Bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal pro ukrajinskou armádu?

BVP-M2 SKCZ Šakal v Kyjevě; větší foto / Dylan Maljasov, Defence-blog.com

Jednou z největších hvězd probíhající ukrajinské vojenské výstavy Arms and Security 2018 je česko-slovenské bojové vozidlo pěchoty (BVP) BVP-M2 SKCZ Šakal od české firmy Excalibur Army. Česká firma ukrajinské armádě již v minulosti dodala těžkou obrněnou techniku a nyní Kyjevu nabízí i hloubkově modernizované BVP Šakal.

Excalibur Army v Kyjevě představila celé své portfolio „velkých zbraňových systémů, kromě BVP-M2 SKCZ Šakal také raketomet BM-21 MT a samohybnou houfnici DANA M2.

BM-21 MT je v podstatě sovětský raketomet GRAD umístěný na podvozku TATRA T 815-7T3R2T 4×4 a využívající moderní systém řízení palby. DANA M2 je nejnovější model československé houfnice DANA vz. 77 ráže 152 mm. Ráže byla zachována, ale došlo k revitalizaci a modernizaci prakticky všech systémů houfnice.

Nejvíce pozornosti ale v Kyjevě přitahuje bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal, tedy hloubková modernizace sovětských bojových vozidel pěchoty BVP-1 a BVP-2. Projekt Šakal byl poprvé představena v roce 2013 a původně nabízen Armádě ČR. Česká armáda ale nakonec od modernizace svých BVP-2 upustila a rozhodla si pořídit nová pásová BVP západní výroby.

O projektu Šakal nebylo mnoho let slyšet. Ostatně také slovenská armáda se při modernizaci svých BVP-1 rozhodla neměnit proporce podvozku BVP-1 (podle projektu Šakal) a soustředila se pouze na instalaci bojového modulu TURRA 30 a modernizaci vnitřního pracovního prostoru posádky a výsadku.

Projekt Šakal však může nově uspět na Ukrajině
, která připravuje modernizaci svých BVP (resp. BMP) sovětské výroby, ale přitom nemá na nákup BVP západní výroby. Ostatně ukrajinská armáda má (leč v nejasném technickém stavu) ve výzbroji více než 1000 vozidel BVP-1 a BVP-2 (resp. BMP-1 a BMP-2).

Firma Excalibur Army s BVP-M2 SKCZ Šakal není na ukrajinském trhu rozhodně bez šance, neboť v letošním a minulém roce již ukrajinské armádě dodala 33 samohybných houfnic 2S1 Gvozdika a 33 repasovaných BVP-1.

Navíc Excalibur Army s největším ukrajinským zbrojním koncernem Ukroboronprom na jmenované výstavě podepsala memorandum o spolupráci. Obsahem memoranda je dohoda o spolupráci při vývoji, modernizaci a výrobě obrněných vozidel, včetně společného postupu při prodeji obrněných vozidel do třetích zemí.

Jak zdůraznil generální ředitel Ukroboronprom Pavel Bukin, podpisem memoranda ukrajinský koncern navazuje spolupráci se strategickým partnerem, který působí v zemích NATO. „Je to příležitost přilákat financování a investice do výzkumu a vývoje, financovat budoucí zbraňové systémy a dovést je k masové výrobě. Je to také příležitost vytvořit inovativní technologické řetězce pro modernizaci našich obrněných vozidel a vyvíjet slibné koncepce, komentoval podpis memoranda Bukin.


Reportáž z výstavy včetně záběrů na DANA M2, BM-21 MT a BVP-M2 SKCZ.

Základním rysem BVP-M2 SKCZ je výrazně přepracovaná korba. Strop korby byl zvýšen o několik desítek centimetrů, což umožnilo podlahu vozidla doplnit dodatečným pancéřováním. Protiminová ochrana BVP-M2 SKCZ tak dosahuje úrovně 2a (STANAG 4569) při výbuchu miny pod pásy a úrovně 1 při výbuchu miny pod dnem. Výsadek přitom sedí v moderních protiminových sedačkách.

Korba vozidla Šakal si zachovává šikmý čelní sklon (pro lepší balistickou odolnost). Základní balistická ochrana korby (s vnitřní balistickou výstelkou) dosahuje úrovně 2. Přídavné pancéřování zvyšující balistickou ochranu na úroveň 3 nebo 4.

