Bojové vozidlo pěchoty BMP-3 s 57mm automatickým kanónem

Průzkumné vozidlo BMP-3 (BRM-3K Rys) s 57mm kanónem; větší foto / UVZ

Ruská společnost Uralvagonzavod (UVZ) nedávno uveřejnila video s průzkumnou variantou bojového vozidla pěchoty (BVP) BMP-3. Vozidlo označované jako BRM-3K Rys na první pohled zaujme věží AU-220M s automatickým kanónem ráže 57 mm.

Staronový 57mm automatický kanón

BRM-3K Rys vychází z technologického demonstrátoru BMP-3-57 Derivacija, který si veřejnost poprvé prohlédla na ruské vojenské výstavě RAE 2015 (Russian Arms Expo 2015) v Nižním Tagilu. BMP-3-57 využívá platformu BMP-3 s bojovým modulem AU-220M Bajkal.

 

 

Firma UVZ žádné takticko-technické informace o BRM-3K Rys nezveřejnila, ale nepochybně budou vycházet z původního demonstrátoru BMP-3-57. Jediný rozdíl se zdá být v „robotickém“ modulu AU-220M Bajkal, který lze ovládat dálkově mimo vozidlo, například při vedení palby proti vzdušným cílům nebo v situacích, kdy vozidlo BMP-3 slouží jako opěrný bod obrany.

 

Modul AU-220M je univerzální a lze jej usadit na nejrůznější pásová a kolová vozidla, včetně podvozku tanků T-72/T-90, Armata, nových bojových vozidel Kurganěc-25 nebo kolových Bumerang. Počítá se i s instalací na menší bojová plavidla, kde je ostatně ráže 57 mm velmi rozšířená. Například námořní kanón Bofors 57 střílí municí 57×438 mm.

 

Původní uspořádaní BMP-3 bylo zachováno (motor vzadu), ale vnitřek BRM-3K Rys prošel úpravou kvůli instalaci modulu AU-220M.

 

Kanón ráže 57 mm (munice 57×348 mm) dokáže střílet rychlostí až 120 ran za minutu (prakticky 80 ran za minutu). Konstrukce zbraně přitom vychází ze sovětského protiletadlového kanónu AZP S-60 z 50. let minulého století.

 

V demonstrátoru BMP-3-57 (a tedy i v BRM-3K Rys) je místo pro 200 ks nábojů (80 ks je připraveno v zásobníku věže). S hlavní zbraní je spřažen 7,62mm kulomet. Stabilizace kanónu je ve dvou rovinách a obě zbraně mají náměr -5° do +75°. Díky velkému náměru se počítá s použitím AU-220M i pro úkoly protivzdušné obrany a také pro městský boj. S věží lze otáčet v rozsahu 360°.

 

Podle výrobce podkaliberní munice ráže 57 mm penetruje na vzdálenost 2000 m až 140 mm ocelového válcovaného pancíře (RHAe). BMP-3 s kanónem ráže 57 mm tak může penetrovat boční nebo zadní pancíř tanků. V dnešní podobě kanón ráže 57 mm ničí bodové cíle vzdálené 8 km, plošné vzdálené 12 km. Maximální dostřel zbraně firma UVZ udává 14,5 km.

 

Ruský projekt rychlopalného kanónu ráže 57 mm je zdá se odpovědí na evropský projekt kanónu CTAS ráže 40 mm. Podkaliberní munice ráže 40 mm údajně penetruje až 140 mm RHAe na vzdálenost 1500 m. S kanónem CTAS počítají například Britové pro svá vozidla Ajax nebo Francouzi pro kolová obrněná vozidla VBCI.

 

Pro kanón ráže 57 mm jsou k dispozici protipancéřová munice, tříštivo-trhavá s programovatelným zapalovačem a munice s koncovým laserovým naváděním. Průbojná munice má být schopna vyřadit všechna současná západní BVP. Programovatelná munice poslouží k ničení vzdušných a „měkkých“ cílů, případně k ničení optiky, senzorů a antén bojových vozidel a tanků nebo pojezdových pásů/kol.

 

Samotná věž AU-220M je vyrobená z hliníkového pancíře a čelo věže odolá (v nejsilnějších částech) průbojné munici ráže 30 mm. Ze zadní části a z boku věž odolá munici ráže 7,62 mm.

 

Velitel a střelec využívají nezávislé senzorové bloky. Každý obsahuje TV a termovizní senzor a laserový dálkoměr. Systém řízení palby například zpracovává data z laserového čidla pro měření tepelného průhybu hlavně, což výrazně zlepšuje přesnost palby.

 

Automatický kanón ráže 57 mm vařadí jakékoliv současné BVP.

 

BRM-3K Rys jako nové průzkumné vozidlo ruské armády?

Není jasné, zda BRM-3K Rys je „pouze“ technologický demonstrátor a tedy ukazuje jen technologické možnosti UVZ potenciálním zákazníkům nebo se jedná o prototyp, tedy vozidlo vyvíjené ve finální konfiguraci pro sériovou výrobu.

