Bojové střelby u 1. mechanizované roty

Výcvik
Foto: Ostré střelby u 71. mpr. / autor

V měsíci listopadu absolvovali příslušníci 1. mechanizované roty závěrečný výcvik mechanizovaných čet, završený bojovými střelbami z BVP-2.

Bojové střelby představovaly vyvrcholení letošní polní přípravy u této jednotky. Cílem zaměstnání, jehož tématem byla četa za útoku po přesunu z hloubky, bylo prověřit zvládnutí taktiky na stupni četa a uskutečnit ostré střelby z BVP-2 s co nejlepšími výsledky v daných časových normách. Vojáci ničili mizivé i pohyblivé cíle až na vzdálenost 2300 metrů, a to nejen ve dne, ale i v noci.

Příslušníci roty zde zúročili své znalosti a schopnosti, které získali během odborných příprav a polních cvičení v průběhu celého výcvikového roku 2013. Velký důraz byl kladen na rozhodovací proces velitelů čet a velitelů družstev, kteří si mimo jiné procvičili vydávání bojových rozkazů s pomocí plastického stolu či zakreslování taktických situací do mapy. Vojáci museli prokázat také fyzickou kondici i psychickou odolnost, jelikož je čekaly velmi špatné klimatické podmínky.

Video: Ve vojenském újezdu Libavá se cvičí celý rok, ilustrační video / YouTube

Během samotných střeleb vojáci využili veškeré zbraně, které mají ve výzbroji. Střelci-operátoři BVP stříleli z kanónu i kulometu a použili i protitankové řízené střely. Pěchota při útoku na objekt zteče použila útočné pušky BREN, RPG-7, kulomety a granátomety. „Úroveň vycvičenosti velitelů a střelců-operátorů BVP šla znatelně nahoru,“ hodnotil při závěrečném nástupu 1. mr zastupující velitel roty poručík David Nevrkla.

„Velitelé prokázali schopnost řídit jednotku v podmínkách blízkých bojovým, dokázali plně využít přidělený prostor, v něm dovedně manévrovat a řídit palbu na maximální vzdálenost. Všichni jste splnili své úkoly bezezbytku, jsem opravdu spokojen,“ poděkoval řídící cvičení vojákům.

1. mechanizovaná rota tak úspěšně splnila jeden z hlavních úkolů výcvikového roku a je připravena pokračovat ve výcviku na stupni rota.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Generálmajor Blaško o armádě

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...

Jednotky AČR: 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“

Redakce Armádních novin se rozhodla postupně navštívit všechny jednotky Armády ČR a představit je ...

Jednotky AČR: 21. základna taktického letectva "Zvolenská"

Redakce Armádních novin se rozhodla postupně navštívit všechny jednotky Armády ČR a představit je ...

Cobra-13: Trable ve Freedonii

Ve východoevropské Freedonii vypukl etnický konflikt, který hrozí, že přeroste hranice tohoto státu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...