BOV 8×8: Nové slovenské bojové vozidlo pěchoty

BOV 8×8 na finské platformě AMV; větší foto / MO SR 

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) v rámci průmyslového dne předvedlo zástupcům médií prototyp nového slovenského kolového bojového vozidla pěchoty (KBVP) BOV 8×8 (Bojové Obrnené Vozidlo 8×8). V rámci průmyslového dne se předvedla také taktická vozidla 4×4.

Výrobci z několika zemí na polygonu Vojensko-technického a zkušebního ústavu v Zahorie předvedli deset taktických vozidel 4×4. Zástupci médií si rovněž prohlédli prototyp finsko-slovenského bojového vozidla pěchoty 8×8. Celkově se průmyslového dne zúčastnilo 40 společností a bylo předvedeno 19 kusů těžké techniky.

"Dnešní akci jsme připravili především pro vojáky, protože oni jsou ti, kteří budou s novou technikou pracovat a garantovat bezpečnost naší země," zdůraznil šéf resortu obrany Peter Gajdoš. Kromě vojáků se akce zúčastnili zástupci slovenského obranného průmyslu, členové výboru Národní rady SR pro obranu a bezpečnost a zástupci médií.

Gajdoš zdůraznil, že cílem resortu obrany je do modernizace Ozbrojených sil SR (OS SR) v maximální možné míře zapojit slovenský obranný průmysl ",aby slovenské společnosti dostali co největší prostor a zbrojařská výroba na Slovensku opět ožila.” “Pokud domácí obranný průmysl nepodpoříme právě my, zaváděním jeho produktů do výzbroje našich ozbrojených sil, budou to mít slovenské firmy o to těžší s prosazením v zahraničí," připomněl Gajdoš.

Náčelník Generálního štábu OS SR generál Milan Maxim zdůraznil, že průmyslový den považuje za významný krok ve snaze resortu modernizovat ozbrojené síly."Máme možnost odzkoušet si a získat první zkušenosti z různých typů a druhů vozidel, o které bychom mohli mít zájem, což samozřejmě vítáme. Máme připravené týmy expertů zastoupených všemi druhy vojsk, které si nezávisle vyzkouší tato vozidla a později zkušenosti z testovací jízdy mohou využít při vojskových zkouškách," vysvětlil Maxim.

Největší pozornost na sebe strhávalo nové KBVP. Ač oficiální zprávy mluvily o využití nejnovější finské platformy AMV XP, minimálně designově se vozidlo podobá původnímu provedení AMV. Je však otázkou, zda finská Patria nepovažuje AMV XP pouze za technologický demonstrátor. V tomto případě slovenské vozidlo mohlo získat některé klíčové mechanické uzly AMV XP, například vylepšený podvozek. To ale zjistíme až z takticko-technických údajů (nosnosti).

"Je to určitý prototyp (vozidlo 8x8 - pozn. red.), určitá úroveň vývoje do dnešního dne. Samozřejmě, ještě neprošel vojskovými zkouškami a až následně, když se odstraní všechny nedostatky, budeme vědět, co to vozidlo musí mít na sobě navěšené (zbraně, senzory, vybavení - pozn. red.)," řekl o vozidle 8×8 Gajdoš. Ministr zopakoval, že resort obrany předpokládá, že 70 % vozu se bude vyrábět na Slovensku. Není ale jasné, zda se jedná o 70 % z ceny, 70 % z “hmoty” vozidla nebo 70 % z počtu všech dílů.  

V tomto bodě je nutné se mít na pozoru, protože podobné hodnoty jsou často jen “patriotickou potravou” pro média a širokou veřejnost. Rozhodně není neobvyklé, aby výrobci, za cenu dosáhnutí požadovaného procentního podílu na výrobě, výrazně nadhodnotí výrobní náklady.

 
Testování vozidel v rámci průmyslového dne.

Podle neoficiálních informací Armádních novin například polský výrobce nákladních vozů JELTZ pětinásobně předražoval svá vozidla a například za pumpování kol si účtoval 6000 Kč za hodinu práce. Jmenované a další “drobnosti” uměle navyšovaly podíl polského průmyslu na výrobě daného zbraňového systému.

Výrobci na akci také představili vozidla 4×4, která musela při dynamických ukázkách zdolat náročnou trať. "Tyto vozy, které jsou zde, určitě splňují část požadavků. Chceme vozidlo kolové, pancéřované, které bude chránit posádku na určitém stupni protiminové ochrany. Říkali jsme, že tato vozidla musí být adaptabilní na to, aby nebylo jen podpůrně bojové, ale možná i zdravotnické, chemické a velitelské. Toto byly zhruba naše požadavky. A pak jsou zde požadavky na rychlost, plavbyschopnost, překonávat nějaké překážky. To jsou požadavky, které dnes ozbrojené síly ve světě běžně uplatňují," uvedl náčelník generálního štábu Ozbrojených sil (OS) SR Milan Maxim.

Na průmyslovém dni mohli návštěvníci vidět turecká vozidla Cobra a EJDER YALCIN, švýcarské Eagle, francouzské Sherpa, slovenské ALIGATOR MASTER II, vozidla SPARTAN a Ajban 440 A ze Spojených Arabských Emirátů, polské TUR-V a Patriot (na tatrováckém podvozku) a německé Dingo 2.

Slovenská vláda 15. listopadu souhlasila s nákupem 81 kusů KBVP 8×8 a 404 kusů taktických vozidel 4×4 pro potřeby OS SR. Slovenská armáda vozidla 8×8 postupně získá v letech 2018 až 2024.

Slovenský průmysl bude zapojen i do výroby vozidel 4×4. "Vývoj vlastního vozidla skončí v roce 2018 s využitím potenciálu domácího průmyslu s podílem více než 80 procent," uvedl v listopadu Gajdoš.

Názor Armádních novin

Slovenský, jako každý jiný podobný tendr, je typický svým mediálním důrazem na “domácí výrobu”. Často se v tendru skloňuje pojem “vývoj” s cílem vyvolat dojem, že půjde prakticky o slovenské zbraně a jde o obnovu slovenského obranného průmyslu. Obdobně tomu je v Polsku i ČR.  

V reálném světě jsou ale nejdražší klíčové uzly vozidel - pohonná soustava, řešení podvozku, elektronika a optika - vyráběny v zahraničí a na domácích výrobcích často zůstává výroba “železných” částí a montáž, kterou je třeba notně nákladově nafouknout, aby se podíl “domácí výroby” patřičně zvedl. 

Zdroj: MO SR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Finská bojová vozidla pěchoty AMV pro slovenskou armádu

Slovenský web Denník N dnes jako první informoval o záměru slovenského ministerstva obrany nakoupit ...

Slovenské vzdušné síly získaly dopravní letadla C-27J Spartan

Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) poslední říjnový den na letišti v ...

KOMENTÁR: Nákup obrnených vozidiel vyvoláva na Slovensku búrlivé reakcie

Slovensko ide realizovať najdrahšie vojenské nákupy v histórii. Majú veľa spoločné s  obstarávaním ...

Slovensko získá nejnovější bojová vozidla Patria AMVXP

Slovenská vláda před pár dny schválila pořízení 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) AMV od ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Gibon
  15:43 24.10.2018

  mafky: aj turecká Cobra II pláva

  https://www.youtube.com/watch?...

  mafky: aj turecká Cobra II pláva

  https://www.youtube.com/watch?...

 • mafky
  14:52 24.10.2018

  Flader, tie verzie, ktore mam ja na mysli su ale urcene k priamej podpore bojovych jednotiek, tam tatrapany nie su. Ministerstvo ale pre tieto verzie planuje neplavbyschopne stroje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, tie verzie, ktore mam ja na mysli su ale urcene k priamej podpore bojovych jednotiek, tam tatrapany nie su. Ministerstvo ale pre tieto verzie planuje neplavbyschopne stroje (4x4/Tatry, Aktisy).
  Takisto neexistuje plan kedy, kolko a ktore konkretne verzie sa budu kupovat v buducnosti.
  Cesi chceli Pandury kupovat vo vyse 10 verziach, kupili 8 (stale viac ako my) a dnes im tie dalsie verzie chybaju

  Gibon, podla mna je Aligator, ak ho uplne neprekopali, mimo hry. Suhlasim s Vami, ze sa vybera medzi gerlachom a patriotom
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:57 24.10.2018

  Mafky, prečítaj si to ešte raz celé pozornejšie. V stati o prototype sa jasne hovorí, že bude využitý pri vývoji ďalších variánt. čiže sa s nimi počíta. Ak som to správne pochopil, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mafky, prečítaj si to ešte raz celé pozornejšie. V stati o prototype sa jasne hovorí, že bude využitý pri vývoji ďalších variánt. čiže sa s nimi počíta. Ak som to správne pochopil, tak by sa s touto platformou malo rátať ako s perspektívnou náhradou aj za Tatrapan-y až doslúžia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  13:38 24.10.2018

  Rase: sedacky BOG prototyp nedostal. Ktovie preco, mozno vojakom na BVPM nevyhovovali.

  Mafky: minimalne jeden kandidat na vozidla 4x4 plave.

  Rase: sedacky BOG prototyp nedostal. Ktovie preco, mozno vojakom na BVPM nevyhovovali.

  Mafky: minimalne jeden kandidat na vozidla 4x4 plave.

 • Rase
  12:33 24.10.2018

  Tak z českých podniků co se bude podílet na výrobě Vydry, je výrobce kabelových svazků a elektroniky - Ray Service ze Starého Města. Protiminové sedačky BOG-AMS-V, a patrně další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak z českých podniků co se bude podílet na výrobě Vydry, je výrobce kabelových svazků a elektroniky - Ray Service ze Starého Města. Protiminové sedačky BOG-AMS-V, a patrně další komponenty, asi ani nestály za zmínku, nebo je to ošetřené v rámci transferu technologií?
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  11:56 24.10.2018

  Co sa tyka exportu, tak teoreticky do uvahy prichadza Bulharsko; zavisi od ich poziadaviek. A ak si po volbach bude novy premier rozumiet s Orbanom, tak by buducim zaujemcom mohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co sa tyka exportu, tak teoreticky do uvahy prichadza Bulharsko; zavisi od ich poziadaviek. A ak si po volbach bude novy premier rozumiet s Orbanom, tak by buducim zaujemcom mohlo byt aj Madarsko.

  Pri Scipiu sa tak nevyhrali, lebo MOSR tlacilo na cenu. Limit bol tusim 2,5 mil. eur za vozidlo.
  Je ale otazka ci narast ceny zodpoveda aj narastu schopnosti. To uz nie je take jednoznacne

  Co sa tyka dalsich verzii, MOSR sa moze hanbit, ze pri 1,5 mld rozpocte nema ambiciu kupit aj dalsie verzie (minometna, prieskumna...), predsalen 4x4, ktore maju podporovat 8x8 nebudu plavat.

  KOLT: kanon bude zaujimavejsi az pri pasovych BVP, tam uz to bude chciet nieco silnejsie

  Jedna otazka na koniec: Je na mechanitovanych rotach stale cata palebnej podpory; pripadne ako presne dnes vyzera?
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  07:42 24.10.2018

  Hej, vyhrali sa.
  Export z toho sice myslim sui nebude, ale kebyze pokracuju vo vyvoji dalsich platforiem nenahnevam sa :-)
  OSSR maju zaujem o C-RAM system a to by EVPU mohla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hej, vyhrali sa.
  Export z toho sice myslim sui nebude, ale kebyze pokracuju vo vyvoji dalsich platforiem nenahnevam sa :-)
  OSSR maju zaujem o C-RAM system a to by EVPU mohla vediet nieco ponuknut. Nejaku dalsiu verziu Turry, vyvinutu na zaklade ZU23M
  Dalej minometa verzia, len neviem ci tato ambicia u nas vôbec je.
  A uplne vychytavka po vzore boxera. Raketomet :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  06:42 24.10.2018

  Skôr som to myslel tak, že prvé kusy už mali prichádzať pôvodne k útvarom. Ale zase keď si porovnám ako je Vydra napríklad proti vozidlu Scipio "vymazlená" tak to stálo za to.

  Skôr som to myslel tak, že prvé kusy už mali prichádzať pôvodne k útvarom. Ale zase keď si porovnám ako je Vydra napríklad proti vozidlu Scipio "vymazlená" tak to stálo za to.

 • Gibon
  22:10 23.10.2018

  Flader: sice pri BOV 8x8 je rok zdrzanie, ale novy harmonogram priniesol rocne vyrobenych viac kusov. Cize koniec-koncov to vyjde casovo narovnako a rocny sklz dobehnu po 3,5 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: sice pri BOV 8x8 je rok zdrzanie, ale novy harmonogram priniesol rocne vyrobenych viac kusov. Cize koniec-koncov to vyjde casovo narovnako a rocny sklz dobehnu po 3,5 roku.

  4x4 snad oznamia do konca roka. Podla mna sa vybera medzi gerlachom a patriotom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:56 23.10.2018

  Snáď aspoň tie 4x4 sa vyberú podľa plánu bez zdržaní. Inak na to, že pri nich ide o výrazne väčší nákup, tak je okolo nich dosť ticho. Teda MO sem tam nejaké info dá, ale inak nič.
  Zobrazit celý příspěvek

  Snáď aspoň tie 4x4 sa vyberú podľa plánu bez zdržaní. Inak na to, že pri nich ide o výrazne väčší nákup, tak je okolo nich dosť ticho. Teda MO sem tam nejaké info dá, ale inak nič.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  21:47 23.10.2018

  Ešte vybrať kvalitné 4x4, radary, dotiahnuť F16-ky, výstroj a výzbroj jednotlivca, cvičné lietadlá, tanky, nové pásové BVP a iné, no a potom si môžeme povedať, že sa investuje do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ešte vybrať kvalitné 4x4, radary, dotiahnuť F16-ky, výstroj a výzbroj jednotlivca, cvičné lietadlá, tanky, nové pásové BVP a iné, no a potom si môžeme povedať, že sa investuje do obranyschopnosti štátu. Je to beh na dlhú trať + nesmie sa zaspať na vavrínoch... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  15:22 23.10.2018

  Kolt: Lebo sa na to pozeram s dnesnymi vedomostami. Pred desiatimi rokmi sa zdalo, ze armady budu bojovat hlavne s bradatymi chlapikmi na toyotach a bude treba za nimi ist tisice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Lebo sa na to pozeram s dnesnymi vedomostami. Pred desiatimi rokmi sa zdalo, ze armady budu bojovat hlavne s bradatymi chlapikmi na toyotach a bude treba za nimi ist tisice kilometrov.
  Z toho hladiska bol lahsi Pandur zrejme lepsou odpovedou.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:15 23.10.2018

  Jj, až na ten kanón je to dobré auto ;-) Ale vážně, asi jste fakt koupili dobře. AČR se to před deseti lety moc nepovedlo :-/

  Jj, až na ten kanón je to dobré auto ;-) Ale vážně, asi jste fakt koupili dobře. AČR se to před deseti lety moc nepovedlo :-/

 • Gibon
  15:08 23.10.2018

  To su pozitivne info toto. Zda sa ze postavili dobre vozidlo.

  To su pozitivne info toto. Zda sa ze postavili dobre vozidlo.

 • Flader
  13:29 23.10.2018

  Vozidlo pláva pri ochrane stupeň 3, protimínová ochrana v základe stupeň 4a/b. V prípade potreby je možné stupeň ochrany zvýšiť na stupeň 4, prípadne až 5, ale na úkor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vozidlo pláva pri ochrane stupeň 3, protimínová ochrana v základe stupeň 4a/b. V prípade potreby je možné stupeň ochrany zvýšiť na stupeň 4, prípadne až 5, ale na úkor plavbyschopnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:52 23.10.2018

  Podklady k obstaraniu BOV 8x8 - pripomienkové konanie

  https://www.slov-lex.sk/legisl...

  Podklady k obstaraniu BOV 8x8 - pripomienkové konanie

  https://www.slov-lex.sk/legisl...

 • Flader
  08:24 21.10.2018

  Prezentačné video BOV Vydra od nášho MO:

  https://youtu.be/LEhcUq_8LNU...

  Prezentačné video BOV Vydra od nášho MO:

  https://youtu.be/LEhcUq_8LNU...

