Bojoví roboti začínají napodobovat zvířata

Čtyřnohý robot SpotMini firmy Boston Dynamics je nejnovější člen rodiny čtyřnohých robotů BigDog. / Boston Dynamics

Rostoucí počet robotických systémů je globální fenomén. Rychlý a neustálý vývoj s sebou přináší rozmanitost tvarů a velikostí robotů. Součástí ozbrojených sil se roboti ve velkém množství staly v 90. letech 20. století a záhy se ukázalo, že způsobí revoluční změny na bojištích 21. století.  

V ideálním případě nesmí nepřítel činnost hladinových (USV), podvodních (UUV), pozemních (UGV) a vzdušných (UAV) robotických prostředků vůbec zaznamenat. Tento požadavek přivedl některé výzkumné a vývojové týmy k myšlence sestrojit robotické systémy, které napodobují vzhled zvířat.   

 

 

Jedním z prvních návrhů takového bezpilotního letounu se stal v roce 2011 mikrodron Hummingbird, který je součástí programu Nano Air Vehicle vedeným americkou výzkumnou agenturou DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency).

 

Hummingbird, tj. kolibřík, váží 19 g a svůj zvířecí vzor připomíná nejen vzhledem, ale i způsobem pohybu. Prototyp zařízení během testů prokázal schopnost provést vířivý let na místě stejně jako letět vysokou rychlostí kupředu.Jeho pohyby napodobují let malého ptáka včetně vertikálního klesání a stoupání, letu do strany, couvání, letu vpřed a otáčení se po a proti směru hodinových ručiček.

 

Dron je vybaven videokamerou a lze s nim například sledovat dění uvnitř budov a létat z místnosti do místnosti. V budoucnu například na průzkumu budovy nebo městské čtvrti může spolupracovat  desítky podobných dronů.

 

V současné době podobné úkoly plní norský mikrovrtulník Black Hornet Nano (16 g), který mimo jiné používá i česká 601. skupina speciálních sil.

 

Americká společnost Sarcos se zase inspirovala při návrhu pozemního robota Guardian S stavbou těla a pohybem hada. Robotický had dokáže lézt po schodech, prolézat propustmi nebo potrubími.

 

Robotický had Guardian S

 

Guardian S o hmotnosti přibližně 7 kg lze vybavit zařízením o hmotnosti 4,5 kg. Jeho prostřednictvím může operátor v reálném čase přijímat zvukový i obrazový záznam.

 

Známý čtyřnohý pozemní robot americké společnosti Boston Dynamics BigDog zase dovede běhat rychlostí 10 km/h. Poradí si s obtížným povrchem jako je sníh, štěrk, sutiny, louže či svahy o maximálním sklonu 35°. Při vlastní hmotnosti 109 kg BigDog unese užitečné zatížení až 45 kg.     

 

Novější varianta WildCat, jehož financování zajistila DARPA v rámci programu Maximum Mobility and Manipulation (M3), má ambici stát se nejrychlejším čtyřnohým robotem na světě. Wild Cat je větší než BigDog a umí běhat rychlostí až 32 km/h.

 

WildCat se poprvé objevil v roce 2013.

 

Nejnovějším přírůstkem čtyřnohých robotů Boston Dynamics je pak robot SpotMini o hmotnosti 30 kg (25 kg bez ramena), který měří na výšku 0,84 m a má nosnost 14 kg. Baterie umožní až 90 minut dlouhý provoz. V prostoru se SpotMini orientuje pomocí 3D kamery.

 

Ve všech třech případech jde o výzkumné projekty, které mají do operačního nasazení poměrně daleko. Nicméně na firmě Boston Dynamics a jejich produktech lze názorně sledovat (i předvídat) raketový pokrok ve vývoji robotů.
 

V lednu 2017 americké ministerstvo obrany oznámilo, že pod jeho záštitou bylo provedeno testování mikrodronů Perdix operujících jako roj včel. Během zkoušek došlo k vypuštění 103 bezpilotních letounů Perdix ze tří stíhaček F/A-18 Super Hornet. Drony Perdix předváděly imitaci chování roje jako např. kolektivní rozhodování a přizpůsobování letecké formace okolním podmínkám.

 

SpotMini v akci. Co budou umět roboti za deset let?

