Bombardéry B-52 drtí pozice Islámského státu v Iráku

Foto: Boeing B-52 Stratofortress; ilustrační foto; větší foto / Public Domain
Boeing B-52 Stratofortress; ilustrační foto; větší foto / Public Domain

Od začátku dubna působí z katarské letecké základny Al Udeid šest těžkých bombardérů Boeing B-52 Stratofortress. Cílem bombardérů B-52 jsou pozice Islámského státu (IS) v severním Iráku. Jedná se o první bojovou misi B-52 na Středním východě po 13 letech.

B-52 na Středním východě po 13 letech

V Iráku bombardéry B-52 naposledy působily v roce 2003, kdy na irácké cíle vypustily okolo stovky střel vzduch-země AGM-86C CALCM. Nyní B-52 na Středním východě po třech měsících nahrazují bombardéry B-1 Lancer, které se stáhly z důvodu nutné údržby a oprav.

Bombardéry B-1 Lancer působily ze základny v Kataru proti pozicím IS od roku 2014. Během působení provedly B-1 mnoho stovek misí, při kterých shodily přes 6000 kusů munice. Bombardéry B-1 do roku 2014 prováděly z katarské základy rovněž nálety na pozice Talibanu v Afghánistánu.

Minimálně jeden B-52 provedl první nálet minulé pondělí (18.4.) na skladiště zbraní IS ve městě Qayyarah, 80 km jižně od Mosulu. Letoun při útoku shodil na pozice IS několik přesně naváděných pum.

“V pondělí tato ikonická platforma provedla první misi proti skladišti zbraní v Qayyarah v severozápadním Iráku, jižně od Mosulu,” uvedl minulý týden plukovník Steve Warren, mluvčí Společných kombinovaných sil - Operace Bytostné odhodlání CJTF-OIR (Combined Joint Task Force - Operation Inherent Resolve).

Bombardováni je součástí silnějšího tlaku mezinárodního společenství na pozice IS, nejen v Sýrii, ale i v Iráku. Američané pomocí leteckých útoků a také dělostřelectva (základna Machmúr 70 km jižně od Mosulu) připravují půdu pro dlouho chystaný útok irácké armády na Mosul.

Irácká armáda ztratila dvou milionový Mosul v polovině roku 2014, když před mnohem méně početnými bojovníky IS utekla bez boje. IS tak získal přístup ke skladištím zbraní irácké armády, k obrovské hotovosti ukryté v bankách a také k početným ropným vrtům. Právě prodej ropy na černém trhu je jedním z hlavních finančních zdrojů IS.

B-52 se na Středním východě zapojí do bojů po 13 letech.

Útoky na pozice IS v oblasti Mosulu pokračovaly i v dalších dnech. Útoků se ale neúčastnily jen bombardéry, ale také stíhací letadla, drony a na zemi jednotky kurdských bojovníků a irácké armády. Jen minulou středu provedly koaliční síly 21 náletů na pozice IS v celém Iráku, zatímco denní průměr (od roku 2014) je 13 útoků.

“Blízko Mosulu devět náletů udeřilo na pozice ISIL (Islámský stát - pozn. red.), mimo jiné na elektrárnu používanou ISIL, na čtyři oddělené taktické jednotky ISIL. Nálety zničily dvě seřadiště ISIL, tři tajné skladiště ISIL, minometný systém a dvě vozidla,” komentuje nálety z 20. dubna Warren.

Nová pravidla zapojení

Podle Warrena americká letadla v Iráku provádějí nálety podle nových pravidel zapojení (rules of engagement), které dovolují zrychlit takt leteckých úderů. Nyní mohou letecký útok povolit i nižší velitelé, a to i v situacích, kdy jsou ohroženi civilisté. Dříve musel o každém “rizikovém” náletu rozhodnout čtyř hvězdičkový generál na velitelství v Tampě ve Spojených státech.

