BOV 8×8: Nové slovenské bojové vozidlo pěchoty

BOV 8×8 na finské platformě AMV; větší foto / MO SR 

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) v rámci průmyslového dne předvedlo zástupcům médií prototyp nového slovenského kolového bojového vozidla pěchoty (KBVP) BOV 8×8 (Bojové Obrnené Vozidlo 8×8). V rámci průmyslového dne se předvedla také taktická vozidla 4×4.

Výrobci z několika zemí na polygonu Vojensko-technického a zkušebního ústavu v Zahorie předvedli deset taktických vozidel 4×4. Zástupci médií si rovněž prohlédli prototyp finsko-slovenského bojového vozidla pěchoty 8×8. Celkově se průmyslového dne zúčastnilo 40 společností a bylo předvedeno 19 kusů těžké techniky.

"Dnešní akci jsme připravili především pro vojáky, protože oni jsou ti, kteří budou s novou technikou pracovat a garantovat bezpečnost naší země," zdůraznil šéf resortu obrany Peter Gajdoš. Kromě vojáků se akce zúčastnili zástupci slovenského obranného průmyslu, členové výboru Národní rady SR pro obranu a bezpečnost a zástupci médií.

Gajdoš zdůraznil, že cílem resortu obrany je do modernizace Ozbrojených sil SR (OS SR) v maximální možné míře zapojit slovenský obranný průmysl ",aby slovenské společnosti dostali co největší prostor a zbrojařská výroba na Slovensku opět ožila.” “Pokud domácí obranný průmysl nepodpoříme právě my, zaváděním jeho produktů do výzbroje našich ozbrojených sil, budou to mít slovenské firmy o to těžší s prosazením v zahraničí," připomněl Gajdoš.

Náčelník Generálního štábu OS SR generál Milan Maxim zdůraznil, že průmyslový den považuje za významný krok ve snaze resortu modernizovat ozbrojené síly."Máme možnost odzkoušet si a získat první zkušenosti z různých typů a druhů vozidel, o které bychom mohli mít zájem, což samozřejmě vítáme. Máme připravené týmy expertů zastoupených všemi druhy vojsk, které si nezávisle vyzkouší tato vozidla a později zkušenosti z testovací jízdy mohou využít při vojskových zkouškách," vysvětlil Maxim.

Největší pozornost na sebe strhávalo nové KBVP. Ač oficiální zprávy mluvily o využití nejnovější finské platformy AMV XP, minimálně designově se vozidlo podobá původnímu provedení AMV. Je však otázkou, zda finská Patria nepovažuje AMV XP pouze za technologický demonstrátor. V tomto případě slovenské vozidlo mohlo získat některé klíčové mechanické uzly AMV XP, například vylepšený podvozek. To ale zjistíme až z takticko-technických údajů (nosnosti).

"Je to určitý prototyp (vozidlo 8x8 - pozn. red.), určitá úroveň vývoje do dnešního dne. Samozřejmě, ještě neprošel vojskovými zkouškami a až následně, když se odstraní všechny nedostatky, budeme vědět, co to vozidlo musí mít na sobě navěšené (zbraně, senzory, vybavení - pozn. red.)," řekl o vozidle 8×8 Gajdoš. Ministr zopakoval, že resort obrany předpokládá, že 70 % vozu se bude vyrábět na Slovensku. Není ale jasné, zda se jedná o 70 % z ceny, 70 % z “hmoty” vozidla nebo 70 % z počtu všech dílů.  

V tomto bodě je nutné se mít na pozoru, protože podobné hodnoty jsou často jen “patriotickou potravou” pro média a širokou veřejnost. Rozhodně není neobvyklé, aby výrobci, za cenu dosáhnutí požadovaného procentního podílu na výrobě, výrazně nadhodnotí výrobní náklady.

 
Testování vozidel v rámci průmyslového dne.

