Bojový křest protiraketové obrany dlouhého dosahu THAAD

-
27. 1. 2022
-
27 komentářů
-
Jan Feryna
V minulých dnech došlo ve Spojených arabských emirátech (SAE) k bojové premiéře systému protiraketové obrany (PRO) Terminal High Altitude Air Defense (THAAD). Ten je nasazen k obraně Abu Dhabi před střelami Íránem podporovaného militantního hnutí Ansar Alláh (známého také jako Hútijové).
17. ledna 2022 došlo k prvnímu mediálně zveřejněnému ostrému použití THAAD. Systém během útoku vedeného hnutím Ansar Alláh proti ropnému zařízení sestřelil balistickou střelu středního doletu. Útok byl veden na ropná zařízení poblíž letecké základny Al-Dharfa, jenž hostí francouzské a americké vojáky. Při útoku došlo k nasazení střel s plochou dráhou letu, sebevražedných dronů a balistických střel. Během útoku zemřeli tři civilisté a dalších šest utrpělo různá zranění.
Podle Defense News THAAD zneškodnil jednu střelu. Na druhé straně velvyslanec SAE ve Spojených státech Yousef Al Qtaiba mluvil o zneškodnění několika střel. Zbylé střely tedy zřejmě zneškodnil americký komplet PAC-3, jenž spolu se systémem THAAD tvoří páteř emirátské PRO. Velvyslanec vůbec poprvé oficiálně komentoval útok na půdu SAE. Doposud zástupci SAE odmítali komentovat a případně potvrzovat útoky vedené hnutím Ansar Alláh, jenž se ústy svých představitelů k poslednímu útoku posléze oficiálně přihlásilo.
Emiráty se vzhledem ke stupňující se kampani vedené hnutím Ansar Alláh snaží posílit své protiraketové jednotky. Korunní princ SAE Mohamed bin Zajíd a americký ministr obrany Lloyd Austin již na toto téma vedli jednání, nicméně jeho výsledky doposud nebyly zveřejněny. Spolupráci mezi Emiráty a Spojenými státy ale ohrožují čínské aktivity v SAE.
Test THAAD (2019)
Emiráty jsou prvním zahraničním uživatelem systému THAAD. Kontrakt byl podepsán v roce 2011. Ozbrojené síly SAE podle informací americké DSCA (Defense Security Cooperation Agency) obdržely 48 kusů střel, devět odpalovacích zařízení a související výcvikové, servisní a logistické služby. Hodnota kontraktu byla vyčíslena přibližně na 1,14 miliardy dolarů (1,4 miliardy podle dnešních cen). Portál Missile Threat na druhé straně hovoří o 192 kusech střel, 12 odpalovacích zařízeních a dvou radarech.
Dodávky jednotlivých komponentů začaly v roce 2015. Ve stejné době dokončilo prvních 81 operátorů základní výcvik ve Spojených státech. V roce 2016 pak došlo k nasazení systému v okolí námořní akademie v Abu Dhabi v blízkosti baterie PAC-3. Není však známo, zda jsou PAC-3 a THAAD propojeny pod jednotný systém velení a řízení palby.
THAAD je vysoce sofistikovaný prostředek PRO určený k obraně před balistickými střelami krátkého a středního dosahu, v omezené míře dokonce hlavic mezikontinentálních balistických raket (ICBM). THAAD ničí střely jak v atmosféře, tak mimo ni ve výškách 150 až 200 kilometrů. V americké integrované PRO vyplňuje prostor mezi PAC-3 a Ground-based Missile Defense (GMD).
Radar AN/TPY-2; větší foto / Lockheed Martin
THAAD využívá sofistikovanou střelu na tuhá paliva se samostatně naváděnou kinetickou hlavici s infračerveným naváděním. Právě použití samostatně manévrující hlavice odlišuje THAAD od běžně užívaných prostředků protivzdušné obrany.
