Bojové vozidlo BVP-1 vstává v ruské armádě z mrtvých

Bojové vozidlo pěchoty BVP-1 / archív autora

Minulý týden ruská agentura RIA Novosti informovala o „reinkarnaci“ bojového vozidla pěchoty BVP-1. Stroje uložené před 35 lety do skladů ministerstva obrany (MO) Ruské federace postupně projdou modernizací a budou opět zařazeny do aktivní služby pozemních vojsk.

Modernizace 50 let starého BVP-1

Korba, motor a převodové ústrojí vylepšených BVP-1 budou zachovány, avšak místo původní věže bude instalována věž z kolového BTR-82A s 30mm kanónem 2A72 a se spřaženým kulometem PKTM. Dále BVP-1 získá doplňkovou elektroniku a nové elektrické pohony.

 

 

Pro kanón 2A72 (kadence 300 ran za minutu) je k dispozici ve dvou schránkách 300 kusů munice. Kanón je vybaven stabilizací střelby a údajně se uvažuje také o použití časovače na ústí kanónu, pro ve vzduchu explodující munici.

 

Dle agentury RIA Novosti celkové počty modernizované techniky nejsou ještě upřesněny. Testy prvních BVP proběhnou snad do léta a dodávky začnou v průběhu září letošního roku.
 

Firma Kurganský strojírenský závod (Kurganmašzavod), která je součástí Traktorových závodů, celkově vyrobila více jak 20 tisíc BVP-1 (ruské označení BMP-1) a v zahraničí se nachází stále více než 1700 kusů vozidel.

 

V této souvislosti je třeba zmínit, že budoucnosti Kurganmašzavodu je očekávaná výroba BVP Kurganěc-25. Příčiny, proč doposud nebyla spuštěna sériová výroba, jsou zřejmě finanční i technické. Se spuštěním sériové výroby se počítalo původně v roce 2016, nyní to je v roce 2021.
 

Otázkou tedy je, jak dalece je dokončen samotný vývoj BVP Kurganěc-25. Podle posledních zpráv probíhají firemní zkoušky na základě připomínek ruské armády a poté odstartují vojskové zkoušky (zřejmě někdy v příštím roce).

 

Pokud však vývoj stále probíhá, tak je samozřejmě nutné hledat náplň pro uvedený podnik, jehož hlavní náplní práce je v současnosti výroba, servisování a modernizace vozidel řády BVP (resp. BMP).

 

Pro jakýkoliv strojírenský závod je totiž zásadní udržet si technický a vývojový personál. Navíc v zahraničí se nachází velké množství starší techniky BVP-1 a je to tedy i šance pro exportní možnosti ruského zbrojního průmyslu. Pokud má také modernizace uspět v zahraničí, musí daný zbraňový systém v dostatečném počtu zavést do výzbroje ruská armáda.

 

Zajímavé je, že v článku na RIA Novosti je poměrně rozsáhle čtenář informován o výhodách modernizace starších zbraňových systémů. Podle článku se BVP-1 modernizuje i v jiných zemích a jako příklad neustále modernizace starého zbraňového systému je uváděn americký tank Abrams.

 

Článek o modernizaci BVP-1 na serveru RIA Novosti zhlédlo přes 260 tisíc čtenářů, což na tento server je nezvykle vysoké číslo. Běžná sledovanost je v řádu několika tisíc až desítek tisíc sledovatelů. V rámci probíhající diskuse k uvedenému tématu byla modernizace BVP-1 hodnocena kladně a vzácně došlo i ke shodě mezi „urápatrioty“ a jejich oponenty, „liberalščiky“.  

 

BTR-82 s kanónem ráže 30 mm. / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

 

Modernizovaný BVP-1 především pro export?

Může existovat ale i další důvod pro uvedenou modernizaci BVP-1. Na příkladu konfliktu v Sýrii je vidět, že je dostačující použití starších typů pozemní techniky s případnou modernizací.

 

Poslední dobou je v ruském tisku také vidět zvýšený zájem o Afriku. Je to snaha navázat na období bývalého Sovětského svazu a jeho tehdejší podporu tzv. Národnímu osvobozeneckému hnutí v boji proti imperialismu (NOH). Tato pomoc byla v minulosti nejen finanční či materiální, ale zahrnovala i dodávky ruských zbraní. A vzhledem k tomu, že v současnosti „imperialisté“ již vyhynuli, je pro současné Rusko ideální využít boj s terorismem.

 

Rusové se zaměřují například na ropu a plyn bohatou Libyi, kde ruským favoritem je polní maršál Chalífa Haftar. V Alžírsku zase od roku 2017 vede ruský státní koncern Uralvagonzavod jednání o vytvoření společného podniku, byť zatím jen na výrobu civilních vagonů.

 

Dalším africkým státem v ruském zájmu je (na ropu bohatý) Súdán, kde je pro Rusko možnost vybudování námořní základny. V jednání jsou rovněž dodávky nejmodernějších ruských zbraní jako Su-30, Su-35 a systémů protivzdušné obrany S-300. Navíc v případě navázání spolupráce může ruské letectvo využívat jak vzdušný prostor Egypta, tak nové i jižně navazujícího Súdánu.