Pohon vozidla zajišťuje americký dieselový přeplňovaný motor Caterpillar C9.3 s výkonem 300 kW. Původní sovětský motor UTD–20 dosahoval výkon 220 kW. Maximální rychlost BVP-2SKCZ na silnici je 70 km/h a dojezd na zpevněné cestě 550 km.


BVP-M2 SKCZ Šakal; větší foto / Dylana Maljasov, Defence-blog.com

Zajímavé je, že Šakal není v Kyjevě (jako v minulosti) osazen slovenským bojovým modulem TURRA 30 nebo izraelským Samson Mk II. Místo toho Šakal využívá jednomístný modul DVK-30 (o prázdné hmotnosti 1040 kg) od slovenské firmy ZTS Špeciál. DVK-30 je zhruba o 400 kg lehčí než slovenská věž TURRA 30.

Modul DVK-30 využívá licenčně vyráběný automatický kanón 2A42 ráže 30 mm a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Náměr hlavní zbraně je -4° až + 58°, odměr 360°. V případě potřeby lze věž a kanón natáčet ručně. Modul lze doplnit kontejnery pro protitankové řízené střely (PTŘS). Přední pancéřování modulu odolá munici ráže 14,5 mm, boční a zadní munici ráže 7,62 mm.

Modernizace BVP však nabízí také ukrajinský průmysl. Žytomyrská továrna, která je členem koncernu Ukroboronprom, na výstavě Arms and Security 2018 představila modernizované vozidlo BMP-M1S s upravenou korbou a jinak uloženou pohonnou jednotkou. BMP-M1S je osazen bojovým modulem Stilet s 30mm kanónem 2A42, dvojicí PTŘS Barrier a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm.

Zdroj: Ukroboronprom, Defence24

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojové vozidlo BVP-1 vstává v ruské armádě z mrtvých

Minulý týden ruská agentura RIA Novosti informovala o „reinkarnaci“ bojového vozidla pěchoty BVP-1. ...

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

BVP PUMA přijede na DNY NATO do Ostravy v nejvýkonnější verzi PUMA S1

Bojové vozidlo pěchoty (BVP) PUMA S1 bude k vidění 15 - 16. 9. 2018 v rámci akce Dny NATO 2018 ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • technik
  07:12 15.10.2018

  Tctx Nikdo nevyvrací že bvp má slabý pancíř, na 14 tun toho víc nevykouzlis, ale přístupnost a manévrovatelnost je zase jinde než u 35 tunových bvp. Ale o tom se nemá smysl bavit, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tctx
  Nikdo nevyvrací že bvp má slabý pancíř, na 14 tun toho víc nevykouzlis, ale přístupnost a manévrovatelnost je zase jinde než u 35 tunových bvp. Ale o tom se nemá smysl bavit, protože to jsou jasné pro a proti dane konstrukcí.

  Ale já bych hrozně rád seděl v bvp a nechal bych se tebou těžkým kulometem oklepat, věř že by si to byl ty kdo by sral magi v kostkách, jen blb zaútočí na bvp kulometem. A pokud jsi někdy střílel třeba z DŠK o čemž pochybuji tak nemáš ani potuchy jak těžký je trefit cíl který se pohybuje na 1 km.Skrýt celý příspěvek

 • tctx
  22:57 14.10.2018

  To, že vozidlo ma jakousi ochranu proti ZHN (vytvořením přetlaku uvnitř kabiny) ještě neznamená, že má třeba i solidní balistickou ochranu. BVP byly koncipované jako rychlé vozy s ...Zobrazit celý příspěvek

  To, že vozidlo ma jakousi ochranu proti ZHN (vytvořením přetlaku uvnitř kabiny) ještě neznamená, že má třeba i solidní balistickou ochranu. BVP byly koncipované jako rychlé vozy s nízkou siluetou pro masivní vševojskové operace, kdy bylo cílem co nejrychleji dobýt Evropu než dorazí posily z US, hledělo se především na rychlost a ztráty byly podružné. Proto taky plavbyschopnost na úkor balistické ochrany - potřebuješ se co nejrychleji dostat do týlu nepřítele a ochromit ho, než má šanci zareagovat. Na toto bylo to vozidlo stavěné.

  Nadšence do BVP1/2 bych v tom poslal do ostré akce a pobaveně sledoval, jak se modlí, aby je někdo nepokropil z těžkého kulometu. V dnešní době si AČR masivní ztráty nemůže dovolit, proto je pokus o modernizace stroje, který je stavěný na úplně jiné účely než současné potřeby armády (tzn. maximálně ochránit těch málo lidí, co má), poněkud mimo mísu.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  19:40 14.10.2018

  Technik:"a to vše bez rozumných financí do oprav,generalek a podobně."
  A to je to, co ja kritizujem. IMHO T72 nevidim, ako kus stareho zeleza, ktore uz nie je na nic dobre.

