Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

Boxer CRV vs. AMV35; větší fotoAustralian Army 

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň australské armády se uchází německý stroj Boxer CRV od firmy Rheinmetall a finský AMV35 od firmy BAE Systems Australia.

Program LAND 400 Phase 2 je součástí ambiciozního plánu LAND 400, skrz který australská armáda obmění celou svou flotilu vozidel - od lehkých terénních, přes užitková nákladní až po pásová bojová vozidla pěchoty. Cílem LAND 400 Phase 2 je nahradit 257 kolových obrněných vozidel ASLAV (Australian Light Armoured Vehicle) - australskou verzi švýcarského obrněnce Piranha I 8×8. 

Australská armáda nakoupí 225 nových vozidel, především ve verzi pro ozbrojený průzkum CRV (Combat Reconnaissance Vehicles). Cena programu LAND 400 Phase 2 dosahuje 3 miliardy australských dolarů (53,2 miliardy Kč). Celkové náklady na program LAND 400 dosahují 20 miliard australských dolarů (355 miliard Kč).

Vozidla kategorie CRV jsou klíčovou součástí každé moderní armády - zjišťují pozice protivníka a informace o jeho poloze předávají velitelství nebo dalším jednotkám (dělostřelectvu, letectvu, atd.). Pokud to situace umožňuje, CRV ničí protivníka vlastními zbraňovými systémy. Úkolem vozidel CRV je ale i “kontraboj” proti pozemním průzkumným jednotkám protivníka.

Vozidla CRV obecně disponují bohatým senzorovým a komunikačním vybavením. V případě potřeby poslouží i jako bojové vozidlo pěchoty (BVP) - tedy pro dopravu a palebnou podporu pěchoty na bojiště.


AMV35 a Boxer CRV porovnávala své střelecké schopnosti se současným bojovým vozidlem ASLAV australské armády.

Austrálie poptává 129 vozidel ve verzi CRV, 26 velitelských vozidel, 8 vozidel pro letecké a dělostřelecké návodčí, 17 průzkumných, 15 evakuačních, 20 dílenských a 10 odtahových vozidel.

Do užšího výběru se dostal německý Boxer CRV a finská AMV35. Boxer CRV je osazen věží Lance s 30mm kanónem Mk-30-2. AMV35 využívá švédskou věž E35 a americký 35mm automatický kanón Bushmaster III.

Program LAND 400 Phase 2 je “unikátní” pečlivým výběrem vozidla - Australané financují roční testování obou kandidátů přímo na domácí půdě. Testuje se například taktická i strategická mobilita (schopnost nalodění se na výsadková plavidla), spolehlivost a schopnost provozu v australském polopouštním prostředí. V minulých týdnech proběhly střelecké testy, kdy vozidla Boxer CRV a AMV35 přímo porovnávala své schopnosti s vozidlem ASLAV.


AMV35 v akci. Vozidla musí prokázat schopnost operovat v křovinatém a polopouštním prostředí Austrálie.

"Rheinmetall Boxer CRV a BAE Systems Australia Patria AMV35 jsou obrněná bojová vozidla s výrazně vylepšenou palebnou silou, ochranou a mobilitou než naše stávající flotila (ASLAV - pozn. red.)," uvedl australský ministr obrany Christopher Pyne, který byl svědkem střeleckých zkoušek. "Obě vozidla představují významný pokrok v úrovni ochrany a schopností, kterou poskytneme našim vojákům."

Boxer CRV využívá německý kanón Rheinmetall Mk30-2/ABM, který dokáže střílet programovatelnou, ve vzduchu explodující municí. Účinný dostřel je 3000 m a rychlost palby je 200 ran/min. Náměr kanónu je -10°až + 45° a celková hmotnost je 198 kg. 


Boxer CRV

Hlavní výzbroj AMV35 tvoří kanón ATK Orbital Bushmaster III ráže 35 mm bez možností používat programovatelnou munici. Účinný dostřel výrobce neuveřejňuje (s příslušnou podkaliberní municí ale bude větší než u Mk-30-2/ABM), rychlost palby je rovněž 200 ran/min. Náměr kanónu je -8°až + 37° a celková hmotnost je 198 kg.

Jednoroční testování obou vozidel skončí v srpnu letošního roku a poté dojde k zevrubnému vyhodnocení ročního testování obou kandidátů. Dodávky prvních vozidel CRV začnou v roce 2020.

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Evropská bojová vozidla pro Austrálii

Australská armáda v rámci programu LAND 400 Phase 2 připravuje nákup dvou stovek obrněných kolových bojových vozidel. Do užšího výběru se dostala dvě evropská vozidla - Boxer od německé firmy Rheinmetall a AMV35 od britské BAE Systems. Obě konstrukce nabízejí instalaci rychlopalných kanónů ráže 35 mm.

PT-16: Polská modernizace tanků T-72

Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ plánuje modernizaci označovanou jako PT-16 nabídnout nejen polské armádě, ale také všem zahraničním uživatelům tanků T-72.

M1A3 Abrams: Nová generace amerických tanků

Po roce 2020 americká armáda (U.S. Army) začne s vývojem tanku M1A3 Abrams - již třetí generace tanků Abrams. Podle současných plánů tanky Abrams zůstanou ve výzbroji americké armády až do roku 2050.

Inspirace pro AČR: Minomety a rakety pro lehkou brigádu

Ministerstvo obrany ČR plánuje výstavbu třetí bojové brigády. Jedním ze zvažovaných konceptů je výstavba superlehké brigády na lehkých terénních autech a nákladních automobilech 4x4. Současné technologie umožňují lehkou brigádu vybavit zbraněmi pro vedení boje mimo přímou viditelnost. 

