Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól
- 6. 11. 2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K severnímu poli se letoun vydal 27. října, aby otestoval své nejnovější hardwarové a softwarové vybavení. Celá mise trvala 18 hodin a byla pro letoun B-2 výjimečná. Ač technici mnohokrát na stroji simulovali extremní prostředí severního pólu, teprve nyní byla tato severní výspa letounem fyzicky „dobyta“. Pojďme se tedy podívat do dalekého severu a povědět si o misi něco bližšího.
Úvodem pár slov o letounu. Bombardér B-2 Spirit (Duch) je globální strategický bombardér, který veřejnost poprvé viděla v roce 1988. B-2 je považován za nejdražší letoun v historii. Jeho cena je zhruba 1,5 miliardy dolarů, což je mimochodem více, než je roční rozpočet vlády Spojených států na boj s rakovinou.
B-2 Spirit Block 30, jak je modernizovaná verze označovaná, se vyznačuje několika vylepšeními. Jde především o instalaci satelitní komunikace SATCOM, technologie pro laserové skenování povrchu LIDAR a nového softwaru pro nejnovější generace GPS naváděných pum a raket.
Významné je také vylepšení datové komunikace mezi letounem a velícím střediskem. Nyní může bombardér B-2 přenášet data z bojiště až 100x rychleji než doposud.
Foto: Zleva doprava: F/A-18 Hornet, B-2 Spirit a dvojice F-16 Fighting Falcon / USAF
Nyní k samotnému letu. Testovací mise měla za úkol předejít nepříjemnostem, které se na bombardérech vyskytovaly po každém novém upgradu. Nebylo výjimkou, že problémy s vybavením se objevily až přímo na bojové misi.
„Je to poprvé, kdy B-2 působí v těchto extremních zeměpisných šířkách. Zároveň jde o nejdelší let s novým elektronickým vybavením. Jako globální bombardér, může B-2 výhledově operovat v těchto zeměpisných šířkách, buď z důvodu útoku na cíl, nebo kvůli přeletu“
Slova majora Michaela Deavera, z 31. testovacího křídla, není těžké přeložit. Severní pól se stává dějištěm mocenských her mezi několika státy. Důvodem jsou předpokládané obrovské naleziště ropy v oblasti. Není divu, že zúčastněné státy ukazují své odhodlání o tyto zdroje soupeřit.
Vrcholem samotné mise byl shoz čtyř neřízených bomb BDU-38. Jde o tréninkovou munici simulující nukleární bomby B61. Jaderná puma B61 je 760 kg těžké zařízení, schopné vyvolat jaderný výbuch o síle od 0,3 do 340 kilotun. Ničivý dosah bomby B61 je tedy mezi 0,5 až 6 km od epicentra výbuchu.
Na severní pól je to z USA zhruba 5000 km. B-2 Spirit má dolet až 12 000 km, takže teoreticky mohl na pól doletět vlastními silami. Jelikož však cílem mise byl i vytrvalostní let, muselo být zajištěno vzdušné tankování. Doplnění paliva obstaraly dva tankovací letouny KC-135 Stratotanker.
Zdroj: Defence Talk
Související články
VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi
Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...
- 08.10.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Program bezpilotního letounu X-47B úspěšně pokračuje
Nejznámějším představitelem útočných bezpilotních letounu je americký Predátor. Jde o vrtulový ...
- 13.10.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
VIDEO: F-22 opět v akci!
Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...
- 14.10.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
NATO nad Libyi - technická rekapitulace
Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence ...
- 24.10.2011
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...