Bojové vozidlo pěchoty BMP-3 s 57mm automatickým kanónem

Průzkumné vozidlo BMP-3 (BRM-3K Rys) s 57mm kanónem; větší foto / UVZ

Ruská společnost Uralvagonzavod (UVZ) nedávno uveřejnila video s průzkumnou variantou bojového vozidla pěchoty (BVP) BMP-3. Vozidlo označované jako BRM-3K Rys na první pohled zaujme věží AU-220M s automatickým kanónem ráže 57 mm.

Staronový 57mm automatický kanón

BRM-3K Rys vychází z technologického demonstrátoru BMP-3-57 Derivacija, který si veřejnost poprvé prohlédla na ruské vojenské výstavě RAE 2015 (Russian Arms Expo 2015) v Nižním Tagilu. BMP-3-57 využívá platformu BMP-3 s bojovým modulem AU-220M Bajkal.

 

 

Firma UVZ žádné takticko-technické informace o BRM-3K Rys nezveřejnila, ale nepochybně budou vycházet z původního demonstrátoru BMP-3-57. Jediný rozdíl se zdá být v „robotickém“ modulu AU-220M Bajkal, který lze ovládat dálkově mimo vozidlo, například při vedení palby proti vzdušným cílům nebo v situacích, kdy vozidlo BMP-3 slouží jako opěrný bod obrany.

 

Modul AU-220M je univerzální a lze jej usadit na nejrůznější pásová a kolová vozidla, včetně podvozku tanků T-72/T-90, Armata, nových bojových vozidel Kurganěc-25 nebo kolových Bumerang. Počítá se i s instalací na menší bojová plavidla, kde je ostatně ráže 57 mm velmi rozšířená. Například námořní kanón Bofors 57 střílí municí 57×438 mm.

 

Původní uspořádaní BMP-3 bylo zachováno (motor vzadu), ale vnitřek BRM-3K Rys prošel úpravou kvůli instalaci modulu AU-220M.

 

Kanón ráže 57 mm (munice 57×348 mm) dokáže střílet rychlostí až 120 ran za minutu (prakticky 80 ran za minutu). Konstrukce zbraně přitom vychází ze sovětského protiletadlového kanónu AZP S-60 z 50. let minulého století.

 

V demonstrátoru BMP-3-57 (a tedy i v BRM-3K Rys) je místo pro 200 ks nábojů (80 ks je připraveno v zásobníku věže). S hlavní zbraní je spřažen 7,62mm kulomet. Stabilizace kanónu je ve dvou rovinách a obě zbraně mají náměr -5° do +75°. Díky velkému náměru se počítá s použitím AU-220M i pro úkoly protivzdušné obrany a také pro městský boj. S věží lze otáčet v rozsahu 360°.

 

Podle výrobce podkaliberní munice ráže 57 mm penetruje na vzdálenost 2000 m až 140 mm ocelového válcovaného pancíře (RHAe). BMP-3 s kanónem ráže 57 mm tak může penetrovat boční nebo zadní pancíř tanků. V dnešní podobě kanón ráže 57 mm ničí bodové cíle vzdálené 8 km, plošné vzdálené 12 km. Maximální dostřel zbraně firma UVZ udává 14,5 km.

 

Ruský projekt rychlopalného kanónu ráže 57 mm je zdá se odpovědí na evropský projekt kanónu CTAS ráže 40 mm. Podkaliberní munice ráže 40 mm údajně penetruje až 140 mm RHAe na vzdálenost 1500 m. S kanónem CTAS počítají například Britové pro svá vozidla Ajax nebo Francouzi pro kolová obrněná vozidla VBCI.

 

Pro kanón ráže 57 mm jsou k dispozici protipancéřová munice, tříštivo-trhavá s programovatelným zapalovačem a munice s koncovým laserovým naváděním. Průbojná munice má být schopna vyřadit všechna současná západní BVP. Programovatelná munice poslouží k ničení vzdušných a „měkkých“ cílů, případně k ničení optiky, senzorů a antén bojových vozidel a tanků nebo pojezdových pásů/kol.

 

Samotná věž AU-220M je vyrobená z hliníkového pancíře a čelo věže odolá (v nejsilnějších částech) průbojné munici ráže 30 mm. Ze zadní části a z boku věž odolá munici ráže 7,62 mm.

 

Velitel a střelec využívají nezávislé senzorové bloky. Každý obsahuje TV a termovizní senzor a laserový dálkoměr. Systém řízení palby například zpracovává data z laserového čidla pro měření tepelného průhybu hlavně, což výrazně zlepšuje přesnost palby.

 

Automatický kanón ráže 57 mm vařadí jakékoliv současné BVP.

 

BRM-3K Rys jako nové průzkumné vozidlo ruské armády?

Není jasné, zda BRM-3K Rys je „pouze“ technologický demonstrátor a tedy ukazuje jen technologické možnosti UVZ potenciálním zákazníkům nebo se jedná o prototyp, tedy vozidlo vyvíjené ve finální konfiguraci pro sériovou výrobu.

 

V každém případě i přes samozřejmě větší cenu (věže i munice) a celkovou větší hmotnost (věže i munice) je trend zvyšování výkonu munice kanónů střední ráže očividný. Vždyť současné moderní BVP (mimo oslabená místa) z přední polosféry odolají průbojné munici ráže 30 mm.