 • Clanek
  22:14 19.10.2018

  "Ministerstvo obrany SR plánuje do roku 2024 obstarať do 81 kusov vozidiel Vydra, pričom celková suma za všetky vozidlá nepresiahne 417 miliónov eur vrátane DPH. Táto suma už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Ministerstvo obrany SR plánuje do roku 2024 obstarať do 81 kusov vozidiel Vydra, pričom celková suma za všetky vozidlá nepresiahne 417 miliónov eur vrátane DPH. Táto suma už zahŕňa aj logistickú podporu (17 mil. eur), muníciu (65 mil. eur), úpravu infraštruktúry (5 mil. eur) a odkúpenie prototypu (5,8 mil. eur). Dôvodom pomenovania Vydra je, že podobne, ako tento živočích, aj vozidlo 8x8 pláva a napriek jeho veľkosti je veľmi dynamické, rýchle, obratné, odolné a ľahko manévrovateľné."

  Radeji to sem zacituju, protoze se tu rado operuje s tim, jak je ono KBVP predrazene a stoji 6mil kus. Takze to mame bez logistiky a munice max 4mil/kus s DPH, 3,3mil/kus bez DPH.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:36 19.10.2018

  Ministerstvo obrany navrhne vláde obstarať bojové obrnené vozidlo 8x8 - Vydra... Tak konečne dostalo BOV 8x8 svoje meno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany navrhne vláde obstarať bojové obrnené vozidlo 8x8 - Vydra... Tak konečne dostalo BOV 8x8 svoje meno :D

  https://www.mosr.sk/42924-sk/m...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:43 28.07.2018

  No hej, bolo by fajn dokúpiť ešte aspoň 12 ks v prevedení BVP (navýšiť počet vozidiel v rotách) a zvyšok peňazí (138M) investovať do vyzbrojenia BH. Prípadne ešte aspoň 12-14 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No hej, bolo by fajn dokúpiť ešte aspoň 12 ks v prevedení BVP (navýšiť počet vozidiel v rotách) a zvyšok peňazí (138M) investovať do vyzbrojenia BH. Prípadne ešte aspoň 12-14 prieskumných pre niektorú rotu práporu ISTAR by bolo zaujímavých... hlavní na bojisku nikdy nie je dosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  21:39 28.07.2018

  Dúfam že bude.....Počas vojskovych skúšok bola odpálená PTRS Spike LR. Na výstave IDEB bola Patria videná s nimi.
  Pripájam link s foto a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dúfam že bude.....Počas vojskovych skúšok bola odpálená PTRS Spike LR. Na výstave IDEB bola Patria videná s nimi.
  Pripájam link s foto a komentármi....
  https://forum.valka.cz/topic/v...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:22 28.07.2018

  PTŘS Spike integrace byla odskúšena?? Co to má jako znamenat???? Asi ne, že integrace byla dokončena a Spike bude součástí dodávek ?:))

  PTŘS Spike integrace byla odskúšena?? Co to má jako znamenat???? Asi ne, že integrace byla dokončena a Spike bude součástí dodávek ?:))

 • Hajo
  21:14 28.07.2018

  Cena by sa mala pohybovať na cca. 3 míľ.€/ks, možnosť obstarania > 81 ks resp. usetrenie peňazí. Osobne sa mi viac pozdáva prvá z možností. No ale nechajme sa prekvapiť. Integrácia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cena by sa mala pohybovať na cca. 3 míľ.€/ks, možnosť obstarania > 81 ks resp. usetrenie peňazí. Osobne sa mi viac pozdáva prvá z možností. No ale nechajme sa prekvapiť. Integrácia PTRS Spike bola odskúšana.

  http://www.mosr.sk/41778-sk/pr...
  Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  21:00 28.07.2018

  Pripájam nové info

  Pripájam nové info

 • Flader
  11:05 10.05.2018

  Tu je aj vyhlásenie Patrie, aký podvozok bol použitý ako základ vozidla:

  https://www.patria.fi/en/media...

  Tu je aj vyhlásenie Patrie, aký podvozok bol použitý ako základ vozidla:

  https://www.patria.fi/en/media...

 • PavolR
  10:31 10.05.2018

  Dohoda medzi Slovenskom a Fínsko z Fínskej strany odtajnená:
  https://drive.google.com/file/...

  Dohoda medzi Slovenskom a Fínsko z Fínskej strany odtajnená:
  https://drive.google.com/file/...

 • Flader
  20:52 08.05.2018

  Reakcia MOSR na vyjadrenia pána poslanca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Reakcia MOSR na vyjadrenia pána poslanca Krajniaka:

  http://www.mosr.sk/41873-sk/mi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  20:49 08.05.2018

  1) O teple mistecko prijdou jen mozna, v nasich demokraciich vychodniho typu to ani zdaleka neni jistotou a za 2) ikdyby nedejboze jo, tak si sednout stejne nepudou a zabezpeceni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) O teple mistecko prijdou jen mozna, v nasich demokraciich vychodniho typu to ani zdaleka neni jistotou a za 2) ikdyby nedejboze jo, tak si sednout stejne nepudou a zabezpeceni budou nadosmrti.
  Jinak tohle je zatim dost bulvar, vypustil to jeden poslanec jedne miniparlamentni strany. Nepochybuju o tom ze v tom je levarna, ale 20% beru proste s rezervou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:46 08.05.2018

  asi nikdy nepochopím, proč tohle politici dělají. Přeci jen vždycky se to provalí a akorát přijdou o teplé místečko...

  asi nikdy nepochopím, proč tohle politici dělají. Přeci jen vždycky se to provalí a akorát přijdou o teplé místečko...

 • Jara
  20:20 08.05.2018

  Časem něco takového vyplout na povrch muselo;)

  Časem něco takového vyplout na povrch muselo;)

 • PavolR
  20:16 08.05.2018

  Podľa fínskeho novinára, ktorý potopil slovinského premiéra za okolnosti nákupu Patrií, mali údajne dostať ľudia okolo SNS za tento projekt províziu 20%. Zajtra bude tlačovka, na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa fínskeho novinára, ktorý potopil slovinského premiéra za okolnosti nákupu Patrií, mali údajne dostať ľudia okolo SNS za tento projekt províziu 20%. Zajtra bude tlačovka, na ktorej možno odznejú na túto tému nejaké informácie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:49 28.04.2018

  ATGM určite zostanú, keď už sa investovalo do integrácie.

  ATGM určite zostanú, keď už sa investovalo do integrácie.

 • Hajo
  18:23 28.04.2018

  Vyzerá to teda, že upustili od integrácie Konkurzov a priklonili sa k modernejším Spike.
  Tak dúfam, že to tak nechajú. OSSR potrebuje nové BOV ako soľ, tak PatriaXP je dobrá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyzerá to teda, že upustili od integrácie Konkurzov a priklonili sa k modernejším Spike.
  Tak dúfam, že to tak nechajú. OSSR potrebuje nové BOV ako soľ, tak PatriaXP je dobrá voľba. Ostáva veriť, že politici nechajú budú mať rozum a prestanú s tým spochybňovaním výberu vozidla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  17:28 28.04.2018

  Ja som pozeral, či tá ATGM náhodou nie je Hornet od MSM Group. Ale nie je. Hornet má predné a zadné stabilizátory v jednej línii, Spike ich má vychýlené o 45 stupňov. A tu je na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja som pozeral, či tá ATGM náhodou nie je Hornet od MSM Group. Ale nie je. Hornet má predné a zadné stabilizátory v jednej línii, Spike ich má vychýlené o 45 stupňov. A tu je na fotke jasne vidieť že sú "do kríža", čiže vychýlené ako má Spike.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  14:54 28.04.2018

  da sa to porovnat aj s tymto videom:

  https://www.youtube.com/watch?...

  odpal vypada identicky, takze to je vysoko pravdepodobne spike

  da sa to porovnat aj s tymto videom:

  https://www.youtube.com/watch?...

  odpal vypada identicky, takze to je vysoko pravdepodobne spike

 • PavolR
  14:44 28.04.2018

  Tu je to lepšie porovnateľné: https://thedefensepost.com/wp-...

  Tu je to lepšie porovnateľné: https://thedefensepost.com/wp-...

 • PavolR
  14:40 28.04.2018

  Konkurs má obrovské stabilizátory vzadu a maličké vpredu, takže ten môžeme vylúčiť.
  Pri porovnaní s jedným obrázkom z internetu to vyzerá skôr na Spike: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konkurs má obrovské stabilizátory vzadu a maličké vpredu, takže ten môžeme vylúčiť.
  Pri porovnaní s jedným obrázkom z internetu to vyzerá skôr na Spike: https://www.dawn.com/news/1140...

  (ale teda pekne im ten výstrel ptrs sfúkol maskovanie - obr.6 :-) )
  Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  13:26 28.04.2018

  Tiež by ma zaujímala táto otázka ži ide o PTRS Spike resp. Konkurs. Tiež by ma zaujímala rýchlosť plavby.

  Tiež by ma zaujímala táto otázka ži ide o PTRS Spike resp. Konkurs. Tiež by ma zaujímala rýchlosť plavby.

 • Clanek
  12:48 28.04.2018

  Alpacino36 prisel s dalsim clankem o slovenskych kolovych BVP: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alpacino36 prisel s dalsim clankem o slovenskych kolovych BVP: https://www.mod.gov.sk/41778-s...

  Hned na uvod: diky. Ale protoze ten clanek byl pod clankem o ASCODu hrube OT, tak to prenasim sem a rovnou se zeptam: Je tu nekdo schopen z fotek 1,2 a 6 i poznat jestli slo o zkousky PTRS Spike (pripadne i jake verze) nebo Konkursu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:56 20.12.2017

  Lukas
  :)

  Lukas
  :)

 • Lukas
  20:14 20.12.2017

  Pytam bowiem jeśli OSSR będzie chciał więcej wozów 8x8 to już teraz powinna rozmawiać o "opcji" w kontrakcje

  Co więcej - batalion "w standardzie NATO" potrzebuje ponad 80 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pytam bowiem jeśli OSSR będzie chciał więcej wozów 8x8 to już teraz powinna rozmawiać o "opcji" w kontrakcje

  Co więcej - batalion "w standardzie NATO" potrzebuje ponad 80 pojazdów (Podam na przykładzie batalionu Rosomak)

  4 kompanie - po 14 Rosomak
  kompania wsparcia
  8 moździerzy Rak + 4 wozy dowodzenia + 3 Spikebusy (transporter z obsługą Spike LR)
  kompania zabezpieczenia:
  4 WRT (wozy rozpoznania technicznego)
  4 WEM (wozy ewakuacji medycznej)

  kompania dowodzenia
  2 wozy dowodzenia (batalionu)
  3 Rosomaki rozpoznawcze

  Razem 84 pojazdy 8x8

  To tylko batalion^
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:40 20.12.2017

  Pokud by Patria dala volnou ruku Slovakum ten stroj vyrabet a nabizet, dost mozna to vysvetluje ten stary dizajn, proste si ten novy chce Patria nechat pro sebe a sve obchody.

  Pokud by Patria dala volnou ruku Slovakum ten stroj vyrabet a nabizet, dost mozna to vysvetluje ten stary dizajn, proste si ten novy chce Patria nechat pro sebe a sve obchody.

 • Jura99
  17:30 20.12.2017

  Nevinil bych novinare kvuli nedostatku informaci o teto akci. Vzdyt je to cele tajne ! :D

  Nevinil bych novinare kvuli nedostatku informaci o teto akci. Vzdyt je to cele tajne ! :D

 • stirling
  16:36 20.12.2017

  Jak to vůbec bude, jako u pandurů? dovezou se komponenty a pak se to smontuje případně svaří korba nebo to přenesení montáže je ještě hlubší? Pochybuji, ale, že slovensko dokáže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak to vůbec bude, jako u pandurů? dovezou se komponenty a pak se to smontuje případně svaří korba nebo to přenesení montáže je ještě hlubší? Pochybuji, ale, že slovensko dokáže vozidlo následně vyrobit bez objednávky u finů, spousta věcí se bude dovážet. Opaku snad tady na webu nikdo nevěří...
  Jo a to vozidlo opravdu plave s maximální zátěží 28t? To bude asi nejtěžší plovoucí kbvp nebo víte o nějakém těžším?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:47 20.12.2017

  Pocet 81ks pokud bude dodrzeny je dostatecny, nechci tu znovu psat pocty panduru v CR, ale koukat na to touto optikou, tak dokonce vic nez dostatecny. Smutna je jen absence ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pocet 81ks pokud bude dodrzeny je dostatecny, nechci tu znovu psat pocty panduru v CR, ale koukat na to touto optikou, tak dokonce vic nez dostatecny. Smutna je jen absence minometne verze (ale kvuli 4-8 kouskum to je snad i dobre, to by byla kusova cena "jako krava" zase).
  Jak je to s pravem si jen tak vyrobit dalsi kusy na SVK bez nutnosti se kohokoli ptat (a mit zaruceny pristup ke vsem komponentam bez souhlasu Patrie), na to bych se jeste podival. Neresim to z pohledu prodeji treti strane, to je u tohoto projektu utopie, ale pripadne dokoupeni v budoucnu dalsich vozidel, at uz z duvodu nahrady nejojetejsich kusu, nebo z duvodu rozsireni utvaru timto typem vybavenych, je docela dobre realne a bylo by fajn kdyby bylo zazmluvneno. Jak tu uz zaznelo par narku nad absenci kvalitni novinariny na toto tema a nedostatku informaci, tak tohle je dalsi do party, pritom veledulezite info.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:37 20.12.2017

  Ještě jiný zákazník je oblbovačka pro daňové poplatníky. Tato myšlenka má nejmíň dvě chyby, 1. většina potenciálních zákazníků už své vozidlo má nebo ví které si koupí, 2. i kdyby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jiný zákazník je oblbovačka pro daňové poplatníky. Tato myšlenka má nejmíň dvě chyby, 1. většina potenciálních zákazníků už své vozidlo má nebo ví které si koupí, 2. i kdyby se našel, nekoupí si to za 5,2mil. € a provalilo by se, že cena pro OSSR byla přemrštěná (v tomto bodě připouštím, že hádám budoucnost, zatím zveřejnili pouze cenový strop těch 5,2mil.)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:09 20.12.2017

  Viem si predstaviť, že by sa ešte niečo dokúpilo, keby sa našiel ešte iný zákazník z EU a dal by sa z toho urobiť EU projekt na spoločný nákup.

  Viem si predstaviť, že by sa ešte niečo dokúpilo, keby sa našiel ešte iný zákazník z EU a dal by sa z toho urobiť EU projekt na spoločný nákup.

 • Flader
  15:02 20.12.2017

  O opcii sa nikde nehovorilo. Ale keďže to je oficiálne vývoj nového vozidla a všetká dokumentácia a práva ostávajú štátu (hlavný dodávateľ je štátna firma) tak prípadný nákup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O opcii sa nikde nehovorilo. Ale keďže to je oficiálne vývoj nového vozidla a všetká dokumentácia a práva ostávajú štátu (hlavný dodávateľ je štátna firma) tak prípadný nákup ďalších vozidiel by nemal byť až taký problém.
  Konkrétne počty kolovali aj tu. je to prezbrojenie dvoch práporov plus nejaké kusy do skladu a na výcvik.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  15:02 20.12.2017

  Nerieši lebo nateraz sú nepotrebné, na dva prápory potrebujes po 30 kusov + tie velitelske a zdravotnícke.

  Nerieši lebo nateraz sú nepotrebné, na dva prápory potrebujes po 30 kusov + tie velitelske a zdravotnícke.

 • Rase
  14:51 20.12.2017

  řeší vůbec Slovensko i opci na další vozidla, nebo si politici myslí, že když je to "slovenské" vozidlo, tak to nepotřebují a další vozidla si kdykolik dokoupí ? nebo hůř, nakupují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  řeší vůbec Slovensko i opci na další vozidla, nebo si politici myslí, že když je to "slovenské" vozidlo, tak to nepotřebují a další vozidla si kdykolik dokoupí ? nebo hůř, nakupují jen tolik vozidel aby splnili závazek k NATO a na další kašlou ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:33 20.12.2017

  Bude ich "len" 81. Prezbrojujú sa dva prápory v 2. mechanizovanej brigáde. Tretí je motorizovaný, štvrtý je ISTAR (priezkumný). Tieto dva majú zase dostať tie vozidlá 4x4, čo je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bude ich "len" 81. Prezbrojujú sa dva prápory v 2. mechanizovanej brigáde. Tretí je motorizovaný, štvrtý je ISTAR (priezkumný). Tieto dva majú zase dostať tie vozidlá 4x4, čo je druhá časť tohto projektu.
  1. mechanizovaná brigáda sa zatiaľ vic/menej riešiť nebude. Akurát jedne jej prápor má dostať modernizované BVP. Plus nejaké 4x4.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:12 20.12.2017

  Zacznijmy od tego że AMV jest pojazdem MODUŁOWYM
  dlatego praktycznie każdy użytkownik AMV ma inny pojazd (dokładnie taki jaki chciał)

  Ja widzę inny problem niż to jakie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zacznijmy od tego że AMV jest pojazdem MODUŁOWYM
  dlatego praktycznie każdy użytkownik AMV ma inny pojazd (dokładnie taki jaki chciał)

  Ja widzę inny problem niż to jakie reflektory ma słowacki AMV (będą informacje o masie pojazdu, mocy silnika - będzie można ocenić)
  Pytaniem jest to ile pojazdów docelowo chce mieć OSSR
  Tylko 81
  A może 100?
  albo 160?