 

Súdánská delegace v Moskvě

 

V případě Egypta ruská společnost Rosněft uzavřela dohodu o koupi 30% podílu z koncesní smlouvy na výstavbu největšího plynárenského pole v oblasti Středozemního moře Zohr od italské společnosti Eni. Kupní cena činí 1,1 miliardy dolarů. Pole Zohr má zdrojový potenciál 850 miliard kubických metrů plynu.

  

Současné Rusko se očividně řídí, z hlediska zbrojního průmyslu, pragmatismem a hledá cestu uplatnění své produkce na bývalých afrických a středovýchodních trzích. Ideálním partnerem jsou pak zejména diktátorské režimy (v Africe a na Středním východě tedy prakticky všechny státy), se strategickou polohou a s velkými zásobami ropy a plynu.

 

Rusko také pomocí dodávek vojenské techniky navazuje partnerství s velkými producenty ropy a plynu, né však proto, aby nerostné bohatství „kradlo“, ale aby si pojistilo světové ceny ropy a plynu na patřičně vysoké úrovni. Díky tomu může ruský rozpočet, který je z poloviny závislý na vývozu nerostných surovin, financovat další vývoj vojenské techniky (a opět ji vyvážet do strategických zemí) a také rostoucí životní (sociální, vzdělávací, zdravotní, ekonomické, dopravní, atd. atd.) požadavky svého obyvatelstva.

 

Zdroj: InterfaxRIA Novosti, RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • PavolR
  10:24 03.05.2018

  (Arthur Datum: 03.05.2018 Čas: 10:14)
  Aaa, všímajte toho kameramana na prostrednom obrázku vpravo. :-D

 • Arthur
  10:14 03.05.2018

  Tak to im trvalo kým si to spojili (Arthur Datum: 26.04.2018 Čas: 10:50)

  zdroj: http://ukroboronprom.com.ua/en...

 • Flader
  10:07 03.05.2018

  PavolR, tak ono môže ľahko ísť aj o kvalitu GO, prípadne io to, že je CSG schopné tieto stroje dodať rýchlejšie, než by bolo ich oživovanie oprava po vytiahnutí zo skladov.
  Druhá vec je, či sa jedná o stroje len po GO alebo aj po nejakej modernizácii.

 • PavolR
  09:53 03.05.2018

  Jirka_Zlin:
  Najprv si treba položiť otázku, či to ostane na Ukrajine, alebo je to určené na reexport povedzme na Blízky východ (tak ako húfnice a raketomety, čo smerovali do Izraela a skončili v Azerbajdžane ...).

 • Jirka_Zlín
  09:35 03.05.2018

  Zdá se, že pro některé blízké zeme není BVP 1 a jiná starší technika k zahození.
  No, uvidíme jak si povedou na bojišti, i když jen v občanské válce.

  https://ekonomika.idnes.cz/exc...

  PS: Ukrajina už nemá tyto zbraně na skladě, že musí nakupovat u nás?

 • Flader
  17:41 02.05.2018

  Ono môže byť kľudne možné, že Bereg má nejaký technický problém.

 • PavolR
  17:33 02.05.2018

  dusan:
  Tak toto je jasné každému, kto nefantazíruje, že Rusko je prosperujúca krajina :-D
  Ale nedáva to samo o sebe dostatočnú odpoveď na voľbu veže. Pochybujem, že by bola napr. veža Bereg po rozbehnutí sériovej výroby citeľne drahšia, ako táto. Potrebujú začať s modernizáciou skôr než sa spustí sériová výroba veže Bereg? Alebo potrebujú tie BMP v takých počtoch a takom časovom intervale, na ktorý by rýchlosť výroby Beregu nestačil? To je tu otázka!

 • dusan
  15:26 02.05.2018

  Tu je evidentne hlavný dôvod "oživenia" strojov BMP-1 v Rusku:

  http://defence-blog.com/news/s...

 • PavolR
  14:07 02.05.2018

  David:
  To bude najskôr veža Bereg, čo pôjde aj na modernizované ruské BMD-2.
  Aj Alžírska modernizácia bude prebiehať v tom novom závode v Tule?
  --------
  V tomto kontexte je stále divnejšie, za akým špecifickým účelom zrazu vyťahujú vežu BTR. Už mi aj to preletelo hlavou, či celý tento článok nie je iba bublina nafúknutá v dôsledku nesprávneho pochopenia niečoho v tom pôvodnom ruskom ....