 

Nicméně v listopadu 2017 zástupce náčelníka hlavního štábu pozemních vojsk pro průzkum, generálmajor Vladimir Marušin uvedl, že ruská armáda očekává příchod nového bojového průzkumného vozidla (BRM) vytvořeného na bázi BMP-3.

 

Podle dřívějších zpráv má Rys získat nejnovější průzkumná zařízení na bázi radiolokátorů, laserových i optických dálkoměrů, TV kamer s vysokou rozlišovací schopností a termovizorů. Počítá se i s využitím malých leteckých dronů. 

 

Podle Marušina bude vozidlo schopno pracovat i ve zcela autonomním režimu, a to i bez signálu z navigačních satelitů. Avšak kromě dvou bloků elektro-optických senzorů a bojového modulu AU-220M nejsou na výše zobrazeném BMP-3 patrná žádná speciální průzkumná zařízení.
 

Pravděpodobně je tedy vyobrazené BMP-3 s 57mm kanónem technologický demonstrátor, který má ruské armádě předvést technologické možnosti UVZ pro vývoj a následnou výrobu nových průzkumných vozidel BRM.

 

Je třeba připomenout, že v minulosti (1995) již na bázi BMP-3 bylo vytvořeno průzkumné bojové vozidlo se stejným označením BRM-3K Rys, ale výrazněji se nerozšířilo. Původní verze průzkumného vozidla Rys byla osazená věží s 30mm kanónem 2A72.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Postrach pěchoty BMPT Terminátor ve výzbroji ruské armády

Ruská armáda oficiálně zavedla do výzbroje vozidlo palebné podpory BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki ...

Vývoj rojů robotických dronů Gremlins rychle pokračuje

Americká agentura pro výzkum pokročilých vojenských technologií DARPA (Defense Advanced Research ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • balm
  09:21 09.06.2018

  @David

  Pro západní armády jsou mnohem větším nepřítelem vlastní manipulující média, veřejné mínění a politický výkvět, který své vlastní armádě vrazí nůž do zad. S tím může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @David

  Pro západní armády jsou mnohem větším nepřítelem vlastní manipulující média, veřejné mínění a politický výkvět, který své vlastní armádě vrazí nůž do zad. S tím může režim/diktátor efektivně operovat a vyhrát válku proti sebevyspělejší armádě s obrovskými zdroji. Historie poskytuje dostatek důkazů, že lze porazit protivníka jeho vlastním systémem.

  Omluvte expresivní označení, ale neexistuje slabší výraz. Potkani jsou schopni se domluvit teroristy na natáčení útoku na civilní letadlo (22. listopadu 2003 - let společnosti DHL z Bagdádu ¨do Bahrajnu) a současně zabránit útoku speciálních sil v likvidaci teroristické buňky Fedayeen Saddam. Stačí mála skupina potkanů jako Claudine Vernier-Palliez a máte zaděláno na skutečný problém ve vlastní zemi. Můžete se vsadit, že vám domů dovezou srdcervoucí příběhy o tom, jak vlastní armáda bombardovala mešity plné dětí - pragmatik by použil chytře zvolené palebné postavení .... a máte ve vlastní zemi zaděláno na pořádný problém. Stačí, když se diktátor či režim bude řídit zdravým rozumem, protože jinak by ho vyspělá západní armáda smetla z povrchu zemského. Nemá na výběr, musí bojovat tak, aby měl naději na rozumný výsledek, nebo zaniknout.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:56 08.06.2018

  David: A kam těch 1000x 4-10? vozidel chceš schovat? Pohyb takových mas přiláká pozornost pozorovatele, tedy dělostřelectva, letectva... atd.

  David: A kam těch 1000x 4-10? vozidel chceš schovat? Pohyb takových mas přiláká pozornost pozorovatele, tedy dělostřelectva, letectva... atd.

 • David
  09:55 08.06.2018

  Pro jirosi - ano, ta méně vyspělá armáda bude zmasakrována. Ale pro diktátorský režim v nějaké zaostalé zemi bude ztráta desítek tisíc lidí přijatelná, mnohem větší cenu bude hrát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro jirosi - ano, ta méně vyspělá armáda bude zmasakrována. Ale pro diktátorský režim v nějaké zaostalé zemi bude ztráta desítek tisíc lidí přijatelná, mnohem větší cenu bude hrát ztracená technika - a tu vzhledem k lacinosti takových systémů bude snadné nahradit. Ale pro západní armádu bude ztráta několika tisíc vojáků a nějakého množství drahých a výrobně náročných BVP nepřijatelná
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:42 07.06.2018

  David: "dyby zdánlivě zaostalá armáda vybavená desítkami, stovkami jednoduchých systémů s 57 mm kanony na podvozku nákladních automobilů se střetla se západní armádou, vybavenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David: "dyby zdánlivě zaostalá armáda vybavená desítkami, stovkami jednoduchých systémů s 57 mm kanony na podvozku nákladních automobilů se střetla se západní armádou, vybavenou BVP. Jistě, ta západní armáda by vyhrála, ale asi za cenu vysokých ztrát"

  Ano, vyspělá armáda by měla ztráty. Ale ta nevyspělá by byla zmasakrována.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  17:43 07.06.2018

  @David

  Ne nezbytně, rozhodujícím faktorem zůstane taktika a schopnosti vlastních jednotek. Moderní pozemní technika disponuje širokou paletou špičkových senzorů a elektroniky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @David

  Ne nezbytně, rozhodujícím faktorem zůstane taktika a schopnosti vlastních jednotek. Moderní pozemní technika disponuje širokou paletou špičkových senzorů a elektroniky, která odhalí zaostalého protivníka dříve, než bude schopen účinným způsobem reagovat.