 

Stejně jako se hmyz chová v rojích, i Perdix podle Williama Ropera z amerického ministerstva obrany není naprogramovaný, nýbrž kolektivní organismus. Společný mozek slouží k rozhodování a přizpůsobování se, podobně jako u rojů ve volné přírodě. Každý Perdix komunikuje a spolupracuje s každým dalším Perdixem. Roj nemá žádného vůdce a dokáže se přizpůsobit dronům, jež do něj vstupují či ho opouštějí.“

 

Mikrodron Perdix váží 290 g a je možné ho využít k uskutečnění průzkumných, sledovacích a zpravodajských operací v nízké nadmořské výšce. Pomocí 6,6 cm dlouhé vrtule dosahuje rychlosti až 111 km/h při maximálním 20 min letu.      

 

Vojenské drony proníkají i do světa pod mořskou hladinou. Lockheed Martin představil svůj dálkově ovládaný podvodní dron Orca pro program amerického námořnictva XLUUV (Extra Large Unmanned Undersea Vehicle). Orca je určen pro průzkumné, sledovací a zpravodajské úkoly, vyhledávat námořní miny a pro boj proti ponorkám. Takticko-technické parametry Orcy nejsou známe, ale jedná se o velké podmořské plavidlo určené pro dlouhodobě (až měsíce dlouhé) autonomní operace.

 

Zdroje: DARPA, Naval Technology, Airforce Technology  

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Robotické a autonomní systémy v Armádě ČR

Armáda České republiky pracuje na koncepci rozvoje robotických a autonomních systémů, především ...

SURUS: Vodíková platforma 4×4 od General Motors

Americká automobilka General Motors (GM) na letošním zasedání Asociace armády Spojených států AUSA ...

MQ-25 Stingray: Bezpilotní tanker od General Atomics?

Americká firma General Atomics (GA) před dvěma týdny představila vizualizaci bezpilotního tankeru ...

Robotický boj o Jihočínské moře: Čínské podvodní drony

Čína v posledních letech investuje mimo jiné do vývoje autonomních podvodních dronů AUV (Autonomous ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • hsriuohdgadsrio@mailinator.com
  16:38 25.02.2018

  Proč se podobný věci nevyvíjí a nevyrábí u nás? Je tu pro to obrovský prostor. Máme špičkové lidi v relevantních oblastech. Stačí, aby armáda a UNOB řekly, že něco takového chtějí, a začaly spolupracovat s ostatními univerzitami v oblastech informatiky, robotiky, elektroniky, matematiky, atp....

  Příští válka dvou vyspělých mocností bude jiná než cokoliv, co jsme doposud zažili. Představte si, jak vojáci útočí na místo bráněné automaticky řízeným kulometem:
  https://www.youtube.com/watch?... (jde o video z roku 2008, nejspíš projekt nějakých studentů... V dnešní době je těžká detekce maskovaných cílů [pohybující se strom] a velký problém je rozhodování, zda jde o civilistu či nepřítele.)

  Něco takového může řídit i věž tanku (ideálně bezosádkového), či kulomet na vrtulníku (samozřejmě si to může spočítat, jak moc to má předsadit a může to v sobě obsahovat preference jednotlivých cílů).

  Doporučuji podívat se na řízení protilodních střel Granit: https://cs.wikipedia.org/wiki/... (poslední odstavec. Vyráběno od roku 1983!!!)

  Řeší se způsoby efektivního rozmisťování revizorů v metru, či kontrol na letištích. Nedalo by se to použít na rozmisťování vojenských hlídek?

  Je libo malé kamikadze kvadrokoptéry, či kamikadze pozemní vozítka, s rozpoznáváním objektů/obličejů?
  Průzkumné drony?
  Drony odpalující rakety? (něco jako je americký predátor, který byl mimochodem zařazen do výzbroje roku 1996)
  Obrana proti dronům?
  Co chytré miny, které rozpoznají přítele od nepřítele a tím umožní řídké zaminování obrovských ploch?


  Pokročilé metody detekce blízkosti nepřátelských vojsk? (mikrofony, infrakamery, detekce elektromagnetického záření, ať už nesené vojáky, či na různých vzdušných, či pozemních dronech, či na autech)
  Lokalizace místa výstřelu na základě zvuku? (vojáci nesou mikrofony a když v okolí někdo vystřelí, řekne jim to do sluchátek, že je od nich ten člověk 200m na severozápad)
  .

