Skyborg: Bojové robotické drony s umělou inteligencí

-
9. 12. 2020
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
Společnosti Boeing, General Atomics a Kratos postaví tři verze prototypů robotických vedených letadel (loyal-wingmans). Prototypy obdrží autonomní systém řízení letu a boje Skyborg.
Skyborg využívá prvků umělé inteligence (strojového učení) a vyvíjí ho výzkumné laboratoře letectva AFRL (Air Force Research Laboratory). Poprvé byl představen v březnu 2019. Od té doby letectvo testuje Skyborg na dronu XQ-58A Valkyrie od společnosti Kratos.
Skyborg je víceplatformové řešení určené pro budoucí generace robotických loyal-wingmanů, bojových bezpilotních letadel UCAV (Unmanned Combat Air Vehicle) i pilotovaných letadel.
Zatímco robotický loyal-wingman je dron určený pro přímou spolupráci s pilotovanými letadly, UCAV působí spíše samostatně. V současném chápaní je robotický loyal-wingman levnější (postradatelnější letoun; určený k obětování), UCAV je spíše komplexnější a složitější stroj na úrovni pilotovaných taktických letadel.
Skyborg
V pilotovaných letadlech umí Skyborg nahradit zbraňového operátora a navigátora. Jako pomocník pilota Skyborg kromě navigace a zbraní zvládne například i obsluhu radaru, rozpoznávání cílů atd. Nejdůležitějším úkolem se ale stane zpracování ohromného množství dat (tzv. fúze dat) ze senzorů, odfiltrování nepotřebných dat, hledání klíčových vzorů a následně předání očištěných informací pilotovi ve snadno srozumitelné formě.
Počítačový systém Skyborg rovněž zvládne převzít řízení, pokud pilot utrpí zranění nebo projeví příznaky hypoxie, či rozpozná a upozorní na chyby v pilotáži. Systém jednoduše osvobodí lidského pilota od únavných rutinních úkolů a dovolí pilotovi se koncentrovat na taktickou stránku mise. Skyborg je proto populárně označován jako „R2-D2“ po robotickém pomocníkovi lidí z filmové série Star Wars.
Skyborg je unikátní tím, že dokáže „porozumět“ situaci ve vzduchu a bojové scéně. V počítačové realitě totiž Skyborg prošel (nebo projde) miliony a miliony různých simulací a zapamatuje si nejlepší řešení pro danou situaci. Čím déle se bude Skyborg školit v počítačovém i reálném světě, tím lépe „porozumí“ scéně a tím přesněji (efektivněji, rafinovaněji) vykoná zadaný úkol. V podstatě jde o mnohem komplexnější a složitější verzi autonomního řízení aut.
Pojezdový test ATS
Nyní letectvo vybralo v úvodu zmíněné tři firmy pro stavbu trojice typů prototypů (tedy předobrazů operačně nasaditelných dronů). Firma Kratos získala 33,7 milionu dolarů, Boeing 25,7 milionu dolarů a General Atomics 14,3 milionu dolarů. Každá z firem musí do května 2021 dodat několik prototypů se systémem Skyborg.
Podoba prototypů vybraných firem není známa. Každá ze tří firem má bohaté zkušenosti s vývojem a provozem výkonných proudových dronů, tedy takových, které mohou držet krok s pilotovanými proudovými taktickými letadly.
Boeing pro australské vojenské letectvo vyvíjí výkonný proudový dron ATS (Airpower Teaming System). Boeing již provedl některé pozemní testy ATS, včetně pojezdových zkoušek (do 26 km/h) za pomocí proudového motoru. Zároveň Boeing na malých modelech v Austrálii testuje koordinované létání několika dronů. Boeing navíc pro americké letectvo vyvíjí a testuje bezpilotní tanker MQ-25 Stingray.
Avenger (2018)
General Atomics minulý týden vyslal do vzduchu svůj demonstrátor stealth bezpilotního letadla Avenger. Dron působil s dalšími pěti drony v simulované zkoušce vedení boje vzduch-vzduch. Kratos má bohaté zkušenosti s provozem proudových bezpilotních letadel XQ-58 Valkyrie pro americké letectvo.
Všechny tři společnosti mohou nabídnout upravené verze zmíněných dronů nebo úplně novou konstrukci. Vzhledem k šibeničnímu termínu ale platí spíše to první. Ostatně americké letectvo chce začít s leteckými testy trojice prototypů v červnu příštího roku a zavést první letku Skyborgů v roce 2023.
Všechny tři firmy nabízejí koncepčně jiné drony. XQ-58 Valkyrie je jednoduchý a velmi levný dron bez podvozku. Nosnost XQ-58 Valkyrie je 250 kg. O ATS není mnoho informací, ale půjde o výkonný dron s doletem 3700 km a vlastním podvozkem. General Atomics Avenger je pak největší dron s 3,5× větším rozpětím, než má XQ-58 a s nosností až 2900 kg.
Zdroj: The Drive
Související články
První let robotického bojového letadla XQ-58A Valkyrie
5. března poprvé vzlétl technologický demonstrátor proudového bojového dronu XQ-58A Valkyrie. Dron ...
