Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Bojové vozidlo pěchoty Patria AMV 35 CRV s věží E35 (z pásového vozidla CV9035) je nabízeno australské armádě; ilustrační foto, větší foto / Patria 

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit obrněná vozidla AMV od finské firmy Patria. Spolu s nákupem taktických obrněných vozidel 4×4 jde o nejvýznamnější modernizační projekt slovenských pozemních sil.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než jednu miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) 8×8.

Na nákup 81 KBVP 8×8 Bratislava vyčlenila 417 milionů euro a na nákup 404 taktických vozidel 4×4 783 milionů euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (31 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne výroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda chce získat deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

Dlouho nebylo známo, jakým způsobem MO SR nová obrněná vozidla nakoupí. Podle informací Denníku N MO SR směřuje k nákupu finských obrněných vozidel Patria AMV, a to formou vláda-vláda. Pokud tomu tak skutečně je, Bratislava nákup dojedná přímo s vládou v Helsinkách. Ostatně většinu firmy Patria vlastní finský stát.

Část výroby a závěrečná montáž Patria AMV má proběhnout na Slovensku.

V úvahu připadá i nákup nejnovější (ale nikde neodzkoušené) varianty Patria AMV XP. Nicméně vozidlo AMV XP nenakoupila finská armáda, což je obecně nutný předpoklad pro úspěch jakéhokoliv nového zbraňového systému na zahraničních trzích.

Na dotaz Denníku N slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný návrh existuje. Mluvčí ale upřesnila, že se týká celkového způsobu pořízení vozidel 8×8 i 4×4.

"V současnosti je nákup v meziresortním připomínkovém řízení ve vyhrazeném režimu. Po vyhodnocení a zapracování připomínek a následném schválení Radou bezpečnosti a vládou představíme návrh i veřejnosti,” uvedla Danka Capáková.

Capáková ve vyjádření odmítla, že ministerstvo obrany chce něco utajit. "Z připomínkového řízení mohou ještě vzejít změny, proto je předčasné tuto věc komunikovat, protože ještě nemusí jít o konečné řešení," uvedla Capáková.

O dodávky KBVP slovenské armádě projevuje zájem také slovenská MSM Group, člen česko-slovenské průmyslové skupiny Czechoslovak Group. MSM Group nabízí KBVP Corsac 8×8, kombinující rakouskou platformu Pandur a věž Turra 30 od slovenské firmy EVPÚ z Nové Dubnice.

Avšak podle tiskového mluvčího MSM Group Ivana Rudolfa, MSM Group nikdo ve věci nákupu osmikolových KBVP neoslovil.

Podle slovenského deníku SME.sk rozhodnutí koupit finské transportéry může nyní slovenská vláda schválit, nebo jej ministerstvu obrany vrátit. Důležitý bude postoj premiéra Roberta Fica, respektive dalších politiků z vládní koalice.

Akvizice KBVP pro slovenskou armádu prošla poměrně turbulentním vývojem. Na spadnutí byl nákup KBVP Scipio, který kombinoval polskou kolovou platformu Rosomak (vychází z vozidla Patria AMV) a slovenskou věž Turra 30.

Slovenské ministerstvo obrany nakonec v polovině roku 2016 od polsko-slovenského řešení z důvodu “vojenské a ekonomické nevýhodnosti” odstoupilo.

Patria AMV je kolová obrněná platforma 8×8 s klasickým uspořádáním, s motorem vpředu, trojčlennou posádkou, až 12 členným výsadkem (v praxi spíše osmičlenným; resp. podle velikosti pěchotního družstva dané armády) a zadní sklopnou rampou.

Prázdná hmotnost vozidla je 16 až 27 t podle úrovně pancéřování a použitého bojového modulu. Podle tiskových materiálů čelo korby odolává průbojné munici až do ráže 30 mm a pancéřový podvozek ochrání posádku před výbuchem až 10 kg TNT.

Vozidlo pohání motor DI 12 Scania Diesel o výkonu 405 kW (543 koní), který je převzatý z nákladních automobilů. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd po zpevněné cestě až 800 km.

V případě nákupu AMV pro slovenskou armádu je již o výzbroji zřejmě rozhodnuto (Turra 30), avšak korba AMV snese instalaci automatických kanónu až do ráže 50 mm nebo tankových kanónů ráže 105 mm. AMV lze využít také jako platformu pro minometné systémy Nemo nebo AMOS ráže 120 mm, či pro protivzdušné a protitankové komplety.

Slovenská KBVP, jak bylo uvedeno výše, téměř s jistotou získají bojové moduly Turra 30.  Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Do věže je možné instalovat i americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Zdroj: Denník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  10:03 12.11.2017

  http://www.thinkdefence.co.uk/...
  Turra z panoramicznym przyrządem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.thinkdefence.co.uk/...
  Turra z panoramicznym przyrządem dowódcy
  http://armyrecognition.com/ima...
  Turra z mk 44 (i programatorem do amunicji ABM)

  Nie widziałem Turra + Spike LR
  Nie widziałem też Turra + dodatkowy pancerz
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:21 11.11.2017

  Podvozok by mal byť ok, ale z tých slovenských komponentov mám trochu obavy. 2A42, naozaj som dúfal, že hlavná hlavňová výzbroj bude v ráži NATO. Máme síce licenciu, teda relatívne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podvozok by mal byť ok, ale z tých slovenských komponentov mám trochu obavy. 2A42, naozaj som dúfal, že hlavná hlavňová výzbroj bude v ráži NATO. Máme síce licenciu, teda relatívne menšie náklady, ale technologicky je to viac ako 30 rokov starý kanón, ktorý navyše nepatrí medzi top zbrane. Uvidí sa, ako sa popasujú s balistickou ochranou vozidla ale aj samotnej veže...no nechajme sa prekvapiť a čakajme Mikuláša :-D. Uvidíme, či prinesie dobrú alebo zlú nadielku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:34 11.11.2017

  Toto je práve slovenský problém. Keď už sa kúpili licencie na výrobu 2A42 tak by bolo na mieste aj ďalší vývoj. Namiesto toho sa len stále vyrába bez zmeny. Pritom napríklad skúsiť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Toto je práve slovenský problém. Keď už sa kúpili licencie na výrobu 2A42 tak by bolo na mieste aj ďalší vývoj. Namiesto toho sa len stále vyrába bez zmeny. Pritom napríklad skúsiť upraviť konštrukciu na použitie "NATO" munície by mohlo byť v celku zaujímavé. Taká lacnejšia možnosť k Bushmasteru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:33 11.11.2017

  2A42 to nie problem
  40mm CTAS to też nie standard NATO
  35mm Bushmaster to też nie standard NATO

  Problem to
  pociski przeciwpancerne
  termowizja, tryb Hunter-killer
  I bardzo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2A42 to nie problem
  40mm CTAS to też nie standard NATO
  35mm Bushmaster to też nie standard NATO

  Problem to
  pociski przeciwpancerne
  termowizja, tryb Hunter-killer
  I bardzo ważne BMS (Battle Management Systems)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:40 11.11.2017

  Wirbelwind:
  Schéma výpočtu je úplne jednoznačná. Zobrali si, že z 8x8 bude slovenských 75%, zo 4x4 to bude 80%, urobili priemer a vyskočilo im toto. Takto to samozrejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wirbelwind:
  Schéma výpočtu je úplne jednoznačná. Zobrali si, že z 8x8 bude slovenských 75%, zo 4x4 to bude 80%, urobili priemer a vyskočilo im toto. Takto to samozrejme nefunguje.
  (pri tejto logike malo všetko, čo sa zaplatilo Váhostavu 100% návratnosť ;-) )
  Osobne odhadujem návratnosť časti projektu 8x8 vo forme DPH atď. skôr na takých 150-200 miliónov € (a 4x4 minimálne minimálne 120-150M) - čo pevedzme tiež nie je málo. Ďalší profit by mohol priniesť predaj do zahraničia, pričom ale zrovna s Fínskom by som v dohľadnej dobe príliš nerátal, pretože svoje Sisu Pasi akurát v týchto rokoch komplet modernizujú a Patrie majú ešte tiež relatívne nové, bez ohľadu na ich protimínovú odolnosť.

  Sgt Murphy:
  Rusi nie sú dobrý príklad, oni totiž nič iného, než tento sovietsky kanón, momentálne nemajú a nejaký čas ešte ani mať nebudú - zavádzane 57mm kanóna bude zrejme zdĺhavé. Fíni zasa (podobne ako Česi), prešli u novších vozidiel na Bushmastery. 2A42 sa od čias, kedy sme zakúpili jeho licenciu, nikam neposunul a neponúka také možnosti ako modernejšie kanóny. Popri priebojnej by sme k nemu potrebovali vyvinúť aj programovateľnú a celkovo ho modernizovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:30 11.11.2017

  Ta 2A42 je pre mňa trochu sklamanie. Na druhú stranu naozaj mať súčasne dve 30mm systémy je trochu zbytočné. Skôr som dúfal, že sa bude uvažovať pre nové 8x8 o 35mm kanóne ako v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta 2A42 je pre mňa trochu sklamanie. Na druhú stranu naozaj mať súčasne dve 30mm systémy je trochu zbytočné. Skôr som dúfal, že sa bude uvažovať pre nové 8x8 o 35mm kanóne ako v tendri pre Austráliu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  07:54 11.11.2017

  Sgt:

  B : nech ten kto, vymyslel tu hlupost, vysvetli ako to ma byt mozne ("1,2 miliardy €, ktoré sa vložia do nákupu týchto vozidiel sa nám následne v budúcnosti 960 miliónov € ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt:

  B : nech ten kto, vymyslel tu hlupost, vysvetli ako to ma byt mozne ("1,2 miliardy €, ktoré sa vložia do nákupu týchto vozidiel sa nám následne v budúcnosti 960 miliónov € vráti späť") - schemu vypoctu a podmienky za ktorych to bude plati. Keby islo o provizie o financnikov SNS, tak by som vyrazu "vrati spat" rozumel. Takto je to uplne prazdny zvast. Komu vrati? Za co? A ako? Nulova informacna hodnota.

  C: rozumiem idealna volba na vytvorenie kombinovane brigady s Ruskou armadou :) (kto "my" ho vyrabame?)

  D: STANAG1 je dostatocna uroven?

  E: naco APS na nieco co ma STANAG1 (Turra)? :)


  V skratke - v tajnosti si vybrali nieco, s cim spravia kseft vybranym spolocnostiam. Bez porovnavacich testov, bez ambicii aby islo o technicky pokrocile riesenie a bez ambicii o NATO kompatibilitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  01:51 11.11.2017

  Wirbelwind:

  A. SNS ani SMER som nevolii.

  B. Vysvetli. prečo by malo byť nereálne, aby sa v rámci investície do vlastného priemyslu táto čiastka v dlhodobom časovom horizonte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wirbelwind:

  A. SNS ani SMER som nevolii.

  B. Vysvetli. prečo by malo byť nereálne, aby sa v rámci investície do vlastného priemyslu táto čiastka v dlhodobom časovom horizonte nemala vrátiť späť.

  C. Vysvetli, prečo by mal byť kanón, ktorý tvorí hlavnú výzbroj niektorých nových vozidiel zavádzaných do Ruskej armády a vrtuľníkov, Fínsko je s ním spokojné a kupuje ho od nás, vyrábame ho a vyrábame doň aj novú muníciu so zvýšenou prieraznosťou, je starý sovietsky šrot.

  D. Vysvetli, prečo by nemalo vozidlo mať schopnosť plávať, pokiaľ je zároveň schopné udržať si dostatočnú úroveň pancierovej ochrany a prečo by to nemalo byť výhodou pre naše OS v prípade vedenia manévrového boja v terénnych podmienkach strednej EU.

  E. Daj príklad koľko západných moderných vozidiel má vo výbave APS a vysvetli, prečo by prípadné zavedenie APS na vozidlá OS SR v budúcnosti malo by prekážkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  01:26 11.11.2017

  Tym cislam moze verit jedine volic SMER-SD alebo SNS (" 1,2 miliardy €, ktoré sa vložia do nákupu týchto vozidiel sa nám následne v budúcnosti 960 miliónov € vráti späť "). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tym cislam moze verit jedine volic SMER-SD alebo SNS (" 1,2 miliardy €, ktoré sa vložia do nákupu týchto vozidiel sa nám následne v budúcnosti 960 miliónov € vráti späť ").

  Zastarany sovietsky kanon je ukazka ubohosti celej zlodejskej SNS suity. Turra je dalsia hanba. Ako hracka nejakych amaterskych RC modelarov to mozno este ujde, ale inak je to bieda. Nevadi, hlupacikovia zatlieskaju, hlavne ze je to "NASE".

  APS? Mozme snivat...hlavne nech to plava...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  01:15 11.11.2017

  Ex programátora a ex riaditeľa Kauflandu Galka, ktorý nemá potuchy ako sa riadia ozbrojené sily, navyše stojí za ich vytunelovaním, ktorý sa na poste ministra obrany ocitol zrejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ex programátora a ex riaditeľa Kauflandu Galka, ktorý nemá potuchy ako sa riadia ozbrojené sily, navyše stojí za ich vytunelovaním, ktorý sa na poste ministra obrany ocitol zrejme omylom, by mali zatvoriť do chládku za vlastizradu a jeho vyjadrenia smerom na p. Gajdoša sú nesmierne smutné, až trápne, pretože kariérne ani tým, čo spravil na poste ministra obrany mu nesiaha ani po členky.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  01:00 11.11.2017

  Vecer to rozoberal generalny tajomnik Holko v Teme dna na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vecer to rozoberal generalny tajomnik Holko v Teme dna na TA3:
  https://www.ta3.com/clanok/111...

  Zaznelo tam niekolko klucovych informacii:
  1. Vozidlo ma plavat (poziadavka OSSR)
  2. Standartne AMV ma malu protiminovu ochranu
  3. Zaznelo tam, ze vozidlo ma vazit 27/28 ton
  4. Vozidlo by mali/mohli nakupit Fini ako nahradu za doslova "starsie Patrie"

  Ak sa Fini nehecli a neprekopali specialne pre nas klasicke AMV, tak by to malo byt XP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  00:58 11.11.2017

  PavolIR: Tvoje príspevky sú nesmierne zavádzajúce.

  Obsah viac než hodinovej tlačovky ohľadom nákupu obrnených vozidiel na 4x4 a 8x8 s generálnym tajomníkom služobného úradu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Tvoje príspevky sú nesmierne zavádzajúce.

  Obsah viac než hodinovej tlačovky ohľadom nákupu obrnených vozidiel na 4x4 a 8x8 s generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva obrany SR pánom Jánom Hoľkom a ministerom obrany pánom Petrom Gajdoš je následovný.

  Ako prvé chcem zvýrazniť, že nákup obrnených vozidiel prebieha plne v rámci platnej legislatívy SR a EU a na tlačovke boli spomenuté zákony, ktorými sa tento nákup riadi a prečo niektoré skutočnosti ohľadom nákupov nemohli byť podľa niektorých zákonov alebo požiadaviek partnerov verejne dostupné.

  Ako druhé chcem zvýrazniť, že z 1,2 miliardy €, ktoré sa vložia do nákupu týchto vozidiel sa nám následne v budúcnosti 960 miliónov € vráti späť.

  Teraz k veci.

  Bolo oslovených niekoľko zahraničných partnerov. Medzi nimi boli aj Francúzsko Nemecko a Fínsko. Od každej z týchto krajín nám boli predložené: cenová ponuka na holé vozidlo (bez výbavy), možnosť transferu technológií a možnosť tieto holé vozidlá vyrábať na Slovensku s tým, že by sa vybudovalo celkové zázemie a by boli v našom 100% vlastníctve a výbavu príp. špecializované nadstavby by sme inštalovali sami podľa našich potrieb, pričom by sme tieto vozidlá mohli ďalej predávať tretím stranám bez obmedzení, napríklad aj späť Fínsku, ktoré má problém s financovaním moderných verzií vozidla Patria AMV, ktoré je už dnes z rôznych technických stránok zastaralé.

  Fínsko (pripomínam že partneri z NATO naše požiadavky odmietli) nám poskytli najlacnejšie vozidlo v základe s tým, že ako jediné z ponúkaných vozidiel bude takmer celé vyrobené u nás (okrem niektorých subdodávok na niektoré systémy vozidla).

  Na základe memoranda s Fínskom sa podpísala technická dohoda, podľa ktorej by nám mal v najbližšej dobe (o mesiac) byť poskytnutý prototyp vozidla vychádzajúci z vozidla Patria AMV a vyvíjaný z 25% Fínskom a 75% Slovenskom presne podľa požiadaviek OS SR (tu bol spomenutý aj Poľskom ponúkaný KTO Rosomak v podobe vozidla Scipio, ktoré okrem veľa ďalších vecí nespĺňalo protimínovú ochranu) a ak tento prototyp úspešne prejde technickými a vojskovými skúškami, bude ponúknutý jednou zo slovenských spoločností (najpravdepodobnejšie DMD Group s Konštruktou Defence) Ministerstvu obrany, ktoré prednesie vláde návrh na nákup tohto vozidla. Ak návrh prejde, MO uzatvorí so slovenským výrobcom vozidla obchodnú zmluvu a pre OS SR sa môžu začať dodávať nové obrnené vozidlá 8x8, ktoré teda budú nie americké, nemecké, rakúske, francúzske, ale pripomínam slovenské.

  U vozidiel 4x4 je to o niečo iné. Tu sme na začiatku. Zatiaľ má MO vybrané, ktoré modely spĺňajú dané technické požiadavky. Títo partneri budú pozvaný na priemyselné dni 6. decembra, budú mať možnosť ukázať svoje vozidlá a môžu sa začať rokovania, ktorý z nich by boli ochotný uvoľniť transfer technológií a celkovú výrobu a vybudovanie zázemia týchto vozidiel na Slovensko.

  Na tlačovke sa hovorilo aj o PESCO (The Permanent Structured Cooperation), v rámci ktorého, ak chceme doň patriť, musí MO vyčleniť finančné prostriedky na vývoj, vedu, výskum pre obranný priemysel SR. Tu je možnosť, aby sa nám časť z financií vrátila pomocou Európskeho obranného fondu.

  Ku koncu tlačovky bola spomenutá aj veža Turra 30, ktorá bude osadená na prototype vozidla, musí byť plne vyvinutá a integrovaná do vozidla a musí prejsť technickými a vojskovými skúškami na vozidle. Keďže sa ale už nachádza na modernizovaných vozidlách BVP a ukázala svoje kvality, tu by prekážky nemali nastať. Hlavnou výzbrojou by sa mal stať kanón 2A42 ráže 30 mm, ktorý je vyrábaný u nás a dodávame ho aj Fínskym ozbrojeným silám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:15 10.11.2017

  Já to odposlouchal celé, hlavně o němcích a Boxeru hodně mluví ale jen kritizují přístup výrobce, cenu a nulovou návratnost financí. Očividně slovenské úředníky něčím hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já to odposlouchal celé, hlavně o němcích a Boxeru hodně mluví ale jen kritizují přístup výrobce, cenu a nulovou návratnost financí. Očividně slovenské úředníky něčím hodně naštvali (!) Francie to samé, jen asi o trochu levnější. Prodávají kompletní vozidla na klíč - žádná přidaná hodnota, ale dle mého ručí za kvalitu. Pokud se něco náhodou pokazí na onom slovenském vozidle, tak za to ručí primárně Konštrukta. Co si budeme povídat, může se projevit nějaký skrytá vada třeba ne hned. zajímavostí je, že holý Boxer měl stát 2,5 mil euro, Patria asi 1-1,5 mil a hodně mě zarazilo, že mělo být levnější než ostatní - tedy i než Corsac a Scipio (!)

  Slováci zkrátka chtějí vlastní vozidlo a jediný, kdo jim s tím chce pomoct, je finská Patria. Víc to nemá smysl rozebírat, jelikož není alternativa. Pokud se na prototypu něco pokazí při oficiálních zkouškách, jede výběr nanovo (!) Potenciál tam je velký, ale i risk není zrovna malý. Snad vám to vyjde - jsem zvědavý na jméno .))
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:10 10.11.2017

  Ja mám tiež pocit, že sa pôvodne zamýšľaný nákup nejakej licencie zmenil na "vývoj" vlastného práve pre možnosť získať peniaze z eurofondov.

  Ja mám tiež pocit, že sa pôvodne zamýšľaný nákup nejakej licencie zmenil na "vývoj" vlastného práve pre možnosť získať peniaze z eurofondov.

 • PavolR
  22:06 10.11.2017

  Rase - eurofondy:
  Robia sa okolo EU-fondov aj omnoho drsnejšie veci a len pár vecí neprejde.

  Rase - eurofondy:
  Robia sa okolo EU-fondov aj omnoho drsnejšie veci a len pár vecí neprejde.

 • PavolR
  22:03 10.11.2017

  Rase & Flander:
  Tak to je potom o niečo lepšie, než som sa obával. Budem potrebovať buď rýchlejší počítač, alebo pevnejšie nervy. ;-)

  Rase & Flander:
  Tak to je potom o niečo lepšie, než som sa obával. Budem potrebovať buď rýchlejší počítač, alebo pevnejšie nervy. ;-)

 • Rase
  22:00 10.11.2017

  Zmiňují i to, že představená Patria měla nějaké mouchy - nesplňovala protiminovou ochranu. To údajně vyřeší Patria na vlastní náklady. Já v tom čuju, že s velkou slávou upraví AMV ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zmiňují i to, že představená Patria měla nějaké mouchy - nesplňovala protiminovou ochranu. To údajně vyřeší Patria na vlastní náklady. Já v tom čuju, že s velkou slávou upraví AMV na AMV XP, kterou už dávno mají. Nabídnou to slovákům jako fungl nový podvozek. Konštrukta svaří korbu, dá jiný světlomet a osadí Turru. Konštrukta a Patria nějakou dobu spolupracují a za cca měsíc má být představený funkční prototyp (!)

  prototyp bude určitě upravený prototyp AMV XP osazený Turrou a možná jinak tvarovaným čumákem - aby vypadal jinak než AMV XP. nemám s tím problém, ale na tohle chtějí čerpat finance od Evropského fondu ?!?! Mají Bruselské úředníky za úplné pitomce ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:48 10.11.2017

  PavolR, ja som to skôr pochopil podobne ako píše Rase. Že "fínske" budú len holé vozidla (prípadne aj z nich, čo sa dá zložiť by sa skladalo na SK a vydávalo sa to za SK výrobok) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, ja som to skôr pochopil podobne ako píše Rase. Že "fínske" budú len holé vozidla (prípadne aj z nich, čo sa dá zložiť by sa skladalo na SK a vydávalo sa to za SK výrobok) a zvyšok by bol od našich firiem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:46 10.11.2017

  tak jsem to taky proposlouchal:

  Je podepsané memorandum o spolupráci mezi slovenským a finským ministerstvem obrany, na základě kterého byla se společností Patria ratifikovaná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak jsem to taky proposlouchal:

  Je podepsané memorandum o spolupráci mezi slovenským a finským ministerstvem obrany, na základě kterého byla se společností Patria ratifikovaná technická dohoda, která zmiňuje, že Finsko dodá třetinu nového vozidla, Slovensko dvě třetiny (až 75%). 100% vlastníkem práv se stane Slovensko a bude jej moci volně nabízet na trhu - zmiňují doslova NATO a EU, ale může se nabízet i Finsku. Nejedná se o prodej licence, ale o pomoc s dovývojem přesně dle požadavků OSSR. Studie ukázala, že z holých vozidel je nejlevnější právě Patria. Cena za jedno vozidlo i s rozpočítaným vývojem, má být 4 mil euro. U ostatních vozidel to vycházelo na 4,4 až 5,5 mil euro za kus. V textu ještě zmiňují, že holý Boxer má vycházet na 2,3 mil euro (mnohem dražší než jiné) - osazené a v bojové verze patrně vychází na oněch 5,5 mil euro.
  Německo, ale i Francie, chtělo prodat již kompletní produkt, ne předat know-how a dodat pouze jednotlivé části vozidla. Spolupracovat s vývojem byla ochotna pouze finská Patria. Ještě ale není jisté, jaká slovenská společnost bude vozidlo vyrábět. Výsledkem spolupráce bude prototyp, který má být hotový snad do měsíce (odhadem 10. prosince 2017). Technické a vojskové zkoušky mají proběhnout v roce 2018 a pokud bude vše v pořádku, bude vozidlo nabídnuto ministerstvu obrany. Pokud bude v pořádku, bude nejspíš přímo nakoupeno - bez dalšího tendru. Do roku 2029 má být dodáno 81 obrněných vozidel 8x8 za 1,2 mld euro.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:44 10.11.2017

  4.- ou, a v rýchlosti ma napadlo to najdôležitejšie, a to čerpanie z európskych fondov na vývoj. Povedal by som, že niekto v tomto zdroji peňazí uvidel väčšiu fantáziu než v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4.- ou, a v rýchlosti ma napadlo to najdôležitejšie, a to čerpanie z európskych fondov na vývoj. Povedal by som, že niekto v tomto zdroji peňazí uvidel väčšiu fantáziu než v prípadných províziách ...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:41 10.11.2017

  Tu je celý záznam z tlačovky:
  https://www.ta3.com/clanok/111...

