Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Bojové vozidlo pěchoty Patria AMV 35 CRV s věží E35 (z pásového vozidla CV9035) je nabízeno australské armádě; ilustrační foto, větší foto / Patria 

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit obrněná vozidla AMV od finské firmy Patria. Spolu s nákupem taktických obrněných vozidel 4×4 jde o nejvýznamnější modernizační projekt slovenských pozemních sil.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než jednu miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) 8×8.

Na nákup 81 KBVP 8×8 Bratislava vyčlenila 417 milionů euro a na nákup 404 taktických vozidel 4×4 783 milionů euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (31 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne výroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda chce získat deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

Dlouho nebylo známo, jakým způsobem MO SR nová obrněná vozidla nakoupí. Podle informací Denníku N MO SR směřuje k nákupu finských obrněných vozidel Patria AMV, a to formou vláda-vláda. Pokud tomu tak skutečně je, Bratislava nákup dojedná přímo s vládou v Helsinkách. Ostatně většinu firmy Patria vlastní finský stát.

Část výroby a závěrečná montáž Patria AMV má proběhnout na Slovensku.

V úvahu připadá i nákup nejnovější (ale nikde neodzkoušené) varianty Patria AMV XP. Nicméně vozidlo AMV XP nenakoupila finská armáda, což je obecně nutný předpoklad pro úspěch jakéhokoliv nového zbraňového systému na zahraničních trzích.

Na dotaz Denníku N slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný návrh existuje. Mluvčí ale upřesnila, že se týká celkového způsobu pořízení vozidel 8×8 i 4×4.

"V současnosti je nákup v meziresortním připomínkovém řízení ve vyhrazeném režimu. Po vyhodnocení a zapracování připomínek a následném schválení Radou bezpečnosti a vládou představíme návrh i veřejnosti,” uvedla Danka Capáková.

Capáková ve vyjádření odmítla, že ministerstvo obrany chce něco utajit. "Z připomínkového řízení mohou ještě vzejít změny, proto je předčasné tuto věc komunikovat, protože ještě nemusí jít o konečné řešení," uvedla Capáková.

O dodávky KBVP slovenské armádě projevuje zájem také slovenská MSM Group, člen česko-slovenské průmyslové skupiny Czechoslovak Group. MSM Group nabízí KBVP Corsac 8×8, kombinující rakouskou platformu Pandur a věž Turra 30 od slovenské firmy EVPÚ z Nové Dubnice.

Avšak podle tiskového mluvčího MSM Group Ivana Rudolfa, MSM Group nikdo ve věci nákupu osmikolových KBVP neoslovil.

Podle slovenského deníku SME.sk rozhodnutí koupit finské transportéry může nyní slovenská vláda schválit, nebo jej ministerstvu obrany vrátit. Důležitý bude postoj premiéra Roberta Fica, respektive dalších politiků z vládní koalice.

Akvizice KBVP pro slovenskou armádu prošla poměrně turbulentním vývojem. Na spadnutí byl nákup KBVP Scipio, který kombinoval polskou kolovou platformu Rosomak (vychází z vozidla Patria AMV) a slovenskou věž Turra 30.

Slovenské ministerstvo obrany nakonec v polovině roku 2016 od polsko-slovenského řešení z důvodu “vojenské a ekonomické nevýhodnosti” odstoupilo.

Patria AMV je kolová obrněná platforma 8×8 s klasickým uspořádáním, s motorem vpředu, trojčlennou posádkou, až 12 členným výsadkem (v praxi spíše osmičlenným; resp. podle velikosti pěchotního družstva dané armády) a zadní sklopnou rampou.

Prázdná hmotnost vozidla je 16 až 27 t podle úrovně pancéřování a použitého bojového modulu. Podle tiskových materiálů čelo korby odolává průbojné munici až do ráže 30 mm a pancéřový podvozek ochrání posádku před výbuchem až 10 kg TNT.

Vozidlo pohání motor DI 12 Scania Diesel o výkonu 405 kW (543 koní), který je převzatý z nákladních automobilů. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd po zpevněné cestě až 800 km.

V případě nákupu AMV pro slovenskou armádu je již o výzbroji zřejmě rozhodnuto (Turra 30), avšak korba AMV snese instalaci automatických kanónu až do ráže 50 mm nebo tankových kanónů ráže 105 mm. AMV lze využít také jako platformu pro minometné systémy Nemo nebo AMOS ráže 120 mm, či pro protivzdušné a protitankové komplety.

