Takže aj ak si tam dáte 30tku, tak nič zlé sa vlastne nestane, len s tým že projektil (armor Piercing/high explosive/incendiary) u 30tky má kinetickú energiu 220 kJ a u 35tky má 380 kJ, teda výrazne väčší účinok na cieľ. Pre porovnanie veľkosti projektilov

     https://global.discourse-cdn.c... Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:11 13.11.2022

      Teda na té fotce... tam to okem vypadá celkem jasně jakoby 30ka byla necked-down 40ka, a nad tím je podobný vztah mezi 35kou a 50kou... Ty "nestáhnuté" verze budou skoro určitě ...Zobrazit celý příspěvek

      Teda na té fotce... tam to okem vypadá celkem jasně jakoby 30ka byla necked-down 40ka, a nad tím je podobný vztah mezi 35kou a 50kou...
      Ty "nestáhnuté" verze budou skoro určitě výhodnější při střelbě HE (citelně větší obsah výbušniny) a měly by mít lepší využití vnitřního prostoru (zásobníku), při střelbě AP bude určitě výhodou větší podíl prachové nálože v nábojnici u "zůžených" typů, kromě toho bude vždy větší/těžší ráže celkově účinnější (35,50) ale nutně musí trpět nižším absolutním počtem výstřelů...

      Ale výhoda účinnějšího "prvního výstřelu" by asi měla přecejen převážit a celkově bych posun k vyššímu kalibru očekával. Akorát bych se do toho nepouštěl dokud nebude "nad slunce jasnější" který to bude, 30ka je zatím velice schopná, a vždycky se dá něco dohonit vylepšováním munice pro danou ráži...

      Zatím není moc slyšet jak si v realitě veden "cased telescoping" (CTA) 40mm v britských IFV, čím to? Není co zajímavého hlásit, nebo je to hlavně celkovými "porodními bolestmi" celého systému (vozidla)?

      K tématu jeden materiál s ještě větším sortimentem (částečně historických či nedávných) nábojů a jejich vývojem...
      https://www.quarryhs.co.uk/Mil... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:21 10.11.2022

  35mm je už údajne preferovaným kalibrom aj pre AČR:
  https://www.edrmagazine.eu/slo...

  35mm je už údajne preferovaným kalibrom aj pre AČR:
  https://www.edrmagazine.eu/slo...

  • Scotty
   17:40 10.11.2022

   Blbost. Zatím všichni co se vyjadřovali k volbě konónu jasně řekli že požadavek na 30 mm platí.

   Blbost. Zatím všichni co se vyjadřovali k volbě konónu jasně řekli že požadavek na 30 mm platí.

 • anmima
  12:19 12.10.2022

  Ministerstvo obrany využije nevyčerpané financie z rokov 2019 až 2021 vo výške viac ako 41,5 milióna eur na nákup pásovej techniky. Návrh so zmenou účelu použitia kapitálových ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany využije nevyčerpané financie z rokov 2019 až 2021 vo výške viac ako 41,5 milióna eur na nákup pásovej techniky. Návrh so zmenou účelu použitia kapitálových výdavkov schválila vláda. (tasr)Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   12:27 12.10.2022

   To chce vytvoriť fond pre dlhodobé finacovanie ako sa plánuje v ČR. Pomohlo by to aj na iných ministerstvách.

   To chce vytvoriť fond pre dlhodobé finacovanie ako sa plánuje v ČR. Pomohlo by to aj na iných ministerstvách.

  • Martinos
   17:07 12.10.2022

   Za to mohli postaviť druhú linku na výrobu Zuzana2 či Eva.

   Za to mohli postaviť druhú linku na výrobu Zuzana2 či Eva.

   • mikojan29
    17:19 12.10.2022

    A možno to už riešia aj bez týchto financií.

    A možno to už riešia aj bez týchto financií.

    • Sergej7490
     15:51 13.10.2022

     Mozno, ale Nad sa vyjadril ze by ju musel niekto z vonka zaplatit. Linka vraj vyjde na cca 50M €.

     Mozno, ale Nad sa vyjadril ze by ju musel niekto z vonka zaplatit. Linka vraj vyjde na cca 50M €.

     • mikojan29
      07:32 14.10.2022

      Možno ju už niekto zaplatil. Uvidíme...

      Možno ju už niekto zaplatil. Uvidíme...

     • Sergej7490
      09:04 14.10.2022

      Pochybujem, to by sa pochvalili uz. Ale kedze sa cena uz vie, tak sa to urcite pretriasalo a minimalne informacne rokovania o tejto otazke uz prebehli.

      Pochybujem, to by sa pochvalili uz. Ale kedze sa cena uz vie, tak sa to urcite pretriasalo a minimalne informacne rokovania o tejto otazke uz prebehli.

   • HEKTOR
    18:12 14.10.2022

    otázka by možno bola, načo by bola dobrá tá druhá výrobná linka na výrobu Z2....?. to že sa teraz predá pár kusov na ukrajinu ešte neznamená že to tak bude na x rokov... ale ak sa ...Zobrazit celý příspěvek

    otázka by možno bola, načo by bola dobrá tá druhá výrobná linka na výrobu Z2....?.
    to že sa teraz predá pár kusov na ukrajinu ešte neznamená že to tak bude na x rokov...
    ale ak sa uzavrel nejaký nový kontrakt pre iných záujemcov v 100vkách kusov, tak som ticho...Skrýt celý příspěvek

    • Martinos
     19:09 14.10.2022

     Tak dopyt asi je, ked MOSR chce postavit dalsiu linku, ale za peniaze druhych. Takto to mohli rovno zafinancovat.

     Tak dopyt asi je, ked MOSR chce postavit dalsiu linku, ale za peniaze druhych. Takto to mohli rovno zafinancovat.

    • BobDylan
     23:15 14.10.2022

     Áno, je možné, že sa po dodávke 24 kusov pre UA už nič nepredá ako v prípade Z2000 a objednávky pre Cyprus. ALE, je taktiež dosť možné, že samotná neexistencia druhej výrobnej ...Zobrazit celý příspěvek

     Áno, je možné, že sa po dodávke 24 kusov pre UA už nič nepredá ako v prípade Z2000 a objednávky pre Cyprus. ALE, je taktiež dosť možné, že samotná neexistencia druhej výrobnej linky a malá rýchlosť výroby bude do budúcna odrádzať potenciálnych zákazníkov, ktorí budú chcieť húfnice čo najskôr.

     A ohľadom budúcich kontraktov sa objavili fámy o predaji 16-19 EVA 2 do Malajzie, nedávno štátny tajomník rokoval s gruzíncami o ktorých je známe, že o Z2 majú záujem, takže aj tam je v kontexte dnešnej vojny šanca, OSSR ešte stále čakajú na jednu batériu a ani Z2000 nevydrží večne, a UA v prípade spokojnosti taktiež možno rozšíri objednávku.

     Chápem, že všetko okrem tých dohodnutých 24 pre Ukrajinu sú špekulácie a wishful thinking, ale ak sa Z2 na Ukrajine osvedčí tak verím, že prídu aj ďalšie objednávky a úprimne, táto republika prej*bala 50M aj na horšie veci než druhú linku na húfnice.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      14:19 15.10.2022

      Tie Z2000 nie su az take looser ako sa zdaju. Mali prejst modernizaciou tak, aby ovladanie bolo kompatibilne so Z2. Navyse maju o trochu vyssiu kadenciu 6r/min vs 5r/min. A kratsi ...Zobrazit celý příspěvek

      Tie Z2000 nie su az take looser ako sa zdaju. Mali prejst modernizaciou tak, aby ovladanie bolo kompatibilne so Z2. Navyse maju o trochu vyssiu kadenciu 6r/min vs 5r/min. A kratsi lauf, takze sa nezasekavaju v T krizovatke :-p. A dostrel 39km vs 40 az 43km nieje az taky rozhodujuci.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    10:38 12.11.2022

    To už raději linku na munici. Na děla tak maximálně "vytunit"...

    To už raději linku na munici. Na děla tak maximálně "vytunit"...

 • Miro
  16:39 20.07.2022

  Gratulujem našim susedom k vyberu CV90. Som zvedavy či to ovpylvni dodavky pre OSSR. Už ked nie V4 aspoň CZ-SK budu lepsie kooperovat v ramci cviceni a logistiky.

  Gratulujem našim susedom k vyberu CV90. Som zvedavy či to ovpylvni dodavky pre OSSR. Už ked nie V4 aspoň CZ-SK budu lepsie kooperovat v ramci cviceni a logistiky.

  • PavolR
   18:40 20.07.2022

   Zrejme neovplyvní, pretože BAE Systems vo svojej ponuke načrtol slovenské dodávky nasledovne:
   2025 - 9ks;
   2026 - 14ks;
   2027 - 36ks;
   2028 - 51ks;

   Zrejme neovplyvní, pretože BAE Systems vo svojej ponuke načrtol slovenské dodávky nasledovne:
   2025 - 9ks;
   2026 - 14ks;
   2027 - 36ks;
   2028 - 51ks;

   • Danik
    20:42 20.07.2022

    Bude zajímavé sledovat rozložení našich dodávek vzhledem k faktu, že poptáváme dvojnásobný počet.

    Bude zajímavé sledovat rozložení našich dodávek vzhledem k faktu, že poptáváme dvojnásobný počet.

    • Martinos
     20:47 20.07.2022

     SK-152 kusov CZ-210 Nejak ti tá matematika nesedí.

     SK-152 kusov CZ-210 Nejak ti tá matematika nesedí.

     • Danik
      21:17 20.07.2022

      Tak to pak matika nesedí v rozpisu co dával Pavol. Nebo je to rozpis jen pro první fázi či?

      Tak to pak matika nesedí v rozpisu co dával Pavol. Nebo je to rozpis jen pro první fázi či?

     • Martinos
      22:11 20.07.2022

      To čo dal Pavol sú dodávky PBOV. Ešte mu tam chýbajú: Veliteľské, Prieskumné, atd.
      Máš to rozpísané priamo v článku pod ktorým tu diskutujeme.