  Technik:"a to vše bez rozumných financí do oprav,generalek a podobně."
  A to je to, co ja kritizujem. IMHO T72 nevidim, ako kus stareho zeleza, ktore uz nie je na nic dobre.

 • technik
  19:23 14.10.2018

  To gibon Problém je že nikdo nevidí pozadí provozu našich tanků. Každý je zhrozena jak málo tanků je provozních ale já říkám, postavte T72M4CZ pomník a nejen ji ale i mechanikům. ...Zobrazit celý příspěvek

  To gibon
  Problém je že nikdo nevidí pozadí provozu našich tanků. Každý je zhrozena jak málo tanků je provozních ale já říkám, postavte T72M4CZ pomník a nejen ji ale i mechanikům. Kdo má základy mechaniky,zná podmínky provozu tanků v AČR tak musí mít stejný názor. Uvedu pár příkladů které se nejvíce projevují na konstrukci tanků, jsou to plavby, 70% ujetých km v těžkém terénu, zátěž na konstrukci při výstřelu, vlhkost, vibrace a zejména chyby osádek.
  Vem si že ty tanky jezdí od roku 2003, armáda jich má 30, víš jak obrovský nápor to je? Výcviky řidičů,plavby,ŘBV, střelby,cvičení,ukázky,přehlídky, tohle všechno musely zabezpečit 30 tanků po dobu 15 let a to vše bez rozumných financí do oprav,generalek a podobně.Skrýt celý příspěvek

 • Hidalgo
  18:46 14.10.2018

  Artur.....dobre hovoríš že približne. Nehovorím že to bolo zlé, bol to skôr rozumný rozsah modernizácie. Robiť Šakala je však krok, ktoý je podľa mňa tak trochu mimo. Veľká ...Zobrazit celý příspěvek

  Artur.....dobre hovoríš že približne. Nehovorím že to bolo zlé, bol to skôr rozumný rozsah modernizácie. Robiť Šakala je však krok, ktoý je podľa mňa tak trochu mimo. Veľká modernizácia a pritom existuje už riešenie. Mimochodom neúspešná modernizácia, OS SR vyskúšalo a neprijalo.Som zvedavý, či to Ukrajinci zoberú.... . Skôr by som išiel cestou BVP-M.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  18:43 14.10.2018

  Technik: este nedavno NE-bolo "provozuschopne" z 30 ks T72M4 90%. U BVP2 to mozno jazdi, no tie vozidla su elektronicky v stave, ako boli v 80 tych rokoch vyrobene. Ziadna ...Zobrazit celý příspěvek

  Technik: este nedavno NE-bolo "provozuschopne" z 30 ks T72M4 90%. U BVP2 to mozno jazdi, no tie vozidla su elektronicky v stave, ako boli v 80 tych rokoch vyrobene. Ziadna modernizacia elektronickych sucasti.

  Zo starej damy novu neurobis, to je fakt. Kym vsak ozbrojene sily nenakupuju nove BVP, tak by sa malo do BMP investovat aspon tak, ako to robi Finsko. A v stave, ked MO vrati rocne miliardy korun spat do rozpoctu tobôž.

  Hidalgo: BVP-M je celkom zaujimava modernizacia riesiaca ako tu nocnu slepotu, tak aj ine vychytavky ako napriklad hunterkiller.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:43 14.10.2018

  Hidalgo BVP má svá nejlepší léta za sebou,to nikdo nezpochybňuje.Není férové srovnávat ho např.s Pumou.Tu uvádím protože zde má nejpočetnější fanklub.Pro svoji hmotnost 30-40t ...Zobrazit celý příspěvek

  Hidalgo
  BVP má svá nejlepší léta za sebou,to nikdo nezpochybňuje.Není férové srovnávat ho
  např.s Pumou.Tu uvádím protože zde má nejpočetnější fanklub.Pro svoji hmotnost
  30-40t abych pokryl všechny verze,nevěřím prostě tomu,že bude schopna pěchotu podporovat za všech okolností.
  Vždy jde o kompromis, řešení bez kompromisů je dobré leda jako reklamní slogan.
  To se týká i schopnosti plavat.
  Rozhodně konstrukce nevychází z filozofie-nás mnogo,jak tu někdo uvedl.To by pak nebylo vybaveno třeba ochranou proti ZHN.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  18:24 14.10.2018

  Hidalgo: "Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 ...Zobrazit celý příspěvek

  Hidalgo:

  "Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 milionu euro.