  Nepozrel som si to celé, lebo mi to dosť trhalo, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu je celý záznam z tlačovky:
  https://www.ta3.com/clanok/111...

  Nepozrel som si to celé, lebo mi to dosť trhalo, ale určitých častí som si vyvodil závery:
  1.- povedal, že ak sa bude kupovať vozidlo od iného štátu, profit pôjde tam.
  2.- povedal, že 70% vozidla bude slovenský a 100% predajných práv bude mať Slovensko, pričom sa bude môcť predávať aj do samotného Fínska.
  3.- Testovacie kusy by mali byť dodané už budúci rok, preto ma napadol Zetor. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:27 10.11.2017

  PavolR:
  není třeba nějaký odkaz nebo tak něco ?
  Osobně s tím nemám problém, přeci jen tak budete mít vlastní vozidlo s exportním potenciálem (byť nevím kam). Jen počítejme s tím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  není třeba nějaký odkaz nebo tak něco ?
  Osobně s tím nemám problém, přeci jen tak budete mít vlastní vozidlo s exportním potenciálem (byť nevím kam). Jen počítejme s tím, že se to celé o nemálo let opozdí. Přeci jen zaběhlá výrobní linka je někde jinde. Pochopil bych nákup očesané Patrie AMV XP ve stylu zkušebního prototypu, s tím, že si ho oplácáte dle libosti:

  https://img.ifcdn.com/images/f...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:17 10.11.2017

  Z dnešných vyjadrení Gajdoša som nadobudol dojem, že vozidlo 8x8 nebude ani AMV, o AMV XP ani nehovoriac. Na to môžeme zabudnúť. Nebude sa totiž kupovať žiadne konkrétne zahraničné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z dnešných vyjadrení Gajdoša som nadobudol dojem, že vozidlo 8x8 nebude ani AMV, o AMV XP ani nehovoriac. Na to môžeme zabudnúť. Nebude sa totiž kupovať žiadne konkrétne zahraničné vozidlo, by ani licencia na jeho výrobu. Fíni nám urobia a dodajú iba podvozok a výsledné vozidlo bude možno vyzerať ako Zetor 8x8.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:44 09.11.2017

  Tak na prvý raz to SNS nevyšlo:

  https://dennikn.sk/936103/dals...

  Koľko bude ešte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak na prvý raz to SNS nevyšlo:

  https://dennikn.sk/936103/dals...

  Koľko bude ešte pokusov? Uvedomujú si, že je to ostro sledované?
  Len dúfam, že to čoskoro rozhodnú, nech nie sme zase za blbých, čo nevedia rozhodnúť o dôležitých veciach ohľadne národnej bezpečnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:35 06.11.2017

  Ja by som skôr povedal, že ten prápor u ktorého budú slúžiť tieto modernizované BVP bude jednoducho pri prípadnom prezbrojovaní 1.mb až posledný na rade. Keď si zoberieš, že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som skôr povedal, že ten prápor u ktorého budú slúžiť tieto modernizované BVP bude jednoducho pri prípadnom prezbrojovaní 1.mb až posledný na rade. Keď si zoberieš, že by tempo prezbrojovania bolo také isté, ako je plánované pri kolesovej platforme (cca 1 rota/rok) tak by prezbrojenie 3 práporov trvalo 9 rokov. Ono asi ani "pásová brigáda" zatiaľ nevyzerá ako priorita MO, tak bude ďalšie roky trvať než sa vôbec spustí celý proces modernizácie.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:17 06.11.2017

  hyena:
  Zaujalo ma, že bola reč iba o budúcej výmene PTRS, ale už nie o možnej výmene kanóna. Má sa to chápať tak, že ostávame pri súčasných kanónoch a munícii? Taktiež preradenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hyena:
  Zaujalo ma, že bola reč iba o budúcej výmene PTRS, ale už nie o možnej výmene kanóna. Má sa to chápať tak, že ostávame pri súčasných kanónoch a munícii? Taktiež preradenie k mechanizovanému práporu a dokúpenie ďalších vozidiel sa má chápať tak, že sa naďalej ráta s dnešnými, len modernizovanými BVP?
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:49 06.11.2017

  Hyena
  Ako dočasné riešenie zatiaľ stačí. Platforma (podvozok) je aká je, celok na zaplátanie dier zatiaľ stačí. Uvidí sa, aká bude ich náhrada na 4x4 - teda tiež platforma a jej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hyena
  Ako dočasné riešenie zatiaľ stačí. Platforma (podvozok) je aká je, celok na zaplátanie dier zatiaľ stačí. Uvidí sa, aká bude ich náhrada na 4x4 - teda tiež platforma a jej balistická ochrana.
  Čo sa týka obstarávania a zverejňovania informácií - to je také "slovenské".
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  16:38 04.11.2017
 • Flader
  12:25 27.10.2017

  Pokiaľ je materiál už naozaj v medzirezortnom pripomienkovom konaní, tak by o chvíľku malo byť už jasno. Teda aspoň pri posledných materiáloch z dielne MO toto konanie netrvalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ je materiál už naozaj v medzirezortnom pripomienkovom konaní, tak by o chvíľku malo byť už jasno. Teda aspoň pri posledných materiáloch z dielne MO toto konanie netrvalo príliš dlho na rokovaní vlády sa objavovali už po pár týždňoch.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  08:32 27.10.2017

  Už som si to pozrel, pozabudol som, že si to môžem pozrieť na tejto stránke.
  Momentálne ostalo ticho po všetkých tých mediálnych prestrelkách, uvidíme, čo prinesú novinári k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už som si to pozrel, pozabudol som, že si to môžem pozrieť na tejto stránke.
  Momentálne ostalo ticho po všetkých tých mediálnych prestrelkách, uvidíme, čo prinesú novinári k verzii 4x4 a ku konečnej verzii 8x8.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:59 26.10.2017

  Veď ja som práve tu vežičku v pravo (v smere jazdy) myslel.

  Veď ja som práve tu vežičku v pravo (v smere jazdy) myslel.

 • mafky
  15:55 26.10.2017

  Mikojan, Flader: ta hlavica vlavo hore bude senzor oziareria laserom. Na fotkach na valke je ale vidiet aj zameriavaci pristroj velitela

  Mikojan, Flader: ta hlavica vlavo hore bude senzor oziareria laserom. Na fotkach na valke je ale vidiet aj zameriavaci pristroj velitela

 • Flader
  15:35 26.10.2017

  http://forum.valka.cz/topic/vi...

  Tu je veža trochu lepšie vidieť. Mne to pripadá, že to je zameriavací prístroj veliteľa.

  http://forum.valka.cz/topic/vi...

  Tu je veža trochu lepšie vidieť. Mne to pripadá, že to je zameriavací prístroj veliteľa.

 • mikojan29
  14:55 26.10.2017

  Zase je to len výsek, celkovo nie je nikde odfotené? Dalo by to celkovú predstavu o tejto veži. Vľavo hore je útržok niečoho, že by samostatná vežička optoelektoniky pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zase je to len výsek, celkovo nie je nikde odfotené? Dalo by to celkovú predstavu o tejto veži. Vľavo hore je útržok niečoho, že by samostatná vežička optoelektoniky pre veliteľa?
  Inak ten poklop je ako z nejakého plechu. Toto sa naozaj nedá porovnať s modernými IFV/BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  12:17 26.10.2017

  dalsia dostupna fotka BPsVI http://www.mil.sk/data/att/733...

  dalsia dostupna fotka BPsVI http://www.mil.sk/data/att/733...

 • Flader
  12:51 25.10.2017

  Tu je to naozaj vidieť lepśie ako na záberoch MO. Dufám, že tá kompenzácia bdue tretie lietadlo zdarma :D

  Tu je to naozaj vidieť lepśie ako na záberoch MO. Dufám, že tá kompenzácia bdue tretie lietadlo zdarma :D

 • niko
  12:39 25.10.2017

  Flader: Pristaval na minmalnej pristavacej rychlosti a vsimni si, ze po pristati zacal hned brzdit. Az ho rozkyvalo. Ale aj ked bol prazdny, stale super. Kolko potreboval ? max. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: Pristaval na minmalnej pristavacej rychlosti a vsimni si, ze po pristati zacal hned brzdit. Az ho rozkyvalo. Ale aj ked bol prazdny, stale super. Kolko potreboval ? max. 250 m ?
  Tu to lepsie vidno:
  https://www.rtvs.sk/televizia/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:03 25.10.2017

  Niko, tak predsa len, bol pomaly prázdy tak zase takú dlhú dráhu ako plne naložený nepotrebuje. Ale na druhú strane nie nadarmo je to lietadlo vyvíjané od začiatku ako armádny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko, tak predsa len, bol pomaly prázdy tak zase takú dlhú dráhu ako plne naložený nepotrebuje. Ale na druhú strane nie nadarmo je to lietadlo vyvíjané od začiatku ako armádny stroj tak musí vedieť pristáť kde sa len dá.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:55 25.10.2017

  Veď na budúci rok..a ja som myslel MDD ale napísal DOD.
  Asi áno, lebo som tiež od TT.

  Veď na budúci rok..a ja som myslel MDD ale napísal DOD.
  Asi áno, lebo som tiež od TT.

 • niko
  11:53 25.10.2017

  Inak vsimli ste si to pristatie ? Tomu hovorim STOL.

  Inak vsimli ste si to pristatie ? Tomu hovorim STOL.

 • Flader
  10:00 25.10.2017

  Ten už tuším tento rok aj bol. Inak keby ich nerobievali cez pracovný týždeň, ale cez víkendy tak by sme sa tam asi stretli. Z TT to na Záhorie ďaleko nemám :D

  Ten už tuším tento rok aj bol. Inak keby ich nerobievali cez pracovný týždeň, ale cez víkendy tak by sme sa tam asi stretli. Z TT to na Záhorie ďaleko nemám :D

 • mikojan29
  09:42 25.10.2017

  Konečne budem mať ísť čo pozrieť na DOD do Kuchyne :-).

  Konečne budem mať ísť čo pozrieť na DOD do Kuchyne :-).

 • Flader
  21:30 24.10.2017

  Dlho očakávaný prílet do Malaciek:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Dlho očakávaný prílet do Malaciek:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • peto150
  15:56 24.10.2017

  Keď už sa spomínala t-50 nebolo by pre nás ešte výhodnejšie kúpiť ten najrýchlejší dron čo je na air policing v našom vzdušnom priestore by to úplne stačilo cez jeho senzory/ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď už sa spomínala t-50 nebolo by pre nás ešte výhodnejšie kúpiť ten najrýchlejší dron čo je na air policing v našom vzdušnom priestore by to úplne stačilo cez jeho senzory/ kamery by to aj tak lepšie operátor vyhodnotil čo sa deje napríklad na palube atd, o prípadný zostrel by sa postarala PVO nech nieje dilema že dron môže niekto uniesť a strieľať z neho rakety.... a začať investovať do plne robotických dronov a tým smerom nech sa uberá slovenské letectvo aj tak nemáme na stíhačky a už vôbec nie pilotov do nich nech sa kúpi hocičo tak to nebude lietať lebo nebudú peniaze na palivo :D

  (robotickým dronom myslím lietajúci systém ktorý všetko robí všetko autonómne nič nevysiela/ nič nepríjma iba vzlietne s pokynom leť do oblasti A najdi/znič vráť sa.... nevhodným do afganistanu a podobne ale do konfliktu so silnou armádou)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:35 23.10.2017

  V početných stavoch na budúci rok bolo zvyčovanie počtu v Trebišove a Michalovciach odôvodnené jednak vytvorením samostatného tankového práporu (tým bude chýbať vlkom celá rota) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V početných stavoch na budúci rok bolo zvyčovanie počtu v Trebišove a Michalovciach odôvodnené jednak vytvorením samostatného tankového práporu (tým bude chýbať vlkom celá rota) a vytvorením ženijnej čaty v Michalovciach (tam nechápem, prečo na základe ženijnej roty radšej nezačnú stavať ženijný prápor 2.mb).
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:21 23.10.2017

  Flader: Struktura motorizovaneho praporu bude ina. A aj truktura praporov 8x8. Armada ide prave z tohoto dovodu navysovat pocty v Michalovciach a Trevisove.

  Flader: Struktura motorizovaneho praporu bude ina. A aj truktura praporov 8x8. Armada ide prave z tohoto dovodu navysovat pocty v Michalovciach a Trevisove.

 • saracen
  14:56 23.10.2017

  Tak k tomu neviem nič, ale predpokladám, že štruktúra bude obdobná len na iných vozidlách.

  Tak k tomu neviem nič, ale predpokladám, že štruktúra bude obdobná len na iných vozidlách.

 • Flader
  14:26 23.10.2017

  Saracen, máš aj nejaké info, aká by mala byť štruktúra motorizovaného práporu? Či bude kopírovať mechanizované, alebo budú početné stavy iné.

  Saracen, máš aj nejaké info, aká by mala byť štruktúra motorizovaného práporu? Či bude kopírovať mechanizované, alebo budú početné stavy iné.

 • saracen
  14:01 23.10.2017

  Mafky:
  To viem, ale vtedy to bola montaž bez praktických strelieb a tie sa mali uskutočniť až po IDEBe a ano tiež bez rakiet a guľometu. Ale zrejme po zrušení spolupráve s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mafky:
  To viem, ale vtedy to bola montaž bez praktických strelieb a tie sa mali uskutočniť až po IDEBe a ano tiež bez rakiet a guľometu. Ale zrejme po zrušení spolupráve s poliakmi k streľbám už nedošlo a veža sa namontovala na Pandur II a ta už strieľala.

  Dawnofsunset:
  Mechanizované družstvo - 9 vojakov
  Mech. čata - 3 x družstvo + veliteľ + zástupca veliteľa
  Rota - 3 x mech. čata + čata palebnej podpory + velenie roty 9 vojakov = 118 vojakov.

  Aspoň podľa info čo mam, ale myslím, že sa to do dnes nezmenilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  13:09 23.10.2017

  Saracen: ta Turra s bushmasterom nie je az tak nova. Funkcny prototyp predstavili minuly rok na idebe na Rosomaku M

  Saracen: ta Turra s bushmasterom nie je az tak nova. Funkcny prototyp predstavili minuly rok na idebe na Rosomaku M

 • Dawnofsunset
  12:48 23.10.2017

  Aká je vlastné štruktúra pozemného vojska u nás. Teda koľko ľudí je v družstve a čate a rote? To nikde neviem nájsť.

  Aká je vlastné štruktúra pozemného vojska u nás. Teda koľko ľudí je v družstve a čate a rote? To nikde neviem nájsť.

 • saracen
  12:15 23.10.2017

  Turra 30
  Videl som video Corsaka s turrou a 30 mm buschmasterom a streľbu z neho. Zaujaloma ale niečo ine. Veža nemá vľavo žiadnu prípravu a ani úchyty na PTRS a nad kanonom chýba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turra 30
  Videl som video Corsaka s turrou a 30 mm buschmasterom a streľbu z neho. Zaujaloma ale niečo ine. Veža nemá vľavo žiadnu prípravu a ani úchyty na PTRS a nad kanonom chýba guľomet. Neviem či ide o novú modifikáciu veže a teda nie je ešte hotová, alebo je celkovo problém s osadením guľometu a PTRK. Uvidíme čo však prinesie čas.
  Inak Gladius má možnosť používať dve zbrane súčasne teda granátomet + guľomet, alebo dva rozličné guľomety.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:16 23.10.2017

  4x4 sa kupujú vo viacerých modifikáciách. Bojové vozidlá tvoria menšiu časť. Tie sú konkrétne určené pre 23. Motorizovaný prápor. Tam sú tie počty jednoduché 1 ks. 8x8 = 2 ks. 4x4. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4x4 sa kupujú vo viacerých modifikáciách. Bojové vozidlá tvoria menšiu časť. Tie sú konkrétne určené pre 23. Motorizovaný prápor. Tam sú tie počty jednoduché 1 ks. 8x8 = 2 ks. 4x4. Ostatné 4x4 sú rôzne veliteľské vozidlá, priezkumné pre ISTAR, pre delostrelcov ...
  Jednoducho 4x4 nepôjdu len ku 2 práporom ako 8x8 ale ku vśetkým možným jednodtkám. Hodne by mali nahradzovať rôzne verzie OT-90.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  11:04 23.10.2017

  Zrejme položím hlúpu otázku, pretože nemám o obrnených vozidlách ani šajn. Ale vie mi niekto vysvetliť, načo kupujeme až 404 vozidiel 4×4 a iba 81 KBVP 8×8? Z môjho laického ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zrejme položím hlúpu otázku, pretože nemám o obrnených vozidlách ani šajn. Ale vie mi niekto vysvetliť, načo kupujeme až 404 vozidiel 4×4 a iba 81 KBVP 8×8? Z môjho laického pohľadu by sa viac hodilo 400 KBVP 8×8. Majú predsa solídnu výzbroj, lepšiu priechodnosť terénom a zrejme aj lepšiu balistickú ochranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:18 23.10.2017

  Tak u nás to funguje tak, že čo OSSR chcú, to im EVPU dodá. Integrácia PTRS by asi nemal byť taký problém ako stavba celej stanice. Gladius a Turra sú predsa rovesníci.

  Ja som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak u nás to funguje tak, že čo OSSR chcú, to im EVPU dodá. Integrácia PTRS by asi nemal byť taký problém ako stavba celej stanice. Gladius a Turra sú predsa rovesníci.

  Ja som to u 4x4 ale doteraz chápal tak, že budú vozidlá vybavené len PTRS. Tak to je myslím bežné aj v iných armádach. Nemám tu teraz otvorený ten materiál, ale skús mrknúť na špeciály ktoré sú v ňom.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  09:58 23.10.2017

  Mozno som to zle pochopil, ale mne z tej formulacie vychadza, ze na vezi maju byt integrovane aj PTRS. Rovnaka formulacia je totiz pouzita aj pri vyzbroji 8x8 a tam nikto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mozno som to zle pochopil, ale mne z tej formulacie vychadza, ze na vezi maju byt integrovane aj PTRS. Rovnaka formulacia je totiz pouzita aj pri vyzbroji 8x8 a tam nikto nepochybuje, ze turra bude mat aj PTRS
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:26 23.10.2017

  Stránka EVPU: http://www.evpu.sk/systemy-ria...

  Alternatívy lafetácie pre jednotlivé zbraňové systémy:

  guľomet kaliber 7,62 mm - NATO/Ruský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stránka EVPU: http://www.evpu.sk/systemy-ria...

  Alternatívy lafetácie pre jednotlivé zbraňové systémy:

  guľomet kaliber 7,62 mm - NATO/Ruský kaliber

  guľomet kaliber 12,7 mm - NATO/Ruský kaliber

  tažký guľomet 14,5 mm

  automatický vrhač granátov AGS-17


  Takže pri staniciach EVPU ráta aj s takouto výzbrojou.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  08:39 23.10.2017

  Zaujimava je aj poziadavka na vyzbroj verzie BOV
  "Za základnú kombináciu sa považuje guľomet do kalibru 12,7 mm alebo automatický granátomet a odpaľovacie zariadenia na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujimava je aj poziadavka na vyzbroj verzie BOV
  "Za základnú kombináciu sa považuje guľomet do kalibru 12,7 mm alebo automatický granátomet a odpaľovacie zariadenia na protitankové riadené strely"
  V sucasnosti to diskvalifikuje veze EVPU
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  06:50 23.10.2017

  V konfigurácii BOV majú ísť dve vozidlá na družstvo. Preto je požadovaných tých 6.

  V konfigurácii BOV majú ísť dve vozidlá na družstvo. Preto je požadovaných tých 6.

 • Flader
  06:47 23.10.2017

  Podľa http://forum.valka.cz/topic/vi... má 12t celkovú hmotnosť, to pokiaľ viem, tak je váha vozidla + užitočné zaťaženie. Takže vozidlo samé má necelých 9t.

  Podľa http://forum.valka.cz/topic/vi... má 12t celkovú hmotnosť, to pokiaľ viem, tak je váha vozidla + užitočné zaťaženie. Takže vozidlo samé má necelých 9t.

 • mafky
  06:25 23.10.2017

  Sgt.: V materiali Zabezpecenie projektov BOV 8x8 a BOV/VTV 4x4, ktory na jar schvalila vlada sa doslova pise: "
  Vozidlo musí spĺňať požiadavku pre vezenie štyroch až šiestich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt.: V materiali Zabezpecenie projektov BOV 8x8 a BOV/VTV 4x4, ktory na jar schvalila vlada sa doslova pise: "
  Vozidlo musí spĺňať požiadavku pre vezenie štyroch až šiestich členov osádky v závislosti na modifikácii"
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  00:50 23.10.2017

  mafky: O tom že sa majú vyberať len verzie s kapacitou 2+4 som nič nepočul. Daj zdroj. Zatiaľ som počul o niekoľkých rôznych verziách, kde bude kapacita samozrejme taktiež ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mafky: O tom že sa majú vyberať len verzie s kapacitou 2+4 som nič nepočul. Daj zdroj. Zatiaľ som počul o niekoľkých rôznych verziách, kde bude kapacita samozrejme taktiež rôzna.

  tryskac: Napíš kde som našiel chybu. Tieto čísla sú na internete ale nemám prístup k technickým údajom priamo od výrobcu. Aligator II master má vážiť 12t plus 3,2t zaťaženie, čo ho zatiaľ vylučuje z výberu.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  00:21 23.10.2017

  Sgt Murphy: pri 4x4 sa spominala kapacita 2+4 . Mozno sa mylim ale z tebou uvedenych vozidiel tu poziadavku splna len Ocelot.

  Sgt Murphy: pri 4x4 sa spominala kapacita 2+4 . Mozno sa mylim ale z tebou uvedenych vozidiel tu poziadavku splna len Ocelot.

