Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól

B-2 Spirit
Foto: B-2 Spirit v letu / USAF

Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K severnímu poli se letoun vydal 27. října, aby otestoval své nejnovější hardwarové a softwarové vybavení. Celá mise trvala 18 hodin a byla pro letoun B-2 výjimečná. Ač technici mnohokrát na stroji simulovali extremní prostředí severního pólu, teprve nyní byla tato severní výspa letounem fyzicky „dobyta“. Pojďme se tedy podívat do dalekého severu a povědět si o misi něco bližšího.

Úvodem pár slov o letounu. Bombardér B-2 Spirit (Duch) je globální strategický bombardér, který veřejnost poprvé viděla v roce 1988. B-2 je považován za nejdražší letoun v historii. Jeho cena je zhruba 1,5 miliardy dolarů, což je mimochodem více, než je roční rozpočet vlády Spojených států na boj s rakovinou.

B-2 Spirit Block 30, jak je modernizovaná verze označovaná, se vyznačuje několika vylepšeními. Jde především o instalaci satelitní komunikace SATCOM, technologie pro laserové skenování povrchu LIDAR a nového softwaru pro nejnovější generace GPS naváděných pum a raket.

Významné je také vylepšení datové komunikace mezi letounem a velícím střediskem. Nyní může bombardér B-2 přenášet data z bojiště až 100x rychleji než doposud.

B-2 Spirit

Foto: Zleva doprava: F/A-18 Hornet, B-2 Spirit a dvojice F-16 Fighting Falcon / USAF

Nyní k samotnému letu. Testovací mise měla za úkol předejít nepříjemnostem, které se na bombardérech vyskytovaly po každém novém upgradu. Nebylo výjimkou, že problémy s vybavením se objevily až přímo na bojové misi.

„Je to poprvé, kdy B-2 působí v těchto extremních zeměpisných šířkách. Zároveň jde o nejdelší let s novým elektronickým vybavením. Jako globální bombardér, může B-2 výhledově operovat v těchto zeměpisných šířkách, buď z důvodu útoku na cíl, nebo kvůli přeletu“

Slova majora Michaela Deavera, z 31. testovacího křídla, není těžké přeložit. Severní pól se stává dějištěm mocenských her mezi několika státy. Důvodem jsou předpokládané obrovské naleziště ropy v oblasti. Není divu, že zúčastněné státy ukazují své odhodlání o tyto zdroje soupeřit.

Vrcholem samotné mise byl shoz čtyř neřízených bomb BDU-38. Jde o tréninkovou munici simulující nukleární bomby B61. Jaderná puma B61 je 760 kg těžké zařízení, schopné vyvolat jaderný výbuch o síle od 0,3 do 340 kilotun. Ničivý dosah bomby B61 je tedy mezi 0,5 až 6 km od epicentra výbuchu.

Na severní pól je to z USA zhruba 5000 km. B-2 Spirit má dolet až 12 000 km, takže teoreticky mohl na pól doletět vlastními silami. Jelikož však cílem mise byl i vytrvalostní let, muselo být zajištěno vzdušné tankování. Doplnění paliva obstaraly dva tankovací letouny KC-135 Stratotanker.

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

Program bezpilotního letounu X-47B úspěšně pokračuje

Nejznámějším představitelem útočných bezpilotních letounu je americký Predátor. Jde o vrtulový ...

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...

NATO nad Libyi - technická rekapitulace

Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...