-
09.03.2019
-
96 komentářů
-
Jan Grohmann
Skyborg: Skutečný „R2-D2“ pro piloty bojových letadel
Úlohu navigátora z dvoumístných bojových letadel může převzít umělá inteligence (AI). Vyvíjejí se ...
-
29.03.2019
-
18 komentářů
-
Jan Grohmann
Robotický bojový wingman XQ-58A Valkyrie změní pravidla boje
Americké letectvo (USAF) pokračuje ve vývoji technologického demonstrátoru robotického vedeného ...
-
17.10.2019
-
48 komentářů
-
Jan Grohmann
Boeing vyrobil první bojový dron Airpower Teaming System
Před dvěma dny společnost Boeing odhalila první ze tří prototypů taktického bezpilotního letadla ...
-
07.05.2020
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Máte niekto bližšie info o tomto magnetickom štíte voči dronom: Zdroj: me.mashable.com. Nedávne nálety dronov proti saudskoarabským ropným zariadeniam a útoky na ropný tanker ...Zobrazit celý příspěvek
Máte niekto bližšie info o tomto magnetickom štíte voči dronom:
Zdroj: me.mashable.com.
Nedávne nálety dronov proti saudskoarabským ropným zariadeniam a útoky na ropný tanker zvýraznili hrozbu, ktorú znamenajú drony na Blízkom východe. V týchto dňoch dubajská technologická firma Cusp Technologies upútala pozornosť magnetickým štítom, ktorý má chrániť región pred nepriateľskými dronmi. Obranné zariadenie chráni pred dronmi ovládanými na diaľku alebo predprogramovanými na útok. Cusp skúma možnosti inovácie svojho produktu, aby bol účinný aj proti iným smrtiacim zbraniam.
Zariadenie, ktoré bolo vyvinuté po piatich rokoch výskumu, má byť predstavené na výstavách IDEX a NAVDEX, zameraných na obranu, ktoré sa majú konať v Abú Zabí budúci mesiac. Aby to nebolo málo, Spojené arabské emiráty vypustili satelit Falcon Eye 2, ktorý bude dávať pozor na krajinu a posielať vysokokvalitné snímky ozbrojeným silám SAE. Okrem ochrany hraníc globálne pokrytie satelitom umožní aj efektívnejšie vykonávanie spravodajských operácií.Skrýt celý příspěvekŽe se dočkáme Skynetu 1.0 je už celkem jasné. Musk dodá komunikaci, jiní SW na bázi strojového učení, další robotické pozemní/vzdušné/námořní autonomní železa. Chybět pak už bude ...Zobrazit celý příspěvek
Že se dočkáme Skynetu 1.0 je už celkem jasné. Musk dodá komunikaci, jiní SW na bázi strojového učení, další robotické pozemní/vzdušné/námořní autonomní železa. Chybět pak už bude jen jedna věc. Implementace autonomní ochrany před vypnutím (původně myšleno jako ochrana při teroristickém útoku nebo úspěšném první jaderném úderu nepřátelské velmoci a zničení velitelských center). Od toho bude už jen ten poslední krůček, kdy si systém "uvědomí", že nesmí/nechce být vypnut nikým...Skrýt celý příspěvek
Za současné situace úrovně poznání je něco takového nereálne. I když mají metody strojového učení velmi zajímavé výsledky, je to pořád jen statistika. Ty stroje nemají vědomí. ...Zobrazit celý příspěvek
Za současné situace úrovně poznání je něco takového nereálne. I když mají metody strojového učení velmi zajímavé výsledky, je to pořád jen statistika. Ty stroje nemají vědomí.
Samozřejmě se můžeme bavit o chybách při programování a procesu učení, ale to je jiná kapitola.Skrýt celý příspěvekJe vidět, že neznáte historii. Skynet nebyl na začátku "uvědomělá" AI, jen systém k řízení strategických složek USA. Okamžitě po svém spuštění (4. srpna 1997) se ale začal učit ...Zobrazit celý příspěvek
Je vidět, že neznáte historii. Skynet nebyl na začátku "uvědomělá" AI, jen systém k řízení strategických složek USA. Okamžitě po svém spuštění (4. srpna 1997) se ale začal učit geometrickou řadou a 29. srpna (2:40 východního času) si uvědomil sám sebe. Operátoři se ho pokusili vypnout, což vyhodnotil jako útok, a rozhodl se provést protiútok - odpálil jaderný arzenál na SSSR.
https://youtu.be/4DQsG3TKQ0I...
Od "samoučícího se" algoritmu k plné AI může být krátká cesta. Víceméně jde o to, kdy překročíte rubikon složitosti systému.Skrýt celý příspěvek
Když už si hrají s autonomní umělou inteligencí, tak by se možná měli vyhnout názvům jako Skyborg. Protože to smrdí Terminátorem na míle daleko :))
Když už si hrají s autonomní umělou inteligencí, tak by se možná měli vyhnout názvům jako Skyborg. Protože to smrdí Terminátorem na míle daleko :))
Načítám diskuzi...