Střela má dosah 150 až 200 kilometrů. Střely jsou umístěné na těžkém nákladním vozidle HEMTT-LHS, které může nést osm střel. Přebití trvá přibližně 30 minut. Jednu baterii THAAD tvoří typicky šest odpalovacích zařízení. Součástí baterie jsou místa velení a řízení.
THAAD využívá radar AN/TPY-2 s dosahem 870 až 3000 kilometrů. Radar lze nasadit ve dvou režimech. Jako radar pro navádění střel samotného THAAD nebo jako radar pro širší síť PRO. Změna režimu trvá přibližně osm hodin.
K roku 2019 nasadily americké ozbrojené síly celkem sedm baterií THAAD na území Spojených států. Dvě další baterie jsou nasazeny (s americkou obsluhou) na ostrově Guam a Jižní Koreji. Mezi roky 2019 a 2021 jedna baterie THAAD byla rozmístěná také v Saúdské Arábii.
Jihokorejský THAAD je trvale nasazen k ochraně oblasti Seongju na východě země, kde chrání čtyři jihokorejské vojenské základny. Jihokorejský THAAD projde modernizací – nejdříve se zvýší vzdálenosti mezi radarem a odpalovacími zařízeními, což umožní pokrýt větší oblast. Dále dojde k propojení THAAD a PAC-3 pod jednotný systém velení a řízení palby.
Cvičný přesun kompletů THAAD do Izraele (2019)
Jednotlivé prvky THAAD byly nasazeny také v Turecku, Izraeli nebo Japonsku. THAAD se dočkal nasazení i v Rumunsku, kde zastupoval úkoly systému Aegis, který funguje na rumunské základně Deveselu. Rumunský Aegis totiž procházel pravidelnou údržbou.
Mimo SAE je druhým zahraničním uživatelem Saúdská Arábie – Rijád v roce 2017 objednal THAADy za 15 miliard dolarů. Práce na dodávkách odstartovala v březnu 2019. Saúdské ozbrojené síly obdrží 360 střel, 44 odpalovacích zařízení a sedm radarů.
Dodávka THAAD je součástí širší rámcové zbrojní dohody mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy v hodnotě přibližně 110 miliard dolarů podepsané v roce 2017. Zajímavostí nejnovějšího obřího zbrojního kontraktu je fakt, že jej dojednávali špičky obou států – tehdejší americký prezident Donald Trump a saúdský korunní princ Mohamed Bin Salman.
Třetím blízkovýchodním zájemcem byl Katar. Již v roce 2015 americká vláda schválila prodej 12 odpalovacích zařízení, 150 střel, dvou systémů velení a řízení, dvou radarů AN/TPY-2 a jednoho zařízení včasného varování v celkové hodnotě přibližně 6,5 miliardy dolarů. Dodnes však podle dostupných informací prodej neproběhl.
Zdroje: ACA, Bellingcat, Defense News, DSCA, Missile Threat, The Diplomat
Související články
První protiraketová baterie Patriot pro Rumunsko
Minulý týden Rumunsko ve svém výcvikovém středisku protivzdušné obrany (PVO) v Capul Midia ...
-
22.09.2020
-
86 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Ruský protiraketový systém Aerostat
Ruský vojensko-průmyslový komplex vyvíjí kromě notoricky známého systému S-500 i další, ...
-
03.11.2021
-
0 komentářů
-
Jan Feryna
Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot
Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a ...
-
22.11.2021
-
77 komentářů
-
Jan Grohmann
Abakan: Rusové vyvážejí protiraketovou obranu
Ruský koncern Almaz-Antěj nedávno oficiálně představil nový prostředek protiraketové obrany ...
-
29.12.2021
-
123 komentářů
-
Jan Feryna
Komentáře
Pro StanduB: do ornitologie bych se tebou raději nepouštěl... Ty rychlosti ptactva máš sice víceméně správně, ale to je velmi krátkodobá rychlost při střemhlavém letu, respektive ...Zobrazit celý příspěvek
Pro StanduB: do ornitologie bych se tebou raději nepouštěl... Ty rychlosti ptactva máš sice víceméně správně, ale to je velmi krátkodobá rychlost při střemhlavém letu, respektive útoku na kořist. Nic co by se dalo zaměnit s letem dronu.Skrýt celý příspěvek
Já nejsem žádný ornitolog. A ano, jsou to "rekordní hodnoty". Ale i ty drony většinou létají mnohem pomaleji a níže. Nakonec to, že detekce dronů je problém kvůli jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Já nejsem žádný ornitolog. A ano, jsou to "rekordní hodnoty". Ale i ty drony většinou létají mnohem pomaleji a níže.