 • tryskac
  00:06 23.10.2017

  ad Sgt M... ked uz vytahujes cisla, tak sa snaz byt presny a skus rozlisovat prazdu vs max hmotnost, napriklad. Ze ma Aligator slaby motor je jasne, mal by sa dostat minimalne na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Sgt M... ked uz vytahujes cisla, tak sa snaz byt presny a skus rozlisovat prazdu vs max hmotnost, napriklad. Ze ma Aligator slaby motor je jasne, mal by sa dostat minimalne na hranicu 220kW, ale to si myslim sa da vyriesit najlahsie, keddze ide o nakupovany agragat.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  00:04 23.10.2017

  Ked sme pri tych 4x4, nema nahodou TDV licenciu na Plasan SandCat? Ci ta Tatra T-Kat bol len jednorazovy pokus ako zaujat?

  Ked sme pri tych 4x4, nema nahodou TDV licenciu na Plasan SandCat? Ci ta Tatra T-Kat bol len jednorazovy pokus ako zaujat?

 • Sgt Murphy
  23:48 22.10.2017

  tryskac: Pre porovnanie L-ATV váži 6,4t, Hawkei 7,0t, Eagle V 7,0t, Ocelot 7,5t, Aligator 12t. Pričom z týchto štyroch má práve Aligator najmenší pomer výkonu a váhy a ťažko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: Pre porovnanie L-ATV váži 6,4t, Hawkei 7,0t, Eagle V 7,0t, Ocelot 7,5t, Aligator 12t. Pričom z týchto štyroch má práve Aligator najmenší pomer výkonu a váhy a ťažko Aligator bude mať ich jazdné vlastnosti v teréne (L-ATV aj Hakwei sú vlastne ako vozidlá z rallye, len obrnené) Taktiež pochybujem že kvalitami bude doťahovať na týchto hráčov. L-ATV je asi najspoľahlivejšie vozidlo v danej kategórii, ktoré s prehľadom predbehlo aj vozidlá od General Motors a Lockheedu. Hawkei bude niečo podobné. Eagle je už piata generácia osvedčeného vozidla, ktoré majú za sebou nasadenie v misiách. Neexistuje v žiadnej inej verzii ako je kabína pre 1+9. Zato konkurencia áno. Aligator je už skôr kategória Bushmasteru (11,4t) alebo International MaxxPro (12,7t). MO hľadá skôr váhovú kategóriu JLTV v čo najviac možných konfiguráciách, nielen prepravu osôb.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  22:43 22.10.2017

  Ked sa mam vratit skor ku clanku, mna by zaujimalo ako si budu predstavovat vyrobu BVP. Bude sa to realizovat v Detve, ci Krupine, kde najskor sposobilosti vyroby tazkeho priemyslu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked sa mam vratit skor ku clanku, mna by zaujimalo ako si budu predstavovat vyrobu BVP. Bude sa to realizovat v Detve, ci Krupine, kde najskor sposobilosti vyroby tazkeho priemyslu maju - donedavna nejake ramena na nakladace a historicky tiez maju par tisic kusov na krku. Ci sa nakupi licencia, alebo budu subdodavky z Polska...Ak by bola dodana dokumentacia ROSOMAKu by mohol pribudnut konkurent z vlastnej stajne. Co pri porovnani Slovenskeho a Polskeho priemyslu a najma kvality vyroby, zaujimave.
  Tiez nie som proti podpore Aligatoru, myslim ze v porovnani s konkurenciou na tom nie je v ziadnej oblasti vyslovene zly, tak preco nie? Viete si predstavit zeby mali ine nakladaky ako Tatra? To tazko..
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  22:10 22.10.2017

  Celkovo je asi aktuálna téma tá, ako udržať OS SR pri živote bez toho, aby sme stratili čo najmenej schopností.

  Peňazí je myslím dosť. Našej ekonomike sa nedarí posledné roky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celkovo je asi aktuálna téma tá, ako udržať OS SR pri živote bez toho, aby sme stratili čo najmenej schopností.

  Peňazí je myslím dosť. Našej ekonomike sa nedarí posledné roky zle. Budeme však musieť čo najskôr ale vrátiť rozpočet MO na 2% HDP. Do roku 2020 máme mať 1,6% (1504,9 mil.€), čo je celkom skok z dnešných 1,19% (998,4 mil. €). Inak tie nákupy neutiahneme, v tom máš pravdu.

  Problém je v tom, že nákup techniky sa nerobí na 5-10 rokov dopredu a nákup 14 stíhačiek nie je ako nákup topánok. Je to investícia na 30-40 rokov dopredu za slušný balík peňazí. Pre príklad USAF plánuje predĺžiť životnosť svojim F-16 do roku 2048. Budeme dnes kupovať 14 lacnejších stíhačiek FA-50 a vydržíme len s nimi ďalších 30 rokov? Alebo kúpime dnes lacnejšie, potom ich doplníme o drahšie? A čo potom s nimi, predáme ich nejakej krajine 3. sveta? A uvažoval si ako bude prebiehať vybudovanie infraštruktúry, výcvik pilotov, nákup náhradných dielov, generálky stíhačiek z druhej strany sveta? Ako ich tu vlastne dostaneme, keď tu ani nedoletia? Alebo si na ne otvoríme vlastnú fabriku? Aby to nakoniec nevyšlo drahšie než prevádzka Gripenov alebo F-16.

  Tak isto je to aj s nákupom obrnencov. Kúpime dnes Aligatory lebo budú lacnejšie, bude to ale dobrá investícia na ďalších 20 rokov? Bude to o 20-30 rokov stále pomerne moderné vozidlo s možnosťami rôznych upgrade a v rôznych konfiguráciách? Myslím že nie. JLTV, Hawkei aj Mowag Eagle V ale áno. Pozri sa na nezničiteľný Humvee. Bude lacnejšie nákup obrnencov 8x8 z Ukrajiny? Budú tie vozidlá dobrou investíciou na ďalších 30 rokov? Alebo o 10 rokov si povieme že to bol omyl a budeme aj tak musieť kúpiť iné.

  Myslím že naša armáda stále má na to, aby sme kúpili menej ale dobre a v budúcnosti vedeli tieto počty navyšovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:47 22.10.2017

  Bulharsko zastavilo nákup Gripenů JAS-39C/D a celý tendr bude nejspíš restartován. Když Bulharsko vstupovalo do NATO, zavázalo se, že do roku 2016 pořídí nejméně osm moderních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bulharsko zastavilo nákup Gripenů JAS-39C/D a celý tendr bude nejspíš restartován. Když Bulharsko vstupovalo do NATO, zavázalo se, že do roku 2016 pořídí nejméně osm moderních stíhačů dle standardů NATO. Čtyři stroje měly být použity k obraně vzdušného prostoru země a zbytek mohly být použity ve spojeneckých misích NATO. Vzdušný prostor Bulharska tak nyní musí hlídat italské stíhače Eurofighter Typhoon. Než bude vybrána nová stíhačka (klidně to může být opět Gripen) a než budou stroje dodány, bude nutno přistoupit k modernizaci stávajících stíhačů MiG-29. V roce 2015 byla podepsána smlouva s Polskem na modernizaci letounů MiG-29, ale nakonec o ní Bulharská vláda odstoupila.
  Aktuálně bulharský ministr obrany Krasymir Karakaczanow, vede jednání s ruskými společnostmi. Modernizace stíhaček má proběhnout v balíku s další technikou. Modernizovány mají být stíhače MiG-29, bitevníky Su-25, transportní letouny Antonov An-26 a An-30, ale i systémů protivzdušné obrany 2K12 Kub, tří baterií S-125 a jedné baterie S-300. Modernizace této techniky v režiji Ruska, by znamenaly prohloubení závislosti na Moskvě, ale prý se jedná o jedinou možnost, jak udržet tuto techniku v chodu, dokud nebude k dispozici její náhrada. Zajímavé je, že pokud nedošlo k finančním škrtům, tak Bulharsko mělo navýšit rozpočet na 2 % HDP, přitom se nezdá, že by nakupovali jakoukoliv novou techniku ve standardu NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:52 22.10.2017

  S FA-50 to začal p. Bednár. V jednom článku ich uviedol ako možnosť a hneď sa toho poniektorí chytili. Len zabúdajú, že v tom istom článku uvádzal ako najlepšie riešenie pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S FA-50 to začal p. Bednár. V jednom článku ich uviedol ako možnosť a hneď sa toho poniektorí chytili. Len zabúdajú, že v tom istom článku uvádzal ako najlepšie riešenie pre Slovensko ďalej servisovať MiG a nakúpiť F-35. Len to už sa asi nehodí spomínať. Tak sa radšej bude stále dookola spomínať len militarizované cvičné lietadlo ktoré všetko ešte len bude mať integrované (možno).

  Inak páni, nebolo by tej odbočky k letectvu už dosť? Mohli by sme sa konečne vrátiť k téme?
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  20:49 22.10.2017

  pretoze na to nie su peniaze..

  sme v stave kde do 12 rokov stratime schopnost vsetkeho v armade okrem 100+ aligatorov kupenych za meciara..

  s-300+ mig-29 dole, vozidla 4x4, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pretoze na to nie su peniaze..

  sme v stave kde do 12 rokov stratime schopnost vsetkeho v armade okrem 100+ aligatorov kupenych za meciara..

  s-300+ mig-29 dole, vozidla 4x4, 6X6, 8X8 dole, raketomety dole,

  jedine co ostane su dopravne vrtulniky a dopravne lietadla..

  a reci politikov, ze bude aj letectvo aj pozemna amada je nerealna..
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  20:41 22.10.2017

  darkstyle: Prečo nemôžme napredovať ale brať si príklad z ČR? Od nich by sme si mali brať príklad, ako sa niektoré veci nerobia, nie naopak.

  Získať možnosť bombardovať pozemné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: Prečo nemôžme napredovať ale brať si príklad z ČR? Od nich by sme si mali brať príklad, ako sa niektoré veci nerobia, nie naopak.

  Získať možnosť bombardovať pozemné ciele z Gripenov až po 10 rokov mi príde skôr hanba... Srry ako.

  Nechápem na čo by sme mali čakať. Keď čas riešiť nadzvukové letectvo bol pred pár rokmi, nie o 5 rokov.

  A čo tu vlastne má každý s tou FA-50? Prečo by sme mali downgradovať schopnosti nášho letectva??
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:40 22.10.2017

  Flader: ano, prosím. Naše L-159 celou dobu trénují rozvoz řízených a neřízených pum, případně neřízených raket. Řízené rakety žel politici opomněli nakoupit.

  Flader: ano, prosím. Naše L-159 celou dobu trénují rozvoz řízených a neřízených pum, případně neřízených raket. Řízené rakety žel politici opomněli nakoupit.

 • Flader
  20:20 22.10.2017

  Zabúdaš, že Česko malo celú dobu okrem Gripenov aj Alky. Takže schopnosť útočiť na pozemné ciele vlastne nestratilo.

  Zabúdaš, že Česko malo celú dobu okrem Gripenov aj Alky. Takže schopnosť útočiť na pozemné ciele vlastne nestratilo.

 • darkstyle
  20:11 22.10.2017

  niko+flader..

  ono to neni az tak blbost..

  aj cesko ked kupilo gripeny tak ziskalo moznost bombardiovat pozemne ciele po 10 rokoch..

  tak preco nekupit FA-50 zatial len na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko+flader..

  ono to neni az tak blbost..

  aj cesko ked kupilo gripeny tak ziskalo moznost bombardiovat pozemne ciele po 10 rokoch..

  tak preco nekupit FA-50 zatial len na airpolicing, a neskor ziskat BVR boj a ovela neskor pozemne bombardovanie..

  alebo este lepsie pockat 5 rokov a potom kupit stihacku..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  15:40 22.10.2017

  Murphy a ešte si zabudol dodať ze môžeme vo vojne použiť našu tajnu zbraň
  gumypusku ďalekého dostrelu :-)

  Murphy a ešte si zabudol dodať ze môžeme vo vojne použiť našu tajnu zbraň
  gumypusku ďalekého dostrelu :-)

 • Sgt Murphy
  13:17 22.10.2017

  Načo nadzvukové letectvo - keď stačí modernizovať S-300 a nejaké tie cvičné lietadlá - však ovešať zbraňami v prípade konfliktu ich môžme tiež, a nezdá sa aj tá FA-50 drahá? Kúpime ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Načo nadzvukové letectvo - keď stačí modernizovať S-300 a nejaké tie cvičné lietadlá - však ovešať zbraňami v prípade konfliktu ich môžme tiež, a nezdá sa aj tá FA-50 drahá? Kúpime Albatrosy, načo tanky - RPGčka už máme, načo IFV - guľomety dáme aj na traktory, načo APC - opancierujeme Tatry, načo nové delostrelectvo - opravíme Zuzany, načo nahradiť vz. 58 - stačí ich ovešať kolimátormi... Logika, ktorú používajú naši politici ale aj Slováci, diskutujúci o vlastnej armáde na AN.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  13:15 22.10.2017

  "Błąd w rozumowaniu" ...nie widze kontekstu

  A o NASAMS i NSM , to tak w eter czy w konkretnym kierunku? Bierzemy IBCS dla Wisły i Homara inne rzeczy tez tam trafią i należy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Błąd w rozumowaniu" ...nie widze kontekstu

  A o NASAMS i NSM , to tak w eter czy w konkretnym kierunku? Bierzemy IBCS dla Wisły i Homara inne rzeczy tez tam trafią i należy pamietac ,że bez certyfikatu niczego sie nie podłączy
  Bardzo przepraszam ale nie mam czasu sie rozpisywać,moze pozniej.
  Pzdr
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:57 22.10.2017

  Booze, vy este stále riesite FA 50 ? Som nemyslel, ze tu somarinu budete riesit cely tyzden.

  Booze, vy este stále riesite FA 50 ? Som nemyslel, ze tu somarinu budete riesit cely tyzden.

 • Flader
  12:25 22.10.2017

  Tak síce aby sme "ušetrili" tak vzdušný priestor budú chrániť FA-50, ktoré zatiaľ všetko ešte len budú mať, zato v skladoch budeme mať do zásoby 200 tomahawkov ... (dajú sa vlastne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak síce aby sme "ušetrili" tak vzdušný priestor budú chrániť FA-50, ktoré zatiaľ všetko ešte len budú mať, zato v skladoch budeme mať do zásoby 200 tomahawkov ... (dajú sa vlastne odpaľovať aj s pozemných stanovíšť alebo len lodí a lietadiel?)

  Chalani nehnevajte sa, ale to je fakt už silná káva na mňa ...
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  11:38 22.10.2017

  Luky: preco hned balisticke rakety, preco nie tomahawky? kupime ich 200, nech to stoji 500 mil eur, chcel by som vidiet ako by ste tych 12 gripenov pred nimi ochranili.....ale je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: preco hned balisticke rakety, preco nie tomahawky? kupime ich 200, nech to stoji 500 mil eur, chcel by som vidiet ako by ste tych 12 gripenov pred nimi ochranili.....ale je mi jasne ze to je totalne nerealne, to len na margo toho V2
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  07:18 22.10.2017

  logik

  FA-50 o ktorej pisem ma radar EL/M-2032, ktory ma vykon cca 1kW /2-3 KVA/
  a ten je este vylepseny made in korea..

  neviem co splietas TA-50..

  logik

  FA-50 o ktorej pisem ma radar EL/M-2032, ktory ma vykon cca 1kW /2-3 KVA/
  a ten je este vylepseny made in korea..

  neviem co splietas TA-50..

 • Lukas
  19:29 21.10.2017

  Co do zakupu od finów - ja się nie dziwie - po co kupować od licencjonobiorcy skoro można od producenta? (a i tak produkować będzie pewnie Siemianowice)

  Zobaczymy jaka wersja...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co do zakupu od finów - ja się nie dziwie - po co kupować od licencjonobiorcy skoro można od producenta? (a i tak produkować będzie pewnie Siemianowice)

  Zobaczymy jaka wersja...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:20 21.10.2017

  Tecka - błąd w rozumowaniu

  Pierwsza wojna iracka pokazała że lotnictwo mimo absolutnej dominacji nie zrównało na ziemi wojsk lądowych
  Wojna w Jugosławii pokazała że można ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - błąd w rozumowaniu

  Pierwsza wojna iracka pokazała że lotnictwo mimo absolutnej dominacji nie zrównało na ziemi wojsk lądowych
  Wojna w Jugosławii pokazała że można zachować siły nawet po ciężkich bombardowaniach (Zdesperowani amerykanie nie mogąc neutralizować obiektów wojskowych zaczęli permantnie niszczyć infrastrukturę cywilną)

  Mamy jeszcze Gruzję gdzie mikro siły powietrzne + nieliczna i przestarzała (jedynie bateria Spyder + kilka gromów) obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kilka maszyn

  A co by było gdyby ta było 16 nowoczesnych myśliwców oraz kilka baterii nowoczesnego systemu SHORAD pozwalającego min na wymianę danych miedzy radar samolotu -> wyrzutnia, radar systemu przeciwlotniczego -> samolot?

  Niektóre systemy - jak NASAMS pozwalają na jeszcze więcej - C2 w NASAMS jest identyczny w NSM i wiec można próbować w oparciu o owy system budować zintegrowaną jednostkę rakietowa, która nie tylko broni nieba ale może wykonywać kontruderzenia
  http://www.viribus-unitis.com....


  Tylko do tego trzeba odważnych decyzji...
  3 miliardy USD - tyle OSSR potrzebuje by
  kupić eskadrę myśliwców
  kupić 8 fire unit NASAMS (z zapasem rakiet)
  kupić baterie izraelskich rakiet Lora / Extra (Dlaczego izraelskich? Bo Amerykanie nie pozwolą na modyfikacje systemu MLRS)

  Tak to dużo pieniędzy - ale mówimy to o kluczowych inwestycjach...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  13:49 21.10.2017

  marecino: Ok, reagovať nakoniec budem.

  Problém je v tom, že SR sa zaviazala dávať na obranu 2% HDP. Na túto hladinu sa musíme vrátiť a túto hladinu udržiavať. Peňazí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marecino: Ok, reagovať nakoniec budem.

  Problém je v tom, že SR sa zaviazala dávať na obranu 2% HDP. Na túto hladinu sa musíme vrátiť a túto hladinu udržiavať. Peňazí na školstvo, zdravotníctvo, dopravu atď. v tomto štáte je dosť, ale nevyužívajú sa efektívne.

  Momentálne si musíme vybrať, ktorá súčasť našich OS SR sa stane prioritou na modernizáciu. Aktuálne nemáme obrnené vozidlá, resp. v stave do šrotu, musíme ihneď nakupovať nové. Do roku 2019 nám končí nadzvukové letectvo. Rusi jednak nebudú ochotný nám ako členovi NATO ich životnosť predlžovať o ďalších 10 a viac rokov, hlavne nie v týchto napätých časoch, druhá vec sú sankcie uvalené voči Rusku, ktoré nám toto riešenie nedovolia. Do roku 2020 nám končí aj životnosť S300, bohužiaľ uvidíme, ako to OS SR vyrieši, či nebudeme hostiť návštevu Patriotov z USA. Myslím, že to bude ale lacnejšie než hostiť letku F-15/F-16.

  Zuzanám sa tak rýchlo životnosť končiť nebude. Tie musia počkať.

  Každopádne musíme na to ísť postupne a nemôžme si dovoliť stratiť niektorú zo súčastí OS SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  12:34 21.10.2017

  Luky:
  "jo a minimálně půlka Gripenů na údržbě nebývá. Navíc to letadlo má spolu s Alkou údajně nejlepší "sortie rate" široko daleko. "

  - Kolik byva? ok min tak misto 7 bude 9 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  "jo a minimálně půlka Gripenů na údržbě nebývá. Navíc to letadlo má spolu s Alkou údajně nejlepší "sortie rate" široko daleko. "

  - Kolik byva? ok min tak misto 7 bude 9 Velky rozdil?
  V2 ok beru. Ne nevypukne ale nez se nato rozkoupe poslat sem jednotky než se vubec dohodnou...čast politiku bude řvat o dohode čast bude volat po atomu a čast bude abychom zachranili černousky z Afriky. Neveřim v rychlost přesunu nekolik letek a pozemniho personalu vč munice. Když už zminuji munici vime kolik nasi Evropšti spojenci maji zasobu munice pro vedeni bojovych operaci? :)

  PavolR: Belorusko je dobře posichrovane Ruskem tam neni jen Lukašenko ale i dalši struktury ktere jsou provazane s Ruskem. Mate pravdu jsou, ale oni pusteji vetšinou šrot ktery prvosledove jednotky Rusu nezastavi.

  Luky a PavolR rad bych pokracoval dale ale jsme těžce off topic tak že navrhuju uzavřit toto tema a počkat na relevatni članek :)
  Asi by jsme měli ukončit off topic ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  11:28 21.10.2017

  I co to dało ? Nic...przewagi taktycznej nie ma . Za pierwszej wojny irackiej zakopano na pustyni tyle ,ze sprzęt przetrwał. Tutaj sprawa byla ciekawa o tyle,ze jankesi latali z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I co to dało ? Nic...przewagi taktycznej nie ma . Za pierwszej wojny irackiej zakopano na pustyni tyle ,ze sprzęt przetrwał. Tutaj sprawa byla ciekawa o tyle,ze jankesi latali z Aviano po stałej i z dokładnością pozwalająca regulowac Serbom zegarki. Mogli ich pasywnie potraktować co miało miejsce,w koncu glupi nie sa... Amerykanie od tego czasu juz tak nie latają . Co do współpracy regionalnej to juz pisaliśmy o tym tutaj..zadnych szans nie widac. Ciekawe czy Polska oferta dla Słowacji z opłata licencyjna byla droższa czy marża dla Finów wyjdzie taniej? Albo foch... ;)
  Niech lepiej Chorwaci trzymają sie z daleka od pomysłów współpracy np z Bułgarią
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:46 21.10.2017

  Obrona lotniska (infrastruktury) nie polega na stacjonowaniu baterii przeciwlotniczej przy każdym lotnisku...

  Amerykanie bombardując Serbie nie byli w stanie zniszczyć ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obrona lotniska (infrastruktury) nie polega na stacjonowaniu baterii przeciwlotniczej przy każdym lotnisku...

  Amerykanie bombardując Serbie nie byli w stanie zniszczyć samolotów...
  Mimo przewagi technicznej i liczebnej...
  Byli w stanie unieruchomić lotnictwo Serbii bo obrona przeciwlotnicza była przestarzała
  Co nie znaczy ze nie ma sensu kupować myśliwców - tylko systemy przeciwlotnicze...
  Nie zbudujecie takiej "tarczy" przeciwlotniczej która osłoni cały kraj...
  Ale możecie budować tarcze która osłoni pewna część z której może operować nieliczne lotnictwo.
  Ta strefa musi być mobilna - zdolna do reakcji na działania przeciwnika i trudna do szybkiego zniszczenia...

  Nie możecie prowadzić "bitwy powietrznej" w której pokonacie przeciwnika...
  Ale możecie mu utrudnić/uniemożliwić wykonywanie zadań...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:33 21.10.2017

  ta obecná V2 byla spíš pro Marecina, který touží po balistických střelách...

  musím na stavbu, tak jsem to jen přelítnul očima....ale v rychlosti: válka nevypukne přes noc. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ta obecná V2 byla spíš pro Marecina, který touží po balistických střelách...

  musím na stavbu, tak jsem to jen přelítnul očima....ale v rychlosti: válka nevypukne přes noc. Přesun několika letek s výbavou klidně ano.