  Ruská produkce zůstává závislá na dovozu moderních senzorů a elektroniky. Například termovize na tancích T-90 používají termovize Catherine FC z Francie. Existuje plán a pokyny od vlády, ale kdo ví jak jsou daleko v realizaci plánů s ohledem na vyspělé technologie potřebné pro vlastní produkci. Vzhledem k sankcím a ekonomické situaci, asi daleko nebudou ... ale kdo ví, protože Rusko je svět sám pro sebe a někdy včera znamená zítra i pozítří.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  16:38 07.06.2018

  Pro Fenri - ten kanon je vyrobený moderními technologiemi, byly - částečně-použity lepší materiály, ale v principu to je starý dobrý S-60. Stačí se podívat na materiály výrobce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Fenri - ten kanon je vyrobený moderními technologiemi, byly - částečně-použity lepší materiály, ale v principu to je starý dobrý S-60. Stačí se podívat na materiály výrobce, firmy Burevestnik
  A pro Alexa - mě nezaráží ani tak ty výkony, možná jsem se špatně vyjádřil. Mě zaráží spíše to, co by nastalo, kdyby zdánlivě zaostalá armáda vybavená desítkami, stovkami jednoduchých systémů s 57 mm kanony na podvozku nákladních automobilů se střetla se západní armádou, vybavenou BVP. Jistě, ta západní armáda by vyhrála, ale asi za cenu vysokých ztrát
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  15:24 07.06.2018

  David
  ... mně spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP. Mě spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David
  ... mně spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP. Mě spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP.

  Účinnosť pušky resp. kanóna je daná dvomi faktormi - účinnosťou pušky (kanóna) a streliva. Ak sú obe zložky moderné a účinné tak je konečný účinok v cieli maximálny. Avšak môžu sa vyskytnúť aj iné varianty - moderný kanón a zastaralé strelivo alebo starý kanón a moderné strelivo. Kdesi dávno som čítal, že lepší je variant neúčinný kanón ale účinné strelivo ako účinný kanón a neúčinné strelivo. Aj keď je tento kanón starý z pohľadu dátumu svojho vzniku, neverím tomu že ho Rusi nemodernizovali na dnešné potreby. A o strelive ani nehovorím. Mimochodom - slávny a ospevovaný švédsky Bofors 40mm vznikol pred cca 70-80 rokmi a používajú ho aj dnes. Avšak spoločný majú iba kaliber, všetko ostatné je podstatne modernizované. Je to podobné ako VW Golf prvej a poslednej generácie - Golf je iba marketingová značka ktorá predáva tak prečo by značku Golf zrušili.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:09 07.06.2018

  David - já bych řekl, že to s S-60 nemá společného skoro nic. Podívejte se na ty dva kanony. Jsou úplně jiné. Závěr, brzdovratné zařízení, lafetace, hlaveň... Aspoň to na mně dělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David - já bych řekl, že to s S-60 nemá společného skoro nic. Podívejte se na ty dva kanony. Jsou úplně jiné. Závěr, brzdovratné zařízení, lafetace, hlaveň... Aspoň to na mně dělá ten dojem...
  Ano, sdílí ráži, ale to je skoro vše. Tu sdílí i M14 a AR-10 či FN FAL (či Mosin a Dragunov na druhé straně) a nikoho nenapadce tvdit, že jde o stejné zbraně...
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  14:56 07.06.2018

  Mě spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP. Tento kanon je přitom jen trochu modernizovaný starý S-60. S - 60 přitom dosud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě spíš zaráží trochu jiná věc - fakt, že ten kanon 57 mm je schopen prorážet pancíř i moderních BVP. Tento kanon je přitom jen trochu modernizovaný starý S-60. S - 60 přitom dosud slouží po světě v obrovském množství tisíců jednotek. V Sýrii se objevují systémy palebné podpory - nákladní automobily Zil a Kamaz , osazené těmito kanony. I tato "provizorní vozidla" mohou tedy ohrozit moderní BVP. Jsem si vědom toho, že BVP mají mnohem lepší detekční prostředky atd. Ale ony provizorní systémy palebné podpory jsou zase směšně levné, výrobně jednoduché, je možné je snadno vyrábět v obrovském množství, třeba i v polních dílnách - a to i v těch nejzaostalejších státech. Takže se zde objevuje nečekaný protivník, nebezpečný i pro moderní armády
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:53 07.06.2018

