Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Bojové vozidlo pěchoty Patria AMV 35 CRV s věží E35 (z pásového vozidla CV9035) je nabízeno australské armádě; ilustrační foto, větší foto / Patria 

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit obrněná vozidla AMV od finské firmy Patria. Spolu s nákupem taktických obrněných vozidel 4×4 jde o nejvýznamnější modernizační projekt slovenských pozemních sil.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než jednu miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) 8×8.

Na nákup 81 KBVP 8×8 Bratislava vyčlenila 417 milionů euro a na nákup 404 taktických vozidel 4×4 783 milionů euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (31 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne výroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda chce získat deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

Dlouho nebylo známo, jakým způsobem MO SR nová obrněná vozidla nakoupí. Podle informací Denníku N MO SR směřuje k nákupu finských obrněných vozidel Patria AMV, a to formou vláda-vláda. Pokud tomu tak skutečně je, Bratislava nákup dojedná přímo s vládou v Helsinkách. Ostatně většinu firmy Patria vlastní finský stát.

Část výroby a závěrečná montáž Patria AMV má proběhnout na Slovensku.

V úvahu připadá i nákup nejnovější (ale nikde neodzkoušené) varianty Patria AMV XP. Nicméně vozidlo AMV XP nenakoupila finská armáda, což je obecně nutný předpoklad pro úspěch jakéhokoliv nového zbraňového systému na zahraničních trzích.

Na dotaz Denníku N slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný návrh existuje. Mluvčí ale upřesnila, že se týká celkového způsobu pořízení vozidel 8×8 i 4×4.

"V současnosti je nákup v meziresortním připomínkovém řízení ve vyhrazeném režimu. Po vyhodnocení a zapracování připomínek a následném schválení Radou bezpečnosti a vládou představíme návrh i veřejnosti,” uvedla Danka Capáková.

Capáková ve vyjádření odmítla, že ministerstvo obrany chce něco utajit. "Z připomínkového řízení mohou ještě vzejít změny, proto je předčasné tuto věc komunikovat, protože ještě nemusí jít o konečné řešení," uvedla Capáková.

O dodávky KBVP slovenské armádě projevuje zájem také slovenská MSM Group, člen česko-slovenské průmyslové skupiny Czechoslovak Group. MSM Group nabízí KBVP Corsac 8×8, kombinující rakouskou platformu Pandur a věž Turra 30 od slovenské firmy EVPÚ z Nové Dubnice.

Avšak podle tiskového mluvčího MSM Group Ivana Rudolfa, MSM Group nikdo ve věci nákupu osmikolových KBVP neoslovil.

Podle slovenského deníku SME.sk rozhodnutí koupit finské transportéry může nyní slovenská vláda schválit, nebo jej ministerstvu obrany vrátit. Důležitý bude postoj premiéra Roberta Fica, respektive dalších politiků z vládní koalice.

Akvizice KBVP pro slovenskou armádu prošla poměrně turbulentním vývojem. Na spadnutí byl nákup KBVP Scipio, který kombinoval polskou kolovou platformu Rosomak (vychází z vozidla Patria AMV) a slovenskou věž Turra 30.

Slovenské ministerstvo obrany nakonec v polovině roku 2016 od polsko-slovenského řešení z důvodu “vojenské a ekonomické nevýhodnosti” odstoupilo.

Patria AMV je kolová obrněná platforma 8×8 s klasickým uspořádáním, s motorem vpředu, trojčlennou posádkou, až 12 členným výsadkem (v praxi spíše osmičlenným; resp. podle velikosti pěchotního družstva dané armády) a zadní sklopnou rampou.

Prázdná hmotnost vozidla je 16 až 27 t podle úrovně pancéřování a použitého bojového modulu. Podle tiskových materiálů čelo korby odolává průbojné munici až do ráže 30 mm a pancéřový podvozek ochrání posádku před výbuchem až 10 kg TNT.

Vozidlo pohání motor DI 12 Scania Diesel o výkonu 405 kW (543 koní), který je převzatý z nákladních automobilů. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd po zpevněné cestě až 800 km.