  Podle Gajdoše jedno vozidlo BPsVI stojí přibližně 1,1 milionu euro a BVP-M přibližně 1,5 milionu euro. Nové západní BVP přitom stojí okolo pět milionů euro, navíc zhruba polovina z celkové akviziční sumy jde na vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Za nákup 35 nových západních BVP by tak MOSR minimálně zaplatit 350 milionů euro."

  zdroj:http://www.armadninoviny.cz/sl...

  Vzhľadom na vyššie uvedené 35ks modernizovaných BVP-M (vzor BPsVI) pri 2/3 životnosti (20 rokov vs 30 rokov) nových BVP dosahuje len 12,71% ceny nových BVP.Skrýt celý příspěvek

 • Hidalgo
  18:20 14.10.2018

  technik.....BVP je fajn stroj, ale je už krute za horizontom. To je nepopierateľný fakt. V noci slepé, bez balistického systému, zo spodku mäkké ako maslo.Jednoducho si myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  technik.....BVP je fajn stroj, ale je už krute za horizontom. To je nepopierateľný fakt. V noci slepé, bez balistického systému, zo spodku mäkké ako maslo.Jednoducho si myslím, že dnes je svet trochu inde. Modernizovať sa dajú ale v rozumnej miere a myslím, že len ako dočasné riešenie. Šakal je trochu (viac ako trochu) prešvihnutý ak porovnám náklady a dosiahnutý výsledok. To je už lepšie a logickejšie kúpiť BVP-3, ale to je zase nedostupné pre krajiny na západ od Ruských hraníc (a politicky neúnosné). Mimocchodom si myslím, že Šakal bude tak trochu ťažký na pôvodný podvozok.Skrýt celý příspěvek

 • Hidalgo
  18:13 14.10.2018

  Gibon pošli link kde bola ztverejnená....len pre zaujímavosť.

  Gibon pošli link kde bola ztverejnená....len pre zaujímavosť.

 • technik
  15:49 14.10.2018

  Nechápu proč se pořád dohadujete o stavu bvp2. Ty mašiny jsou v bojeschopném stavu což se nedá říct o panduru. Když si vezmeme kolik let je od sebe dělí a v jakém terénu jezdí je ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu proč se pořád dohadujete o stavu bvp2. Ty mašiny jsou v bojeschopném stavu což se nedá říct o panduru. Když si vezmeme kolik let je od sebe dělí a v jakém terénu jezdí je to neporovnatelný. V civilu jsou desítky možná stovky bvp, zeptejte se provozovatelů jaký s nimi mají problémy. Kdyby to byly srace jak si každý myslí už by v civilu nic nejezdili,protože si málo kdo může dovolit ufinancovat třeba go motoru. Ti co jsou v AČR podívejte se na počty vyvezených bvp při cvičení sedmičky a na počty vyvezených panduru při cvičení čtyřky. Bvp je za zenitem o tom žádná, ale jako málo který vozidlo si prošlo bojovým nasazením, opravdu v tomhle nemá konkurenci a jeho výhody jsou oceňovaný v několika desítkách armád a stovky milionů vyčleněných na modernizace to potvrzují. Ve své váhové kategorii těžko hledá soupeře, tak to prostě je.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  15:23 14.10.2018

  Hidalgo: cena zverejnena bola. No diskutovat nema zmysel. Jura99 je co sa OS SR a AČR tyka zaujaty. Kebyze AČR k modernizacii pristupy vozidiel BMP pristupy, tak bude zastancom ...Zobrazit celý příspěvek

  Hidalgo: cena zverejnena bola.
  No diskutovat nema zmysel. Jura99 je co sa OS SR a AČR tyka zaujaty. Kebyze AČR k modernizacii pristupy vozidiel BMP pristupy, tak bude zastancom modernizacii.

