Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Bojové vozidlo pěchoty Patria AMV 35 CRV s věží E35 (z pásového vozidla CV9035) je nabízeno australské armádě; ilustrační foto, větší foto / Patria 

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit obrněná vozidla AMV od finské firmy Patria. Spolu s nákupem taktických obrněných vozidel 4×4 jde o nejvýznamnější modernizační projekt slovenských pozemních sil.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než jednu miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) 8×8.

Na nákup 81 KBVP 8×8 Bratislava vyčlenila 417 milionů euro a na nákup 404 taktických vozidel 4×4 783 milionů euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (31 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne výroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda chce získat deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

Dlouho nebylo známo, jakým způsobem MO SR nová obrněná vozidla nakoupí. Podle informací Denníku N MO SR směřuje k nákupu finských obrněných vozidel Patria AMV, a to formou vláda-vláda. Pokud tomu tak skutečně je, Bratislava nákup dojedná přímo s vládou v Helsinkách. Ostatně většinu firmy Patria vlastní finský stát.

Část výroby a závěrečná montáž Patria AMV má proběhnout na Slovensku.

V úvahu připadá i nákup nejnovější (ale nikde neodzkoušené) varianty Patria AMV XP. Nicméně vozidlo AMV XP nenakoupila finská armáda, což je obecně nutný předpoklad pro úspěch jakéhokoliv nového zbraňového systému na zahraničních trzích.

Na dotaz Denníku N slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný návrh existuje. Mluvčí ale upřesnila, že se týká celkového způsobu pořízení vozidel 8×8 i 4×4.

"V současnosti je nákup v meziresortním připomínkovém řízení ve vyhrazeném režimu. Po vyhodnocení a zapracování připomínek a následném schválení Radou bezpečnosti a vládou představíme návrh i veřejnosti,” uvedla Danka Capáková.

Capáková ve vyjádření odmítla, že ministerstvo obrany chce něco utajit. "Z připomínkového řízení mohou ještě vzejít změny, proto je předčasné tuto věc komunikovat, protože ještě nemusí jít o konečné řešení," uvedla Capáková.

O dodávky KBVP slovenské armádě projevuje zájem také slovenská MSM Group, člen česko-slovenské průmyslové skupiny Czechoslovak Group. MSM Group nabízí KBVP Corsac 8×8, kombinující rakouskou platformu Pandur a věž Turra 30 od slovenské firmy EVPÚ z Nové Dubnice.

Avšak podle tiskového mluvčího MSM Group Ivana Rudolfa, MSM Group nikdo ve věci nákupu osmikolových KBVP neoslovil.

Podle slovenského deníku SME.sk rozhodnutí koupit finské transportéry může nyní slovenská vláda schválit, nebo jej ministerstvu obrany vrátit. Důležitý bude postoj premiéra Roberta Fica, respektive dalších politiků z vládní koalice.

Akvizice KBVP pro slovenskou armádu prošla poměrně turbulentním vývojem. Na spadnutí byl nákup KBVP Scipio, který kombinoval polskou kolovou platformu Rosomak (vychází z vozidla Patria AMV) a slovenskou věž Turra 30.

Slovenské ministerstvo obrany nakonec v polovině roku 2016 od polsko-slovenského řešení z důvodu “vojenské a ekonomické nevýhodnosti” odstoupilo.

Patria AMV je kolová obrněná platforma 8×8 s klasickým uspořádáním, s motorem vpředu, trojčlennou posádkou, až 12 členným výsadkem (v praxi spíše osmičlenným; resp. podle velikosti pěchotního družstva dané armády) a zadní sklopnou rampou.

Prázdná hmotnost vozidla je 16 až 27 t podle úrovně pancéřování a použitého bojového modulu. Podle tiskových materiálů čelo korby odolává průbojné munici až do ráže 30 mm a pancéřový podvozek ochrání posádku před výbuchem až 10 kg TNT.

Vozidlo pohání motor DI 12 Scania Diesel o výkonu 405 kW (543 koní), který je převzatý z nákladních automobilů. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd po zpevněné cestě až 800 km.