V případě nákupu AMV pro slovenskou armádu je již o výzbroji zřejmě rozhodnuto (Turra 30), avšak korba AMV snese instalaci automatických kanónu až do ráže 50 mm nebo tankových kanónů ráže 105 mm. AMV lze využít také jako platformu pro minometné systémy Nemo nebo AMOS ráže 120 mm, či pro protivzdušné a protitankové komplety.

Slovenská KBVP, jak bylo uvedeno výše, téměř s jistotou získají bojové moduly Turra 30.  Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Do věže je možné instalovat i americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Zdroj: Denník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  14:34 20.10.2017

  tak rozumné počty může tvořit i kolektivní obrana: 14 CZ + 8 SK + 14 HU = 36

  Ale říkám - kupte si co chcete.

  tak rozumné počty může tvořit i kolektivní obrana: 14 CZ + 8 SK + 14 HU = 36

  Ale říkám - kupte si co chcete.

 • marecino
  14:28 20.10.2017

  mne stale uniká proti akemu neprijatelovi nam bude platne nadzvukove letectvo? nie je lepsie sa ho zbavit, platit si tu niekoho na airpoicing a usetrene peniaze dat na PVO a rakety ...Zobrazit celý příspěvek

  mne stale uniká proti akemu neprijatelovi nam bude platne nadzvukove letectvo? nie je lepsie sa ho zbavit, platit si tu niekoho na airpoicing a usetrene peniaze dat na PVO a rakety ZEM ZEM ktore by znicili nepriatelske letiska v dosahu keby nahodou k niecomu prislo? Stihacie letectvo nech si spravi stat, ktory ma na to aby ho mal aj v nejakom rozumnom pocteSkrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:26 20.10.2017

  niko: ne, sorry, nechápu co Slovensko potvrdilo, uvažuje nebo se zajímá a co tím vlastně myslí. A nejspíš to nechápou ani potenciální dodavatelé.

  niko: ne, sorry, nechápu co Slovensko potvrdilo, uvažuje nebo se zajímá a co tím vlastně myslí. A nejspíš to nechápou ani potenciální dodavatelé.

 • niko
  14:20 20.10.2017

  PavolIR: Problem tych Tigrov je ten, ze v Obrane bol clanok, kde MO priznava, ze ich vyuzivaju slovenske vojenske specialne jednotky. Rusi tvrdia, ze dodali 1 kus a Slovaci maju ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Problem tych Tigrov je ten, ze v Obrane bol clanok, kde MO priznava, ze ich vyuzivaju slovenske vojenske specialne jednotky. Rusi tvrdia, ze dodali 1 kus a Slovaci maju zaujem o dokopy 10 vozidiel. Ale inak tiez neviem, kde by ten Tiger mal byt.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:11 20.10.2017

  Čo beriete za matroš, matros? Vyhlásenie, že na Slovensko boli dodané nejaké policajné vozidlá neznamená, že tie Tigre kúpila Slovenská polícia. Ukážte, kde tie vozidlá u polície ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo beriete za matroš, matros? Vyhlásenie, že na Slovensko boli dodané nejaké policajné vozidlá neznamená, že tie Tigre kúpila Slovenská polícia. Ukážte, kde tie vozidlá u polície sú ;-)
  Migov sa chceme práve, že zbaviť, tak prečo by sme kupovali ďalšie a potom ešte nevyhnutne nechávali prerábať na štandard NATO? To je teda rozum ...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:54 20.10.2017

  Arthur: s tou Argentinou opatrně. Oni BY chtěli kde co .. od MiG-29, přes Kfiry a F-16, po FA-50. Ale oni mají problém ufinancovat nákupy Pampy III..

  Arthur: s tou Argentinou opatrně. Oni BY chtěli kde co .. od MiG-29, přes Kfiry a F-16, po FA-50. Ale oni mají problém ufinancovat nákupy Pampy III..

