Bombardér B-21 Raider pro válku na dvou frontách

Bombardér B-21 Raider pro válku na dvou frontách
B-21 Raider / USAF (Zvětšit)

Nové americké strategické stealth bombardéry B-21 Raider umožní americkým ozbrojeným silám vést současně válku s dvěma rovnocennými protivníky. Myslí si to plukovník v záloze Mark Gunzinger, šéf oddělení pro Budoucí koncepty a hodnocení v Mitchellově institutu pro letecká studia (Mitchell Institute for Aerospace Studies).

Američané se chtějí vyhnout válkám na dvou frontách – současný boj s Ruskem v Evropě a s Čínou v západním Pacifiku. Ozbrojené síly Spojených států na takový střet jednoduše nemají prostředky. Proto ve Spojených státech opakovaně zaznívají hlasy o nutnosti určit bezpečnostní prioritu – a tou prioritou je Čína.

To není vůbec dobrá zpráva pro Evropu. Není se ale proč divit. V oblasti západního Pacifiku (37 zemí, včetně Číny) žije dvě miliardy obyvatel. V Evropě (včetně ruské části Evropy) žije 750 milionů obyvatel. Už nyní je hrubý domácí produkt Číny vyšší než Evropské unie. Navíc Jižní Korea, Japonsko, Austrálie a Indonésie dosahují poloviny HDP Evropské unie.

Evropa je pro Spojené státy důležitá. Ale západní Pacifik je důležitější. A to nemluvíme o technologickém potenciálu obou oblastí.

Podle Gunzingera ale právě strategické bombardéry Raider Američanům umožní vést válku na dvou frontách. Tedy zůstat důvěryhodným bezpečnostním partnerem pro své spojence v Evropě a západním Pacifiku. Ale ostatně také pro své spojence v třetí klíčové oblasti – na Blízkém východě.

„Naše bombardovací jednotky musí být přinejmenším dimenzovány pro dvě bojiště. Půjde totiž o hlavní bojovou sílu, základ každé kampaně k zastavení čínské nebo ruské invaze,“ uvedl Gunzinger.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Američané již staví šest nových strategických bombardérů B-21 Raider

Podle generálmajora Jason Armagosta, jednoho z nejvýše postavených mužů na Velitelství pro ...

Blíží se odhalení stealth bombardéru B-21 Raider

V pátek 2. prosince veřejnost poprvé uvidí nový stealth bombardér šesté generace B-21 Raider. Půjde ...

Strategický stealth bombardér B-21 Raider představen

Firma Northrop Grumman a americké letectvo (USAF), za účasti amerického ministra obrany Lloyda ...

PREMIUM Game-changer pro české letectvo: Společné operace stíhaček F-35 a bombardérů B-21 Raider

Země NATO procvičují koncept společného nasazení stealth bombardérů B-2 Spirit a víceúčelových ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.