Podle neoficiálních informací Armádních novin například polský výrobce nákladních vozů JELTZ pětinásobně předražoval svá vozidla a například za pumpování kol si účtoval 6000 Kč za hodinu práce. Jmenované a další “drobnosti” uměle navyšovaly podíl polského průmyslu na výrobě daného zbraňového systému.

Výrobci na akci také představili vozidla 4×4, která musela při dynamických ukázkách zdolat náročnou trať. "Tyto vozy, které jsou zde, určitě splňují část požadavků. Chceme vozidlo kolové, pancéřované, které bude chránit posádku na určitém stupni protiminové ochrany. Říkali jsme, že tato vozidla musí být adaptabilní na to, aby nebylo jen podpůrně bojové, ale možná i zdravotnické, chemické a velitelské. Toto byly zhruba naše požadavky. A pak jsou zde požadavky na rychlost, plavbyschopnost, překonávat nějaké překážky. To jsou požadavky, které dnes ozbrojené síly ve světě běžně uplatňují," uvedl náčelník generálního štábu Ozbrojených sil (OS) SR Milan Maxim.

Na průmyslovém dni mohli návštěvníci vidět turecká vozidla Cobra a EJDER YALCIN, švýcarské Eagle, francouzské Sherpa, slovenské ALIGATOR MASTER II, vozidla SPARTAN a Ajban 440 A ze Spojených Arabských Emirátů, polské TUR-V a Patriot (na tatrováckém podvozku) a německé Dingo 2.

Slovenská vláda 15. listopadu souhlasila s nákupem 81 kusů KBVP 8×8 a 404 kusů taktických vozidel 4×4 pro potřeby OS SR. Slovenská armáda vozidla 8×8 postupně získá v letech 2018 až 2024.

Slovenský průmysl bude zapojen i do výroby vozidel 4×4. "Vývoj vlastního vozidla skončí v roce 2018 s využitím potenciálu domácího průmyslu s podílem více než 80 procent," uvedl v listopadu Gajdoš.

Názor Armádních novin

Slovenský, jako každý jiný podobný tendr, je typický svým mediálním důrazem na “domácí výrobu”. Často se v tendru skloňuje pojem “vývoj” s cílem vyvolat dojem, že půjde prakticky o slovenské zbraně a jde o obnovu slovenského obranného průmyslu. Obdobně tomu je v Polsku i ČR.  

V reálném světě jsou ale nejdražší klíčové uzly vozidel - pohonná soustava, řešení podvozku, elektronika a optika - vyráběny v zahraničí a na domácích výrobcích často zůstává výroba “železných” částí a montáž, kterou je třeba notně nákladově nafouknout, aby se podíl “domácí výroby” patřičně zvedl. 

Zdroj: MO SR

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit ...

Slovenské vzdušné síly získaly dopravní letadla C-27J Spartan

Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) poslední říjnový den na letišti v ...

KOMENTÁR: Nákup obrnených vozidiel vyvoláva na Slovensku búrlivé reakcie

Slovensko ide realizovať najdrahšie vojenské nákupy v histórii. Majú veľa spoločné s  obstarávaním ...

Slovensko získá nejnovější bojová vozidla Patria AMVXP

Slovenská vláda před pár dny schválila pořízení 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) AMV od ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 5
 • Gibon
  15:43 24.10.2018

  mafky: aj turecká Cobra II pláva

  https://www.youtube.com/watch?...

 • mafky
  14:52 24.10.2018

  Flader, tie verzie, ktore mam ja na mysli su ale urcene k priamej podpore bojovych jednotiek, tam tatrapany nie su. Ministerstvo ale pre tieto verzie planuje neplavbyschopne stroje (4x4/Tatry, Aktisy).
  Takisto neexistuje plan kedy, kolko a ktore konkretne verzie sa budu kupovat v buducnosti.
  Cesi chceli Pandury kupovat vo vyse 10 verziach, kupili 8 (stale viac ako my) a dnes im tie dalsie verzie chybaju

  Gibon, podla mna je Aligator, ak ho uplne neprekopali, mimo hry. Suhlasim s Vami, ze sa vybera medzi gerlachom a patriotom

 • Flader
  13:57 24.10.2018

  Mafky, prečítaj si to ešte raz celé pozornejšie. V stati o prototype sa jasne hovorí, že bude využitý pri vývoji ďalších variánt. čiže sa s nimi počíta. Ak som to správne pochopil, tak by sa s touto platformou malo rátať ako s perspektívnou náhradou aj za Tatrapan-y až doslúžia.