  Nie można warto powtarzać błędu z Pandurem
  Chodzi o kompletną koncepcję...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:45 20.12.2017

  Výrobci tvrdí ledacos, třeba že čokoláda pro Němce je stejná jako čokoláda pro Slováky. A my víme, že obvykle není. Viděl bych to tak, že ve srovnání např. s Rosomákem si silnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výrobci tvrdí ledacos, třeba že čokoláda pro Němce je stejná jako čokoláda pro Slováky. A my víme, že obvykle není. Viděl bych to tak, že ve srovnání např. s Rosomákem si silnější balistická ochrana žádá silnější motor, větší zatížitelnost podvozku a tedy i posílení konstrukce podvozku. Pokud těmto úpravám výrobce říká verze XP, je to jeho rozhodnutí. Pokud před časem představil dizajnově jiné vozidlo a říkal tomu také XP, je to také jeho rozhodnutí. Dizajnový rozdíl rozhodně není jen v přední lampě, korba slovenského XP je prakticky stejná s původní AMV, je možná bachratější, kvůli silnější balistice. Tak či onak užitnými vlastnostmi bude podvozek nejspíš na velmi dobré úrovni, že nebude mít i moderní dizajn považuju za podivnou chybu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:38 20.12.2017

  Nechapu tu potrebu neustale zvrtavat debatu smerem, ze to co SVK kupuje nebude XP verze, kdyz uz to potvrdi samotny producent tak nevim co vic chtit.
  Chybejici nataceci zadni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechapu tu potrebu neustale zvrtavat debatu smerem, ze to co SVK kupuje nebude XP verze, kdyz uz to potvrdi samotny producent tak nevim co vic chtit.
  Chybejici nataceci zadni naprava se da snadno vysvetlit plavbyschopnosti, tim stejnym se da vysvetlit i nizsi maximalni zatez (nikde neni napsano ze podvozek neuveze onech plnych 30t jak se na XP variantu slusi, jen 30t uz zrejme nebude plavat, tak si muzete vybrat co do technickych udaju napisete: plavbyschopnost + 28t anebo 30t ale bez plavbyschopnosti... napsali to prvni, platit muze (a nejspis bude) i to druhe, v obou variantach pujde o XP). Dal nema smysl se v tom vrtat bo timhle kvality podvozku jako takoveho konci a dulezitejsi bude co bude osazeno na nem (a ne, tim vazne nemyslim LED svetla nebo jine pozlatka), vez, senzoricke vybaveni, kanonova a PTRS vyzbroj. Zaklad je vyborny, tak ted uz se jen muzeme tesit jak to MO SR zmrsi tim zbytkem. :))
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:35 20.12.2017

  Flader: XP je to vozdilo co bylo představeno cca 2 roky zpět, je tu někde i link na článek k ukončení vývoje, koukni na to a uvidíš, že to vozidlo má celkově jinou korbu, opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: XP je to vozdilo co bylo představeno cca 2 roky zpět, je tu někde i link na článek k ukončení vývoje, koukni na to a uvidíš, že to vozidlo má celkově jinou korbu, opravdu to není jen ve světlech. A těch rozdílů je hodně. Jinak nikdo nezpochybňuje, že amv se pořád vyvíjí takže nevím proč by mělo být záhadou, že má větší užitečné zatížení než starší verze?
  Nejsem si jist jestli dokáže zatížen na 28t plavat, pandur má také tuším 22t, ale takto zatížen plavat nedokáže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:04 20.12.2017

  Tak nám prosím vysvetli, čo to rpesne je to XP. Pretože podľa mňa je to práve ten podvozok a motor. Nie svetlá a predná maska. To že má nižšie zaťaženie je daň za plávatelnosť. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nám prosím vysvetli, čo to rpesne je to XP. Pretože podľa mňa je to práve ten podvozok a motor. Nie svetlá a predná maska. To že má nižšie zaťaženie je daň za plávatelnosť. Zábudaš ale, že to zaťaženie je stále vyššie ako pri "starom" AMV.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:02 20.12.2017

  Ani výrobce podle mě jasně neuvádí, že jde o xp verzi, ale pouze založné na xp. Ono se tady říká, že má jen jinak světla, ale když si prohlédnete ty dva stroje, tak ta korba má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ani výrobce podle mě jasně neuvádí, že jde o xp verzi, ale pouze založné na xp. Ono se tady říká, že má jen jinak světla, ale když si prohlédnete ty dva stroje, tak ta korba má jiné tvary celá. Výrobce tvrdí to, aby to vypadlo dobře u zákazníka a slovenská veřejnost chce určitě slyšet že dostává to nejnovější. Já vidím tvarově vozidlo, které vychází z klasické AMV, vidím, že plave, že má nižší užitečné zatížení, že se natáčí přední kola, to vše vychází z klasické AMV tak nevim proč bych si měl myslet, že je to xp jen protože to má stejný motor a asi části podvozku? Každopádně tohle všechno nic neříká o tom jaké to vozidlo je, ono totiž může být horší než klasická AMV a nebo také lepší než nejnovější xp a to je to co říkám, tohle nikdo neví protože nebylo žádné srovnání s ničim! Mohli aspoň porovnat s scipio a corsac a boxerem...ale to se nehodilo.
  Jinak finální verze je to vozidlo co bylo ukázáno, už se tam nic ani změnit nemůže, protože jde rovnou do vojenských testů, tam už se bude jen upravovat to co bude při testech hořet...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  10:25 20.12.2017

  Ešte jeden dodatok - ak sú vylepšenia z XP skované pod šatami klasického AMV a celý stroj má len starší dizajn prednej časti (ktorý je ale oproti Rosomaku mohutnejší), tak by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ešte jeden dodatok - ak sú vylepšenia z XP skované pod šatami klasického AMV a celý stroj má len starší dizajn prednej časti (ktorý je ale oproti Rosomaku mohutnejší), tak by to bolo ok. Dizajn XP nie je prevratne zmenený oproti klasike AMV, takže na účel to nemá až taký vplyv, skôr to je vec marketingu.
  Dôležitá je funkčnosť a účelovosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  10:16 20.12.2017

  Alpacino36 - ďakujem za informáciu.

  Alpacino36 - ďakujem za informáciu.

 • mikojan29
  10:15 20.12.2017

  Uvidíme na konci celého procesu, ako bude vozidlo vyzerať a čo bude mať vlastne nakonfigurované na a vo veži (elektronika), aký kanón a aké PTRS.
  Podvozok je nateraz jasný, XP a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uvidíme na konci celého procesu, ako bude vozidlo vyzerať a čo bude mať vlastne nakonfigurované na a vo veži (elektronika), aký kanón a aké PTRS.
  Podvozok je nateraz jasný, XP a skriňa vylepšená AMV. Bez natáčacích zadných náprav - ako tu bolo písané asi kvôli pohonu plavby.
  Teraz bude dôležitá elektronika, ktorá sa dá dovnútra a na vežu a celé to doladiť.
  Pár detailov a postrehov je popísaných tu:
  http://www.palba.cz/viewtopic....
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:05 20.12.2017

  stirling, asi preto, že na rozdiel od predstaveného prototypu XP táto slovenská varianta pláva.

  stirling, asi preto, že na rozdiel od predstaveného prototypu XP táto slovenská varianta pláva.

 • Alpacino36
  09:44 20.12.2017

  Podľa môjho názoru je to všetko voľba zákazníka, ako aj natáčacia náprava, keď starší model predstavený v austrálií má natáčaciu ale naša xp nemá. A nevidím dôvod aby patria ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa môjho názoru je to všetko voľba zákazníka, ako aj natáčacia náprava, keď starší model predstavený v austrálií má natáčaciu ale naša xp nemá. A nevidím dôvod aby patria klamala na oficiálnej stránke o tom aké vozidlo dodali, ale podľa niektorích diskutujúcich technika, ktorá nemá vzhľad nemá bojovú hodnotu.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:13 20.12.2017

  No zeptat se u výrobce je fajn, ale výrobce kope za stejný tým jako vláda, takže samozřejmě, že potvrdí vše co už se nakecalo.
  Za mě je jasné, že to má stejný motor a asi i jiné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No zeptat se u výrobce je fajn, ale výrobce kope za stejný tým jako vláda, takže samozřejmě, že potvrdí vše co už se nakecalo.
  Za mě je jasné, že to má stejný motor a asi i jiné části např. pohonného ústrojí a podvozku, ale proč to má nižší užitečné zatížení než xp nebo proč nezatáčí poslední náprava? Tak jako tak je to vlastně jedno, ten stroj se stejně s nikým neporovnával, takže o jeho kvalitách se může pouze diskutovat a je to prostě klasické šmelo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:38 20.12.2017

  Že jde o kompilát verzí AMV a XP se zdálo celkem záhy. Otázka je proč? Je starší dizajn levnější nebo na výrobu toho nového nemají přípravky?

  Že jde o kompilát verzí AMV a XP se zdálo celkem záhy. Otázka je proč? Je starší dizajn levnější nebo na výrobu toho nového nemají přípravky?

 • Flader
  12:56 19.12.2017

  To je zaujimavá info a hlavne priamo od zdroja. Len niektorým internetovým mudrlantom ani to nebdue stačiť. Stále je dosť expertov čo vśade píšu, že Slovensko nakupovalo nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je zaujimavá info a hlavne priamo od zdroja. Len niektorým internetovým mudrlantom ani to nebdue stačiť. Stále je dosť expertov čo vśade píšu, že Slovensko nakupovalo nie novovyrobené ale olietané BH a pod.
  Zarážajúce je, že našich špičkových investigatívnych novinárov niečo také, akos a priamo spýtať Fínov nenapadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  10:11 19.12.2017

  Alpacino36 - Dobra praca.

  Alpacino36 - Dobra praca.

 • Alpacino36
  08:55 19.12.2017

  Len tak zo srandy som napísal email tomuto pánovi čo zastupuje patriu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len tak zo srandy som napísal email tomuto pánovi čo zastupuje patriu https://www.patria.fi/en/media... , či vozidlo ktoré bolo bolo dodané slovensku je verzia xp. Na moje počudovanie som dostal odpoved tu je :
  Just to know to whom I will answer; which organization you are representing?  Outlook of the vehicle in different AMV versions might variate. It is not possible to differentiate versions by appearance. You might facelift old AMV or have most modern technology in a vehicle which looks like early version. In XP vehicle presented for example in DSEI we have led lights etc. which affects visual appearance. Major differences between “old” AMV and XP are in drive frame, suspension and powertrain. Protection is always customer specific. We are not giving any detailed information of specifications for any customer.  In all these major aspects the vehicle delivered to Slovakia is XP or further developed version. This is also first amphibious vehicle based on XP technology.
  Skrýt celý příspěvek

 • Potizista
  20:50 17.12.2017

  Double
  A proč? Proč dává smysl já jsem zde napsal ze přeplavat s bojovým vozidly je k ničemu protože podpůrné jednotky stejne musí čekat na zenisty. A mechanizovany prapor nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double
  A proč? Proč dává smysl já jsem zde napsal ze přeplavat s bojovým vozidly je k ničemu protože podpůrné jednotky stejne musí čekat na zenisty. A mechanizovany prapor nebo četa nemáme bez zásobování žádnou bojovou hodnotu. Navíc když se plaví panduru nebo bvp tak vevnitř není ani výsadek.....
  takže podle mě ty co jsi vymysleli ze podmínka plavání je pro obrněný transportér nutná je podle mého názoru kre...n
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  20:37 17.12.2017

  minimalne pri seredi nacvicuju brodenie niekolko krat do roka.

  v pripade, ze 1. brigadu v buducnosti prezbroja na tazke bvp(+ pravdepodobne dostane tankovy prapor), tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  minimalne pri seredi nacvicuju brodenie niekolko krat do roka.

  v pripade, ze 1. brigadu v buducnosti prezbroja na tazke bvp(+ pravdepodobne dostane tankovy prapor), tak plavbyschopnost druhej brigady dava zmysel...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  19:18 17.12.2017

  K brodom:
  Miesta na brodenie boli za CSLA zmapovane a dokonca dopredu pripravene - uprava svahu a osadenie dna betonovymi panelmi v mieste predpokladaneho prechodu tankovej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K brodom:
  Miesta na brodenie boli za CSLA zmapovane a dokonca dopredu pripravene - uprava svahu a osadenie dna betonovymi panelmi v mieste predpokladaneho prechodu tankovej techniky. Ci sa tento stav udrzuje alebo nie mi nie je zname.
  Skrýt celý příspěvek

 • Potizista
  19:05 17.12.2017

  Za každou machanizovanou brigadou musí stát ženijní a podpůrné jednotky to ze můžou brodit bojová vozidla je k ničemu když se na druhy břeh nedostanou podpůrné jednotky.....na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za každou machanizovanou brigadou musí stát ženijní a podpůrné jednotky to ze můžou brodit bojová vozidla je k ničemu když se na druhy břeh nedostanou podpůrné jednotky.....na každý 1 obrněný transportér přijdou 2az3 náklaďáky s materiálem a palivem..... a bez těch náklaďáku je mechanizovaná brigáda jen hromada stojícího šrotu
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:59 17.12.2017

  Ja zase tú požiadavku plavbyschopnosti chápem. 8x8 sú určené pre jednotky 2. mechanizovanej brigády, ktorá nedisponuje žiadnou ženijnou jednotkou.

  Ja zase tú požiadavku plavbyschopnosti chápem. 8x8 sú určené pre jednotky 2. mechanizovanej brigády, ktorá nedisponuje žiadnou ženijnou jednotkou.

 • Potizista
  18:18 17.12.2017

  To nevím ale v české republice než by našel místo vhodně k prebrodeni tak dřív najde most......

  To nevím ale v české republice než by našel místo vhodně k prebrodeni tak dřív najde most......

 • Kozlus
  17:48 17.12.2017

  Ma vlastne ACR dostatecne zmapovane toky, aby se o nejake prebrodovaci operaci mohlo mluvit? Aby ten jen teoreticky plavajici Pandur neplaval par kilometru, nez najde breh, po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ma vlastne ACR dostatecne zmapovane toky, aby se o nejake prebrodovaci operaci mohlo mluvit? Aby ten jen teoreticky plavajici Pandur neplaval par kilometru, nez najde breh, po kterem se z vody vyskrabe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Potizista
  17:28 17.12.2017

  Já bych si přeci jen tipnul csg sbohem pumo a spolupráce s bw a německým zbrojním průmyslem...
  A tady k tomu tématu plavbyschopnost je fakt kravina kolikrát ji naši potřebovali na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych si přeci jen tipnul csg sbohem pumo a spolupráce s bw a německým zbrojním průmyslem...
  A tady k tomu tématu plavbyschopnost je fakt kravina kolikrát ji naši potřebovali na pandurech mimo cvičení plavby..... nechapu jak někdo muže trvat na plavbyschopnosti ?? No tak dejme tomu někde par panduru muže prebrodit tam kde to nepřítel nečeká... a co tam jako budou na druhým břehu dělat bez zásob munice a paliva? Tenhle požadavek je totální totální !!!!! Nesmysl
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:19 17.12.2017

  Potizista:
  samozřejmě že BAE (CV90) nebo CSG + GDELS (ASCOD). Němci zkrátka neumí dost dobře podmazávat a většinou nemají dost významné kontakty. BAE Systems je dost známý pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Potizista:
  samozřejmě že BAE (CV90) nebo CSG + GDELS (ASCOD). Němci zkrátka neumí dost dobře podmazávat a většinou nemají dost významné kontakty. BAE Systems je dost známý pro svoje podmazávací a sebe-prezentační schopnosti. General Dynamics zase má významné kontakty díky spolupráci s CSG (byť dneska není CSG v oblibě).
  Skrýt celý příspěvek

 • Potizista
  17:07 17.12.2017

  Rase
  Nemá cenu řešit typ nebo peníze zakázku dostane někdo dostatečně pružný a poslušný stejne jako je tomu u nás
  A hádej kdo u nás dostane zakázku na bvp?