  V článku je to velmi krátce zmíněno...
  "Podle Marušina bude vozidlo schopno pracovat i ve zcela autonomním režimu"

  rusové s vozidlem počítají, že bude provádět průzkum a bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku je to velmi krátce zmíněno...
  "Podle Marušina bude vozidlo schopno pracovat i ve zcela autonomním režimu"

  rusové s vozidlem počítají, že bude provádět průzkum a bude ovládané na dálku, kdy operátor bude sedět v bezpečí v týlu ...

  video předělaný v robota (17:16 minuta)
  https://www.youtube.com/watch?...

  ještě tam zmiňují, že dělo vychází ze starých S60 ze 40 let a ve své době to prostřelilo 100 milimetrů pancíře...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:42 07.06.2018

  Dzin

  Ok, keď to berieme kategoricky máš samozrejme pravdu. Ja skôr narážam na to, že v nemeckom prípade inštalovaná výzbroj neumožňovala niesť výsadok za žiadnych okolností. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin

  Ok, keď to berieme kategoricky máš samozrejme pravdu. Ja skôr narážam na to, že v nemeckom prípade inštalovaná výzbroj neumožňovala niesť výsadok za žiadnych okolností. V tomto prípade by to inštalovaná výzbroj mala umožniť. Teda podľa materiálov výrobcu. Len oddelenie kde je výsadok je použité pre iné účely. Ak by tam nebolo prieskumné vybavenie a dodatočný členovia posádky išlo by to.
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  12:01 07.06.2018

  Na všechny ty nabízené koncepce OT, BVP je třeba spíše pohlížet jako na komerční nabídky získat zákazníka s cílem, jak udržet výrobu, než realizovat produkt, který zcela smysluplně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na všechny ty nabízené koncepce OT, BVP je třeba spíše pohlížet jako na komerční nabídky získat zákazníka s cílem, jak udržet výrobu, než realizovat produkt, který zcela smysluplně vychází vstříc požadavkům ozbrojeným silám. Z hlediska potřeb ozbrojených sil nejde jen o takticko technické parametry produktu, ale i o záruku, že v případě intenzivního konfliktu bude vyráběn v potřebném objemu a kvalitě.

  V ozbrojeném konfliktu dvou stejně technologicky vyspělých protivníků se musí počítat s tím, že ztráty, nevratné zničením či technickou neopravitelností v poli, na bojových vozidlech prvosledových bojových uskupení mohou v prvním týdnu dosáhnout ne méně než 30%. Po měsíci bojů se musí počítat s tím, že bojové uskupení zcela ztratí bojeschopnost, především pro ztráty na bojových vozidlech. Chybným taktickým rozhodnutím se to může stát i za jeden den.

  K udržení bojeschopnosti ozbrojených sil v déletrvajícím konfliktu výrobní základna bojových vozidel by tak měla být kapacitně schopna nanejvýš během půl roku vyrobit tolik bojové techniky, kolik ji vstoupilo do konfliktu. I z toho hlediska je třeba posuzovat a vybírat nabízenou bojovou techniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  10:29 07.06.2018

  Slavoslav
  Tak jinak. Ne není to BVP, je tam stejný rozdíl, jako mezi M2 a M3.

  Jestli jde o to, že se ti nelíbí porovnání s Begleitpanzer 57 jako stejná kategorie, potom máš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  Tak jinak. Ne není to BVP, je tam stejný rozdíl, jako mezi M2 a M3.

  Jestli jde o to, že se ti nelíbí porovnání s Begleitpanzer 57 jako stejná kategorie, potom máš samozřejmě pravdu, oboje jsou deklarované jako jiný typ vozidla. Ale to neznamená, že zmíněný nový Rys je BVP. Jediné, tak jako základ je použito BVP. Pokud to budeš brát z tohoto pohledu, potom ale je to zase plně porovnatelné s Begleitpanzer 57, protože i ten je na základě BVP. je tedy nutno s istanovit kritéria pro porovnávání.

  Jinak bych s tebou souhlasil, nárůst palebné síly sám o sobě není zase až takové terno. V minulosti sice máme příkald úspěšných strojů s velkou palebnou silou a minimální pancéřovou ochranou (hlavně stíhače tanků), ale to byla specifická kategorie tehdejší doby a rozhodně se to nedá vztáhnout na současné armády. Trend je takový, že se primárně řeší nárůst pancéřové ochrany (a další) a sekundárně s tím i nárůst palebné síly.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  10:26 07.06.2018

  Stavoslav
  ... stále si nie som istý či toto zväčšovanie výzbroje a nárast váhy s tým spojený je dobrá cesta a či Izrael s ich konceptom lepšieho panciera nerazí lepšiu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stavoslav
  ... stále si nie som istý či toto zväčšovanie výzbroje a nárast váhy s tým spojený je dobrá cesta a či Izrael s ich konceptom lepšieho panciera nerazí lepšiu cestu.