 • David
  13:30 02.05.2018

  Pro Pavol IR - v Alžírsku probíhá modernizace BMP-2, program prakticky zcela shodný se standardem BMP-2M. Přesný počet se mi nepodařilo zjistit. Ale program byl rozšířen i na BMP-1, byť z nich bude modernizována asi jenom část. Navíc - v případě BMP-1 bude použit jednomístný Berežok ( kvůli tomu, aby nemuseli zasahovat do korby, jednomístný Berežok má prakticky stejné rozměry jako původní věž BMP-1 s kanonem 73 mm)

 • PavolR
  10:39 02.05.2018

  Mimochodom, neviete niekto niečo o modernizácii Alžírskych BMP? Tam sa aj 685ks BMP-1 malo upgragovať na štandard BMP-2M s vežou Berežok. Beží, stojí, padá to?

 • Arthur
  21:23 30.04.2018

  Toto bude zrejme TURRA-30 na ukrajinskom modernizovanom BMP-1T
  zdroj: http://tie.in.ua/en/modernizat...

 • PavolR
  20:35 29.04.2018

  Je tu ešte jeden faktor, ktorý môže zvýhodňovať práve túto vežu pred akoukoľvek obdobnou ruskou vežou (ako povedzme Kliver), a to, že ako jediná je momentálne vyrábaná sériovo. Môžu ju teda rýchlo začať osádzať na BMP-1 vo veľkom.

  Čiže toto riešenie podľa mňa nebolo šité primárne pre krajiny, ktoré by dva-tri roky rozmýšľali, či modernizovať, kúpiť alebo nekúpiť, a ak áno, tak či 20 alebo 30 kusov ...

 • Tesil
  19:34 29.04.2018

  Kluci klidně můžete mít pravdu,zas tak detailně to nesleduji.
  Jenom bych se divil,že operátor nezvládne dva typy věží.Nevím jak je tomu dnes,ale dříve velitel BVP musel umět jezdit i střílet.Takže to asi taková věda nebude.

 • PavolR
  07:54 29.04.2018

  Tesil:
  Rusi už vyše dvoch desaťročí ponúkajú práve pre ten trh modernizáciu s vežou Kliver. Bez úspechu. Táto veža by nemala byť o nič lepšia od Klivera a zrejme ani lacnejšia. Tak prečo sa s ňou vytasili práve teraz a akú má výhodu pred Kliverom? Na prvý pohľad sa ukazuje odpoveď v podobe unifikácie u operátorov BTR-80A
  Dnes BTR-80A a teda i danú vežu užívajú Rusko, Maďarsko, Severná Kórea, Azerbajdžan, Sudán, Indonézia, Sri Lanka.
  Azerbajdžan a Sudán môžeme ako potencionálnych užívateľov vylúčiť, lebo oni už svoje BMP-1 zmodernizovali a dali na ne slovenskú vežu Cobra.
  Z rôznych dôvodov by som vylúčil aj Severnú Kóreu, Indonéziu a Sri Lanku.
  Ostávajú Rusko a Maďarsko. :-)
  So závermi Starlighta možno iba súhlasiť - s dodatkom, že ruské BMP-2 nie sú po viac než 30-35-ročnej službe v lepšom technickom stave, ako tie naše.

 • Starlight
  01:48 29.04.2018

  Zkusil jsem se se na oznámí o návratu BVP-1 (BMP-1) v modernizované podobě podívat opačně než autor článku. Ten se ptá, zda je to především proexportní rozhodnutí. Já si naopak myslím, stejně jako Dusan, že celá akce bude primárně určena pro vlastní ruské pozemní síly.

  1) Úvod

  Pozemní síly Ruské federace totiž pravděpodobně disponují největšími těžkými tankovými a mechanizovanými silami na světě (rozhodně většími než USA, pro srovnání s Čínou nemám hodnověrné podklady ). V podstatě v ruských pozemních silách stejně jako v sovětské armádě za Studené války neexistují významně početnější lehké síly (s výjimkou speciálních sil). I výsadkové síly spadající pod samostatný druh vojsk - výsadkové vojsko VDV, jsou hodně mechanizovány.

  Ty jsou dominantě založeny na technice (tanky, BVP, OT) fyzicky vyrobenými (nebo alespoň objednanými v časech SSSR). Díky ohromnému množství této techniky a schopnosti tuto techniku udržovat, v kombinaci s výrazným omezením provozu/výcviku v dobách hospodářského mohla tato technika fyzicky vydržet 25 a více let od svého vyrobení bez nějaké výraznější renovace nebo modernizace. Podle všeho tyto časy zřejmě skončily.

  2) Problémy s financování velké armády?

  Za posledních 25+ let se ale v Ruských pozemních (a nejen tam) vytvořil obrovský vnitřní dluh z hledisko investic do nové výzbroje. A podle mého názoru nemůže Rusko se svojí ekonomkou dlouhodobě (v řádu desetiletí) udržet stávající velikost a strukturu ozbrojených sil, ve smyslu držení parity s USA nebo Čínou. Hluboká strukturální krize prostě jednou přijde, tedy pokud už nejsme jejími svědky.