      To čo dal Pavol sú dodávky PBOV. Ešte mu tam chýbajú: Veliteľské, Prieskumné, atd.
      Máš to rozpísané priamo v článku pod ktorým tu diskutujeme.

     • Danik
      22:54 20.07.2022

      Koukám koukám, díky.

      Koukám koukám, díky.

    • Scotty
     23:47 20.07.2022

     Montáž těch našich bude probýhat ve VOP. Takže je to jen o tom kolik komponentů zvládnou Švédové vyrobit.

     Montáž těch našich bude probýhat ve VOP. Takže je to jen o tom kolik komponentů zvládnou Švédové vyrobit.

     • ROVO
      18:24 21.07.2022

      Doufám že ne jenom montáž: Principy, na kterých BAE Systems svou nabídku pro Českou republiku dlouhodobě staví, se nemění. Pro tuzemský trh nabízí výrobu a vývoj vozidel v České ...Zobrazit celý příspěvek

      Doufám že ne jenom montáž:
      Principy, na kterých BAE Systems svou nabídku pro Českou republiku dlouhodobě staví, se nemění. Pro tuzemský trh nabízí výrobu a vývoj vozidel v České republice, v úzké spolupráci s odborníky ze Švédska. BAE Systems v ČR nechce budovat další montovnu, ale chce se zaměřit na spolupráci s vysokou přidanou hodnotou, která může být tolik potřebnou vzpruhou pro český obranný průmysl, ať se již jedná o státní podniky nebo o soukromý sektor.
      https://www.czdefence.cz/clane...
      Jasně nám nabízí výrobu a ne jen montáž. No a pokud budeme jednání koordinovat se Slováky jak říkala Černochová a při počtu skoro 400 kusů nezískáme výrobu BVP které je víceméně v poslední části svého životního cyklu a těch 40% podílu naplní jen montáž a servis/údržba tak jsme teda opravdu hlupáci. F35, Spyder (kromě Tater), H1 nebo Leo si doma vyrábět nebudeme, tohle je jedna z mála možností a u Panduru se ukazuje jak je domácí výroba důležitá. Kde bysme je dneska koupili když už je nikdo jiný nevyrábí. A za 15-20 let může být situace u CV90 podobná.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      10:47 22.07.2022

      Rovo: a nam nechate nieco, alebo nam len dovolite si od vas nejake kusy kupit ? :-D Lebo pokusy o koordinaciu nakupu sme tu uz par krat mali a v jednom pripade sa to ukazalo ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Rovo: a nam nechate nieco, alebo nam len dovolite si od vas nejake kusy kupit ? :-D
      Lebo pokusy o koordinaciu nakupu sme tu uz par krat mali a v jednom pripade sa to ukazalo ako ucelove obidenie obstaravania (bvp/ot ?) a v druhom vysumelo do stratena (MADR).Skrýt celý příspěvek

     • JVit
      12:30 22.07.2022

      Kdyz prijdete na kolenou a budete hodne prosit, tak vam nejake predrazene prodame :)

      Kdyz prijdete na kolenou a budete hodne prosit, tak vam nejake predrazene prodame :)

  • pole pole
   22:06 20.07.2022

   https://www.mosr.sk/data/files... Je to rozpis pre 110ks PBOV bez modifikácii. 42ks sú modifikácie ako je popísané v článku. Výroba s ...Zobrazit celý příspěvek

   https://www.mosr.sk/data/files...
   Je to rozpis pre 110ks PBOV bez modifikácii. 42ks sú modifikácie ako je popísané v článku. Výroba s modifikáciami 9-27-56-60 str. 86. Max. 100ks ročne str. 87. Link je tu daný už viackrát.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    00:51 21.07.2022

    Ideální, pokud se stihne u Konštrukty včas projekt vezoveho samonabijeciho minometu, který vychází z parametrove fenomenálního minometu PRAM-S. Společné rozložení nákladu na ...Zobrazit celý příspěvek

    Ideální, pokud se stihne u Konštrukty včas projekt vezoveho samonabijeciho minometu, který vychází z parametrove fenomenálního minometu PRAM-S.

    Společné rozložení nákladu na integraci na CV90 a vyšší seriovost tomu projektu dávají ještě větší smysl.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     09:54 21.07.2022

     Ale SK AM-120 je pre niektorých fuj, fuj...a na Mjolner si tu nechali švédi vyrobiť len trubku, lebo to bolo lacné... :-))))))))))))))))

     Ale SK AM-120 je pre niektorých fuj, fuj...a na Mjolner si tu nechali švédi vyrobiť len trubku, lebo to bolo lacné... :-))))))))))))))))

  • Tecka
   20:36 10.11.2022

   @Miro
   Czesi powinni Wam dziękować . Gdyby nie Wasz wybór , do tej pory by się zastanawiali co wybrać.. i nie jest to złośliwość ..

   @Miro
   Czesi powinni Wam dziękować . Gdyby nie Wasz wybór , do tej pory by się zastanawiali co wybrać.. i nie jest to złośliwość ..

 • Clanek
  16:32 04.07.2022

  Az si zase jednou nekdo v CR posteskne jake individua tu dostavaji prostor v mediich, kdo vsechno je zde za odbornika, tak tady podobnej odbornik (puvodem politolog, a taky byvaly ...Zobrazit celý příspěvek

  Az si zase jednou nekdo v CR posteskne jake individua tu dostavaji prostor v mediich, kdo vsechno je zde za odbornika, tak tady podobnej odbornik (puvodem politolog, a taky byvaly predseda socialnedemokraticke mladeze slovenska) hodnoti nakup CV90 slovenskem jako jasnej fail, protoze se nevyjednaly 100% ofsety, resp. 100 produkcev SR, nebo, a to je genialni, protoze se Svedsku nevnutili Zuzany. :))
  https://komentare.sme.sk/c/229...
  A samozrejme za to vsechno muze ministr obrany Nad, protoze kazdej jinej by nejmene to totiz vyjednal.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:57 04.07.2022

   Toho Kuglu sme tu už riešili aj minule.... skutočne je to katastrofa.... :) Dúfam, že Ježík v hrobe sa krúti ako ventilátor, keď vidí, kam sa dostal denník, ktorý založil.... Z ...Zobrazit celý příspěvek

   Toho Kuglu sme tu už riešili aj minule.... skutočne je to katastrofa.... :)

   Dúfam, že Ježík v hrobe sa krúti ako ventilátor, keď vidí, kam sa dostal denník, ktorý založil.... Z renomovaného protimečiarovského média na revolučné genderové médium....Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:10 05.07.2022

    SME jsem dřív čítával, ale buď se mi to zdá, nebo zkrátka vynechávají docela důležité události a nenapíší ani řádku.

    SME jsem dřív čítával, ale buď se mi to zdá, nebo zkrátka vynechávají docela důležité události a nenapíší ani řádku.

    • Hevonen
     12:11 05.07.2022

     Nezdá. Co sa im nehodí nepopisu. Stal sa z nich panflet v rukach SaS a PS a tieto strany sa tam zásadne ignorujú. Zároveň o PS ako mimoparlamentnej strane neustále píšu aby ich ...Zobrazit celý příspěvek

     Nezdá. Co sa im nehodí nepopisu.
     Stal sa z nich panflet v rukach SaS a PS a tieto strany sa tam zásadne ignorujú.
     Zároveň o PS ako mimoparlamentnej strane neustále píšu aby ich mediálne pretlacali.
     Ked minister hospodárstva hovoril ako sa Ukrajinci maju vzdat lebo to škodí obchodu, vydali k tomu krátky článocek a ani ho nedali na titulku.
     Kebyže to iste povie Matovič, ešte aj dnes maju cerstvo vydany článok a Hanzelova nejake hosťa ktorého sa pyta, co si o tom myslí.

     Poznam množstvo ľudí, ktori neobnovili predplatné a prestali ich čítať, lebo su necitatelni. Bohužiaľ v republike niet proti tomu obrany. Novinár je chranenou zverou a akýkoľvek nesúhlas s praktikami a neprofesionalitou je vydávaný za utok na novinarov a demokraciu samu.Skrýt celý příspěvek

     • Alfikus
      12:39 05.07.2022

      Plný súhlas

      Plný súhlas

 • ggtt
  14:40 04.07.2022

  V niektorom clanku sa v diskusii riesilo maskovanie ruskych tankov na Ukrajine. To ma priviedlo k uvahe - ake su zakladne naterove kamuflaze a pride mi to celkom ako premrhana ...Zobrazit celý příspěvek

  V niektorom clanku sa v diskusii riesilo maskovanie ruskych tankov na Ukrajine. To ma priviedlo k uvahe - ake su zakladne naterove kamuflaze a pride mi to celkom ako premrhana sanca, ak by nase kolesove aj pasove OV mali byt v tej farbe, co nasa armada pouziva teraz vid priklad:

  https://www.armadninoviny.cz/d...

  Vsetko, co ideme nakupit, su nove kusy - nebolo by rozumne pouzit nieco ine, ako standardnu kaki farbu? Akykolvek aj jednoduchy kamuflazny vzor je lepsi ako jednoliata farbe. Ak sme sa odbremenili od historickych vzorov uniforiem vz. M85 - bolo by nacase dopriat zmenu aj technike - kedy - ked nie teraz?Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   15:45 04.07.2022

   Riesi sa to nakupom a pouzitim multispektralnych maskovacich sieti. Tie su lepsie ako nater. Aj ked tento komkretny nater podla jeho vyrobcu (Chemolak) znizuje vyzarovanie v IR ...Zobrazit celý příspěvek

   Riesi sa to nakupom a pouzitim multispektralnych maskovacich sieti. Tie su lepsie ako nater. Aj ked tento komkretny nater podla jeho vyrobcu (Chemolak) znizuje vyzarovanie v IR spektre.Skrýt celý příspěvek

   • ggtt
    16:37 04.07.2022

    Hadam nebude problem od Chemolaku kupit dve alebo tri farby?

    Hadam nebude problem od Chemolaku kupit dve alebo tri farby?