 • Gibon
  13:38 24.10.2018

  Rase: sedacky BOG prototyp nedostal. Ktovie preco, mozno vojakom na BVPM nevyhovovali.

  Mafky: minimalne jeden kandidat na vozidla 4x4 plave.

 • Rase
  12:33 24.10.2018

  Tak z českých podniků co se bude podílet na výrobě Vydry, je výrobce kabelových svazků a elektroniky - Ray Service ze Starého Města. Protiminové sedačky BOG-AMS-V, a patrně další komponenty, asi ani nestály za zmínku, nebo je to ošetřené v rámci transferu technologií?

 • mafky
  11:56 24.10.2018

  Co sa tyka exportu, tak teoreticky do uvahy prichadza Bulharsko; zavisi od ich poziadaviek. A ak si po volbach bude novy premier rozumiet s Orbanom, tak by buducim zaujemcom mohlo byt aj Madarsko.

  Pri Scipiu sa tak nevyhrali, lebo MOSR tlacilo na cenu. Limit bol tusim 2,5 mil. eur za vozidlo.
  Je ale otazka ci narast ceny zodpoveda aj narastu schopnosti. To uz nie je take jednoznacne

  Co sa tyka dalsich verzii, MOSR sa moze hanbit, ze pri 1,5 mld rozpocte nema ambiciu kupit aj dalsie verzie (minometna, prieskumna...), predsalen 4x4, ktore maju podporovat 8x8 nebudu plavat.

  KOLT: kanon bude zaujimavejsi az pri pasovych BVP, tam uz to bude chciet nieco silnejsie

  Jedna otazka na koniec: Je na mechanitovanych rotach stale cata palebnej podpory; pripadne ako presne dnes vyzera?

 • Gibon
  07:42 24.10.2018

  Hej, vyhrali sa.
  Export z toho sice myslim sui nebude, ale kebyze pokracuju vo vyvoji dalsich platforiem nenahnevam sa :-)
  OSSR maju zaujem o C-RAM system a to by EVPU mohla vediet nieco ponuknut. Nejaku dalsiu verziu Turry, vyvinutu na zaklade ZU23M
  Dalej minometa verzia, len neviem ci tato ambicia u nas vôbec je.
  A uplne vychytavka po vzore boxera. Raketomet :-)))

 • Flader
  06:42 24.10.2018

  Skôr som to myslel tak, že prvé kusy už mali prichádzať pôvodne k útvarom. Ale zase keď si porovnám ako je Vydra napríklad proti vozidlu Scipio "vymazlená" tak to stálo za to.

 • Gibon
  22:10 23.10.2018

  Flader: sice pri BOV 8x8 je rok zdrzanie, ale novy harmonogram priniesol rocne vyrobenych viac kusov. Cize koniec-koncov to vyjde casovo narovnako a rocny sklz dobehnu po 3,5 roku.

  4x4 snad oznamia do konca roka. Podla mna sa vybera medzi gerlachom a patriotom.

 • Flader
  21:56 23.10.2018

  Snáď aspoň tie 4x4 sa vyberú podľa plánu bez zdržaní. Inak na to, že pri nich ide o výrazne väčší nákup, tak je okolo nich dosť ticho. Teda MO sem tam nejaké info dá, ale inak nič.