  Rase
  Nemá cenu řešit typ nebo peníze zakázku dostane někdo dostatečně pružný a poslušný stejne jako je tomu u nás
  A hádej kdo u nás dostane zakázku na bvp?

 • Potizista
  17:05 17.12.2017

  Puuupava
  Diky za odkaz. No jak jsem si myslel pěkně to smrdí.....obchodní ředitel na jednou kupuje 66 procent akcii a banka mu půjčí... no to je výsměch. Jen se připravuje půda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Puuupava
  Diky za odkaz. No jak jsem si myslel pěkně to smrdí.....obchodní ředitel na jednou kupuje 66 procent akcii a banka mu půjčí... no to je výsměch. Jen se připravuje půda na to jak ty peníze rozkrast použitou se tací prostrednici a kdo si ve skutečnosti vybere prachy se nikdo nedozví. Mate na Slovensku bohužel stejne poradky jako u nás bohužel
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:57 17.12.2017

  On by byl docela nářez, pokud by si Slováci vyráběli Boxery. Možná jsem zaujatý, ale byl by to hodně zajímavý krok, AMV XP je sice taky v pohodě, ale je to jen další z mnoha AMV. Z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  On by byl docela nářez, pokud by si Slováci vyráběli Boxery. Možná jsem zaujatý, ale byl by to hodně zajímavý krok, AMV XP je sice taky v pohodě, ale je to jen další z mnoha AMV. Z politického pohledu, ono stačí napsat zadání tak, že vozidlo musí umět plavat, čímž Boxer tak jako tak odpadne, i kdyby byl sebelepší. Osobně mi ten udávaný cenový rozdíl nepřijde moc velký, přeci jen jde jen o pár desítek kusů techniky. Za sebe bych byl pro Boxer, ale chápu, že pokud OSSR trvá na plavbyschopnosti (což moc nechápu i u AČR) tak AMV XP je asi nejlepší možnost (jelikož odpadne Boxer i VBCI)
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  16:55 17.12.2017

  Tu odkaz niečo k tomu majiteľovi. Možno to tu už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu odkaz niečo k tomu majiteľovi. Možno to tu už bolo.
  https://dennikn.sk/972409/maji...
  Skrýt celý příspěvek

 • Potizista
  14:33 17.12.2017

  Jen by mě zajímalo kdo to dnes vlastní?

  Jen by mě zajímalo kdo to dnes vlastní?

 • Potizista
  14:31 17.12.2017

  Flader
  No dobre tak se za skoro 40 let vyvinula a vyrábí Božena omlouvám se to je pravda

  Flader
  No dobre tak se za skoro 40 let vyvinula a vyrábí Božena omlouvám se to je pravda

 • Flader
  14:29 17.12.2017

  No neviem, že by sa Božena 5 vyrábala v 80-tych rokoch...

  No neviem, že by sa Božena 5 vyrábala v 80-tych rokoch...

 • Potizista
  14:25 17.12.2017

  PavolIR
  Aha další pozůstatek československého zbrojního průmyslu se stejnými produkty jako v 80tych letech:-) a kdo to dnes vlastní CSG?

  PavolIR
  Aha další pozůstatek československého zbrojního průmyslu se stejnými produkty jako v 80tych letech:-) a kdo to dnes vlastní CSG?

 • Potizista
  13:44 17.12.2017

  Sergej
  Co to sakra je? Way Industries????

  Sergej
  Co to sakra je? Way Industries????

 • Sergej7490
  10:19 17.12.2017

  A kruh sa nam uzatvara:
  " Nákup fínskych transportérov Patria je jedným z dvoch veľkých zbrojných projektov chystaných nominantmi SNS. Tým druhým bude nákup 404 menších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A kruh sa nam uzatvara:
  " Nákup fínskych transportérov Patria je jedným z dvoch veľkých zbrojných projektov chystaných nominantmi SNS. Tým druhým bude nákup 404 menších štvorkolesových vozidiel.
  Aj v tomto obchode má Way Industries dobré šance.Zdroje priamo z fabriky Denníku N potvrdili, že pracujú na spoločnom vozidle v spolupráci s českou automobilkou Tatra. Vozidlo označené názvom Patriot predviedla Tatra aj na Priemyselnom dni."
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  20:49 16.12.2017

  Na dokreslenie situacie: https://dennikn.sk/974377/ponu...
  Na druhu stranu neviem ci by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na dokreslenie situacie: https://dennikn.sk/974377/ponu...
  Na druhu stranu neviem ci by TANAX bol ten pravy partner na skladanie Boxera.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  00:05 16.12.2017

  mikojan29 čo sa týka médii tak súhlas. U nás je akurát mesačník MO SR Obrana, ale ten je dosť poplatný oficiálnej línii ministerstva. Chýbajú tu tebou menované časopisy...
  V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mikojan29 čo sa týka médii tak súhlas. U nás je akurát mesačník MO SR Obrana, ale ten je dosť poplatný oficiálnej línii ministerstva. Chýbajú tu tebou menované časopisy...
  V minulosti fungovala zaujímavá stránka o OS SR, aktuálne veci, fotky, komentáre...
  http://www.militaryphotos.net/...
  dnes nefunkčná.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  21:34 15.12.2017

  Uplny suhlass Karlos73, kedze uz nic, tak sa aspon niektory z novinarov mohol pozastavit nad tym, ze vozidla su rozdielne velke a tazke.

  Inak celkom ma sklamalo, ze TDV ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uplny suhlass Karlos73, kedze uz nic, tak sa aspon niektory z novinarov mohol pozastavit nad tym, ze vozidla su rozdielne velke a tazke.

  Inak celkom ma sklamalo, ze TDV nepredviedlo T-KAT.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  21:22 15.12.2017

  Karlos73
  Čítaš mi myšlienky.
  U nás nie sú odborné periodiká ako v ČR napr. ATM alebo L+K, kde sa zaoberajú témou armády a všetkým okolo nej dosť fundovane. Preto títo naši ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73
  Čítaš mi myšlienky.
  U nás nie sú odborné periodiká ako v ČR napr. ATM alebo L+K, kde sa zaoberajú témou armády a všetkým okolo nej dosť fundovane. Preto títo naši "pseudonovinári" hľadajú len samé senzácie. Ani jedna otázka nemá odborný podtext, niečo si možno naštudovali na nete a to je tak všetko. Stačí, že majú materiál na reportáž, alebo nejaký článok do novín.
  Čo sa týka Aligátora, predvádzané vozidlá im dali poriadne nafrak, keďže je to zhruba rok staré auto. Zlepšiť sa dá všetko keď sa chce a niekto to zafinancuje. Otázka je, či to niekto chce?
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  15:55 15.12.2017

  Presne tak, v slovenských médiách pracujú zväčša neprofesionálny, hľadajúci len senzácie, účelové politické kauzy... Nik sa MO SR nepýta, či nové BOV 8×8 AMV XP s Turra 30 a ďalším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Presne tak, v slovenských médiách pracujú zväčša neprofesionálny, hľadajúci len senzácie, účelové politické kauzy... Nik sa MO SR nepýta, či nové BOV 8×8 AMV XP s Turra 30 a ďalším bojovým vybavením bude plne kompatibilná s NATO ! Či to bude 30mm kanón Mk.44 Bushmaster II, protitankové rakety Spike-LR (3 gen. ?)
  Čakám na odborný článok od Vlada Bednára, alebo Šnídla, Pataja,...
  Progres zaznamenal aj samotný vežový komplet Turra 30, doplnil sa toľko kritizovaný samostatný zameriavač pre veliteľa, zväčšil sa palebný priemer na kanón - teraz na 330ks (2x165ks, aj keď ideál by bol 2x200) , zlepšil sa Systém riadenia paľby (čo bolo vidieť na strelnici pri paľbe počas jazdy! ) , doplnil sa nový Detektor ožiarenia, atď. Prípadne zvýšenie balistickej ochrany veže (čo môže mať dopad na schopnosť plávania)
  Otázka znie, či začaté skúšky už predstavujú zabudované systémy kompatibilné s NATO, alebo ešte stále sa tu hrá so sovietskymi systémami?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  15:27 15.12.2017

  k tomu Aligatoru:
  Neviem to uz dohladat, ale podvozok by mal byt tiez cesky. Obavam sa ze poziadavka MO na "slovenskost" daneho vozidla konci pri namasteni si vreciek v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k tomu Aligatoru:
  Neviem to uz dohladat, ale podvozok by mal byt tiez cesky. Obavam sa ze poziadavka MO na "slovenskost" daneho vozidla konci pri namasteni si vreciek v spriaznenej firme cez ktoru tie miliony potecu.
  A bohuzial s Kerametal nie je velmi zadobre s MO. takze by som sa necudoval keby vyrobu 4x4 dostalo CSG/MSM s tym ze ho posklada v niektorej svojej prevadzeke na SK.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  15:10 15.12.2017

  Pokiaľ nieje zabezpečená transparentná verejná súťaž (ale aj keď by bola) tak je psou povinnosťou poznať pozadie spoločností kam idú finančné prostriedky daňových poplatníkov ruku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ nieje zabezpečená transparentná verejná súťaž (ale aj keď by bola) tak je psou povinnosťou poznať pozadie spoločností kam idú finančné prostriedky daňových poplatníkov ruku v ruke s hodnotou za tieto finančné prostriedky daného produktu (produktov a služieb).
  Tých, ktorý tomu zamedzujú alebo celý proces zľahčujú typu senzácia a pod je potrebné demaskovať ak sa o to nepostarajú sami.

  https://dennikn.sk/972409/maji...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:06 15.12.2017

  To našich novinárov nezaujíma. Tí potrebujú senzácie, najlepšie mirada sem, miliarda tam.

  To našich novinárov nezaujíma. Tí potrebujú senzácie, najlepšie mirada sem, miliarda tam.

 • stirling
  11:03 15.12.2017

  Ještě dotaz, to se opravdu nikdo teď během téhle tiskovky či během předváděčky nezeptal jaký typ ptřs to vozidlo bude mít? Možná ano a jen mě to minulo.

  Ještě dotaz, to se opravdu nikdo teď během téhle tiskovky či během předváděčky nezeptal jaký typ ptřs to vozidlo bude mít? Možná ano a jen mě to minulo.

 • Rase
  10:56 15.12.2017

  stirling:
  asi tak nějak. Ono taky si myslím, že bude stačit jen vozidlo dokuchtit a upravit, výsledek sice nebude ohromující, ale myslím že i tak v pohodě. Dosavadní vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  asi tak nějak. Ono taky si myslím, že bude stačit jen vozidlo dokuchtit a upravit, výsledek sice nebude ohromující, ale myslím že i tak v pohodě. Dosavadní vývoj slovenských 4x4 by tak kompletně zahodili - což snad nikdo nechce. Patriot - Husar je už fakt spíš náklaďák jako Dingo II :D Vidím v těch zkouškách ale plus v tom, že se vyvine tlak na Kerametal aby svoje vozidlo upravili a modernizovali, pokud ho chtějí nabídnout OSSR. Pokud se Master II alespoň trochu přiblíží konkurenci, bude to v pohodě.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:40 15.12.2017

  Hihi, tak to s tím pohnuli rychle, že už to jdou zkoušet když před pár dny to byl jen prototyp bez raket.
  U 4x4 si myslím, že i přes to jak působil oproti ostatním vozidlům ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hihi, tak to s tím pohnuli rychle, že už to jdou zkoušet když před pár dny to byl jen prototyp bez raket.
  U 4x4 si myslím, že i přes to jak působil oproti ostatním vozidlům neohrabaně tak to bude aligator, je to jediný opravdu domácí produkt (motor, převodovku a případně podvozek dělá dnes málo firem) a navíc už jeho předchůdce mají + bude snazší porcovat medvěda.
  Podle mě zvednou o pár mm světlou výšku a tuhost podvozku, upraví decentně náběžné hrany a posílí výkon motoru a mají hotovo, nedají to tedy za týden, ale na 4x4 mají ještě čas a nic velkého se předělávat rozhodně nebude. Husar má šanci tak třetinovou oproti aligatoru. Tam jedině, že by za tatrou/csg stál silnější pes jak se říká, ale netuším kdo jakou má na slovensku "vyjednávací sílu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:11 15.12.2017

  Tak problém Aligátora je podľa všetkého slabý motor. To zase nieje neriešiteľný problém. Ten náraz do rpekážky je skôr tým, že má nižší podvozok a menšie kolesá. To porovnávanie s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak problém Aligátora je podľa všetkého slabý motor. To zase nieje neriešiteľný problém. Ten náraz do rpekážky je skôr tým, že má nižší podvozok a menšie kolesá. To porovnávanie s Husar/Patriot-om nie je príliš na mieste. Predsa len to je väčšie vozidlo. Ono aj presne nevieme, čo za 4x4 vlastne MO chce. či to majú byť menšie vozidlá, tak ako kedysi bol plán zavedienia prvej generácie Aligátora. Alebo naopak hľadá vlastne taký menší pancierovaný nákladiak.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:42 15.12.2017

  - Tak to dokončenie "vývoja" trvalo zhruba týždeň. :-)
  - Ako si predstavujú nepretržitú prevádzku počas sviatkov? Nechajú bežať motor? :-p
  - Čo ak bude vo Fínsku tento rok mierna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - Tak to dokončenie "vývoja" trvalo zhruba týždeň. :-)
  - Ako si predstavujú nepretržitú prevádzku počas sviatkov? Nechajú bežať motor? :-p
  - Čo ak bude vo Fínsku tento rok mierna zima? :-D
  - Takže nechali vozidlá 4x4 "prebehnúť sa" a nakoniec aj tak vytvoria vlastné? Aligátor na tatrovácom podvozku Patriota? ;-) TatraCroc
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:01 13.12.2017

  Ono je aj otázka, čo vlastne MO chce. Eagle aj Ajban mi prídu trocha iná velkostná kategória ako Patriot napríklad.

  Ono je aj otázka, čo vlastne MO chce. Eagle aj Ajban mi prídu trocha iná velkostná kategória ako Patriot napríklad.

 • Lukas
  21:57 13.12.2017

  AMZ Kutno Tur - nie lepiej nie

  AMZ Kutno Tur - nie lepiej nie

 • mikojan29
  21:51 13.12.2017

  Eagle V a Ajban 440N by boli fajn.
  Patriot - je to zatiaľ len prototyp, TUR - čudo, Dingo - trochu neohrabané.
  Cobra II a Ejder Ylacin - neviem, ale radšej nie, turci sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Eagle V a Ajban 440N by boli fajn.
  Patriot - je to zatiaľ len prototyp, TUR - čudo, Dingo - trochu neohrabané.
  Cobra II a Ejder Ylacin - neviem, ale radšej nie, turci sú momentálne nevyspytateľní. Spartan - asi nie.
  Aligator Master II - bohužiaľ najslabší predvádzaný stroj. Poddimenzovaný motor a aj podvozok (zapretie pri nájazde aj výjazde priečnej prekážky napr.).
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:39 13.12.2017

  On ani ten Eagle nevyzerá veru zle.

  On ani ten Eagle nevyzerá veru zle.

 • mikojan29
  21:33 13.12.2017

  Mne sa ešte páči aj Ajban, Nadstavba sa dá urobiť podľa požiadaviek.

  Mne sa ešte páči aj Ajban, Nadstavba sa dá urobiť podľa požiadaviek.

 • stirling
  11:43 13.12.2017

  Rase: no to je taky divný projekt ten Perun, tady mají šanci minimálně o sobě dát vědět a na předváděčku nepřijedou, tak moc nechápu co čekají...

  Rase: no to je taky divný projekt ten Perun, tady mají šanci minimálně o sobě dát vědět a na předváděčku nepřijedou, tak moc nechápu co čekají...