 • niko
  13:52 20.10.2017

  pardon: "potvrdilo zaujem"

  pardon: "potvrdilo zaujem"

 • niko
  13:51 20.10.2017

  Jura99 zase sme pri teme citanie s porozumenim. Napisal som, ze Slovensko uvazuje aj nad F 35, nikde som ale nenapisal, ze Slovensko prejavilo zaujem o F 35. Chapes rozdiel ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 zase sme pri teme citanie s porozumenim.
  Napisal som, ze Slovensko uvazuje aj nad F 35, nikde som ale nenapisal, ze Slovensko prejavilo zaujem o F 35. Chapes rozdiel medzi "uvazuje" a "prejavilo zaujem" ?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:43 20.10.2017

  niko: Toto jsi nenapsal ? "....Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke...."

  niko: Toto jsi nenapsal ? "....Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke...."

 • Arthur
  13:30 20.10.2017

  darkstyle: Fighting Eagle KAI FA-50 Light Attack Multi-Role Combat Aircraft je pre SR to najefektívnejšie riešenie pri zdrojoch, ktoré máme a hlavne OS SR budú mať k dispozícii. ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle:

  Fighting Eagle KAI FA-50 Light Attack Multi-Role Combat Aircraft je pre SR to najefektívnejšie riešenie pri zdrojoch, ktoré máme a hlavne OS SR budú mať k dispozícii. Treba si uvedomiť, že aj samotná takáto akvizícia ide z mimorozpočtových zdrojov kapitoly MO SR nakoľko vieme aký má rozpočet a % HDP a nič na tejto skutočnosti nezmení ani postupné navyšovanie na 1.6% HDP (ani tých 2%).

  Nebavme sa tu o cvičných verziách T-50 resp. T-50A advanced jet trainer (AJT)
  zdroj: https://www.shephardmedia.com/...

  Takáto akvizícia ak by sa podpísala zmluva aj dnes by trvalo cca 24+mesiac pokiaľ prvé stroje prídu pričom odklad na výber stíhačiek bol predĺžený cca o rok (kto vie koľko ešte) keď nastala časová tieseň a už sa vyteľújú ako predĺžia abonentskú zmluvu na MIG-29 resp. prípadne iného dodávateľa LOT a pod.

  Pri Fighting Eagle KAI FA-50 Light Attack Multi-Role Combat Aircraft s najväčšou pravdepodobnosť pre kohokoľvek urobí medvediu službu údajná Argentínska akvizícia týchto strojov zrejme vo verzii FA-50A kde je požiadavka na integráciu modulu Northrop Grumman LITENING ruku v ruke s BVR.

  Inštalácia schopnosti BVR do lietadiel F / A-50 je pomerne jednoduchá, pretože lietadlo disponuje s novým radarom typu air-to-air vyvinutým na základe izraelského typu ELTA EL/M-2032 t.j. je BVR capable.
  zdroj: https://www.flightglobal.com/n...
  zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/...
  zdroj: http://rentaka.weebly.com/blog...

  Nastavenie na štandardy BVR by znamenalo zlepšenie radaru tak, aby bolo možné detegovať na oveľa dlhšom dosahu a namontovať BVR zbrane ako raketa Raytheon AIM-7 "Sparrow či AIM-120 a pod.

  Žiaľ v KAI momentálne vo vedení spoločnosti to vrie (podozrenie z korupcie) pričom vymenili nového gen riaditeľa a preto ani nerefletovali cenovou ponukou pre chorvátske vzdušné sily, ktoré samotné prejavili záujem.
  Sústredia sa primárne na už rozpehnuté projety v USA (advanced jet trainer T-50A) a pre argentínske vzdušné sily.
  zdroj: https://www.flightglobal.com/n...

  P.S. ale inak tie útoky tunajších MIG-29 Fulcrum a JAS-39 Gripenov C/D statočne odvraciate - rešpekt :-) podstatné však je, že sa aspoň informovane - transparentne diskutuje a vymieňame si názory na rozdiel od tých, ktorí by to mali robiť nakoľko žijú z Nás daňových poplatníkov:

  zdroj https://www.expres.sk/119930/n... Skrýt celý příspěvek

 • matros.z.pl
  13:29 20.10.2017

  Jura99 no Mig 35 zase taka utopia nieje..Navyse pre SK najlepsia volba.Mame nan municie,zaskolovacie stredisko,technikov..U ponuke na F-16 mam silny pocit ,ze sa jedna znova o ojb ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 no Mig 35 zase taka utopia nieje..Navyse pre SK najlepsia volba.Mame nan municie,zaskolovacie stredisko,technikov..U ponuke na F-16 mam silny pocit ,ze sa jedna znova o ojb na danovych poplatnikov v rezii SNS...
  Apropo ,policii sa nakupuju z Ruska Tigre...ako suverene najlepsia alternativaSkrýt celý příspěvek