Slovenská KBVP, jak bylo uvedeno výše, téměř s jistotou získají bojové moduly Turra 30.  Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Do věže je možné instalovat i americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Zdroj: Denník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sgt Murphy
  21:26 20.10.2017

  NIE. Slovensko žiadne GAZ Tigre nenakúpilo, nenakupuje a nebude nakupovať. Popreli to aj oficiálne na MO. Je to Ruský HOAX, ktorý sa šíri od vtedy, čo slovenská spoločnosť Corvus ...Zobrazit celý příspěvek

  NIE. Slovensko žiadne GAZ Tigre nenakúpilo, nenakupuje a nebude nakupovať. Popreli to aj oficiálne na MO. Je to Ruský HOAX, ktorý sa šíri od vtedy, čo slovenská spoločnosť Corvus Slovakia začala ponúkať toto vozidlo na našom trhu a ukázala ho aj na tankových dňoch, Eurosatory aj IDEBe.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:15 20.10.2017

  Zdá sa, že Slovensku sa popri nákupe Gipenov alebo F-16 naskytla nová možnosť. India sa sa chce stiahnuť z programu ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že Slovensku sa popri nákupe Gipenov alebo F-16 naskytla nová možnosť. India sa sa chce stiahnuť z programu FGFA.
  http://www.leteckymagazin.sk/l...

  Čo takto to dofinancovať za nich a mať svoje lietadlo 5. generácie. :-DSkrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  21:10 20.10.2017

  K tomu dodám: Na AN bol článok rozoberajúci problematiku Air policingu ako napr. České Gripeny (ne)môžu vykonávať air policing nad našim územím, pokiaľ stratíme schopnost vykonávať ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu dodám: Na AN bol článok rozoberajúci problematiku Air policingu ako napr. České Gripeny (ne)môžu vykonávať air policing nad našim územím, pokiaľ stratíme schopnost vykonávať si ho sami. Tak nebuď lenivý a nájdi si ho pokiaľ začneš písať bludy o tom, ako si ho jednoducho "objednáme"

  Ďalej si naštuduj čo je to Combat radius, čo udáva a pozri do mapy a atlasu lietadiel, aký ho má napr. plne vyzbrojená F-16 a prečo stíhačky potrebujú možnosť tankovania za letu.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  20:53 20.10.2017

  K bodu 1: Opakujem, pokiaľ vypukne konflikt, bude treba všetky zložky armády, nie len pozemné sily alebo PVO. Teda aj letectvo. Nemôžme sa stále spoliehať na USAF. Ako sa tu už ...Zobrazit celý příspěvek

  K bodu 1:
  Opakujem, pokiaľ vypukne konflikt, bude treba všetky zložky armády, nie len pozemné sily alebo PVO. Teda aj letectvo. Nemôžme sa stále spoliehať na USAF. Ako sa tu už písalo, chceme 14 stíhačiek, Češi majú 14 stíhačiek, Poliaci majú 36 stíhačiek a do budúcna plánujú ďalšie, plus s Maďarskými 11 strojmi sú to už slušné počty. Ďalej by na našom území operovali s našimi aj stíhačky z USAF, RAF, Armée de l'air a Luftwaffe. O tom je členstvo v NATO, každý pridá niečo a to niečo tvorí sily NATO. Prispieť letectvom môžme aj my, nie len ukazovať na ostatných a byť neustále ako chudý príbuzný.

  K bodu 2:
  Nie, alternatíva k nadzvukovému letectvu neexistuje, blízku leteckú podporu je potrebné vykonať v čo najkratšom čase, pri ktorom stíhačky presahujú rýchlosť zvuku, prípadne hliadkujú nad záujmovou oblasťou a nesú kvantum munície. Lacnejšia alternatíva k F-16 alebo Gripenu teda nieje. FA-50 nie je alternatíva. To je rozdiel ako medzi útočnou puškou a vzduchovkou.

  K bodu 3:

  Pri konflikte vysokej intenzity v našich končinách, spolu s leteckými silami ostatných štátov NATO. Či už z našich leteckých základní, alebo našich spojencov. Taktiež z týchto základní podnikať bombardovacie misie do hĺbky nepriateľského územia a na blízku leteckú podporu pozemným vojskám.

