Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Bojové vozidlo pěchoty Patria AMV 35 CRV s věží E35 (z pásového vozidla CV9035) je nabízeno australské armádě; ilustrační foto, větší foto / Patria 

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit obrněná vozidla AMV od finské firmy Patria. Spolu s nákupem taktických obrněných vozidel 4×4 jde o nejvýznamnější modernizační projekt slovenských pozemních sil.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než jednu miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) 8×8.

Na nákup 81 KBVP 8×8 Bratislava vyčlenila 417 milionů euro a na nákup 404 taktických vozidel 4×4 783 milionů euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (31 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne výroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda chce získat deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

Dlouho nebylo známo, jakým způsobem MO SR nová obrněná vozidla nakoupí. Podle informací Denníku N MO SR směřuje k nákupu finských obrněných vozidel Patria AMV, a to formou vláda-vláda. Pokud tomu tak skutečně je, Bratislava nákup dojedná přímo s vládou v Helsinkách. Ostatně většinu firmy Patria vlastní finský stát.

Část výroby a závěrečná montáž Patria AMV má proběhnout na Slovensku.

V úvahu připadá i nákup nejnovější (ale nikde neodzkoušené) varianty Patria AMV XP. Nicméně vozidlo AMV XP nenakoupila finská armáda, což je obecně nutný předpoklad pro úspěch jakéhokoliv nového zbraňového systému na zahraničních trzích.

Na dotaz Denníku N slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný návrh existuje. Mluvčí ale upřesnila, že se týká celkového způsobu pořízení vozidel 8×8 i 4×4.

"V současnosti je nákup v meziresortním připomínkovém řízení ve vyhrazeném režimu. Po vyhodnocení a zapracování připomínek a následném schválení Radou bezpečnosti a vládou představíme návrh i veřejnosti,” uvedla Danka Capáková.

Capáková ve vyjádření odmítla, že ministerstvo obrany chce něco utajit. "Z připomínkového řízení mohou ještě vzejít změny, proto je předčasné tuto věc komunikovat, protože ještě nemusí jít o konečné řešení," uvedla Capáková.

O dodávky KBVP slovenské armádě projevuje zájem také slovenská MSM Group, člen česko-slovenské průmyslové skupiny Czechoslovak Group. MSM Group nabízí KBVP Corsac 8×8, kombinující rakouskou platformu Pandur a věž Turra 30 od slovenské firmy EVPÚ z Nové Dubnice.

Avšak podle tiskového mluvčího MSM Group Ivana Rudolfa, MSM Group nikdo ve věci nákupu osmikolových KBVP neoslovil.

Podle slovenského deníku SME.sk rozhodnutí koupit finské transportéry může nyní slovenská vláda schválit, nebo jej ministerstvu obrany vrátit. Důležitý bude postoj premiéra Roberta Fica, respektive dalších politiků z vládní koalice.

Akvizice KBVP pro slovenskou armádu prošla poměrně turbulentním vývojem. Na spadnutí byl nákup KBVP Scipio, který kombinoval polskou kolovou platformu Rosomak (vychází z vozidla Patria AMV) a slovenskou věž Turra 30.

Slovenské ministerstvo obrany nakonec v polovině roku 2016 od polsko-slovenského řešení z důvodu “vojenské a ekonomické nevýhodnosti” odstoupilo.

Patria AMV je kolová obrněná platforma 8×8 s klasickým uspořádáním, s motorem vpředu, trojčlennou posádkou, až 12 členným výsadkem (v praxi spíše osmičlenným; resp. podle velikosti pěchotního družstva dané armády) a zadní sklopnou rampou.

Prázdná hmotnost vozidla je 16 až 27 t podle úrovně pancéřování a použitého bojového modulu. Podle tiskových materiálů čelo korby odolává průbojné munici až do ráže 30 mm a pancéřový podvozek ochrání posádku před výbuchem až 10 kg TNT.