  Ostatne obhajovat fakt, ze hlavne bojove prostriedky pozemneho vojska (T72,BVP2) su v katastrofalnom stave, vacsinovo neschopne pohybu je, povedzme si na rovinu, oportunisticke.Skrýt celý příspěvek

 • Hidalgo
  14:29 14.10.2018

  Jura99.....ako vieš cenu za BVP-M......zmluva predsa nebola zverejnené. Tak že sa pohybuješ v rovine dohadov. Mimochodom, vežu TURRA-30 je už na BPsV-I a dali ju aj na prototyp BOV ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99.....ako vieš cenu za BVP-M......zmluva predsa nebola zverejnené. Tak že sa pohybuješ v rovine dohadov. Mimochodom, vežu TURRA-30 je už na BPsV-I a dali ju aj na prototyp BOV 8x8. Dobrý štart pre unifikáciu.....logisti rozumejú.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  02:23 13.10.2018

  Arthur Titus může být osazen dálkově ovládanou věžičkou s kanonem do ráže 20 mm, v praxi to znamená, že bude (pokud bude) vyzbrojen max. kulometem 12.7 mm případně 40 mm ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur

  Titus může být osazen dálkově ovládanou věžičkou s kanonem do ráže 20 mm, v praxi to znamená, že bude (pokud bude) vyzbrojen max. kulometem 12.7 mm případně 40 mm granátometem. Je to vozidlo na způsob VBMR Griffin, obě dvě vozidla jsou de-facto obrněné náklaďáky. U Titusu existuje možnost nést 120 mm minomet a možná v našich podmínkách vznikne protiletadlová verze s RBS-70 jakožto náhrada S-10.

  Využití BVP-2 po nákupu nových BVP je minimální, pokud opravdu pořídíme 210 kusů nových BVP a jak prosakují informace bude ještě potřeba dokoupit další vozidla pro specializované verze. Finální počet může klidně dosáhnout k 250 vozidlům, případně více pokud podvozek využijeme jako platformu, což se samo nabízí. Vzhledem k počtu aktivních vojáků a počtu AZ u 72.mpr nemá smysl aby AZ u tohoto praporu cvičili na BVP-2, naopak budou muset se přeškolit na nová BVP, aby jako záloha u mpr měli smysl. Armáda chce nadále BVP-2 zachovat buďto pro AZ (!?) či mobilizační zálohy (!?) a nyní se dostáváme k tomu, že AČR nemá patřičné zálohy a AZ jsou stále nedostatečné.

  Nevím, co by obhájilo cenu Tituse pro KVV. Navíc vozidla Titus budí mnoho rozpaků ohledně skutečné potřeby těchto vozidel. Titus z hlediska ochrany má na první pohled slušnou balistickou a hlavně protiminovou ochranu, jenže pokud se podíváme na předek, kde se nachází motor, každému hned musí být jasné, že vyřadit vozidlo z boje lze pomocí palbou z kulomety do přední sféry vozidla. Titus popř. Griffin se hodí pro nepokoje ve městech a potlačování prvotních znaků ozbrojeného odporu a také jako týlová vozidla. U Francie a Belgie chápu jejich armádu, že má o takováto vozidla zájem, ale v naší režii a hlavně pro KVV moc smyslu nedávají. KVV nepotřebují MRAP, KVV by se spíš hodila taktická vozidla 4x4, třeba klidně LMV s rozšířenou kapacitou přepravy.Skrýt celý příspěvek

 • astor
  00:07 13.10.2018

  Je otázka, jak je vůbec v současnosti výkonný ukrajinský obranný průmysl. Myslím, že sám o sobě je odsouzen k zániku, ať to z důvodu hlubokého podfinancování, které žádnými ...Zobrazit celý příspěvek

  Je otázka, jak je vůbec v současnosti výkonný ukrajinský obranný průmysl. Myslím, že sám o sobě je odsouzen k zániku, ať to z důvodu hlubokého podfinancování, které žádnými zahraničními půjčkami nevyřeší, neb Západ bude ochoten půjčit jedině v případě masívního nákupu západní vojenské techniky. Další otázkou je - pokud by se takové modernizační programy rozjely, zda je Ukrajina schopna produkty svých zbrojovek uplatnit i na jiných trzích. V tomto UKROOBORONPROM či jak se to jmenuje nemá nejlepší jméno, třeba vzpomenout např. problematickou dodávku BTR4-A pro Írák. Další otázkou je množství kvalifikovaných odborníků, kdo na Ukrajině mohl, tak v posledních dekádách vzal na Ukrajině nohy na ramena a pelášil, kam ho nohy nesly, nehledě na světovou stranu. Dle mých informací je učňovské a střední školství v troskách, chybí mladá a často i střední generace řemeslníků...
  Na druhou stranu, kdyby se státy Visegrádské čtyřky domluvily s Ukrajinou na společných akvizících, vydělaly by na tom všechny zůčastněné strany. Nechápu, proč vzhlížet po západní technice, ta ruská stodvaapadesátka pod Moskvou rozmázne stejně tak Šakala jako Boxera nebo Strykera a bude vymalováno...Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  23:53 12.10.2018

  Rase:

  Akú má Titus palebnú silu? Má vôbec vežu s 30mm kanónom a dvoma PTRS?