  PVO môžme modernizovať na druhotnú obranu dôležitej infraštruktúry (diaľničné mosty, železnice, priehrady, továrne, jadrové elektrárne, veľké mestá, letiská, vojenské základne a sklady munície). Ale letectvo ním nenahradíš.

  Vidím že nepochádzaš z vojenského prostredia a nemáš ani páru o tom čo píšeš. Aj v ďaka ľuďom ako ty dnes vyzerajú naše ozbrojené sily ako rozkradnutý polovojenský zbor určený na hasenie požiarov a pomoc pri povodniach. Preto nejdem ďalej diskutovať.Skrýt celý příspěvek

 • cirdo
  20:38 20.10.2017

  To o ruskych dodavkach Tigrov na Slovensko je nejaky najnovsi hoax. Mozno nejaka polopravda. Pretoze je dost mozne ze ich na Slovensko predali, ale skor nejakej sukromnej ...Zobrazit celý příspěvek

  To o ruskych dodavkach Tigrov na Slovensko je nejaky najnovsi hoax. Mozno nejaka polopravda. Pretoze je dost mozne ze ich na Slovensko predali, ale skor nejakej sukromnej zbrojarskej firme na predvadzanie a predaj. Napr Corvus Slovakia ho ma v ponuke http://www.corvusarmy.sk/...

  https://www.omediach.com/hoaxy...

  V clanku su vyjadrenia z MV a MO ktore popieraju nakup Tigra, tak neviem kto tu co priznal.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:17 20.10.2017

  Poutnik napsal: "Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam rozptylit tech par Gripenu tady se moc rozptylit neda a v připade utoku tak tech par vzlitnou a umřou nebo jako Sadam ...Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik napsal:
  "Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam rozptylit tech par Gripenu tady se moc rozptylit neda a v připade utoku tak tech par vzlitnou a umřou nebo jako Sadam do konce valky se schovaji do garaže :)"

  Před víc jak deseti lety jsem vymodeloval Evropu do špičkovýho leteckýho simulátoru - jen v ČR jsem umístil skoro 30 letišť s betonovou/asfaltovou dráhou. Každé ČSLA letiště mělo své záložní, pak jsou i větší civilní. V okolních státech jich taky nebylo málo...
  Někdo může říci, že to chátrá - ale máme ženisty a válka většinou nevypukne přes noc. Navíc je tu dost udržovaných civilních letišť a armáda také neprovozuje jen Čáslav. Je kam se rozptýlit. Oba naše zmíněné typy letadel patří k těm méně náročným.

  Pokud se ale bavíme o akci NATO, tak pro ně je podstatné, že je tu letištní infrastruktura. Je pravda, že nám vytýkali, že je toho na tak malou zemi až moc (stačili by jim tak dvě).
  V Čáslavi se technici například cvičí na F-16, v Náměšti je myslím taky nějaký reciproční typ - to znamená, že je i v zahraničí základna seznámená s Gripenem a Alkou (nemyslím Švédsko).

  Pokud pak chcete mermomocí řešit válku s Ruskem, tak pro stovky letadel NATO se hodí základny blíž frontě. Krz republiku to naloženýmu stroji trvá půl hodiny...

  Mixéry jsem zmínil jako podpůrné typy. I letadlovka má svý SAR atd. A mimochodem AČR počítá i s PVO....Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:07 20.10.2017

  matros.z.pl: Informácia s tým jedným Tigrom korešponduje s tým, čo tu písal niko, že MO priznalo. Ale nie je tam nič o tom, voči čomu som namietal, a teda, že by to išlo pre ...Zobrazit celý příspěvek

  matros.z.pl:
  Informácia s tým jedným Tigrom korešponduje s tým, čo tu písal niko, že MO priznalo. Ale nie je tam nič o tom, voči čomu som namietal, a teda, že by to išlo pre políciu.

  Ha, zdá sa, že si Rusi robia zálusk na náš tender na 4x4. :-D Rovnako ako Mig pri stíhačkách, ani UAZ nebude mať reálnu šancu uspieť. A tí naši "experti" na čo oslovujú niekoho, o kom vedia, že je to aj tak politicky nepriechodné. Príde mi to voči Rusom trocha neférové, takto ich doťahovať, iba aby mali o jenu ponuku viac....Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  19:53 20.10.2017

  Sgt Murphy: "Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy:

  "Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí alebo pôsobiť ako súčasť multinárodnej jednotky v našich končinách pri hypotetickom konflikte."
  - možu sa zapojit, ale to sa mozu aj ine casti armady, nemusia to byt stihacky

  "Nie, Patrioty ani S300 nie sú na blízku vzdušnú podporu špeciálnych síl a výsadkových jednotiek"
  - musi mat armada SR na to nadzvukove stihacky? nie je lacnejsia alternativa?

