Bojový oblek pro ruské vojáky budoucnosti

ruský voják
Foto: Ruská voják se možna již brzy dočká špičkové ochrany / Autor: Radon5 , militaryphotos.com

Ruský vojenský průmysl byl a stále je na špici vývoje těch nejmodernějších zbraňových systémů. Nyní svou pozornost obrací i na oblast, kde za „západními“ zeměmi zaostával. Rusko po vzoru zemí NATO a ostatních vyspělých států světa začíná pracovat na ruské verzi voják budoucnosti. Jednou z nejdůležitějších součástí ruského bojovníka 21. století bude pokročilý ochranný oblek. Pojďme si v dnešním článku říct, co se o tomto obleku již ví.

Známý ruský výrobce vojenských přileb a balistiky Kirasa v současné době pracuje na speciálním vojenském obleku, ušitého z aramidového vlákna Alyuteks. Oblek je znám pod jménem "Bojovník" a je navrhován tak, aby kryl až 90 % těla vojáka. Nový materiál má údajně vykazovat až o 70 % lepší balistické vlastnosti oproti obdobným materiálům používaných v minulosti.

Slovy Jasona Calhouna, reportéra, který jako jeden z prvních lidí přinesl zprávy o novém ruském obleku: 

"Nový oděv je o 70 % lepší než jeho předchůdci a reprezentuje nový standard ve schopnosti ochrany vojáka. Nepodobá se ničemu jinému, co bylo kdy vyrobeno. Ruští vědci a inženýři spojili své mozky a vyvinuli nový koncept, který značně zvýší schopnost přežití ruských vojáků na bitevním poli"

Samotný oblek samozřejmě neodolá přímému zásahu z puškových nábojů, ale jeho poslání je chránit vojáka proti fragmentům z výbuchů (granáty, RPG, IED), pistolovým nábojům a ohni. Součástí obleku bude i nová bojová vesta, do které se budou dle potřeby vkládat keramické pláty (obdoba SAPI plátů), které jsou určeny proti běžným puškovým střelám ráže 7,62 mm vypálené z AK-47 nebo "odstřelovačky" SVD.

americký voják 2030

Foto: Vize amerického vojáka v roce 2030 / US Army 

Podle ruského deníku Izvestia to však není zdaleka vše. Komplet Bojovník má rovněž blokovat ultrafialové a infračervené záření, čímž bude voják "neviditelný" (či obtížně viditelný) pro termovizní přístroje.

Celý komplet má být údajně velmi lehký. Kompletní ochranný systém Bojovník včetně bojového aramidového obleku, balistické vesty s vloženými keramickými pláty, novou balistickou přilbou, chráničem ramen a paží, chráničem třísel a kyčlí má vážit 20 kilogramů.

Látka použitá na obleku bude mít schopnost odvádět pot od lidského těla. Předpokládaná délka použití kompletu bojovník ale ani tak nemá přesáhnout 48 hodin. První prototyp se má testovat v srpnu 2013, pokud půjde vše dobře, bude obratem zaveden do výzbroje ruské armády.

Zdroj: examiner.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Hybridní pohon pro novou generaci obrněných vozidel GCV

Ve Spojených státech amerických běží několik vojenských programů, které mají za cíl vyměnit současné ...

Bezpilotní sonda HoverMast

Vidět a nebýt viděn. Základní pravidlo každé vojenské jednotky nebo vojáka. Vojenský výzkum, ...

Energetické neletální zbraně

Zvládnout dav nebo na dálku odehnat, či spacifikovat podezřelého jedince je pro vojáky na ...

Robotičtí hasiči na palubách bojových lodí

Požár na palubách lodí, ať válečných či civilních, je vždy obrovský problém. Nemluvíme jen o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • HU
  01:38 31.07.2012

  ..mám stejný problém jako Wopat...proč v článku o ruském vojáku 21. století leží obrázek americké vize??? To nebyl jiný obrázek? BTW, Rusové se obrátili na Italy v tomhle směru...

  ..mám stejný problém jako Wopat...proč v článku o ruském vojáku 21. století leží obrázek americké vize??? To nebyl jiný obrázek? BTW, Rusové se obrátili na Italy v tomhle směru...

 • Wopat
  14:06 08.04.2012

  A proč je u článku o ruském obleku obrázek s vizí amerického vojáka budoucnosti? Tak si čtu o ruském vývoji, pak přeskočím na americkou vizi a pak zpátky do Ruska a vlastně se ani ...Zobrazit celý příspěvek

  A proč je u článku o ruském obleku obrázek s vizí amerického vojáka budoucnosti? Tak si čtu o ruském vývoji, pak přeskočím na americkou vizi a pak zpátky do Ruska a vlastně se ani nic nedovím.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...