  Těch konkrétních scénářů se ale dají vymyslet stovky. Každý bude mít tendenci gradovat a blížit se bodu odkud není návratu.....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:33 21.10.2017

  Poutnik:
  Lukašenko nie je blázon, naňho sa Rusi skutočne spoľahnúť nemôžu.
  Zabúdate, že krajiny NATO disponujú ešte stále aj množstvom postsovietskych zbraní, ktoré Ukrajinci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik:
  Lukašenko nie je blázon, naňho sa Rusi skutočne spoľahnúť nemôžu.
  Zabúdate, že krajiny NATO disponujú ešte stále aj množstvom postsovietskych zbraní, ktoré Ukrajinci nemajú problém ovládať a ktoré sú na porovnateľnej úrovni ako absolútna väčšina ruskej výzbroje. :-)
  Rusko by nemalo šancu v Ukrajine rýchlo uspieť a vleklejší konflikt si nemôže dovoliť, preto do niečoho takého nepôjde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  09:20 21.10.2017

  Omlouvam se uz nebudu psat tak dlouhe přispěvky ehm....

  Omlouvam se uz nebudu psat tak dlouhe přispěvky ehm....

 • Poutnik
  09:19 21.10.2017

  PavolR: Kdyby do toho šlo Rusko s cilem na zapad tak když už nic tak Lukašenko pravděpodobne se přida tak že uplne samo do toho nepujde. Rusko na rozdil od Evropy ma vojaku dost a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Kdyby do toho šlo Rusko s cilem na zapad tak když už nic tak Lukašenko pravděpodobne se přida tak že uplne samo do toho nepujde. Rusko na rozdil od Evropy ma vojaku dost a dokaže je učinne zmobilizovat. Vždyt to cviči furt dokola. Dalši bod je že opravdu vsadite obranu na to že UK s Ruskem nepujde? Minimalne vychod UK by jim v tom aktivne pomahal. Dodavat zbranove systemy opravdu nestači. Potřebujete k tomu obsluhu a tu nevycvičite za par dni a měsice by ta Ukrajina nevydržela.

  Luky:
  "Pokud někdo s nostalgií vzpomíná na ČSLA a spoustu letadel, kterými disponovala, je dobré si připomenout, že nejpozději třetí den konfliktu by naše letiště byla plná letek sovětů s jejich výkonnými typy jako MiG-29, Su-27, Su-24....
  Ani tenkrát by naše letectvo dlouho samo nevzdorovalo spojeným silám NATO. "


  - Ano nejpozdeji třeti den a kde chcete vzit ty tři dny aby letište zustala cela? Pomoci znova opakuju 6 stihaček v operačnim použiti? Ano ČSLA dlouho by nevzdorovalo ale vzdorovalo dost dlouho než by přišla posila. Na to bylo tu postatečny počet letadel včetne personalu na provoz. Pokud se nepletu s tim se i počitalo že ČSLA dokaže zadržet nepřitele na tak dlouho dokud by se sem nedostali sovětske sily nebo nenahazeli atomovky (fakt svistvo).  "Proč tedy nečteš co jsem napsal? Pokud se bavíme o konfliktu s Ruskem, určitě bychom nevzdorovali se 14ti supersoniky. Věř tomu, že letadel NATO by byla plná Čáslav, Náměšť, ale klidně i Pardubice, Hradec, Ruzyň, Brno, Mošnov atd. Do pár hodin by ta letiště měla deštník z Patriotů. Infrastruktura je potřeba v celé hloubce území. Nevíme, kde by byla fronta. Může se dostat kamkoli. "

  - Ktery tvuj vyrok jsem ignoroval? Ty važne veřiš ze sem ty patrioty jsou schopne v dostatečnem počtu dostat včetne radaru? Proč mysliš ze patrioty stači? Potřebujeme vrstvene PVO ne jenom kratky dosah. Mysliš že staty nato jsou schopny akčne aktivovat a přesunout spoustu letecke techniky (včetne mechaniku nahradnich dilu zasob munice) na Česka / Slovenska letište na dosah ruskych bal. raket a letectva kde neni silna PVO ochrana???

  "Pokud se budeme bavit o lokálním konfliktu, kdy nám jakože nikdo nepomůže, tak nějaký menší PVO existuje, ale je v plánu ho dál rozvíjet. Souběžně s letectvem. Stejně tak je v plánu rozvíjet mixéry. "

  - Ano pokud se bavime jestli neobsadime Slovensko nebo Madary nebo naopak tak ano i ty Gripeny stači ale je to fantasy. Pokud pomineme politicke veci tak čiste vojensky ani my ani zmiňovane staty nemaji sanci obsadit a udžet cizi uzemi v součastnem počtu armady. D1 je nejlepši obrana. Nepřitel neprojede :)


  "Pokud z Čáslavi přeletí šest Gripenů na Ruzyň a osum třeba do Hradce, Budějic nebo někam jinam, tak to protivník tak jednoduše nezjistí. Není tak jednoduché odhalit odkud operuje tak malá skupina. Ale troufnu si říci, že proti většině sousedů s vyjímkou Polska a Německa by s klidem operovali z domácího letiště.
  "
  - Rusove neumeji dělat pruzkum? Podcenujete Rusy v ziskavani informaci. Jsou v tom dobři. Dobře zachranime 6 stihaček. Znovu se zeptam jsou schopne zadržet nebo njak ztižit operace ruskeho letecva nad uzemim ČR do přiletu posil? Maji schopnost zasahnout balistike střely? Pokud ne mame penize na to abychom tuto schopnost ziskali? Ostuda je kašlat celkovo na armadu ale pokud jasne deklarujem cil budovat zadržovaci taktiku + zazemi tak tim pomužem NATO.


  "Prostě rušit letectvo a nakupovat místo něho fau cvaj nezapadá ani do jednoho scénáře. Jinak ale ano výkonné dělostřelectvo a raketové vojsko se hodí. Jakákoli válka u nás je ale pravděpodobnou prohrou rozumu a supersoniky využijete i v míru. Rezignovat na ochranu vlastního vzdušného prostoru je trochu ostuda, i když souhlas se Skeletem - navýšení našich letadel a například operace šesti kousků od vás by mohlo být řešením. Chcete to ale platit a přitom to nemít?"

  - Ja nejsem Slovak a nejsem ani Čech. Žiju v Čechach a mam Česke občanstvi tak že mi primarne jde o ČR i když pochazim z vychodniho bloku. Ne nejsem v žoldu Ruska a ano v připade konfliku bych stal na strane ČR i proti zemi sveho puvodu. (pro rejpaly). Komplet rušit letectvo je samozřejne je blbost. To co ja řikam je nelit penize do letectva ale do PVO a až pak do stuhaček. Vetšinu zahraničnich misi si myslim by dokazali alcy odlitat protože tam bude PVO a letectvo potlačeno velkyma hračema.

  P.S: fau cvaj? to trošku dehonestuje naši diskuzi ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:41 21.10.2017

  ...jo a minimálně půlka Gripenů na údržbě nebývá. Navíc to letadlo má spolu s Alkou údajně nejlepší "sortie rate" široko daleko.

  Že existuje cca 30 možných záložních letišť fakt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...jo a minimálně půlka Gripenů na údržbě nebývá. Navíc to letadlo má spolu s Alkou údajně nejlepší "sortie rate" široko daleko.

  Že existuje cca 30 možných záložních letišť fakt neznamená, že se musí chránit Kuby a RBS-70.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:24 21.10.2017

  Poutnik

  Pokud někdo s nostalgií vzpomíná na ČSLA a spoustu letadel, kterými disponovala, je dobré si připomenout, že nejpozději třetí den konfliktu by naše letiště byla plná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik

  Pokud někdo s nostalgií vzpomíná na ČSLA a spoustu letadel, kterými disponovala, je dobré si připomenout, že nejpozději třetí den konfliktu by naše letiště byla plná letek sovětů s jejich výkonnými typy jako MiG-29, Su-27, Su-24....
  Ani tenkrát by naše letectvo dlouho samo nevzdorovalo spojeným silám NATO.

  Proč tedy nečteš co jsem napsal? Pokud se bavíme o konfliktu s Ruskem, určitě bychom nevzdorovali se 14ti supersoniky. Věř tomu, že letadel NATO by byla plná Čáslav, Náměšť, ale klidně i Pardubice, Hradec, Ruzyň, Brno, Mošnov atd. Do pár hodin by ta letiště měla deštník z Patriotů. Infrastruktura je potřeba v celé hloubce území. Nevíme, kde by byla fronta. Může se dostat kamkoli.

  Na to,že by si tu pak Rusové mohli dělat co chtějí bych si opravdu nevsadil.

  Pokud se budeme bavit o lokálním konfliktu, kdy nám jakože nikdo nepomůže, tak nějaký menší PVO existuje, ale je v plánu ho dál rozvíjet. Souběžně s letectvem. Stejně tak je v plánu rozvíjet mixéry.

  Pokud z Čáslavi přeletí šest Gripenů na Ruzyň a osum třeba do Hradce, Budějic nebo někam jinam, tak to protivník tak jednoduše nezjistí. Není tak jednoduché odhalit odkud operuje tak malá skupina. Ale troufnu si říci, že proti většině sousedů s vyjímkou Polska a Německa by s klidem operovali z domácího letiště.

  Prostě rušit letectvo a nakupovat místo něho fau cvaj nezapadá ani do jednoho scénáře. Jinak ale ano výkonné dělostřelectvo a raketové vojsko se hodí. Jakákoli válka u nás je ale pravděpodobnou prohrou rozumu a supersoniky využijete i v míru. Rezignovat na ochranu vlastního vzdušného prostoru je trochu ostuda, i když souhlas se Skeletem - navýšení našich letadel a například operace šesti kousků od vás by mohlo být řešením. Chcete to ale platit a přitom to nemít?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:01 21.10.2017

  Války např. v Iráku, Srbsku a UA ukázaly, že letectvo obránce není stěžejní obranný faktor. Proto je velká otázka, jestli stát, který za svou existenci nikdy neměl kladnou bilanci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Války např. v Iráku, Srbsku a UA ukázaly, že letectvo obránce není stěžejní obranný faktor. Proto je velká otázka, jestli stát, který za svou existenci nikdy neměl kladnou bilanci rozpočtu, má obrovské podfinancování školství, zdravotnictví, vědy, dopravní infrastruktury, ale i samotné armády, má investovat právě do stíhaček v počtu a kvalitě vyšší než by sloužilo airpolicingu. I ten by zřejmě zajistily stávající Mig-29 ještě nějakých 10let a cena servisních nákladů by byla (asi) nižší než i nejlevnější varianta nákupu FA-50. Mig-29AS jsou staré asi 20let, není zrovna ekonomické je vyřazovat před ukončením životnosti. Stroj co přišel do muzea Kbely, má nalétáno pouhých 237hodin. To je prostě šílené mrhání penězi poplatníků.
  O službu v OS SR je minimální zájem, do záloh se za rok přihlásilo 30 lidí, chybí veškerá pozemní technika, ale fantazíruje se o těch nejdražších stíhacích strojích. Prioritou nechť je pozemní technika, účinné PTŘS a PLŘS (samozřejmě nesovětské licence).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:39 21.10.2017

  Poutnik:
  O tom, že by Rusko dalo Ukrajinu "do kapsy" bolo možné špekulovať niekedy v 2014/2015. Dnes, na konci roka 2017, je už vcelku jasne, že niečo také je mimo možností Ruska, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik:
  O tom, že by Rusko dalo Ukrajinu "do kapsy" bolo možné špekulovať niekedy v 2014/2015. Dnes, na konci roka 2017, je už vcelku jasne, že niečo také je mimo možností Ruska, vzhľadom na to, koľko síl a prostriedkov by viazala taká operácia a hlavne s akými stratami by bola spojená. NATO by úplne stačilo dodávať do UK ďalšie a ďalšie zbrane, tak ako to robí Rusko v Donbase, a chrúmajúc chipsy sledovať, ako Rusi umierajú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  07:18 21.10.2017

  Logik:
  "- Od Čáslavi do Ruska je 1200km. Nejsme přímo na frontové linii - i Hitlerovi v operaci Barbarosa trvalo slušnou dobu, než překročil Ukrajinu. "

  - Až pujde o konflikt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  "- Od Čáslavi do Ruska je 1200km. Nejsme přímo na frontové linii - i Hitlerovi v operaci Barbarosa trvalo slušnou dobu, než překročil Ukrajinu. "

  - Až pujde o konflikt NATO vs Rusko tak Rusove uz budou mit ukrajinu v kapse a jak dlouho potom myslite ze budu Rusku trvat dostat se na Slovensko? Myslite že když Rusko otevřene nebo přes politicky převrat znova ovladne UK pujde NATO do valky s Ruskem kuli tomu? Jestli ne tak mame letectvo RF přimo pod nosem.

  "- Rakety zem-zem schopné zasáhnout letiště nepřítele: to jako balistické rakety středního doletu? Kolik jich máme mít, aby překonaly PVO nepřítele? "

  Tak že při utoku na nich je je třeba počitat spis s PVO než s letadlama co jim ochrani zakladny? :)

  Kolik myslite že dokažem nakoupit a udržet PVO za cenu nadzvukoveho letectva nebo lepe za cenu tech 14 Gripenu? Jaky je dosah klouzavych pum? Jaky je dosah PVO?

  Proste rozsekaji nas ale otazka je jestli nas rozsekaji za 1 den se 14-ti stihačkami jejichž pulka musi byt v udržbe nebo dejme tomu za 2 - 3 dny (berte dny jako vyplod fantazie) než se prokoušou PVO. Nikdy jsem neřikal že dokažeme vlastnimi silami držet je dlouhou dobu mimo.

  Luky. Když chcete chranit infrastrukturu letišt tak potřebujete prave kvalitne vicevrstve PVO. Rekneme že budete tu mit 30 letišt. Važne 14 gripenu z čehož min pulka je na udržbe stihne je ochranit? Leda tak kdyby Polsko poslalo sem ochranu ale Polsko je velke tak že sami budou potřebovat stihačky pro svoje potřeby. Sem je neumisti a než doleti tak je PVO je schopna rychlej vystřelit raketu.

  Mixery jsou dobry proti pozemnim cilum a to musi byt vzduch čisty aby mohli litat tak že realne nezvletnou nebo pouze jednou.

  Znova řikam souhlas nemame rezignovat na letectvo. To co řikam je ze dovyzbrojeni PVO a vytvořeni kvalitni site PVO ma mnohem větši prioritu než stihačky.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  02:05 21.10.2017

  Sgt Murphy:
  - ten clanok som cital ked ho sem dali, co to s tym ma? ved by boli u nas

  nase stihacky budu poskytovat CAS v akom konflikte? to co spominate vy, rychlo aby sa tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy:
  - ten clanok som cital ked ho sem dali, co to s tym ma? ved by boli u nas

  nase stihacky budu poskytovat CAS v akom konflikte? to co spominate vy, rychlo aby sa tam dostalo lietadlo SR na podporu, to chcem vidiet ten scenár kedy sa to stane a aka je pravdepodobnost......nie su lepsie na to investovane peniaze do delostrelectva? V hybridnom konflikte na ukrajine pokial viem letectvo bolo uzemnene

  a tak dalej by som mohol pokracovat, len sa mi uz nechce lebo vidim ze uz hovorite od veci.
  podstata je ta, ze mame urcity obnos penazi v case na armadu, stihacie letectvo si zoberie obrovske percento tejto ciastky. Nijaky realny scenar co sa nam moze stat v ktorom letectvo SR bude hrat adekvatnu ulohu za to obrovske percento, ktore si uchmatne mi nesedi, proste keby ti peniaze isli inam do armady tak nam to prinesie vacsi prinos v scenaroch na ktore sa mame pripravit.

  to ze tu budujeme kolektivnu letecku podporu a ked do nej neprispejeme sa mi tiez nezda, teraz do nej uz 10 rokov tiez nijak realne neprispievame, takze v podstate to co tu pisali, ze o co vsetko prideme atd, tak teraz to tiez nemame, a uz som ticho teda lebo sa nevyznam :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:42 20.10.2017

  Nie wiem - wiem tylko jedno - gdy kupowaliśmy 48 F-16 także nie mieliśmy pieniędzy, a sam kontrakt był ogromny. - kosztował nas więcej niż cały budżet !
  Wielu mówiło "nie stać ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie wiem - wiem tylko jedno - gdy kupowaliśmy 48 F-16 także nie mieliśmy pieniędzy, a sam kontrakt był ogromny. - kosztował nas więcej niż cały budżet !
  Wielu mówiło "nie stać nas"

  I daliśmy radę...
  Wiadomo potrzeby OSSR są duże a pieniądze niewielkie...
  Ale są rzeczy kluczowe i mniej ważne.
  Piechota może mieć BVP-2 - wystarczy, że wozy będą miały nowoczesną łączność, termowizje a piechota dostanie broń przeciwpancerną...

  Ale nie ma alternatywy dla myśliwców..... Myślę że 2 miliardy USD (to realna kwota na zakup kilkunastu nowych maszyn + zakup uzbrojenia i modernizacje infrastruktury) jest do zorganizowania - trzeba negocjować kredyt (jest to realne bo na rynku nie ma dużego popytu na myśliwce) .

  Na przykład
  Jeszcze niedawno boeing chciał zamknąć linie produkcyjną bo nie było klientów na F/A-18

  Inny wątek na przykład Chorwacja także chce kupić myśliwce i Bułgaria...
  Gdyby dało się negocjować razem - to byłby już poważny argument
  Ale to nie jest realne - ambicje polityków + walka lobbystów zniszczy każdy taki pomysł


  Poważny temat to sam kształt ACR i OSSR - moim zdaniem do potrzeb i możliwości Czech i Słowacji bardziej pasuje model fińskiej armii niż model anglo-amerykański...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  21:26 20.10.2017

  NIE. Slovensko žiadne GAZ Tigre nenakúpilo, nenakupuje a nebude nakupovať. Popreli to aj oficiálne na MO. Je to Ruský HOAX, ktorý sa šíri od vtedy, čo slovenská spoločnosť Corvus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NIE. Slovensko žiadne GAZ Tigre nenakúpilo, nenakupuje a nebude nakupovať. Popreli to aj oficiálne na MO. Je to Ruský HOAX, ktorý sa šíri od vtedy, čo slovenská spoločnosť Corvus Slovakia začala ponúkať toto vozidlo na našom trhu a ukázala ho aj na tankových dňoch, Eurosatory aj IDEBe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:15 20.10.2017

  Zdá sa, že Slovensku sa popri nákupe Gipenov alebo F-16 naskytla nová možnosť. India sa sa chce stiahnuť z programu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že Slovensku sa popri nákupe Gipenov alebo F-16 naskytla nová možnosť. India sa sa chce stiahnuť z programu FGFA.
  http://www.leteckymagazin.sk/l...

  Čo takto to dofinancovať za nich a mať svoje lietadlo 5. generácie. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  21:10 20.10.2017

  K tomu dodám: Na AN bol článok rozoberajúci problematiku Air policingu ako napr. České Gripeny (ne)môžu vykonávať air policing nad našim územím, pokiaľ stratíme schopnost vykonávať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu dodám: Na AN bol článok rozoberajúci problematiku Air policingu ako napr. České Gripeny (ne)môžu vykonávať air policing nad našim územím, pokiaľ stratíme schopnost vykonávať si ho sami. Tak nebuď lenivý a nájdi si ho pokiaľ začneš písať bludy o tom, ako si ho jednoducho "objednáme"

  Ďalej si naštuduj čo je to Combat radius, čo udáva a pozri do mapy a atlasu lietadiel, aký ho má napr. plne vyzbrojená F-16 a prečo stíhačky potrebujú možnosť tankovania za letu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  20:53 20.10.2017

  K bodu 1:
  Opakujem, pokiaľ vypukne konflikt, bude treba všetky zložky armády, nie len pozemné sily alebo PVO. Teda aj letectvo. Nemôžme sa stále spoliehať na USAF. Ako sa tu už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K bodu 1:
  Opakujem, pokiaľ vypukne konflikt, bude treba všetky zložky armády, nie len pozemné sily alebo PVO. Teda aj letectvo. Nemôžme sa stále spoliehať na USAF. Ako sa tu už písalo, chceme 14 stíhačiek, Češi majú 14 stíhačiek, Poliaci majú 36 stíhačiek a do budúcna plánujú ďalšie, plus s Maďarskými 11 strojmi sú to už slušné počty. Ďalej by na našom území operovali s našimi aj stíhačky z USAF, RAF, Armée de l'air a Luftwaffe. O tom je členstvo v NATO, každý pridá niečo a to niečo tvorí sily NATO. Prispieť letectvom môžme aj my, nie len ukazovať na ostatných a byť neustále ako chudý príbuzný.

  K bodu 2:
  Nie, alternatíva k nadzvukovému letectvu neexistuje, blízku leteckú podporu je potrebné vykonať v čo najkratšom čase, pri ktorom stíhačky presahujú rýchlosť zvuku, prípadne hliadkujú nad záujmovou oblasťou a nesú kvantum munície. Lacnejšia alternatíva k F-16 alebo Gripenu teda nieje. FA-50 nie je alternatíva. To je rozdiel ako medzi útočnou puškou a vzduchovkou.

  K bodu 3:

  Pri konflikte vysokej intenzity v našich končinách, spolu s leteckými silami ostatných štátov NATO. Či už z našich leteckých základní, alebo našich spojencov. Taktiež z týchto základní podnikať bombardovacie misie do hĺbky nepriateľského územia a na blízku leteckú podporu pozemným vojskám.

  PVO môžme modernizovať na druhotnú obranu dôležitej infraštruktúry (diaľničné mosty, železnice, priehrady, továrne, jadrové elektrárne, veľké mestá, letiská, vojenské základne a sklady munície). Ale letectvo ním nenahradíš.

  Vidím že nepochádzaš z vojenského prostredia a nemáš ani páru o tom čo píšeš. Aj v ďaka ľuďom ako ty dnes vyzerajú naše ozbrojené sily ako rozkradnutý polovojenský zbor určený na hasenie požiarov a pomoc pri povodniach. Preto nejdem ďalej diskutovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • cirdo
  20:38 20.10.2017

  To o ruskych dodavkach Tigrov na Slovensko je nejaky najnovsi hoax. Mozno nejaka polopravda. Pretoze je dost mozne ze ich na Slovensko predali, ale skor nejakej sukromnej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To o ruskych dodavkach Tigrov na Slovensko je nejaky najnovsi hoax. Mozno nejaka polopravda. Pretoze je dost mozne ze ich na Slovensko predali, ale skor nejakej sukromnej zbrojarskej firme na predvadzanie a predaj. Napr Corvus Slovakia ho ma v ponuke http://www.corvusarmy.sk/...

  https://www.omediach.com/hoaxy...

  V clanku su vyjadrenia z MV a MO ktore popieraju nakup Tigra, tak neviem kto tu co priznal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:17 20.10.2017

  Poutnik napsal:
  "Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam rozptylit tech par Gripenu tady se moc rozptylit neda a v připade utoku tak tech par vzlitnou a umřou nebo jako Sadam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik napsal:
  "Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam rozptylit tech par Gripenu tady se moc rozptylit neda a v připade utoku tak tech par vzlitnou a umřou nebo jako Sadam do konce valky se schovaji do garaže :)"

  Před víc jak deseti lety jsem vymodeloval Evropu do špičkovýho leteckýho simulátoru - jen v ČR jsem umístil skoro 30 letišť s betonovou/asfaltovou dráhou. Každé ČSLA letiště mělo své záložní, pak jsou i větší civilní. V okolních státech jich taky nebylo málo...
  Někdo může říci, že to chátrá - ale máme ženisty a válka většinou nevypukne přes noc. Navíc je tu dost udržovaných civilních letišť a armáda také neprovozuje jen Čáslav. Je kam se rozptýlit. Oba naše zmíněné typy letadel patří k těm méně náročným.