  Ruské pozemní síly měly v roce 2010 celkem 45 samostatných manévrových brigád. Z toho 4 tankové, 34 motostřeleckých, 3 průzkumné a 4 výsadkové (většina výsadkových sil ale byla u samostatného druhu vojska VDV, který nespadá pod pozemní síly). 34 motostřeleckých brigád se dělilo na 17 vyzbrojených BVP řady BMp-1/2/3, 9 motostřeleckých brigád vyzbrojených kolovými OT řady BTR a 8 motostřeleckých brigád vyzbrojených pásovými OT typu MT-LB. Tedy ruské pozemní síly měly v roce 2010 celkem 38 obrněných brigád, z toho 21 těžkých (4 tankové a 17 motostřeleckých jsou vyzbrojena pásovými BVP) a zbytek, 17 brigád, bylo středních (ale stále mají ve výzbroji tanky).

  Přestože srovnání struktury, velikosti a síly brigád je na dlouhý rozbor, tak srovnání s pozemními silami USA udělám jen na základě počtů podobných brigád. US ARMY/ANG má dohromady 58 (31 US ARMY + 27 ANG) manévrových brigádních bojových týmů BCT. Z toho je jen 15 (10 +5) obrněných (výzbroj tanky M1 a BVP M2) a 9 (7 +2) středních (výzbroj OT Stryker, ale žádné tanky M1). Zbytek brigád BCT jsou motorizované pěší a výsadkové brigády, jejichž mobilitu zabezpečují taktická vozidla 4x4 a nákladní automobily.

  Je tedy vidět, že Rusko dává přednost větším počtů těžkých a středních obrněných brigád u pozemních sil než větší americké pozemní síly (jen US ARMY + ANG, USMC jsou jen „lehké“ síly bez obrněných brigád). To samozřejmě není zadarmo z hlediska nákladů na životní cyklus (akvizice, provoz, udržování/modernizace).

  Pro jednoduchost se v dalším srovnání omezím jen na dva statistické údaje. Rusko má 144 milionů obyvatel a v posledních letech zvyšovalo výdaje na obranu, až dosáhly v roce 2016 celkem 5,3% HDP (dle metodiky SIPRI). USA se 325 miliony obyvatel ve stejném roce (podle stejné metodiky) daly na obranu jen 3,3 % HDP (v tomto tisíciletí nedaly na obranu více než 4,7% HDP ročně). Nechci se pouštět do přepočítávání rozpočtů (nejlépe dle parity kupní síly), ale asi nikdo nepochybuje, že USA a jejich ozbrojené síly jsou početnější, bohatší a větší a mohly by si teoreticky asi dovolit více tanků a BVP než Rusko. Opak je ale pravdou.

  3) Redukce těžkých sil nebo modernizace stávajících?

  Asi nebude náhodou, že nástup zcela nové a velmi nákladné generace tanků, BVP, OT, atd. se opožďuje a postupně se objevují levnější alternativy.

  I kdyby Rusko mělo peníze na to, že nová generace nahradí starší generaci techniky 1:1, tak to bude trvat i několik desetiletí. Okolo 21 tankových a těžkých motostřeleckých brigád (každá má tabulkově okolo 120 pásových BVP) jasně určuje potřebné tempo výroby. 120 ks ročně by znamenalo přezbrojení trvající dvě dekády. Výrobní tempo 240 ks ročně by pak umožnilo přezbrojení za jednu dekádu. Dokáže to ruský vojenský průmysl? Je ale jistě vyloučené, aby dosáhly produkční tempo jako za časů SSSR. Už jen proto, že počet stávajících výrobních podniků v Rusku je mnohem nižší než v časech SSSR.

  Jsou dvě cesty, jak ze začarované kruhu přezbrojení velkého množství těžkých a středních obrněných brigád:

  První možností, je vytvoření větších lehkých sil (ve světě se používají názvy jako pěší, lehké motorizované), které by umožnily zrychlit a zlevnit přezbrojení. Rusko je ohlašuje pod názvem „superlehké brigády“. Takové síly by pochopitelně nebyly určeny pro boj proti technologicky vyspělému protivníkovi. A v tom bude možná problém pro stoupence tradičních těžkých mechanizovaných sil.

  Druhá cesta, která zachovává stávající podobu těžkých pozemních sil pro konflikt vysoké intenzity na všech pro Rusko myslitelných frontách, je modernizace a prodlužování životnosti již existující techniky v kombinaci s nákupem „menšího“ množství nově vyrobených kusů stávající generace techniky v modernizované podobě. Začalo to modernizací tanků T-72, T-80 , T-90 a pokračovalo nákupem obrněných transportéry BTR-82, atd. Nyní přišly na řadu BVP.

  Rusové nejraději ukazují BMP-3, ale jak už napsal Dusan, tak starší BMP-2 tvoří stále většinu BVP v aktivní službě. Ještě starší BMP-1 by pak měly nejvíce sloužit u brigád na ruském Dálném východě. Jsou tedy plánovaná modernizovaná BMP-1 určena pro tyto jednotky? Nebo je naopak dostanou jednotky, které mají dnes původní BMP-2? Je v tomto případě možné, že po desetiletích služby je skutečně jednoduší a levnější modernizovat uložené BMP-1? Nebo je problém v tom, že by se BVP-2 musely kvůli modernizaci stahovat bez náhrady od útvarů, takže je jednoduší použít hned dostupné kusy z uloženek?

