Bojové drony pro americké námořnictvo a námořní pěchotu

Bojové drony pro americké námořnictvo a námořní pěchotu
Robotické vozidlo EMAV / Pratt Miller Defense (Zvětšit)

Před měsícem zveřejnilo americké Ministerstvo námořnictva (Department of the Navy) čtyřicetistránkový dokument Unmanned Campaign Framework popisující záměry amerického námořnictva a námořní pěchoty v oblasti bezosádkových prostředků a jejich nasazení v blízké budoucnosti. Dokument se zabývá pozemními, vzdušnými, hladinovými i podvodními drony.

Stejně jako ostatní americké strategické dokumenty, zmiňuje i tento vzestup Ruska a Číny v posledních letech jako hlavní příčinu překotných změn v amerických ozbrojených silách. V tomto konkrétním případě je třeba rozvíjet námořní kapacity tak, aby je Spojené státy mohly provázaně nasadit v rozlehlejším operačním prostoru.

Bezosádkové prostředky doplní tradiční síly, které si zachovají taktické a strategické výhody, zatímco budou moci více riskovat. Drony také zvýší ničivost, šanci na přežití, posílí možnost odstrašení a zvýší úroveň připravenosti všech jednotek. Vize načrtnutá v dokumentu je jasná – pozemní, letecké i námořní drony se stanou důvěryhodnou a udržitelnou součástí námořních jednotek. Těm umožní při minimalizaci lidských ztrát provádět účinné globální námořní operace.

Drony se v posledním desetiletí staly pevnou součástí vedení vojenských operací, jejichž koncept se díky nim změnil. Námořnictvo potřebuje změnit svůj přístup k dronům tak, aby se v blízké budoucnosti proměnilo v pohotovou údernou sílu. Zavádění všech dronů bude korespondovat s většími projekty jednotlivých ozbrojených složek jako jsou Project Overmatch nebo JADCC (Joint All-Domain Command and Control).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Roboti ve válce: Hrozba nebo naděje pro Evropu?

Za jakých podmínek a s jakým přínosem lze uvažovat o zařazení robotizovaných zbraňových systémů do ...

UGV-Pz: Český průzkumný robot pro Armádu ČR

V polovině června Vojenský technický ústav (VTÚ), jakožto systémový integrátor, předal Armádě ČR dva ...

Skyborg: Bojové robotické drony s umělou inteligencí

Společnosti Boeing, General Atomics a Kratos postaví tři verze prototypů robotických vedených ...

Estonská Milrem Robotics testuje bojového robota Type-X

Estonská společnost Milrem Robotics je předním výrobcem robotických pozemních vozidel pro ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.