 • Rase
  11:10 13.12.2017

  stirling:
  Vega je mrtvý projekt, to už spíš s vozidlem Perun. Kategorie je to stejná. Je škoda, že se tendru neúčastní i JLTV, přeci jen by bylo pěkné si je porovnat vedle sebe. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  Vega je mrtvý projekt, to už spíš s vozidlem Perun. Kategorie je to stejná. Je škoda, že se tendru neúčastní i JLTV, přeci jen by bylo pěkné si je porovnat vedle sebe. Osobně tuhle kategorii "vojenských aut" ve velikosti Avie, fakt nemusím a přijde mi trochu přehnaná.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:04 13.12.2017

  Koukám, že tam měli i corsac tak škoda, že ho také neprotáhli po té střelnici jako AMV aspoň trochu by bylo srovnání i když chápu, že je rozhodnuto tak by tím mohli jen ztratit. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že tam měli i corsac tak škoda, že ho také neprotáhli po té střelnici jako AMV aspoň trochu by bylo srovnání i když chápu, že je rozhodnuto tak by tím mohli jen ztratit.
  Ten husar pokud se teď otestuje a dovyvine pro slováky tak by nemuselo být vůbec špatné ho zavést i do ačr, přece jen by to byla další vozdilo na tatra podvozku, strnad by mohl dodat jen podvozek a zbytek by mohl vyrábět někdo jiný. Ostatně bylo by zajímavé srovnat husara a vegu 4x4, základ mají stejný, ale husar bude posazen asi níže, aby více zapadl do této kategorie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ibertax
  10:44 13.12.2017

  https://www.facebook.com/msmgr...
  V tomto linku je vidieť na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.facebook.com/msmgr...
  V tomto linku je vidieť na niektorých fotkách PTRS Hornet od MSM. Viete niekto čo to je za strelu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  07:58 12.12.2017

  Niestety - XX wiek dostarczył ogromnej ilości wiedzy o tym jak można sterować ludźmi.
  I służby poprzez różne narzędzia mogą i potrafią kreować zamieszki / bunty...


  W ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niestety - XX wiek dostarczył ogromnej ilości wiedzy o tym jak można sterować ludźmi.
  I służby poprzez różne narzędzia mogą i potrafią kreować zamieszki / bunty...


  W państwach komunistycznych było to jeszcze prostsze i wiele wskazuje na to że "ulica" była wykorzystywana do rozgrywek wewnątrz partii.

  Komitety centralne partii komunistycznej to nie był jednomyślny monolit.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:12 11.12.2017

  Tonotime:
  Ukazujete prstíkom na nesprávnu stranu.
  Ak niekto na nejakého politika niečo má, tak iba pre to, že ten politik niečo urobil a teda je bezpečnostným rizikom v prvom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime:
  Ukazujete prstíkom na nesprávnu stranu.
  Ak niekto na nejakého politika niečo má, tak iba pre to, že ten politik niečo urobil a teda je bezpečnostným rizikom v prvom rade ten politik.
  A nepokoje (ak nie rovno občiansku vojnu) možno vyvolať iba v spoločnosti, ktorá nie je dostatočne zdravá a sebavedomá, kde už prv niečo nie je v poriadku, kde sú prítomné nenávisť, strach a nedôvera - negatívne rozkolné emócie. Tu ste pre zmenu bezpečnostným rizikom pre spoločnosť hlavne vy sám, aj tým, že sa snažíte šíriť pochybnosti a neistotu, čím aktívne podporujete rozvratné procesy a idete na ruku akémukoľvek nepriateľovi, ktorý vami šírené postoje môže zneužiť vo svoj prospech ... a fakticky proti vašej krajine.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  21:39 11.12.2017

  KOLT
  ...Tak už i za korupci v našich bramboristánech můžou zlí chlapci z Vólstrýtu? A ne komunistickým režimem zdegenerovaná morálka?...
  Nepísal som iba o zlých chlapcov z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  ...Tak už i za korupci v našich bramboristánech můžou zlí chlapci z Vólstrýtu? A ne komunistickým režimem zdegenerovaná morálka?...
  Nepísal som iba o zlých chlapcov z Vólstrýtu. Vôbec neospravedlňujem ani komunistov, či hitlerovcov. Každá veľmoc často bezohľadne obhajuje najmä svoje záujmy.
  Z historie naše národy veľmi pocítili ako je nebezpečne príliš sa spoliehať na veľkých bratov. V čom sklamali naši politici, elity, generáli v rokoch 1938, 1968?
  Až ták sa nedá kritizovať naše vojenské elity danej doby za nekvalitnú prípravu proti intervenciám a destabilizácie ČSR alebo ČSSR. Naše elity vôbec netušili zradu v prípade Mnichovskej zrady 1938 kde sa rozhodovalo o naich národov o nás bez nás.
  Naša armáda bola v celku dobre pripravená aj v roku 1968. Naši politici a generáli si ale vôbec nevedeli ani predstaviť, že nás napadne vymenený veľký brat a spojenecký bratia z Varšavskej Zmluvy. Obrana bola vynikajúca pripravená voči západu. Ale v obranných plánov vôbec nerátali, že nás môžu napadnuť naši spojenci a veľký vymenený brat. Viem, že satelitné snímky, že sa blížia k hraniciam našich štátov mal americký prezident na stole. Viem, že dnes považujú za najväčšie úspechy nemeckých tajných BND, že asi dva mesiace dopredu vedeli o intervencii do ČSSR v roku 1968. Tak prečo aspoň nevarovali našich politikov a podobne pred inváziou? Ospevovali pokusy v našom štáte o ľudskejšie usporiadanie falošne? Jeden z lepších českých agentov danej doby to komentoval...
  V USA prevládal názor... Ak USA majú problém pred svetovou verejnosťou za Vietnam, tak nech ZSSR ma problém za ČSSR...
  Tak poučte sa poniektorí chlapci aj z histórie našich národov. Až tak slepo znovu nenaletíme svojím vymeneným bratom a spojencom. Až naše elity rátaju aj s možnosťou zrady a podobne.
  Všetke veľmoci sa stali súčasnými veľmocami aj na krvi a zrade, či bezohľadnému postupu voči slabším alebo nepripaveným štátom. Všetkým veľmociam nájdete aféry o plošnom špehovaní aj svojích spojencov. Napríklad Merkelovej mobil ale aj Nemcom prepukli rôzne špehovacie aféry spojencov. Určite nevykladajú toľké miliárdy a pracovníkov. Napríklad iba Čína ma vyčlenených podľa Amnesty dva miliony pracovníkov na špehovanie na Internete. Určite to nerobia naše veľmoci z lásky k naším národom. V prípade slabosti by som nerád zažil zneužitie nevinných protestov v našich štátov na občiansku vojnu a podobne iba preto, že sme zasa naleteli na slepú dôveru v propagandu. To špehovanie a archivovanie často slúži aj na ovplyvňovanie politikov v našich štátov. Nerobme si falošné ilúzie.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:22 11.12.2017

  Rad by som upozornil na nasledujucu linku, nenechajte sa odradit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rad by som upozornil na nasledujucu linku, nenechajte sa odradit fejsbukom!

  https://www.facebook.com/msmgr...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:49 11.12.2017

  Tak už i za korupci v našich bramboristánech můžou zlí chlapci z Vólstrýtu? A ne komunistickým režimem zdegenerovaná morálka? No to se podívejme, za fšecko prostě můžou VONI!

  Tak už i za korupci v našich bramboristánech můžou zlí chlapci z Vólstrýtu? A ne komunistickým režimem zdegenerovaná morálka? No to se podívejme, za fšecko prostě můžou VONI!

 • RiMr71
  14:37 11.12.2017

  to Alpacino ...je to jasné... je..

  to Alpacino ...je to jasné... je..

 • Tonotime
  14:29 11.12.2017

  Alpacino36
  Ak už chceš humanitárne radiť, môžeš tie ukľudňujúce lieky dodávať postihnutým ľuďom na Ukrajine, v Sýrii, Iraku, Lýbie, Jemene, do niektorých štátov Juhoslavie a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alpacino36
  Ak už chceš humanitárne radiť, môžeš tie ukľudňujúce lieky dodávať postihnutým ľuďom na Ukrajine, v Sýrii, Iraku, Lýbie, Jemene, do niektorých štátov Juhoslavie a podobne. Cez nejaké charitatívne organizácie môžeš posielať lieky aj tým statisicom utečencom, možno niečo dostanú aj nejakí teroristi a nenarobia toľko krvavých útokov. Možno príliš veríš propagandam súčasných veľmoci a ich mierovým žvastom. Asi ani neveríš, že ti niektoré tvoje články a aktivity na Internete, či mobilov snímajú tajné služby našich podarených veľmoci. Je jedno či sú to NSA, Rusi, Čína, Briti, ktorí nám monitorujú aj naše deti na Internete. Určite to robia z lásky a starostlivosti o naše národy. Potom stačí šikovne rozpútať nejaké nepokoje,financovať nejakých štváčov, najať nejaké mafie, pustiť nejaké falošné obvinenia a ďalšia občianska vojna alebo embarga sú na svete. Možno cez to plošne špehovanie sveta majú podchytených dosť našich politikov a ľudí v štátnych správach a preto taká korupcia, nepochopiteľné škody SR.
  Alebo možno iba neznášaš iné názory. Alebo máš vygumovanu hlavu slepo poslúchať, nevidieť a nepočuť, nemať svoje myslenie odlišné od svojích pánov, sponzorov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  13:05 11.12.2017

  Tonotime:
  Prepáč ale nie si na liekoch?

  Tonotime:
  Prepáč ale nie si na liekoch?

 • Lukas
  12:51 11.12.2017

  Aha..
  "Podobne ako to dopadlo na Ukrajine. Rusi potrebovali aspoň neutrálnu Ukrajinu, niečo ako náraznikový štát. "
  To samo może powiedzieć Warszawa (patrz doktryna Giedroycia - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aha..
  "Podobne ako to dopadlo na Ukrajine. Rusi potrebovali aspoň neutrálnu Ukrajinu, niečo ako náraznikový štát. "
  To samo może powiedzieć Warszawa (patrz doktryna Giedroycia - https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Ukraina to złożony problem
  Rosja, USA i Niemcy. (Kto zna historie ten wie dlaczego Niemcy mają tam mocne wpływy - i dlaczego do dziś interesuje ich Odessa bardziej niż nas Lwów)
  My akurat (paradoksalnie) mamy najmniej do powiedzenia
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  11:57 11.12.2017

  Slovenská armáda potrebuje väčší počet kvalitnejších dronov. Vôbec nepočujem ani sa nedočítam o vyzbrojenie SR armády nejakými kvalitnejšími dronmi. Alebo aspoň o ich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovenská armáda potrebuje väčší počet kvalitnejších dronov. Vôbec nepočujem ani sa nedočítam o vyzbrojenie SR armády nejakými kvalitnejšími dronmi. Alebo aspoň o ich vývoji.
  Treba si uvedomiť, že bezpilotné lietadla a rôzne robotické zbrane sa budú v blízkej budúcnosti čoraz viac presadzovať a tvoriť podstatnú silu armád vo svete. Drony nepotrebujú niesť ľudskú biosféru a ochranu. Dron môže navádzať odniekiaľ z bezpečia vojenský programátor. Dron môže byť využitý hoc aj na samovražedné misie. Drony sa používajú nielen na prieskum ale aj špionáž. Drony ide aj zatajiť. Ak ho zostrelia na nejakej trestnej, či špionážnej výprave, proste to nebol ich dron. Drony môžu slúžiť aj obrnencom ako predlžená ruka a monitoring. Ťažko vidieť s obrneného vozidla niekde za kopec. Ale takí obrnenci môžu kľudne niesť zo pár dronov, ktorí sa im za ten kopec, či iné prekážky pozrú, poprípade budú navádzať paľbu. Dokonca môžu aj zaútočiť na nejaké ciele.
  Ak už chcú prezbrojiť Slovenskú armádu obrnenými vozidlami, tak ja by doporučoval nakupovať obrnené vozidla schopné operovať s ľudskými posádkami, ako aj bez nich.
  Slovensku nehrozí až tak Ruská hrozba. Neviem si dobre predstaviť, že by Putinovci boli tak padnutí a riskovali tretiu svetovú vojnu. Riskovali reakciu NATO. Veď do EU vyvážajú kopec ropy a plynu a na miliárdach s takých obchodov im šlape najviac Ruská ekonomika.
  SR viacej hrozia elektronické, kybenetické, EMP hrozby. Alebo skôr hybridné druhy vojen za účelom pokúsiť sa vyvolať v SR nepokoje či občianskú vojnu. Nejaké teroristické hrozby.
  Proti týmto hrozbám by som prioritne prezbrojil SR armádu. Tiež registrujem ako silno zbrojí susedné Poľsko. Dokonca plánujú vybudovať protiraketový štít, niečo na štýl Izraelskej železnej kupoly. Snažili sa nakúpiť aj drony od USA ale nepochodili. Hoc rakety Tomahawk im dodajú. Až tak je pre USA ochrana tajomstiev technológií dronov prioritná. Dokonca Poliaci zavádzajú aj monitorovanie satelitov na obežnej dráhe Zeme. V tom ich chválim. Na obežnej dráhe ma už kde kto rôzne satelity a niektoré môžu slúžiť ako EMP zbrane, či niesť systémy schopné dočasne ochromiť protivzdušnú obranu. V USA ani nedráždia až tak rakety a jadrové zbrane Severnej Kórey. Tie im raz dva zlikviduje PVO USA. USA elity najviac dráždia dva Severokorejské satelity na obežnej dráhe, ktoré môžu byť použité ako EMP zbrane. Rýchlo tak napríklad vyradiť aj bankovníctvo v USA a podobne.
  Vynára sa otázka, načo potrebujú Poliaci až tak silno zbrojiť oproti ostatným štátom V4? Kto ich tak výhľadovo v blízkej budúcnosti ohrozuje?
  Hádam nikto nechce uveriť, že s pár desiatkami Tomahawkov s konvenčnými náložami, nejako citlivo ohrozia Rusov. Odpoveď by bola pre nich krutá.
  Nerátajú s rozpadom EU? Alebo odchodom z EU ako Briti? Nerátajú s možným rozpadom Ukrajiny a nejakými územnými nárokmi, alebo skôr závislými satelitmi na Poľsku, čo tam potencionálne môžu vzniknúť? Ani Lukašenko nebude pri moci v Bielorusku večne. Situácia po odchode, alebo skone Lukašenka sa môže v danom regióne rýchlo destabilizovať. Asi ani niektorí jastrabi v USA si nenechajú ujsť takú príležitosť na oslabenie Ruska o ďalšieho satelitného spojenca na západných hraniciach. Zasadia tak aj ďalší klín do Rusko EU vzťahov, aby týmto veľmociam ani nenapadlo príliš sa kamarátiť, či ekonomickí zbližovať. EU zatiaľ neschopná založiť si svoju armádu bude potom stále silno satelitne odkázaná na vojenskú pomoc USA, alebo NATO v ktorom aj tak dominujú USA. Podľa niektorých geostratégov v USA ako G. Friedman je zbližovanie sa Nemecka a Ruska, alebo EU a Ruská jediná veľká hrozba pre USA v blízkej budúcnosti. Nemecké vyspelé technologie a obrovské nerastné zdroje Ruska, či jeho veľká rozloha, lacná pracovná sila a podobne. Zosilnia tak Pilsudského sanitárny koridor čo je vlastne historickí Poľská idea. Podobne ako to dopadlo na Ukrajine. Rusi potrebovali aspoň neutrálnu Ukrajinu, niečo ako náraznikový štát. Rusi tam nepotrebovali vyvolávať nepokoje a chaos. Reagovali ako reagovali, ak si chceli zachovať štatút veľmoci a dať nejakú stopku rozšírovaniu sa NATO smerom k Ruským hraniciam.
  Možno niektorí rátajú aj s rozpadom Ruskej federácie. Čítal som už niečo na danú tému aj od Poľských autorov a geostratégov. Situácia by bola potom veľmi neprehľadná a chaotická. Ktoré nástupnické štáty by mali právo na raketové a jadrové technológie? Už by sa tak hlúpo nedali jadrovo odzbrojiť ako Ukrajina výmenou za Krym.
  Ako by po rozpadu Ruskej federácie dopadla Ruská oblasť Kaliningradu vklinená medzi Poľsko a Litvu? Najviac ma teda zaujímajú budúce Poľské geopolitické hry a smerovanie, či možná destabilizácia Bieloruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  00:51 11.12.2017

  Chcel by som sa spýtať. Neni som až taký odborník. Všimol som si že slovenská patria je o dosť širšia od ostatných. Aj kolesá sú v nej také utopené. Je to silnejšie pancierovanie? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chcel by som sa spýtať. Neni som až taký odborník. Všimol som si že slovenská patria je o dosť širšia od ostatných. Aj kolesá sú v nej také utopené. Je to silnejšie pancierovanie? Alebo je to kôli plávaniu. Ale ani plávajúce verzie, ani rosomaky nie sú také široké.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:23 08.12.2017

  Dla informacji Katar kupuje 490 VBCI za 1,5 miliarda Euro

  Dla informacji Katar kupuje 490 VBCI za 1,5 miliarda Euro

 • mikojan29
  21:02 08.12.2017

  Síce strohé, ale info priamo z Patrie, keďže diskusia sa nám prehupla cez kopce k CSG. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Síce strohé, ale info priamo z Patrie, keďže diskusia sa nám prehupla cez kopce k CSG. :-)

  https://www.patriamagazine.fi/...