Vozidlo pohání motor DI 12 Scania Diesel o výkonu 405 kW (543 koní), který je převzatý z nákladních automobilů. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd po zpevněné cestě až 800 km.

V případě nákupu AMV pro slovenskou armádu je již o výzbroji zřejmě rozhodnuto (Turra 30), avšak korba AMV snese instalaci automatických kanónu až do ráže 50 mm nebo tankových kanónů ráže 105 mm. AMV lze využít také jako platformu pro minometné systémy Nemo nebo AMOS ráže 120 mm, či pro protivzdušné a protitankové komplety.

Slovenská KBVP, jak bylo uvedeno výše, téměř s jistotou získají bojové moduly Turra 30.  Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Do věže je možné instalovat i americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Zdroj: Denník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Flader
  10:00 25.10.2017

  Ten už tuším tento rok aj bol. Inak keby ich nerobievali cez pracovný týždeň, ale cez víkendy tak by sme sa tam asi stretli. Z TT to na Záhorie ďaleko nemám :D

  Ten už tuším tento rok aj bol. Inak keby ich nerobievali cez pracovný týždeň, ale cez víkendy tak by sme sa tam asi stretli. Z TT to na Záhorie ďaleko nemám :D

 • mikojan29
  09:42 25.10.2017

  Konečne budem mať ísť čo pozrieť na DOD do Kuchyne :-).

  Konečne budem mať ísť čo pozrieť na DOD do Kuchyne :-).

 • Flader
  21:30 24.10.2017

  Dlho očakávaný prílet do Malaciek:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Dlho očakávaný prílet do Malaciek:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • peto150
  15:56 24.10.2017

  Keď už sa spomínala t-50 nebolo by pre nás ešte výhodnejšie kúpiť ten najrýchlejší dron čo je na air policing v našom vzdušnom priestore by to úplne stačilo cez jeho senzory/ ...Zobrazit celý příspěvek

  Keď už sa spomínala t-50 nebolo by pre nás ešte výhodnejšie kúpiť ten najrýchlejší dron čo je na air policing v našom vzdušnom priestore by to úplne stačilo cez jeho senzory/ kamery by to aj tak lepšie operátor vyhodnotil čo sa deje napríklad na palube atd, o prípadný zostrel by sa postarala PVO nech nieje dilema že dron môže niekto uniesť a strieľať z neho rakety.... a začať investovať do plne robotických dronov a tým smerom nech sa uberá slovenské letectvo aj tak nemáme na stíhačky a už vôbec nie pilotov do nich nech sa kúpi hocičo tak to nebude lietať lebo nebudú peniaze na palivo :D

  (robotickým dronom myslím lietajúci systém ktorý všetko robí všetko autonómne nič nevysiela/ nič nepríjma iba vzlietne s pokynom leť do oblasti A najdi/znič vráť sa.... nevhodným do afganistanu a podobne ale do konfliktu so silnou armádou)Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:07 24.10.2017
 • Flader
  15:35 23.10.2017

  V početných stavoch na budúci rok bolo zvyčovanie počtu v Trebišove a Michalovciach odôvodnené jednak vytvorením samostatného tankového práporu (tým bude chýbať vlkom celá rota) a ...Zobrazit celý příspěvek

  V početných stavoch na budúci rok bolo zvyčovanie počtu v Trebišove a Michalovciach odôvodnené jednak vytvorením samostatného tankového práporu (tým bude chýbať vlkom celá rota) a vytvorením ženijnej čaty v Michalovciach (tam nechápem, prečo na základe ženijnej roty radšej nezačnú stavať ženijný prápor 2.mb).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:21 23.10.2017

  Flader: Struktura motorizovaneho praporu bude ina. A aj truktura praporov 8x8. Armada ide prave z tohoto dovodu navysovat pocty v Michalovciach a Trevisove.

  Flader: Struktura motorizovaneho praporu bude ina. A aj truktura praporov 8x8. Armada ide prave z tohoto dovodu navysovat pocty v Michalovciach a Trevisove.

