Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Bojové vozidlo pěchoty Patria AMV 35 CRV s věží E35 (z pásového vozidla CV9035) je nabízeno australské armádě; ilustrační foto, větší foto / Patria 

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit obrněná vozidla AMV od finské firmy Patria. Spolu s nákupem taktických obrněných vozidel 4×4 jde o nejvýznamnější modernizační projekt slovenských pozemních sil.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než jednu miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) 8×8.

Na nákup 81 KBVP 8×8 Bratislava vyčlenila 417 milionů euro a na nákup 404 taktických vozidel 4×4 783 milionů euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (31 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne výroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda chce získat deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

Dlouho nebylo známo, jakým způsobem MO SR nová obrněná vozidla nakoupí. Podle informací Denníku N MO SR směřuje k nákupu finských obrněných vozidel Patria AMV, a to formou vláda-vláda. Pokud tomu tak skutečně je, Bratislava nákup dojedná přímo s vládou v Helsinkách. Ostatně většinu firmy Patria vlastní finský stát.

Část výroby a závěrečná montáž Patria AMV má proběhnout na Slovensku.

V úvahu připadá i nákup nejnovější (ale nikde neodzkoušené) varianty Patria AMV XP. Nicméně vozidlo AMV XP nenakoupila finská armáda, což je obecně nutný předpoklad pro úspěch jakéhokoliv nového zbraňového systému na zahraničních trzích.

Na dotaz Denníku N slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný návrh existuje. Mluvčí ale upřesnila, že se týká celkového způsobu pořízení vozidel 8×8 i 4×4.

"V současnosti je nákup v meziresortním připomínkovém řízení ve vyhrazeném režimu. Po vyhodnocení a zapracování připomínek a následném schválení Radou bezpečnosti a vládou představíme návrh i veřejnosti,” uvedla Danka Capáková.

Capáková ve vyjádření odmítla, že ministerstvo obrany chce něco utajit. "Z připomínkového řízení mohou ještě vzejít změny, proto je předčasné tuto věc komunikovat, protože ještě nemusí jít o konečné řešení," uvedla Capáková.

O dodávky KBVP slovenské armádě projevuje zájem také slovenská MSM Group, člen česko-slovenské průmyslové skupiny Czechoslovak Group. MSM Group nabízí KBVP Corsac 8×8, kombinující rakouskou platformu Pandur a věž Turra 30 od slovenské firmy EVPÚ z Nové Dubnice.

Avšak podle tiskového mluvčího MSM Group Ivana Rudolfa, MSM Group nikdo ve věci nákupu osmikolových KBVP neoslovil.

Podle slovenského deníku SME.sk rozhodnutí koupit finské transportéry může nyní slovenská vláda schválit, nebo jej ministerstvu obrany vrátit. Důležitý bude postoj premiéra Roberta Fica, respektive dalších politiků z vládní koalice.

Akvizice KBVP pro slovenskou armádu prošla poměrně turbulentním vývojem. Na spadnutí byl nákup KBVP Scipio, který kombinoval polskou kolovou platformu Rosomak (vychází z vozidla Patria AMV) a slovenskou věž Turra 30.

Slovenské ministerstvo obrany nakonec v polovině roku 2016 od polsko-slovenského řešení z důvodu “vojenské a ekonomické nevýhodnosti” odstoupilo.

Patria AMV je kolová obrněná platforma 8×8 s klasickým uspořádáním, s motorem vpředu, trojčlennou posádkou, až 12 členným výsadkem (v praxi spíše osmičlenným; resp. podle velikosti pěchotního družstva dané armády) a zadní sklopnou rampou.

Prázdná hmotnost vozidla je 16 až 27 t podle úrovně pancéřování a použitého bojového modulu. Podle tiskových materiálů čelo korby odolává průbojné munici až do ráže 30 mm a pancéřový podvozek ochrání posádku před výbuchem až 10 kg TNT.