  Súhlasím, je to choré. Hlavnou úlohou BVP resp. OT má byť bezpečný transport pechoty a popri tom ničenie pechoty, ľahko pancierovaných cieľov a ochromenie ťažko pancierovaných cieľov t.j. tankov. Ochromenie znamená zasypanie tanku dávkou granátov 30-45mm, ktoré zničia pozorovacie prístroje tanku ktorý síce bude motoricky fungovať, ale bude slepý. Ale neustále zvyšovať kaliber teraz na 57mm, o päť rokov na 76mm a o desať možno na 90mm je choré. Vznikne z toho monštrum definované ako BVP ale jeho bojové vlastnosti budú skôr mínusové ako plusové.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:31 07.06.2018

  Zaujalo mne, že předchůdce tohoto kanonu, původní protiletadlový S-60, si získal mimořádnou oblibu v Syrii, kde ho dávají na běžné náklaďáky, dokonce jsem to viděl i na pickupech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujalo mne, že předchůdce tohoto kanonu, původní protiletadlový S-60, si získal mimořádnou oblibu v Syrii, kde ho dávají na běžné náklaďáky, dokonce jsem to viděl i na pickupech (neumím si představit životnost tohoto řešení, možná na nich jen převážejí a na střelbu to sundají). Ta nová verze v Bajkalu má celkem mimořádný zákluz (viz video), tudíž namáhání mobilní platformy asi nebude tak hrozné, jak by se, vzhledem k ráži, mohlo zdát. Tudíž by ho BTR mohlo zvládat celkem dobře.
  A hodit na to pár Kornetů a postavit na podvozek téček, bude lepší stroj pro doprovod tanků, než slavný Terminátor. Sice nebude vypadat tak cool (dva kanony, dva granátomety), ale smysl mi to s programovatelnou municí dává daleko větší. Byl by to dobrý zabiják jak týmů s PTŘS, tak BVP, OT aspol. a mohl by být platným doprovodem tanků. Navíc vzhledem k dostřelu horní skupinou cílů je to poměrně použitelné i jako vysoce mobilní a odolné dělostřelectvo někde na špici fronty. A ani tanky to nebudou moc ignorovat jako neškodný krumpl, protože zboku a zezadu je pro ně nebezpečný a s Konkursem (či podobnými) i zepředu.
  Chce to dotáhnout, ale hozené na podvozku Armaty, ale i jen T-72 to může být velmi smysluplný stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:43 07.06.2018

  Dzin

  Tak inak. Toto je stále BVP. Áno, tu v prieskumnej verzii a priestor výsadku je využitý pre ďalšie vybavenie a jeho obsluhu, ale stále je to BVP.

  Porovnávať to s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin

  Tak inak. Toto je stále BVP. Áno, tu v prieskumnej verzii a priestor výsadku je využitý pre ďalšie vybavenie a jeho obsluhu, ale stále je to BVP.

  Porovnávať to s vozidlom ako Begleipanzer 57 a tvrdiť, že západ mal teda takéto niečo a lepšie keďže tam boli aj rakety je úplne mimo a miešanie hrušiek s jablkami.

  Btw stále si nie som istý či toto zväčšovanie výzbroje a nárast váhy s tým spojený je dobrá cesta a či Izrael s ich konceptom lepšieho panciera nerazí lepšiu cestu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  07:52 07.06.2018

  Flader
  Pancéřová ochrana je v současnosti obecně hlavní slabostí ruských BVP. BVP-3 je sice nejlépe pancéřovaným zavedeným strojem této kategorie v ruské armádě, ale i tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader
  Pancéřová ochrana je v současnosti obecně hlavní slabostí ruských BVP. BVP-3 je sice nejlépe pancéřovaným zavedeným strojem této kategorie v ruské armádě, ale i tak zaostává za současným standardem pro nejmodernější BVP. Na čele má úroveň ochrany 4/5 a na bokách 3/4 dle STANAG 4569. Započítán je i přídavný pancíř. Takže není čelně odolný proti západní 30mm průbojné munici. Proti 25mm průbojné je potom jen v rozsahu normy STANAG, tedy pouze částečná odolnost proti nejmodernější podkaliberní munici M919 z ochuzeného uranu.


  Slavoslav
  Je to právě těch 6 mužů celkem. Velitel vozu, řidič, střelec, velitel průzkumné skupiny, průzkumník-navigátor a průzkumník-radista.

  U věže samozřejmě tvrdí, že ji mohou dát i na běžné BVP, ale to není tento případ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  05:46 07.06.2018

  Rusko má spoustu skvělých perspektivních zbraní,ale většinou jen ve stavu projektů či max.prototypů.Reálná výzbroj Ruské armády mnohdy nedosahuje kvality a účinnosti analogů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko má spoustu skvělých perspektivních zbraní,ale většinou jen ve stavu projektů či max.prototypů.Reálná výzbroj Ruské armády mnohdy nedosahuje kvality a účinnosti analogů NATO.Výjimka je Ruská PVO,JZ a ponorky (nosiče JZ).Prostě nejsou prachy aby např.během pár let obměnily celý tankový park-je to pochopitelné,který stát by na něco podobného měl?
  Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  23:53 06.06.2018

  Alexa123: a vidíš, Slovensko plánuje vyradiť 20 ročné Zuzany. Kam sa hrabe US Army :-)

  Alexa123: a vidíš, Slovensko plánuje vyradiť 20 ročné Zuzany. Kam sa hrabe US Army :-)

