Bombardování Sýrie – politické pozadí

Foto: Americké stíhačky F/A-18E Super Hornet se připravují k útokům na cíle v Sýrii. / U.S. Navy
Americké stíhačky F/A-18E Super Hornet se připravují k útokům na cíle v Sýrii. / U.S. Navy 

Aliance několika zemí, v čele se Spojenými státy, začala s útoky na pozice Islámského státu. Válka proti Islámskému státu (a radikálnímu islámu) se však nevyhraje v sedadle stíhačky, ale pouze a jen za jednacím stolem. Skupina INEGMA (Institute for Near East and Gulf Military Analysis) ve své analýze upozorňuje na některá úskalí současné operace proti Islámskému státu.

Bombardování Islámského státu

Tažení proti Islámskému státu má svou vojenskou a politickou rovinu. Vojenská rovina se skládá z pečlivé zpravodajské a průzkumné činnosti, který se dny a týdny sbírají informace o protivníkovi. Do akce jsou zapojené jak průzkumné letouny a satelity, tak jistě také operátoři a zpravodajci na zemi. Samotné bombardování, cynicky řečeno, je pak pomyslnou „třešničkou na dortu“.

Zničit Islámský stát, dříve znám jako Islámský stát v Sýrii a Levantě, je však mnohem komplexnější úkol. Podle analýzy INEGMA je Islámský stát především dítětem sektářského násilí mezi sunnity a šíity v Iráku a Sýrii.

Barack Obama sice přislíbil zničit Islámský stát, ale vyvstává otázka, jak přimět šíitské a sunnitské skupiny ke spolupráci. Jedině tak lze zamezit, aby se v budoucnu neobjevil další Islámský stát, ať už se bude jmenovat jakkoliv.

Kdo s kým, kdo proti komu

Malé nastínění situace v Sýrii a Iráku. Bašár Asad a vedení Sýrie patří do sekty Alavitů, která se řadí k šíitské odnoži islámu. Bašára Asada přímo podporuje šíitský Írán a také teroristická organizace Hizballáh. Právě Sýrie sloužila v minulých letech jako tranzitní země, přes kterou Írán posílal zbraně Hizballáhu – úhlavnímu nepříteli Izraele.

Proti Alavitům bojuje řada především sunnitských opozičních skupin. Od umírněných, podporovaných Západem a arabskými sunnitskými státy, až po extrémně radikální, jako je Islámský stát.

Vládu v Bagdádu drží většinoví šíité v čele s premiérem Núrím Málikím. Ten již několik let vede spor se sunnitskými kmeny v centru a na severu země. Právě nespokojenosti sunnitů s vládou Malákiho se stala živnou půdou pro vznik Islámského státu.

Šíitskou vládu v Bagdádu politicky i vojensky podporuje Írán. Takovou situaci nelibě nesou sunnitské arabské země, včele s bohatou Saudskou Arábií, která je mocenským rivalem Íránu v oblasti.

Foto: Sunnité - zelená, Šíité - červená / CC BY-SA 3.0

Sunnité - zelená, Šíité - červená / CC BY-SA 3.0

Šíité vs. Sunnité: Boj o moc, zdroje a prestiž

Dlouhodobým cílem Západu je odstranění Bašára Asada z vedení země, protože představuje destabilizující prvek v oblasti. Problém je především využívání Sýrie pro transfer zbraní Hizballáhu Íránem, který opakovaně a otevřeně vyjadřoval nepřátelství k Izraeli.

Podle skupiny INEGMA musejí Spojené státy donutit Bašára Asada usednout k jednacímu stolu a donutit ho uzavřít „cestovní mapu“ k ukončení jeho vlády. Pokud tak neučiní, je třeba použít vojenskou sílu – například vytvoření bezletové zóny nad Sýrii – i proti syrskému režimu.

Spojené státy a spojenci se také musí vyvarovat jednostranných kroků jen a pouze proti sunnitským povstalcům. V Sýrii a Iráku operují také šíitské militantní skupiny podporované Íránem – jako například šíitská teroristická organizace Hizballáh.

Mezinárodní společenství musí tlačit na Teherán, aby rozpustilo tyto skupiny, jinak se stanou legitimním cílem spojeneckých náletů. Podle INEGMA lze jedině tak možné získat plnou podporu sunnitských zemí.

Přitom podpora sunnitských zemí (především politická) je klíčová k porážení Islámskému státu – pouze umírnění sunnité mohou porazit radikální sunnity. V tomto případě je nutno pochválit Spojené státy, protože pochopily, že k úspěšnému tažení proti Islámskému státu je nutné zapojit (minimálně mediálně) sunnitské země.V opačném případě jednostranných kroků, může dojít k další radikalizaci sunnitů.

