Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Bojové vozidlo pěchoty Patria AMV 35 CRV s věží E35 (z pásového vozidla CV9035) je nabízeno australské armádě; ilustrační foto, větší foto / Patria 

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit obrněná vozidla AMV od finské firmy Patria. Spolu s nákupem taktických obrněných vozidel 4×4 jde o nejvýznamnější modernizační projekt slovenských pozemních sil.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než jednu miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) 8×8.

Na nákup 81 KBVP 8×8 Bratislava vyčlenila 417 milionů euro a na nákup 404 taktických vozidel 4×4 783 milionů euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (31 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne výroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda chce získat deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

Dlouho nebylo známo, jakým způsobem MO SR nová obrněná vozidla nakoupí. Podle informací Denníku N MO SR směřuje k nákupu finských obrněných vozidel Patria AMV, a to formou vláda-vláda. Pokud tomu tak skutečně je, Bratislava nákup dojedná přímo s vládou v Helsinkách. Ostatně většinu firmy Patria vlastní finský stát.

Část výroby a závěrečná montáž Patria AMV má proběhnout na Slovensku.

V úvahu připadá i nákup nejnovější (ale nikde neodzkoušené) varianty Patria AMV XP. Nicméně vozidlo AMV XP nenakoupila finská armáda, což je obecně nutný předpoklad pro úspěch jakéhokoliv nového zbraňového systému na zahraničních trzích.

Na dotaz Denníku N slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný návrh existuje. Mluvčí ale upřesnila, že se týká celkového způsobu pořízení vozidel 8×8 i 4×4.

"V současnosti je nákup v meziresortním připomínkovém řízení ve vyhrazeném režimu. Po vyhodnocení a zapracování připomínek a následném schválení Radou bezpečnosti a vládou představíme návrh i veřejnosti,” uvedla Danka Capáková.

Capáková ve vyjádření odmítla, že ministerstvo obrany chce něco utajit. "Z připomínkového řízení mohou ještě vzejít změny, proto je předčasné tuto věc komunikovat, protože ještě nemusí jít o konečné řešení," uvedla Capáková.

O dodávky KBVP slovenské armádě projevuje zájem také slovenská MSM Group, člen česko-slovenské průmyslové skupiny Czechoslovak Group. MSM Group nabízí KBVP Corsac 8×8, kombinující rakouskou platformu Pandur a věž Turra 30 od slovenské firmy EVPÚ z Nové Dubnice.

Avšak podle tiskového mluvčího MSM Group Ivana Rudolfa, MSM Group nikdo ve věci nákupu osmikolových KBVP neoslovil.

Podle slovenského deníku SME.sk rozhodnutí koupit finské transportéry může nyní slovenská vláda schválit, nebo jej ministerstvu obrany vrátit. Důležitý bude postoj premiéra Roberta Fica, respektive dalších politiků z vládní koalice.

Akvizice KBVP pro slovenskou armádu prošla poměrně turbulentním vývojem. Na spadnutí byl nákup KBVP Scipio, který kombinoval polskou kolovou platformu Rosomak (vychází z vozidla Patria AMV) a slovenskou věž Turra 30.

Slovenské ministerstvo obrany nakonec v polovině roku 2016 od polsko-slovenského řešení z důvodu “vojenské a ekonomické nevýhodnosti” odstoupilo.

Patria AMV je kolová obrněná platforma 8×8 s klasickým uspořádáním, s motorem vpředu, trojčlennou posádkou, až 12 členným výsadkem (v praxi spíše osmičlenným; resp. podle velikosti pěchotního družstva dané armády) a zadní sklopnou rampou.

Prázdná hmotnost vozidla je 16 až 27 t podle úrovně pancéřování a použitého bojového modulu. Podle tiskových materiálů čelo korby odolává průbojné munici až do ráže 30 mm a pancéřový podvozek ochrání posádku před výbuchem až 10 kg TNT.

Vozidlo pohání motor DI 12 Scania Diesel o výkonu 405 kW (543 koní), který je převzatý z nákladních automobilů. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd po zpevněné cestě až 800 km.

V případě nákupu AMV pro slovenskou armádu je již o výzbroji zřejmě rozhodnuto (Turra 30), avšak korba AMV snese instalaci automatických kanónu až do ráže 50 mm nebo tankových kanónů ráže 105 mm. AMV lze využít také jako platformu pro minometné systémy Nemo nebo AMOS ráže 120 mm, či pro protivzdušné a protitankové komplety.

Slovenská KBVP, jak bylo uvedeno výše, téměř s jistotou získají bojové moduly Turra 30.  Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Do věže je možné instalovat i americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Zdroj: Denník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    20:41 10.11.2017

    Tu je celý záznam z tlačovky: https://www.ta3.com/clanok/111... Nepozrel som si to celé, lebo mi to dosť trhalo, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Tu je celý záznam z tlačovky:
    https://www.ta3.com/clanok/111...