Vozidlo pohání motor DI 12 Scania Diesel o výkonu 405 kW (543 koní), který je převzatý z nákladních automobilů. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd po zpevněné cestě až 800 km.

V případě nákupu AMV pro slovenskou armádu je již o výzbroji zřejmě rozhodnuto (Turra 30), avšak korba AMV snese instalaci automatických kanónu až do ráže 50 mm nebo tankových kanónů ráže 105 mm. AMV lze využít také jako platformu pro minometné systémy Nemo nebo AMOS ráže 120 mm, či pro protivzdušné a protitankové komplety.

Slovenská KBVP, jak bylo uvedeno výše, téměř s jistotou získají bojové moduly Turra 30.  Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Do věže je možné instalovat i americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Zdroj: Denník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • marecino
  17:33 20.10.2017

  Logik: asi viem co chcete povedat, ked budeme mat koncepciu obrany SR aku mame teraz, ze cela je zalozena na tom, ze budeme vzdy bojovat NATO vs niekto, jeden za vsetkych a vsetci ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: asi viem co chcete povedat, ked budeme mat koncepciu obrany SR aku mame teraz, ze cela je zalozena na tom, ze budeme vzdy bojovat NATO vs niekto, jeden za vsetkych a vsetci za jedneho tak budiš, ked im nasich par lietadiel zapadne do nejakej taktiky obrany ktoru som tu este nepocul tak nech to kupia, ten priklad co hovorim ja zas o tom, ze prve pozerat na svoje uzemie a az potom sa spoliehat na NATO, ale to je zase debata zasa o inom :)Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  17:27 20.10.2017

  logic: - takze letectvo nam pomoze v tom ze moze uniknut... takze zachranime 4 stihacky ktore odletia do nemecka :) - a na slovinsko a pobaltie tak uz pozeraju? ze rezignovali na ...Zobrazit celý příspěvek

  logic:
  - takze letectvo nam pomoze v tom ze moze uniknut... takze zachranime 4 stihacky ktore odletia do nemecka :)
  - a na slovinsko a pobaltie tak uz pozeraju? ze rezignovali na svoju obranu?
  - otazka ale nestoji ze kolko budeme pouzivat PVO, ale co bude pre nepriatela horsie, 10 stihaciek alebo tie peniaze zo stihaciek dane do PVO?Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  17:20 20.10.2017

  PavoIR: to mate urcite pravdu, preto by sme to mali riesit presne tak ako oni :) ja sa realne pytam co nam viac pomoze zvysit naklady nepriatela pri vojenskom konflikte so ...Zobrazit celý příspěvek

  PavoIR: to mate urcite pravdu, preto by sme to mali riesit presne tak ako oni :) ja sa realne pytam co nam viac pomoze zvysit naklady nepriatela pri vojenskom konflikte so Slovenskom......ak kupujeme stihacky kvoli tomu ze si myslime ze konflikt nebude tak budiš, kupme ich. Ci nebolo lajcnejsie niekoho si za to platit ako to robi Slovinsko? :)Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:14 20.10.2017

  PVO schováme leda tak, že ji nebudem používat. Pokud ji budem používat, tak ji dlouho mít nebudem. A jinak jo, sami proti RF kupodivu nemáme šanci, ať vrazíme peníze ...Zobrazit celý příspěvek

  PVO schováme leda tak, že ji nebudem používat. Pokud ji budem používat, tak ji dlouho mít nebudem.