 

V každém případě i přes samozřejmě větší cenu (věže i munice) a celkovou větší hmotnost (věže i munice) je trend zvyšování výkonu munice kanónů střední ráže očividný. Vždyť současné moderní BVP (mimo oslabená místa) z přední polosféry odolají průbojné munici ráže 30 mm.

 

Nicméně v listopadu 2017 zástupce náčelníka hlavního štábu pozemních vojsk pro průzkum, generálmajor Vladimir Marušin uvedl, že ruská armáda očekává příchod nového bojového průzkumného vozidla (BRM) vytvořeného na bázi BMP-3.

 

Podle dřívějších zpráv má Rys získat nejnovější průzkumná zařízení na bázi radiolokátorů, laserových i optických dálkoměrů, TV kamer s vysokou rozlišovací schopností a termovizorů. Počítá se i s využitím malých leteckých dronů. 

 

Podle Marušina bude vozidlo schopno pracovat i ve zcela autonomním režimu, a to i bez signálu z navigačních satelitů. Avšak kromě dvou bloků elektro-optických senzorů a bojového modulu AU-220M nejsou na výše zobrazeném BMP-3 patrná žádná speciální průzkumná zařízení.
 

Pravděpodobně je tedy vyobrazené BMP-3 s 57mm kanónem technologický demonstrátor, který má ruské armádě předvést technologické možnosti UVZ pro vývoj a následnou výrobu nových průzkumných vozidel BRM.

 

Je třeba připomenout, že v minulosti (1995) již na bázi BMP-3 bylo vytvořeno průzkumné bojové vozidlo se stejným označením BRM-3K Rys, ale výrazněji se nerozšířilo. Původní verze průzkumného vozidla Rys byla osazená věží s 30mm kanónem 2A72.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Postrach pěchoty BMPT Terminátor ve výzbroji ruské armády

Ruská armáda oficiálně zavedla do výzbroje vozidlo palebné pěchoty BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki Tankov) Terminátor. Informaci potvrdil Alexander Potapov, generální ředitel firmy UralVagonZavod ...

Vývoj rojů robotických dronů Gremlins rychle pokračuje

Americká agentura pro výzkum pokročilých vojenských technologií DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) určila firmu Dynetics vítězem třetí fáze programu Gremlins. Letové zkoušky robotických ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit páteř mechanizovaných jednotek. Nákup nových pásových obrněných vozidel bude jedním z největších ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a členem Veřejné rady ruského ministerstva obrany. V minulých týdnech a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • balm
  09:21 09.06.2018

  @David

  Pro západní armády jsou mnohem větším nepřítelem vlastní manipulující média, veřejné mínění a politický výkvět, který své vlastní armádě vrazí nůž do zad. S tím může režim/diktátor efektivně operovat a vyhrát válku proti sebevyspělejší armádě s obrovskými zdroji. Historie poskytuje dostatek důkazů, že lze porazit protivníka jeho vlastním systémem.

  Omluvte expresivní označení, ale neexistuje slabší výraz. Potkani jsou schopni se domluvit teroristy na natáčení útoku na civilní letadlo (22. listopadu 2003 - let společnosti DHL z Bagdádu ¨do Bahrajnu) a současně zabránit útoku speciálních sil v likvidaci teroristické buňky Fedayeen Saddam. Stačí mála skupina potkanů jako Claudine Vernier-Palliez a máte zaděláno na skutečný problém ve vlastní zemi. Můžete se vsadit, že vám domů dovezou srdcervoucí příběhy o tom, jak vlastní armáda bombardovala mešity plné dětí - pragmatik by použil chytře zvolené palebné postavení .... a máte ve vlastní zemi zaděláno na pořádný problém. Stačí, když se diktátor či režim bude řídit zdravým rozumem, protože jinak by ho vyspělá západní armáda smetla z povrchu zemského. Nemá na výběr, musí bojovat tak, aby měl naději na rozumný výsledek, nebo zaniknout.

 • Jirosi
  18:56 08.06.2018

  David: A kam těch 1000x 4-10? vozidel chceš schovat? Pohyb takových mas přiláká pozornost pozorovatele, tedy dělostřelectva, letectva... atd.

 • David
  09:55 08.06.2018

  Pro jirosi - ano, ta méně vyspělá armáda bude zmasakrována. Ale pro diktátorský režim v nějaké zaostalé zemi bude ztráta desítek tisíc lidí přijatelná, mnohem větší cenu bude hrát ztracená technika - a tu vzhledem k lacinosti takových systémů bude snadné nahradit. Ale pro západní armádu bude ztráta několika tisíc vojáků a nějakého množství drahých a výrobně náročných BVP nepřijatelná

 • Jirosi
  21:42 07.06.2018

  David: "dyby zdánlivě zaostalá armáda vybavená desítkami, stovkami jednoduchých systémů s 57 mm kanony na podvozku nákladních automobilů se střetla se západní armádou, vybavenou BVP. Jistě, ta západní armáda by vyhrála, ale asi za cenu vysokých ztrát"

  Ano, vyspělá armáda by měla ztráty. Ale ta nevyspělá by byla zmasakrována.