    Nepozrel som si to celé, lebo mi to dosť trhalo, ale určitých častí som si vyvodil závery:
    1.- povedal, že ak sa bude kupovať vozidlo od iného štátu, profit pôjde tam.
    2.- povedal, že 70% vozidla bude slovenský a 100% predajných práv bude mať Slovensko, pričom sa bude môcť predávať aj do samotného Fínska.
    3.- Testovacie kusy by mali byť dodané už budúci rok, preto ma napadol Zetor. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    20:27 10.11.2017

    PavolR: není třeba nějaký odkaz nebo tak něco ? Osobně s tím nemám problém, přeci jen tak budete mít vlastní vozidlo s exportním potenciálem (byť nevím kam). Jen počítejme s tím, ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR:
    není třeba nějaký odkaz nebo tak něco ?
    Osobně s tím nemám problém, přeci jen tak budete mít vlastní vozidlo s exportním potenciálem (byť nevím kam). Jen počítejme s tím, že se to celé o nemálo let opozdí. Přeci jen zaběhlá výrobní linka je někde jinde. Pochopil bych nákup očesané Patrie AMV XP ve stylu zkušebního prototypu, s tím, že si ho oplácáte dle libosti:

    https://img.ifcdn.com/images/f... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:17 10.11.2017

    Z dnešných vyjadrení Gajdoša som nadobudol dojem, že vozidlo 8x8 nebude ani AMV, o AMV XP ani nehovoriac. Na to môžeme zabudnúť. Nebude sa totiž kupovať žiadne konkrétne zahraničné ...Zobrazit celý příspěvek

    Z dnešných vyjadrení Gajdoša som nadobudol dojem, že vozidlo 8x8 nebude ani AMV, o AMV XP ani nehovoriac. Na to môžeme zabudnúť. Nebude sa totiž kupovať žiadne konkrétne zahraničné vozidlo, by ani licencia na jeho výrobu. Fíni nám urobia a dodajú iba podvozok a výsledné vozidlo bude možno vyzerať ako Zetor 8x8.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
    22:44 09.11.2017

    Tak na prvý raz to SNS nevyšlo: https://dennikn.sk/936103/dals... Koľko bude ešte ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak na prvý raz to SNS nevyšlo:

    https://dennikn.sk/936103/dals...

    Koľko bude ešte pokusov? Uvedomujú si, že je to ostro sledované?
    Len dúfam, že to čoskoro rozhodnú, nech nie sme zase za blbých, čo nevedia rozhodnúť o dôležitých veciach ohľadne národnej bezpečnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    15:35 06.11.2017

    Ja by som skôr povedal, že ten prápor u ktorého budú slúžiť tieto modernizované BVP bude jednoducho pri prípadnom prezbrojovaní 1.mb až posledný na rade. Keď si zoberieš, že by ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja by som skôr povedal, že ten prápor u ktorého budú slúžiť tieto modernizované BVP bude jednoducho pri prípadnom prezbrojovaní 1.mb až posledný na rade. Keď si zoberieš, že by tempo prezbrojovania bolo také isté, ako je plánované pri kolesovej platforme (cca 1 rota/rok) tak by prezbrojenie 3 práporov trvalo 9 rokov. Ono asi ani "pásová brigáda" zatiaľ nevyzerá ako priorita MO, tak bude ďalšie roky trvať než sa vôbec spustí celý proces modernizácie.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    14:17 06.11.2017

    hyena: Zaujalo ma, že bola reč iba o budúcej výmene PTRS, ale už nie o možnej výmene kanóna. Má sa to chápať tak, že ostávame pri súčasných kanónoch a munícii? Taktiež preradenie ...Zobrazit celý příspěvek

    hyena:
    Zaujalo ma, že bola reč iba o budúcej výmene PTRS, ale už nie o možnej výmene kanóna. Má sa to chápať tak, že ostávame pri súčasných kanónoch a munícii? Taktiež preradenie k mechanizovanému práporu a dokúpenie ďalších vozidiel sa má chápať tak, že sa naďalej ráta s dnešnými, len modernizovanými BVP?Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
    11:49 06.11.2017

    Hyena Ako dočasné riešenie zatiaľ stačí. Platforma (podvozok) je aká je, celok na zaplátanie dier zatiaľ stačí. Uvidí sa, aká bude ich náhrada na 4x4 - teda tiež platforma a jej ...Zobrazit celý příspěvek

    Hyena
    Ako dočasné riešenie zatiaľ stačí. Platforma (podvozok) je aká je, celok na zaplátanie dier zatiaľ stačí. Uvidí sa, aká bude ich náhrada na 4x4 - teda tiež platforma a jej balistická ochrana.
    Čo sa týka obstarávania a zverejňovania informácií - to je také "slovenské".Skrýt celý příspěvek