 • saracen
  14:56 23.10.2017

  Tak k tomu neviem nič, ale predpokladám, že štruktúra bude obdobná len na iných vozidlách.

  Tak k tomu neviem nič, ale predpokladám, že štruktúra bude obdobná len na iných vozidlách.

 • Flader
  14:26 23.10.2017

  Saracen, máš aj nejaké info, aká by mala byť štruktúra motorizovaného práporu? Či bude kopírovať mechanizované, alebo budú početné stavy iné.

  Saracen, máš aj nejaké info, aká by mala byť štruktúra motorizovaného práporu? Či bude kopírovať mechanizované, alebo budú početné stavy iné.

 • saracen
  14:01 23.10.2017

  Mafky: To viem, ale vtedy to bola montaž bez praktických strelieb a tie sa mali uskutočniť až po IDEBe a ano tiež bez rakiet a guľometu. Ale zrejme po zrušení spolupráve s ...Zobrazit celý příspěvek

  Mafky:
  To viem, ale vtedy to bola montaž bez praktických strelieb a tie sa mali uskutočniť až po IDEBe a ano tiež bez rakiet a guľometu. Ale zrejme po zrušení spolupráve s poliakmi k streľbám už nedošlo a veža sa namontovala na Pandur II a ta už strieľala.

  Dawnofsunset:
  Mechanizované družstvo - 9 vojakov
  Mech. čata - 3 x družstvo + veliteľ + zástupca veliteľa
  Rota - 3 x mech. čata + čata palebnej podpory + velenie roty 9 vojakov = 118 vojakov.

  Aspoň podľa info čo mam, ale myslím, že sa to do dnes nezmenilo.Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  13:09 23.10.2017

  Saracen: ta Turra s bushmasterom nie je az tak nova. Funkcny prototyp predstavili minuly rok na idebe na Rosomaku M

  Saracen: ta Turra s bushmasterom nie je az tak nova. Funkcny prototyp predstavili minuly rok na idebe na Rosomaku M

 • Dawnofsunset
  12:48 23.10.2017

  Aká je vlastné štruktúra pozemného vojska u nás. Teda koľko ľudí je v družstve a čate a rote? To nikde neviem nájsť.

  Aká je vlastné štruktúra pozemného vojska u nás. Teda koľko ľudí je v družstve a čate a rote? To nikde neviem nájsť.

 • saracen
  12:15 23.10.2017

  Turra 30 Videl som video Corsaka s turrou a 30 mm buschmasterom a streľbu z neho. Zaujaloma ale niečo ine. Veža nemá vľavo žiadnu prípravu a ani úchyty na PTRS a nad kanonom chýba ...Zobrazit celý příspěvek

  Turra 30
  Videl som video Corsaka s turrou a 30 mm buschmasterom a streľbu z neho. Zaujaloma ale niečo ine. Veža nemá vľavo žiadnu prípravu a ani úchyty na PTRS a nad kanonom chýba guľomet. Neviem či ide o novú modifikáciu veže a teda nie je ešte hotová, alebo je celkovo problém s osadením guľometu a PTRK. Uvidíme čo však prinesie čas.
  Inak Gladius má možnosť používať dve zbrane súčasne teda granátomet + guľomet, alebo dva rozličné guľomety.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:16 23.10.2017

  4x4 sa kupujú vo viacerých modifikáciách. Bojové vozidlá tvoria menšiu časť. Tie sú konkrétne určené pre 23. Motorizovaný prápor. Tam sú tie počty jednoduché 1 ks. 8x8 = 2 ks. 4x4. ...Zobrazit celý příspěvek

  4x4 sa kupujú vo viacerých modifikáciách. Bojové vozidlá tvoria menšiu časť. Tie sú konkrétne určené pre 23. Motorizovaný prápor. Tam sú tie počty jednoduché 1 ks. 8x8 = 2 ks. 4x4. Ostatné 4x4 sú rôzne veliteľské vozidlá, priezkumné pre ISTAR, pre delostrelcov ...
  Jednoducho 4x4 nepôjdu len ku 2 práporom ako 8x8 ale ku vśetkým možným jednodtkám. Hodne by mali nahradzovať rôzne verzie OT-90.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  11:04 23.10.2017