“Neznamená to více civilních obětí,” uvedl v Warren. “Promítne se do rychlejší realizace útoků, protože už nemusíme pokaždé posílat dotaz do Tampy. Můžeme o tom rozhodnout tady v Bagdádu. Čím více nižších orgánů je pověřeno, tím rychleji můžeme reagovat”

Přesto i nadále bude ve velmi vážných případech, v případě ohrožení velkého množství civilistů, nálety schvalovat velitelství v Tampě. “Je to o úrovni. Je to o tom, kolik civilistů si myslíme, že může být ohroženo,” říká Warren.

Podle Navy Times z 19. dubna nyní mohou velitelé v Bagdádu podnikat útoky tam, kde nehrozí smrt více než 10 civilistů.

Útok B-52 na pozice IS pomocí přesných pum.

Pentagon od začátku bombardováni přiznal smrt 41 civilistů. Počty zabitých ale budou jistě mnohem vyšší.

Nová pravidla zapojení se promítla i do většího objemu útoků. V březnu 2015 koaliční letadla shodila podle zprávy amerického ministerstva obrany na pozice IS 1982 bomb, v březnu 2016 o 300 bomb více - tj. o 20 % více.

Více náletů a bomb ale znamená také větší tlak na rozpočet. Průměrné denní náklady na americké operace v Sýrii a Iráku v polovině roku 2015 dosáhly 9 milionů dolarů. Nyní američtí daňoví poplatníci platí každý den za americké nasazení v Iráku a Sýrii 12 milionů dolarů (287 milionů Kč).

Kromě B-52, Pentagon do oblasti vyslal 217 členů speciálních jednotek a bitevní vrtulníky AH-64 Apache. Armádní generálplukovník Sean MacFarland, velitel CJTF-OIR v Bagdádu, nechtěl přímo specifikovat roli bitevních vrtulníků AH-64 Apache v Iráku.

Avšak je velmi pravděpodobné, že AH-64 budou poskytovat přímou leteckou podporu kurdským a iráckým jednotkám, a to i v případě útoku na baštu IS Mosul.

Zdroj: Military

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pravé letadlo 21. století: F-35 zůstane v provozu do roku 2070

Vývoj, výroba a operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II je největší zbrojní projekt všech dob. ...

CMV-22B Osprey pro americké námořnictvo

Americké námořnictvo udělilo společnému týmu firem Bell a Boeing (Bell-Boeing Joint Project Office) ...

Americké letectvo hledá náhradu za A-10 Thunderbolt II

Americké letectvo plánuje do roku 2022 vyřadit celou flotilu bitevních letadel A-10 Thunderbolt II. ...

Bitevní letadla AC-130 dostanou vlastní drony

Jedním z hlavních problémů posádek bitevních letounů AC-130 je najít a pozitivně identifikovat cíle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • asdf
  10:27 28.04.2016

  fotr > A skus mi odpovedat, kdo bol podporovatelom tych dzihadistov v Afganistane ? Ked sa tak ohanas historiou. Nikaragua a Contras ti tiez nieco hovori. Baptistov rezim na ...Zobrazit celý příspěvek

  fotr > A skus mi odpovedat, kdo bol podporovatelom tych dzihadistov v Afganistane ?

  Ked sa tak ohanas historiou. Nikaragua a Contras ti tiez nieco hovori.
  Baptistov rezim na Kube a Ngô Đình Diệm v Juznom vietname to boli tiez vzory demokracie ?Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  02:47 28.04.2016