Nakonec to, že detekce dronů je problém kvůli jejich zaměnitelnosti s ptáky je něco, co jsem četl a dává mi to smysl. Ale klidně si nechám vysvětlit, že to tak není. Zatím jsem se tu dozvěděl, že ptáci tak rychle a vysoko nelétají (není pravda) a že se radar odráží jen od kovu (blbost).Skrýt celý příspěvek
Dobrý den, Mám dva dotazy. Je uvedeno že systém ničí balisticke rakety 150-200km vysoko a u rakety je určen dosah také 150-200km. Považoval jsem dosah za dálkový, což by byl ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý den,
Mám dva dotazy.
Je uvedeno že systém ničí balisticke rakety 150-200km vysoko a u rakety je určen dosah také 150-200km. Považoval jsem dosah za dálkový, což by byl nesmysl. Je jím myšlen výškový? A kolik je poté dálkový?
Dále je uvedeno, že radar může fungovat ve dvou režimech a přechod mezi nimi zabere osm hodin. Zajímavý údaj. Máte nějaké podrobnosti? Např. Proč to trvá tak dlouho, v čem se ty režimy tak výrazně liší? Ten čas mne velmi zarazil.
Děkuji za odpověďSkrýt celý příspěvekTěch 150 km znamená, že dosahuje výšky 150 ve vzdálenosti 200 km. Ten kill-vehikl funguje až od nějakých výšek v řidší atmosféře, kdy se navádí sám pomocí IR senzoru. Těch 8 hodin ...Zobrazit celý příspěvek
Těch 150 km znamená, že dosahuje výšky 150 ve vzdálenosti 200 km. Ten kill-vehikl funguje až od nějakých výšek v řidší atmosféře, kdy se navádí sám pomocí IR senzoru.
Těch 8 hodin trvá kvůli nahrání nové softwaru a nějakých komunikačních balíčků. Tohle budou muset vyřešit. Vidím to tak, že myšlenka tohodle systému vznikla ještě v 80. letech´. To by podle mě mělo jít vyřešit nějakým upgradem - úplně nový hardware. Je to asi jako když si chceš vybrat Linux nebo Windows. Dřív se jeden systém smazal a přehrál. Ale jednodušší variantou je taky mít třeba 2 disky (ideálně) a jen resetovat a načíst OS druhý. Z hodiny se stane minuta.Skrýt celý příspěvek
1,4 mld. dolarů? To je celkem za babku, ne...?
1,4 mld. dolarů? To je celkem za babku, ne...?
Cena sedí: https://www.dsca.mil/press-med... Ale těžko říct, zda ty ceny při prodeji zbraní do ...Zobrazit celý příspěvek
Cena sedí: https://www.dsca.mil/press-med...
Ale těžko říct, zda ty ceny při prodeji zbraní do arabských zemích mají úplnou vypovídající hodnotu.Skrýt celý příspěvekTo není systém pro chudé. Všechny systémy s kill vehiklem jsou už z principu pěkně mastné. A budou ještě dražší systémy. USA chce nasadit střely s MKV = multiple kill vehicle
To není systém pro chudé. Všechny systémy s kill vehiklem jsou už z principu pěkně mastné. A budou ještě dražší systémy. USA chce nasadit střely s MKV = multiple kill vehicle
“Za babku” znamená, že je to levný. Tohle přeci nemůže být obvyklá cena. A jestli jo, tak bychom to měli hned zítra koupit pro AČR…
“Za babku” znamená, že je to levný. Tohle přeci nemůže být obvyklá cena. A jestli jo, tak bychom to měli hned zítra koupit pro AČR…
PVO potřebujeme jako sůl. Ale tohle zrovna nevypadá jako systém, který by řešil naše největší bolesti. Kdyby cena odpovídala, tak mi jako nejzajímavější součást systému připadá ...Zobrazit celý příspěvek
PVO potřebujeme jako sůl. Ale tohle zrovna nevypadá jako systém, který by řešil naše největší bolesti. Kdyby cena odpovídala, tak mi jako nejzajímavější součást systému připadá radar. Ale i zde se najdou lepší řešení.Skrýt celý příspěvek
No to tedy není dobrá vizitka pro superdrahý THAAD a PAC-3 když protivník s technologií minimálně 2 generace zpět dokáže prolomit PVO.