    • Ján Paliga
     22:00 04.07.2022

     V teréne sa to rieši frckaním blata pri prechode cez poriadne rozjazdené mláky... :) Pod blatom už nerozoznáš ani kamuflážny náter práškovými farbami.

     V teréne sa to rieši frckaním blata pri prechode cez poriadne rozjazdené mláky... :) Pod blatom už nerozoznáš ani kamuflážny náter práškovými farbami.

     • ggtt
      22:18 04.07.2022

      A potom zacne prsat. Beriem vsetko.. aj siete aj blato aj cokolvek. Akurat, mat na tych vozidlach v zaklade nieco aspon s trochou kamuflazneho umyslu bez toho, aby som musel ...Zobrazit celý příspěvek

      A potom zacne prsat.
      Beriem vsetko.. aj siete aj blato aj cokolvek. Akurat, mat na tych vozidlach v zaklade nieco aspon s trochou kamuflazneho umyslu bez toho, aby som musel vyvinut aktivitu - davat siet, blato, kusy vegetacie ci zeleninu a oriesky mi pride logicke.
      Aj uniformy su v kamuflazach v zaklade a nikto neargumentuje, ze si maju vojaci na seba hodit siet alebo sa vyvalat v blate.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      12:19 05.07.2022

      ggtt Kamo je už v podstate prežitok. Dnes každý bojový systém, schopný zničiť IFV ma IR kameru a tam ti je kamufláž na houby. Stále viac armád prechádza na jednotný náter. ...Zobrazit celý příspěvek

      ggtt
      Kamo je už v podstate prežitok.
      Dnes každý bojový systém, schopný zničiť IFV ma IR kameru a tam ti je kamufláž na houby.

      Stále viac armád prechádza na jednotný náter. Doplnený maskovacou sieťou a vegetáciou. Ta je zároveň najúčinnejšia pri maskovaní v IR spektre. Teda aktuálne okrem Adaptive od BAE.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:41 05.07.2022

      @ ggtt Tá maskovacia sieť je podľa mňa príma, spolu s nejakou tou trávičkou a konárikom je to najlepšie na rozbitie siluety. A sieť zabezpečí tlmenie IČ žiarenia... Kamufláž sa ...Zobrazit celý příspěvek

      @ ggtt

      Tá maskovacia sieť je podľa mňa príma, spolu s nejakou tou trávičkou a konárikom je to najlepšie na rozbitie siluety. A sieť zabezpečí tlmenie IČ žiarenia...

      Kamufláž sa nedáva asi aj z praktických dôvodov - oprava náteru po poškodení vyžaduje viac odtieňov... No a vieš ako je to s farbami - raz sú, inokedy nie....Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:15 05.07.2022

    Jakou životnost má taková multispektrální maskovací síť při zachování svých parametrů ponechaná na větru a dešti?

    Jakou životnost má taková multispektrální maskovací síť při zachování svých parametrů ponechaná na větru a dešti?

    • Ján Paliga
     21:42 05.07.2022

     Tie maskovacie siete máte tuším na RBSoch, nie?

     Tie maskovacie siete máte tuším na RBSoch, nie?

    • Hevonen
     09:04 06.07.2022

     Maskovacie siete nie sú na to, aby boli na technike zavesené stále.
     Majú byť v skladoch a vyťahovať ich až keď ide technika do reálneho použitia.

     Maskovacie siete nie sú na to, aby boli na technike zavesené stále.
     Majú byť v skladoch a vyťahovať ich až keď ide technika do reálneho použitia.

     • ggtt
      13:37 06.07.2022

      Ved toto.. ak sa pripadny nepriatel nebude obtazovat informovanim o zaciatku konfliktu. Tak naterove maskovanie uz v zaklade rozbija siluetu aspon vo viditelnom spektre. V pripade ...Zobrazit celý příspěvek

      Ved toto.. ak sa pripadny nepriatel nebude obtazovat informovanim o zaciatku konfliktu. Tak naterove maskovanie uz v zaklade rozbija siluetu aspon vo viditelnom spektre. V pripade kontaktu s protivnikom, ktory nemusi byt vybaveny ako US, to dava aspon zakladnu vyhodu.
      Ale kludne mi dalej vysvetlujte, ze sa mylim a vsetci uz prestavaju pouzivat maskovanie. Co som pozeral, tak zapadny blok az na US ma vacsina armad na vozidlach, ktore idu do kontaktu s nepriatelom kamo natery. Vychodny blok - aj tam je prave vidiet prechod ku kamo naterom.
      S trochou fantazirovania - byvaly vychodny blok pod vedenim ruska riesil utok na zapad.. vtedy si na svoje stroje mali v umysle naplacat blato a vegetaciu - a to, ze mali prezit tri minuty - potom bolo jedno cim je to natrete. Zapadne krajiny sa pripravovali na obranny boj a kedze si svoje posadky chceli ochranit dali na svoje vozidla kamo natery.
      Vsetko co vravim, je kludne majme pripravenie siete, kludne na to placajme blato a vegetaciu od vymyslu sveta, ale radsej majme na vozidlach aj kamo uz v zaklade.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      15:38 06.07.2022

      "ak sa pripadny nepriatel nebude obtazovat informovanim o zaciatku konflikt"

      Skutočne? Na to sa ani nedá reagovať.

      "ak sa pripadny nepriatel nebude obtazovat informovanim o zaciatku konflikt"

      Skutočne? Na to sa ani nedá reagovať.

     • ggtt
      16:10 06.07.2022

      Ale preco nie.. tretina SR je dezolatna. Nikdy neviete kedy Orbanovi prepne. Ak vy ocakavate nieco ako "idealny" stav - to co sme videli, ze rusi najprv "cvicili" pri hraniciach, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale preco nie.. tretina SR je dezolatna. Nikdy neviete kedy Orbanovi prepne.
      Ak vy ocakavate nieco ako "idealny" stav - to co sme videli, ze rusi najprv "cvicili" pri hraniciach, tak ja dufam ze aj u nas je desiaty muz, ktory rata aj s inymi ako ocividnymi scenarmi.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:57 06.07.2022

      Ano, ale nyní už to na Ukrajině potřebují 4 měsíce, je pravda, že se mění sezona zimních na letní sítě. Ale i tak, to co jsem kdy viděl bylo plastové a podléhalo slunečnímmu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, ale nyní už to na Ukrajině potřebují 4 měsíce, je pravda, že se mění sezona zimních na letní sítě. Ale i tak, to co jsem kdy viděl bylo plastové a podléhalo slunečnímmu záření.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      20:36 06.07.2022

      ggtt: menej filmov, ty 10ty muž. Máš pocit že zavesenie maskovacej siete trva viac ako pár hodín? O tom, ze by povedzme Maďarska armáda dokázala zaútočiť na SR, len tak z kasární ...Zobrazit celý příspěvek

      ggtt: menej filmov, ty 10ty muž.

      Máš pocit že zavesenie maskovacej siete trva viac ako pár hodín?

      O tom, ze by povedzme Maďarska armáda dokázala zaútočiť na SR, len tak z kasární bez rozvinu a povšimnutia je už úplne mimo realitu.
      Nechcem znieť arogantne, ale keď vieš že niečomu nerozumieš, tak sa skús najprv pýtať miesto písania takýchto komentárov.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      20:40 06.07.2022

      Flanker: siete budu opatrene standardnou UV ochranou a látka bude dobre odolávať vode. Aj slnečník ti na záhrade v pohode prežije niekoľko sezón a nijako sa o neho nestaras. A to ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: siete budu opatrene standardnou UV ochranou a látka bude dobre odolávať vode.

      Aj slnečník ti na záhrade v pohode prežije niekoľko sezón a nijako sa o neho nestaras. A to je na slnku furt.Skrýt celý příspěvek

     • ggtt
      20:55 06.07.2022

      Naco si kupovat nepremokavu bundu.. ked mozes ist do skladu a vziat si prsiplast. S tvojou argumentaciou by sme mali vsetku nasu techniku natriet na cerveno .. ved si dame siete, ...Zobrazit celý příspěvek

      Naco si kupovat nepremokavu bundu.. ked mozes ist do skladu a vziat si prsiplast.
      S tvojou argumentaciou by sme mali vsetku nasu techniku natriet na cerveno .. ved si dame siete, ked bude treba.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      08:50 09.07.2022

      Četl jste instrukce k použití?

      Četl jste instrukce k použití?

 • Cenzor
  12:06 03.07.2022

  Ještě k tomu, co je uvedeno v článku: "Podle slovenského dokumentu má průbojná munice ráže 35 mm na stejnou vzdálenost o 33 až 40 % větší průraznost než munice ráže 30 mm. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k tomu, co je uvedeno v článku:

  "Podle slovenského dokumentu má průbojná munice ráže 35 mm na stejnou vzdálenost o 33 až 40 % větší průraznost než munice ráže 30 mm. Na vzdálenost 500 metrů průbojná munice ráže 35 mm probije zhruba 70mm plát válcované oceli svírající s osou letu střely ostrý úhel 30°."

  Není to náhodou naopak? Pro 35mm kanon se nepoužívá munice APFSDS-T.Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  21:16 02.07.2022

  tak špatná volba to není jak by se na první pohled zdálo. I ČR nabízeli v tendru dost rozsáhlou spolupráci. Ikdyž proti ostatním mají relativně starou konstrukci, třeba vůči Lynx. ...Zobrazit celý příspěvek

  tak špatná volba to není jak by se na první pohled zdálo. I ČR nabízeli v tendru dost rozsáhlou spolupráci. Ikdyž proti ostatním mají relativně starou konstrukci, třeba vůči Lynx. Je škoda že praktická spolupráce v nákupech mezi SR a ČR neexistuje, tady by se hodila kombinovaná zakázka pro oba státy a s Maďarskem zase jít do Gripenů.
  Bohužel státy V4 je každý pes jiná ves....Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:27 02.07.2022

   Proč zastaralou? Není to původní verze vozidla, to by jste musel škrtnout i Ascod II, který je v originálním provedení také z období první verze CV 90. Hlavní je něco konečně ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč zastaralou? Není to původní verze vozidla, to by jste musel škrtnout i Ascod II, který je v originálním provedení také z období první verze CV 90.
   Hlavní je něco konečně vybrat, Dalíka už pustili, lock down také není, tak může zase úřadovat někde v restauraci :-DSkrýt celý příspěvek

  • GrafvonLoyola
   11:34 03.07.2022

   100% souhlas. Ze strany politiků minimum dlouhodobého uvažování o budování kapacit a spolupráce ve sřední evropě.