  Dobrý den, také si dovolím přidat svůj názor nebo snad jen takovou úvahu. Stále čtu jak za události( Afgán,Irák, Syrie a další) může USA a co vše zpackali. Podívejme se ale o pár ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, také si dovolím přidat svůj názor nebo snad jen takovou úvahu. Stále čtu jak za události( Afgán,Irák, Syrie a další) může USA a co vše zpackali. Podívejme se ale o pár let zpět, proč nakonec USA na ně vlétlo. Tyto země se svým režimem nebyly přímo nebezpečné do doby kdy je masívně začalo podporovat Rusko. Finančně, technologicky a ideologicky. Najednou se začal vyvážet terorismus, jmenované státy začali masívně zbrojit, pořídili si chemické a biologické zbraně nebo na nich pracovali stejně jako na jaderných zbraních o které bez debaty usilovali. Čím byli vyzbrojenější, tím více byli nebezpečnější a výbojnější a pokud by na ně nikdo nešlápl, mohlo to dojít tak daleko že by je už bez globální války za cenu nesmírných obětí, nešlo zvládnout. Kde vlastně vznikl (propukl) a začal se šířit džihád? No přeci v Afgánu po napadení Ruskem! Odtud se pak šířil dále jako požár. Africké, Arabské státy a Asie, tam všude byl katalyzátorem Sovětský svaz. On byl tím prvotním hybatelem a USA (nedělám si o nich iluze) pak už jen hasili požár který většinou nezažehli. Ano, dělali to leckdy špatně, leckdy si ohřáli vlastní polívčičku ale rozhodně to nejsou jen oni kdo má na všem vinu. To je třeba si uvědomit a neházet vše jen na ně. Pokud chceme situaci porozumět, pochopit jí, musíme si přiznat všechna pro a proti a nehledět černobíle a jednostranně. Já už jsem starší ročník, leccos pamatuji a pamatuji se také třeba na opilé Ruské generály z Milovic jak se chlubí jak to kde zase západu podkouřili, kam dodali zbraně a poraděnky a kolik to kde stálo životů. Takže prosím, buďme soudní, hlavně vy mladší si nastudujte historii a fakta, oprostěte se od emocí a pak teprve budete moci pochopit realitu. Tohle téma by zabralo mnoho stran textu a to by nikdo nečetl, proto jsem se pokusil vše zhustit na přijatelnou délku, snad to nebude na úkor vypovídací hodnoty. Pěkný den všem. PS: můj příspěvek není vůči nikomu osobní a rozhodně nemá nikoho urážet, jen to asi neumím napsat lépe.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:20 27.04.2016

  :-D Hlavně, že se umí pochválit za to co dělají :-D Škoda, že se ti "pašáci" z USA nepochválí i za to, čemu svojí krátkozrakostí umožnili vzniknout. logik: jenotlivými -ismi ...Zobrazit celý příspěvek

  :-D Hlavně, že se umí pochválit za to co dělají :-D
  Škoda, že se ti "pašáci" z USA nepochválí i za to, čemu svojí krátkozrakostí umožnili vzniknout.


  logik: jenotlivými -ismi jsme si asi museli všichni v určité fázi projít, ony totalitní režimy nevzniknuly jen tak nadarmo, nejspíše to co jim předcházelo se ideálu moc neblížilo, stačí se podívat na to co pomohlo v druhé polovině 19. století a na začátku 20. století trochu omezit nenasystnost některých "vybraných kruhů."
  Díky tehdejšímu vzniku levice tu dnes nemáme otrockou práci dětí, máme volební právo žen, lepší přístupnost zdravotnictví, nebo třeba vydobytí si základních lidských práv pro všechny spolu s takovými věcmi jako bezpečnost práce a nutnost zavedení nějakých pracovních ochranných pomůcek, včetně nároku na nějaké volno, to nebylo vždy samozřejmostí.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  20:24 27.04.2016

  Vypada to, ze opravdu Amici hodili IS pres palubu. Kdyz jsem pred pul rokem rikal, ze mohli v Mosulu zlikvidovat banky, kde ukradli 0,5 mld USD, nebo vojenske sklady, kde ...Zobrazit celý příspěvek

  Vypada to, ze opravdu Amici hodili IS pres palubu. Kdyz jsem pred pul rokem rikal, ze mohli v Mosulu zlikvidovat banky, kde ukradli 0,5 mld USD, nebo vojenske sklady, kde ukoristili 2300 Humwees, pomoci B-52, tak jsem byl mistnimi amerikanofilni kasparky (RiMr71, Torong etc.) malem ukamenovan.
  A slovy Wericha z Hej rup: A ono to slo. A ono to slo i predtim :)

  http://www.novinky.cz/zahranic...