  Viete niekde nájsť rozdiely medzi klasickou AMV a "slovenským prototypom"?
  Na tomto videu sú všetky typy, ktoré momentálne ponúkajú, podľa mňa tu u nás bolo len vylepšené klasické AMV, na tomto videu je to to zelené vo Fínsku.

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  19:45 08.12.2017

  Je dobře, že na Slovensku se také rozhoupali a řeší tyto věci Průmyslovými dny. Osobně považuji za tragédii, když rozhodli o modernizaci BPzV Svatava způsobem jakým rozhodli. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je dobře, že na Slovensku se také rozhoupali a řeší tyto věci Průmyslovými dny. Osobně považuji za tragédii, když rozhodli o modernizaci BPzV Svatava způsobem jakým rozhodli. Výsledek bude, nebo spíše je tristní.

  S těmi kolovými BVP a 4x4 si myslím udělali mnohem lepší rozhodnutí. Jen by mě zajímalo, co bylo to, že s konečnou platností rozhodli na Slovensku o volbě Patrie AMV XP nad Pandurem II (Corsac) od CSG (MSM Group).
  Technologická dominance v klíčových parametrech u Patrie AMV XP nad Pandurem (Corsac) je jasná, ale určitě bude konečná cena vozidla vyšší a Pandur jako takový nabízený CSG bude mít levnější provozní náklady a mnohem zaběhnutější servisní zázemí než Patrie.
  Je jasné, že voják na bojišti potřebuje to nejlepší k boji a ke své ochraně a to je v tomto případě Patria. Nicméně na Slovensku nezvládnou (určitě ne zpočátku) stejný rozsah prací na klíčových částech BVP u Patrie jako nabízelo CSG u Panduru. Uvidíme tedy, zda rozhodnutí volit Patrii do budoucna bude znamenat problémy s provozem u bojových jednotek. Tam vidím tu slabší stránku tohoto řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  15:11 08.12.2017

  Rase no unas sa uz planovalo vselico. Aj nahrada Migov a o tej sa uz ani slovkom nikto nezmieni ;) Tie dodavky boli takto planovane uz davnejsie. Dokonca sa predpokladalo ze by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase no unas sa uz planovalo vselico. Aj nahrada Migov a o tej sa uz ani slovkom nikto nezmieni ;) Tie dodavky boli takto planovane uz davnejsie. Dokonca sa predpokladalo ze by prve kusy mohli byt uz tento rok. Ale myslim ze odkedy Gajdosovi schvalili len vyrobu prototipu a do roka rozhodnutie otom ci sa kupi toto alebo nieco ine sa vsetko bude musiet urcite posunut
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  14:29 08.12.2017

  Rase tak teraz su vsetci sklamani ze za dva mesiace sa nevyvinulo nieco lepsie. Na druhej strane je podla teba malo na nejaky vyvoj rok? Potom nechapem. Podla mna je rok na to aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase tak teraz su vsetci sklamani ze za dva mesiace sa nevyvinulo nieco lepsie. Na druhej strane je podla teba malo na nejaky vyvoj rok? Potom nechapem. Podla mna je rok na to aby patriu xp naucili plavat dost ;) A az za rok sa ma vlastne rozhodnut ci sa tie auta nakoniec kupia. Tak neviem o akych skorych dodavkach sa tu hobori. Neverim ze prve serove auto bude dodane skor ako v roku 2019. Istar uz maju porieseny svatavami takze ten cas uz az tak nesuri. No ved uvidime.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  13:05 08.12.2017

  No nechapem ten rozruch co sa tu robi z noveho 8x8. Myslim ze to co bolo predvedene teraz ma z konecnym produktom velmi malo spolocneho. Asi len 8 kolies a vezu turra. Myslim ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No nechapem ten rozruch co sa tu robi z noveho 8x8. Myslim ze to co bolo predvedene teraz ma z konecnym produktom velmi malo spolocneho. Asi len 8 kolies a vezu turra. Myslim ze ked sama patria na stranke napise ze slovakom ponuka verziu XP tak si to asi nevymysla. Lenze za dva mesiace sa nove auto navrhnut a postavit neda. A patria XP neplava. Tak museli zobrat to co bolo na sklade, je trosku modernejsie jak stara patria a plava to , bucnut na to turru a predviest novinarom. Ale to konecne auto bude asi niekde uplne inde. Preto sa aj Gajdos vyjadril tak comu ste sa smiali ze az teraz sa uvidi co bude treba na to navesat aby to nebolo take divne ked nak9niec sa nakupi uplne ine auto ako teraz ukazali!
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  08:26 08.12.2017

  Alpacino36

  Ten Rosomak XP fakt vyzerá dosť podobne tomu "nášmu prototypu" - podvozok. Nie je viac fotiek na porovnanie?

  Alpacino36

  Ten Rosomak XP fakt vyzerá dosť podobne tomu "nášmu prototypu" - podvozok. Nie je viac fotiek na porovnanie?

 • Jura99
  08:12 08.12.2017

  tomas.kotnour: u krabicového transportéru mi přijde ten rám navíc, snad jen když se šetří na vývoji a staví se transportér na podvozku náklaďáku (např. srbský Lazar). Když jsme u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tomas.kotnour: u krabicového transportéru mi přijde ten rám navíc, snad jen když se šetří na vývoji a staví se transportér na podvozku náklaďáku (např. srbský Lazar). Když jsme u toho Perunu, zajímavé, že se neúčastnil předváděčky vozidel 4x4 (v ČR se podobné předváděčky myslím účastnil).

  Cenzor: OT-64 má 13t ale to nijak nesouvisí s tím jestli má tatrováckou rouru nebo ne. V době svého vzniku před 50lety to byl asi nejmodernější OT na světě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  21:57 07.12.2017

  Ten náš sa dosť podobá rosomaku xp, čo je vlastne to isté ako patria xp. http://www.defence24.pl/254472...

  Ten náš sa dosť podobá rosomaku xp, čo je vlastne to isté ako patria xp. http://www.defence24.pl/254472...

 • tomas.kotnour
  20:44 07.12.2017

  @Jura99: Tak zrovna Patria používá žebřinový rám, ke kterému sou připojena lichoběžníková ramena náprav. Což je stejná konstrukce, kterou použil SVOS u vozidla Perun (to jenom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jura99: Tak zrovna Patria používá žebřinový rám, ke kterému sou připojena lichoběžníková ramena náprav. Což je stejná konstrukce, kterou použil SVOS u vozidla Perun (to jenom abych přiblížil, jak moc je to náročná konstrukce) Pokud byste chtěl samonosnou karoserii s integrovaným rámem, musíte do našich Pandurů nebo do rodiny vozidel Piranha.

  Použití tatrováckého podvozku je dost problematické. Je postaven na šířku 2,5 metru, zatímco kolové transportéry jsou na 2,7 - 3 metry, což by znamenalo upravit spoustu přípravků a předělat systém řízení, dorazy výkyvu poloos, dále by byl problém se rozvorem vozidla, nejkratší 8x8 je 2150 + 2300 + 1450 mm, náš Pandur má 1530 + 1400 + 1400 mm. Pak je zde překážející sestup, což dokládá i tvar tunelu v Husar/Patriot. Jednou se určitě dočkáme kvalitního KOT 8x8, ale to bude už spíše náhrada za Pandury. A ten projekt, co realizuje Jordánsko, jako použitelný neberu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:40 07.12.2017

  Ciggo:
  nj. počet vozidel obdobný, cena 4,6 mil za kus, Spike, Bushmaster 30 mm atd.
  jen oželeli plavbyschopnost a nepotřebují zapojovat vlastní průmysl .)) některé věci se ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ciggo:
  nj. počet vozidel obdobný, cena 4,6 mil za kus, Spike, Bushmaster 30 mm atd.
  jen oželeli plavbyschopnost a nepotřebují zapojovat vlastní průmysl .)) některé věci se ale rozhodně hodí politikům připomínat
  Skrýt celý příspěvek

 • Ciggo
  20:31 07.12.2017

  http://www.armadninoviny.cz/po...
  Len pre porovnanie cien

  http://www.armadninoviny.cz/po...
  Len pre porovnanie cien

 • Rase
  20:25 07.12.2017

  PavolR:
  ty naše Pandury už nikdo při smyslech nekoupí :D možná je tak darovat Kurdům nebo fakt podstrčit do Asie. Munice asi moc nemáme a uvidíme jakou výzbroj budou mít nová BVP, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  ty naše Pandury už nikdo při smyslech nekoupí :D možná je tak darovat Kurdům nebo fakt podstrčit do Asie. Munice asi moc nemáme a uvidíme jakou výzbroj budou mít nová BVP, pak by bylo fajn ji držet ve stejné ráži. Přeci jen 35 mm nebo teleskopická čtyřicítka by byly neskutečně cool .))
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:17 07.12.2017

  Rase:
  A čo keby ste namiesto modernizácie predali nejaké Pandury do Portugalska, nejaké dali do technického múzea a zvyšok postupne po pár kusoch niekam do juhovýchodnej Ázie a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  A čo keby ste namiesto modernizácie predali nejaké Pandury do Portugalska, nejaké dali do technického múzea a zvyšok postupne po pár kusoch niekam do juhovýchodnej Ázie a nahradili ich práve touto Patriou? PTRS využijete aj v Turre-30 a ak by ste chceli, môžete do nej dať aj Bushmastera, hoci koľko preň máte munície?

  Trhovo je šanca na predaj iba do zemí, čo nemajú dostatočné vlastné kapacity, pričom bude dosť problém s marketingom. Ale ak to vážne zoberú Fíni, tak možno by časom mohli aj Estónci ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:55 07.12.2017

  Ještě k samotnému vozidlu. Ono přeci jen je mnohem dál než Scipio nebo Corsac, z těchto tří je určitě nejlepší. Pokud by vám šlo o cenu, tak asi vezmete Piranha V, která je hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k samotnému vozidlu. Ono přeci jen je mnohem dál než Scipio nebo Corsac, z těchto tří je určitě nejlepší. Pokud by vám šlo o cenu, tak asi vezmete Piranha V, která je hodně oblíbená, především jako KOT. Boxer a VBCI jsou trochu jiná liga a jsou poměrně specifická. Tedy na výběr toho opravdu moc není, navíc pokud se tuzemský průmysl něco přiučí, tak to má smysl. Akorát bych nepočítal s prodejem dál (max to finsko) a počet je tak akorát pro odškrtnutí závazku vůči NATO - přeci jen při vyšším objemu by byla jednotková cena nižší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:44 07.12.2017

  Pro Clanek - ten wóz ma na 99% STANAG IV (albo więcej)

  Pro Clanek - ten wóz ma na 99% STANAG IV (albo więcej)

 • Rase
  19:42 07.12.2017

  Cenzor:
  tak české vozidlo bylo nabízeno už v době původního tendru na 8x8. Byl to přerovský ZUBR a výsledek připomínal aktuální ukrajinské projekty OTAMAN nebo VARAN. V dnešní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor:
  tak české vozidlo bylo nabízeno už v době původního tendru na 8x8. Byl to přerovský ZUBR a výsledek připomínal aktuální ukrajinské projekty OTAMAN nebo VARAN. V dnešní době a po zkušenostech s Pandury by asi nebyl problém postavit vlastní vozidlo. Jinak na tatrováckém podvozku je třeba izraelský obrněný transportér WildCat, je toho ale víc. Určitě by to nebyl problém, jen specifikovat vlastnosti atd. a připravit si finance. Pandury ale budou modernizované a vydrží sloužit ještě dlouho, tak radši koumejme jinou techniku. Přeci jen zatím jsou prakticky nejmodernější mašinou co AČR má na zemi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:22 07.12.2017

  Stačí o stranu dozadu ešte :D

  Stačí o stranu dozadu ešte :D

 • Cenzor
  19:21 07.12.2017

  Jura99:

  Doby, kdy OT mělo 13t a kašlalo se na protiminovou ochranu je ta tam. Dnes je trend úplně opačný, Klidně přes 30t a posádka co možná nejvýše nad zemí kvůli minám...tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:

  Doby, kdy OT mělo 13t a kašlalo se na protiminovou ochranu je ta tam. Dnes je trend úplně opačný, Klidně přes 30t a posádka co možná nejvýše nad zemí kvůli minám...tomu přesně odpovídá těšký náklaďákový podvozek. A proč řešit odbyt ... cca 100 kusů pro vlastní armádu by vývoj takové v podstatě jen další specializované nástavby zaplatilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:20 07.12.2017

  http://www.armadninoviny.cz/sl...

  V debate vo viacerých komentoch. Odporúčam prebehnúť radšej celú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.armadninoviny.cz/sl...

  V debate vo viacerých komentoch. Odporúčam prebehnúť radšej celú debatu.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  19:11 07.12.2017

  flader prosim ta daj nejaky link na to porovnanie.

  flader prosim ta daj nejaky link na to porovnanie.

 • Jura99
  19:06 07.12.2017

  Cenzor: transportery nejsou stavene "na podvozku", podvozkem je sama ta krabice do ktere jsou zavesena kola. Ani OT64 nemel podvozek T813, ta roura by v podstate prekazela. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor: transportery nejsou stavene "na podvozku", podvozkem je sama ta krabice do ktere jsou zavesena kola. Ani OT64 nemel podvozek T813, ta roura by v podstate prekazela. Vyvinout to by nebyl velky problem, spis ziskat odbyt, konkurence je velka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  18:32 07.12.2017

  Hledat nějaké rozdíly mezi jednotlivými typy transportérů je celkem malichernost. Pořád je to svařená krabice na podvozku 8x8, na kterou se navěsí přídavné pancéřování, posadí se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hledat nějaké rozdíly mezi jednotlivými typy transportérů je celkem malichernost. Pořád je to svařená krabice na podvozku 8x8, na kterou se navěsí přídavné pancéřování, posadí se na ní bezosádková věž atd. Česko-Slovensko s takovou tradicí výroby nákladních automobilů to kupuje od Rakušáků a Finů...proti gustu žádný dišputát. Slováci si aspoň udělali Tatrapan. Ono je nakonec stejně nejdůležitější provozní spolehlivost a dostupnost náhradních dílů...

  Zkuste se zamyslet, kolik by vyžadovalo úsilí postavit transportér na podvozku Tatry 8x8...pohon, pojezd je vyřešený, jen navrhnout tu krabici:

  http://www.tatra.cz/nakladni-a...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:44 07.12.2017

  Jura99, vo vedľajšom vlákne si pozri komenty od Lukasa, popisuje ta rozdiely oproti "starej" Patrii.

  Jura99, vo vedľajšom vlákne si pozri komenty od Lukasa, popisuje ta rozdiely oproti "starej" Patrii.

 • Jura99
  16:39 07.12.2017

  Tak tvarem korby je to jednoznačně "stará" Patria AMX, nejde jenom o světla. Zřejmě zesílili pancíř a možná dali silnější motor. Je to podvod.

  Tak tvarem korby je to jednoznačně "stará" Patria AMX, nejde jenom o světla. Zřejmě zesílili pancíř a možná dali silnější motor. Je to podvod.

 • Miroslav
  15:18 07.12.2017

  Potizista: Na tarovackom podvozku je vozidlo Patriot od CSG

  Potizista: Na tarovackom podvozku je vozidlo Patriot od CSG

 • Potizista
  15:03 07.12.2017

  Jinak 80 procentní podíl vlastního zbrojního průmyslu? Kdo tomu muže věřít? Těžko se dostanou na 50

  Jinak 80 procentní podíl vlastního zbrojního průmyslu? Kdo tomu muže věřít? Těžko se dostanou na 50

 • Potizista
  14:58 07.12.2017

  Ty Polska vozidla mají jen podvozek Tatra nebo i motor??