   100% souhlas. Ze strany politiků minimum dlouhodobého uvažování o budování kapacit a spolupráce ve sřední evropě.

   • GrafvonLoyola
    11:47 03.07.2022

    A ač souč. HU vládu nemusím, protože se podle mě Orbán a Szijárto chovají jako Masaryk s Benešem - v*jebavaji se svými sousedy za účelem splnění etnonacionalistického snu, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    A ač souč. HU vládu nemusím, protože se podle mě Orbán a Szijárto chovají jako Masaryk s Benešem - v*jebavaji se svými sousedy za účelem splnění etnonacionalistického snu, tak jejich akviziční politika je ukázková.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:34 01.07.2022

  Tak mně napadlo, co ty IFV CV9035 Mk.IV nakombinovat s CV9050 Mk. IV jako FSV ? Do takového 50 mm projektilu se už dá implantovat spousta inteligentních řešení proti pozemním i ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak mně napadlo, co ty IFV CV9035 Mk.IV nakombinovat s CV9050 Mk. IV jako FSV ? Do takového 50 mm projektilu se už dá implantovat spousta inteligentních řešení proti pozemním i vzdušným cílům, takže by FSV mohlo poskytovat mechanizovaným formacím velkou míru ochrany proti různým hrozbám.

  https://www.overtdefense.com/2... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   17:36 01.07.2022

   Jako nápad dobrý, ale v reálu by to jen komplikovalo logistiku, což bude ostatně důvod proč to nikdo nedělá. Ostatně někdo moudrý už hodně dávno napsal "amatéři studují taktiku, ...Zobrazit celý příspěvek

   Jako nápad dobrý, ale v reálu by to jen komplikovalo logistiku, což bude ostatně důvod proč to nikdo nedělá.
   Ostatně někdo moudrý už hodně dávno napsal "amatéři studují taktiku, profesionálové logistiku"Skrýt celý příspěvek

  • Cenzor
   19:35 01.07.2022

   Pokud USA přejdou na 50x228, což je pravděpodobné, tak by byl přechod na tuto ráži z pohledu logistiky přímo vhodný. To jak se po světě špatně shání dostatečně velké množství ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud USA přejdou na 50x228, což je pravděpodobné, tak by byl přechod na tuto ráži z pohledu logistiky přímo vhodný. To jak se po světě špatně shání dostatečně velké množství munice 35x228 se ukázalo v kauze německých Gepardů pro UA. Navíc i nabídka typů munice v ráži 50x228 bude do budoucna jistě pestřejší než v 35x228.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    19:56 01.07.2022

    Ta vez by to měla umet.

    Ta vez by to měla umet.

   • Nesher
    19:36 03.07.2022

    USA jen tak na 50 mm nepřejdou, základní požadavek na nástupce Bradley je 30 mm (M2 má 25 mm) s možností někdy v budoucnu přejít až na 50 mm: 1.7. zveřejnil Pentagon RFP pro ...Zobrazit celý příspěvek

    USA jen tak na 50 mm nepřejdou, základní požadavek na nástupce Bradley je 30 mm (M2 má 25 mm) s možností někdy v budoucnu přejít až na 50 mm:
    1.7. zveřejnil Pentagon RFP pro společnosti, které se chtějí podílet na náhradě BVP Bradley v US ARMY.
    Tendr bude otevřený, z dodaných nabídek budou vybrány až 3 nabídky, které pokročí do 3. fáze (detailní návrh) a fáze 4, konstrukce a stavba prototypu.
    Ohledně TTD požadavků US ARMY je zatím známo relativně málo: vozidla mají mít váhu 36,3-46,3 tun, hlavní výzbrojí má být automatický kanón ráže 30 mm, s možností přechodu až na 50 mm. Obsluha má být omezena pouze na dva vojáky – aby je nebyli přetíženi, mají dostat podporu pokročilých algoritmů umělé inteligence, díky čemuž bude řada procesů souvisejících se správou vozidel nebo dokonce bojem zautomatizována. Přepravní kapacitu má tvořit šest vojáků. Pohon má být hybridní – výhodami má být režim „tiché jízdy“ (pouze na elektromotory) a zjednodušení logistického řetězce. Požadavky jsou však pouze obecné a mohou se měnit pod vlivem nabídek průmyslových subjektů.
    Nabídky mají uchazeči doručit do 1. listopadu.
    https://zbiam.pl/nowosci-progr... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:18 01.07.2022

   Když přejít na 50 mm, tak pak u všech strojů, ta munice už otevře skoro všechno. A jak píšete, dá se na tom postavit super munice. Dělají například 57 mm Orka, je to s laserovým ...Zobrazit celý příspěvek

   Když přejít na 50 mm, tak pak u všech strojů, ta munice už otevře skoro všechno. A jak píšete, dá se na tom postavit super munice.
   Dělají například 57 mm Orka, je to s laserovým navedením, s něčím takovým si pak BVP poradí s pohyblivými a malými cíli jako UGV, UAV a když bude v dostřelu vrtulník, tak to má také spočítané.
   https://www.navyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    22:59 01.07.2022

    Je veľmi nepravdepodobné, ze OS po zavedení 35x228 prejde počas životnosti CV na 50tku. ZVS uz pracuje na výrobe 30x173 nasledovať bude zrejme aj 35x228. A tieto investície sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Je veľmi nepravdepodobné, ze OS po zavedení 35x228 prejde počas životnosti CV na 50tku.
    ZVS uz pracuje na výrobe 30x173 nasledovať bude zrejme aj 35x228.
    A tieto investície sa musia vrátiť.
    Sme mala krajina a investície musia byť rozumné.
    35ka aktuálne otvorí ako konzervu čokoľvek sa proti nej postaví s výnimkou tankov. A na to ma CV LR2.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   11:29 02.07.2022

   Nemá smysl kombinovat tyto dvě ráže. SuperShot 50 umí to samé co “tricetpetka” a k tomu mnohem víc při zachování velikosti náboje, tj. při stejném počtu vezene munice. Když už ...Zobrazit celý příspěvek

   Nemá smysl kombinovat tyto dvě ráže. SuperShot 50 umí to samé co “tricetpetka” a k tomu mnohem víc při zachování velikosti náboje, tj. při stejném počtu vezene munice.

   Když už nová ráže, tak vše v “padesátce”. Samozřejmě cena náboje je vyšší, ovšem zase v poměru vykon/cena to nemusí být nijak špatné, spíše naopak.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    06:57 06.07.2022

    To by se muselo pořádně analyzovat. Dnešní munice je proklatě drahá. Asi nejde vypálit od boku, zda vyjde lépe kombinace 35 pro IFV a 50 pro FSV, nebo 50 pro všechny IFV. ...Zobrazit celý příspěvek

    To by se muselo pořádně analyzovat. Dnešní munice je proklatě drahá. Asi nejde vypálit od boku, zda vyjde lépe kombinace 35 pro IFV a 50 pro FSV, nebo 50 pro všechny IFV. Každopádně trend přechodu na ráže 40 - 60 mm je zřejmý. Už jednou jsem si dovolil napsat, že dnešní IFV konvergují i Pz. IIII J :-) .Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  09:23 01.07.2022

  Volvo prave ohlasilo, ze na vychodnom Slovensku postavi fabriku na elektromobily za 1,2 mld eur. Kapacita vyroby 250.000 elektromobilov rocne.

  Nahoda? :)

  Volvo prave ohlasilo, ze na vychodnom Slovensku postavi fabriku na elektromobily za 1,2 mld eur. Kapacita vyroby 250.000 elektromobilov rocne.

  Nahoda? :)

  • Sergej7490
   09:34 01.07.2022

   O Volve sa hovori uz cca rok, navyse VCC je vlastnene cinskou Geely, takze myslim ze len nahoda.

   O Volve sa hovori uz cca rok, navyse VCC je vlastnene cinskou Geely, takze myslim ze len nahoda.

  • Nesher
   09:46 01.07.2022

   Že by švédská pobočka čínské firmy podporovala business švédské pobočky britsko-americké firmy?
   Jako chápu, že máte radost, ale tohle je už kapánek sci-fi.

   Že by švédská pobočka čínské firmy podporovala business švédské pobočky britsko-americké firmy?
   Jako chápu, že máte radost, ale tohle je už kapánek sci-fi.

   • Clanek
    10:16 01.07.2022

    Souhlas, jen shoda okolnosti.

    Souhlas, jen shoda okolnosti.

   • Tecka
    14:39 01.07.2022

    Wygląda abstrakcyjnie ,to fakt.. analogicznie, oferta „produkcji” do 40% L2 a7 w Czechach ,również mieści się w marginesie s-f .

    Wygląda abstrakcyjnie ,to fakt.. analogicznie, oferta „produkcji” do 40% L2 a7 w Czechach ,również mieści się w marginesie s-f .

    • Scotty
     14:48 01.07.2022

     40% je nabídka německé strany pro výrobu "našich" tanků. Ovšem my máme zájem získat menší procento zapojení, ale do celkové výroby všech Leopardů 2A7. Tedy být zapojeni jako ...Zobrazit celý příspěvek

     40% je nabídka německé strany pro výrobu "našich" tanků. Ovšem my máme zájem získat menší procento zapojení, ale do celkové výroby všech Leopardů 2A7. Tedy být zapojeni jako klasičtí subdodavatelé KMW.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:19 01.07.2022

      Super, že něko pochopil, že méně je někdy více.

      Super, že něko pochopil, že méně je někdy více.