  No, jak Shania napsal :
  amíci taky mohli útok na Mosul zastavit a nemuseli by pak nic ničit, nebo mít smysl plnou politiku v regionu, nebo spoustu dalších věcí.

  Bohužel když není vůle, tak se nic nestane.Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  19:41 27.04.2016

  logik a aký argument používa USA, Francúzko, Anglicko pre podporu intervencie vo východných krajinách? demokraciu ?:) Prinajmenšiom smiešne ked sa pozrieme na ich výsledky... ...Zobrazit celý příspěvek

  logik a aký argument používa USA, Francúzko, Anglicko pre podporu intervencie vo východných krajinách? demokraciu ?:) Prinajmenšiom smiešne ked sa pozrieme na ich výsledky... Libya je slušne povedané rozdr..á ako ešte nikdy pred tým ten štát vlastne ani neexistuje. A čo Afganistan alebo Iraq kde funguje tá demokracia?? Toto je ten argument? Ale to predsa nevadí Amíci si môžu dalej porušovať medzinárodné práva a nikoho zo západu ani len nenapadne použiť proti USA agresorom sankcie za to že sa starajú do vnútorných záležitostí iných štátov. Teda uplatňujú to len kde sa im to hodí tak mi tu nepíšte o Ruskej intervencie ktorá ani intervenciou nemohla byť kedže Rusko je v Sýrií ako jediné LEGáLNE!!!! a to na pozvanie regulérnej Sýrskej vlády..Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  19:23 27.04.2016

  pro Skelet A během těch 500 let si na blízkém východě daly pauzu a čekaly jak to v Evropě dopadne. Drží se zuby nehty svých tradic, které znamenají, že když se mnou někdo ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Skelet

  A během těch 500 let si na blízkém východě daly pauzu a čekaly jak to v Evropě dopadne. Drží se zuby nehty svých tradic, které znamenají, že když se mnou někdo nesouhlasí tak mu uříznu hlavu. S tímto přístupem se obávám že se k demokracii dopracují v době kdy Evropa bude osidlovat Alpha Centauri.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  18:23 27.04.2016

  Jen odbocka ... """""Tedy "přinesení" demokracie je obnovení práva toho lidu, nikoli jeho popření, jak to píšeš" ... """" Prineseni demokracie je prineseni prava vetsiny .. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen odbocka ... """""Tedy "přinesení" demokracie je obnovení práva toho lidu, nikoli jeho popření, jak to píšeš" ... """"


  Prineseni demokracie je prineseni prava vetsiny .. A pokud chce vetsina zlikvidovat nebo omezovat mensinu ... ( jako chtela stovky let ) ... Go for it .

  Jen dodam ze "obnoveni" je totalni kravina , nikdy to tam tak nefungovalo.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  18:14 27.04.2016

  Logik : sry ale nekdy me pripadas jako regulerni silenec . Ve kterem podobnem state vznikla demokracie . Pokud odhledneme od " demokracii" v maroku a tunisku ... ( Ano zadne tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik : sry ale nekdy me pripadas jako regulerni silenec . Ve kterem podobnem state vznikla demokracie . Pokud odhledneme od " demokracii" v maroku a tunisku ... ( Ano zadne tam realne nejsou ) Tak je odpoved ... NIKDE . Paradoxne ma k nim nejblize na blizkem vychode po libanonu , syrii a jordansku ..... iran .