V případě nákupu AMV pro slovenskou armádu je již o výzbroji zřejmě rozhodnuto (Turra 30), avšak korba AMV snese instalaci automatických kanónu až do ráže 50 mm nebo tankových kanónů ráže 105 mm. AMV lze využít také jako platformu pro minometné systémy Nemo nebo AMOS ráže 120 mm, či pro protivzdušné a protitankové komplety.

Slovenská KBVP, jak bylo uvedeno výše, téměř s jistotou získají bojové moduly Turra 30.  Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Do věže je možné instalovat i americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Zdroj: Denník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sergej7490
  11:02 19.10.2017

  To Tryskac: S politickou nepriechodnostou Panduru sa neda suhlasit, to by sme museli zit v nejakej inej, bajnej krajine. vacsina ficovolicov kauzu pandur nai nezaregistrovala, a ...Zobrazit celý příspěvek

  To Tryskac:
  S politickou nepriechodnostou Panduru sa neda suhlasit, to by sme museli zit v nejakej inej, bajnej krajine. vacsina ficovolicov kauzu pandur nai nezaregistrovala, a ak aj hej tak je to zahranicny problem a nie nas, "nasmu" cloveku sa nic nedokazalo a ani nedokaze.
  Patria sa predbezne vybrala hlavne preto, ze MO ma pod palcom SNS ktora ma/mala blizko k ludom z WAY Industry.
  Pandury moze este vratit do hry prave vlada, kde ma hlavne slovo SMER.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:50 19.10.2017

  tryskac: to že dalík je v česku odsouzen za úplatky při nákupu pandurů přece vůbec nemůže mít vliv na slovensko, vždyž CSG v tu dobu ani neexistovala a ani neměla licenci na ...Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: to že dalík je v česku odsouzen za úplatky při nákupu pandurů přece vůbec nemůže mít vliv na slovensko, vždyž CSG v tu dobu ani neexistovala a ani neměla licenci na pandur.
  niko: jo jsem zvědav i na důvody proč AMV a hlavně konfiguraci a cenu vozidla bez věže, to by byla prdel pokud by to bylo levnější než pandur. Toho se asi bojí i strnad.... Každopádně tím spíše by měla slovenská vláda oslovit MSM aby hodila nabídku pro porovnání...Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:40 19.10.2017

  Myslim, ze je este prehnane pisat ako Slovensko kupuje Patriu AMW. Material ide do vlady a ta o tom bude rozhodovat. Ked sa rozhodne o kupe, ministerstvo predstavy stroje, ktore sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze je este prehnane pisat ako Slovensko kupuje Patriu AMW. Material ide do vlady a ta o tom bude rozhodovat. Ked sa rozhodne o kupe, ministerstvo predstavy stroje, ktore sa vybrali. Takze nepredbiehajme.
  Osobne som rad, ze sa vybralo AMV. Z toho, co nam za posledne roky bolo predstavovane ma najlepsie parametre.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  09:59 19.10.2017

  Pandur bol absolutne nepriechodny uz len preto ze Dalik sedi vo vazeni a prostrednikom mal byt Ficov kamarat, to by bola politicka samovrazda, nech by bol aj zo zlata..

  Pandur bol absolutne nepriechodny uz len preto ze Dalik sedi vo vazeni a prostrednikom mal byt Ficov kamarat, to by bola politicka samovrazda, nech by bol aj zo zlata..

 • stirling
  09:56 19.10.2017

  Já jsem i rád, že si pořídí AMV, protože pokud by nakoupily pandury tak i přes výrobu na slovensku by za mohli češi protože to vlastní strnad a tak by nám to tu v diskuzích ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem i rád, že si pořídí AMV, protože pokud by nakoupily pandury tak i přes výrobu na slovensku by za mohli češi protože to vlastní strnad a tak by nám to tu v diskuzích vyčítali jako bren.
  Každopádně to že se ani neobtěžovali oslovit domácího "výrobce" mě přijde zvláštní a asi si to i trošku schytají.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  09:24 19.10.2017