    • Nesher
     16:21 01.07.2022

     ??? Co mají Leo2 pro AČR společného s tím nesmyslem výše? Nebo on někdo oficiálně tvrdí, že kvůli tomu, že SK si koupí CV90 Volvo postaví na Slovensku fabriku? Na zbytek ti ...Zobrazit celý příspěvek

     ???
     Co mají Leo2 pro AČR společného s tím nesmyslem výše? Nebo on někdo oficiálně tvrdí, že kvůli tomu, že SK si koupí CV90 Volvo postaví na Slovensku fabriku?
     Na zbytek ti odpověděl Scotty.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      16:48 01.07.2022

      ..podobny poziom abstrakcji..

      ..podobny poziom abstrakcji..

     • Nesher
      17:27 01.07.2022

      Tecka Chápeš rozdíl mezi oficiálním jednáním a názorem jednoho člověka na internetovém fóru? Naše vláda jedná s německou a KMW o nákupu tanků. Zda a za jakých podmínek se dohodnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka
      Chápeš rozdíl mezi oficiálním jednáním a názorem jednoho člověka na internetovém fóru?
      Naše vláda jedná s německou a KMW o nákupu tanků. Zda a za jakých podmínek se dohodnou nevíme. Jediné co zatím víme je to co psal Scotty, Němci nabízejí 40% u strojů pro AČR (jak přesně to myslí, nevíme), my chceme menší procento (cca 20%) , ale u všeho. Prostě zařazení mezi subdodavatele. Jak to skončí, to teprve uvidíme.
      Nicméně Leo2, pokud chceme mít nové a moderní tanky (což opětovně potvrzujeme, naposledy včera nový NGŠ), je jediná cesta dostupná v čase a místě.
      Kdežto moudry.udrzbar jen spojil dvě zcela nesouvisející věci. Na Slovensku např. stojí montážní závod korejské nebo francouzské automobilky, přesto OSSR nic z Koreje či Francie nemají.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   15:30 02.07.2022

   Největší investice Geely v Evropě v Bělorusku to nemá jednoduché už několik let. Proto Geely postaví někde jinde. Určitě nezůstane pouze u Volva a bude tam vyrábět i Geely. ...Zobrazit celý příspěvek

   Největší investice Geely v Evropě v Bělorusku to nemá jednoduché už několik let. Proto Geely postaví někde jinde. Určitě nezůstane pouze u Volva a bude tam vyrábět i Geely. Běloruská továrna je odvařená. Smutné je, že SK se stane bránou čínské automobilové expanze do EU...Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    13:06 03.07.2022

    Myslíš, ze len europa ma právo voziť auta do Číny? Naopak nie?

    Myslíš, ze len europa ma právo voziť auta do Číny? Naopak nie?

    • Poly
     15:16 03.07.2022

     Tvůj blahobyt a blahobyt každého Evropana závisí na fungování evropských automobilek. Pokud toto padne je s námi ámen. Neumíme totiž nic jiného ve velkém. To je tvrdý fakt, který ...Zobrazit celý příspěvek

     Tvůj blahobyt a blahobyt každého Evropana závisí na fungování evropských automobilek. Pokud toto padne je s námi ámen. Neumíme totiž nic jiného ve velkém. To je tvrdý fakt, který nejde nějak okecat a musíme si to připustit a s tím pracovat.

     Aby jsi pochopil realitu, v Číně evropské automobilky nevyrábí nic, jen si to tu nalháváme. Např VW je tam z části vlastněn státem a jeho modely vyrábí SAIC.

     Nemluvě pak o tom, že Geely vyrostla na to, že kopírovala západní produkcí. V Číně se jaksi vysouší nula nula nic, že ano....Skrýt celý příspěvek

     • ImreSVK
      21:45 03.07.2022

      V Cine by mala mat BMW fabriku, ktora tam montuje X1, X2 abo co za auto to je... s automatickou prevodovkou, ktoru vyrabaju 2 zavody v EU :P.

      V Cine by mala mat BMW fabriku, ktora tam montuje X1, X2 abo co za auto to je... s automatickou prevodovkou, ktoru vyrabaju 2 zavody v EU :P.

     • Hevonen
      09:07 04.07.2022

      Ak by sme aj pripustili, že blahobyt Europanov stojí a padá na automobilkach, co s tým ma vstup cinskej značky na trh EU? Ved vyroba bude prebiehať tu a zvyšovať blahobyt na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by sme aj pripustili, že blahobyt Europanov stojí a padá na automobilkach, co s tým ma vstup cinskej značky na trh EU?
      Ved vyroba bude prebiehať tu a zvyšovať blahobyt na východnom Slovensku.

      Ci to len nie je "strach" o Schadefabrik a jej produkciu, keďže Geely bude jej priamym konkurentom. Ale to nam na Slovensku môže byť úplne jedno, všakže?Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      12:01 04.07.2022

      Tenhle "rubikon" byl uz preci davno prekrocen. CN kapital jiz kontroluje francouzkou PSA, vstoupil do Mercedesu, vlastni Volvo... Jedna nova fabrika na vychodnim slovensku v tomhle ...Zobrazit celý příspěvek

      Tenhle "rubikon" byl uz preci davno prekrocen. CN kapital jiz kontroluje francouzkou PSA, vstoupil do Mercedesu, vlastni Volvo... Jedna nova fabrika na vychodnim slovensku v tomhle ohledu jiz nic nezmeni.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    07:00 06.07.2022

    EU dělá všechno proto, aby zařízla automobilky a automobilismus jako třídu. Akorát nevím, čím se budeme živit.

    EU dělá všechno proto, aby zařízla automobilky a automobilismus jako třídu. Akorát nevím, čím se budeme živit.

 • LAMP
  11:19 30.06.2022

  Oof, dodávání až do 2027-2030.

  Zajímalo by mě, jaká je roční kapacita výroby. V případě války by se to totiž muselo sekat jak Baťa cvičky. I jen pro náhradní díly.

  Oof, dodávání až do 2027-2030.

  Zajímalo by mě, jaká je roční kapacita výroby. V případě války by se to totiž muselo sekat jak Baťa cvičky. I jen pro náhradní díly.

  • sebastiansimko0@gmail.com
   13:01 30.06.2022

   Dodanie je plánované 2023-2026 a druhá fáza nákupu je plánovaná 2027-2030

   Dodanie je plánované 2023-2026 a druhá fáza nákupu je plánovaná 2027-2030

   • LAMP
    12:44 02.07.2022

    To, že ten nákup rozdělili na 2 podnákupy, na tom nic nemění.

    To, že ten nákup rozdělili na 2 podnákupy, na tom nic nemění.

    • Hevonen
     09:09 04.07.2022

     Naozaj? :-D

     Naozaj? :-D

 • Danik
  08:51 30.06.2022

  Gratulace našim blízkým sousedům. Skvělá volba bratia.

  Gratulace našim blízkým sousedům. Skvělá volba bratia.

 • Wladimir
  08:39 30.06.2022

  Velká gratulace Slovensku.

  Velká gratulace Slovensku.

 • flanker.jirka
  21:50 29.06.2022

  Velká gratulace na Slovensko, už jen toto rozhodnutí provést!
  Raději ani nepředjímat, jako dopadne v ČR.

  Velká gratulace na Slovensko, už jen toto rozhodnutí provést!
  Raději ani nepředjímat, jako dopadne v ČR.

  • Clanek
   09:41 30.06.2022

   Proc radeji nepredjimat? Ano, byl to zmrseny tendr, ale i predesla slovenska vlada ma v tomhle svou historii. Ted jsou u obou vlady nove, ta slovenska stihla v rekordnim case i ...Zobrazit celý příspěvek

   Proc radeji nepredjimat? Ano, byl to zmrseny tendr, ale i predesla slovenska vlada ma v tomhle svou historii. Ted jsou u obou vlady nove, ta slovenska stihla v rekordnim case i vyberko, no a ceska se zase v aktualni bezpecnostni situaci spravne rozhodne se s dalsim vyberkem nezdrzovat a pristoupi rovnou ke G2G.
   Takze ja si predjimat dovolim a muj osobni tip je, ze Fialova vlada podepise G2G na nove obrnence do konce roku tak jako Slovensko.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:38 30.06.2022

    Zcela jistě to vojáci nezmršili. Nejspíše jen nevyšel "správný" výherce pro politiky, tak se s tím zase bude manipulovat. Za G2G se to krásně schová.

    Zcela jistě to vojáci nezmršili. Nejspíše jen nevyšel "správný" výherce pro politiky, tak se s tím zase bude manipulovat. Za G2G se to krásně schová.

    • Scotty
     18:54 30.06.2022

     Ovšem nabídky vyřadilo ještě minulé vedení rezortu.

     Ovšem nabídky vyřadilo ještě minulé vedení rezortu.

     • flanker.jirka
      10:48 01.07.2022

      Ano, přesně jak píšete. O tom co tam anofert předváděl si netřeba dělat iluze.

      Ano, přesně jak píšete. O tom co tam anofert předváděl si netřeba dělat iluze.

    • Hevonen
     08:20 01.07.2022

     Vyhralo CV90. Jediný s kým nebol Strnad dohodnutý.
     Ale mám pocit, že to je novému vedeniu MOČR jedno.

     Vyhralo CV90. Jediný s kým nebol Strnad dohodnutý.
     Ale mám pocit, že to je novému vedeniu MOČR jedno.

     • Clanek
      09:00 01.07.2022

      Tohle ale bylo jen takova "suskanda", ktera muze byt pravda, ale nemusi. Pokud vim nikdo to nikdy oficialne nepotvrdil, nebo?

      Tohle ale bylo jen takova "suskanda", ktera muze byt pravda, ale nemusi. Pokud vim nikdo to nikdy oficialne nepotvrdil, nebo?