 • mikojan29
  21:47 23.10.2018

  Ešte vybrať kvalitné 4x4, radary, dotiahnuť F16-ky, výstroj a výzbroj jednotlivca, cvičné lietadlá, tanky, nové pásové BVP a iné, no a potom si môžeme povedať, že sa investuje do obranyschopnosti štátu. Je to beh na dlhú trať + nesmie sa zaspať na vavrínoch... :-)

 • Gibon
  15:22 23.10.2018

  Kolt: Lebo sa na to pozeram s dnesnymi vedomostami. Pred desiatimi rokmi sa zdalo, ze armady budu bojovat hlavne s bradatymi chlapikmi na toyotach a bude treba za nimi ist tisice kilometrov.
  Z toho hladiska bol lahsi Pandur zrejme lepsou odpovedou.

 • KOLT
  15:15 23.10.2018

  Jj, až na ten kanón je to dobré auto ;-) Ale vážně, asi jste fakt koupili dobře. AČR se to před deseti lety moc nepovedlo :-/

 • Gibon
  15:08 23.10.2018

  To su pozitivne info toto. Zda sa ze postavili dobre vozidlo.

 • Flader
  13:29 23.10.2018

  Vozidlo pláva pri ochrane stupeň 3, protimínová ochrana v základe stupeň 4a/b. V prípade potreby je možné stupeň ochrany zvýšiť na stupeň 4, prípadne až 5, ale na úkor plavbyschopnosti.

 • mikojan29
  11:52 23.10.2018

  Podklady k obstaraniu BOV 8x8 - pripomienkové konanie

  https://www.slov-lex.sk/legisl...

 • Flader
  08:24 21.10.2018

  Prezentačné video BOV Vydra od nášho MO:

  https://youtu.be/LEhcUq_8LNU...

 • Clanek
  22:14 19.10.2018

  "Ministerstvo obrany SR plánuje do roku 2024 obstarať do 81 kusov vozidiel Vydra, pričom celková suma za všetky vozidlá nepresiahne 417 miliónov eur vrátane DPH. Táto suma už zahŕňa aj logistickú podporu (17 mil. eur), muníciu (65 mil. eur), úpravu infraštruktúry (5 mil. eur) a odkúpenie prototypu (5,8 mil. eur). Dôvodom pomenovania Vydra je, že podobne, ako tento živočích, aj vozidlo 8x8 pláva a napriek jeho veľkosti je veľmi dynamické, rýchle, obratné, odolné a ľahko manévrovateľné."

  Radeji to sem zacituju, protoze se tu rado operuje s tim, jak je ono KBVP predrazene a stoji 6mil kus. Takze to mame bez logistiky a munice max 4mil/kus s DPH, 3,3mil/kus bez DPH.

 • mikojan29
  21:56 19.10.2018
 • Flader
  20:36 19.10.2018

  Ministerstvo obrany navrhne vláde obstarať bojové obrnené vozidlo 8x8 - Vydra... Tak konečne dostalo BOV 8x8 svoje meno :D

  https://www.mosr.sk/42924-sk/m...

 • PavolR
  21:43 28.07.2018

  No hej, bolo by fajn dokúpiť ešte aspoň 12 ks v prevedení BVP (navýšiť počet vozidiel v rotách) a zvyšok peňazí (138M) investovať do vyzbrojenia BH. Prípadne ešte aspoň 12-14 prieskumných pre niektorú rotu práporu ISTAR by bolo zaujímavých... hlavní na bojisku nikdy nie je dosť.

 • Hajo
  21:39 28.07.2018

  Dúfam že bude.....Počas vojskovych skúšok bola odpálená PTRS Spike LR. Na výstave IDEB bola Patria videná s nimi.
  Pripájam link s foto a komentármi....
  https://forum.valka.cz/topic/v...

 • Jara
  21:22 28.07.2018

  PTŘS Spike integrace byla odskúšena?? Co to má jako znamenat???? Asi ne, že integrace byla dokončena a Spike bude součástí dodávek ?:))

 • Hajo
  21:14 28.07.2018

  Cena by sa mala pohybovať na cca. 3 míľ.€/ks, možnosť obstarania > 81 ks resp. usetrenie peňazí. Osobne sa mi viac pozdáva prvá z možností. No ale nechajme sa prekvapiť. Integrácia PTRS Spike bola odskúšana.

  http://www.mosr.sk/41778-sk/pr...