  Tato volba sa dala cakat. Skor som zvedavy, co ponuknu Fini ako proti hodnotu vo forme offsetov. Vedeli ste ze Nokia sa stala svetovou firmou prave vdaka offsetom za nakupene F/A ...Zobrazit celý příspěvek

  Tato volba sa dala cakat. Skor som zvedavy, co ponuknu Fini ako proti hodnotu vo forme offsetov. Vedeli ste ze Nokia sa stala svetovou firmou prave vdaka offsetom za nakupene F/A 18? Co sa tyka Slovenska a Gripenov, v mediach su spravy ze moznost prenajmu letovych hodin uz nie je ponukana - bohvie ako by skoncili Cesi keby si Gripeny museli kupit a nie prenajat. Z oboch akvizicii je ale jasny rozdiel - u nas sa to vsetko riesi velmi utajene - v CR sa zase vsetko prehnane medializuje, mozno preto ze v SR je minister byv vojak a v CR byv divadelnik. No len potom pride vystupenie na Letnej a odnesu si to divaci...Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  09:17 19.10.2017

  Patria AMV je určite dobrá voľba, výborná by bola, keby sa vybrala verzia XP. Cena klasickej AMV je cca EUR 2,1 mil +- nejaké drobné. Vežový komplet - určite to bude TURRA 30, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Patria AMV je určite dobrá voľba, výborná by bola, keby sa vybrala verzia XP. Cena klasickej AMV je cca EUR 2,1 mil +- nejaké drobné. Vežový komplet - určite to bude TURRA 30, ale otázna je výzbroj - 2A42 a Konkurs, aj keď sa vyrábajú licenčne na SK by nebolo optimálne riešenie, munícia do kanóna nie je štanardizovaná v NATO a Konkurs nie je tiež najnovšia konštrukcia. Ak teda TURRU, tak s Bushmasterom Mk 44 a strelami Spike. Je to síce drahšie riešenie, ale vozidlu by to prospelo aj na bojovej hodnote aj možný exportný potenciál by bol lepší. 2A42 a Konkurs by degradoval hodnotu ako celku. Na IDET-e 2017 bola veža osadená Bushmasterom, myslím, že by to mohlo byť priechodné.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:02 19.10.2017

  Słowacja produkuje AT-5 (3k113 "Konkurs")?
  Standardowy - czy może jakiś "zmodernizowany"?

  Słowacja produkuje AT-5 (3k113 "Konkurs")?
  Standardowy - czy może jakiś "zmodernizowany"?

 • Jura99
  08:55 19.10.2017

  KOLT: "zajímat se jinde" a tlačit tak na Švédy :-)). Tento naivní postup můžete uplatnit v autosalonu, kdy ve Škodovce řeknete, že si půjdete pro Hyundai. Pokud jde ale o Gripeny, ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: "zajímat se jinde" a tlačit tak na Švédy :-)). Tento naivní postup můžete uplatnit v autosalonu, kdy ve Škodovce řeknete, že si půjdete pro Hyundai. Pokud jde ale o Gripeny, každé malé dítě ví, že cenovou konkurencí žádný ze jmenovaných strojů prostě není. Dalo by se maximálně uvažovat o starých F-16A s modernizací, viz. Rumunsko, ale určitě se nedostanete s cenou níž než JAS-39C/D a o kvalitě nemluvě. Za delší konec provazu tahají naopak Švédové, kteří zužují nabídku a odmítli nabídnout pronájem.

  Clanek: Mám negativní názor na výrobu exsovětských zbraní ve státě NATO 30let po revoluci, v sovětských rážích a pro domácí použití. Klidně si to nazývejte "praním do Slovenska". AČR má Pandurů 107 + 20 ve výrobě.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:39 19.10.2017