No to tedy není dobrá vizitka pro superdrahý THAAD a PAC-3 když protivník s technologií minimálně 2 generace zpět dokáže prolomit PVO.
Ty ztráty byly způsobeny dronem, to není prostředek o 2 generace zpět. Již dříve se ukázalo, že bezpilotní prostředky mají proti klasické PVO výhodu. Letadla jsou malá, létají ...Zobrazit celý příspěvek
Ty ztráty byly způsobeny dronem, to není prostředek o 2 generace zpět.
Již dříve se ukázalo, že bezpilotní prostředky mají proti klasické PVO výhodu. Letadla jsou malá, létají nízko, dají se špatně zachytit.Skrýt celý příspěvekTo není v článku potvrzeno. Máš o tom zdroj nebo je to jenom spekulace?
To není v článku potvrzeno. Máš o tom zdroj nebo je to jenom spekulace?
V článku není potvrzen typ balistických střel. Máš zdroj, který uvádí, o které typy min. 2 generace zpět, šlo? A ano, podle novinových článků na netu se ztráty připisují útokům ...Zobrazit celý příspěvek
V článku není potvrzen typ balistických střel. Máš zdroj, který uvádí, o které typy min. 2 generace zpět, šlo?
A ano, podle novinových článků na netu se ztráty připisují útokům drony. Zdrojů je tedy dost. ("Although several missiles and drones were intercepted, 3 civilians were killed and 6 were injured by a drone attack.")Skrýt celý příspěvek
Pokud vím, tak pro výkonné radary není problém drony zachytit. Ale jsou tak malé a pomalé, že je pak řídící algoritmus systému odfiltruje jako ptáky, kteří nejsou relevantním ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud vím, tak pro výkonné radary není problém drony zachytit. Ale jsou tak malé a pomalé, že je pak řídící algoritmus systému odfiltruje jako ptáky, kteří nejsou relevantním cílem. Takže adaptace zbraní na tyto cíle spočívá ve vyvinutí algoritmů pro rozpoznávání cílů. Na základě profilu letu, apod. A pak taky musejí přejít na používání munice, která je levnější, než střely pro likvidaci balistických raket. Ale tohle ropné šejky asi moc netrápí...
Flanker.jirka to asi bude vědět přesněji.Skrýt celý příspěvek"Ale jsou tak malé a pomalé, že je pak řídící algoritmus systému odfiltruje jako ptáky," Proč by někdo psal algoritmus, který by ignoroval pštrosa letícího v 10km rychlostí ...Zobrazit celý příspěvek
"Ale jsou tak malé a pomalé, že je pak řídící algoritmus systému odfiltruje jako ptáky," Proč by někdo psal algoritmus, který by ignoroval pštrosa letícího v 10km rychlostí 200km/h? "Moderní drony" jsou tu s námi již čtvrt století a pomalu letící vrtulníky ještě déle a radary/posádky dnes operují s jinými algoritmy než při náletu na Pearl Harbor.Skrýt celý příspěvek
Hmm, orel nebo sokol dokáže vyvinout rychlost přes 300 km/h. Sup byl spatřen ve výšce 11.000 km. Většina kategorií dronů se pohybuje mnohem níž než uvádíš. Výšky nad 9.000 m jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Hmm, orel nebo sokol dokáže vyvinout rychlost přes 300 km/h. Sup byl spatřen ve výšce 11.000 km.