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • pjek
  19:56 27.06.2017

  Odpoví mi někdo na otázku, kdo vlastně Austrálii ohrožuje způsobem odpovídajícím nasazení uvedených CRV? Kolik takových hrozeb je schopno transportu pouštními oblastmi k zásahu v zalidněných oblastech jižního pobřeží? Nejsem si jist, zda to spíš nejsou Boxery na alternativu boxerského povstání...

 • Tecka
  11:59 24.06.2017

  Prawdopodobnie w 2018 rozpocznie sie integracja wieży Hitfist-30 z ppk Spike.
  Mozliwe,ze bedzie modernizacja kadłuba . Dwie opcje , nowy typ pancerza do IDB i dalej pływa lub co bardziej prawdopodobne tak zwany "pakiet afgański" na czas wojny do magazynu. Druga wersja wydaje sie bardziej rozsądna bo po co obciążać silnik i zawieszenie wiekszą masą.

 • Lukas
  18:59 18.06.2017

  Bez Niemców - pewnie silnik będzie MTU

  Co będzie z borsukiem - zobaczymy we wrześniu.

 • Rase
  17:51 18.06.2017

  Lukas:
  je u toho KTO 6x6/4x4 nějaký posun? Pořád se podílejí na výzkumu Němci?
  Tecka:
  na Borsuk jsem hodně zvědavý, přeci jen původně jsem čekal že většina vozidel bude lehká, plavbyschopná a těžkých mnohem méně. Teď se zdá, že by všechny měly být těžké, což nebude levné. Navíc požadovaný počet je až fascinující.
  tomas.kontour:
  On ten LAV 6.0 nevypadá zrovna špatně (ne hůř než Patria):

  http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/06/land-400-day-at-bendigo-055_300.jpg

 • Tecka
  08:33 18.06.2017

  Jeszcze wracając do "słynnej"firmy bumar to oczywiscie projekt HSW borsuk tez im bardzo przeszkadza ....chlopaki kombinują jak go uwalić i wepchnąć licencje ze swoja marżą . Nie przemeczajac sie montować to co dostaną i okrzyknął wielki sukces ze wspaniałym opracowanym w Polsce polskim bwp.
  Dla przypomnienia ,Poznan mial o wiele lepsze warunki i przygotowana kadrę do prac przy L2 ,i co...?!

 • Lukas
  08:19 18.06.2017

  PRO Rase - LPG to tak naprawdę prowizoryczny projekt...
  Powstał na potrzeby stworzenia modułu Regina - czyli dywizjonu haubic Krab, który oprócz dział potrzebował wozów dowodzenia.

  I w takiej formie trafi do WP.
  Czy coś więcej - raczej nie. RAK-G (G- gasienicowy) raczej będzie na podwoziu Borsuka (Póki co kupujemy kołowe Raki)
  Z resztą - nie wiem czy warto kupować Raka-G skro mamy kilkaset Goździków

  Podobno HSW chciało przerobić LPG na BWP - ale MON odrzucił taką koncepcje.

  Generalnie nie jest to jednak produkt który w oczach HSW jest perspektywiczny...
  Trochę szkoda - bo można by pomyśleć o pojazdach pomocniczych...


  Co do Rosomaka-2 - cóż WZM coś tam mówiło - ale czy robi? (Raczej pracuje przy KTO 6x6/4x4 - następcy BRDM)
  Może na MSPO coś się pojawi

 • Tecka
  08:07 18.06.2017

  Rase
  To całkiem udana konstrukcja z dobrymi możliwościami trakcyjnymi o wadze do 17-18 ton jak dobrze pamietam. Bedzie trafiać i trafia do wojska jako część ukompletowienia dyw. Krab ,wóz wsparcia dowodzenia i dowodczo-sztabowy. Jesli Rak trafi do wojska na gąsienicach to raczej na Borsuku.

 • tomas.kotnour
  00:26 18.06.2017

  GLDS nenabídl Piranha V, ale LAV 6.0, což dost zásadní rozdíl, a proto dopadl, tak jak dopadl.

 • Rase
  23:43 17.06.2017

  Ještě k tématu. Ono se to moc nezmiňuje, ale už jen fakt, že do tendru se nejdál dostal jen Boxer a AMV je ohromným políčkem pro General Dynamics. Přeci jen Australská armáda doposud provozovala vozidla Piranha I a vzhledem k tomu, že v tendru není Piranha V, tak je něco špatně. Přeci jen by se dalo čekat, že pokud by byli s Piranhami (I) spokojení, tak rovnou nakoupí moderní verzi (V). Tak nějak bych čekal v posledním kole, spíš klasický souboj mezi BAE vs GD a ne BAE vs Rheinmetall (!)

 • Rase
  23:01 17.06.2017

  Jak to vypadá v Polsku s platformou LPG (Lekkie Podwozie Gąsienicowe) ? už je to cca 10 let, co tuto modernizaci konstrukce MT-LB / MTLBU navrhla německá společnost FFG (Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH) pro polskou HSW. Nevypadá sice moc cool, ale podvozek je to ověřený a oblíbený, navíc polsko na něj má licenční práva. Je tady ještě nějaká šance, že by se tato modernizovaná varianta stala těžkou pásovou platformou pro Polskou armádu ? S modulárním pancířem by vypadal dost dobře. Tady na fotce jako minometné vozidlo (vedle Rosomáka s Rakem):

  http://www.defence24.pl/media/cache/inside_article_image/uploads/images/989576b6275861e8728f286dbb94f6ad.jpeg

Stránka 1 z 4