  A jinak jo, sami proti RF kupodivu nemáme šanci, ať vrazíme peníze kamkoli.
  Letectvo ale jako nejmobilnější složka armády má největší šanci se zapojit do kolektivní obrany, popř. (v případě boje na našem území) předtím ještě uniknout. Navíc z mezinárodnězahraničního pohledu se všichni budou koukat na zem bez letectva jako na zem, která rezignovala na svoji obranu a nechá se bránit ostatníma.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:06 20.10.2017

  Tak ako platí, že zo vzduchu nie je možné obsadiť žiadne územie a musia tam nakoniec aj tak nabehnúť pozemné sily, platí aj naopak, že zo zeme nie je možné ovládať vzdušný ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ako platí, že zo vzduchu nie je možné obsadiť žiadne územie a musia tam nakoniec aj tak nabehnúť pozemné sily, platí aj naopak, že zo zeme nie je možné ovládať vzdušný priestor, niečo v tom vzdušnom priestore musí byť fyzicky prítomné.
  PVO znamená protivzdušná obrana. Obrana, nie ovládanie. PVO je nesporne užitočné, ale existuje celá paleta úloh (a v čase mieru sa riešia hlavne tie), ktoré je schopné vykonávať iba nadzvukové letectvo. preto do Pobaltia alebo na Island nestačí poslať hromadu Patritov, ale musia tam rotovať jednotliví členovia nato so svojimi lietadlami.Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  16:45 20.10.2017

  Logik: tak potom nemame sancu ani tak ani tak :) ide o to pri ktoroej alternative to bude mat nepriatel viac nakladne nie? kolko idu dat na letectvo v casovom useku tak 20 rokov? ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: tak potom nemame sancu ani tak ani tak :) ide o to pri ktoroej alternative to bude mat nepriatel viac nakladne nie? kolko idu dat na letectvo v casovom useku tak 20 rokov? nech to radsej davaju do PVO.
  PVO sa da lahsie skryt v terene a pri dobrej taktike s nim bude musiet proste nepriatel ratat a o to to bude mat tazsie. Alebo to teda bude mat tazsie ked tam bude nasich 10 F16? neviem, ked ano tak potom nech ich mame :)
  tie rakety zem-zem boli len taka moja predstava, nemuseli by dosiahnut do ruska, stacili by aby nemohol si nepriatel v nasej blizkosti postavit vrtulnikovu alebo letecku zakladnu, neviem ovsem ake su moznosti takychto rakiet a ako su drahe a ci to nereguluju nejake zmluvy....to bola len uvaha :) mozno mi to niekto vysvetli ze to je bludSkrýt celý příspěvek

 • logik
  16:27 20.10.2017

  marecino, poutnik: - Od Čáslavi do Ruska je 1200km. Nejsme přímo na frontové linii - i Hitlerovi v operaci Barbarosa trvalo slušnou dobu, než překročil Ukrajinu. - Rakety ...Zobrazit celý příspěvek

  marecino, poutnik:
  - Od Čáslavi do Ruska je 1200km. Nejsme přímo na frontové linii - i Hitlerovi v operaci Barbarosa trvalo slušnou dobu, než překročil Ukrajinu.

  - Rakety zem-zem schopné zasáhnout letiště nepřítele: to jako balistické rakety středního doletu? Kolik jich máme mít, aby překonaly PVO nepřítele?

  - ad "Bude potřebovat čas na potlačeni pvo nepřitele. Přesne takhle postupuje USAF pri každe kampani.": kolik těch PVO budeme mít? Pokud se bavíme o PVO proti letectvu, tedy PVO s dosahem 10km a výš? A kolik jich budem schopni koncentrovat tak, aby se byly schopni ubránit pár desítkám klouzavých pum na ně poslaných?
  Představa, že moderní PVO bude schopné odolávat modernímu letectvu je IMHO lichá.

  Představa, že pro vojenského protivníka síly RF budeme schopni vlastními silami nějak zdržet je mimo.Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  16:23 20.10.2017

  logik: tak som to nemyslel :) .....v podstate si myslim, ze pri akomkolvek scenare je nam stihacie letectvo na nic a nepriatel by mal ovela vacsie náklady na znicenie kvalitnej PVO ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: tak som to nemyslel :) .....v podstate si myslim, ze pri akomkolvek scenare je nam stihacie letectvo na nic a nepriatel by mal ovela vacsie náklady na znicenie kvalitnej PVO ako s nasim stihacim letectvom, keby mame oboje tak by bolo super, co ale nikdy mat nebudeme. Tak preco ideme kupovat stihacie letectvo, radsej nech kupia kratke, stredne pvo, vela municie, kvaltny vycvik a zmodernizuju S300 a da nam to ovela viacSkrýt celý příspěvek