  Ja bych natvrdo rekl , ze je vetsi sance na demokracii a obcanskou spolecnost v Iranu , nez v indii a pakistanu .... Preber si to ...Skrýt celý příspěvek

 • svang
  17:42 27.04.2016

  Klimesov: Jestli USA drti Islamsky stat 3 nebo 5 let je vzhledem k jeho prejmenovavani a slucovani s jinymi teroristickymi skupinami nedulezite. Podstane ale je, ze USA napadly ...Zobrazit celý příspěvek

  Klimesov:
  Jestli USA drti Islamsky stat 3 nebo 5 let je vzhledem k jeho prejmenovavani a slucovani s jinymi teroristickymi skupinami nedulezite.
  Podstane ale je, ze USA napadly tuto zemi v roce 2003 v rozporu s mezinarodnim pravem, bez mandatu OSN a na zaklade lzivych informaci o existenci ZHN. Proklamovana instalace demokracie nikdy nenastala a zeme je od roku 2003 i pres nepretrzitou nelegalni pritomnost vojaku USA v totalnim rozkladu a chaosu.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:28 27.04.2016

  Taky to v te Evrope trvalo par set let, nez jsme se k ni dopracovali :)

  Taky to v te Evrope trvalo par set let, nez jsme se k ni dopracovali :)

 • logik
  14:56 27.04.2016

  infi: 1) " je to jejich pravo a pravo lidu, co tam chcou mit a jak chcou zit." - pokud tam není demokracie, tak jak se prosím projevuje to právo lidu? Pokud je někde diktatura, ...Zobrazit celý příspěvek

  infi:

  1) " je to jejich pravo a pravo lidu, co tam chcou mit a jak chcou zit." - pokud tam není demokracie, tak jak se prosím projevuje to právo lidu? Pokud je někde diktatura, tak to znamená, že tam právě žádné právo lidu nefunguje. Tedy "přinesení" demokracie je obnovení práva toho lidu, nikoli jeho popření, jak to píšeš.

  2) Já píšu něco o nucení? Právě naopak. Častý argument pro podporu Ruské intervence v Sýrii je: "oni tam ještě nemají na to mít demokracii". Takže se tam podporuje diktátorský režim, aby tam nebyl ještě horší diktátorský režim. Tento názor ve skutečnosti syřanům něco nutí.

  Kdybychom stejná kritéria aplikovali na Evropu, tak tam také žádná demokracie nevznikne.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:24 27.04.2016

  logik: Na zaklade ceho soudis, ze Zapad, potazmo my (jako clen NATO, EU) mame pravo nutit temto zemim nejakou "nasi" ideologii??? Jsou to suverenni staty a je to jejich pravo a ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: Na zaklade ceho soudis, ze Zapad, potazmo my (jako clen NATO, EU) mame pravo nutit temto zemim nejakou "nasi" ideologii??? Jsou to suverenni staty a je to jejich pravo a pravo lidu, co tam chcou mit a jak chcou zit. To ze spousta zemi dosahuje svych politickych cilu vojensky, bez ohledu na mezinarodni pravo (to se uplatnuje pouze tam, kde se to hodi...) a stiti se pritom nejakou "demokracii" neni v podstate az tak rozdilne od samotne diktatury.

  A pokud chceme bojovat za blaho a svobodu vsech lidi, nemeli by jsme zacit treba v KLDR? To je prece nejkrutejsi rezim. Urcite mnohem horsi, nez nejaky Kaddafi, Saddam, nebo Assad...jenomze to ma hacek, je to dira, nic tam neni z ceho bysme mohli tezit, takze je tam nechame zrat travu, protoze se nam to nehodi...a prinejhorsim je preventivne zniceme atomovou zbrani...
  http://www.novinky.cz/zahranic... Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:43 27.04.2016

  Beld: koukni se do dějin Evropy - dřív, než jsme tu ustavili jakžtakž stabilní demokracie, tak v Evropě vznikli dva nejvražednější režimy, co snad na světě byly (nacismus a ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld: koukni se do dějin Evropy - dřív, než jsme tu ustavili jakžtakž stabilní demokracie, tak v Evropě vznikli dva nejvražednější režimy, co snad na světě byly (nacismus a komunismus).