Také je třeba donutit Teherán, aby přestal s politikou „vývozu revoluce“, skrze kterou vyzbrojuje šíitské militantní skupiny v arabských zemích. Tento stav vedl k frustraci sunnitských zemí a usnadnil nástup extremistický skupin, jako je Islámský stát nebo Al-Káida. Můžeme také uvést šíitskou skupinu Al-Houti v Jemenu.

Foto: Některé karikatury znázorňující Sunnity a Šíity nejsou rozhodně tak optimistické... /

Další karikatury znázorňující spolupráci Sunnitů a Šíitů nejsou rozhodně tak optimistické... / Nasim 

Ráj extremistů: Mládí, chudoba, nevzdělanost

Je třeba si uvědomit také demografický rozměr konfliktu – průměrný věk v Iráku a Sýrii je pouhých 21 roků. Dlužno dodat, že většině mladých lidí, především mužů, chybí adekvátní vzdělání. V prostředí bez možnosti sehnat práci, partnerku, bez šance na budoucnost je velmi jednoduché pro svůj účel zmanipulovat tisíce frustrovaných mladých mužů.

Vznik válek má tři základní společné faktory: mládí, chudobu a nedostatek informací. Všechny tyto podmínky Sýrie, Irák i další země Blízkého východu splňují.

Pokud spojenci nepřimějí sunnity a šíity ke spolupráci, celý Blízký východ se může stát doslova továrnou na radikální skupiny a bezpečnostním problémem pro celý svět.

Dodatek o konfliktech na Blízkém východě

Na závěr je nutné korigovat ještě jeden populární názor – situaci v oblasti destabilizovala americká invaze do Iráku v roce 2003. Můžeme pominout krvavou íránsko-iráckou válku (1980 -1988) s téměř jedním milionem mrtvých, libanonskou občanskou válku (1975 až 1990) se 150 000 mrtvých nebo například iráckou kampaň proti Kurdům, která si vyžádala podle odhadů 50 až 100 000 mrtvých.

Nechme za sebou také všechny izraelsko-arabské války a pojďme se podívat do období po konci Studené války. V oblasti Blízkého východu se od roku 1990 do roku 2010 odehrálo přibližně16 vážných ozbrojených konfliktů. Z toho 5 je možné označit jako válku – počet obětí je větší než tisíc.

Mezi nejzávažnější konflikty patří válka v Perském zálivu (1991), střet mezi Tureckem a Stranou kurdských pracujících PKK (1992-1999), občanská válka v Jemenu (1994), válka v Iráku (2003), konflikt mezi Jemenem a šíitskou skupinou Al-Houti (2004), izralesko-libanonská válka (2006) a samozřejmě Syrská občanská válka (2011).

Dlužno dodat, že vojenské akce proti ozbrojeným skupinám vedou na svém území také Írán nebo Egypt. 

Zdroj: Ozbrojené konflikty na Blízkém východě INEGMA

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Utváří se koalice proti Islámskému státu

V Sýrii a Iráku se stále nedaří dostat pod kontrolu radikální skupinu Islámský stát (IS), dříve ...

Izrael se připravuje na válku s Hizballáhem

Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces) přehodnotily strategii obrany podél hranice s ...

Operace Chammal - Francouzi útočí na Islámský stát

Francouzské letectvo (Armée de l'Air) v rámci operace Chammal začalo s nálety na pozice Islámského ...

F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii

Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Poryv
  11:46 29.09.2014

  Když jsem ten článek dočetl, nějak sem nemohl uvěřit co to vlastně čtu? Autoři zdroje těžko skývají svou sektářskou omezenost. Třebaže jsem článku dal nízké hodnocení, tak jsem za něj rád, dává nám určitý vhled do strategie feudálů z Perského zálivu a koordinací se zahraniční politikou USA v oblasti podle svých zájmů.

 • Petr M
  22:02 26.09.2014

  D.i.p
  Hašímovci stojí stranou? Vždyť je to vládnoucí rod v Jordánsku, poslední 3,4 roky s podporou USA na svém území cvičí a vyzbrojují radikální islamisty, kteří mají bojovat proti vládě Sýrie, většina těchto radikálních islamistů ovšem přešla k IS.

  Co se týče Asada, tak nabízel USA spolupráci v boji proti IS, to ovšem Američané odmítli, stejně tak odmítli i Irán, který také nabízel pomoc.Jak by taky vypadali, kdyby to přijali...
  Asad vydrží nejméně další 4 roky, pokud ho nezabijou. Američany nechává nad územím, kde kterým nemá kontolu, několik, set kilometrů od Damašku, vždyt mu pomáhají, nejspiš mají nějakou zákulisní dohodu, Jinak žádnou stížnost ze strany Sýrie jsem nezaznamenal.
  Co se týče žádosti Donbasu ohledně připojení k RF, Rusové to rezolutně odmítli, nemyslím, že by udělali nějakou výměnu za Sýrii.