  Pokud se ale bavíme o akci NATO, tak pro ně je podstatné, že je tu letištní infrastruktura. Je pravda, že nám vytýkali, že je toho na tak malou zemi až moc (stačili by jim tak dvě).
  V Čáslavi se technici například cvičí na F-16, v Náměšti je myslím taky nějaký reciproční typ - to znamená, že je i v zahraničí základna seznámená s Gripenem a Alkou (nemyslím Švédsko).

  Pokud pak chcete mermomocí řešit válku s Ruskem, tak pro stovky letadel NATO se hodí základny blíž frontě. Krz republiku to naloženýmu stroji trvá půl hodiny...

  Mixéry jsem zmínil jako podpůrné typy. I letadlovka má svý SAR atd. A mimochodem AČR počítá i s PVO....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:07 20.10.2017

  matros.z.pl:
  Informácia s tým jedným Tigrom korešponduje s tým, čo tu písal niko, že MO priznalo. Ale nie je tam nič o tom, voči čomu som namietal, a teda, že by to išlo pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  matros.z.pl:
  Informácia s tým jedným Tigrom korešponduje s tým, čo tu písal niko, že MO priznalo. Ale nie je tam nič o tom, voči čomu som namietal, a teda, že by to išlo pre políciu.

  Ha, zdá sa, že si Rusi robia zálusk na náš tender na 4x4. :-D Rovnako ako Mig pri stíhačkách, ani UAZ nebude mať reálnu šancu uspieť. A tí naši "experti" na čo oslovujú niekoho, o kom vedia, že je to aj tak politicky nepriechodné. Príde mi to voči Rusom trocha neférové, takto ich doťahovať, iba aby mali o jenu ponuku viac....
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  19:53 20.10.2017

  Sgt Murphy:

  "Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy:

  "Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí alebo pôsobiť ako súčasť multinárodnej jednotky v našich končinách pri hypotetickom konflikte."
  - možu sa zapojit, ale to sa mozu aj ine casti armady, nemusia to byt stihacky

  "Nie, Patrioty ani S300 nie sú na blízku vzdušnú podporu špeciálnych síl a výsadkových jednotiek"
  - musi mat armada SR na to nadzvukove stihacky? nie je lacnejsia alternativa?

  "nie nedá sa s nimi vybojovať vzdušná nadvláda"
  - pri akom konflikte SR bude vybojovavat vzdusnu nadvladu?

  atd by som mohol pokracovat, nesedia mi tie argumenty co ste uviedli na specificke podmienky SR

  jedine air policing, to si mozme ovela lacnejsie objednat, podpora pri asymetrickom konflikte na SR sa tiez da vyriesit lacnejsie ako F16

  - jediny argument co mi zatial pripada racionalny je ta kolektivna obrana ked nas napadne Rus a na to sa spoliehat ako historia ukazala je naivne

  podla mna by tie prachy mali by smerovane inam co by malo pre nasu obranu vacsi vyznam
  Skrýt celý příspěvek

 • matros.z.pl
  19:22 20.10.2017

  PavolR - sice copy zo sputniku,ale zachytil som to aj inde :

  Slovensko plánuje pravidelný nákup ruských obrněných vozidel Tygr, nyní probíhají jednání o dodávkách, sdělil v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - sice copy zo sputniku,ale zachytil som to aj inde :

  Slovensko plánuje pravidelný nákup ruských obrněných vozidel Tygr, nyní probíhají jednání o dodávkách, sdělil v pondělí RIA Novosti na výstavě zbraní BIDEC 2017 v Bahrajnu náměstek ředitele zahraničně-ekonomického oddělení Vojensko-průmyslové společnosti Denis Trifonov.

  Generální ředitel této společnosti Alexandr Krasovickij řekl předtím RIA Novosti, že Slovensko koupilo jedno auto Tygr a projevilo zájem o další. Stalo se tak jedinou zemí NATO, která má toto ruské auto.

  Opancéřovaný automobil Tigr
  © Sputnik/ Sergey Mamontov
  Slovensko chce koupit víc ruských obrněných aut Tygr
  „Se Slovenskem pracujeme, jsou v tom také politické problémy. Letos tam dodávky neplánujeme, ale v příštím roce čekáme, že se otázka vyčlenění rozpočtových prostředků na tuto smlouvu bude vyřešena. Jde o pravidelné dodávky aut," řekl Trifonov.

  Obrněná vozidla Tygr patří do rodiny ruských víceúčelových terénních aut. Je určeno na dopravu lidí a různých nákladů po silnicích a bezcestím a také na montáž různých zařízení. V závislosti na modifikaci je Tygr s to dopravit 6-10 lidí včetně řidiče anebo 1,2 tuny nákladu.

  Co sa tyka MIgov,musis sam vidiet,ze informacie sa stale menia,no municioe na Migy mame habadej.Navyse pri aktivite SNS-ky a hranola smerom k Rusklu by som si isty nebol,ze sa nutne dodrzi "europske riesenie" ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:19 20.10.2017

  Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí alebo pôsobiť ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí alebo pôsobiť ako súčasť multinárodnej jednotky v našich končinách pri hypotetickom konflikte.

  Nie, Patrioty ani S300 nie sú na blízku vzdušnú podporu špeciálnych síl a výsadkových jednotiek, nie nedá sa s nimi vybojovať vzdušná nadvláda, nie nedajú sa s nimi bombardovať nepriateľské jednotky ani v symetrickom ani asymetrickom konflikte, nie nedajú sa s nimi zničiť dôležité dopravné uzly, nie nedá sa s nimi podnikať nálety na zásobovanie protivníka, nie nedá sa s nimi robiť air policing v čase mieru.

  Marecino, naštuduj si úlohy protivzdušnej obrany. Tvoje príspevky nedávajú zmysel.

  Nehovorím, že peniaze nebude treba naliať aj do našej zastaralej, takmer neexistujúcej PVO. V čase vojny sú potrebné ale oboje zložky. Naša armáda sa nemôže zrieknuť jedného alebo druhého. To by sme to potom mohli komplet zabaliť.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:12 20.10.2017

  niko (09:03):
  Práve hovorili v správach RTV, že MO trvá na svojich pôvodných predstavách, bez ohľadu na tú súkromnú spoločnosť v Košiciach.

  logik: Ale však jasné, jasné.

  niko (09:03):
  Práve hovorili v správach RTV, že MO trvá na svojich pôvodných predstavách, bez ohľadu na tú súkromnú spoločnosť v Košiciach.

  logik: Ale však jasné, jasné.

 • logik
  18:57 20.10.2017

  PavolR: Orbán je příklad. Klidně to může bejt třeba Polsko, nebo se něco zvrtne na Ukrajině. Navíc to, že se dá armáda dostat z kytek do velmi nebezpečného stavu bylo vidět v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Orbán je příklad. Klidně to může bejt třeba Polsko, nebo se něco zvrtne na Ukrajině. Navíc to, že se dá armáda dostat z kytek do velmi nebezpečného stavu bylo vidět v historii už X krát.
  Koncepce armády se nedělá na pět let dopředu, a kdoví, co pak bude...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:54 20.10.2017

  logik:
  Orbána sa nateraz báť nemusíte - maďarskej vlastibrane chýba do tabuľkových počtov 6-8 tisíc vojakov, poddôstojníkov a dôstojníkov. Ešte aj povodeň na Dunaji zvládajú s iba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  Orbána sa nateraz báť nemusíte - maďarskej vlastibrane chýba do tabuľkových počtov 6-8 tisíc vojakov, poddôstojníkov a dôstojníkov. Ešte aj povodeň na Dunaji zvládajú s iba maximálnym vypätím síl ...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:27 20.10.2017

  macerino:
  1) ano, pokud by byl útok takto zdrcující, tak zachráníme 4 stíhačky. S PVO bychom nezachránili nic. Ale varianta, že takovej útok vůbec nastane? A že půjde z celého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  macerino:
  1) ano, pokud by byl útok takto zdrcující, tak zachráníme 4 stíhačky. S PVO bychom nezachránili nic. Ale varianta, že takovej útok vůbec nastane? A že půjde z celého NATO zrovna na nás? Ono To NATO zas tak malé není....

  2) Daleko pravděpodobnější bude nějakej lokální omezenej konflikt na hranicích NATO nebo třeba na Ukrajině. Krásně si dovedu představit něco alá Donbas v Pobaltí (s tím, že Rusko se bude zas tvářit já nic, já muzikant). Od armád NATO to pak bude vyžadovat schopnost rychlé reakce.
  Defakto právě takovýto scénář nenastane PRÁVĚ, pokud budou naše armády natolik schopné, že Rusko (popř. jiný agresor) bude vidět, že jsme schopni zasáhnout. Jakej asi signál v tomto směru vyšleme, pokud budeme rezignovat na letectvo?

  3) pokud chceme řešit pro náš stát jinde, než na našem území (např. migranty), potřebujeme mobilní síly. Opět to je letectvo, které je schopno takovýchto akcí, a nikoli PVO. S PVO musíme čekat, až problém přijde k nám. A to už je často pozdě.

  4) Samozřejmě, že můžeme se tvářit, že armádu máme čistě jen na obranu vlastního území, že nikdy nikomu nepomůžem, nebudeme se podílet na obraně vnějších hranic NATO atd.... Nedivme se pak ale, až nikdo nepomůže nám....

  5) a samozřejmě to, že se tu dlouho nebojovalo neznamená, že tu nemůže být lokální konflikt. Orbánovi rupne v bedně a.....
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  18:25 20.10.2017

  niko: to ale nie je argument ci su tie peniaze do letectva dobre investovane aby im pomohli co najefektivnejsie obranit svoju krajinu pred potencialnym neprijatelom a kazdy stat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: to ale nie je argument ci su tie peniaze do letectva dobre investovane aby im pomohli co najefektivnejsie obranit svoju krajinu pred potencialnym neprijatelom a kazdy stat vychadza pri tejto otazke z inych geopolitickych podmiednok. Ked je ina alternativa ktora obrane SR pomoze viac preco by sme z nejakeho pocitu hrdosti a prestize mali financovat letectvo, ked je ina lepsia alternativa......(to je reakcia iba na argumentaciu vaseho prispevku)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:14 20.10.2017

  AČR měla letuschopnost tuším na 80%. A jinak mám pro tebe překvapení. Ono je vše přizpůsobené pro kolektivní obranu. Ten spolek se jmenuje NATO.
  Obecně .. i já bych měl problém se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AČR měla letuschopnost tuším na 80%. A jinak mám pro tebe překvapení. Ono je vše přizpůsobené pro kolektivní obranu. Ten spolek se jmenuje NATO.
  Obecně .. i já bych měl problém se postavit za Slovensko, protože to na obranu kašle ještě víc, než my. Proč do Vaší obrany lít naše peníze a krev, když na to dlabete? A stejný pohled mají světe div se i jiné státy, i ona výzva Trumpa není o ničem jiném, než o tomto. Pokud chcete chránit, a nic nekupovat, tak za tu ochranu pěkně plaťte, pro nás to bude výhodné (nebo proto kdo Vám bude chránit vzdušný prostor).
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  18:12 20.10.2017

  Kontrola našeho vzdušného priestoru nemoze byt otázkou, ci nam to za tie peniaze stoji. Je to nasa psia povinnost zabezpecit vlastny vzdusny priestor. Denne nad Slovenskom preleti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kontrola našeho vzdušného priestoru nemoze byt otázkou, ci nam to za tie peniaze stoji. Je to nasa psia povinnost zabezpecit vlastny vzdusny priestor. Denne nad Slovenskom preleti 1200 lietadiel v ktorych sedi 100 az 150 tis. ludi. Mozeme tuto službu samozrejme objednat povedzme v Cechach, no fakt by sme sporili na spravnej veci ? Ved krajiny s cca. polovičnym, alebo vyrazne nizsim HDP (Srbsko, Bulharsko, Chorvacko, atd. ...) to financne zvladaju, tak preco nie Slovensko ?
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  17:48 20.10.2017

  skelet - bojujte nad nami vy, my vas budeme kryt zo spodu a chranit si horske priesmyky :D
  - kolko ich realne bude schopnych lietat? tak 60% nie? :)
  - ale ano, ak sa bavime ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet - bojujte nad nami vy, my vas budeme kryt zo spodu a chranit si horske priesmyky :D
  - kolko ich realne bude schopnych lietat? tak 60% nie? :)
  - ale ano, ak sa bavime ze vsetko prisposbime na kolektivnu obranu tak ok, ked je iste ze sa za nas vsetci postavia tak kupujme co sa preto hodi

  PavoIR - co to znamena kontrola nad vzdusnym priestorom presne? stoji nam to za tie peniaze v horizonte 20 rokov?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:39 20.10.2017

  Marecino: náš protivník je každý, kdo není náš spojenec. Jinak trochu zapomínáte započítávat Polsko, takže ty počty jsou pak 14 (ČR) + 13 (MR) + 12 (SR) + 67 (PR), což je v součtu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marecino: náš protivník je každý, kdo není náš spojenec. Jinak trochu zapomínáte započítávat Polsko, takže ty počty jsou pak 14 (ČR) + 13 (MR) + 12 (SR) + 67 (PR), což je v součtu 106 moderních bojových letounů. A to je už dost solidní síla. Navíc, když máš za prdelí USAFE a Luftwaffe.

  Jinak já jsem pro, abychom dělali Slovákům air policing. Zacvakají nám výcvikové hodiny a naše letectvo bude mít objektivní důvody o rozšíření flotily o 4stroje (které nám zacvaká Slovensko). Pro AČR je to dobrý kšeft :)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:38 20.10.2017

  marecino:
  Pre nepriateľa je najhoršie, že sme vo vojenskej aliancii s viacerými nukleárnymi mocnosťami. :-p Takže tu stojí otázka, či chceme, alebo nechceme mať kontrolu nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marecino:
  Pre nepriateľa je najhoršie, že sme vo vojenskej aliancii s viacerými nukleárnymi mocnosťami. :-p Takže tu stojí otázka, či chceme, alebo nechceme mať kontrolu nad svojim vzdušným priestorom (tú nám akékoľvek PVO nezabezpečí).
  S Pobaltím to nie je tak, že by nemali nadzvukové letectvo z vlastnej vôle, tam tuším ide o nejaké zmluvy s Ruskom, že to letectvo mať nebudú. Neviem ako Island, ale napríklad Slovínsko istý čas zvažovalo kúpu Gripenov.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  17:33 20.10.2017

  Logik: asi viem co chcete povedat, ked budeme mat koncepciu obrany SR aku mame teraz, ze cela je zalozena na tom, ze budeme vzdy bojovat NATO vs niekto, jeden za vsetkych a vsetci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: asi viem co chcete povedat, ked budeme mat koncepciu obrany SR aku mame teraz, ze cela je zalozena na tom, ze budeme vzdy bojovat NATO vs niekto, jeden za vsetkych a vsetci za jedneho tak budiš, ked im nasich par lietadiel zapadne do nejakej taktiky obrany ktoru som tu este nepocul tak nech to kupia, ten priklad co hovorim ja zas o tom, ze prve pozerat na svoje uzemie a az potom sa spoliehat na NATO, ale to je zase debata zasa o inom :)
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  17:27 20.10.2017

  logic:
  - takze letectvo nam pomoze v tom ze moze uniknut... takze zachranime 4 stihacky ktore odletia do nemecka :)
  - a na slovinsko a pobaltie tak uz pozeraju? ze rezignovali na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logic:
  - takze letectvo nam pomoze v tom ze moze uniknut... takze zachranime 4 stihacky ktore odletia do nemecka :)
  - a na slovinsko a pobaltie tak uz pozeraju? ze rezignovali na svoju obranu?
  - otazka ale nestoji ze kolko budeme pouzivat PVO, ale co bude pre nepriatela horsie, 10 stihaciek alebo tie peniaze zo stihaciek dane do PVO?
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  17:20 20.10.2017

  PavoIR: to mate urcite pravdu, preto by sme to mali riesit presne tak ako oni :) ja sa realne pytam co nam viac pomoze zvysit naklady nepriatela pri vojenskom konflikte so ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavoIR: to mate urcite pravdu, preto by sme to mali riesit presne tak ako oni :) ja sa realne pytam co nam viac pomoze zvysit naklady nepriatela pri vojenskom konflikte so Slovenskom......ak kupujeme stihacky kvoli tomu ze si myslime ze konflikt nebude tak budiš, kupme ich. Ci nebolo lajcnejsie niekoho si za to platit ako to robi Slovinsko? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:14 20.10.2017

  PVO schováme leda tak, že ji nebudem používat. Pokud ji budem používat, tak ji dlouho mít nebudem.

  A jinak jo, sami proti RF kupodivu nemáme šanci, ať vrazíme peníze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PVO schováme leda tak, že ji nebudem používat. Pokud ji budem používat, tak ji dlouho mít nebudem.

  A jinak jo, sami proti RF kupodivu nemáme šanci, ať vrazíme peníze kamkoli.
  Letectvo ale jako nejmobilnější složka armády má největší šanci se zapojit do kolektivní obrany, popř. (v případě boje na našem území) předtím ještě uniknout. Navíc z mezinárodnězahraničního pohledu se všichni budou koukat na zem bez letectva jako na zem, která rezignovala na svoji obranu a nechá se bránit ostatníma.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:06 20.10.2017

  Tak ako platí, že zo vzduchu nie je možné obsadiť žiadne územie a musia tam nakoniec aj tak nabehnúť pozemné sily, platí aj naopak, že zo zeme nie je možné ovládať vzdušný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ako platí, že zo vzduchu nie je možné obsadiť žiadne územie a musia tam nakoniec aj tak nabehnúť pozemné sily, platí aj naopak, že zo zeme nie je možné ovládať vzdušný priestor, niečo v tom vzdušnom priestore musí byť fyzicky prítomné.
  PVO znamená protivzdušná obrana. Obrana, nie ovládanie. PVO je nesporne užitočné, ale existuje celá paleta úloh (a v čase mieru sa riešia hlavne tie), ktoré je schopné vykonávať iba nadzvukové letectvo. preto do Pobaltia alebo na Island nestačí poslať hromadu Patritov, ale musia tam rotovať jednotliví členovia nato so svojimi lietadlami.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  16:45 20.10.2017

  Logik: tak potom nemame sancu ani tak ani tak :) ide o to pri ktoroej alternative to bude mat nepriatel viac nakladne nie? kolko idu dat na letectvo v casovom useku tak 20 rokov? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: tak potom nemame sancu ani tak ani tak :) ide o to pri ktoroej alternative to bude mat nepriatel viac nakladne nie? kolko idu dat na letectvo v casovom useku tak 20 rokov? nech to radsej davaju do PVO.
  PVO sa da lahsie skryt v terene a pri dobrej taktike s nim bude musiet proste nepriatel ratat a o to to bude mat tazsie. Alebo to teda bude mat tazsie ked tam bude nasich 10 F16? neviem, ked ano tak potom nech ich mame :)
  tie rakety zem-zem boli len taka moja predstava, nemuseli by dosiahnut do ruska, stacili by aby nemohol si nepriatel v nasej blizkosti postavit vrtulnikovu alebo letecku zakladnu, neviem ovsem ake su moznosti takychto rakiet a ako su drahe a ci to nereguluju nejake zmluvy....to bola len uvaha :) mozno mi to niekto vysvetli ze to je blud
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:27 20.10.2017

  marecino, poutnik:
  - Od Čáslavi do Ruska je 1200km. Nejsme přímo na frontové linii - i Hitlerovi v operaci Barbarosa trvalo slušnou dobu, než překročil Ukrajinu.

  - Rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marecino, poutnik:
  - Od Čáslavi do Ruska je 1200km. Nejsme přímo na frontové linii - i Hitlerovi v operaci Barbarosa trvalo slušnou dobu, než překročil Ukrajinu.

  - Rakety zem-zem schopné zasáhnout letiště nepřítele: to jako balistické rakety středního doletu? Kolik jich máme mít, aby překonaly PVO nepřítele?

  - ad "Bude potřebovat čas na potlačeni pvo nepřitele. Přesne takhle postupuje USAF pri každe kampani.": kolik těch PVO budeme mít? Pokud se bavíme o PVO proti letectvu, tedy PVO s dosahem 10km a výš? A kolik jich budem schopni koncentrovat tak, aby se byly schopni ubránit pár desítkám klouzavých pum na ně poslaných?
  Představa, že moderní PVO bude schopné odolávat modernímu letectvu je IMHO lichá.

  Představa, že pro vojenského protivníka síly RF budeme schopni vlastními silami nějak zdržet je mimo.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  16:23 20.10.2017

  logik: tak som to nemyslel :) .....v podstate si myslim, ze pri akomkolvek scenare je nam stihacie letectvo na nic a nepriatel by mal ovela vacsie náklady na znicenie kvalitnej PVO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: tak som to nemyslel :) .....v podstate si myslim, ze pri akomkolvek scenare je nam stihacie letectvo na nic a nepriatel by mal ovela vacsie náklady na znicenie kvalitnej PVO ako s nasim stihacim letectvom, keby mame oboje tak by bolo super, co ale nikdy mat nebudeme. Tak preco ideme kupovat stihacie letectvo, radsej nech kupia kratke, stredne pvo, vela municie, kvaltny vycvik a zmodernizuju S300 a da nam to ovela viac
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  16:04 20.10.2017

  luky: nie, neberem Vas ako rusofila, relane som chcel pocut hrozbu na ktoru sa armada zbroji....ak je to rusko (nehovorim o Jadrovom utoku), rozptylenie nepomoze ako hovori ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: nie, neberem Vas ako rusofila, relane som chcel pocut hrozbu na ktoru sa armada zbroji....ak je to rusko (nehovorim o Jadrovom utoku), rozptylenie nepomoze ako hovori Poutnik, znicia nam vsetky letiska hned, skorej pomoze velmi dobra PVO(dobre financovana) vyuzivajuca nas teren. Teraz sa bavime o obrane vzduchu aby bolo jasne. A pomohli by nam rakety zem zem ktore by zasiahli najblizsie letiska protivnika. Ak sa bavime o konflikte s polskom tak je to presne to iste ako keby bojujeme s ruskom, a ak sa bavime o konflikte s madarskom tak deto, to nema cenu ani vlastne nad tym uvazovat :) keby narobime problem rusom a poliakom tak madarom potom 100 krat vacsi
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:49 20.10.2017

  logik: Fontova linie je potažmo zde a na Slovensku. Dovolim se oponovat ze husta sit' kvalitniho PVO da velmi moc. Nepřitel nebude na nas vrhat vlny letadel bez rozmyslu když vi že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Fontova linie je potažmo zde a na Slovensku. Dovolim se oponovat ze husta sit' kvalitniho PVO da velmi moc. Nepřitel nebude na nas vrhat vlny letadel bez rozmyslu když vi že budou težke ztraty. Bude potřebovat čas na potlačeni pvo nepřitele. Přesne takhle postupuje USAF pri každe kampani. Tou cestou šlo Rusko. USA delaji vrasky vic PVO Ruska než jejich letadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:40 20.10.2017

  Luky Vaše přispevky čtu rad a myslim že snažite se byt objektivni. Nemam rad děleni světa na USA hodni a Rusko ultimatni zlo.
  Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky Vaše přispevky čtu rad a myslim že snažite se byt objektivni. Nemam rad děleni světa na USA hodni a Rusko ultimatni zlo.
  Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam rozptylit tech par Gripenu tady se moc rozptylit neda a v připade utoku tak tech par vzlitnou a umřou nebo jako Sadam do konce valky se schovaji do garaže :)
  Kde jste nabral 72 letadel? 72 letadek proti SU-27 + mody a Mig-29 plus mody v převyšujicich počtech? Kde jste vzal mixery? Mixery ala Mi-24/35 goodbye baby a Mi-8 s laufovanum rotačakem nepovažuju za bojovy mixer. P.S. Mixer opravdu se nemuže postavit letadlu když vynechame alcu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:39 20.10.2017

  Slovensko ide kupovať F-35 a vozidlá Gaz Tiger, ktoré už vlastne aj máme vo výzbroji... čo sa ja nedozviem z tejto diskusie. Vy ste dobre mimo.