 • marecino
  16:04 20.10.2017

  luky: nie, neberem Vas ako rusofila, relane som chcel pocut hrozbu na ktoru sa armada zbroji....ak je to rusko (nehovorim o Jadrovom utoku), rozptylenie nepomoze ako hovori ...Zobrazit celý příspěvek

  luky: nie, neberem Vas ako rusofila, relane som chcel pocut hrozbu na ktoru sa armada zbroji....ak je to rusko (nehovorim o Jadrovom utoku), rozptylenie nepomoze ako hovori Poutnik, znicia nam vsetky letiska hned, skorej pomoze velmi dobra PVO(dobre financovana) vyuzivajuca nas teren. Teraz sa bavime o obrane vzduchu aby bolo jasne. A pomohli by nam rakety zem zem ktore by zasiahli najblizsie letiska protivnika. Ak sa bavime o konflikte s polskom tak je to presne to iste ako keby bojujeme s ruskom, a ak sa bavime o konflikte s madarskom tak deto, to nema cenu ani vlastne nad tym uvazovat :) keby narobime problem rusom a poliakom tak madarom potom 100 krat vacsiSkrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:49 20.10.2017

  logik: Fontova linie je potažmo zde a na Slovensku. Dovolim se oponovat ze husta sit' kvalitniho PVO da velmi moc. Nepřitel nebude na nas vrhat vlny letadel bez rozmyslu když vi že ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: Fontova linie je potažmo zde a na Slovensku. Dovolim se oponovat ze husta sit' kvalitniho PVO da velmi moc. Nepřitel nebude na nas vrhat vlny letadel bez rozmyslu když vi že budou težke ztraty. Bude potřebovat čas na potlačeni pvo nepřitele. Přesne takhle postupuje USAF pri každe kampani. Tou cestou šlo Rusko. USA delaji vrasky vic PVO Ruska než jejich letadla.Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:40 20.10.2017

  Luky Vaše přispevky čtu rad a myslim že snažite se byt objektivni. Nemam rad děleni světa na USA hodni a Rusko ultimatni zlo. Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky Vaše přispevky čtu rad a myslim že snažite se byt objektivni. Nemam rad děleni světa na USA hodni a Rusko ultimatni zlo.
  Rozptyleni funguje pokud je velka plocha kam rozptylit tech par Gripenu tady se moc rozptylit neda a v připade utoku tak tech par vzlitnou a umřou nebo jako Sadam do konce valky se schovaji do garaže :)
  Kde jste nabral 72 letadel? 72 letadek proti SU-27 + mody a Mig-29 plus mody v převyšujicich počtech? Kde jste vzal mixery? Mixery ala Mi-24/35 goodbye baby a Mi-8 s laufovanum rotačakem nepovažuju za bojovy mixer. P.S. Mixer opravdu se nemuže postavit letadlu když vynechame alcu :)Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:39 20.10.2017

  Slovensko ide kupovať F-35 a vozidlá Gaz Tiger, ktoré už vlastne aj máme vo výzbroji... čo sa ja nedozviem z tejto diskusie. Vy ste dobre mimo. Dúfam, že do toho nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko ide kupovať F-35 a vozidlá Gaz Tiger, ktoré už vlastne aj máme vo výzbroji... čo sa ja nedozviem z tejto diskusie. Vy ste dobre mimo.

  Dúfam, že do toho nákupu stíhačiek zarátali aj nákup príslušnej munície, prípadne zameriavacích "podov", aby sme nelietali Vipery len na air-policing s dvoma sidewindermi, ale boli aj reálne využiteľné v prípade konfliktu a naši piloti boli vycvičený používať tieto zbrane.