  Ty Polska vozidla mají jen podvozek Tatra nebo i motor??

 • niko
  13:39 07.12.2017

  Skor ma napada, ze AMV XP s inymi svetlometmi je predsa ten vyvoj co sa robil nie ? :)

  Skor ma napada, ze AMV XP s inymi svetlometmi je predsa ten vyvoj co sa robil nie ? :)

 • PavolR
  13:25 07.12.2017

  stirling:
  No, ak by to Fíni vážne kúpili, tak predsa nebudú vedľa seba prevádzkovať vozidlá 8x8 s rôznym vzhľadom, rôznymi svetlometmi a pod... :-)

  stirling:
  No, ak by to Fíni vážne kúpili, tak predsa nebudú vedľa seba prevádzkovať vozidlá 8x8 s rôznym vzhľadom, rôznymi svetlometmi a pod... :-)

 • Clanek
  13:11 07.12.2017

  Ze pujde cely projekt do produkce co nejdriv nekritizuju, ale kvituju. Za 1) uz vcera bylo pozde a za 2) zadne zmeny nechci. Zmeny jsou to ceho se prave obavam, protoze to pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze pujde cely projekt do produkce co nejdriv nekritizuju, ale kvituju. Za 1) uz vcera bylo pozde a za 2) zadne zmeny nechci. Zmeny jsou to ceho se prave obavam, protoze to pri nakupu moderni techniky na SVK (a vlastne ani v CR) jen malokdy jsou zmeny k lepsimu. To ze se musi neco dovyvinout pro me znaci jen snahu zjistit bez ceho by se dalo obejit (viz oholene spartany, blackhawky) a tady to zacina vypadat podobne (STANAG3). Jednou bylo na cele vozidlo vycleneno pomerne dost penez (vzhledem na pocet nakupovanych kusu), tak ocekavam ze bude dodane v spickove kvalite. Ad "naco tam davat viac pancierovania ked by si tym zvysil iba prevadzkove naklady" v poradku, nemusi s tim jezdit po Slovensku na cviceni, ale mel by byt soucasti kontraktu a zahrnut v cene. Vozidla na to pak samozrejme musi byt pripravena. Zadne bastleni pak az se neco semele, ne u vozidel za 400mil Euro, a tak by se dalo pokracovat.
  Obavam se ze tohle jeste bude vdecne tema, stejne jako 4x4.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:09 07.12.2017

  Tady je pěkné shrnutí k ukončení vývoje xp verze už na začátku roku 2016: http://www.armadninoviny.cz/am...
  Nevím proč by sice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je pěkné shrnutí k ukončení vývoje xp verze už na začátku roku 2016: http://www.armadninoviny.cz/am...
  Nevím proč by sice maskovali xp jako obyč amv, ale je to hlavně asi o podvozku, který je vylepšený právě na nosnost 30t a umí měnit světlou výšku atd. je to tam pěkně popsané.
  Uvidíme jakou finální specifikaci to vozidlo bude mít, ale největší jeho slabina je zatím ten kanón, víte o někom kdo je v NATO tolik let a zavádí na nová vozidla sovětskou ráži?
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:00 07.12.2017

  Ak som spravne pochopil, tak v ramci BG V4 v roku 2019 chce Slovensko nasadit uz nove Patrie. Ale je mozne, ze to bolo myslene na predsunutu pritomnost NATO v Pobalti. Uz presne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak som spravne pochopil, tak v ramci BG V4 v roku 2019 chce Slovensko nasadit uz nove Patrie. Ale je mozne, ze to bolo myslene na predsunutu pritomnost NATO v Pobalti. Uz presne neviem. To znamena, ze armada tie Patrie potrebuje rychlo. Velke zmeny oproti tomu protitypu teda netreba cakat.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:59 07.12.2017

  Jura99:
  9 ks veliteľských BVP, 60 ks BVP a 12 ks zdravotníckych vozidiel

  Jura99:
  9 ks veliteľských BVP, 60 ks BVP a 12 ks zdravotníckych vozidiel

 • Rase
  12:53 07.12.2017

  Clanek:
  vzhledem k tomu, že se mají vozidla dodávat v etapách - 2018 až 2024, tak opravdu nečekejme nějaké změny - akorát tak dointegrují PTŘS, podepíše se smlouva a rychle do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  vzhledem k tomu, že se mají vozidla dodávat v etapách - 2018 až 2024, tak opravdu nečekejme nějaké změny - akorát tak dointegrují PTŘS, podepíše se smlouva a rychle do výroby. Přeci jen toho času opravdu není, byť první vozidla můžou přijet přímo z finska, než se postaví montážní linka na slovensku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:52 07.12.2017

  Dokud neprozradili cenu, tak se tezko delaji zavery. Technicky by neco takovehoto OSSR jiste stacilo a kdyz se to treba vejde do 1,5mil. € ? :). Bude jen jedna verze ? Zadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokud neprozradili cenu, tak se tezko delaji zavery. Technicky by neco takovehoto OSSR jiste stacilo a kdyz se to treba vejde do 1,5mil. € ? :). Bude jen jedna verze ? Zadne velitelske, zdravotni, minomet atd.?
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  12:52 07.12.2017

  A vysvetli mi naco tam davat viac pancierovania ked by si tym zvysil iba prevadzkove naklady. A v pripade nasadenia sa da pancier dolozit.

  A vysvetli mi naco tam davat viac pancierovania ked by si tym zvysil iba prevadzkove naklady. A v pripade nasadenia sa da pancier dolozit.

 • PavolR
  12:52 07.12.2017

  Video z Bulharska - možno porovnávať:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Video z Bulharska - možno porovnávať:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Wirbelwind
  12:48 07.12.2017

  Spike-LR bude ten povodny model ci novy (Gil 2), ktory ma oi o 1,5km vacsi dolet a novu hlavicu s 30% vacsiu prieraznostou?

  Spike-LR bude ten povodny model ci novy (Gil 2), ktory ma oi o 1,5km vacsi dolet a novu hlavicu s 30% vacsiu prieraznostou?

 • Clanek
  12:36 07.12.2017

  Jinak jako jednu z nej vyhod XP beru zvysenou nosnost a tim moznost zlepsit ochranu. A tady nam predvedou, mozna, sice podvozek XP, ale oveseny pancirem ktery by pri trose dobre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak jako jednu z nej vyhod XP beru zvysenou nosnost a tim moznost zlepsit ochranu. A tady nam predvedou, mozna, sice podvozek XP, ale oveseny pancirem ktery by pri trose dobre vule unesla i puvodni AMV? Proc novy stroj takto degradovat, chtit jen STANAG 3 kdyz se kupuje podvozek na STANAG 4 robeny? Pozadavek MO SR na STANAG 3 je pozadavek na minimalni ochranu, nebo je to primo zvolena hodnota (takze niceho lepsiho se uz nedockame)?
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  12:34 07.12.2017

  Ze "prototyp" :D Krajina s najhorsou vedou v OECD a zbrojnym priemyslom tak hlboko v .. troskach, ze ho musi vlada zachranovat uz 20 rokov, zrazu vyplula "prototyp" moderbeho BVP. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze "prototyp" :D Krajina s najhorsou vedou v OECD a zbrojnym priemyslom tak hlboko v .. troskach, ze ho musi vlada zachranovat uz 20 rokov, zrazu vyplula "prototyp" moderbeho BVP. Ktory "vyvinula" skrachovana statna firma konstrukta-defence za dva mesiace! Trapni nemci vyvijali boxer kolko - 10 rokov?
  Slovensky zakon o verejnom obstaravani umoznuje obstaranie Vyskumu a vyvoja bez verejnej sutaze na zaklade priameho zadania. Tu je vysvetlenie, preco ten senilny zbojnik za SNS Gajdos v kazdej druhej vete omiela Vyskum a vyvoj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  12:25 07.12.2017

  A tiež nechápem, tvrdenie pokiaľ to nie je xp je to vozidlo o dve triedy nižšie, čo je to tá trieda pre vás. Podľa mňa ani ta verzia xp nie je nič prevratné vlastne extra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A tiež nechápem, tvrdenie pokiaľ to nie je xp je to vozidlo o dve triedy nižšie, čo je to tá trieda pre vás. Podľa mňa ani ta verzia xp nie je nič prevratné vlastne extra payload,extra protection, extra performance. Oni iba upravili podvozok aby viac uniesol balistiky a matrošu, taktiež zvýšili výkon. Ja si myslím že za tým xp nemôžme zase hľadať úplne prevratnú konštrukciu, ktorá sa bude od starších odlišovať na míle.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  12:19 07.12.2017

  Ale už pochopte ,,Rase,, nevyzerá to ako xp prototyp tak to nemôže byť xp, proste technika pokiaľ nie je pekná bitku nevyhrá, nezáleži aj keby mala lepší podvozok proste nevyzerá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale už pochopte ,,Rase,, nevyzerá to ako xp prototyp tak to nemôže byť xp, proste technika pokiaľ nie je pekná bitku nevyhrá, nezáleži aj keby mala lepší podvozok proste nevyzerá tak ako nová xp, tak to nie je xp. A ten senzor čo ste spomínali v predu to je kamera pre vodiča, mimochodom tu som zatiaľ tiež videl iba na xp verziách na tých starších nie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:13 07.12.2017

  niko:
  myslím že zrovna tohle je fandovský obrázek/model. Jinak Rumuni budou nejspíš vyrábět Piranha V (primárně jako OT pro armádu) ale i fungl nové Agilis, které půjde primárně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko:
  myslím že zrovna tohle je fandovský obrázek/model. Jinak Rumuni budou nejspíš vyrábět Piranha V (primárně jako OT pro armádu) ale i fungl nové Agilis, které půjde primárně na export a možná i pár kusů jako KBVP. Bude to docela zajímavé.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:12 07.12.2017

  Flader pri Husarovy by uz asi nastal problem s jeho transportom v C 27 Spartan.

  Flader pri Husarovy by uz asi nastal problem s jeho transportom v C 27 Spartan.

 • Jonn
  12:03 07.12.2017

  Ohladom kanona vie sa kolko máme ruskej munície?Ak máme na skladoch väčšie mnozstvo tak je logické ze použijú ruský kanon a napríklad po vystrielaní sa prejde na NATO ráž.Vsak veza ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohladom kanona vie sa kolko máme ruskej munície?Ak máme na skladoch väčšie mnozstvo tak je logické ze použijú ruský kanon a napríklad po vystrielaní sa prejde na NATO ráž.Vsak veza existuje v oboch .
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:03 07.12.2017

  Rase uznavam, ze Facelift sme cakali vsetci. :) V tomto smere je to sklamanie. Inak mne ta slovenska Patria najviac pripomina rumunsky projekt. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase uznavam, ze Facelift sme cakali vsetci. :) V tomto smere je to sklamanie. Inak mne ta slovenska Patria najviac pripomina rumunsky projekt.

  http://www.romaniajournal.ro/t...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:59 07.12.2017

  Patrot (Husar) nevyzerá zlé vozidlo. Ale na môj vkus už je dosť ťažký. Taká podobná kategória ako Dingo 2 už skôr. Ale ako nosič účelových nástavieb by bol vďaka svojmu podvozku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Patrot (Husar) nevyzerá zlé vozidlo. Ale na môj vkus už je dosť ťažký. Taká podobná kategória ako Dingo 2 už skôr. Ale ako nosič účelových nástavieb by bol vďaka svojmu podvozku veľmi dobrý. Napríklad nejaký protilietadlový komplet by mu pristal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  11:59 07.12.2017

  mikojan, ten vojak nekritizoval ejdar ale dingo 2. Osobne vidim ejdar ako jedneho z favoritov

  mikojan, ten vojak nekritizoval ejdar ale dingo 2. Osobne vidim ejdar ako jedneho z favoritov

 • Rase
  11:50 07.12.2017

  Dobře tak uznávám, ať tomu říkají AMV XP nebo třeba "Svätopluk" - z mého pohledu je to pořád stejná mašina, co teď finové nabízejí kde komu. čekal jsem alespoň nějakou změnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobře tak uznávám, ať tomu říkají AMV XP nebo třeba "Svätopluk" - z mého pohledu je to pořád stejná mašina, co teď finové nabízejí kde komu. čekal jsem alespoň nějakou změnu vzhledu, když je kolem toho tolik slávy
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:47 07.12.2017

  niko 10:12

  Lebo je to "slovenský vývoj", čo nechápeš? Vyvíjajú, nakoniec z toho môže byť, že vyvinú Bush Mk II. :-D
  Spike LR - prehliadol som, nesledujem Hoľkove vyjadrenia. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko 10:12

  Lebo je to "slovenský vývoj", čo nechápeš? Vyvíjajú, nakoniec z toho môže byť, že vyvinú Bush Mk II. :-D
  Spike LR - prehliadol som, nesledujem Hoľkove vyjadrenia. Snáď budú lepšie chránené ako Konkursy.

  Streľba bola lepšia ako tá bulharská predvádzačka, ale viacmenej išiel po rovnom piesku. Vo vnútri boli len také obyčajné sedačky, neviete, či tam nepôjdu iné napr. tie české?

  4x4
  Aligátor oproti iným autám sklamanie jazdných vlastností, ako sa píše nižšie podmotorovaný, má menšie kolesá, to ho degradovalo na priečnej prekážke tak, že zaprel skriňu (slabý nájazdový a výjazdový uhol).
  Patriot - svižný, trochu ťažký, ale jeden z favoritov.
  Turci - zaujímavé, ale stačí že sa prezentovali. Jeden vojak v jednom videu kritizoval hlboký nepraktický posed vzadu vo vozidle EJDER YLACIN, keď bude mať na sebe napr. nepriestreľnú vestu.
  Eagle V - môj víťaz, nájazdový uhol, výjazdový uhol, bočný sklon, dynamika - všetko spĺňal.
  Dingo II - trochu veľké na doplňujúci stroj k povedzme 8x8 a BVP.

  Je to subjektívny názor, nevidel som ostatné stroje v akcii. Aj tak to rozhodnú politici, tak sa máme na čo "tešiť".
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:33 07.12.2017

  Rase: nemozes predsa povedat, ze to je stara Patria, lebo sa podoba na tu bulharsku a odignorovat, ze sama Patria ju nazvala verziou XP a slovensky expert na armadu, ktory ju vcera ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: nemozes predsa povedat, ze to je stara Patria, lebo sa podoba na tu bulharsku a odignorovat, ze sama Patria ju nazvala verziou XP a slovensky expert na armadu, ktory ju vcera na zivo videl tiez povedal, ze je to upravene XP. Starky, tu ta musime presvecit. :)

  Inak ja rozlisujem AMV XP a AMV tak, ze XP ma v predu na cele korby taky maly senzor. AMV a AMV 28 tento nema. Mozno je to ale len nahoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:27 07.12.2017

  v Bulharsku byla vidět upravená Patria AMV (má to napsané na korbě) s věží Turra 30, tedy to samé jako je teď na slovensku, jen se starým nátěrem a konkursy. Tehdy to byla jen AMV, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v Bulharsku byla vidět upravená Patria AMV (má to napsané na korbě) s věží Turra 30, tedy to samé jako je teď na slovensku, jen se starým nátěrem a konkursy. Tehdy to byla jen AMV, ale po novém nátěru a převezení na slovensko je to už AMV XP...
  já právě vozidlo AMV XP beru jako novou generaci, byť asi má podvozek z vylepšeného AMV.
  ps. ona tady byla i Patria AMV28A tak je možné, že vozidlo na slovensku vychází z ní
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:22 07.12.2017

  Rase:
  Samotná Patria to označuje za novú verziu AMV XP:
  https://www.patria.fi/en/media...

  Rase:
  Samotná Patria to označuje za novú verziu AMV XP:
  https://www.patria.fi/en/media...

 • Flader
  11:15 07.12.2017

  Rase, a čo teda to XP odlišuje? Len nové svetlá?

  Rase, a čo teda to XP odlišuje? Len nové svetlá?