  Dúfam, že do toho nákupu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko ide kupovať F-35 a vozidlá Gaz Tiger, ktoré už vlastne aj máme vo výzbroji... čo sa ja nedozviem z tejto diskusie. Vy ste dobre mimo.

  Dúfam, že do toho nákupu stíhačiek zarátali aj nákup príslušnej munície, prípadne zameriavacích "podov", aby sme nelietali Vipery len na air-policing s dvoma sidewindermi, ale boli aj reálne využiteľné v prípade konfliktu a naši piloti boli vycvičený používať tieto zbrane.

  Aby to neskončilo ako nákup Blackhawkov, ktoré lietajú bez akejkoľvek ochrany proti protivzdušným raketám, nenesú žiadne zbrane, ani FLIR kamery. Jednoducho Ferrari s výbavou Fabie junior.

  Táto správa o nákupe AMV Patria ma potešila. MO prekvapilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:36 20.10.2017

  poutník:
  - pokud budeme "na frontové linii" velké války, tak nás nezachrání ani PVO, ani stíhačky. Stíhačky ale mohou daleko lépe zdrhnout a tedy pomoci spojencům.

  - pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  poutník:
  - pokud budeme "na frontové linii" velké války, tak nás nezachrání ani PVO, ani stíhačky. Stíhačky ale mohou daleko lépe zdrhnout a tedy pomoci spojencům.

  - pokud nebudeme na frontové linii, stíhačky se na tu frontovou linii mohou dostat daleko lépe, než PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:34 20.10.2017

  marecino: Proti jakému nepříteli je nám armáda? Zrušíme ji?

  Jsou dvě možnosti konfliktu. Lokální (např. proti maďarsku). Tam i těch pár stíhaček bude mít velký význam.
  Anebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marecino: Proti jakému nepříteli je nám armáda? Zrušíme ji?

  Jsou dvě možnosti konfliktu. Lokální (např. proti maďarsku). Tam i těch pár stíhaček bude mít velký význam.
  Anebo globální. Tam ovšem samozřejmě budeme jako součást nějaké koalice. A jestli chceme, aby se na nás ostatní nevykašlali jako na příživníka, tak jim musíme mít co nabídnout. (To samozřejmě neznamená, že se nevykašlou i tak. Ale pokud budem na obranu kašlat, tak se vykašlou zcela určitě).
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:29 20.10.2017

  Luky penize jsou omezene a proto je rozumnejši davat penize do PVO nez do stihače ve smešnych počtech. NA air policing FA-50 by postačilo a L-159 by mohli byt na cvičeni. Có jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky penize jsou omezene a proto je rozumnejši davat penize do PVO nez do stihače ve smešnych počtech. NA air policing FA-50 by postačilo a L-159 by mohli byt na cvičeni. Có jsem si všiml třeba amikum vzdycky dělali vrasky spis mobilni PVO než letadla nepřatel ty jsou schopne celkem rychle vyřadit z boje a celkem rychle. Plne vybavena letište jsou k ničemu když je sundaji v prvni vlne ty letište museji byt chraneni kvalitni pvo a CR by potazmo male staty by se měli zaměrit na to PVO. Čim skutečne male staty mužou přispet k obrane je zpomaleni nepřitele aby velke staty stihli aktivovat a presunou hlavni sily. K tomu PVO se hodi mnohem lip. Stejne u tanku.

  Omlouvam se za off topic.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:27 20.10.2017

  darstyle etc.: T-50 má radar AN/APG-67(v)4 s průměrem cca 500mm. To je opravdu - i pro potřeby modernizace, srovnatelné s gripenem.
  Pro srovnání, F16 má průměr radaru cca 660mm. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darstyle etc.: T-50 má radar AN/APG-67(v)4 s průměrem cca 500mm. To je opravdu - i pro potřeby modernizace, srovnatelné s gripenem.
  Pro srovnání, F16 má průměr radaru cca 660mm.

  Co se týče dosahu, tak i mark III v Gripenu má výkon 1kW, zatímco APG-67 jen cca 0,3kW. Samozřejmě, výkon radaru je jen jedna z X paramterů. I tak bych se ale divil, kdyby opravdu byl radar T-50 srovnatelný s Gripenem mark 3. O mark 4 nemluvě.
  Opět pro srovnání, F16 s Aesa radarem bude mít podle verze radaru 5kW a více.

  Co se týče možné budoucí modernizace, tak teoreticky se do T-50 a Gripenu vejde cca stejná anténa, takže se zdá, že mají stejný modernizační potenciál - dokud člověk nesrovná váhy současných radarů: radar v T-50 váží polovinu, co ten Gripení. Tedy radar z Gripenu pravděpodobně do T-50 zabudovat nepůjde a tedy Gripen má podstatně větší potenciál na modernizaci (druhá věc ovšem je, kdo bude starý Gripen C chtít dále modernizovat a tedy jestli taková modernizace bude na trhu?).
  F16 díky větší anténě je na tom z tohoto ohledu lépe jednoznačně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:25 20.10.2017

  Kdybys tu byl dýl, měl bys šanci zařadit si mě jako kremlobota, v lepším případě jako někoho, kdo nevnímá Rusko hystericky, resp. jako primární hrozbu.

  Proti hromadnému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdybys tu byl dýl, měl bys šanci zařadit si mě jako kremlobota, v lepším případě jako někoho, kdo nevnímá Rusko hystericky, resp. jako primární hrozbu.

  Proti hromadnému vyhlazení všech letišť funguje rozptýlení letectva. Alca i Gripen jsou v tomto vysoce nadprůměrní, stejně tak mixéry. Proti totálnímu útoku nukleárních střel s mnohonásobnými hlavicemi nikdo obranu naštěstí nemá.

  Síla cca 72 letadel a několika desítek vrtulníků je síla použitelná a v dnešní době vlastně značná (docela podobná té letadlovce).
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  15:13 20.10.2017

  Luky: Takze proti Rusku ano? to je ten neprijatel?......Takze keby utoci na nas vsetkych Rusko, prve co spravi je ze nam vyradi letiska nie? Ma taku schopnost? má....vieme sa proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Takze proti Rusku ano? to je ten neprijatel?......Takze keby utoci na nas vsetkych Rusko, prve co spravi je ze nam vyradi letiska nie? Ma taku schopnost? má....vieme sa proti nej branit? nevieme....alebo sa mylim? ....V prvych hodinach mame vsetky letiska rozbonbardovane a mame po nasom letectve.......ci myslite ze by sa stalo nieco ine?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:04 20.10.2017

  Ale já přeci nejsem proti tomu dávat peníze na pozemní síly a PVO.

  Pokud se dobře pamatuju, ruský letecký kontingent v Sýrii byl 28 strojů s pevným křídlem a Britové měly na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale já přeci nejsem proti tomu dávat peníze na pozemní síly a PVO.

  Pokud se dobře pamatuju, ruský letecký kontingent v Sýrii byl 28 strojů s pevným křídlem a Britové měly na Falklandách k dispozici asi čtyřicet Harrierů....

  To na co narážím má hlubší rovinu. Není to jen 36 letadel, ale tři plně vybavená letiště s potřebnou infrastrukturou a několik set vycvičených vojáků i použitelný počet pilotů.
  To samé platí pro další typy. Musí na něčem cvičit, lehký bitevník se hodí i pro patroly u hranic a podobně.

  Takže v případě, že by Slováci a Maďaři vzali po osmi Alcách, měli by o výcvik postaráno a máme tu sílu s infrastrukturou:

  36 x JAS-39 + min 36 x L-159

  Určitě lepší jak pobaltí nebo Slovinsko s vrtuláky......
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  14:50 20.10.2017

  Luky 36 je rozumny počet? vždyt jedna letadlovka USA ma vic letadel na palube. Vim Že časy CSLA pominuly ale i oproti ČSLA tedy ČR + SR je to plivnuti do moře a tady se bavime o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky 36 je rozumny počet? vždyt jedna letadlovka USA ma vic letadel na palube. Vim Že časy CSLA pominuly ale i oproti ČSLA tedy ČR + SR je to plivnuti do moře a tady se bavime o spojene sile 3 statu.

  P.S. Ne rozhodně nejsem pro zrušeni nadzvukoveho letectva a ze všech složek mam vzdušne sily nejradeji ale spis než do letadel se to ma davat do PVO. To je mnohem dostupnejši.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:34 20.10.2017

  tak rozumné počty může tvořit i kolektivní obrana: 14 CZ + 8 SK + 14 HU = 36

  Ale říkám - kupte si co chcete.

  tak rozumné počty může tvořit i kolektivní obrana: 14 CZ + 8 SK + 14 HU = 36

  Ale říkám - kupte si co chcete.

 • marecino
  14:28 20.10.2017

  mne stale uniká proti akemu neprijatelovi nam bude platne nadzvukove letectvo? nie je lepsie sa ho zbavit, platit si tu niekoho na airpoicing a usetrene peniaze dat na PVO a rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mne stale uniká proti akemu neprijatelovi nam bude platne nadzvukove letectvo? nie je lepsie sa ho zbavit, platit si tu niekoho na airpoicing a usetrene peniaze dat na PVO a rakety ZEM ZEM ktore by znicili nepriatelske letiska v dosahu keby nahodou k niecomu prislo? Stihacie letectvo nech si spravi stat, ktory ma na to aby ho mal aj v nejakom rozumnom pocte
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:26 20.10.2017

  niko: ne, sorry, nechápu co Slovensko potvrdilo, uvažuje nebo se zajímá a co tím vlastně myslí. A nejspíš to nechápou ani potenciální dodavatelé.

  niko: ne, sorry, nechápu co Slovensko potvrdilo, uvažuje nebo se zajímá a co tím vlastně myslí. A nejspíš to nechápou ani potenciální dodavatelé.

 • niko
  14:20 20.10.2017

  PavolIR: Problem tych Tigrov je ten, ze v Obrane bol clanok, kde MO priznava, ze ich vyuzivaju slovenske vojenske specialne jednotky. Rusi tvrdia, ze dodali 1 kus a Slovaci maju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Problem tych Tigrov je ten, ze v Obrane bol clanok, kde MO priznava, ze ich vyuzivaju slovenske vojenske specialne jednotky. Rusi tvrdia, ze dodali 1 kus a Slovaci maju zaujem o dokopy 10 vozidiel. Ale inak tiez neviem, kde by ten Tiger mal byt.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:11 20.10.2017

  Čo beriete za matroš, matros? Vyhlásenie, že na Slovensko boli dodané nejaké policajné vozidlá neznamená, že tie Tigre kúpila Slovenská polícia. Ukážte, kde tie vozidlá u polície ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo beriete za matroš, matros? Vyhlásenie, že na Slovensko boli dodané nejaké policajné vozidlá neznamená, že tie Tigre kúpila Slovenská polícia. Ukážte, kde tie vozidlá u polície sú ;-)
  Migov sa chceme práve, že zbaviť, tak prečo by sme kupovali ďalšie a potom ešte nevyhnutne nechávali prerábať na štandard NATO? To je teda rozum ...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:54 20.10.2017

  Arthur: s tou Argentinou opatrně. Oni BY chtěli kde co .. od MiG-29, přes Kfiry a F-16, po FA-50. Ale oni mají problém ufinancovat nákupy Pampy III..

  Arthur: s tou Argentinou opatrně. Oni BY chtěli kde co .. od MiG-29, přes Kfiry a F-16, po FA-50. Ale oni mají problém ufinancovat nákupy Pampy III..

 • niko
  13:52 20.10.2017

  pardon: "potvrdilo zaujem"

  pardon: "potvrdilo zaujem"

 • niko
  13:51 20.10.2017

  Jura99 zase sme pri teme citanie s porozumenim.
  Napisal som, ze Slovensko uvazuje aj nad F 35, nikde som ale nenapisal, ze Slovensko prejavilo zaujem o F 35. Chapes rozdiel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 zase sme pri teme citanie s porozumenim.
  Napisal som, ze Slovensko uvazuje aj nad F 35, nikde som ale nenapisal, ze Slovensko prejavilo zaujem o F 35. Chapes rozdiel medzi "uvazuje" a "prejavilo zaujem" ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:43 20.10.2017

  niko: Toto jsi nenapsal ? "....Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke...."

  niko: Toto jsi nenapsal ? "....Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke...."

 • Arthur
  13:30 20.10.2017

  darkstyle:

  Fighting Eagle KAI FA-50 Light Attack Multi-Role Combat Aircraft je pre SR to najefektívnejšie riešenie pri zdrojoch, ktoré máme a hlavne OS SR budú mať k dispozícii. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle:

  Fighting Eagle KAI FA-50 Light Attack Multi-Role Combat Aircraft je pre SR to najefektívnejšie riešenie pri zdrojoch, ktoré máme a hlavne OS SR budú mať k dispozícii. Treba si uvedomiť, že aj samotná takáto akvizícia ide z mimorozpočtových zdrojov kapitoly MO SR nakoľko vieme aký má rozpočet a % HDP a nič na tejto skutočnosti nezmení ani postupné navyšovanie na 1.6% HDP (ani tých 2%).

  Nebavme sa tu o cvičných verziách T-50 resp. T-50A advanced jet trainer (AJT)
  zdroj: https://www.shephardmedia.com/...

  Takáto akvizícia ak by sa podpísala zmluva aj dnes by trvalo cca 24+mesiac pokiaľ prvé stroje prídu pričom odklad na výber stíhačiek bol predĺžený cca o rok (kto vie koľko ešte) keď nastala časová tieseň a už sa vyteľújú ako predĺžia abonentskú zmluvu na MIG-29 resp. prípadne iného dodávateľa LOT a pod.

  Pri Fighting Eagle KAI FA-50 Light Attack Multi-Role Combat Aircraft s najväčšou pravdepodobnosť pre kohokoľvek urobí medvediu službu údajná Argentínska akvizícia týchto strojov zrejme vo verzii FA-50A kde je požiadavka na integráciu modulu Northrop Grumman LITENING ruku v ruke s BVR.

  Inštalácia schopnosti BVR do lietadiel F / A-50 je pomerne jednoduchá, pretože lietadlo disponuje s novým radarom typu air-to-air vyvinutým na základe izraelského typu ELTA EL/M-2032 t.j. je BVR capable.
  zdroj: https://www.flightglobal.com/n...
  zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/...
  zdroj: http://rentaka.weebly.com/blog...

  Nastavenie na štandardy BVR by znamenalo zlepšenie radaru tak, aby bolo možné detegovať na oveľa dlhšom dosahu a namontovať BVR zbrane ako raketa Raytheon AIM-7 "Sparrow či AIM-120 a pod.

  Žiaľ v KAI momentálne vo vedení spoločnosti to vrie (podozrenie z korupcie) pričom vymenili nového gen riaditeľa a preto ani nerefletovali cenovou ponukou pre chorvátske vzdušné sily, ktoré samotné prejavili záujem.
  Sústredia sa primárne na už rozpehnuté projety v USA (advanced jet trainer T-50A) a pre argentínske vzdušné sily.
  zdroj: https://www.flightglobal.com/n...

  P.S. ale inak tie útoky tunajších MIG-29 Fulcrum a JAS-39 Gripenov C/D statočne odvraciate - rešpekt :-) podstatné však je, že sa aspoň informovane - transparentne diskutuje a vymieňame si názory na rozdiel od tých, ktorí by to mali robiť nakoľko žijú z Nás daňových poplatníkov:

  zdroj https://www.expres.sk/119930/n...
  Skrýt celý příspěvek

 • matros.z.pl
  13:29 20.10.2017

  Jura99 no Mig 35 zase taka utopia nieje..Navyse pre SK najlepsia volba.Mame nan municie,zaskolovacie stredisko,technikov..U ponuke na F-16 mam silny pocit ,ze sa jedna znova o ojb ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 no Mig 35 zase taka utopia nieje..Navyse pre SK najlepsia volba.Mame nan municie,zaskolovacie stredisko,technikov..U ponuke na F-16 mam silny pocit ,ze sa jedna znova o ojb na danovych poplatnikov v rezii SNS...
  Apropo ,policii sa nakupuju z Ruska Tigre...ako suverene najlepsia alternativa
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:24 20.10.2017

  Jura99 kde si sa prosim ta docital, ze Slovensko potvrdilo zaujem o F 35 ? Ja som tu napisal, ze Slovenske MO uvazuje aj nad F 35. O potvrdeni zauju tu nepadlo ani slovo. Citanie s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 kde si sa prosim ta docital, ze Slovensko potvrdilo zaujem o F 35 ? Ja som tu napisal, ze Slovenske MO uvazuje aj nad F 35. O potvrdeni zauju tu nepadlo ani slovo. Citanie s porozumenim ti robi problemy ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:14 20.10.2017

  Mě jen fascinuje, jak navzdory Shaniou avizovanému "obludnému marketingu" SAABu tu ve střední Evropě lidí vědí o Gripenu prd.
  Céčková verze fakt není z osumdesátek a o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě jen fascinuje, jak navzdory Shaniou avizovanému "obludnému marketingu" SAABu tu ve střední Evropě lidí vědí o Gripenu prd.
  Céčková verze fakt není z osumdesátek a o elektronické výbavě víte velký prd.

  Kasuál si místo obludnéhu marketingu spíš vybaví nesmysl o podřadné elektronice, pravděpodobně jako následek stupidních flame z dob, kdy bylo Slovensko hrdé na své "supersilné MiG-29" a tady se skloňovalo slovo korupce v souvislosti s nákupem JAS-39...

  Faktem ale je, že i Céčkový Gripen je slušný stíhač, kdežto ten Korejec je lehký útočný letoun. Ale jinak nic proti němu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:27 20.10.2017

  Jestli MO potvrdilo zájem o F-35, tak asi nejsou svéprávní. Ten stroj je finančně a zejména časově nejméně 10let mimo dosah. Ovšem potvrdili i že mají nabídku na Mig-35, takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli MO potvrdilo zájem o F-35, tak asi nejsou svéprávní. Ten stroj je finančně a zejména časově nejméně 10let mimo dosah. Ovšem potvrdili i že mají nabídku na Mig-35, takže opravdu svéprávní nejsou. Asi před dvěma lety byl reálný pronájem 6-8ks JAS-36C/D. To by na 10let bylo správné řešení, i pokud jde o počet. A ušetřené peníze utratit v pozemním vojsku.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:44 20.10.2017

  Darkstyle je otázkou, který stroj vyhraje program T-X. Lockheed sice nabízí již vyráběný stroj, ale také v poslední době "sežral" všechny zbrojní kontrakty pro letectvo. A zřejmě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Darkstyle je otázkou, který stroj vyhraje program T-X. Lockheed sice nabízí již vyráběný stroj, ale také v poslední době "sežral" všechny zbrojní kontrakty pro letectvo. A zřejmě bude snahou Pentagonu, resp.Bílého domu a Kongresu, aby něco dostal i Boeing.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  11:16 20.10.2017

  Slovensko vie nase migi prevadzkovat k 2030 /aj ked momentalne im zivotnost konci skor, ale da sa predlzit - bud ma na vyber Rusko alebo Polsko/

  takze mozme pekne pockat..
  a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko vie nase migi prevadzkovat k 2030 /aj ked momentalne im zivotnost konci skor, ale da sa predlzit - bud ma na vyber Rusko alebo Polsko/

  takze mozme pekne pockat..
  a kuknut sa ako dopadne program T-X, kde prave ta FA-50 /TA-50/ by mala vyhrat..

  ani korejci sa neponahlaju, ved maju vlastnu linku na F-16, na ceste F-35..
  a ked vyhraju s lockheedom T-X tak im vyvoj a integraciu zaplatia americania..
  kam sa ponahlat??

  irak: vatsinou pri kupe stihacky mas 50% cena lietadla a 50% vybavenie, skolenie..
  takze 1.1 mld / 24 kusov /2 je 23 milionov za kus.. cca hore dole.. bude stat 23 milionov Gripen?...

  ja osobne som za F-35, ale ked uz mame kupovat najlacnejsie na trhu, zastaralu technolgiu v podobe gripenu C/D - tak preco nie FA-50, ktory ma modernu kabinu, moderne HUD, fly be wire moderne - a po case ked sa zamyslite tak o 20-30 rokov aj tak budeme kupovat bud F-35 alebo nejaku europsku verziu F-35 a nasi piloti budu nauceny na stroj 80-90 rokov a budu vyhukani ked namisto 10-tok udelatok v kabine vtedy uvidia jeden display..

  nieco podobne, ako ked sa nasi vojaci stratili v byv. jugaslavii spolu s americanmi, a zacali z nakladaku vyskladavat antenu 10 metrovu, aby "zavolali" na velitelstvo - amik vytiahol notebuuk a prstom ukazal, sme TU..
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:31 20.10.2017

  stirling: F 16 V maju byt nove. A ano Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke. Ale uprimne povedane je to len lietadlo do poctu. Inak by USA vo velkom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: F 16 V maju byt nove. A ano Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke. Ale uprimne povedane je to len lietadlo do poctu. Inak by USA vo velkom nepredstavovali ponuku na F 16 V.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:13 20.10.2017

  Doufám, že nezůstanou bez nadzvukového letectva, to by se toho hned někdo chytil u nás a za chvilku by jsme měli jen casu a airbus... Asi jiná volba než f16 nebo gripen není a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doufám, že nezůstanou bez nadzvukového letectva, to by se toho hned někdo chytil u nás a za chvilku by jsme měli jen casu a airbus... Asi jiná volba než f16 nebo gripen není a pokud si vezmou třeba 8 olétaných f16 modernizovaných na V tak to vůbec nebude špatná volba a asi i cenově dostupná. Případně neuvažoval někdo na slovensku nad F35?
  Ohledně 4x4 tak tam je jasnej aligator, je pravda, že csg by mohla nabídnout přes firmy na slovensku husara, ale obecně je to prototyp. Škoda, že slováci neudělali výběrko nebo aspoň předváděčku jako u nás u BVP jak u 4x4 tak 8x8 by to bylo zajímavé.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:12 20.10.2017

  Inak chlapi vase debaty su sice pekne, ale v podstate je to fantazirovanie. Fakty su taketo:
  Tender na nadzvukovy stihac.
  potvrdene:
  Kandidat c. 1 - JAS 39 C/D Gripen, verzia ms ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak chlapi vase debaty su sice pekne, ale v podstate je to fantazirovanie. Fakty su taketo:
  Tender na nadzvukovy stihac.
  potvrdene:
  Kandidat c. 1 - JAS 39 C/D Gripen, verzia ms 20
  Kandidat c. 2 - F 16 V/F 16 C Blog 70/72

  Predpokladani ucastnici:
  1. portugalske F 16 AM
  2. talianske EF 2000 Trange 1

  Vsetky ine lietadla tu spomenute, v ratanie FA 50 su obycajne fantazirovanie. Pri chorvackom tendry nebola schopna FA 50 ani len poslat ponuku. Takze asi tolko. Vratme sa spät na zem.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:03 20.10.2017

  PavolIR: Nic nebude. Prve sukromne Black Hawky vcera dosli do Kosic. Vycvikove centrum bude prevadzkovat americka firma AIRCRAFT INVESTMENT HOLDINGS LLC. spolu s Leteckou fakultou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Nic nebude. Prve sukromne Black Hawky vcera dosli do Kosic. Vycvikove centrum bude prevadzkovat americka firma AIRCRAFT INVESTMENT HOLDINGS LLC. spolu s Leteckou fakultou Technickej univerzity. Predstava, ze amici otvoria jedinu vycvykovu skolu na Black Hawk v Europe v Kosiciach a 20 km dalej v Presove vznikne podobna vycvykova skola nasej armady je utopia.
  https://www.noviny.sk/slovensk...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  09:02 20.10.2017

  Polemika o akvizícii FA-50 je OT, ak by sa MO zaujímalo o toto lietadlo, určite by si vyžiadalo nejaké informácie aspoň na porovnanie. Nikde sa o tom nehovorí, nepíše, len to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polemika o akvizícii FA-50 je OT, ak by sa MO zaujímalo o toto lietadlo, určite by si vyžiadalo nejaké informácie aspoň na porovnanie. Nikde sa o tom nehovorí, nepíše, len to niekto predostrel a porovnal s Gripenom.
  Pri výbere medzi Gripenom C/D a F16V je určite dôležitá celková cena, lebo sa obstaráva systém a nielen konkrétne lietadlo. F 16V je v tomto oproti Gripenu v nevýhode, je to celkovo drahší a nákladnejší stroj, ale zase výkonnejší a s elektronikou, ktorá patrí k špičke v segmente. Ak bolo toto príčinou posunutia termínu na rozhodnutie o výbere nového stíhacieho lietadla, potom by som vybral síce drahšie riešenie, ale s potenciálom a úrovňou bojiska 21. storočia.
  Protiváhou F16V ja Gripen E/F, nie C/D.