  Zrejme položím hlúpu otázku, pretože nemám o obrnených vozidlách ani šajn. Ale vie mi niekto vysvetliť, načo kupujeme až 404 vozidiel 4×4 a iba 81 KBVP 8×8? Z môjho laického ...Zobrazit celý příspěvek

  Zrejme položím hlúpu otázku, pretože nemám o obrnených vozidlách ani šajn. Ale vie mi niekto vysvetliť, načo kupujeme až 404 vozidiel 4×4 a iba 81 KBVP 8×8? Z môjho laického pohľadu by sa viac hodilo 400 KBVP 8×8. Majú predsa solídnu výzbroj, lepšiu priechodnosť terénom a zrejme aj lepšiu balistickú ochranu.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:18 23.10.2017

  Tak u nás to funguje tak, že čo OSSR chcú, to im EVPU dodá. Integrácia PTRS by asi nemal byť taký problém ako stavba celej stanice. Gladius a Turra sú predsa rovesníci. Ja som ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak u nás to funguje tak, že čo OSSR chcú, to im EVPU dodá. Integrácia PTRS by asi nemal byť taký problém ako stavba celej stanice. Gladius a Turra sú predsa rovesníci.

  Ja som to u 4x4 ale doteraz chápal tak, že budú vozidlá vybavené len PTRS. Tak to je myslím bežné aj v iných armádach. Nemám tu teraz otvorený ten materiál, ale skús mrknúť na špeciály ktoré sú v ňom.Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  09:58 23.10.2017

  Mozno som to zle pochopil, ale mne z tej formulacie vychadza, ze na vezi maju byt integrovane aj PTRS. Rovnaka formulacia je totiz pouzita aj pri vyzbroji 8x8 a tam nikto ...Zobrazit celý příspěvek

  Mozno som to zle pochopil, ale mne z tej formulacie vychadza, ze na vezi maju byt integrovane aj PTRS. Rovnaka formulacia je totiz pouzita aj pri vyzbroji 8x8 a tam nikto nepochybuje, ze turra bude mat aj PTRSSkrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:26 23.10.2017

  Stránka EVPU: http://www.evpu.sk/systemy-ria... Alternatívy lafetácie pre jednotlivé zbraňové systémy: guľomet kaliber 7,62 mm - NATO/Ruský ...Zobrazit celý příspěvek

  Stránka EVPU: http://www.evpu.sk/systemy-ria...

  Alternatívy lafetácie pre jednotlivé zbraňové systémy:

  guľomet kaliber 7,62 mm - NATO/Ruský kaliber

  guľomet kaliber 12,7 mm - NATO/Ruský kaliber

  tažký guľomet 14,5 mm

  automatický vrhač granátov AGS-17


  Takže pri staniciach EVPU ráta aj s takouto výzbrojou.Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  08:39 23.10.2017

  Zaujimava je aj poziadavka na vyzbroj verzie BOV "Za základnú kombináciu sa považuje guľomet do kalibru 12,7 mm alebo automatický granátomet a odpaľovacie zariadenia na ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujimava je aj poziadavka na vyzbroj verzie BOV
  "Za základnú kombináciu sa považuje guľomet do kalibru 12,7 mm alebo automatický granátomet a odpaľovacie zariadenia na protitankové riadené strely"
  V sucasnosti to diskvalifikuje veze EVPUSkrýt celý příspěvek

 • Flader
  06:50 23.10.2017

  V konfigurácii BOV majú ísť dve vozidlá na družstvo. Preto je požadovaných tých 6.

  V konfigurácii BOV majú ísť dve vozidlá na družstvo. Preto je požadovaných tých 6.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 11