  Jura99 Vam se clovek nezavdeci. Nejdriv to tu do Slovenska perete, ze se nesnazi udrzet svuj vojensky prumysl alespon ve stavu klinicke smrti, jak se to povedlo CR. Pak kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Vam se clovek nezavdeci. Nejdriv to tu do Slovenska perete, ze se nesnazi udrzet svuj vojensky prumysl alespon ve stavu klinicke smrti, jak se to povedlo CR. Pak kdyz Konkurs je reseni na slovensku licencne vyrabene, Turra na slovensku vyrabena tepete znovu ze to nejsou vystrelky posledni mody a vozidlo degraduji. S tim degradovanim nemam problem souhlasit, ale chtelo by to byt trosku konzistentni v tom co chcete.
  Slovensko je stat s polovicni rozlohou, populaci a mene nez polovicnim vykonem ekonomiky ve srovnani s CR. V clanku uvazovanych cca 80 kusu 8x8 ale nezodpovida 50% ze 107 panduru na ktere se zmohla CR, ale cca 70%. Chce li SVK nakoupit takovy pocet (a ted nepolemizuju o tom jestli zrovna takovy pocet ma nebo nema smysl a co je za nim), pak se tezko zmuze na spickove reseni v kvalite bezne na zapade. Nekde se bude muset udelat kompromis. Taky z toho nejsem uplne nadsen, ale uprimne radeji 80 AMV nez sice lepsi techniku, ale v 40-50 kouscich.
  Vas "tip" uz nekomentuju, to uz je takove vase tradicni rypnuti si. :)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:37 19.10.2017

  Nejdřív se mělo nakupovat v Polsku, pak v Česku, nakonec ve Finsku. Ještě se někdo diví, že se v rámci V4 nikdy neshodneme? Nicméně preferenci AMV oproti Pandurům chápu, to auto ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejdřív se mělo nakupovat v Polsku, pak v Česku, nakonec ve Finsku. Ještě se někdo diví, že se v rámci V4 nikdy neshodneme? Nicméně preferenci AMV oproti Pandurům chápu, to auto prostě *JE* lepší.

  Jura99, nesmíte všechno vidět skrz svoji protislovenskou optiku. Gripeny jim zřejmě Švédi nenabídli moc výhodně, tak se zajímají i jinde, i kdyby jen proto, aby tím zatlačili na Švédy. AMV je pak oproti Scipiu o poznání lepší volba.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:15 19.10.2017

  2A42 a Konkurs na zcela novém stroji by byl ve státě NATO nejspíš unikát. Samotná Turra není výstřelkem poslední módy a vozidlo degraduje. Patria je o chlup hezčí i technicky lepší ...Zobrazit celý příspěvek

  2A42 a Konkurs na zcela novém stroji by byl ve státě NATO nejspíš unikát. Samotná Turra není výstřelkem poslední módy a vozidlo degraduje. Patria je o chlup hezčí i technicky lepší než Pandur, na druhou stranu se divím, pokud je pravda, že MSM vůbec na Pandury nepoptali, takže se ani nemohli dozvědět jejich cenu a udělat si nějaké srovnání. Tipnul bych si, že OS SR se chtějí za každou cenu odlišit od AČR a nenakupovat stejnou techniku, viz. též Gripeny, které jsou jedinou možností, ale fantazírovat se bude o F-18, Rafale, Eurofigteru, Mig-35, F-35 a dalších nesmyslech, až se nekoupí raději nic, když máme jen na ten Gripen, který už ale mají Češi.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:46 19.10.2017

  myslim, ze patria by bola dobrou volbou, hoci by som si predstavoval inu vyzbroj aku ma turra. co ma ale pri vsetkych obstaravaniach, nie len pre armadu trapi, je ze sa nase ...Zobrazit celý příspěvek

  myslim, ze patria by bola dobrou volbou, hoci by som si predstavoval inu vyzbroj aku ma turra. co ma ale pri vsetkych obstaravaniach, nie len pre armadu trapi, je ze sa nase politicke spicky energicky zasadzuju za nieco len ked dostanu svoj povestný 15% podiel.Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  19:49 18.10.2017

  Nebylo by pro Slovensko nejlepší investovat do vývoje 2A42 v NATO ráži? Nejsem zbrojíř, ale pokud je Slovensko už teď schopno vyrábět 30mm kanón, vyvinout a vyrábět houfnice, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo by pro Slovensko nejlepší investovat do vývoje 2A42 v NATO ráži?

  Nejsem zbrojíř, ale pokud je Slovensko už teď schopno vyrábět 30mm kanón, vyvinout a vyrábět houfnice, tak by snad zvládli i tohle...