 • PavolR
  22:16 06.06.2018

  Czertik:
  Od tohoto kanóna budú na reálnom bojisku na oboch stranách aj podstatne nebezpečnejšie zbrane a bude ich neporovnateľne viac - tankové kanóny, ptrs, 100mm kanón BMP-3, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Od tohoto kanóna budú na reálnom bojisku na oboch stranách aj podstatne nebezpečnejšie zbrane a bude ich neporovnateľne viac - tankové kanóny, ptrs, 100mm kanón BMP-3, ... atď. Toto vozidlo nebude rozhodujúcim faktorom. Rozhodne nie pri tempe zavádzania do výzbroje, na aké sme u Rusov zvyknutí. Tým padá nutnosť brať na to ohľad pri výbere nového českého BVP nanajvýš, keď sa bude v polčase jeho životnosti riešiť miera nutneji modernizácie ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:56 06.06.2018

  pavol ir :
  jiste mas pravdu, ze zalezi hlavne na tom co po tobe vystreli a jakou miru ohrozeni to pro tebe je.
  jenze ja si myslim, ze cim vetsi kanon, tim predstavuje vetsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavol ir :
  jiste mas pravdu, ze zalezi hlavne na tom co po tobe vystreli a jakou miru ohrozeni to pro tebe je.
  jenze ja si myslim, ze cim vetsi kanon, tim predstavuje vetsi nebezpeci, uz jen kvuli tezsi munici.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:44 06.06.2018

  UnionPacific:
  Lenže z tejto rovnice vypadol jeden činiteľ, a to ZSSR. Išlo totiž o sovietskeho, nie ruského konkurenta. ZSSR, keď vyvinul niečo lepšie, začal to zavádzať v takých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific:
  Lenže z tejto rovnice vypadol jeden činiteľ, a to ZSSR. Išlo totiž o sovietskeho, nie ruského konkurenta. ZSSR, keď vyvinul niečo lepšie, začal to zavádzať v takých množstvách, že na to bolo potrebné reagovať. Rusko už za celu svoju samostatnú existenciu dokázalo niečo podobné?
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  21:29 06.06.2018

  pavolR : A nemala by sa nová technika v NATo zavádzať tak,aby v každom ohľade prekonavala ruský analóg ? Nepamätám sa,žeby USA zaviedli niečo horšie ako ruský konkurent. Proste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavolR : A nemala by sa nová technika v NATo zavádzať tak,aby v každom ohľade prekonavala ruský analóg ? Nepamätám sa,žeby USA zaviedli niečo horšie ako ruský konkurent. Proste nové IFV také,aby malo väčší efektívny dostrel ako ruské,a pancier aby ruskému útoku odolalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:17 06.06.2018

  UnionPacific:
  Ohrozením je čokoľvek, čo na vás vystrelí. Akurát miera ohrozenia je rôzne, no tá vo všeobecnosti záleží od podstatne viac faktorov, než je výkon toho, ktorého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific:
  Ohrozením je čokoľvek, čo na vás vystrelí. Akurát miera ohrozenia je rôzne, no tá vo všeobecnosti záleží od podstatne viac faktorov, než je výkon toho, ktorého kanóna. V tomto kontexte vám +- môže byť jedno, čo Rusko zavedie, alebo nezavedie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:50 06.06.2018

  Ja by som sa na to pozrel trochu z opačnej strany. 57mm kanón má naozaj potenciál vyradiť široké spektrum protivníkov. Ale aké kanóny stačia na vyradenie tohto stroja?

  Ja by som sa na to pozrel trochu z opačnej strany. 57mm kanón má naozaj potenciál vyradiť široké spektrum protivníkov. Ale aké kanóny stačia na vyradenie tohto stroja?

 • UnionPacific
  20:38 06.06.2018

  Mohla by táto mašina byť ohrozením pre české Pumy/CV90/lynxy ak by sa začala vojna s Ruskom ? Zmení sa niečo na výbere nového IFV pre ačr ,ak Rusi toto vozidlo zavedú ?

  Mohla by táto mašina byť ohrozením pre české Pumy/CV90/lynxy ak by sa začala vojna s Ruskom ? Zmení sa niečo na výbere nového IFV pre ačr ,ak Rusi toto vozidlo zavedú ?

 • Slavoslav
  20:26 06.06.2018

  Dzin

  je to prieskumny prostriedok na zaklade BVP a podla mna j posadka bude vacsia (obsluha senzorov). Myslim, ze tuto vezu vyrobca ponukal osadit aj na bezne BVP vezuce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin

  je to prieskumny prostriedok na zaklade BVP a podla mna j posadka bude vacsia (obsluha senzorov). Myslim, ze tuto vezu vyrobca ponukal osadit aj na bezne BVP vezuce vysadok.

  Packalom spominany prostriedok bol aj podla prekladu original nazvu sprievodny tank a skor sa urcenim podobal na Terminatora
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  20:06 06.06.2018

  Za deset let ne, na Idetu 2019 se ukáží jednotlivé prvky modernizace, Idet 2021 první modernizovaný kus po vojskových zkouškách, 2025 hotovo.

  Za deset let ne, na Idetu 2019 se ukáží jednotlivé prvky modernizace, Idet 2021 první modernizovaný kus po vojskových zkouškách, 2025 hotovo.