  Dělostřelecké radary, které detekují, odkud vyletěl dělostřelecký granát a automaticky tam navedou palbu? To v podstatě znamená naprosté přetvoření dělostřelectva.
  Chytrá dělostřelecká munice, která dokáže korigovat místo dopadu?

  Odstřelovačské pušky, které se postaví na trojnožku, a jejichž pohyb se bude ovládat joystickem? Mohly by dobře posloužit ve městech při umístění na pevná postavení.


  Polovinu zmiňovaných věcí už někdo vyvinul, zbytek je podle mě taky poměrně reálnej (říkám to jako člověk z oboru). Jen je potřeba říct, že i u nás chceme takové věci vyvíjet, a případně prodávat dál, a do jejich vývoje se pustit.


  Mohli bychom zkusit i aplikovat pokročilé metody zpracování obrazu na detekci výbušnin či zbraní skrytých pod oblečením, byť tady je těžké říct, jak moc dobré by byly výsledky.

  Nic proti neustálému prodávání L159, ale doba se poněkud posunula a asi chceme jít s ní...

 • Adanedhel
  03:20 23.02.2018

  Jupíí, KyberKentaur už je na cestě.

 • Ultramarinus
  14:11 22.02.2018

  Roboti s integrovaným kulometem mezi civilisty se neujmou, protože by politiky kteří by to schválili veřejnost při volbách rozcupovala a oni to vědí. Pokud se ale stane, že budou "modulární" a ten kulomet tam bude možné dodat,...
  Navíc když bude vhodná nálada ve společnosti (panika), projde víc než když je klid.

 • PetrV
  13:00 22.02.2018

  Není daleko doba, kdy budou místo policistů v autě , rázovat po ulicích roboti. Integrovaný kulomet, taser, vrhací síť. Online napojení na policejní databáze, protože strojové rozeznávání chůze, výška, odhad hmotnosti a rozeznání obličeje , už dávno funguje. Zrovna tak pěchota z dronů ,doplněná o letající drony bude velmi efektivní, omezená jen vlastní prostupností terénem a zdrojem napájení. Nehrozí nemoci, případně nebezpečná zvířata, poškozené kusy (ekival. mrtvé, raněné) se zlikvidují na místě nebo se odeberou použitelné díly, není tedy třeba nákladného lékařského zázemí. Žádné emoce,jen automatický výběr bojového algoritmu. Až z toho mrazí....

 • Luky
  10:43 22.02.2018

  Myslím, že by mohl vzniknout další zákon robotiky (asi šestý?):
  "robot s ocasem používá psí emoce" (pes je dobrá předloha, protože slouží, kočka si dělá co chce a je neurotická)

 • Luky
  10:05 22.02.2018

  On se asi bude robot v češtině chápat jako životný pán, nebo ne pane učiteli?

 • Luky
  10:03 22.02.2018

  Bylo by to spíš pro okolí, aby vědělo, v jakým módu se potvora nachází. Operátor by mohl navolit kočičí nebo psí mód. Určitě by se občas potkaly dva nekompatibilní roboti a popraly by se (chápaly by se špatně). Trochu to připomíná zmatek, když při jedné misi část jela v imperiálních jednotkách a druhá v metrických.

 • KOLT
  09:46 22.02.2018

  Luky, tak on existuje "univerzální" ořech, to by mohlo na většinu věcí stačit ;-) Ale s těmi emocemi jste mě dostal :-) Radši ale nestrašte, jak to začne mít emoce, mohlo by si to uvědomit samo sebe...

 • Luky
  08:48 22.02.2018

  tak je celkem jasný, že ty fíčury by mohly být i na hlavě,...ale prostě bych rád viděl algoritmy pro členitý ocas v praxi - vyvažování, práskání, vyjadřování "emocí"

 • Luky
  08:45 22.02.2018

  SpotMini se složenou hlavou vypadá velice velmi jako vetřelec. Ještě by to chtělo šikovný ocásek...třeba s klíčem univerzálem nakonci nebo spíš koncovkou, která umožňuje všemožné bity, tužky a klíče. Tento runner ( Alien3) by si nosil postranní sadu nářadí, případně by vyměnitelné koncovky mohly být v zásobníčku na konci ocásku.

 • Superme
  20:35 21.02.2018

  To je naprosto šílený co už v dnešní době v tom Boston Dynamics dokážou udělat za "hračky" :)

 • Host
  16:07 21.02.2018

  Toto je desive. Mozno vpliv termonatora. Ale je to desive.