  Vrátim sa ešte k 4x4, celkom ma zaujala informácia, že HUSAR od Tatry by mohol byť potenciálny kandidát v tomto výbere. Konkurencia v tomto segmente je naozaj veľká, neviete niekto aké typy sa vôbec uchádzajú o túto zákazku okrem Aligatora II Master?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:19 20.10.2017

  Tak nikdo asi nechce, aby se T-50 nebo FA-50 vyrovnaly stíhacím letadlům za polovinu ceny. Šlo o airpolicing, tedy dohnat zbloudilé letadlo, vizuálně zkontrolovat a navázat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nikdo asi nechce, aby se T-50 nebo FA-50 vyrovnaly stíhacím letadlům za polovinu ceny. Šlo o airpolicing, tedy dohnat zbloudilé letadlo, vizuálně zkontrolovat a navázat komunikaci, v krajním případě donutit k přistání nebo sestřelit. To vše na viditelnou vzdálenost, takže by jako výzbroj stačil i obyčejný kanon. Tuto funkci by ty korejské stroje zvládly, takže poptat jejich cenu není od věci a zvážit pro a proti. Na boj proti nepřátelským stíhačům to není, ale těch 14 JAS-39 nebo F-16 to taky proti silnému nepříteli nevytrhne. K pořizovací ceně stíhačky je dobré připočítat zhruba ještě tu samou cenu na nějakých 30let provozu jako servisní náklady, takže levný špás to není a efekt (zvýšení obranyschopnosti země) je diskutabilní. Za stejné peníze by se špičkově vyzbrojila mechanizovaná brigáda.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:20 20.10.2017

  niko:
  Nie, toto by malo vzniknúť v Prešove:
  https://dennikn.sk/526104/zo-s...

  niko:
  Nie, toto by malo vzniknúť v Prešove:
  https://dennikn.sk/526104/zo-s...

 • asdf
  06:30 20.10.2017

  Sokrates > Na palbe prebehla presne tato ista debata. Co som nasiel, tak napriklad Filipinci maju mat FA-50. Mali intregrovat AIM-120. Integracia mala byt na 4 masiny. Neviem, ci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates > Na palbe prebehla presne tato ista debata. Co som nasiel, tak napriklad Filipinci maju mat FA-50. Mali intregrovat AIM-120. Integracia mala byt na 4 masiny. Neviem, ci cena integracie sa nemala pohybovat okolo 20 milionov dolarov za masinu.

  Dalej k tej lacnej cene. Fa-50 kupovali Iracania. Cena za lietadla bola okolo 1.1 miliardy. Mam dojem ze jednotkova cena sa pohybovala na urovni 40 milonov dolarov. za kus. Plus k tomu brali 20 rocnu podporu, ta ich vysla 0.9 miliardy dolarov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  00:07 20.10.2017

  darkstyle: Máš nejaký zdroj, ktorý potvrdzuje, že AIM-9X a AIM-120 budú čoskoro integrované? Ak áno, ako to navýši jednotkovú cenu lietadla? Predstava, že to zaplatia Kórejci a my ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: Máš nejaký zdroj, ktorý potvrdzuje, že AIM-9X a AIM-120 budú čoskoro integrované? Ak áno, ako to navýši jednotkovú cenu lietadla? Predstava, že to zaplatia Kórejci a my tie stroje dostaneme za rovnakú cenu, ako sa teraz predávajú je naivná.
  KEPD 350 nebude nikdy integrovaná, pretože je na to lietadlo príliš veľká.
  Vieš podložiť aj to, že FA-50 ma integrovaný aj LITENING? Ak áno, prečo si ho doteraz žiaden zo zákazníkov nekúpil? A koľko sa zaň pripláca?
  Všetky tie veci, čo si okopíroval z wikipédie (ani sa mi to nechce všetko vymenovávať, vrátane výzbroje) sú len plány a marketingové prísľuby. Reálne v tom lietadle integrované nie sú. A keď budú, tak aj tá cena bude inde.
  Mimochodom, mňa osobne nezaujíma, čo bude o sedem rokov. My tie stíhačky riešime teraz. A v Saabe tiež nebudú sedem rokov spať.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  23:11 19.10.2017

  Pavol IR: Myslis tu letecku skolu, ktoru dnes v Kosiciach otvorila sukromna americka firma ? :)

  Pavol IR: Myslis tu letecku skolu, ktoru dnes v Kosiciach otvorila sukromna americka firma ? :)

 • skelet
  22:31 19.10.2017

  Darkstyle: hoď k tomu víc. Dle mého infa je i Mark3 lepší jak radar v FA-50. Co vím, tak jeho radiolokátor by měl mít maximální dosah 100km, PS/05 120 atd. A Mark 4 a 5 jsou už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Darkstyle: hoď k tomu víc. Dle mého infa je i Mark3 lepší jak radar v FA-50. Co vím, tak jeho radiolokátor by měl mít maximální dosah 100km, PS/05 120 atd. A Mark 4 a 5 jsou už úplně někde jinde. A "naše" radary neřeš, "naše" letadla jsou už pár let staré ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:17 19.10.2017

  niko: Také jednoduché to nebude. Tuším pre európske pravidlá sa to takto nedalo urobiť ani pri BH, preto sme ako "odškodné" dostali výcvikové stredisko pre BH. Pri F-16 takúto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: Také jednoduché to nebude. Tuším pre európske pravidlá sa to takto nedalo urobiť ani pri BH, preto sme ako "odškodné" dostali výcvikové stredisko pre BH. Pri F-16 takúto možnosť nevidím ... technicky by nám mohli darovať nejakú muníciu, lenže o koľko by to znížilo výslednú sumu?
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  21:55 19.10.2017

  odpoviem najprv na radar:
  ano mark 4 je vykonnejsi ako ma F-50..
  ale to si ho treba aj objednat a zaplatit.. ako pozname Slovensku realitu, ostaneme s mark 3, ktory je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  odpoviem najprv na radar:
  ano mark 4 je vykonnejsi ako ma F-50..
  ale to si ho treba aj objednat a zaplatit.. ako pozname Slovensku realitu, ostaneme s mark 3, ktory je horsi..

  neviem aky presne tam maju cesi, ale tusim, ze mark 3 - opravte ma ak sa mylim ak uz modernizovali.. nezabudajte, ze tam neni cisty EL/M-2032 vo FA-50 ale modernizovany..
  a hlavne izraelsky radar je bojovo vyskusany.. gripenov vobec..

  a kedze na tejto stihacke na 90% budu cvicit piloti, ktory potom prejdu na F-35, netreba sa divit, ze v dohladnej dobe pride aj AESA..

  vybava: FA-50 ma integrovany LITENING, ako aj.. Rafael's Sky Shield, LIG Nex1's ALQ-200K ECM, Sniper, Condor 2


  pre AIM-9X, AIM-120 aj KEPD 350 - su vo vyvoji.. a coskoro pojdu do vyzbroje..
  napr.
  https://www.facebook.com/TRWL2...
  inak korea vyvija aj vlastnu stand-off municiu, preto o KEPD 350 sa uvazuje o zavedenie hlavne z dovodu zaplnenia diery doky nevyvinu vlastnu..

  skor lacne lietadlo, ktore skoro dokaze vsetko co gripen aj keby zazrakom prehrali v T-X.. lebo to zaplatia korejci.. preco sa napriklad vlada nezpyta aj na tuto moznost..
  ved ealne dokym, kupime lietadlo, vycvicime pilotov, aby s tym vedeli lietat a nie este strielat, tak prejde 5-7 rokov.. ma niekto pocit, ze za 5-7 rokov to nebude strielat vsetko co gripen? ak nie viac?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  21:34 19.10.2017

  Cena F16 V sa odhaduje na 40 mil$ nasi chcú 14 lietadiel to je 560 mil a žeby ďalších 540 mil nestacilo na predkolenia muníciu atď?

  Cena F16 V sa odhaduje na 40 mil$ nasi chcú 14 lietadiel to je 560 mil a žeby ďalších 540 mil nestacilo na predkolenia muníciu atď?

 • Hyena
  21:23 19.10.2017

  Pri stihackach pre OSSR prichadzaju do uvahy novo vyrobene "stare" Gripeny C/D a starsie F-16 z Portugalska + modernizacia.

  Pri stihackach pre OSSR prichadzaju do uvahy novo vyrobene "stare" Gripeny C/D a starsie F-16 z Portugalska + modernizacia.

 • niko
  19:45 19.10.2017

  Pavol IR velmi jednoducho. Proste to nebude to stat 1,1 mld. Nieco si priplatime my a nieco nam posunu USA v ramci vojenskej pomoci. Inak by s touto ponukou urcite ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol IR velmi jednoducho. Proste to nebude to stat 1,1 mld. Nieco si priplatime my a nieco nam posunu USA v ramci vojenskej pomoci. Inak by s touto ponukou urcite ani nevyrukovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:29 19.10.2017

  tryskac: Že by za miliardu Eur bolo možné nakúpiť 14 Viperov + zázemie mi príde iba ako mlátenie prázdnej slamy.

  tryskac: Že by za miliardu Eur bolo možné nakúpiť 14 Viperov + zázemie mi príde iba ako mlátenie prázdnej slamy.

 • Arthur
  19:28 19.10.2017

  NÁKUP TRANSPORTÉROV BY MAL BYŤ TRANSPARENTNEJŠÍ AJ PODĽA ŠTÁTNEHO TAJOMNÍKA REZORTU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NÁKUP TRANSPORTÉROV BY MAL BYŤ TRANSPARENTNEJŠÍ AJ PODĽA ŠTÁTNEHO TAJOMNÍKA REZORTU OBRANY
  https://www.expres.sk/119930/n...

  Najprv sa mi zdalo, že ide o nejakú hru alebo šarádu keď som to začal počúvať, ale vždy sa precitnem keď si spomeniem, že sa jedná o finančné prostriedky daňových poplatníkov občanov SR vo výške 1,2 miliardy EUR !

  Ak by sa niekomu zdalo, že sa bavíme o nejakej krajine tretieho sveta kde štátny tajomník nevie čo robí ministerstvo a dozvie sa to z článku denníkan tak vedzte, že sa jedná o členský štát EÚ a NATO...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  18:58 19.10.2017

  Neviem, kde ľudia berú tieto fantazmagórie o tom, že FA-50 je porovnateľný s Gripenom, ale stretávam sa s tým pomerne často.
  EL/M-2032 rozhodne nie je lepší ako PS-05/A Mark 4, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem, kde ľudia berú tieto fantazmagórie o tom, že FA-50 je porovnateľný s Gripenom, ale stretávam sa s tým pomerne často.
  EL/M-2032 rozhodne nie je lepší ako PS-05/A Mark 4, ktorý je možné do verzie Jas-39C/D namontovať.
  FA-50 je vyzbrojené len tepelne navádzanými strelami krátkeho dosahu, aj to zrejme len vo verzii AIM-9L/I-1. Nikde som nezachytil, že by malo integrované AIM-9X a ak sa nemýlim, tak piloti sú bez prilbového zameriavača. Takto pripravení na letecký súboj boli piloti v dávnych 70. rokoch.
  Nemá zatiaľ integrované AMRAAMy na rozdiel od Gripenu, ktorý má už dnes vo výzbroji skvelý Meteor.
  Určenie FA-50 ako lietadla pre priamu podporu pozemných jednotiek je veľmi pochybné. V súčasnosti si už ani Rusi v Sýrii nedovolia bombardovať zle vyzbrojený IS z výšky menšej ako 5000 - 6000 m. Na to je však potrebný zameriavací systém. A ak sa nemýlim, tak FA-50 dodnes nemá nič také ako LITENING u Gripenu. Nehovoriac o stand-off munícii, ktorá úplne chýba. Gripen má aspoň KEPD-350.
  Čiže v sumáre, lacné lietadlo, ktoré takmer nič nedokáže. Na rozdiel od Gripenu, ktorý je plnohodnotný viacúčelový bojový stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:44 19.10.2017

  Tak v denníku N čítajú aj AN :)

  BH namiesto Mi-17, F-16 namiesto MiG-u, už by chýbalo len Bredley namiesto BVP :D

  Tak v denníku N čítajú aj AN :)

  BH namiesto Mi-17, F-16 namiesto MiG-u, už by chýbalo len Bredley namiesto BVP :D

 • skelet
  18:42 19.10.2017

  darkstyle: můžeš k tomu radaru postnout víc? Co jsem zatím zaznamenal, tak PS/05 má větší dosah, než EL/M-2032, který používá FA-50

  darkstyle: můžeš k tomu radaru postnout víc? Co jsem zatím zaznamenal, tak PS/05 má větší dosah, než EL/M-2032, který používá FA-50

 • Flader
  18:12 19.10.2017

  Možno uvidí ale momentálne nemá čo vystreliť.

  Možno uvidí ale momentálne nemá čo vystreliť.

 • darkstyle
  18:07 19.10.2017

  prečo by nebola? napriklad oproti gripenom ma dlhši dolet a lepši radar, takže vie skor vidieť protivnika ako gripen C/D..

  kto skor vidi skor striela..

  a v nejakom obrovskom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  prečo by nebola? napriklad oproti gripenom ma dlhši dolet a lepši radar, takže vie skor vidieť protivnika ako gripen C/D..

  kto skor vidi skor striela..

  a v nejakom obrovskom konflikte kde by sa postavili proti sebe 100 vky stihaciek protivnika proti stovkam stihaciek NATO - tam to bude fakt zajedno ci mas o tolko lepsieho gripena co ma o 1-2 viac podvesnych bodov a o par 100kg vatsiu nosnost..

  FA-50 bude zavedena a vyrobena v projekte TX - budu jej vyrobene cca 1000+ks /no predsa nevyhraju taliani v amerike, ked moze Lockheed s FA-50/
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  18:00 19.10.2017

  Ja by som nebol prekvapení keby sa jednalo o francúzske lietadlá.Fico chce byť
  v jadre EU a bude sa chcieť zavdacit Francúzom ze sa zaňho prihovoria.

  Ja by som nebol prekvapení keby sa jednalo o francúzske lietadlá.Fico chce byť
  v jadre EU a bude sa chcieť zavdacit Francúzom ze sa zaňho prihovoria.

 • logik
  17:10 19.10.2017

  darkstyle: a k čemu ta F50 bude? Pro čistej air policing? To je levnější si to zaplatit. A k ničemu jinému se příliš nehodí - pokud by nastal opravdový vojenský konflikt, tak F50 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: a k čemu ta F50 bude? Pro čistej air policing? To je levnější si to zaplatit. A k ničemu jinému se příliš nehodí - pokud by nastal opravdový vojenský konflikt, tak F50 není konkurence k plnotučnejm stíhačům.

  jura: proč je nesmysl F35? Teda kromě toho, že zatím nejde koupit - kapacitu na dlouho vyčerpají státy do programu zapojené.
  Jo, je o cca polovinu dražší, než F16, ale osobně bych radši seděl ve dvou F35, než ve třech F16. A i pokud na výkony F35 se koukáš jinak, pořád zcela jistě platí, že F16 morálně zastará značně dříve, než F35. což cenu více než srovnává...
  Stíhačka se nekupuje na pět let.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  17:07 19.10.2017

  darkstyle: Pozri porovnavat lietadlo ako FA-50, ktore v zivote nevystrelilo raketu na vziadenost mimo vizualnej dostupnosti a jeho vyrobca len deklaruje, ze to raz asi bude vediet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: Pozri porovnavat lietadlo ako FA-50, ktore v zivote nevystrelilo raketu na vziadenost mimo vizualnej dostupnosti a jeho vyrobca len deklaruje, ze to raz asi bude vediet s Gripenom C/D, ktory dokaze zachytit lietadlo na vzdialenost 200 km (verzia ms 20) a na 100 km (MBDA Meteor) ho nicit je trosicku mimo misu. Nemyslis ? FA 50 v sucasnej dobe dokaze niest iba AIM 9 z maximalnym dosahom 11 km. Vo vzdusnom suboji by teda Gripen velmi slusne s FA 50 zatocil. Kupovat to lietadlo je holy nezmysel.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  16:40 19.10.2017

  FA-50 je aj podla mna najlepsia volba..

  opravujem - avioniku to praveze ma lepsiu ako gripen v konfiguracii C/F
  /to T-50 malo staru avioniku ktora bola horsia/..

  my na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  FA-50 je aj podla mna najlepsia volba..

  opravujem - avioniku to praveze ma lepsiu ako gripen v konfiguracii C/F
  /to T-50 malo staru avioniku ktora bola horsia/..

  my na Slovensku mame Samsung a Kiu - vsetko podniky s obratom nad 1mld EUR..
  tie 2 IKEA + dajake sweedwoody im nesiahaju ani po spicky..
  preco nepodporit koreu, aby k tam napriklad doniesla ako off-set este cosi..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:39 19.10.2017

  Clanek: vždyť o F-16A ala Rumunsko píšu jako o druhé možnosti ke Gripenu. Jiná varianta (nepočítaje FA-50) za danou cenu není. Asi nebude náhoda, že státy bývalé VS obměňují ruskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: vždyť o F-16A ala Rumunsko píšu jako o druhé možnosti ke Gripenu. Jiná varianta (nepočítaje FA-50) za danou cenu není. Asi nebude náhoda, že státy bývalé VS obměňují ruskou techniku buď Gripenem nebo F-16. Exoti jako Rafale, F-18, Eurofighter či dokonce Mig-35 nebo F-35 jsou zcestné.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:17 19.10.2017

  K tomu prvemu C 27. Lietadlo este nie je na Slovensku, no uz je zaradene v stave slovenskych vzdusnych sil. Ma uz aj slovensku registracku. Ergo, pravne ho uz Slovensko vlastni.

  K tomu prvemu C 27. Lietadlo este nie je na Slovensku, no uz je zaradene v stave slovenskych vzdusnych sil. Ma uz aj slovensku registracku. Ergo, pravne ho uz Slovensko vlastni.

 • Clanek
  15:17 19.10.2017

  To me uplne minulo, vam diky, a omluva do Alenie.

  To me uplne minulo, vam diky, a omluva do Alenie.

 • mikojan29
  14:53 19.10.2017

  Clanek
  S tym C27J je to ako nekonečný príbeh, ale malo by tu byť do konca októbra, info priamo z LZ Kuchyňa. Boli tam isté problémy pri preberaní, tie by už mali byť vyriešené. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  S tym C27J je to ako nekonečný príbeh, ale malo by tu byť do konca októbra, info priamo z LZ Kuchyňa. Boli tam isté problémy pri preberaní, tie by už mali byť vyriešené. Druhé by malo byť vo februári 2018. Je to zdĺhavé, ale snáď to už boli posledné termíny dodania.

  Čo sa týka KBVP - napísané už boli rôzne verzie, rôzne typy, myslím, že onedlho už konečne odhalia, čo vlastne vymysleli. Až potom sa začne diskusia, či je to transparentné, kvalitné a hospodárne. Zaujímavý bude aj druhý výber 4x4, nakoľko Aligator II Master nie je taký favorit, ako si väčšina ľudí myslela. Sú tu tlaky rôznych skpuín, ktoré by si chceli odhryznúť z tohto veľkého koláča. Týchto vozidiel bude oveľa viac a mali by sa vyrábať aj dlhší čas, čo je záruka na isté peniaze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:44 19.10.2017

  Clanek, prvé lietadlo už lieta. Práve by mal v Taliansku prebiehať výcvik. Dodávka bola odložená kvôli problémom v subdodávkach (tuším sa jednalo o motor) a naše MO už si uplatnilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek, prvé lietadlo už lieta. Práve by mal v Taliansku prebiehať výcvik. Dodávka bola odložená kvôli problémom v subdodávkach (tuším sa jednalo o motor) a naše MO už si uplatnilo sankcie podľa zmluvy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:40 19.10.2017

  A kdyz uz se pod clankem o KBVP zacalo resit i letectvo, mozna by nebylo od veci napsat nejaky report k ponekolikate odkladanym dodavkam C27J. Puvodni termin dodani se posunul jiz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A kdyz uz se pod clankem o KBVP zacalo resit i letectvo, mozna by nebylo od veci napsat nejaky report k ponekolikate odkladanym dodavkam C27J. Puvodni termin dodani se posunul jiz 2x, ten aktualni byl stanoven prave na rijen, ktery uz ale mame pomalu za sebou, a ani prvni z dvou letadel jeste dodano nebylo. Brzo navic ubehne termin (konec 2017) kdy Alenia Aermacchi melo dodat 2. z 2 objednanych letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:16 19.10.2017

  Jura99:"Arthur: nechápu to CTRL+C a V. Nijak se nemění, že Švédy nevyděsíte paletou konkurence, protože Gripen je prostě nejvýhodnější a oni to vědí. Blufováním těmi drahými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:"Arthur: nechápu to CTRL+C a V. Nijak se nemění, že Švédy nevyděsíte paletou konkurence, protože Gripen je prostě nejvýhodnější a oni to vědí. Blufováním těmi drahými dvoumotoráky se akorát před nimi ztrapňujete. FA-50 by bylo řešení aipolicingu, ale to se bavíme o změně o kategorii níž."