  "nie nedá sa s nimi vybojovať vzdušná nadvláda"
  - pri akom konflikte SR bude vybojovavat vzdusnu nadvladu?

  atd by som mohol pokracovat, nesedia mi tie argumenty co ste uviedli na specificke podmienky SR

  jedine air policing, to si mozme ovela lacnejsie objednat, podpora pri asymetrickom konflikte na SR sa tiez da vyriesit lacnejsie ako F16

  - jediny argument co mi zatial pripada racionalny je ta kolektivna obrana ked nas napadne Rus a na to sa spoliehat ako historia ukazala je naivne

  podla mna by tie prachy mali by smerovane inam co by malo pre nasu obranu vacsi vyznamSkrýt celý příspěvek

 • matros.z.pl
  19:22 20.10.2017

  PavolR - sice copy zo sputniku,ale zachytil som to aj inde : Slovensko plánuje pravidelný nákup ruských obrněných vozidel Tygr, nyní probíhají jednání o dodávkách, sdělil v ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - sice copy zo sputniku,ale zachytil som to aj inde :

  Slovensko plánuje pravidelný nákup ruských obrněných vozidel Tygr, nyní probíhají jednání o dodávkách, sdělil v pondělí RIA Novosti na výstavě zbraní BIDEC 2017 v Bahrajnu náměstek ředitele zahraničně-ekonomického oddělení Vojensko-průmyslové společnosti Denis Trifonov.

  Generální ředitel této společnosti Alexandr Krasovickij řekl předtím RIA Novosti, že Slovensko koupilo jedno auto Tygr a projevilo zájem o další. Stalo se tak jedinou zemí NATO, která má toto ruské auto.

  Opancéřovaný automobil Tigr
  © Sputnik/ Sergey Mamontov
  Slovensko chce koupit víc ruských obrněných aut Tygr
  „Se Slovenskem pracujeme, jsou v tom také politické problémy. Letos tam dodávky neplánujeme, ale v příštím roce čekáme, že se otázka vyčlenění rozpočtových prostředků na tuto smlouvu bude vyřešena. Jde o pravidelné dodávky aut," řekl Trifonov.

  Obrněná vozidla Tygr patří do rodiny ruských víceúčelových terénních aut. Je určeno na dopravu lidí a různých nákladů po silnicích a bezcestím a také na montáž různých zařízení. V závislosti na modifikaci je Tygr s to dopravit 6-10 lidí včetně řidiče anebo 1,2 tuny nákladu.

  Co sa tyka MIgov,musis sam vidiet,ze informacie sa stale menia,no municioe na Migy mame habadej.Navyse pri aktivite SNS-ky a hranola smerom k Rusklu by som si isty nebol,ze sa nutne dodrzi "europske riesenie" ...Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:19 20.10.2017

  Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí alebo pôsobiť ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Lebo naše stíhačky sa nemôžu zapojiť na nejakej zahraničnej bojovej misii, napríklad ako súčasť multinárodnej vojenskej podpory pri hybridnom konflikte v Pobaltí alebo pôsobiť ako súčasť multinárodnej jednotky v našich končinách pri hypotetickom konflikte.

  Nie, Patrioty ani S300 nie sú na blízku vzdušnú podporu špeciálnych síl a výsadkových jednotiek, nie nedá sa s nimi vybojovať vzdušná nadvláda, nie nedajú sa s nimi bombardovať nepriateľské jednotky ani v symetrickom ani asymetrickom konflikte, nie nedajú sa s nimi zničiť dôležité dopravné uzly, nie nedá sa s nimi podnikať nálety na zásobovanie protivníka, nie nedá sa s nimi robiť air policing v čase mieru.

  Marecino, naštuduj si úlohy protivzdušnej obrany. Tvoje príspevky nedávajú zmysel.