 • Hajo
  21:01 28.07.2018
 • Hajo
  21:00 28.07.2018

  Pripájam nové info

 • PavolR
  18:47 16.05.2018
 • Flader
  11:05 10.05.2018

  Tu je aj vyhlásenie Patrie, aký podvozok bol použitý ako základ vozidla:

  https://www.patria.fi/en/media...

 • PavolR
  10:31 10.05.2018

  Dohoda medzi Slovenskom a Fínsko z Fínskej strany odtajnená:
  https://drive.google.com/file/...

 • Flader
  20:52 08.05.2018

  Reakcia MOSR na vyjadrenia pána poslanca Krajniaka:

  http://www.mosr.sk/41873-sk/mi...

 • Clanek
  20:49 08.05.2018

  1) O teple mistecko prijdou jen mozna, v nasich demokraciich vychodniho typu to ani zdaleka neni jistotou a za 2) ikdyby nedejboze jo, tak si sednout stejne nepudou a zabezpeceni budou nadosmrti.
  Jinak tohle je zatim dost bulvar, vypustil to jeden poslanec jedne miniparlamentni strany. Nepochybuju o tom ze v tom je levarna, ale 20% beru proste s rezervou.

 • Rase
  20:46 08.05.2018

  asi nikdy nepochopím, proč tohle politici dělají. Přeci jen vždycky se to provalí a akorát přijdou o teplé místečko...

 • Jara
  20:20 08.05.2018

  Časem něco takového vyplout na povrch muselo;)

 • PavolR
  20:16 08.05.2018

  Podľa fínskeho novinára, ktorý potopil slovinského premiéra za okolnosti nákupu Patrií, mali údajne dostať ľudia okolo SNS za tento projekt províziu 20%. Zajtra bude tlačovka, na ktorej možno odznejú na túto tému nejaké informácie.

 • Flader
  18:49 28.04.2018

  ATGM určite zostanú, keď už sa investovalo do integrácie.

 • Hajo
  18:23 28.04.2018

  Vyzerá to teda, že upustili od integrácie Konkurzov a priklonili sa k modernejším Spike.
  Tak dúfam, že to tak nechajú. OSSR potrebuje nové BOV ako soľ, tak PatriaXP je dobrá voľba. Ostáva veriť, že politici nechajú budú mať rozum a prestanú s tým spochybňovaním výberu vozidla.

 • Flader
  17:28 28.04.2018

  Ja som pozeral, či tá ATGM náhodou nie je Hornet od MSM Group. Ale nie je. Hornet má predné a zadné stabilizátory v jednej línii, Spike ich má vychýlené o 45 stupňov. A tu je na fotke jasne vidieť že sú "do kríža", čiže vychýlené ako má Spike.

 • Vestly
  14:54 28.04.2018

  da sa to porovnat aj s tymto videom:

  https://www.youtube.com/watch?...

  odpal vypada identicky, takze to je vysoko pravdepodobne spike

 • PavolR
  14:44 28.04.2018

  Tu je to lepšie porovnateľné: https://thedefensepost.com/wp-...

 • PavolR
  14:40 28.04.2018

  Konkurs má obrovské stabilizátory vzadu a maličké vpredu, takže ten môžeme vylúčiť.
  Pri porovnaní s jedným obrázkom z internetu to vyzerá skôr na Spike: https://www.dawn.com/news/1140...

  (ale teda pekne im ten výstrel ptrs sfúkol maskovanie - obr.6 :-) )

 • Hajo
  13:26 28.04.2018

  Tiež by ma zaujímala táto otázka ži ide o PTRS Spike resp. Konkurs. Tiež by ma zaujímala rýchlosť plavby.

 • Clanek
  12:48 28.04.2018

  Alpacino36 prisel s dalsim clankem o slovenskych kolovych BVP: https://www.mod.gov.sk/41778-s...