     • flanker.jirka
      10:50 01.07.2022

      CSG to zřejmě s politiky "umí " :-)

      CSG to zřejmě s politiky "umí " :-)

     • Hevonen
      16:40 01.07.2022

      clanek: ceny poznáme z nášho tendra. Pravdepodobnosť, že u vás boli iné je veľmi malá.
      50% váhy mala u vás práve cena.

      clanek: ceny poznáme z nášho tendra. Pravdepodobnosť, že u vás boli iné je veľmi malá.
      50% váhy mala u vás práve cena.

     • flanker.jirka
      21:21 01.07.2022

      Henoven
      O to více to asi na MO ČR nyní kvasí a bublá :-) Je moc dobře, že měli na Slovensku odvahu zveřejnit výsledky.

      Henoven
      O to více to asi na MO ČR nyní kvasí a bublá :-) Je moc dobře, že měli na Slovensku odvahu zveřejnit výsledky.

     • Hevonen
      23:12 01.07.2022

      Flanker: a to ešte boli kritizovaní ako malo toho zverejnili. :-D

      Flanker: a to ešte boli kritizovaní ako malo toho zverejnili. :-D

  • mikojan29
   10:39 30.06.2022

   A to ešte keď bude lokalizovaná výroba kanónu na SK... :-)

   A to ešte keď bude lokalizovaná výroba kanónu na SK... :-)

 • Clanek
  17:57 29.06.2022

  Jedna technicka: "První vozidla slovenská armáda dostane 18 měsíců od podpisu smlouvy, tedy do konce roku 2023." Slovensko smlouvu zatim nepodepsalo (a to ani na 8x8), podle ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedna technicka:
  "První vozidla slovenská armáda dostane 18 měsíců od podpisu smlouvy, tedy do konce roku 2023."

  Slovensko smlouvu zatim nepodepsalo (a to ani na 8x8), podle planu ma byt podpis do konce roku 2022, takze prvni vozidla pravdepodobne behem H1/2024Skrýt celý příspěvek

 • Sabuk
  16:59 29.06.2022

  Další dobrá akvizice SK. Gratuluji.

  Snad se to u nás brzy pohne spravným a vybereme CV90 nebo Lynx.
  GD se s ASCODem v GB moc nepředvedl...

  Další dobrá akvizice SK. Gratuluji.

  Snad se to u nás brzy pohne spravným a vybereme CV90 nebo Lynx.
  GD se s ASCODem v GB moc nepředvedl...

  • MeV6
   10:09 30.06.2022

   Doufejme.
   Ví se vůbec, jak tenkrát dopadly ty CZ porovnávací zkoušky? Pokud vím, vyhrála Puma, ale jaké bylo pořadí za ní?

   Doufejme.
   Ví se vůbec, jak tenkrát dopadly ty CZ porovnávací zkoušky? Pokud vím, vyhrála Puma, ale jaké bylo pořadí za ní?

   • Scotty
    15:33 30.06.2022

    Puma rozhodně nevyhrála.

    Puma rozhodně nevyhrála.

    • MeV6
     21:22 30.06.2022

     Hmmm, díky.
     A ví se teda kdo? Nebo je to v režimu psssst?

     Hmmm, díky.
     A ví se teda kdo? Nebo je to v režimu psssst?

  • Nesher
   10:21 01.07.2022

   Už se to ...Zobrazit celý příspěvek

   Už se to hýbe.
   https://ct24.ceskatelevize.cz/...

   P.S. Já bych ten Ascod nevylučoval, tento týden vyhrál tendr US Army na lehký tank GDLS s vozidlem, které má podvozek odvozený od Ajaxu. Evidentně ty problémy jsou čistě britské, zřejmě tam něco pořádně dobastlili.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    16:41 01.07.2022

    Štúdia uskutočniteľnosti MOSR na PBOV hovorí niečo iné. Problémy má aj Ascod.

    Štúdia uskutočniteľnosti MOSR na PBOV hovorí niečo iné. Problémy má aj Ascod.

   • Hidalgo
    12:10 02.07.2022

    To nie je podľa mňa jediný problem ASCODu. Lynx aj Ascod sú prerastene “opachy”, rastú do veľkosti a hmotnosti. Staci si porovnať fotky. Mimo to CV vyšlo v porovnaní tech. ...Zobrazit celý příspěvek

    To nie je podľa mňa jediný problem ASCODu. Lynx aj Ascod sú prerastene “opachy”, rastú do veľkosti a hmotnosti. Staci si porovnať fotky. Mimo to CV vyšlo v porovnaní tech. parametrov - teda vojenských požiadaviek najlepšie. Mimo to si myslím že Briti nie sú žiadny amatéri a ak mali nejaký problem tak ho ventilovali na základe faktov.. Myslím že menšia “rýchla a mrštná” mašinka s riadnou palubnou silou, OSVEDČENOU KONŠTRUKCIOU dokáže pekne trhať.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:50 29.06.2022

  30mm vs. 35mm vs. logistika Muze mi zde nekdo vyvratit to, ze munice pro Bushmaster mk44, kterej je na Pandurech, ma munici skladovanou jiz osazenou na pasech a ze to do pasu ...Zobrazit celý příspěvek

  30mm vs. 35mm vs. logistika

  Muze mi zde nekdo vyvratit to, ze munice pro Bushmaster mk44, kterej je na Pandurech, ma munici skladovanou jiz osazenou na pasech a ze to do pasu neladuje nekde za frontou az posadka pri prebijeni? Vsude jsem to nasel prave takhle (munice jiz na pasu opousti fabriku), ale chci si byt jistej ze u ACR neni nejaka "specialni pece".

  Ptam se protoze je zde tabor zastancu 30mm u ACR (a ten tabor se casto protina s taborem fanousku Lynx) a cele tohle obhajuji zvysenou logistickou narocnosti, ktera Slovensko ceka. Ona je to pravda, pokud SVK zavede 30mm na 8x8 a 35mm na pasech, pak bude muset vyrabet a drzet dve ruzne munice (resp. 4 a vic, kdyz uz se berou kanony co dokazi pracovat se dvema pasy), ale CR by v pripade nakupu Lynxu taky byla zkriplena. Lynx a vez Lance nikdo Bushmastrem osazenou nema, RM tam logicky tlaci svuj kanon a ten ma jinej podavaci mechanizmus a tim padem i jine pasy. Jinak receno i ACR bude muset drzet 2 oddelene zasoby 30mm munice, jednu pro pandury a jednu pro Lynx, bude muset resit logistiku dvojmo atd. Jedine co bude jednoduche je to ze bude stacit "jedna fabrika rubajici jeden naboj", ale od tohohle bodu dal na tom bude ACR stejne blbe nebo dobre jako OSSR.

  Pokud se tedy chceme hrat na to ze zavadet 2 raze v rel. male armade je hloupost, tak si taky rekneme ze mit dva ruzne 30mm kanony s nekompatibilni munici je podobnej ulet.

  Anebo druha moznost, pokusit se Rheinmetallu nanutit Bushmaster, byt prvni a jedinej kdo to takhle ma (minimalne zatim), vychytavat detske nemoci na stroji, kterej detske nemoci mit uz tak bude i bez toho atd.

  Samozrejme vse nahore napsane plati pro volbu Lynx, pokud by se vybralo CV90 nebo Ascod tak tohle nemusime resit a logistika v ramci ACR bude prikladna.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   19:12 29.06.2022

   Rozhodně souhlasim.. A co takhle ještě jeden náhled na věc? Teď je na spadnutí nákup pásových BVP. Až se (snad) zadaří, tak bude na stole modernizace Pandurů, kde se, podle všeho, ...Zobrazit celý příspěvek

   Rozhodně souhlasim.. A co takhle ještě jeden náhled na věc? Teď je na spadnutí nákup pásových BVP. Až se (snad) zadaří, tak bude na stole modernizace Pandurů, kde se, podle všeho, předpokládá výměna bezosádkové věže Samson RCWS-30 osádkovou. Na trhu jsou věže jak pro 30 mm tak i pro 35 mm kanóny obou výrobců. Proč tedy teď nevybrat to nejvhodnější BVP, podle kterého se posléze budou, na základě logistické logiky, vybírat kanóny/věže pro Pandury?

   Další otázka je, jak strašně moc náročnější a nákladnější by to pro naší logistiku reálně bylo, když by objednávala stejnou munici v jiných pásech od dvou výrobců. Nenapadá mě moc příkladů, kdy by měla AČR něco vyřešené logisticky přívětivě (snad krom autoparku Tater). Byl by to prostě pro armádu takovej problém a taková komplikace, nebo se v tom hraje částečně na logistickou strunu marketingu.

   A poslední otázka taky je, jestli lepší možnost pálit na nepřítele dýl, nebo účinější municí. 70 ks 35 mm munice v pohotovosti mi nepřijde nic moc..Skrýt celý příspěvek

   • Michalson
    19:46 29.06.2022

    Dobre otazky Laci. Armadna logistika je z podstaty veci komplexna a tvoria ju rozne polozky. Nar. musi dodat potraviny, palivo, satstvo, nahradne diely, municiu atd. a vpodstate ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobre otazky Laci. Armadna logistika je z podstaty veci komplexna a tvoria ju rozne polozky.
    Nar. musi dodat potraviny, palivo, satstvo, nahradne diely, municiu atd. a vpodstate vsetko v x variantach. Zoberme si len municiu (a to nie je komplet zoznam:) (155 mm delostrelectvo (hlupa, navadzana, s predlzenym doletom) , Minometna municia roznych razi, granaty (obranne, utocne, do granatometov), pechotna municia tiez rozne raze (pistole, samopaly, utocne pusky, odstrelovacie pusky, antimaterialove pusky), MANPADS, protilietadlove rakety do roznych protilietadlovych sytemov , letecka municia, protitankove strely, rucne protitankove strely, rakety do raketometov, atd . Jedna polozka naviac ich asi nezahlti, ale dolezitejsie bude mnozstvo, ktore treba... ak je pravda, ze 35 mm nabojov je treba 3x menej ako 30 mm na znicenie ciela, tak je obrovsky rozdiel, ked treba vyrobit, skladovat a doviezt k bojovym jednotkam povedzme 100 000 kusov municie 35 mm a 300 000 kusov 30 mm.Skrýt celý příspěvek

