Interceptor SM-3 ochránil Izrael: Bojový debut protiraketového obránce Evropy

Interceptor SM-3 ochránil Izrael: Bojový debut protiraketového obránce Evropy
Cvičný odpal střely SM-3 z raketového křižníku USS Lake Erie (CG 70) (2007) / Lt. Chris Bishop Deputy Director, U.S. Navy (Zvětšit)

Během bezprecedentního íránského úderu proti Izraeli americké námořnictvo (US Navy) proti íránským balistickým raketám vůbec poprvé použilo střely SM-3 (Standard Missile 3). Podle všeho bojový debut SM-3 proběhl úspěšně. Tyto střely také chrání Evropu před raketovými údery z Íránu a Ruska.

Ruské raketové údery na Ukrajinu a íránské na Izrael jsou podle Pentagonu jen ukázkou toho, co může Čína nasadit proti Tchaj-wanu a americkým silám ve východním Pacifiku, zejména proti americké základně Guam.

Izraelské obranné síly (IDF) o víkendu odrazily útok 350 střel a dronů vypuštěných z Íránu a Jemenu (možná i Iráku). Střely a drony nesly na Izrael 60 tun výbušnin. Íránský útok zahrnoval přibližně 120 balistických raket, 30 střel s plochou dráhou letu a 170 dronů. Izraelské, jordánské, americké, britské a francouzské síly sestřelily 99 % íránských cílů, většinu před jejich vstupem do izraelského vzdušného prostoru. Zbytek napáchal v Izraeli jen minimální škody.

Nebylo to zadarmo – odražení íránského útoku stálo Izrael jednu miliardu dolarů, tedy zhruba 24 miliard Kč. „Obrana se dnes večer pohybovala v řádu 4-5 miliard šekelů (1-1,3 miliardy dolarů) za noc,“ odhadl izraelský brigádní generál Reem Aminoach v rozhovoru pro zpravodajský server Ynet.

O této částce neuvažujete jako o „číslu na účtu“ nebo „zelených papírkách“, ale z hlediska množství lidské práce, materiálu a času, které jsou nutné k nahrazení všech obranných prostředků spotřebovaných během jednoho dne útoku. Samozřejmě stejně podstatné je, kolik lidské práce, materiálu a času potřebuje Írán k nahrazení útočných prostředků.

Američané při obraně Izraele poprvé úspěšně v boji odzkoušeli střelu SM-3 – klíčový prvek protiraketové obrany Spojených států a jejich spojenců. Střely SM-3 odpálily torpédoborce USS Carney a USS Arleigh Burke plující ve východním Středozemí. Nebylo to také zadarmo. Každý výstřel SM-3 přišel americké daňové poplatníky na 12 milionů dolarů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

SM-3 Block II: Další test americké protiraketové obrany

Americké námořnictvo (US Navy) a Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) v úterý ...

Americký torpédoborec sestřelil demonstrátor mezikontinentální balistické rakety

Americký torpédoborec USS John Finn (DDG-113) vůbec poprvé pomocí střely SM-3 Block IIA při ostrém ...

Korejské námořnictvo postaví lodě pro „masivní trest a odplatu“

Podle korejské televizní stanice SBS korejské námořnictvo ROKN (Republic of Korea Navy) zadalo ...

PREMIUM Raketový systém Typhon vstupuje do výzbroje americké armády

Vývojová kancelář RCCTO (Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office) amerických ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.