Většina kategorií dronů se pohybuje mnohem níž než uvádíš. Výšky nad 9.000 m jsou jen pro ty největší - MALE a HALE.
Třeba turecká TB2 typicky operují ve výšce kolem 5.000 m rychlostí 130 km/h.Skrýt celý příspěvekTerminal High Altitude Area Defense (THAAD) je americký protiletadlový raketový komplet sloužící především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Má též ...Zobrazit celý příspěvek
Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) je americký protiletadlový raketový komplet sloužící především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Má též omezenou působnost proti mezikontinentálním raketám.[1] zdroj Wikipedie.
Zjevně to chce na drony koupit něco k tomu určeného.Skrýt celý příspěvek
Vždy som si myslel, že radarové vlny sa odrážajú od kovových predmetov. Bohužiaľ na vtákoch akosi nič podobné nemôžem nájsť, teda ak nie sú okrúžkované....Tak márne rozmýšlam ako ...Zobrazit celý příspěvek
Vždy som si myslel, že radarové vlny sa odrážajú od kovových predmetov. Bohužiaľ na vtákoch akosi nič podobné nemôžem nájsť, teda ak nie sú okrúžkované....Tak márne rozmýšlam ako môže nejaký systém drony odfiltrovať ako vtáky. Jediným problémom pre radary je práve tá pomalosť dronov, na pozadí iných objektov.Skrýt celý příspěvek
Já si vždy myslel, že radarové paprsky se odrážejí víceméně od jakéhokoliv materiálu. Jen od něčeho hůř a on něčeho líp. Třeba signál zahorizontálního radaru se odráží od vyšších ...Zobrazit celý příspěvek
Já si vždy myslel, že radarové paprsky se odrážejí víceméně od jakéhokoliv materiálu. Jen od něčeho hůř a on něčeho líp.
Třeba signál zahorizontálního radaru se odráží od vyšších vrstev atmosféry zpět. Nevím o tom, že by tam byly nějaké kovové prvky.Skrýt celý příspěvekRadar vidí vodivé předměty. Nemusí být kovové. Zjednodušeně - radar kmitá elektrony v určité amplitudě a kmitočtu. To vyvolá elemag vlnění, které se šíří prostorem. Když narazí na ...Zobrazit celý příspěvek
Radar vidí vodivé předměty. Nemusí být kovové.
Zjednodušeně - radar kmitá elektrony v určité amplitudě a kmitočtu. To vyvolá elemag vlnění, které se šíří prostorem. Když narazí na vodivý předmět, způsobí v něm stejné kmitání elektronu, jaké bylo v radaru. Toto kmitání vytvoří elmag vlnění a to lze zachytit.Skrýt celý příspěvekK odrazu vlnenia dochadza vsade tam, kde sa meni vlnova impedancia prostredia. (to su tie cisla ako 50 ohm pre data, 75 ohm pre TV koax a pod) V optike sa tradicne pouziva index ...Zobrazit celý příspěvek
K odrazu vlnenia dochadza vsade tam, kde sa meni vlnova impedancia prostredia. (to su tie cisla ako 50 ohm pre data, 75 ohm pre TV koax a pod) V optike sa tradicne pouziva index lomu (impedancia daneho prostredia/impedancia vakua).
https://www.shmu.sk/sk/?page=1... Skrýt celý příspěvek
Clibanarus PVO a PRO prostředky se vyvíjí s nějakými požadavky na hrozby odpovídající době návrhu konstrukce systému. Těžko by se odůvodnily značné finační sumy na vývoj systému ...Zobrazit celý příspěvek
Clibanarus
PVO a PRO prostředky se vyvíjí s nějakými požadavky na hrozby odpovídající době návrhu konstrukce systému. Těžko by se odůvodnily značné finační sumy na vývoj systému proti něčemu co v té době neexistovalo.
Na větší rozšíření C-UAS systémů si musíme ještě počkat.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...