  Hned na uvod: diky. Ale protoze ten clanek byl pod clankem o ASCODu hrube OT, tak to prenasim sem a rovnou se zeptam: Je tu nekdo schopen z fotek 1,2 a 6 i poznat jestli slo o zkousky PTRS Spike (pripadne i jake verze) nebo Konkursu?

 • Tecka
  20:56 20.12.2017

  Lukas
  :)

 • Lukas
  20:14 20.12.2017

  Pytam bowiem jeśli OSSR będzie chciał więcej wozów 8x8 to już teraz powinna rozmawiać o "opcji" w kontrakcje

  Co więcej - batalion "w standardzie NATO" potrzebuje ponad 80 pojazdów (Podam na przykładzie batalionu Rosomak)

  4 kompanie - po 14 Rosomak
  kompania wsparcia
  8 moździerzy Rak + 4 wozy dowodzenia + 3 Spikebusy (transporter z obsługą Spike LR)
  kompania zabezpieczenia:
  4 WRT (wozy rozpoznania technicznego)
  4 WEM (wozy ewakuacji medycznej)

  kompania dowodzenia
  2 wozy dowodzenia (batalionu)
  3 Rosomaki rozpoznawcze

  Razem 84 pojazdy 8x8

  To tylko batalion^

 • Jura99
  17:40 20.12.2017

  Pokud by Patria dala volnou ruku Slovakum ten stroj vyrabet a nabizet, dost mozna to vysvetluje ten stary dizajn, proste si ten novy chce Patria nechat pro sebe a sve obchody.

 • Jura99
  17:30 20.12.2017

  Nevinil bych novinare kvuli nedostatku informaci o teto akci. Vzdyt je to cele tajne ! :D

 • stirling
  16:36 20.12.2017

  Jak to vůbec bude, jako u pandurů? dovezou se komponenty a pak se to smontuje případně svaří korba nebo to přenesení montáže je ještě hlubší? Pochybuji, ale, že slovensko dokáže vozidlo následně vyrobit bez objednávky u finů, spousta věcí se bude dovážet. Opaku snad tady na webu nikdo nevěří...
  Jo a to vozidlo opravdu plave s maximální zátěží 28t? To bude asi nejtěžší plovoucí kbvp nebo víte o nějakém těžším?

 • Clanek
  15:47 20.12.2017

  Pocet 81ks pokud bude dodrzeny je dostatecny, nechci tu znovu psat pocty panduru v CR, ale koukat na to touto optikou, tak dokonce vic nez dostatecny. Smutna je jen absence minometne verze (ale kvuli 4-8 kouskum to je snad i dobre, to by byla kusova cena "jako krava" zase).
  Jak je to s pravem si jen tak vyrobit dalsi kusy na SVK bez nutnosti se kohokoli ptat (a mit zaruceny pristup ke vsem komponentam bez souhlasu Patrie), na to bych se jeste podival. Neresim to z pohledu prodeji treti strane, to je u tohoto projektu utopie, ale pripadne dokoupeni v budoucnu dalsich vozidel, at uz z duvodu nahrady nejojetejsich kusu, nebo z duvodu rozsireni utvaru timto typem vybavenych, je docela dobre realne a bylo by fajn kdyby bylo zazmluvneno. Jak tu uz zaznelo par narku nad absenci kvalitni novinariny na toto tema a nedostatku informaci, tak tohle je dalsi do party, pritom veledulezite info.

 • Jura99
  15:37 20.12.2017

  Ještě jiný zákazník je oblbovačka pro daňové poplatníky. Tato myšlenka má nejmíň dvě chyby, 1. většina potenciálních zákazníků už své vozidlo má nebo ví které si koupí, 2. i kdyby se našel, nekoupí si to za 5,2mil. € a provalilo by se, že cena pro OSSR byla přemrštěná (v tomto bodě připouštím, že hádám budoucnost, zatím zveřejnili pouze cenový strop těch 5,2mil.)

Stránka 1 z 5