 • D.i.p
  20:40 26.09.2014

  pesinternet: Oni se tak nazvali sami.

 • pesinternet
  18:54 26.09.2014

  Nějak mi jde proti srsti nazývat nějaké tlupy "Islamským státem".

 • D.i.p
  12:07 26.09.2014

  Myslím, že na Sýrii mají zálusk některé rody. Konkrétně možná nejvíc Saudové. Proto se tak nyní angažují. Politické uspořádání Sýrie je pro tenhle region netypické a nyní už neudržitelné. Dost možná je to celé od začátku jejich scénář. Dost mě překvapují Hašímovci, zatím stojí hodně stranou. Asi hledají spojence. Tady už nejde o to, jestli Asad vydrží, ale o to, kdo převezme Sýrii a jak. Jestliže už si nechá lítat američany nad hlavou, rusové to tolerují, tak už nemá žádnou moc. Rusové vyměnili Sýrii za část Ukrajiny.

 • Luky
  11:06 26.09.2014

  politické pozadí:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Je to v podstatě tak jednoduché, jak píše Deaddog. USA se snaží vzít co mají už dlouho v plánu....sunnité, šiité, demokracie, monarchie, mediokracie...to jsou jen blafy pro zaměstnání přemýšlivých - na konečných krocích to nic nezmění

  Další dluhový strop se blíží, Rusy se USA pokusily zaměstnat Ukrajinou a teď lezou do Sýrie. Loni jim to černomořská nedovolila, teď už ji tam nechtějí pustit.

  Hoši jsou ve skluzu, tak už tolik nezáleží, že záminky nesedí a všechno to skřípe na logice. Bombardujeme, koho vyzbrojujeme, v médiích plky. A na armádních novinách konstrukce na hliněných nohou, kterým dává korunu "V tomto případě je nutno pochválit Spojené státy, protože pochopily...".

  Ale oni na rozdíl od Vás chápou moc dobře o co tu jde.

 • semtam
  22:41 25.09.2014

  Pokud USA a spol jde o bezpečnost v regionu, tak stoji před velkým oříškem. Doposud jediné reálné řešení je co nejvíc oslabit IS v Sýrii, čímž ale nahrává Asadovi. Jeho "odstranění" od moci by s největší pravděpodobností znovuoživilo IS. Už není tajemstvím a v českých mediích to také zaznělo, že IS podporovala Saúdská Arábie plus Katar a možná další země z oblasti Perského zálivu. Hodně záleží také na tom, jakou dohodu má USA s výše jmenovanými státy. Když nyní aspoň mediálně USA podporují.
  Dle mého názoru, nejlepší řešení by bylo "nepřímo" udržet Asada u moci spoluprací s jeho armádou (postačí jen info kdo a kam povede útok) a tím by se odstranila nutnost pozemního boje s využitím sil USA/Nato. Ač mnozí nemusí se mnou souhlasit. Udržení režimu Asada je v současné době to nejlepší schůdné řešení. Jiné přináší velké riziko opětovné destabilizace.
  Podobný scénář v Iráku. Dovolím si dále tvrdit, že by bylo také přínosné vytvořit Kurdský stát na pomezí Sýrie a Iráku. Vliv tyto země tam už prakticky žádný nemají a mohlo by se předejít zbytečným vojenským konfliktům s kurdskou otázkou samostatnosti. Ovšem tohle bude pravděpodobně nelibě sledovat Turecko. Leteckou podporou a průzkumnými systémy sil USA + spojenců podporovat pozemní operace Iráku (tam bych se omezené pozemní podpory nebál použít), Kurdů a Syrské armády zničit IS. Přineslo by to minimální lidské ztráty (našich lidí) a i by to nebylo tolik nákladné jako vševojskové tažení.
  Užitek pro "západní" svět by mohl být oteplení vztahů s Íránem a vstřícnější vztahy ze Sýrií a nově vzniklé spřátelené země Kurdistán. Ovšem co tuto myšlenku citelně narušuje je vliv Saúdské Arábie. Jako sunnité by cítili ohrožení ze strany vlastně nově vzniklého šítského pásu Írán-Irák-Sýrie-Kurdistán-Libanon. Také izraelské stanovisko je podstatné, těžko říct, co Izrael dnes považuje u svých severních sousedů jako největší hrozbu. Dále je na Sýrii pohlíženo jako na nepřátelskou zemi. Což nyní situaci jen komplikuje.
  Z evropského pohledu je myslím na blízkém východě, se snažit vytvořit zhruba vyváženou moc šiítů a sunnitů, pro jejich vzájemné soupeření a podporovat sekulární režimy. Zvýšený vliv sunni islámu ve světě může, podkopávat evropskou bezpečnost, už i 3000 evropských bojovníků v IS je poměrně vysoké číslo a to se jedná vlastně jen o regionální konflikt zhruba řečeno mezi sunnity a šiíty. Kdyby se jedna větev dostala moc do popředí, vzniká reálná hrozba pro Evropu a mnohem vážnější, než handrkování se s Ruskem.