 • Zemak
  20:00 06.06.2018

  to Skelet: protože za deset let by jsi je mohl osadit domácí dovyvinutou pasivní ochranou a nedej bože AO. No a pak drandíme zase dál :)

  to Skelet: protože za deset let by jsi je mohl osadit domácí dovyvinutou pasivní ochranou a nedej bože AO. No a pak drandíme zase dál :)

 • skelet
  19:33 06.06.2018

  Já nepsal nic o vyřazení, ale o nástupci. Pandurů má AČR málo, takže to není nic co by nešlo poslat k aktivním zálohám, rezervám nebo využít jako nosiče jiných systémů.
  Pandury ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nepsal nic o vyřazení, ale o nástupci. Pandurů má AČR málo, takže to není nic co by nešlo poslat k aktivním zálohám, rezervám nebo využít jako nosiče jiných systémů.
  Pandury jsou v současné době průměr, ale za deset let? Ochranu mají na úrovni tři, plavat dle mého info plavají de facto prázdné.
  Takže nač se ohlížet? Na poloviční počet, který armáda původně chtěla? Na dnes průměrnou ochranu nebo na plovatelnost? Proč je za deset let neposunout k jiným jednotkám a těm současným dopřát něco s vyšší ochranou?
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  19:31 06.06.2018

  Programovatelná munice Ruské výroby? O programovatelné 3P munici (Pre-fragmented, Programmable, Proximity-fuzed) Ruské produkce slyším úplně poprvé a nepodařilo se mi dohledat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Programovatelná munice Ruské výroby? O programovatelné 3P munici (Pre-fragmented, Programmable, Proximity-fuzed) Ruské produkce slyším úplně poprvé a nepodařilo se mi dohledat žádné další informace. Na věži nevidím žádný pokročilý střelecký systém, který se u programovatelné munice používá např.: s municí BAE a Leonardo SpA (Finmeccanica) se používají střelecké systémy Selex (Strales).

  Jedinou možností jak získat programovatelnou munici a střelecký systém jsou některé exportní verze Ruských námořních lodí, kde si zákazník může vybrat kanón Oto Melara a dovybavit o systémy Selex NA25(X) a RAN30(X) s odpovídající municí.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  16:03 06.06.2018

  skelet
  Pandury slouží tak nějak deset let, než se přezbrojí BVP a tanky, tak je tu rok 2025. Takže to už budou ve výzbroji skoro dvacet let.

  Po tejto dobe sa určite nebudú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Pandury slouží tak nějak deset let, než se přezbrojí BVP a tanky, tak je tu rok 2025. Takže to už budou ve výzbroji skoro dvacet let.

  Po tejto dobe sa určite nebudú vyraďovať ale budú sa modernizovať a fungovať budú ďalších dvadsať rokov a vyradené budú najskôr po r.2040. Vyraďovať cca 20-25 ročné zbrane si nedovolí ani USA, Nemecko, Rusko, ... Žeby práve Česko si toto mohlo dovoliť?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:51 06.06.2018

  JardaBrum: z planety zvané Země :)
  Pandury slouží tak nějak deset let, než se přezbrojí BVP a tanky, tak je tu rok 2025. Takže to už budou ve výzbroji skoro dvacet let. S tempem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JardaBrum: z planety zvané Země :)
  Pandury slouží tak nějak deset let, než se přezbrojí BVP a tanky, tak je tu rok 2025. Takže to už budou ve výzbroji skoro dvacet let. S tempem marketingového průzkumu a zadávání zakázek u nás je už na jejich výměnu pomalu myslet. Toť vše :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  13:51 06.06.2018

  To Rase: mimochodem když jste zmínil francouzská projekt RST Jaguar, tak i Bundeswehr měl ve výzbroji ještě do počátku 90. let podobné raketové stíhače tanků, Jaguar 1 s PTŘS HOT a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase: mimochodem když jste zmínil francouzská projekt RST Jaguar, tak i Bundeswehr měl ve výzbroji ještě do počátku 90. let podobné raketové stíhače tanků, Jaguar 1 s PTŘS HOT a Jaguar 2 s PTŘS TOW, stejně tak i státy Varšavské smlouvy měly BRDM-2 s PTŘS Konkurz.
  Nyní snad jen Rusko má ve výzbroji RST Chrizantema-S a stejně jako BRM-3K Rys je tento na podvozku BMP-3.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:55 06.06.2018

  Podvozek z BVP to mělo (Marder), tak tady je asi největší podobnost s Britským Ajaxem. Zajímavé ale je, že Begleitpanzer 57 měl mít zásobu 6 ti protitankových raket (nabíjené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podvozek z BVP to mělo (Marder), tak tady je asi největší podobnost s Britským Ajaxem. Zajímavé ale je, že Begleitpanzer 57 měl mít zásobu 6 ti protitankových raket (nabíjené automaticky), čímž se zas víc blíží k Francouzkému Jaguaru (který má být teprve zaveden). Pokud jde o zásobu munice, tak se mělo jednat o 48 kusů munice 57×438R, našel jsem ale u jiného zdroje 148 kusů (!) U moderníc BVPček mi přijde, že tím jak se snižuje počet výsadku tak se z těch vozidel pomalu stávají "lehké tanky" (celkově ty kategorie bojových vozidel nejsou moc ostře ohraničené).