  Aby to neskončilo ako nákup Blackhawkov, ktoré lietajú bez akejkoľvek ochrany proti protivzdušným raketám, nenesú žiadne zbrane, ani FLIR kamery. Jednoducho Ferrari s výbavou Fabie junior.

  Táto správa o nákupe AMV Patria ma potešila. MO prekvapilo.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:36 20.10.2017

  poutník: - pokud budeme "na frontové linii" velké války, tak nás nezachrání ani PVO, ani stíhačky. Stíhačky ale mohou daleko lépe zdrhnout a tedy pomoci spojencům. - pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  poutník:
  - pokud budeme "na frontové linii" velké války, tak nás nezachrání ani PVO, ani stíhačky. Stíhačky ale mohou daleko lépe zdrhnout a tedy pomoci spojencům.

  - pokud nebudeme na frontové linii, stíhačky se na tu frontovou linii mohou dostat daleko lépe, než PVO.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:34 20.10.2017

  marecino: Proti jakému nepříteli je nám armáda? Zrušíme ji? Jsou dvě možnosti konfliktu. Lokální (např. proti maďarsku). Tam i těch pár stíhaček bude mít velký význam. Anebo ...Zobrazit celý příspěvek

  marecino: Proti jakému nepříteli je nám armáda? Zrušíme ji?

  Jsou dvě možnosti konfliktu. Lokální (např. proti maďarsku). Tam i těch pár stíhaček bude mít velký význam.
  Anebo globální. Tam ovšem samozřejmě budeme jako součást nějaké koalice. A jestli chceme, aby se na nás ostatní nevykašlali jako na příživníka, tak jim musíme mít co nabídnout. (To samozřejmě neznamená, že se nevykašlou i tak. Ale pokud budem na obranu kašlat, tak se vykašlou zcela určitě).Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:29 20.10.2017

  Luky penize jsou omezene a proto je rozumnejši davat penize do PVO nez do stihače ve smešnych počtech. NA air policing FA-50 by postačilo a L-159 by mohli byt na cvičeni. Có jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky penize jsou omezene a proto je rozumnejši davat penize do PVO nez do stihače ve smešnych počtech. NA air policing FA-50 by postačilo a L-159 by mohli byt na cvičeni. Có jsem si všiml třeba amikum vzdycky dělali vrasky spis mobilni PVO než letadla nepřatel ty jsou schopne celkem rychle vyřadit z boje a celkem rychle. Plne vybavena letište jsou k ničemu když je sundaji v prvni vlne ty letište museji byt chraneni kvalitni pvo a CR by potazmo male staty by se měli zaměrit na to PVO. Čim skutečne male staty mužou přispet k obrane je zpomaleni nepřitele aby velke staty stihli aktivovat a presunou hlavni sily. K tomu PVO se hodi mnohem lip. Stejne u tanku.

  Omlouvam se za off topic.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:27 20.10.2017

  darstyle etc.: T-50 má radar AN/APG-67(v)4 s průměrem cca 500mm. To je opravdu - i pro potřeby modernizace, srovnatelné s gripenem. Pro srovnání, F16 má průměr radaru cca 660mm. ...Zobrazit celý příspěvek

  darstyle etc.: T-50 má radar AN/APG-67(v)4 s průměrem cca 500mm. To je opravdu - i pro potřeby modernizace, srovnatelné s gripenem.
  Pro srovnání, F16 má průměr radaru cca 660mm.

  Co se týče dosahu, tak i mark III v Gripenu má výkon 1kW, zatímco APG-67 jen cca 0,3kW. Samozřejmě, výkon radaru je jen jedna z X paramterů. I tak bych se ale divil, kdyby opravdu byl radar T-50 srovnatelný s Gripenem mark 3. O mark 4 nemluvě.
  Opět pro srovnání, F16 s Aesa radarem bude mít podle verze radaru 5kW a více.