  Rase:

  Akú má Titus palebnú silu? Má vôbec vežu s 30mm kanónom a dvoma PTRS?

 • Rase
  21:45 12.10.2018

  KOLT: mno původně se počítalo s přestavbou uložených BVP-1, ty se už ale podařilo prodat, tak nám zbývají ohoblované BVP-2. Co si ale budem povídat, poláci hoblují celou dobu ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  mno původně se počítalo s přestavbou uložených BVP-1, ty se už ale podařilo prodat, tak nám zbývají ohoblované BVP-2. Co si ale budem povídat, poláci hoblují celou dobu BMP-1 a mají v plánu je modernizovat. Jak jsem ale říkal, pokud by byla modernizace / překopávka moc drahá - dražší než třeba fungl nový Titus, tak nemá smysl je kupovat. Všechno to je o penězích a kvalitě maskovací sítě (:-D)

  Titus by byl pro zálohy a mobilizační sklady ideální, kola + pancéřová ochrana, fakt si ale nejsem jistý jeho cenou. Je klidně možné že bude drahý jako VBMR Griffon, což by nebyla úplně dobrá reklama - když se o něm mluví jako o výrazně levnější alternativě. Pandur je dost drahý i jako platforma a těsný, což je i důvod proč se má kupovat Titus.Skrýt celý příspěvek

 • tctx
  21:09 12.10.2018

  Myslím, že investovat do modernizace stroje, jehož základní konstrukční filozofie je "nas mnogo" není pro AČR v roce 2018 úplně nejvhodnější řešení.

  Myslím, že investovat do modernizace stroje, jehož základní konstrukční filozofie je "nas mnogo" není pro AČR v roce 2018 úplně nejvhodnější řešení.

 • KOLT
  18:55 12.10.2018

  PS: Nemá smysl krajské roty zásobovat pásovou technikou, jak by ji udržely v provozu? Celá logistika kolem toho by byla na palici. Pokud klapne nákup Titusů, tak ty by byly jedno z ...Zobrazit celý příspěvek

  PS: Nemá smysl krajské roty zásobovat pásovou technikou, jak by ji udržely v provozu? Celá logistika kolem toho by byla na palici. Pokud klapne nákup Titusů, tak ty by byly jedno z řešení, jak jim přinést palebnou ochranu proti ručním zbraním. Úkoly krajských rot jsou především ve schopnosti se někam rychle dostat, zaujmout obranné postavení a chránit. Čili by se jejich vojáci vůbec neměli, jedouc sami ve vozidle, potkat s protivníkovou obrněnou technikou, maximálně s diversními/výsadkovými jednotkami. A tam je obrana proti ručním zbraním a minám dostatečná.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:50 12.10.2018

  Pokud jsou naše BMP-2 vůbec ve stavu, že má smysl je modernizovat, tj. že by to neznamenalo jim udělat generálku, jediná smysluplná modernizace pro AČR je zlepšit jim situační ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jsou naše BMP-2 vůbec ve stavu, že má smysl je modernizovat, tj. že by to neznamenalo jim udělat generálku, jediná smysluplná modernizace pro AČR je zlepšit jim situační povědomí (termo/optika), komunikační schopnosti (moderní vysílačky) a pověsit na ně maskovací síť (aby měl Rase radost ;-) ). Cokoliv jiného je plýtvání prostředky. Na rozdíl od BW z nich ani nemůžeme udělat vyprošťováky, jako oni z Marderů, protože na 40+ tunové BVP jsou příliš lehké.

  Celé to má ovšem tu mouchu, že naše BMP-2 jsou pravděpodobně v takovém stavu, že je pohromadě drží jen téměř bezedná vůle jejich mechaniků. Takže až se (snad) zavedou nová BVP, tak z nich můžeme otlouct barvu (na ekologickou likvidaci) a zbylou rez prodat do šrotu, protože to nekoupí ani Mikov na rybičky, radši je udělá z kelímků od Nescafe...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7