 • niko
  13:24 20.10.2017

  Jura99 kde si sa prosim ta docital, ze Slovensko potvrdilo zaujem o F 35 ? Ja som tu napisal, ze Slovenske MO uvazuje aj nad F 35. O potvrdeni zauju tu nepadlo ani slovo. Citanie s ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 kde si sa prosim ta docital, ze Slovensko potvrdilo zaujem o F 35 ? Ja som tu napisal, ze Slovenske MO uvazuje aj nad F 35. O potvrdeni zauju tu nepadlo ani slovo. Citanie s porozumenim ti robi problemy ?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:14 20.10.2017

  Mě jen fascinuje, jak navzdory Shaniou avizovanému "obludnému marketingu" SAABu tu ve střední Evropě lidí vědí o Gripenu prd. Céčková verze fakt není z osumdesátek a o ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě jen fascinuje, jak navzdory Shaniou avizovanému "obludnému marketingu" SAABu tu ve střední Evropě lidí vědí o Gripenu prd.
  Céčková verze fakt není z osumdesátek a o elektronické výbavě víte velký prd.

  Kasuál si místo obludnéhu marketingu spíš vybaví nesmysl o podřadné elektronice, pravděpodobně jako následek stupidních flame z dob, kdy bylo Slovensko hrdé na své "supersilné MiG-29" a tady se skloňovalo slovo korupce v souvislosti s nákupem JAS-39...

  Faktem ale je, že i Céčkový Gripen je slušný stíhač, kdežto ten Korejec je lehký útočný letoun. Ale jinak nic proti němu...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:27 20.10.2017

  Jestli MO potvrdilo zájem o F-35, tak asi nejsou svéprávní. Ten stroj je finančně a zejména časově nejméně 10let mimo dosah. Ovšem potvrdili i že mají nabídku na Mig-35, takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli MO potvrdilo zájem o F-35, tak asi nejsou svéprávní. Ten stroj je finančně a zejména časově nejméně 10let mimo dosah. Ovšem potvrdili i že mají nabídku na Mig-35, takže opravdu svéprávní nejsou. Asi před dvěma lety byl reálný pronájem 6-8ks JAS-36C/D. To by na 10let bylo správné řešení, i pokud jde o počet. A ušetřené peníze utratit v pozemním vojsku.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:44 20.10.2017

  Darkstyle je otázkou, který stroj vyhraje program T-X. Lockheed sice nabízí již vyráběný stroj, ale také v poslední době "sežral" všechny zbrojní kontrakty pro letectvo. A zřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

  Darkstyle je otázkou, který stroj vyhraje program T-X. Lockheed sice nabízí již vyráběný stroj, ale také v poslední době "sežral" všechny zbrojní kontrakty pro letectvo. A zřejmě bude snahou Pentagonu, resp.Bílého domu a Kongresu, aby něco dostal i Boeing.Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  11:16 20.10.2017

  Slovensko vie nase migi prevadzkovat k 2030 /aj ked momentalne im zivotnost konci skor, ale da sa predlzit - bud ma na vyber Rusko alebo Polsko/ takze mozme pekne pockat.. a ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko vie nase migi prevadzkovat k 2030 /aj ked momentalne im zivotnost konci skor, ale da sa predlzit - bud ma na vyber Rusko alebo Polsko/

  takze mozme pekne pockat..
  a kuknut sa ako dopadne program T-X, kde prave ta FA-50 /TA-50/ by mala vyhrat..

  ani korejci sa neponahlaju, ved maju vlastnu linku na F-16, na ceste F-35..
  a ked vyhraju s lockheedom T-X tak im vyvoj a integraciu zaplatia americania..
  kam sa ponahlat??

  irak: vatsinou pri kupe stihacky mas 50% cena lietadla a 50% vybavenie, skolenie..
  takze 1.1 mld / 24 kusov /2 je 23 milionov za kus.. cca hore dole.. bude stat 23 milionov Gripen?...