  Vse je o tom co Svedove nabizi a za kolik. Vy jste pritomen jednanim Slovenska a Svedska a vidite do podminek jake jsou slovensku nabizeny ze tvrdite, ze je Gripen proste nejvyhodnejsi? Protoze pokud ne tak se ztrapnujete spis vy. Jak tu uz zaznelo, Gripen muze byt nejlevnejsi provozne, ale nemusi byt nejlevnejsi na porizeni (vedle neceho oletaneho) a nemusi byt ani nejlevnejsi v case (modernizacni potencial). Do toho nikdo z nas nevidi, takze vynaset soudy jak Gripen je jedina mozna cesta je takove, jednoduche, ale kdyz jde o Slovensko u vas zcela bezne a tim i ocekavane. :)
  Ja se logikou prostacka dopracuju jako k logicke volbe i k F-16, nakoupene za dobre odnekud z prebytku (pokud to pujde), modernizovane za hodne (to pujde urcite) a litajici za vic nez gripen (taky fakt), ale letadlo v NATO jeste na dlouho nejhojnejsi. Nejhojnejsi je nakonec i v tom nasem regionu (14+14 gripenu vazne neni vic nez 36 Polskych F-16). Modernizacni potencial jak ukazuje clanek o Recku jeste taky nebyl vycerpan, navic letadlo od USA s daleko vetsim smyslem nez od neclenskeho Svedska.
  Jednoduse se nabizi vic reseni a tam kde vy vidite jasnou snahu Slovenska se hlavne odlisit od CR, tam vidim ja snahu o to nebyt kratkozraky a automaticky nekyvnout na to na co kyvla CR protoze co bylo nejlepsi pro jednoho nemusi byt (obzvlaste za zmenenych podminek) nejlepsi pro druheho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:36 19.10.2017

  Lukas, "Konkurzy" budú u nás o chvíľu končiť. Ráta sa s ich výmenou aj na tu diskutovaných modernizovaných priezkumných BVP.

  Lukas, "Konkurzy" budú u nás o chvíľu končiť. Ráta sa s ich výmenou aj na tu diskutovaných modernizovaných priezkumných BVP.

 • Lukas
  12:24 19.10.2017

  2A42 to nie problem
  Problem to ATGM - po co instalować ATGM które nie zniszczy nowoczesnego czołgu?
  No chyba że produkowana jest jakaś "nowa" wersja...

  2A42 to nie problem
  Problem to ATGM - po co instalować ATGM które nie zniszczy nowoczesnego czołgu?
  No chyba że produkowana jest jakaś "nowa" wersja...

 • Flader
  12:19 19.10.2017

  Jura, prosím Ťa, odkiaľ vieš, že by 8x8 mali mať 2A42? Stále zabúdaš, že Turra má možnosť použiť aj Mk.44.

  Jura, prosím Ťa, odkiaľ vieš, že by 8x8 mali mať 2A42? Stále zabúdaš, že Turra má možnosť použiť aj Mk.44.

 • Jura99
  12:10 19.10.2017

  Arthur: nechápu to CTRL+C a V. Nijak se nemění, že Švédy nevyděsíte paletou konkurence, protože Gripen je prostě nejvýhodnější a oni to vědí. Blufováním těmi drahými dvoumotoráky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: nechápu to CTRL+C a V. Nijak se nemění, že Švédy nevyděsíte paletou konkurence, protože Gripen je prostě nejvýhodnější a oni to vědí. Blufováním těmi drahými dvoumotoráky se akorát před nimi ztrapňujete. FA-50 by bylo řešení aipolicingu, ale to se bavíme o změně o kategorii níž.
  S tou 2A42 též nechápu. Dobře, tak nebudete unikát jen v sovětské ráži zbraně vozidla 8x8 (pokud se tak stane), ale i u modernizovných bvp.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:03 19.10.2017

  arthur> pokud chceš nadzvuk na air-policing, pak je levnější si tuto službu objednat externě (jako např. pobaltí). Pokud chceš mít vojenské letectvo, pak koupě FA-50 je něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  arthur> pokud chceš nadzvuk na air-policing, pak je levnější si tuto službu objednat externě (jako např. pobaltí). Pokud chceš mít vojenské letectvo, pak koupě FA-50 je něco podobného, jako objednat vojákům vzduchovky, že to taky střílí. Samozřejmě přeháním, ale ne zas tak.

  jura99> Gripen C/D bude možná nejlevnější, ale bez potenciálu k modernizaci. Defakto budeš kupovat "nový starý zboží". To i olítaná F16 s potenciálem upgrade na Viper na tom bude ve výsledku líp.
  Gripen E/F pak zas výrazně levnější než konkurence nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  11:36 19.10.2017

  Jura99 (Datum: 19.10.2017 Čas: 08:55)
  "Tento naivní postup můžete uplatnit v autosalonu, kdy ve Škodovce řeknete, že si půjdete pro Hyundai. Pokud jde ale o Gripeny, každé malé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 (Datum: 19.10.2017 Čas: 08:55)
  "Tento naivní postup můžete uplatnit v autosalonu, kdy ve Škodovce řeknete, že si půjdete pro Hyundai. Pokud jde ale o Gripeny, každé malé dítě ví, že cenovou konkurencí žádný ze jmenovaných strojů prostě není."

  • KAI FA-50 za menej ako polovicu ceny Saab JAS 39 Gripen •
  OS SR nemajú dostatok zdrojov ktoré by dokázali zabezpečiť nákup lietadiel Gripen v potrebnom počte na jeho odpovedajúce nahradenie. Existujú však aj iné nadzvukové lietadla ktoré by dokázali plne nahradiť Mig 29. Potreby Vzdušných síl dokáže plne pokryť napr. juhokórejský stroj KAI FA-50. FA-50 napriek tomu že má mierne nižšie letové výkony a nižšiu kvalitu avioniky ako Gripen je neporovnateľne efektívnejší, pretože jeho cena je menej ako polovičná (rozdiel v cene 12 kusov je cca 400 mil US $). Napriek tomu že je FA-50 je o viac ako polovicu lacnejší ako Gripen jeho vybavenie a možnosti sú skoro rovnaké. MO SR má ďalej dostatok možnosti aby túto cenu efektívne rozložilo na viacero rokov napríklad využitím lízingu, PPP projektu a podobne.
  zdroj: https://vladimirbednar.blog.sm...


  Jura99 (Datum: 19.10.2017 Čas: 08:55)
  "2A42 a Konkurs na zcela novém stroji by byl ve státě NATO nejspíš unikát."

  Nie síce na novom, ale s najväčšou pravdepodobnosťou 18ks modernizovaných BVP konkrétne modernizované bojové prieskumné vozidlo na pásovom podvozku zabudovaním bezposádkovej veže TURRA-30 s použitím 30 mm kanóna a využitím systému riadenia paľby, systémom detekcie ožiarenia laserovým lúčom a GPS navigácie, ktoré budú využiteľné pre prápor ISTAR a mechanizované prápory s obsahujú 30mm kanón 2A42 a PŤRS Konkurs. Ale možno sa mýlim (kiežby a bol tam Bushmaster MK-44 s PŤRS SPIKE) pretože to nateraz nevie nikto z odbornej novinárskej verejnosti overiť nakoľko tie BPsV zrejme videli len detičky na dni otvorených dverí v prešovských kasárňach pri príležitosti dňa ozbrojených síl 22.09.2017 a predtým ešte pochopiteľne zamestnanci VTSÚ Záhorie pričom OS SR (MO SR) takpovediac o tejto modernizácii nemajú potrebu daňových poplatníkov co by občanov SR informovať.

  http://forum.valka.cz/attachme...
  http://forum.valka.cz/attachme...
  http://www.mbpo.mil.sk/data/at...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:12 19.10.2017

  Nezabúdajme ale, že zatiaľ sú to "zistenia" denníka N. Niečo MO potvrdilo, niečo zatiaľ drží v tajnosti. Takže radovať sa, alebo nadávať môžme až keď bude známe oficiálne info. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezabúdajme ale, že zatiaľ sú to "zistenia" denníka N. Niečo MO potvrdilo, niečo zatiaľ drží v tajnosti. Takže radovať sa, alebo nadávať môžme až keď bude známe oficiálne info. Nezabúdajme, že zaručených a overených informácii z rôznych prostredí už naši novinári mali veľmi vela, len sa akosi nie vždy potvrdili.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:03 19.10.2017

  Stirling: je pravda ze vtedy CSG este ani neexistovala, ale pri tychto "hrach" vas vedia novinary rozniest na kopytach aj za mensie prehresky. To ze Dalik sedi v Cr ma s tym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling: je pravda ze vtedy CSG este ani neexistovala, ale pri tychto "hrach" vas vedia novinary rozniest na kopytach aj za mensie prehresky. To ze Dalik sedi v Cr ma s tym spolocne to, ze v tej kauze bol priamo oznaceny dalikom Vyboh Ficov kamarat. To ze nakoniec nesiel do basy je druha vec, dalej ju uz nehodnotim. Podla mna ale urcite csg dostane nejaku satisfakciu. Ak teda nema take meno ako jancura, potom nedostanu nic. Ono oni mozu byt radi uz len za tie vyvozne povolenia na obchody do roznych problematickych krajin, ktore realizuju cez sr
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  11:02 19.10.2017

  To Tryskac:
  S politickou nepriechodnostou Panduru sa neda suhlasit, to by sme museli zit v nejakej inej, bajnej krajine. vacsina ficovolicov kauzu pandur nai nezaregistrovala, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Tryskac:
  S politickou nepriechodnostou Panduru sa neda suhlasit, to by sme museli zit v nejakej inej, bajnej krajine. vacsina ficovolicov kauzu pandur nai nezaregistrovala, a ak aj hej tak je to zahranicny problem a nie nas, "nasmu" cloveku sa nic nedokazalo a ani nedokaze.
  Patria sa predbezne vybrala hlavne preto, ze MO ma pod palcom SNS ktora ma/mala blizko k ludom z WAY Industry.
  Pandury moze este vratit do hry prave vlada, kde ma hlavne slovo SMER.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:50 19.10.2017

  tryskac: to že dalík je v česku odsouzen za úplatky při nákupu pandurů přece vůbec nemůže mít vliv na slovensko, vždyž CSG v tu dobu ani neexistovala a ani neměla licenci na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: to že dalík je v česku odsouzen za úplatky při nákupu pandurů přece vůbec nemůže mít vliv na slovensko, vždyž CSG v tu dobu ani neexistovala a ani neměla licenci na pandur.
  niko: jo jsem zvědav i na důvody proč AMV a hlavně konfiguraci a cenu vozidla bez věže, to by byla prdel pokud by to bylo levnější než pandur. Toho se asi bojí i strnad.... Každopádně tím spíše by měla slovenská vláda oslovit MSM aby hodila nabídku pro porovnání...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:40 19.10.2017

  Myslim, ze je este prehnane pisat ako Slovensko kupuje Patriu AMW. Material ide do vlady a ta o tom bude rozhodovat. Ked sa rozhodne o kupe, ministerstvo predstavy stroje, ktore sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze je este prehnane pisat ako Slovensko kupuje Patriu AMW. Material ide do vlady a ta o tom bude rozhodovat. Ked sa rozhodne o kupe, ministerstvo predstavy stroje, ktore sa vybrali. Takze nepredbiehajme.
  Osobne som rad, ze sa vybralo AMV. Z toho, co nam za posledne roky bolo predstavovane ma najlepsie parametre.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  09:59 19.10.2017

  Pandur bol absolutne nepriechodny uz len preto ze Dalik sedi vo vazeni a prostrednikom mal byt Ficov kamarat, to by bola politicka samovrazda, nech by bol aj zo zlata..

  Pandur bol absolutne nepriechodny uz len preto ze Dalik sedi vo vazeni a prostrednikom mal byt Ficov kamarat, to by bola politicka samovrazda, nech by bol aj zo zlata..

 • stirling
  09:56 19.10.2017

  Já jsem i rád, že si pořídí AMV, protože pokud by nakoupily pandury tak i přes výrobu na slovensku by za mohli češi protože to vlastní strnad a tak by nám to tu v diskuzích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem i rád, že si pořídí AMV, protože pokud by nakoupily pandury tak i přes výrobu na slovensku by za mohli češi protože to vlastní strnad a tak by nám to tu v diskuzích vyčítali jako bren.
  Každopádně to že se ani neobtěžovali oslovit domácího "výrobce" mě přijde zvláštní a asi si to i trošku schytají.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  09:24 19.10.2017

  Tato volba sa dala cakat. Skor som zvedavy, co ponuknu Fini ako proti hodnotu vo forme offsetov. Vedeli ste ze Nokia sa stala svetovou firmou prave vdaka offsetom za nakupene F/A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tato volba sa dala cakat. Skor som zvedavy, co ponuknu Fini ako proti hodnotu vo forme offsetov. Vedeli ste ze Nokia sa stala svetovou firmou prave vdaka offsetom za nakupene F/A 18? Co sa tyka Slovenska a Gripenov, v mediach su spravy ze moznost prenajmu letovych hodin uz nie je ponukana - bohvie ako by skoncili Cesi keby si Gripeny museli kupit a nie prenajat. Z oboch akvizicii je ale jasny rozdiel - u nas sa to vsetko riesi velmi utajene - v CR sa zase vsetko prehnane medializuje, mozno preto ze v SR je minister byv vojak a v CR byv divadelnik. No len potom pride vystupenie na Letnej a odnesu si to divaci...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  09:17 19.10.2017

  Patria AMV je určite dobrá voľba, výborná by bola, keby sa vybrala verzia XP. Cena klasickej AMV je cca EUR 2,1 mil +- nejaké drobné. Vežový komplet - určite to bude TURRA 30, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Patria AMV je určite dobrá voľba, výborná by bola, keby sa vybrala verzia XP. Cena klasickej AMV je cca EUR 2,1 mil +- nejaké drobné. Vežový komplet - určite to bude TURRA 30, ale otázna je výzbroj - 2A42 a Konkurs, aj keď sa vyrábajú licenčne na SK by nebolo optimálne riešenie, munícia do kanóna nie je štanardizovaná v NATO a Konkurs nie je tiež najnovšia konštrukcia. Ak teda TURRU, tak s Bushmasterom Mk 44 a strelami Spike. Je to síce drahšie riešenie, ale vozidlu by to prospelo aj na bojovej hodnote aj možný exportný potenciál by bol lepší. 2A42 a Konkurs by degradoval hodnotu ako celku. Na IDET-e 2017 bola veža osadená Bushmasterom, myslím, že by to mohlo byť priechodné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:02 19.10.2017

  Słowacja produkuje AT-5 (3k113 "Konkurs")?
  Standardowy - czy może jakiś "zmodernizowany"?

  Słowacja produkuje AT-5 (3k113 "Konkurs")?
  Standardowy - czy może jakiś "zmodernizowany"?

 • Jura99
  08:55 19.10.2017

  KOLT: "zajímat se jinde" a tlačit tak na Švédy :-)). Tento naivní postup můžete uplatnit v autosalonu, kdy ve Škodovce řeknete, že si půjdete pro Hyundai. Pokud jde ale o Gripeny, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: "zajímat se jinde" a tlačit tak na Švédy :-)). Tento naivní postup můžete uplatnit v autosalonu, kdy ve Škodovce řeknete, že si půjdete pro Hyundai. Pokud jde ale o Gripeny, každé malé dítě ví, že cenovou konkurencí žádný ze jmenovaných strojů prostě není. Dalo by se maximálně uvažovat o starých F-16A s modernizací, viz. Rumunsko, ale určitě se nedostanete s cenou níž než JAS-39C/D a o kvalitě nemluvě. Za delší konec provazu tahají naopak Švédové, kteří zužují nabídku a odmítli nabídnout pronájem.

  Clanek: Mám negativní názor na výrobu exsovětských zbraní ve státě NATO 30let po revoluci, v sovětských rážích a pro domácí použití. Klidně si to nazývejte "praním do Slovenska". AČR má Pandurů 107 + 20 ve výrobě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:39 19.10.2017

  Jura99
  Vam se clovek nezavdeci. Nejdriv to tu do Slovenska perete, ze se nesnazi udrzet svuj vojensky prumysl alespon ve stavu klinicke smrti, jak se to povedlo CR. Pak kdyz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Vam se clovek nezavdeci. Nejdriv to tu do Slovenska perete, ze se nesnazi udrzet svuj vojensky prumysl alespon ve stavu klinicke smrti, jak se to povedlo CR. Pak kdyz Konkurs je reseni na slovensku licencne vyrabene, Turra na slovensku vyrabena tepete znovu ze to nejsou vystrelky posledni mody a vozidlo degraduji. S tim degradovanim nemam problem souhlasit, ale chtelo by to byt trosku konzistentni v tom co chcete.
  Slovensko je stat s polovicni rozlohou, populaci a mene nez polovicnim vykonem ekonomiky ve srovnani s CR. V clanku uvazovanych cca 80 kusu 8x8 ale nezodpovida 50% ze 107 panduru na ktere se zmohla CR, ale cca 70%. Chce li SVK nakoupit takovy pocet (a ted nepolemizuju o tom jestli zrovna takovy pocet ma nebo nema smysl a co je za nim), pak se tezko zmuze na spickove reseni v kvalite bezne na zapade. Nekde se bude muset udelat kompromis. Taky z toho nejsem uplne nadsen, ale uprimne radeji 80 AMV nez sice lepsi techniku, ale v 40-50 kouscich.
  Vas "tip" uz nekomentuju, to uz je takove vase tradicni rypnuti si. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:37 19.10.2017

  Nejdřív se mělo nakupovat v Polsku, pak v Česku, nakonec ve Finsku. Ještě se někdo diví, že se v rámci V4 nikdy neshodneme? Nicméně preferenci AMV oproti Pandurům chápu, to auto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejdřív se mělo nakupovat v Polsku, pak v Česku, nakonec ve Finsku. Ještě se někdo diví, že se v rámci V4 nikdy neshodneme? Nicméně preferenci AMV oproti Pandurům chápu, to auto prostě *JE* lepší.

  Jura99, nesmíte všechno vidět skrz svoji protislovenskou optiku. Gripeny jim zřejmě Švédi nenabídli moc výhodně, tak se zajímají i jinde, i kdyby jen proto, aby tím zatlačili na Švédy. AMV je pak oproti Scipiu o poznání lepší volba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:15 19.10.2017

  2A42 a Konkurs na zcela novém stroji by byl ve státě NATO nejspíš unikát. Samotná Turra není výstřelkem poslední módy a vozidlo degraduje. Patria je o chlup hezčí i technicky lepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2A42 a Konkurs na zcela novém stroji by byl ve státě NATO nejspíš unikát. Samotná Turra není výstřelkem poslední módy a vozidlo degraduje. Patria je o chlup hezčí i technicky lepší než Pandur, na druhou stranu se divím, pokud je pravda, že MSM vůbec na Pandury nepoptali, takže se ani nemohli dozvědět jejich cenu a udělat si nějaké srovnání. Tipnul bych si, že OS SR se chtějí za každou cenu odlišit od AČR a nenakupovat stejnou techniku, viz. též Gripeny, které jsou jedinou možností, ale fantazírovat se bude o F-18, Rafale, Eurofigteru, Mig-35, F-35 a dalších nesmyslech, až se nekoupí raději nic, když máme jen na ten Gripen, který už ale mají Češi.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:46 19.10.2017

  myslim, ze patria by bola dobrou volbou, hoci by som si predstavoval inu vyzbroj aku ma turra. co ma ale pri vsetkych obstaravaniach, nie len pre armadu trapi, je ze sa nase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  myslim, ze patria by bola dobrou volbou, hoci by som si predstavoval inu vyzbroj aku ma turra. co ma ale pri vsetkych obstaravaniach, nie len pre armadu trapi, je ze sa nase politicke spicky energicky zasadzuju za nieco len ked dostanu svoj povestný 15% podiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  19:49 18.10.2017

  Nebylo by pro Slovensko nejlepší investovat do vývoje 2A42 v NATO ráži?

  Nejsem zbrojíř, ale pokud je Slovensko už teď schopno vyrábět 30mm kanón, vyvinout a vyrábět houfnice, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo by pro Slovensko nejlepší investovat do vývoje 2A42 v NATO ráži?

  Nejsem zbrojíř, ale pokud je Slovensko už teď schopno vyrábět 30mm kanón, vyvinout a vyrábět houfnice, tak by snad zvládli i tohle...

  Navíc by vylepšili exportní potenciál Turry a větší část ceny věže by zůstala doma.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  19:44 18.10.2017

  Rase
  AMV to wyjątkowo udana konstrukcja,ktora wyprzedziła swoj czas o dekadę . Teraz juz nie jest tak awangardowa ale nadal nowoczesna. Liczę ,ze u nas po ponad 15 latach ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  AMV to wyjątkowo udana konstrukcja,ktora wyprzedziła swoj czas o dekadę . Teraz juz nie jest tak awangardowa ale nadal nowoczesna. Liczę ,ze u nas po ponad 15 latach konstrukcji postawimy na wydłużona wersje z mocniejszym silnikiem i lepsza odpornością ,do tego wiecznie wyczekiwany BMS . Jedyny problem to odium korupcyjne nad fińską firmą,oby tym razem cos nie wypłynęło... Osobiście obstawiam niemiecki produkt w przetargu w Australii
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:26 18.10.2017

  Zase bych se té verze AMV XP tak nebál. Přeci jen oproti původní verzi je opravdu dál a nemyslím, že cenový rozdíl by byl výrazný (je odůvodnitelný). Velkou výhodou je ještě větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zase bych se té verze AMV XP tak nebál. Přeci jen oproti původní verzi je opravdu dál a nemyslím, že cenový rozdíl by byl výrazný (je odůvodnitelný). Velkou výhodou je ještě větší nosnost, což se vždycky hodí. Osobně se mi i líbí, že by to bylo nejmodernější KBVP v celém prostoru. Výhodou je i odlišný vzhled oproti AMV a tedy i Rosomaku. Ono pokud Slováci chtějí vozidla vyrobit pro sebe a nabízet je i někde jinde - což asi chtějí, musí mít vozidlo jiné, než to co nabízejí za pár peněz Poláci. navíc i z pohledu Slovenského zbrojařského průmyslu, by bylo lepší mít to nejmodernější vozidlo - což je právě AMV XP.

  ps. radši bych byl pro Boxer, ale Patrie jsou taky hodně kvalitní, viz tendr v Austrálii
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:24 18.10.2017

  qaxx:
  Na Konkurs má licenciu ZŤS-Špeciál Dubnica nad Váhom. Čo sa zbraní a munície "postsovietskej" varianty Turry 30, tak tam úplne všetko vyrábame na Slovensku.

  qaxx:
  Na Konkurs má licenciu ZŤS-Špeciál Dubnica nad Váhom. Čo sa zbraní a munície "postsovietskej" varianty Turry 30, tak tam úplne všetko vyrábame na Slovensku.

 • qaxx
  18:09 18.10.2017

  Dúfam že vežu osadia v štandarde NATO. Naozaj nechápem prečo na nové vozidlá dávať ruské 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel) viete mi povedať ako by to bolo s dodávkami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dúfam že vežu osadia v štandarde NATO. Naozaj nechápem prečo na nové vozidlá dávať ruské 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel) viete mi povedať ako by to bolo s dodávkami týchto rakiet, predpokladám že ich licenčné vyrabame inak tomu naozaj nerozumiem!!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:02 18.10.2017

  Ja verím, že ak tam budú osádzať slovenskú vežu Turra 30, tak to už bude v štandartne NATO. Tak ako to prezentovali na IDET 2017 v Brne, kde bol už osadený kanón Bushmaster Mk 44 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja verím, že ak tam budú osádzať slovenskú vežu Turra 30, tak to už bude v štandartne NATO. Tak ako to prezentovali na IDET 2017 v Brne, kde bol už osadený kanón Bushmaster Mk 44 30 mm. (našiel som to na Poľskej stránke http://www.defence24.pl/609976... )
  Dobré by bolo Patriu AMV osadiť aj ťažšou vežou ako Turra 30, napríklad typu LANCE, alebo ako majú Poliaci - Oto Melara Hitfist-30P. Inak výber vozidla hodnotím kladne.
  Skrýt celý příspěvek