  Ty společnosti si prostě nějakou "přechodnou dobu" musí prožít. Úplně stejně jako malé dítě se prostě o ty kamna musí spálit. Tím, že jim tam budem udržovat u moci diktátory, tak nic nevyřešíme. Buďto problém jen odložíme, nebo je odsoudíme k diktatuře napořád...Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  11:37 27.04.2016

  Ono je hlavne celkem silene , ze IS vubec byla schopna Mosul "dobyt" . Co jsem cetl tak pocty bojovniku a vyzbroj byly skoro o rad na strane "Iracanu" . A presto utekli prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je hlavne celkem silene , ze IS vubec byla schopna Mosul "dobyt" . Co jsem cetl tak pocty bojovniku a vyzbroj byly skoro o rad na strane "Iracanu" . A presto utekli prakticky bez boje .

  To me hlava nebere a neco mi rika , ze jen co se "koalice" ze zeme zase stahne , tak to tu mame znova . No doufam ze se mylim , uvidime .

  Demokracie na blizky vychod nepatri .... At uz v tom iraku konecne chytne vladu ( pro zmenu ) nejaky poradny diktator ..:(Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  11:07 27.04.2016

  marfolodej: Docela zajímavé. Jak může USA, nebo spíše koalice vedená USA bombardovat 5 let takzvaný Islámský Stát, když takzvaný Islámský Stát oficiálně vznikl 3. ledna 2014. ...Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: Docela zajímavé. Jak může USA, nebo spíše koalice vedená USA bombardovat 5 let takzvaný Islámský Stát, když takzvaný Islámský Stát oficiálně vznikl 3. ledna 2014.
  Takže vaše vidění je hodně zkresleno nepravdivými informacemi a domněnkami o nějakém 5-ti letém boji proti IS.
  Pletete si občanskou válku v Sýrii, která postupem času přešla na velice nepřehledný konflikt, s bojem proti takzvanému Islámskému Státu.
  Koalice pod vedením USA vede válku proti IS teprve cca 2 roky, a převážně v Iráku a to na požádání bývalého Iráckého premiéra Malikiho (tuším že se tak jmenoval) a jelikož světe div se se takzvaný Islámský Stát rozprostírá na území dvou států, Iráku a Sýrie, tak koalice začala provádět útoky i nad Syrským úsemím, ovšem jejich primární oblastí nasazení je Irák, a většinu svých útoků směřují právě tam.
  Kdy už konečně pochopíte, že boj proti IS je něco jiného než zásahy do války v Sýrii.Skrýt celý příspěvek

 • jan.malicek
  10:58 27.04.2016

  titulok ako z rt.com alebo noveho casu - netreba ocakavat, ze toto forum navstevuju ovcania ako menovane platky

  palec dole

  titulok ako z rt.com alebo noveho casu - netreba ocakavat, ze toto forum navstevuju ovcania ako menovane platky

  palec dole

 • marfolodej
  10:34 27.04.2016

  prosím netahejte sem politiku...gdyby USA drtili IS, tak tam rusáci nemuseli ani vlízt USA a spojenci drtí 5 let IS a IS se rozahovala dál a dál, než přišel darebák rus a zatnul ...Zobrazit celý příspěvek

  prosím netahejte sem politiku...gdyby USA drtili IS, tak tam rusáci nemuseli ani vlízt
  USA a spojenci drtí 5 let IS a IS se rozahovala dál a dál, než přišel darebák rus a zatnul IS tipec.
  Co nám měl článek říci? Jak jsou USA odvážní a starostliví, jak moc to stojí peněz?
  Ukazuje to pouze obrovskou neschopnost USA a západu nebo na neochotu. Tak to vidím já. A radost z toho nemám.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  09:43 27.04.2016

  pro Jan Grohman Proč tak bombastický titulek o drcení? Ten původní víc odpovídá skutečnosti. No a v té Vaší části máte chybu, 300 bomb navíc není 20% ale jen 15%. Ale chápu, 20% ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Jan Grohman
  Proč tak bombastický titulek o drcení? Ten původní víc odpovídá skutečnosti.
  No a v té Vaší části máte chybu, 300 bomb navíc není 20% ale jen 15%. Ale chápu, 20% vypadá lépe,Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2