  Navíc by vylepšili exportní potenciál Turry a větší část ceny věže by zůstala doma.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  19:44 18.10.2017

  Rase AMV to wyjątkowo udana konstrukcja,ktora wyprzedziła swoj czas o dekadę . Teraz juz nie jest tak awangardowa ale nadal nowoczesna. Liczę ,ze u nas po ponad 15 latach ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  AMV to wyjątkowo udana konstrukcja,ktora wyprzedziła swoj czas o dekadę . Teraz juz nie jest tak awangardowa ale nadal nowoczesna. Liczę ,ze u nas po ponad 15 latach konstrukcji postawimy na wydłużona wersje z mocniejszym silnikiem i lepsza odpornością ,do tego wiecznie wyczekiwany BMS . Jedyny problem to odium korupcyjne nad fińską firmą,oby tym razem cos nie wypłynęło... Osobiście obstawiam niemiecki produkt w przetargu w AustraliiSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:26 18.10.2017

  Zase bych se té verze AMV XP tak nebál. Přeci jen oproti původní verzi je opravdu dál a nemyslím, že cenový rozdíl by byl výrazný (je odůvodnitelný). Velkou výhodou je ještě větší ...Zobrazit celý příspěvek

  Zase bych se té verze AMV XP tak nebál. Přeci jen oproti původní verzi je opravdu dál a nemyslím, že cenový rozdíl by byl výrazný (je odůvodnitelný). Velkou výhodou je ještě větší nosnost, což se vždycky hodí. Osobně se mi i líbí, že by to bylo nejmodernější KBVP v celém prostoru. Výhodou je i odlišný vzhled oproti AMV a tedy i Rosomaku. Ono pokud Slováci chtějí vozidla vyrobit pro sebe a nabízet je i někde jinde - což asi chtějí, musí mít vozidlo jiné, než to co nabízejí za pár peněz Poláci. navíc i z pohledu Slovenského zbrojařského průmyslu, by bylo lepší mít to nejmodernější vozidlo - což je právě AMV XP.

  ps. radši bych byl pro Boxer, ale Patrie jsou taky hodně kvalitní, viz tendr v AustráliiSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:24 18.10.2017

  qaxx:
  Na Konkurs má licenciu ZŤS-Špeciál Dubnica nad Váhom. Čo sa zbraní a munície "postsovietskej" varianty Turry 30, tak tam úplne všetko vyrábame na Slovensku.

  qaxx:
  Na Konkurs má licenciu ZŤS-Špeciál Dubnica nad Váhom. Čo sa zbraní a munície "postsovietskej" varianty Turry 30, tak tam úplne všetko vyrábame na Slovensku.

 • qaxx
  18:09 18.10.2017

  Dúfam že vežu osadia v štandarde NATO. Naozaj nechápem prečo na nové vozidlá dávať ruské 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel) viete mi povedať ako by to bolo s dodávkami ...Zobrazit celý příspěvek

  Dúfam že vežu osadia v štandarde NATO. Naozaj nechápem prečo na nové vozidlá dávať ruské 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel) viete mi povedať ako by to bolo s dodávkami týchto rakiet, predpokladám že ich licenčné vyrabame inak tomu naozaj nerozumiem!!!!Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:02 18.10.2017

  Ja verím, že ak tam budú osádzať slovenskú vežu Turra 30, tak to už bude v štandartne NATO. Tak ako to prezentovali na IDET 2017 v Brne, kde bol už osadený kanón Bushmaster Mk 44 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja verím, že ak tam budú osádzať slovenskú vežu Turra 30, tak to už bude v štandartne NATO. Tak ako to prezentovali na IDET 2017 v Brne, kde bol už osadený kanón Bushmaster Mk 44 30 mm. (našiel som to na Poľskej stránke http://www.defence24.pl/609976... )
  Dobré by bolo Patriu AMV osadiť aj ťažšou vežou ako Turra 30, napríklad typu LANCE, alebo ako majú Poliaci - Oto Melara Hitfist-30P. Inak výber vozidla hodnotím kladne.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 11