 • niko
  11:13 07.12.2017

  Rase: To, ze je to upravena AMV XP mam z clanku, ktory zavesil Alpacino36. Tam sa presne takto vyjadril expert na obranu Jaroslav Nad. Ktory je normalne voci MO dost kriticky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: To, ze je to upravena AMV XP mam z clanku, ktory zavesil Alpacino36. Tam sa presne takto vyjadril expert na obranu Jaroslav Nad. Ktory je normalne voci MO dost kriticky. Takze vychadzam z toho, ze vie o com hovori. Odhliadnuc od veci ako hmotnost a vykon motora, ktore sme tu rozoberali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:50 07.12.2017

  niko:
  můžeš tomu říkat upravená AMV XP nebo upravená AMV a výsledek je stejný. Ono jde o to, že dneska už v podstatě nekoupíš AMV jako před cca 10 lety, ale evoluce se posunula ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko:
  můžeš tomu říkat upravená AMV XP nebo upravená AMV a výsledek je stejný. Ono jde o to, že dneska už v podstatě nekoupíš AMV jako před cca 10 lety, ale evoluce se posunula tak nějak dál. To že vozidlo má silnější podvozek, silnější motor atd. to z něj ještě AMV XP nedělá.

  Jinak zmíňka, že AMV XP ještě možná není plně funkční, tak na to dodám, že to vozidlo bylo představeno už před pár lety (začátek 2016) a nenapadá mě v čem by měl být problém. Přeci jen to není nic atypického. Pokud se chceme bavit o nějakém vývoji, tak jsem čekal něco jako projekt AGILIS na čemž pracují Rumuni a Rheinmetall. Tam řeči o vývoji chápu, ale u upravené patrie a osazení věže jiným PTŘS fakt ne. Hodně mám rád původní prototyp AMV XP - viz tady:

  https://i.pinimg.com/originals...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:50 07.12.2017

  Považovat rozhodnutie o 8x8 za zle hlavne preto lebo rezort obrany vedie SNS a spochybnovat pomer vyroby, ked sa ešte nič nevyrobilo, nie je velmi objektivne. Počkajme si na hotove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Považovat rozhodnutie o 8x8 za zle hlavne preto lebo rezort obrany vedie SNS a spochybnovat pomer vyroby, ked sa ešte nič nevyrobilo, nie je velmi objektivne. Počkajme si na hotove vyrobky a realne použitie.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:38 07.12.2017

  Flader: Ja to beriem tak, ze prezbrojenie 2. brigady je hlavne z dovodu, ze Slovensko sa zaviazalo poskytnut jednu brigadu pre NATO v pripade pouzitia clanku 5, resp do BG ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: Ja to beriem tak, ze prezbrojenie 2. brigady je hlavne z dovodu, ze Slovensko sa zaviazalo poskytnut jednu brigadu pre NATO v pripade pouzitia clanku 5, resp do BG Europskej unie. Taky je aj argument MO. No a aky zmysel ma posielat brigadu niekam, ked ju nebudeme vediet zabezpecit municiou ? Pri pasovych BVP mi to je jedno, ale tu si to tie Bushmastre II fakt pyta.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:29 07.12.2017

  niko:
  Asi z podobného dôvodu, prečo Poliaci fúkali kolesá najdrahším vzduchom na svete (viď článok).

  niko:
  Asi z podobného dôvodu, prečo Poliaci fúkali kolesá najdrahším vzduchom na svete (viď článok).

 • Flader
  10:28 07.12.2017

  Niko, Bol by Bushmaster II za svoju cenu o toľko lepśí ako stará 2A42? Mné sa tiež nepáći, ale keď už platiť za nákup zahraničného kanónu a eśte aj platiť novú muníciu tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko, Bol by Bushmaster II za svoju cenu o toľko lepśí ako stará 2A42? Mné sa tiež nepáći, ale keď už platiť za nákup zahraničného kanónu a eśte aj platiť novú muníciu tak to radšej aspoň 35mm. Tam by mi to dávalo zmysel.

  PavolR, nad 1,5m asi už nebrodí ale pláva :D
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:21 07.12.2017

  Ok. Ciez aby som to zhrnul. Mame vozidlo na podvozku upravenej Patrie XP so slovenskou vezou a vyzera, ze aj celkom dobrym pristrojvym vybavenim. Pravdepodobne s raketami Spike. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok. Ciez aby som to zhrnul. Mame vozidlo na podvozku upravenej Patrie XP so slovenskou vezou a vyzera, ze aj celkom dobrym pristrojvym vybavenim. Pravdepodobne s raketami Spike. Naco tam ale pre Boha ziveho zase pchali ten kanon 2A42 fakt nechapem.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:21 07.12.2017

  Osobne nemyslím, že na samotnom vozidle ešte je čo vyvíjať. Budú pracovať už iba na veži, ale to by nebolo elegantné takto povedať. :-)

  Ono to prekoná vyše dvojmetrovú prekážku? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne nemyslím, že na samotnom vozidle ešte je čo vyvíjať. Budú pracovať už iba na veži, ale to by nebolo elegantné takto povedať. :-)

  Ono to prekoná vyše dvojmetrovú prekážku? :-O Zhora nadol alebo zdola nahor? :-D
  A prebrodí iba 1,5m? :-/ Jeden by povedal, že dá aj o niečo viac ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:20 07.12.2017

  A čo povie Naď, alebo Bednár to je predsa sväté ....

  A čo povie Naď, alebo Bednár to je predsa sväté ....

 • Alpacino36
  10:10 07.12.2017

  Sem to potvrdil aj Nad že ide iba o kozmetické úpravy. Lahšie je preto že amv xp môže mať úroveň balistiky až STANAG 4 a v predu 5 preto je lahší lebo predstavený prototyp mal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sem to potvrdil aj Nad že ide iba o kozmetické úpravy. Lahšie je preto že amv xp môže mať úroveň balistiky až STANAG 4 a v predu 5 preto je lahší lebo predstavený prototyp mal uroven STANAG 3 čo požadovala OSSR. https://domov.sme.sk/c/2071277...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:05 07.12.2017

  Inak zaujimava je aj hmotnost slovenskej Patrie - 28 t. Stara patria ma 27 t a nova XP 30 t. Cize je to nieco medzi.

  Inak zaujimava je aj hmotnost slovenskej Patrie - 28 t. Stara patria ma 27 t a nova XP 30 t. Cize je to nieco medzi.

 • Alpacino36
  10:05 07.12.2017

  Tak ale podla TTU to vyzera ze je to podvozok xp ked bojova hmotnost je 28 t a starsie podvozky uniesli max 27t. Maximum u xp podvozku je 30t ale kedže pancierovanie je na urovni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ale podla TTU to vyzera ze je to podvozok xp ked bojova hmotnost je 28 t a starsie podvozky uniesli max 27t. Maximum u xp podvozku je 30t ale kedže pancierovanie je na urovni STANAG 3 tak bude lahší a môžno aj kôli plavbe.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:54 07.12.2017

  flader, Rase: Dikes chlapi. Som si to nevsimol. :)

  mikojan29: Ze tam nebudu ziadne rakety bolo uz dopredu jasne. Holko este pred par tyzdnami povedal, ze EVPU momentalne vyvyja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flader, Rase: Dikes chlapi. Som si to nevsimol. :)

  mikojan29: Ze tam nebudu ziadne rakety bolo uz dopredu jasne. Holko este pred par tyzdnami povedal, ze EVPU momentalne vyvyja uchytenie novych rakiet. S najväcsou pravdepodobnostou to budu Spike.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  09:49 07.12.2017

  Zasobnik pre 7.62mm - 600ks. Mne sa to javi dost malo. Ci je to standard?

  Zasobnik pre 7.62mm - 600ks. Mne sa to javi dost malo. Ci je to standard?

 • mikojan29
  09:49 07.12.2017

  Osobne som z BOV 8x8 sklamaný, dúfal som, že to bude na podvozku XP aj keď je to zatiaľ len "vývoj" do včerajšieho dňa. Takisto som sklamaný z výzbroje na veži, dúfal som, že tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne som z BOV 8x8 sklamaný, dúfal som, že to bude na podvozku XP aj keď je to zatiaľ len "vývoj" do včerajšieho dňa. Takisto som sklamaný z výzbroje na veži, dúfal som, že tam bude NATO kaliber 30 x 173 mm a nie ZSSR kaliber 30 x 165 mm, Takisto tam neboli inštalované žiadne PTRS, len nejaké smiešne úchyty na mieste, kde by tie strely mali byť.
  Čo k tomu dodať, len to, že z toho zase pozerá nejaká zlodejina a ľuďom (laikom) sa snažia nabaláchať, že to je akože najmodernejšie čo je v ponuke (podvozok) a u nás vyvinuté zbraňové systémy. Neostáva nám len čakať, že sa to zmení aspoň v podvozkovej časti, veža asi už lepšia nebude. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:34 07.12.2017
 • niko
  09:32 07.12.2017

  Flader: Su uz niekde technicke parametre ?

  Inak mne z laickeho pohladu pridu aj niektore senzory celkom rovnake ako na XP.

  Flader: Su uz niekde technicke parametre ?

  Inak mne z laickeho pohladu pridu aj niektore senzory celkom rovnake ako na XP.

 • Flader
  09:30 07.12.2017

  clanek, na Palbe je foto zo včera s TTD a tam je motor 450kW. AMV malo 405kW.

  clanek, na Palbe je foto zo včera s TTD a tam je motor 450kW. AMV malo 405kW.

 • Clanek
  09:13 07.12.2017

  @Flader
  Ze je motor z AMV XP vime nebo si myslime, a pokud vime tak odkud? Diky.

  @Rase
  Prodej celku komukoliv jinemu je utopie a pohadka pro domaci publikum, coz mi uprimne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Flader
  Ze je motor z AMV XP vime nebo si myslime, a pokud vime tak odkud? Diky.

  @Rase
  Prodej celku komukoliv jinemu je utopie a pohadka pro domaci publikum, coz mi uprimne tolik nevadi, pokud nasledkem podobne propagace bude furt sice drahy, ale alespon spickovy produkt. Nakonec armadu clovek buduje za obrannym ucelem, cokoliv dalsiho muze byt k dobru, ale taky musi byt podruzne.
  Za sebe reknu ze jsem si obchod s finama predstavoval drobet jinak. Klidne at je cely podvozek AMV XP vyroben i smontovan i osazen ve Finsku a Fin si na tom zahoji vyvoj XP i neco vydela. Ale reciprocne at je vez komplet udelana na Slovensku a plne modularni (podle volby zakaznika NATO nebo sovetska raze, NATO nebo sovetske PTRS, NATO nebo sovetska/ruska optika a dalsi vybaveni) a zarazena do vyzbroje obou armad. To by byla slusna reference pro oba a zaroven furt moznost pro oba se prosadit ve svem vlastnim rybnice. Na to se na trhu prosadit s komplet strojem slovesnko nema a mit nebude, je potreba si toto uvedomit a snazit se prosadit v dilcich vecerch, jako prave ve vezi nebo klidne i nejaky mensi celek. Tudy dle me vede pro zeme jako CR/SR cesta a ne furt velkohube zachranovat vlastni prumysl, vyvijet vlastni speciality, ktere pak jako komplet produkt nejsme schopni prodat nikomu. Tohle taky povazuju za jedinou spravnou cestu pro Aero, L39 / L159 koncipovat jako stavebnici nebo jen schranku a dovybavit dle prani zakaznika. Cesta jak konkurovat velkym hracum. U Aera se tak nastesti jiz deje (skoda ze zatim ne i u L159).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:10 07.12.2017

  Bez przesady - wygląda na to że BOIV 8x8 będzie pływał jak Rosomak
  ale będzie miał pancerz AMV (Rosomaka M1M) - jeśli nie lepszy (wieża jest lekka )
  Czyli będzie bardziej mobilny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bez przesady - wygląda na to że BOIV 8x8 będzie pływał jak Rosomak
  ale będzie miał pancerz AMV (Rosomaka M1M) - jeśli nie lepszy (wieża jest lekka )
  Czyli będzie bardziej mobilny od Boxera (który ma problem z zbyt duża masą )
  i nie gorzej opancerzony (kadłub) od VBCI

  Tak na prawde martwi mnie temat przeciwpancernych pocisków kierowanych
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  09:09 07.12.2017

  Boxera preto nechceli lebo ho nemci nechceli upravit aby plaval. A myslim ze vyzor techniky jej neprida na bojovej hodnote. Najlepsie si bude pockat ked bude finalny produkt.

  Boxera preto nechceli lebo ho nemci nechceli upravit aby plaval. A myslim ze vyzor techniky jej neprida na bojovej hodnote. Najlepsie si bude pockat ked bude finalny produkt.

 • Rase
  08:48 07.12.2017

  Jura99:
  tak ono je to tak, že jen Patria nabídla "výrobu" na slovensku, což sice zní pěkně a v reálu to bude jen montáž + výroba pár komponentů, ale pánové to dokáží pěkně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  tak ono je to tak, že jen Patria nabídla "výrobu" na slovensku, což sice zní pěkně a v reálu to bude jen montáž + výroba pár komponentů, ale pánové to dokáží pěkně zveličit. Z konkurence, tak Boxer je něčím vyloženě naštval, jelikož na něj plivali jen špínu - navíc němci (ale i francouzi) chtěl idodat vozidlo na klíč - tedy hotové + Turra 30. Boxer měl být o milion dražší - hrozně moc :)). Corsac a Scipio nespolňovaly balistickou odolnost. Tak si říkám, jestli nebylo pro OSSR lepší si připlatit trochu víc a mít vozidlo jako je VBCI nebo Boxer.
  Ona skvělá Patria není špatná a určitě to je vymazlený typ dost blízko AMV XP, ale logicky i v australském tendru není jen původní AMV a i poláci chystají výrobu vylepšeného Rosomáka (tedy vylepšené AMV). Ve výsledku tak nebude mít OSSR nic unikátního jak Pánové tvrdí. Kdybych byl třetí stát, tak proč bych kupoval AMV od slováků, když si ho můžu koupit od poláků atd. Přidaná hodnota je 0 a tak jsem doufal alespoň v nějaký facelift pro optické odlišení
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:26 07.12.2017

  clanek, minimálne motor je 450kW tak ako má mať XP.

  clanek, minimálne motor je 450kW tak ako má mať XP.

 • Jura99
  08:12 07.12.2017

  lorgarius: taky jsem se podivil. Oni ti dva (Gajdoš a Maxim) mají hlášky jak z filmu, viz. Gajdošovo "...když se odstraní všechny nedostatky, budeme vědět, co to vozidlo musí mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius: taky jsem se podivil. Oni ti dva (Gajdoš a Maxim) mají hlášky jak z filmu, viz. Gajdošovo "...když se odstraní všechny nedostatky, budeme vědět, co to vozidlo musí mít na sobě navěšené...". Jeden by řekl, že by měli vědět, co má mít vozidlo na sobě navěšené už úplně na začátku, jako součást zadání a že odstraňování nedostatků s výbavou vozidla vůbec nesouvisí.

  Zvláštní, že 4x4 pozvou X výrobců, ale u 8x8 je konkurence asi nezajímá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:09 07.12.2017

  "Největší pozornost na sebe strhávalo nové KBVP. Ač oficiální zprávy mluvily o využití nejnovější finské platformy AMV XP, minimálně designově se vozidlo podobá původnímu provedení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Největší pozornost na sebe strhávalo nové KBVP. Ač oficiální zprávy mluvily o využití nejnovější finské platformy AMV XP, minimálně designově se vozidlo podobá původnímu provedení AMV. Je však otázkou, zda finská Patria nepovažuje AMV XP pouze za technologický demonstrátor. V tomto případě slovenské vozidlo mohlo získat některé klíčové mechanické uzly AMV XP, například vylepšený podvozek. To ale zjistíme až z takticko-technických údajů (nosnosti)."

  Nedivil bych se kdyby to z AMV XP nakonec ziskalo prave jen ten vzhled (zatim nema, ale to prijde), hlavni je aby to vypadalo, ale pod povrchem klidne muze jit o (z vetsi casti) puvodni AMV. Cena, cena ale bude Slovensky specialni, neco jako puvodni AMV za cenu dvou AMV XP. Na to Turra ovesena doufam sovetskou vyzbroji..
  No, myslim ze se jeste pobavime (ikdyz to bude takovy horky smich) a do uplne komedie to prejde pri nakupu 4x4.
  Jak ja nemam rad podobne kupovani hlasu a podobna hesla o sloveskem prumyslu, vyvoji, produkci... uz zase jednou budujeme a lidi tomu tleskaj. :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:16 07.12.2017

  A pak jsou zde požadavky na rychlost, plavbyschopnost, překonávat nějaké překážky - "prekonavat nejake prekazky" je upresnenie ako hrom.

  A pak jsou zde požadavky na rychlost, plavbyschopnost, překonávat nějaké překážky - "prekonavat nejake prekazky" je upresnenie ako hrom.