 • balm
  17:43 07.06.2018

  @David

  Ne nezbytně, rozhodujícím faktorem zůstane taktika a schopnosti vlastních jednotek. Moderní pozemní technika disponuje širokou paletou špičkových senzorů a elektroniky, která odhalí zaostalého protivníka dříve, než bude schopen účinným způsobem reagovat.

  Ruská produkce zůstává závislá na dovozu moderních senzorů a elektroniky. Například termovize na tancích T-90 používají termovize Catherine FC z Francie. Existuje plán a pokyny od vlády, ale kdo ví jak jsou daleko v realizaci plánů s ohledem na vyspělé technologie potřebné pro vlastní produkci. Vzhledem k sankcím a ekonomické situaci, asi daleko nebudou ... ale kdo ví, protože Rusko je svět sám pro sebe a někdy včera znamená zítra i pozítří.

 • David
  16:38 07.06.2018

  Pro Fenri - ten kanon je vyrobený moderními technologiemi, byly - částečně-použity lepší materiály, ale v principu to je starý dobrý S-60. Stačí se podívat na materiály výrobce, firmy Burevestnik
  A pro Alexa - mě nezaráží ani tak ty výkony, možná jsem se špatně vyjádřil. Mě zaráží spíše to, co by nastalo, kdyby zdánlivě zaostalá armáda vybavená desítkami, stovkami jednoduchých systémů s 57 mm kanony na podvozku nákladních automobilů se střetla se západní armádou, vybavenou BVP. Jistě, ta západní armáda by vyhrála, ale asi za cenu vysokých ztrát

 • alexa123
  15:24 07.06.2018

  David
  ... mně spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP. Mě spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP.

  Účinnosť pušky resp. kanóna je daná dvomi faktormi - účinnosťou pušky (kanóna) a streliva. Ak sú obe zložky moderné a účinné tak je konečný účinok v cieli maximálny. Avšak môžu sa vyskytnúť aj iné varianty - moderný kanón a zastaralé strelivo alebo starý kanón a moderné strelivo. Kdesi dávno som čítal, že lepší je variant neúčinný kanón ale účinné strelivo ako účinný kanón a neúčinné strelivo. Aj keď je tento kanón starý z pohľadu dátumu svojho vzniku, neverím tomu že ho Rusi nemodernizovali na dnešné potreby. A o strelive ani nehovorím. Mimochodom - slávny a ospevovaný švédsky Bofors 40mm vznikol pred cca 70-80 rokmi a používajú ho aj dnes. Avšak spoločný majú iba kaliber, všetko ostatné je podstatne modernizované. Je to podobné ako VW Golf prvej a poslednej generácie - Golf je iba marketingová značka ktorá predáva tak prečo by značku Golf zrušili.

 • fenri
  15:09 07.06.2018

  David - já bych řekl, že to s S-60 nemá společného skoro nic. Podívejte se na ty dva kanony. Jsou úplně jiné. Závěr, brzdovratné zařízení, lafetace, hlaveň... Aspoň to na mně dělá ten dojem...
  Ano, sdílí ráži, ale to je skoro vše. Tu sdílí i M14 a AR-10 či FN FAL (či Mosin a Dragunov na druhé straně) a nikoho nenapadce tvdit, že jde o stejné zbraně...

 • David
  14:56 07.06.2018

  Mě spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP. Tento kanon je přitom jen trochu modernizovaný starý S-60. S - 60 přitom dosud slouží po světě v obrovském množství tisíců jednotek. V Sýrii se objevují systémy palebné podpory - nákladní automobily Zil a Kamaz , osazené těmito kanony. I tato "provizorní vozidla" mohou tedy ohrozit moderní BVP. Jsem si vědom toho, že BVP mají mnohem lepší detekční prostředky atd. Ale ony provizorní systémy palebné podpory jsou zase směšně levné, výrobně jednoduché, je možné je snadno vyrábět v obrovském množství, třeba i v polních dílnách - a to i v těch nejzaostalejších státech. Takže se zde objevuje nečekaný protivník, nebezpečný i pro moderní armády

 • givicz
  14:53 07.06.2018

  V článku je to velmi krátce zmíněno...
  "Podle Marušina bude vozidlo schopno pracovat i ve zcela autonomním režimu"

  rusové s vozidlem počítají, že bude provádět průzkum a bude ovládané na dálku, kdy operátor bude sedět v bezpečí v týlu ...

  video předělaný v robota (17:16 minuta)
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=1037&v=jEh64BeYx1U

  ještě tam zmiňují, že dělo vychází ze starých S60 ze 40 let a ve své době to prostřelilo 100 milimetrů pancíře...

Stránka 1 z 5