  • Hyena
    16:38 04.11.2017
  • Flader
    12:25 27.10.2017

    Pokiaľ je materiál už naozaj v medzirezortnom pripomienkovom konaní, tak by o chvíľku malo byť už jasno. Teda aspoň pri posledných materiáloch z dielne MO toto konanie netrvalo ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokiaľ je materiál už naozaj v medzirezortnom pripomienkovom konaní, tak by o chvíľku malo byť už jasno. Teda aspoň pri posledných materiáloch z dielne MO toto konanie netrvalo príliš dlho na rokovaní vlády sa objavovali už po pár týždňoch.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
    08:32 27.10.2017

    Už som si to pozrel, pozabudol som, že si to môžem pozrieť na tejto stránke. Momentálne ostalo ticho po všetkých tých mediálnych prestrelkách, uvidíme, čo prinesú novinári k ...Zobrazit celý příspěvek

    Už som si to pozrel, pozabudol som, že si to môžem pozrieť na tejto stránke.
    Momentálne ostalo ticho po všetkých tých mediálnych prestrelkách, uvidíme, čo prinesú novinári k verzii 4x4 a ku konečnej verzii 8x8.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    15:59 26.10.2017

    Veď ja som práve tu vežičku v pravo (v smere jazdy) myslel.

    Veď ja som práve tu vežičku v pravo (v smere jazdy) myslel.

  • mafky
    15:55 26.10.2017

    Mikojan, Flader: ta hlavica vlavo hore bude senzor oziareria laserom. Na fotkach na valke je ale vidiet aj zameriavaci pristroj velitela

    Mikojan, Flader: ta hlavica vlavo hore bude senzor oziareria laserom. Na fotkach na valke je ale vidiet aj zameriavaci pristroj velitela

  • Flader
    15:35 26.10.2017

    http://forum.valka.cz/topic/vi...

    Tu je veža trochu lepšie vidieť. Mne to pripadá, že to je zameriavací prístroj veliteľa.

    http://forum.valka.cz/topic/vi...

    Tu je veža trochu lepšie vidieť. Mne to pripadá, že to je zameriavací prístroj veliteľa.

  • mikojan29
    14:55 26.10.2017

    Zase je to len výsek, celkovo nie je nikde odfotené? Dalo by to celkovú predstavu o tejto veži. Vľavo hore je útržok niečoho, že by samostatná vežička optoelektoniky pre ...Zobrazit celý příspěvek

    Zase je to len výsek, celkovo nie je nikde odfotené? Dalo by to celkovú predstavu o tejto veži. Vľavo hore je útržok niečoho, že by samostatná vežička optoelektoniky pre veliteľa?
    Inak ten poklop je ako z nejakého plechu. Toto sa naozaj nedá porovnať s modernými IFV/BVP.Skrýt celý příspěvek

  • mafky
    12:17 26.10.2017

    dalsia dostupna fotka BPsVI http://www.mil.sk/data/att/733...

    dalsia dostupna fotka BPsVI http://www.mil.sk/data/att/733...

  • Flader
    12:51 25.10.2017

    Tu je to naozaj vidieť lepśie ako na záberoch MO. Dufám, že tá kompenzácia bdue tretie lietadlo zdarma :D

    Tu je to naozaj vidieť lepśie ako na záberoch MO. Dufám, že tá kompenzácia bdue tretie lietadlo zdarma :D

  • niko
    12:39 25.10.2017

    Flader: Pristaval na minmalnej pristavacej rychlosti a vsimni si, ze po pristati zacal hned brzdit. Az ho rozkyvalo. Ale aj ked bol prazdny, stale super. Kolko potreboval ? max. ...Zobrazit celý příspěvek

    Flader: Pristaval na minmalnej pristavacej rychlosti a vsimni si, ze po pristati zacal hned brzdit. Az ho rozkyvalo. Ale aj ked bol prazdny, stale super. Kolko potreboval ? max. 250 m ?
    Tu to lepsie vidno:
    https://www.rtvs.sk/televizia/... Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    12:03 25.10.2017

    Niko, tak predsa len, bol pomaly prázdy tak zase takú dlhú dráhu ako plne naložený nepotrebuje. Ale na druhú strane nie nadarmo je to lietadlo vyvíjané od začiatku ako armádny ...Zobrazit celý příspěvek

    Niko, tak predsa len, bol pomaly prázdy tak zase takú dlhú dráhu ako plne naložený nepotrebuje. Ale na druhú strane nie nadarmo je to lietadlo vyvíjané od začiatku ako armádny stroj tak musí vedieť pristáť kde sa len dá.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
    11:55 25.10.2017

    Veď na budúci rok..a ja som myslel MDD ale napísal DOD.
    Asi áno, lebo som tiež od TT.

    Veď na budúci rok..a ja som myslel MDD ale napísal DOD.
    Asi áno, lebo som tiež od TT.

  • niko
    11:53 25.10.2017

    Inak vsimli ste si to pristatie ? Tomu hovorim STOL.

    Inak vsimli ste si to pristatie ? Tomu hovorim STOL.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 11