  Co se týče možné budoucí modernizace, tak teoreticky se do T-50 a Gripenu vejde cca stejná anténa, takže se zdá, že mají stejný modernizační potenciál - dokud člověk nesrovná váhy současných radarů: radar v T-50 váží polovinu, co ten Gripení. Tedy radar z Gripenu pravděpodobně do T-50 zabudovat nepůjde a tedy Gripen má podstatně větší potenciál na modernizaci (druhá věc ovšem je, kdo bude starý Gripen C chtít dále modernizovat a tedy jestli taková modernizace bude na trhu?).
  F16 díky větší anténě je na tom z tohoto ohledu lépe jednoznačně.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:25 20.10.2017

  Kdybys tu byl dýl, měl bys šanci zařadit si mě jako kremlobota, v lepším případě jako někoho, kdo nevnímá Rusko hystericky, resp. jako primární hrozbu. Proti hromadnému ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdybys tu byl dýl, měl bys šanci zařadit si mě jako kremlobota, v lepším případě jako někoho, kdo nevnímá Rusko hystericky, resp. jako primární hrozbu.

  Proti hromadnému vyhlazení všech letišť funguje rozptýlení letectva. Alca i Gripen jsou v tomto vysoce nadprůměrní, stejně tak mixéry. Proti totálnímu útoku nukleárních střel s mnohonásobnými hlavicemi nikdo obranu naštěstí nemá.

  Síla cca 72 letadel a několika desítek vrtulníků je síla použitelná a v dnešní době vlastně značná (docela podobná té letadlovce).Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  15:13 20.10.2017

  Luky: Takze proti Rusku ano? to je ten neprijatel?......Takze keby utoci na nas vsetkych Rusko, prve co spravi je ze nam vyradi letiska nie? Ma taku schopnost? má....vieme sa proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Takze proti Rusku ano? to je ten neprijatel?......Takze keby utoci na nas vsetkych Rusko, prve co spravi je ze nam vyradi letiska nie? Ma taku schopnost? má....vieme sa proti nej branit? nevieme....alebo sa mylim? ....V prvych hodinach mame vsetky letiska rozbonbardovane a mame po nasom letectve.......ci myslite ze by sa stalo nieco ine?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:04 20.10.2017

  Ale já přeci nejsem proti tomu dávat peníze na pozemní síly a PVO. Pokud se dobře pamatuju, ruský letecký kontingent v Sýrii byl 28 strojů s pevným křídlem a Britové měly na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale já přeci nejsem proti tomu dávat peníze na pozemní síly a PVO.

  Pokud se dobře pamatuju, ruský letecký kontingent v Sýrii byl 28 strojů s pevným křídlem a Britové měly na Falklandách k dispozici asi čtyřicet Harrierů....

  To na co narážím má hlubší rovinu. Není to jen 36 letadel, ale tři plně vybavená letiště s potřebnou infrastrukturou a několik set vycvičených vojáků i použitelný počet pilotů.
  To samé platí pro další typy. Musí na něčem cvičit, lehký bitevník se hodí i pro patroly u hranic a podobně.

  Takže v případě, že by Slováci a Maďaři vzali po osmi Alcách, měli by o výcvik postaráno a máme tu sílu s infrastrukturou:

  36 x JAS-39 + min 36 x L-159

  Určitě lepší jak pobaltí nebo Slovinsko s vrtuláky......Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  14:50 20.10.2017

  Luky 36 je rozumny počet? vždyt jedna letadlovka USA ma vic letadel na palube. Vim Že časy CSLA pominuly ale i oproti ČSLA tedy ČR + SR je to plivnuti do moře a tady se bavime o ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky 36 je rozumny počet? vždyt jedna letadlovka USA ma vic letadel na palube. Vim Že časy CSLA pominuly ale i oproti ČSLA tedy ČR + SR je to plivnuti do moře a tady se bavime o spojene sile 3 statu.

  P.S. Ne rozhodně nejsem pro zrušeni nadzvukoveho letectva a ze všech složek mam vzdušne sily nejradeji ale spis než do letadel se to ma davat do PVO. To je mnohem dostupnejši.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 11