    • HumInt
     00:23 30.06.2022

     V konflikte na Ukrajine sa zatiaľ predbežne ukazuje presná účinná munícia a zbrane s dlhším rozdielom ako zásadná výhoda. Uvidíme, či nakoniec nebude nutný objem prepravy na ...Zobrazit celý příspěvek

     V konflikte na Ukrajine sa zatiaľ predbežne ukazuje presná účinná munícia a zbrane s dlhším rozdielom ako zásadná výhoda. Uvidíme, či nakoniec nebude nutný objem prepravy na zničenie jednej BTG protívníka rozhodujúci faktor, oveľa dôležitejší ako počet diel/vojakov alebo zásoby munície niekde ďaleko v zázemí.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     05:19 30.06.2022

     Ovšem vzhledem k (vyšší) velikosti a hmotnosti munice 35x228 vs. 30x173 ten poměr množství munice které je třeba převážet výrazně klesá, někam k 1,5:1 což už moc rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

     Ovšem vzhledem k (vyšší) velikosti a hmotnosti munice 35x228 vs. 30x173 ten poměr množství munice které je třeba převážet výrazně klesá, někam k 1,5:1 což už moc rozdíl není...
     Jinak američané si dodnes ponechali na M2 Bradley ráži 25mm, tak to by člověk tak nějak řekl že už musí být totálně neúčinně a ejhle, jim to stačí... pozitivně hodnotí vysokou zásobu munice kterou s sebou vezou ("kills on board") a poukazijí že s touto ráží můžou zacházet víceméně jako s velkým kulometem, tj. střílet krátkými dávkami...
     Na zabití pěšáka na vzdálenosto pod 1500m tvrdí že to bohatě stačí. Neříkám že s tím neomezeně souhlasím, ale evidentně to nebude tak triviální že větší je jednoznačně lepší.Skrýt celý příspěvek

     • Michalson
      14:29 30.06.2022

      To ano, ale Bradley s 25 mm kanonom je vlastne uz koncept z davnej minulosti. V poziadavkach americkej armady na nove bojove vozidlo pechoty je aspon dvojnasobny kaliber, teda ...Zobrazit celý příspěvek

      To ano, ale Bradley s 25 mm kanonom je vlastne uz koncept z davnej minulosti. V poziadavkach americkej armady na nove bojove vozidlo pechoty je aspon dvojnasobny kaliber, teda 50mm, aby dokazali nicit ciele ucinnejsie a na vacsiu vzdialenost nez protivnik a tiez, aby sa dali pouzit proti dronom- ak dokazes znicit protivnika na vacsiu vzdialenost ako on teba, tak mas nad nim prevahu.
      Podobny trend americania razia i v rucnych zbraniach, ked M4 (5.56 mm) nahradi XM5 (6.8 mm) -kopec diskusii tam mali, ze i tu vacsi kaliber znamena ovela menej nosenej municie, prepocet potom na druzstvo, catu, rotu atd. vyzeral strasne) - ale aj tak vybrali XM5, cize sa zda, ze vacsi ucinny dostrel, vacsia nicivost zasahu, vacsia presnost a schopnost utocit na roznorodejsie ciele jednou zbranou vyvazi to mensie mnozstvo nesenej municie.

      https://taskandpurpose.com/new...

      https://www.thedrive.com/the-w...

      https://www.military.com/daily... Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      21:41 30.06.2022

      Jasně, ovšem u NGSW se ani zdaleka nejde na co nejvyšší možnou ráži, jinak by prostě rozdali Baretty a fertig... hledali rozumný kompromis. Plus pokročilý elektronický zaměřovač, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, ovšem u NGSW se ani zdaleka nejde na co nejvyšší možnou ráži, jinak by prostě rozdali Baretty a fertig... hledali rozumný kompromis. Plus pokročilý elektronický zaměřovač, plus tlumič (ne kvůli tichému zabíjení, ale proto aby si i při střelbě mohli navzájem rozumět)...

      Jeden z velmi důležitých bodů pro BVP kanon uváděli že pro ráži 25mm je nereální ABM (airburst) protože uvnitř granátu zůstane místo jen na zanedbatelné množství výbušniny. Tento problém (za současného stavu technologie) odpadá od 30mm výše...
      Hodně bych se divil kdyby to hnali na 50mm, to by sice bylo zajímavé na opevněné body a tak, ale na BVP stačí podstatně míň a na tank ani 50mm rozumně stačit nebude (možná tak pod dobrým úhlem z boku, na citlivé místo). Ale vzhledem k nástupu APS systémů bych tu viděl nadějně nějaký štřední kalibr kterým by bylo možno aps vyčerpat, nebo (pokud by to ignoroval) "očesat", k čemuž by několik tuctů 50mm zdaleka nemuselo stačit...
      Mimochodem, nějak je ticho po pěšině okolo CTA 40mm, zatím žádný jásot z praxe... :(

      Kdyby se řekněme ve velkém šlo na 35mm, snesl by tuto ráži i kolový BVP? Jakože, když už teda stejně "visí" ve vzduchu nové věže pro Pandury, snášely by též 35mm?Skrýt celý příspěvek

     • Michalson
      21:33 01.07.2022

      Zda sa, ze ano. Patria ma verziu AMV35 s rovnakou vezou a s rovnakym 35 mm kanonom Bushmaster III ako CV90.
      http://www.military-today.com/...

      Zda sa, ze ano. Patria ma verziu AMV35 s rovnakou vezou a s rovnakym 35 mm kanonom Bushmaster III ako CV90.
      http://www.military-today.com/...

   • liberal shark
    13:55 01.07.2022

    Jistě by bylo logické použít pro novou věž na Pandur stejný kanon jako pro BVP.

    Jistě by bylo logické použít pro novou věž na Pandur stejný kanon jako pro BVP.

  • Scotty
   20:46 29.06.2022

   Ono opravdu přepáskování munice není neřešitelný problém. Vstřelit 35 mm s třicítkového kanónu neřešitelný problém je.

   Ono opravdu přepáskování munice není neřešitelný problém. Vstřelit 35 mm s třicítkového kanónu neřešitelný problém je.

   • Clanek
    20:59 29.06.2022

    Resilteny problem to jiste je, ale resitelny jak? Tak ze budete objednavat pasy navic a lidi v logistice zabavite tak, ze kdyz budou chtit varku pro pandur nahodou pouzit na Lynxu ...Zobrazit celý příspěvek

    Resilteny problem to jiste je, ale resitelny jak? Tak ze budete objednavat pasy navic a lidi v logistice zabavite tak, ze kdyz budou chtit varku pro pandur nahodou pouzit na Lynxu tak nekde na dopoledne odparkuji a budou to na kolene prehazovat? Anebo na tuhle eventualitu bude kazde municni vozidlo mit "pro jistotku" nejakou masinu, nebo bude masina ve skladu? Anebo pro prepaskovani povezete munici zpet do municky?

    Ale ano, jiste, je mozne uvazovat i takhle, ale jak pisu k idealu to ma daleko. Jednoduse Lynx s Lance je polovina slovenskych problemu a nic navic za to.Skrýt celý příspěvek

    • Laci
     09:46 30.06.2022

     Proč přepáskovávat? Proč vozit munici zpět do muničky? Armáda nakoupí pásy pro Pandury, nakoupí pásy pro BVP a je to, ne? Tak jako se kupuje XY různejch druhů munice stejnýho typu ...Zobrazit celý příspěvek

     Proč přepáskovávat? Proč vozit munici zpět do muničky?
     Armáda nakoupí pásy pro Pandury, nakoupí pásy pro BVP a je to, ne? Tak jako se kupuje XY různejch druhů munice stejnýho typu náboje pro XY zbraní, proč to bude najednou takovej problém u BVP, který s KBVP stejně nekooperujou? Proč přepáskovávat něco, co mužů koupit hotový? Jsou ty pásy od Rheinmetallu 3x dražší než pro Bushmastery, že by se měly kupovat nekompatibilní a přepáskovávat? Nebo armáda nemůže mít dva dodavatele na jednu munici? Přijde mi, že se tady snaží vynalézt kolo.

     Situace: 4. brn potřebuje munici pro Pandury. Logistika dojede do skladu A, naloží munici pro Pandury a dodá ji jednotkám.
     7. mb potřebuje munici pro BVP. Logistika dojede do skladu B, naloží munici pro BVP a dodá ji jednotkám.
     - je tady někde v tý situaci problém s přepáskováváním nebo s logistikou?

     Spíš bych se soustředil, na to, v jakým vyšším celku budou Pandury i BVP fungovat. Je pěkný, že bude sladěná munice mezi Pandurama a BVP, který spolu ale zřejmě nikdy kooperovat nebudou, ale když to někde prdne a ty prapory a brigády budou začleněný do aliančních divizí, což budou, tak nám to je k prdu. To je zas to, že naše armáda stále spí v tom, že se snaží co nejlíp fungovat v míru, ale na válku tady neni připravený vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:34 30.06.2022

     Ládování munice do pásů není žádná raketová věda.

     Ládování munice do pásů není žádná raketová věda.

     • Maximus
      19:29 30.06.2022

      Pokud by logistici museli řešit třicítkovou munici ve dvou různých vzájemně nekompatibilních pásech, které jsou plněny už u výrobce, tak to už je skoro stejné, jako mít dvě ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud by logistici museli řešit třicítkovou munici ve dvou různých vzájemně nekompatibilních pásech, které jsou plněny už u výrobce, tak to už je skoro stejné, jako mít dvě rozdílné ráže.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      21:48 30.06.2022

      To "skoro" je takové individuální... pro někoho maličkost, pro někoho nepřekonatelné...
      Ale stejně je to jen teorie ne?

      To "skoro" je takové individuální... pro někoho maličkost, pro někoho nepřekonatelné...
      Ale stejně je to jen teorie ne?