  Mezi roky 1953 a 1955 probíhaly v ČSR práce na samohybném kanónu ráže 57 mm, nazvaný LP-157. Základem měl být tank T-55, osazený automatickým kanónem R12 (2 x 40 nábojů + další náboje mimo zásobník). Projekt se dostal do stavu modelů a makety na podvozku T-34/85.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  12:44 06.06.2018

  Však Rys také výsadek nenese, pouze tří (3) člené průzkumné družstvo. Není to BVP je to průzkumný prostředek postavený na základě BVP.

  Však Rys také výsadek nenese, pouze tří (3) člené průzkumné družstvo. Není to BVP je to průzkumný prostředek postavený na základě BVP.

 • Slavoslav
  12:38 06.06.2018

  Packal

  Takže to bolo to isté, až na to, že to nebolo to isté lebo to nespĺňalo základnú požiadavku na BVP a to viezť výsadok.

  Keď by si to už chcel s niečím porovnať tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Packal

  Takže to bolo to isté, až na to, že to nebolo to isté lebo to nespĺňalo základnú požiadavku na BVP a to viezť výsadok.

  Keď by si to už chcel s niečím porovnať tak Terminátor z ruskej produkcie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:54 06.06.2018

  Asi nás chtějí uzbrojit :-D

  Asi nás chtějí uzbrojit :-D

 • Luky
  11:53 06.06.2018

  já si říkal, že to asi dobře maskovaný sarkasmus

  ...zo Slovenska něustále akési takési podněty k nutné výměně našeho nejmodernějšího hardwáru (KOT, JET..)

  já si říkal, že to asi dobře maskovaný sarkasmus

  ...zo Slovenska něustále akési takési podněty k nutné výměně našeho nejmodernějšího hardwáru (KOT, JET..)

 • JardaBrum
  11:50 06.06.2018

  Skelete z jaké že to planety píšete?

  Skelete z jaké že to planety píšete?

 • skelet
  11:19 06.06.2018

  PavolIR : no zas tak moc bychom si nepolepšili, ale i tak si musíme přiznat, že Pandur je už dědeček, kterému táhne na desátý křížek. Je pomalu třeba přemýšlet nad jeho nástupcem - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR : no zas tak moc bychom si nepolepšili, ale i tak si musíme přiznat, že Pandur je už dědeček, kterému táhne na desátý křížek. Je pomalu třeba přemýšlet nad jeho nástupcem - Boxer, VBCI apod.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:52 06.06.2018

  Dušan:
  Predajte svoje Pandury do Indonézie a nakúpte namiesto nich aspoň 200 BOV 8x8. Svoje Bushmastery, Spiky a elektroniku, čo už máte - čo je najnákladnejšia časť - v pohode ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  Predajte svoje Pandury do Indonézie a nakúpte namiesto nich aspoň 200 BOV 8x8. Svoje Bushmastery, Spiky a elektroniku, čo už máte - čo je najnákladnejšia časť - v pohode integrujete aj do nich (a tá integrácia by mohla prebehnúť v Čechách). ;-) Malo by to vedieť plávať aj plne naložené a unesie viac panciera.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  10:23 06.06.2018

  Zvyšování ráží u nových nebo modernizovaných BVP na 40/57 mm jednoduše povede k navyšování požadavků na stávající balistickou ochranu OT a BVP. Nedovedu si představit, jak pro tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvyšování ráží u nových nebo modernizovaných BVP na 40/57 mm jednoduše povede k navyšování požadavků na stávající balistickou ochranu OT a BVP. Nedovedu si představit, jak pro tyto účely dostatečně upravit OT Pandur II, které mají v tomto ohledu konstrukční omezení, ale požadavky AČR na nová BVP by toto měla již plně reflektovat.
  Na videu ten ruský kanon střílí podle toho co je vidět poměrně svižně a přesně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Packal
  10:18 06.06.2018

  Vše tu již bylo. V polovině 70. let přišla společnost Thyssen-Henschel a Bofors s vozidlem Begleitpanzer 57 - podvozek z Mardera, 57mm Bofors se 4 zásobníky munice po 24 patronách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vše tu již bylo. V polovině 70. let přišla společnost Thyssen-Henschel a Bofors s vozidlem Begleitpanzer 57 - podvozek z Mardera, 57mm Bofors se 4 zásobníky munice po 24 patronách + 6x TOW. Vozidlo bylo určeno pro likvidaci BVP a nízkoletících vrtulníků. Díky ATGM si dokázalo poradit i s tanky. Tedy de facto podobné určení a výzbroj, jako stroje, se kterými teď přicházejí Rusové. Jen to nemohlo vést výsadek.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  00:07 06.06.2018

  Takto silná munícia v počte 80 ks v zásobníku a zvyšných 160 niekde vo vozidle je veľmi slušná zásoba a zároveň veľmi vysoká bojová hodnota. Uvidíme či to niekto dostane do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takto silná munícia v počte 80 ks v zásobníku a zvyšných 160 niekde vo vozidle je veľmi slušná zásoba a zároveň veľmi vysoká bojová hodnota. Uvidíme či to niekto dostane do výzbroje.
  Skrýt celý příspěvek