 • Nemo
  16:48 25.09.2014

  Po delší době výživnější článek, bohužel pro hodně čtenářů dost komplikovaný jak je vidět dle reakcí.

  Ještě by chtělo dodat že na tomto problému musí spolupracovat všichni a ne jen Aliance/spojenci. Pokud se k tomu nepřizve i Rusko tak to bude jen polovičaté řešení. A dá se úspěšně pochybovat o tom že se USA vzdá podpory militantních skupin útočících proti RF. Ostatně oni jsou v muslimském světě zainteresovaní víc než Američané, protože oni s nimi přímo sousedí a spoustu jich je i v Rusku.

  Taktéž jste taktně vynechal roli geopolitiky, kde Sýrie je jedinou ruskou baštou ve Středomoří. A už ukázali že ji hodlají bránit. Takže cesta dialogu je jedinou možnou protože jednostranná ultimáta z USA nepadají na úrodnou půdu.

  A k dovětku - ano byly války a boje, ale na poměrně omezeném teritoriu. Rozvrácení celých velkých států je novum tohoto století.

 • Deadog
  07:09 25.09.2014

  Mozna byste se meli osvobodit od vsech tech sunitsko-siitskych propletencu a udelat si svet jednoduchsi ,staci nazyvat veci spravnymi jmeny.
  Toto se presne hodi :
  http://www.youtube.com/watch?v...

 • Karel45
  22:57 24.09.2014

  Boje mezi sunity a šijity byly odjakživa, ale v Sýrii je do daleko složitější, Sýrie je protiamerická a je trnem v patě USA již dlouho, svržení vlády by vedlo k oslabení pozic Ruska a Iránu v regionu. Většina bojovníků FSA se přidala k IS, alnurse, alkajdě i se zbraněmi a vybavením, které dostali od USA, Francie, Arabských diktatur Saudů, Bahrain Katar, Jordánska a Turecka. Před pár dny USA schválili dalších 500 milionů dolarů na výcvik a zbraně pro radikální islamisty, kteří budou bojovat proti vládě, tak i proti IS. Kde Američané bojovníky naverbují a jak dlouho budou poslušní je otázkou...

  V Sýrii nyní bojují vedle malého procenta jejích Občanů i desítky teroristických skupin, jejíž členové pocházejí z cizích převážně islámských států, také včetně cca 3000 občanů EU, kteří, až se vrátí domů budou představovat velkou hrozbu, mohou zakládat teroristické buňky, rekrutovat další islámské radikály atd

  Dále Bombardování Islamistů v Sýrii, tak je to celkem bezúčelné, z 50 000 tisic bojovníků IS padlo maximálně pár set...zničeno pár set budouv, skladů které byly většinou prázdné, jelikož ti islamisté nejsou zas tak blbí, přečetli si zprávy, že se chytá útok, tak vybavení schovali, přesunuli...

  Hizballáh Čínou, Ruskem a dalšími státy není považován za teroristickou organizaci, bojuje proti IS, Alkajdě, Alnurse, a dalším teroristickým skupinám, v tomto konfliktu, beru ho jako nejmenší zlo ze všech radikálních islamistu, co bojují v sýrii..

  Zdůvodu nízké porodnosti občanů EU, pževážně bílé původní populace, má být podle Barbosova projektu EUROMED do EU v následujících letech importováno dalších 50-80 milionů islamistů, jako by jich tu už děsítky milionů nebyly. Až zde začnou islamisté dělat bordel, vypuknou nepokoje, radikální islám, teroristické skupiny se rozšíří do Evropy, bude veselo. Naši předkové se snažili Evropu pře islamisty chránit, ale současní politici, EU, zastánci lidských práv apod, ji zničí během několika desítek let.

 • otecko
  21:49 24.09.2014

  Tak jsem to dočetl do konce, a musím přiznat, že jsem použil slova svého otce..."v tom se ani prase nevyzná".. odpusťte, ale fakt je t všechno na palici!

 • Arccos
  21:15 24.09.2014

  Islamisty nejde porazit současnou podobou bombardování. Takové je vhodné na zničení infrastruktury. Islamisti mají určitě muniční sklady a velitelství, ale hlavní jejich síly jsou tupé tisíce pěšáků pohybující se oblastí v jeepech a na náklaďácích. Tam nemají lítat Tomahawky a F-22, ale A-10 a Apache. A kropit, kropit, kropit.

 • Pepek
  17:35 24.09.2014

  Řekl bych, že hned ve druhém slově Vám chybí písmeno.