  Nehovorím, že peniaze nebude treba naliať aj do našej zastaralej, takmer neexistujúcej PVO. V čase vojny sú potrebné ale oboje zložky. Naša armáda sa nemôže zrieknuť jedného alebo druhého. To by sme to potom mohli komplet zabaliť.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:12 20.10.2017

  niko (09:03):
  Práve hovorili v správach RTV, že MO trvá na svojich pôvodných predstavách, bez ohľadu na tú súkromnú spoločnosť v Košiciach.

  logik: Ale však jasné, jasné.

  niko (09:03):
  Práve hovorili v správach RTV, že MO trvá na svojich pôvodných predstavách, bez ohľadu na tú súkromnú spoločnosť v Košiciach.

  logik: Ale však jasné, jasné.

 • logik
  18:57 20.10.2017

  PavolR: Orbán je příklad. Klidně to může bejt třeba Polsko, nebo se něco zvrtne na Ukrajině. Navíc to, že se dá armáda dostat z kytek do velmi nebezpečného stavu bylo vidět v ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Orbán je příklad. Klidně to může bejt třeba Polsko, nebo se něco zvrtne na Ukrajině. Navíc to, že se dá armáda dostat z kytek do velmi nebezpečného stavu bylo vidět v historii už X krát.
  Koncepce armády se nedělá na pět let dopředu, a kdoví, co pak bude...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:54 20.10.2017

  logik: Orbána sa nateraz báť nemusíte - maďarskej vlastibrane chýba do tabuľkových počtov 6-8 tisíc vojakov, poddôstojníkov a dôstojníkov. Ešte aj povodeň na Dunaji zvládajú s iba ...Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  Orbána sa nateraz báť nemusíte - maďarskej vlastibrane chýba do tabuľkových počtov 6-8 tisíc vojakov, poddôstojníkov a dôstojníkov. Ešte aj povodeň na Dunaji zvládajú s iba maximálnym vypätím síl ...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:27 20.10.2017

  macerino: 1) ano, pokud by byl útok takto zdrcující, tak zachráníme 4 stíhačky. S PVO bychom nezachránili nic. Ale varianta, že takovej útok vůbec nastane? A že půjde z celého ...Zobrazit celý příspěvek

  macerino:
  1) ano, pokud by byl útok takto zdrcující, tak zachráníme 4 stíhačky. S PVO bychom nezachránili nic. Ale varianta, že takovej útok vůbec nastane? A že půjde z celého NATO zrovna na nás? Ono To NATO zas tak malé není....

  2) Daleko pravděpodobnější bude nějakej lokální omezenej konflikt na hranicích NATO nebo třeba na Ukrajině. Krásně si dovedu představit něco alá Donbas v Pobaltí (s tím, že Rusko se bude zas tvářit já nic, já muzikant). Od armád NATO to pak bude vyžadovat schopnost rychlé reakce.
  Defakto právě takovýto scénář nenastane PRÁVĚ, pokud budou naše armády natolik schopné, že Rusko (popř. jiný agresor) bude vidět, že jsme schopni zasáhnout. Jakej asi signál v tomto směru vyšleme, pokud budeme rezignovat na letectvo?

  3) pokud chceme řešit pro náš stát jinde, než na našem území (např. migranty), potřebujeme mobilní síly. Opět to je letectvo, které je schopno takovýchto akcí, a nikoli PVO. S PVO musíme čekat, až problém přijde k nám. A to už je často pozdě.

  4) Samozřejmě, že můžeme se tvářit, že armádu máme čistě jen na obranu vlastního území, že nikdy nikomu nepomůžem, nebudeme se podílet na obraně vnějších hranic NATO atd.... Nedivme se pak ale, až nikdo nepomůže nám....

  5) a samozřejmě to, že se tu dlouho nebojovalo neznamená, že tu nemůže být lokální konflikt. Orbánovi rupne v bedně a.....Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  18:25 20.10.2017

  niko: to ale nie je argument ci su tie peniaze do letectva dobre investovane aby im pomohli co najefektivnejsie obranit svoju krajinu pred potencialnym neprijatelom a kazdy stat ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: to ale nie je argument ci su tie peniaze do letectva dobre investovane aby im pomohli co najefektivnejsie obranit svoju krajinu pred potencialnym neprijatelom a kazdy stat vychadza pri tejto otazke z inych geopolitickych podmiednok. Ked je ina alternativa ktora obrane SR pomoze viac preco by sme z nejakeho pocitu hrdosti a prestize mali financovat letectvo, ked je ina lepsia alternativa......(to je reakcia iba na argumentaciu vaseho prispevku)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:14 20.10.2017