  Kam skutečně modernizovaná vozidla půjdou, se zřejmě dozvíme asi až časem, až se ta vozidla někde objeví.

 • Tesil
  23:38 28.04.2018

  Vzhledem k tomu,že se v Asii a Africe potuluje několik tisíc BVP v desítkách verzí mohou tu modernizaci směrovat i tam.

 • dusan
  23:16 28.04.2018

  Ak sa pozrieme na wiki, tak ruská armáda má cca 700 ks BMP-3, cca 3 tis. BMP-2 a cca 500 ks BMP-1 u aktívnych jednotiek. V rezerve je to približne 1 500 BMP-2 a 7 tis. BMP-1. Ak si uvážime, že ruská armáda tvorí nové jednotky a zintezívňuje cvičenia, tak je jasné, že tisíce strojov v aktívnej službe sa vzhľadom na svoj vek pomaly ale isto dostávajú na koniec svojej životnosti. A to platí prakticky pre celý park. Vzhľadom na to, že zavedenie nových BVP-čiek je stále v nedohľadne a isto bude výroba pomaly nabiehať, tak je isté, že na strojoch BMP-1/2 bude závisieť ruská armáda minimálne 20 rokov !!! To však už mnohé používané stroje "dodýchajú" a jediným rýchlym a dostupným riešením je ich nahradení "nekonenčnou" rezervou strojov BMP-1.

  Preto si myslím, že hlavným zákazníkom nebudú iné štáty, ale prevažne ruská armáda, ktorá stále viac bude narážať na rozpočtové limity. Nová technika je vo všeobecnosti drahšia ako tá pôvodná a majú s tým problém všetci, v rátane bohatých štátov.

 • Tesil
  17:14 28.04.2018

  OT -90 bylo to nejhorší co mohli tomu BVP provést.Samotný pobyt ve věži byl pro střelce utrpením natož aby něco rozsekal.

  Tady je trochu jiný pohled.
  http://action.nova.cz/clanek/m...

  Jinak samozřejmě záleží na vhodném použití.

 • PavolR
  10:13 28.04.2018

  PS - Tým "BVP so 14,5 mm guľometom" som mal na mysli primárne BVP-1, u ktorých boli pôvodný kanón alebo rovno celá veža vymenené, napr. OT-90, MGC-14,5 alebo MGC-1

 • PavolR
  09:57 28.04.2018

  Tesil:
  Ten kanón sa v praxi ukázal byť úplne zásadnou slabinou BMP-1 s negatívnym dopadom na jeho bojaschopnosť.
  - nízka úsťova rýchlosť - nízka presnosť za silnejšieho vetra
  - kanón nemá stabilizáciu a má malý rozsah námeru
  - obmedzený účinný dostrel proti obrneným vozidlám. BVP so 14,5 mm guľometom by ho s vysokou pravdepodobnosťou rozsekalo na kusy.
  - nie je použiteľný proti nízko letiacim cieľom
  S tým kanónom už to vozidlo proste nikto nebude chcieť, ani samotná ruská armáda.

 • Tesil
  21:42 27.04.2018

  Střela z PG-15V (HEAT) je schopna prorazit pancíř od 280 do 350 mm, což by v roce 1970 zastavilo protivníkovy moderní tanky (americký M60A1, britský Chieftain nebo německý Leopard 1). Modernizovaná munice PG-9 pak proniká pancířem o tloušťce 400 mm, což na čelní pancíř moderních tanků (americký M1A1 Abrams, britský Challenger 2, německý Leopard 2) nestačí, ale ze vzdálenosti 500 metrů do méně chráněných znehybnit.
  raziel87
  Jen jsem chtěl zdůraznit pomalý ústup od menších ráží.Proti stále dokonalejší balistické ochraně je to přirozený krok.
  Samozřejmě nevím jak stará ta munice ve skladech je.

 • raziel87
  21:07 27.04.2018

  2 Tesil

  ne že bych nesouhlasil s tvými názory, dlouhodobě naopak.....ale ta munice, ačkoli jsou jí plný sklady, už je z větší části bojově neupotřebitelná a není důvod, aby kvůli původní, dnes nevyhovující ráži, znovu spouštěli výrobu.

  Nad zgenerálkováním většího počtu BVP-1 nevidím nic špatného. Nikdo nikde nenapsal, že má tato dodávka sloužit pro aktivní bojové jednotky ruské federace.
  Než ty tisíce strojů rozřezat v hutích.....Technikova myšlenka (a RiMrova) také není od věci, na to nezapomínejme

 • dusan
  20:48 27.04.2018

  Tesil

  Pokiaľ viem tak 73 mm "raketomet", lebo klasický kanón to nie je, použitý vo vozidlách BMP-1 mal dosť mizernú učinnosť voči tankom a čo viem tak už v ZSSR počas skúšok na stojaci tank T-62 dosiahol strelec vozidla z vyše 20-tich striel i nejaké zásahy, ale po tejto skúške vodič tanku T-62 do tanku nasadol a spokojne odišiel ....