     • Clanek
      11:22 01.07.2022

      @SYN_ Ano, je to ciste akademicka debata vychazejici z 2 predpokladu: 1) CR si vybere Lynx a ten 2) bude osazen tak jako v Madarsku nebo jak byl nabizen na Slovensku Lance 2.0 s ...Zobrazit celý příspěvek

      @SYN_
      Ano, je to ciste akademicka debata vychazejici z 2 predpokladu:
      1) CR si vybere Lynx a ten
      2) bude osazen tak jako v Madarsku nebo jak byl nabizen na Slovensku Lance 2.0 s kanonem MK30-2/ABM od Rheinmetallu.
      Pokud by to proslo takhle, kde to nahore popsana "1" je prani mnoha a "2" je zase vysoce pravdepodobne, ze Rheinmetall bude chtit protlacit kanon puvodne vyvinuty pro Pumu a ktery jiz ma na vez integrovany.

      Pokud(!) to dopadne takhle, tak jednoduse 2 sklady munice, dve logisticke vetve atd. i kdyz na papire "tricitka jako tricitka".
      Pokud chce ACR maximalne profitovat z toho ze bude mit na obou platformach stejou razi, bude jako podminka mit na obou platformach i stejny kanon (coz imho neni vubec neresitelny problem, naopak, v podminkach by to byt melo).Skrýt celý příspěvek

 • Aja1984
  14:27 29.06.2022

  Tak průraznost je u běžného využití tohohle vozidla asi ukradená. Stačí když to prostřelí čelní sklo Toyoty. Důležitý je tříštivý účinek na pěchotu v krytu a to má 35mm náboj ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak průraznost je u běžného využití tohohle vozidla asi ukradená. Stačí když to prostřelí čelní sklo Toyoty. Důležitý je tříštivý účinek na pěchotu v krytu a to má 35mm náboj určitě lepší jak 30mm. Navíc jestli nakoupí programovatelnou munici (která bude mít časovač) tak na takové domácí čistění pěchoty v zástavbě to bude ideální.Skrýt celý příspěvek

  • Michalson
   14:40 29.06.2022

   V studii MO SR uskutocnitelnosti pre zaobstaravanie PBOV je uvedene nasledovne: "1.9.1. Vyhodnotenie porovnania kalibrov 30 mm a 35 mm Kanón 35 mm je o 33 % až 40 % účinnejší pri ...Zobrazit celý příspěvek

   V studii MO SR uskutocnitelnosti pre zaobstaravanie PBOV je uvedene nasledovne:
   "1.9.1. Vyhodnotenie porovnania kalibrov 30 mm a 35 mm
   Kanón 35 mm je o 33 % až 40 % účinnejší pri rovnakej vzdialenosti ako kanón 30 mm. Táto vyššia účinnosť poskytuje - najmä vo svetle súčasných
   udalostí, zbraňový systém, ktorý má potenciál pre budúcnosť a ktorý si zachová svoje schopnosti po celú dobu životnosti. Vyšší účinok za
   pancierom znižuje objem munície potrebnej k výcviku, ale aj pre bojové nasadenie, čo znižuje logistickú náročnosť podporných jednotiek. Odlišné
   priemery penetrátorov munície kalibra 30 mm a 35 mm poskytujú informáciu, že penetrátor kalibra 35 mm nie je optimalizovaný z hľadiska
   priebojnosti, ale aj tak je schopný prerážať staršie typy pancierových konštrukcií a aj moderné odľahčené zložité pancierové systémy. Spotreba
   munície pri rovnakej bojovej činnosť je u munície kalibra 30 mm viac ako trojnásobne vyššia ako u munície 35 mm. To znamená úsporu nákladov
   pri využití munície 35 mm. Vyššia životnosť hlavne kalibra 35 mm a menší počet rán potrebných k dosiahnutiu rovnakého efektu znižujú náklady
   na životný cyklus.
   Na záver je potrebné ešte raz zdôrazniť, že porovnanie kalibrov 30mm a 35 mm vzniklo na základe skúseností v oblasti mechanizovaných jednotiek
   a kompilácie materiálov od možných dodávateľov (BAE Systems Hägglunds, General Dynamics European Land System Santa Barbara Sistemas
   a od spoločnosti Rheinmetall AG), ktoré boli väčšinou protichodné, ale napriek tomu poskytli množstvo informácií potrebných na porovnanie 30
   a 35 mm kalibrov. V prípade exaktnej štúdie by bolo potrebné obstarať zbraňové systémy 30 a 35mm a vykonať certifikované skúšky vo
   Vojenskom technickom a skúšobnom ústave na Záhorí, kde by bolo možné a potrebné overiť všetky hore uvedené tvrdenia."

   https://www.mosr.sk/data/files... Skrýt celý příspěvek

  • Cenzor
   14:52 29.06.2022

   Jak už jsem dával níže, tak jsou některé názory, že je 30mm efektivnější vzhledem k větší zásobě munice. U verze s 35mm kanonem je připraveno ke střelbě 2x35ks a u verze s 30mm ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak už jsem dával níže, tak jsou některé názory, že je 30mm efektivnější vzhledem k větší zásobě munice. U verze s 35mm kanonem je připraveno ke střelbě 2x35ks a u verze s 30mm 2x80ks:

   https://below-the-turret-ring....

   Kdysi jsem viděl i nějakou prezentaci s porovnání air-burst munice v ráži 30 a 40mm a opět se snažili ukazovat, že je 30mm lepší (hlavně kvůli větší zásobě munice).

   Osobně vidím hlavní výhodu 35mm ve větším účinném dostřelu.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    14:59 29.06.2022

    OSSR požadovali zvýšenie zásoby a výrobca deklaroval, že predmetnú úpravu vie urobiť.
    Aká veľká zásoba bude zistíme po vyrobení prototypov.

    OSSR požadovali zvýšenie zásoby a výrobca deklaroval, že predmetnú úpravu vie urobiť.
    Aká veľká zásoba bude zistíme po vyrobení prototypov.

   • Michalson
    15:08 29.06.2022

    Dakujem, dobry clanok. Zda sa, ze nasim to vyslo inac, ovela viac nicivej sily, perspektivnejsi a mensie vseobecne naklady... neviem ci sa robili porovnavacie strelby 30 vs 35 mm ...Zobrazit celý příspěvek

    Dakujem, dobry clanok. Zda sa, ze nasim to vyslo inac, ovela viac nicivej sily, perspektivnejsi a mensie vseobecne naklady... neviem ci sa robili porovnavacie strelby 30 vs 35 mm na Zahori, tak ako to ta studia MO SR odporucala.Skrýt celý příspěvek

   • Aja1984
    15:10 29.06.2022

    Tak snad 35ks + 200 mimo zásobník ve vozidle bude dost na vyčištění nějakého baráku. Warior měl jen 6 v zásobníku a taky existoval.

    Tak snad 35ks + 200 mimo zásobník ve vozidle bude dost na vyčištění nějakého baráku. Warior měl jen 6 v zásobníku a taky existoval.

    • Clanek
     20:30 29.06.2022

     CV9035 pripraveno k pouziti 2x35, plus 4x35 vezeno = 70+140 (pro srovnani Lynx s Lance a s tricitkou ma 200+200).

     CV9035 pripraveno k pouziti 2x35, plus 4x35 vezeno = 70+140 (pro srovnani Lynx s Lance a s tricitkou ma 200+200).

     • Praclik
      22:38 29.06.2022

      Ak je pravdivy ten predpoklad o 3x nizsej spotrebe municie pre 35ku, tak 70+140 vydrzi dlhsie ako 200+200 u 30mm kanona.

      Ak je pravdivy ten predpoklad o 3x nizsej spotrebe municie pre 35ku, tak 70+140 vydrzi dlhsie ako 200+200 u 30mm kanona.

     • Hammerkeg
      13:59 03.07.2022

      Otázka je či je predpoklad že všetky strely trafia. Ak áno tak bude veľký rozdiel za pohybu apod.

      Otázka je či je predpoklad že všetky strely trafia. Ak áno tak bude veľký rozdiel za pohybu apod.

     • Hevonen
      09:13 04.07.2022

      Na rovnakú vzdialenosť je 35x228 presnejší ako 30x173

      Na rovnakú vzdialenosť je 35x228 presnejší ako 30x173

     • Karlos73
      23:02 04.07.2022

      Hammerkeg. Vojna na Ukrajine ukázala lymity 30mm kanónu . Napríklad známi súboj ukrajinského BTR-4 proti dvom ruským tankom T-72. Kde BTR-4 útočí na zadné časti ruských tankov, a ...Zobrazit celý příspěvek

      Hammerkeg. Vojna na Ukrajine ukázala lymity 30mm kanónu . Napríklad známi súboj ukrajinského BTR-4 proti dvom ruským tankom T-72. Kde BTR-4 útočí na zadné časti ruských tankov, a trvalo mu značný čas a počet vypálených striel aby ich vyradil (mal šťastie, evidentne skúsená posádka) https://www.youtube.com/watch?... Ak by to bol kanón 35mm, tak sú tie dva tanky oveľa rýchlejšie zničené, s tretinou vypálených zásahov, posádka má čas sa oveľa rýchlejšie stiahnuť do úkrytu... Samozrejme že tu ide o extrém, kde BTR-4 útočí na tanky, na čo nie je primárne stavané.Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      23:14 04.07.2022

      Alebo tu, kde ukrajinské BTR-4 s 30mm kanónom útočí na dve ruské BVP-1. Kde do prvého vypáli 11-12striel, a to druhé BVP (na čelný pancier) zničí po 32 výstreloch (?) ...Zobrazit celý příspěvek

      Alebo tu, kde ukrajinské BTR-4 s 30mm kanónom útočí na dve ruské BVP-1. Kde do prvého vypáli 11-12striel, a to druhé BVP (na čelný pancier) zničí po 32 výstreloch (?) https://www.youtube.com/watch?... Určite má 30mm kanón svoje výhody a na kolesovom KOT je to dostatočne silná zbraň. Na pásové ťažké BVP je už vhodnejší výkonnejší 35mm kanón. Myslím si, že slovenská komisia odborníkov vyhodnotila tender aj na základe konfliktu na Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2