  AČR měla letuschopnost tuším na 80%. A jinak mám pro tebe překvapení. Ono je vše přizpůsobené pro kolektivní obranu. Ten spolek se jmenuje NATO. Obecně .. i já bych měl problém se ...Zobrazit celý příspěvek

  AČR měla letuschopnost tuším na 80%. A jinak mám pro tebe překvapení. Ono je vše přizpůsobené pro kolektivní obranu. Ten spolek se jmenuje NATO.
  Obecně .. i já bych měl problém se postavit za Slovensko, protože to na obranu kašle ještě víc, než my. Proč do Vaší obrany lít naše peníze a krev, když na to dlabete? A stejný pohled mají světe div se i jiné státy, i ona výzva Trumpa není o ničem jiném, než o tomto. Pokud chcete chránit, a nic nekupovat, tak za tu ochranu pěkně plaťte, pro nás to bude výhodné (nebo proto kdo Vám bude chránit vzdušný prostor).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  18:12 20.10.2017

  Kontrola našeho vzdušného priestoru nemoze byt otázkou, ci nam to za tie peniaze stoji. Je to nasa psia povinnost zabezpecit vlastny vzdusny priestor. Denne nad Slovenskom preleti ...Zobrazit celý příspěvek

  Kontrola našeho vzdušného priestoru nemoze byt otázkou, ci nam to za tie peniaze stoji. Je to nasa psia povinnost zabezpecit vlastny vzdusny priestor. Denne nad Slovenskom preleti 1200 lietadiel v ktorych sedi 100 az 150 tis. ludi. Mozeme tuto službu samozrejme objednat povedzme v Cechach, no fakt by sme sporili na spravnej veci ? Ved krajiny s cca. polovičnym, alebo vyrazne nizsim HDP (Srbsko, Bulharsko, Chorvacko, atd. ...) to financne zvladaju, tak preco nie Slovensko ?Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  17:48 20.10.2017

  skelet - bojujte nad nami vy, my vas budeme kryt zo spodu a chranit si horske priesmyky :D - kolko ich realne bude schopnych lietat? tak 60% nie? :) - ale ano, ak sa bavime ze ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet - bojujte nad nami vy, my vas budeme kryt zo spodu a chranit si horske priesmyky :D
  - kolko ich realne bude schopnych lietat? tak 60% nie? :)
  - ale ano, ak sa bavime ze vsetko prisposbime na kolektivnu obranu tak ok, ked je iste ze sa za nas vsetci postavia tak kupujme co sa preto hodi

  PavoIR - co to znamena kontrola nad vzdusnym priestorom presne? stoji nam to za tie peniaze v horizonte 20 rokov?Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:39 20.10.2017

  Marecino: náš protivník je každý, kdo není náš spojenec. Jinak trochu zapomínáte započítávat Polsko, takže ty počty jsou pak 14 (ČR) + 13 (MR) + 12 (SR) + 67 (PR), což je v součtu ...Zobrazit celý příspěvek

  Marecino: náš protivník je každý, kdo není náš spojenec. Jinak trochu zapomínáte započítávat Polsko, takže ty počty jsou pak 14 (ČR) + 13 (MR) + 12 (SR) + 67 (PR), což je v součtu 106 moderních bojových letounů. A to je už dost solidní síla. Navíc, když máš za prdelí USAFE a Luftwaffe.

  Jinak já jsem pro, abychom dělali Slovákům air policing. Zacvakají nám výcvikové hodiny a naše letectvo bude mít objektivní důvody o rozšíření flotily o 4stroje (které nám zacvaká Slovensko). Pro AČR je to dobrý kšeft :)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:38 20.10.2017

  marecino: Pre nepriateľa je najhoršie, že sme vo vojenskej aliancii s viacerými nukleárnymi mocnosťami. :-p Takže tu stojí otázka, či chceme, alebo nechceme mať kontrolu nad ...Zobrazit celý příspěvek

  marecino:
  Pre nepriateľa je najhoršie, že sme vo vojenskej aliancii s viacerými nukleárnymi mocnosťami. :-p Takže tu stojí otázka, či chceme, alebo nechceme mať kontrolu nad svojim vzdušným priestorom (tú nám akékoľvek PVO nezabezpečí).
  S Pobaltím to nie je tak, že by nemali nadzvukové letectvo z vlastnej vôle, tam tuším ide o nejaké zmluvy s Ruskom, že to letectvo mať nebudú. Neviem ako Island, ale napríklad Slovínsko istý čas zvažovalo kúpu Gripenov.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 11