 • Tesil
  19:43 27.04.2018

  Tak pokud je jediným rozdílem stabilizace střely nevidím problém.
  A určitě mají té původní munice plné sklady.

 • PavolR
  19:14 27.04.2018

  Tesil:
  Pozor, neporovnávajme kanón hladkým a autokanóny s drážkovaným vývrtom. Vymeniť celú vežu aj s kanónom je síce drahšie, ale presa len perspektívnejšie riešenie aj vzhľadom na množstvo, dostupnosť a výhľady vývoja munície (v článku nadhodená programovateľná). Do pôvodného kalibru už zjavne nechcú investovať energiu, keď majú v danej kategórii výkonnejší 100mm kanón.

 • Tesil
  18:51 27.04.2018

  V době zavedení do výzbroje BVP-1 dokázal dobrý střelec zasáhnout,zničit/poškodit protivníkův tank na 800m 1-2 ranou.A to díky svému kanonu 73mm.V současnosti se pozvolna k této ráži řada BVP přibližuje.Bofors 40,57mm atd.
  Takže tam ten Grom mohli nechat.Při ručním nabíjení zas tak pomalý nebyl.
  I když se původně počítalo s ráží 23mm.

 • PavolR
  18:00 27.04.2018

  Larry -OT:
  Tak zasa Severná Kórea to nie je a iste je tam o niečo lepšie ako v čase bankrotu, avšak Ruské hospodárstvo zhruba v roku 2012 (kedy už bolo po kríze a ropa ešte na maxime) narazilo na svoj strop, nad ktorý sa už s týmto rozkrádačským režimom sotva dostane. Zvlásť, keď sa budú popri tom hrať na studenú vojnu.
  Posudzovať ruskú ekonomiku podľa gigantov z oblasti energetiky je asi ako povedať, že keď sa majú v nejakej krajine dobre milionári, tak sa má dobre každý. ;-)

 • Larry
  17:43 27.04.2018

  Jak to vlastně v tom Rusku je?? Když to čtu mainstream, jsem přesvědčen, že žerou kořínky stromů . Na druhou stranu zadluženost Ruska je velice nízká. A potom tohle....
  "V případě Egypta ruská společnost Rosněft uzavřela dohodu o koupi 30% podílu z koncesní smlouvy na výstavbu největšího plynárenského pole v oblasti Středozemního moře Zohr od italské společnosti Eni. Kupní cena činí 1,1 miliardy dolarů. Pole Zohr má zdrojový potenciál 850 miliard kubických metrů plynu."

  Tak jak to vlastně je??

 • dusan
  17:33 27.04.2018

  technik

  Teoreticky je BMP-1 na údržbu jednoduchý .... ale na tú vlastnú údržbu treba i posádku na úrovni. Smutná realita v praxi napr. strednej Afriky je taká, že vodič tank či BVP-čko jednoducho odstaví pri ceste a čaká na pomoc pri každej banalite.... často "bieleho muža" z celého sveta, nezriedkakedy Slováka.

  Kamaráti robili údržbu jednoduchej ruskej techniky v Afrike a vedeli rozprávať dosť veselé historky o nemohúcnosti miestnych pri udrživaní techniky. Pre negramotného je i BMP neuveriteľne "zložitý" stroj : )

  Tam je hocijaká modernizácia len vyhadzovaním peňazí do vzduchu.

 • Flader
  17:29 27.04.2018

  Preto sa asi na túto ročnú "predsunutú prítomnosť" radšej nechali zmodernizovať nejaké BVP.

 • PavolR
  17:19 27.04.2018

  technik:
  Kde boli tí vodiči mechanici, čo zvládnu kompletnú údržbu BVP-1 hoci aj v poľných podmienkach, keď sa u nás minulý rok hľadali po jednotlivých útvaroch bojaschopné BVP za účelom vyslania do Pobaltia? :-D
  Tie BVP aj materiál, z ktorého sú vyrobené, majú svoj vek, ktorý sa podpisuje na ich poruchovosti a udržiavanie 40-ročnej mašiny v bojaschopnom stave sotva vyžaduje menej technickej údržby, než nové moderné stroje.

  Tento krok Rusov nie je o žiadnych benefitoch ani o žiadnej geniálnej koncepcii. Robia proste to isté, čo českí tankisti, keď sú nútení vyťahovať zo skladu T-72M, pretože ich T-72M4 sú už totálne na dranc a brutálne ojazdené.

 • Flader
  17:15 27.04.2018

  Bohužiaľ, tradícia prvorepublikovách horských jednotiek už vyprchala. Aj keď na Slovensku by sa aspoň v menšej miere veru asi uplatnil.

 • petris
  17:10 27.04.2018

  RiMr71:
  Áno a to doslova. V niektorých prípadoch je skutočne najlepší konský povoz. V Rusku existuje horská brigáda na koňoch a v teréne v ktorom operujú je to najracionálnejšia voľba, ktorá im umožňuje dlhodobo bojovať, dopravovať ľudí a výzbroj do terénov v ktorých to proste žiadna moderná technika nedokáže.