  ja osobne som za F-35, ale ked uz mame kupovat najlacnejsie na trhu, zastaralu technolgiu v podobe gripenu C/D - tak preco nie FA-50, ktory ma modernu kabinu, moderne HUD, fly be wire moderne - a po case ked sa zamyslite tak o 20-30 rokov aj tak budeme kupovat bud F-35 alebo nejaku europsku verziu F-35 a nasi piloti budu nauceny na stroj 80-90 rokov a budu vyhukani ked namisto 10-tok udelatok v kabine vtedy uvidia jeden display..

  nieco podobne, ako ked sa nasi vojaci stratili v byv. jugaslavii spolu s americanmi, a zacali z nakladaku vyskladavat antenu 10 metrovu, aby "zavolali" na velitelstvo - amik vytiahol notebuuk a prstom ukazal, sme TU..Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:31 20.10.2017

  stirling: F 16 V maju byt nove. A ano Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke. Ale uprimne povedane je to len lietadlo do poctu. Inak by USA vo velkom ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: F 16 V maju byt nove. A ano Slovensko uvazuje aj nad F 35. MO to potvrdilo na poslednej tlacovke. Ale uprimne povedane je to len lietadlo do poctu. Inak by USA vo velkom nepredstavovali ponuku na F 16 V.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:13 20.10.2017

  Doufám, že nezůstanou bez nadzvukového letectva, to by se toho hned někdo chytil u nás a za chvilku by jsme měli jen casu a airbus... Asi jiná volba než f16 nebo gripen není a ...Zobrazit celý příspěvek

  Doufám, že nezůstanou bez nadzvukového letectva, to by se toho hned někdo chytil u nás a za chvilku by jsme měli jen casu a airbus... Asi jiná volba než f16 nebo gripen není a pokud si vezmou třeba 8 olétaných f16 modernizovaných na V tak to vůbec nebude špatná volba a asi i cenově dostupná. Případně neuvažoval někdo na slovensku nad F35?
  Ohledně 4x4 tak tam je jasnej aligator, je pravda, že csg by mohla nabídnout přes firmy na slovensku husara, ale obecně je to prototyp. Škoda, že slováci neudělali výběrko nebo aspoň předváděčku jako u nás u BVP jak u 4x4 tak 8x8 by to bylo zajímavé.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:12 20.10.2017

  Inak chlapi vase debaty su sice pekne, ale v podstate je to fantazirovanie. Fakty su taketo: Tender na nadzvukovy stihac. potvrdene: Kandidat c. 1 - JAS 39 C/D Gripen, verzia ms ...Zobrazit celý příspěvek

  Inak chlapi vase debaty su sice pekne, ale v podstate je to fantazirovanie. Fakty su taketo:
  Tender na nadzvukovy stihac.
  potvrdene:
  Kandidat c. 1 - JAS 39 C/D Gripen, verzia ms 20
  Kandidat c. 2 - F 16 V/F 16 C Blog 70/72

  Predpokladani ucastnici:
  1. portugalske F 16 AM
  2. talianske EF 2000 Trange 1

  Vsetky ine lietadla tu spomenute, v ratanie FA 50 su obycajne fantazirovanie. Pri chorvackom tendry nebola schopna FA 50 ani len poslat ponuku. Takze asi tolko. Vratme sa spät na zem.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:03 20.10.2017

  PavolIR: Nic nebude. Prve sukromne Black Hawky vcera dosli do Kosic. Vycvikove centrum bude prevadzkovat americka firma AIRCRAFT INVESTMENT HOLDINGS LLC. spolu s Leteckou fakultou ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Nic nebude. Prve sukromne Black Hawky vcera dosli do Kosic. Vycvikove centrum bude prevadzkovat americka firma AIRCRAFT INVESTMENT HOLDINGS LLC. spolu s Leteckou fakultou Technickej univerzity. Predstava, ze amici otvoria jedinu vycvykovu skolu na Black Hawk v Europe v Kosiciach a 20 km dalej v Presove vznikne podobna vycvykova skola nasej armady je utopia.
  https://www.noviny.sk/slovensk... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 11