 • benter
  16:17 27.04.2018

  Arthur: nie je problém že bočný pancier BMP je tak slabý že výbuch ERA môže zraniť osádku vo vnútri ?

 • RiMr71
  15:57 27.04.2018

  ...tak v tom případě je nejlepší BVP koňský povoz...

 • Arthur
  14:40 27.04.2018

  to technik:

  A nie len to, ale dokonca separatisti z DNR aj samotnú modernizáciu BMP-2 s Kontakt-1 ERA.

  link: https://liveuamap.com/en/2018/...

 • technik
  14:12 27.04.2018

  To twistrabbit

  Nesouhlasím že se jedná o kraksnu. Ono totiž pomyslný boj a srovnávání např cv90 je mimo mísu. Rus ví že dlouhodobě nasazení moderní techniky ( 3 měsíce a více) požaduje mimořádně nákladnou logistiku na údržbu a přepravu moderních strojů. Bvp je válkou osvědčená mašina která díky použitým technologiím nepotřebuje např. technické údržby v takovém rozsahu a čase jako moderní stroje. Vymenu olejů a maziv u bvp nepotřebujete filtry ani připravky,osádka je sama schopna tuto údržbu zvládnout v poli pouze s novými náplněmi. Tohle je obrovský benefit, v Rusku řidič mechanik ovládá kompletní údržbu stroje, to nedokáže žádný řidič moderních bojových prostředků.
  K čemu mi je moderní systém když ho v míru nedokáží udržet provozuschopný natož ve válce. Tyhle stroje nejsou pouze o síle pancíře a dalších tabulkových hodnotách.

 • Jura99
  10:24 27.04.2018

  Arthur: vycházím z ceny 27mil€ za 18ks, tj. 1,5mil./ks. Pokud je cena jiná, tak se omlouvám, tato byla uvedena v tisku. Ceny nových vozidel jsou celkem variabilní podle výbavy, množství a schopnosti nákupčích, wiki uvádí cenu např. CV90 2,92mil, ale i 4,18mil.€. Tedy zhruba dvojnásobek ceny modernizace 1,5mil.€ je nejnižší cena nového.
  A k tomu poměru cena/kvalita? Trochu to zavání tím, že kvalitu si můžeme dovolit kompromisní. Raději bych porovnával cena/životnost při kvalitě shodné s novým vozidlem (což není). To číslo 85% odolnosti je spekulativní, pokud je pro BMP smrtelná každá mina, tak bych se o odolnosti vůbec nebavil.
  Pokud je cena modernizace BMP v rozsahu 1/3-1/2 ceny nového a současně má poloviční životnost a horší užitné vlastnosti, je výhodnější koupit nové.

 • Flader
  09:57 27.04.2018

  Arthur, Mexca je vlasten šakal odľahćený o nejakých cca 200kg. Podvozok už možno nie je preťažený ale nerieśi to ďalšie problémy. Príklad je minimálna protimínová ochrana. Jednoducho moderné BVP z toho neurobíš. Uź len si porovnaj ochranu s tým plánovaným BOV 8x8.

  Ako som už spomínal na palbe, ako jediné reálne využitie takej korby by bolo urobiť z toho nejaké OT, kde by sa ušetrená váha z veže použila na zvýšenie ochrany.

 • Arthur
  09:13 27.04.2018

  Jura99:

  "Už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční než cena nového vozidla, ale životnost je také poloviční a bojová hodnota tak čtvrtinová."

  >> V. Bednár: cit. "Vynaložené prostriedky odpovedajú dosiahnutej kvalite

  Ak odolnosť vozidla dosahuje cca 85 % odolnosti moderných kolesových BVP, jeho pohyblivosť je plne porovnateľná s modernými vozidlami, dosiahnutá palebná sila vozidla sa opäť pohybuje v okolí 80 % bojových vozidiel vyzbrojených kanónom v raži 30×173 mm a modernizované vozidlo dosahuje 50 % životnosti nových vozidiel zostava konštatovať že pri cene 44,5 mil. eur za 35 ks vozidiel je pomer cena kvalita viac ako porovnateľný s novými vozidlami."
  zdroj: http://www.armadninoviny.cz/mo...

  Len by ma zaujímalo ak tvrdíte, že "už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční než cena nového vozidla" aké NOVÉ pásové BVP sa dá kúpiť cca za 2,2 mil EUR ?

  P.S. Prosím neuvádzať príklad tzv. estónskej cesty kde Nám "už ušiel vlak", ktorí naozaj veľmi výhodne akvizovali 44ks (+ 6ks vozidiel technického zabezpečenia) BVP CV-90 zo 7-8 rokmi služby za sebou z prebytkov holandskej/nizozemskej armády za 113 mil. USD. Estónsko by Nám demokraciám a politikom karpatského typu mohlo byť nielen v tomto (na SR aj v IT však) veľkým príkladom.

 • PavolR
  09:02 27.04.2018

  Viem si predstaviť, že by o takúto modernizáciu BMP-1 mohlo stáť Maďarsko. V programe Zrínyi 2026 majú za cieľ postavenie ťažkej pásovej brigády, no reálne majú vo výzbroji iba hŕstku T-72 (najskôr z tých, čo dostali od Bieloruska v rámci deblokácie dlhov). Vzhľadom na to, že momentálne ešte nemajú vyčlenené finančné prostriedky a majú už iba osem rokov času na naplnenie tohoto cieľa a taktiež na ich vzťahy k Rusku, ako i to, že by ešte mali mať zakonzervované nejaké BMP-1, čo vyradili v roku 2007 a vežu BPPU majú vo výzbroji na svojich BTR-82A, tak by si mohli povedať, že ak môžu takto modernizovať Slováci, prečo by nemohli aj oni a ešte k tomu si šplhnú u Rusov.

  Arthur:
  Išlo mi o ako tak podobný pohľad zo zadu, nech nej to férové. :-p
  Čo sa DVK-30 na BMP-MEXCA týka, tak pre vozidlo, čo "bojuje o každý kilogram" je to iste lepšie riešenie, než Turra-30. ;-)

 • Jura99
  08:29 27.04.2018

  Arthur: hluboká modernizace BMP se cenou blíží ceně nového vozidla, ale neřeší všechny hlavní nedostatky BMP (např. odolnost korby). Už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční než cena nového vozidla, ale životnost je také poloviční a bojová hodnota tak čtvrtinová. BMP má smysl využít jen v hutích a přetavit na železo. Stát, který nemá peníze na moderní vozidlo, ať do války ani nechodí. Rusko má smělé plány, ale nemá peníze, zatímco Čína staví několik letadlovek, Rusové budou Kuzněcova generálkovat stále dokola. Přitom Čína má námořní tradici mnohem menší než Rusko. A podobné to je s pozemní technikou, Rusku už ujel vlak, do kterého nasedla Čína a zásobuje armády třetího světa.

 • Robaiz
  04:13 27.04.2018

  Mno, asi to nebudou stroje určené pro elitní ruské síly, že... :D Takže moc nerozumím té kritice...

  Spousta firem dostane kšeft k udržení kapacit, výroby atd. Jak již bylo řečeno níže, těch uloženek mají tisíce.

  Pro konflikty na BV, v Africe apod. to budou super mašiny. Za minimum peněz, hromada muziky.

  V těžkém terénu mají super průchodnost, schopnost plavby. V bojích ve městech na to můžou navěsit kde co pro zvýšení ochrany výsadku (tam není potřeba taková průchodnost terénem či plavba).

  30mm kanón udělá paseku ledasčemu, nějaká ta PTŘS je schopná likvidovat i (starší) tanky.
  Ano sice to asi prošpikuje i 14mm kulomet, ale jako výsadkové a podpůrné vozidlo rozhodně mnohonásobně lepší, než pickup s kulometem.

  Pro rusy zn. ideál - klidně si dokážu představit situace, kdy tyhle mašinky budou mít cvičenou osádku jen coby řidiče a velitele/střelce a výsadek bude tvořit connonfutter z ručníkářů nebo námezních jednotek. Když se to trochu osvědčí, objednant nízkorozpočtovou modernizaci pak může kdejaký stát, co má BVP-1 skladem...

 • Arthur
  23:32 26.04.2018

  PavolR

  Prečo nie niečo novšie osadené vylepšenou verziou veže Cobra tj. slovenským vežovým kompletom DVK-30 z augusta/srpna 2016 v podobe BMP-MEXCA (BVP MEXA).
  link: https://forum.valka.cz/attachm...
  zdroj: https://forum.valka.cz/topic/v...

 • PavolR
  23:12 26.04.2018

  Fotografia modernizácie BMP-1 s vežou BPPU, o ktorej je článok:
  http://topwar.ru/uploads/posts...

  ... a iba pre porovnanie slovenská veža Cobra:
  https://forum.valka.cz/attachm...

 • Lukas
  21:34 26.04.2018

  Spokojnie - ropa naftowa drożeje...

  A Rosjanie mogą jeść tylko chleb ze smalcem - a i tak na wojsko będą pieniądze...

 • VlaLang
  21:12 26.04.2018

  Ještě pár měsíců současné ekonomické situace a rusové začnou z muzeí "modernizovat" T-34. :-))

 • PavolR
  21:07 26.04.2018

  asdf:
  To je porovnávanie neporovnateľného. Rusi totiž nemôžu mať menej funkčných BVP, lebo inak nebudú mať čím vyzbrojiť svoje mechanizované brigády. To potom môžu rovno asi tak tretinu z nich zrušiť, alebo prezbrojiť pickupmi na ultra ľahké brigády. Modernizácia je iba oddialenie problému o 10-15 rokov - tak trocha zápas s veternými mlynmi.

Stránka 1 z 2