Boxer s 30mm kanónem pro litevskou armádu

Německo-nizozemský Boxer s věží Samson Mk II; větší foto / ARDEC

Německo-nizozemská firma ARTEC předvedla litevské delegaci v Německu prototyp kolového bojového vozidla pěchoty Boxer. Vozidlo je nabízeno litevské armádě v unikátní kombinaci s izraelskou bezosádkovou věží Samson Mk II s 30mm kanónem.

Osmikolové obrněné vozidlo Boxer má prázdnou hmotnost 25,2 t a maximální přípustnou 33 t. Kromě tříčlenné posádky Boxer přepraví na bojiště osmičlenný roj vojáků. Pohon zajišťuje moderní dieselový motor o výkonu 530 kW (711 koní).

Vozidla Boxer v současné době postupně odebírá nizozemská (celkově 200 kusů) a německá (403) armáda.

V prosinci minulého roku 88 vozidel Boxer předobjednala pro svou armádu také Litva. Cena zakázky dosahuje 400 milionů euro. První vozidla poputují do Pobaltí na konci příštího roku.

Na rozdíl od Německa a Nizozemska však Litva objednala Boxer v jedinečné variantě bojového vozidla pěchoty - s dálkově ovládanou izraelskou věží RAFAEL Samson Mk II osazenou 30mm rychlopalným kanónem a protitankovými řízenými střelami (PTŘS) Spike LR.

Boxer ve výběrovém řízení, které probíhalo na mezivládní úrovní (litevská vláda oslovila výrobce přímo), porazil polský transportér Rosomak a americký Stryker. Boxer se stane vůbec prvním bojovým vozidlem pěchoty zavedeným v litevské armádě.

Před týdnem prototyp vozidla Boxer s izraelskou věží prokazoval své kvality představitelům litevské armády a ministerstva obrany. “Oceňuji snahu výrobce předvést prototyp v souladu s požadavky Litvy, před podpisem smlouvy,” uvedl generálporučík Jonas Vytautas Žukas, ministr obrany Litvy.


V nizozemské a německé armádě Boxer slouží především jako obrněný transportér bez kanónové výzbroje; větší foto / ARDEC

Během testování vozidlo Boxer ukázalo své bojové možnosti. Během zkoušek vozidlo předvedlo při ostrých střelbách svou kanónovou, kulometnou i raketovou výzbroj.

Finální dohodu o nákupu vozidel litevské ministerstvo obrany s firmou ARTEC podepíše do konce července. Vozidla Boxer následně získají dva prapory litevské armády.

Dlužno dodat, že původně Litva zvolila pro vozidla Boxer bezosádkovou bojovou věží KMW RCT-30 s 30mm kanónem Rheinmetall MK 30-2/ABM. Zmíněnou věž i kanón najdeme na německých pásových bojových vozidlech Puma.

Kvůli velké ceně však Litva nakonec zvolila jednodušší a levnější izraelskou věž Samson Mk II s 30mm americkým kanónem MK 44 Bushmaster II. Německá KMW RCT-30 je sice výrazně dražší než izraelská Samson Mk II, ale má mimo jiné lepší balistickou ochranu, pokročilejší senzory, vestavěné rušící systémy proti PTŘS protivníka a také možnost střílet ve vzduchu explodující municí.


Během testování v Německu došlo k odpálení PTŘS Spike LR; větší foto / ARDEC

Modernizace litevské armády však s vozidly Boxer nekončí. Právě v těchto dnech do Litvy dorazily první samohybné houfnice Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) ráže 155 mm s přebytků německé armády.

Litva celkově 21 houfnic za 58,3 miliony euro objednala v záři 2015. Do aktivní služby však poputuje pouze 16 houfnic, tři budou použity jako zdroj náhradních dílů, jedna pro výcvik střelců a jedna pro výcvik řidičů.

Kromě toho litevská armáda s houfnicemi získá 26 velitelských vozidel M577A2 a šest odtahových vozidel Bergepanzer 2 (BPZ-2). Všechny houfnice a přidružená vozidla získá Litva do konce roku 2019.

Po ruské anexi Krymu Litva usilovněji buduje své ozbrojené síly. V současné době Litva vydává na obranu 1,45 % HDP. Dvouprocentního podílu obrany na HDP si Vilnius přeje dosáhnout v roce 2018.

Zdroj: Army Recognition 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

Ruské tanky T-90 v syrské občanské válce

Moskva nepodporuje Damašek pouze leteckými údery na pozice povstalců, ale také dodávkami moderní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  11:45 30.06.2016

  KOLT: přesně tak - díky. Pokud chceme levnou věž, tak máme na výběr slovenskou Turru a právě Izraelské věže (které jsou ověřené a dost rozšířené), promyšlené konstrukce a jdou ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  přesně tak - díky. Pokud chceme levnou věž, tak máme na výběr slovenskou Turru a právě Izraelské věže (které jsou ověřené a dost rozšířené), promyšlené konstrukce a jdou sehnat v různých variantách (zaplechované, ortevřené, s raketami atd.). Pokud máme dost peněz a chceme speciální věž (s extra zbraní, třeba CTA 40, speciálními systémy které potřebujeme osadit atd.) tak v tomhle jsou nejlepší Němci, kteří takto navrhovali unikátní věž pro britský Ajax.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:37 30.06.2016

  KOLT: No ono to v tom článku mohlo vzniknout z toho, že ta německá věž má tuším navíc malý zásobník na pár kusu ABM nábojů, takže může měnit 3 druhy munice místo dvou. Co se ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  No ono to v tom článku mohlo vzniknout z toho, že ta německá věž má tuším navíc malý zásobník na pár kusu ABM nábojů, takže může měnit 3 druhy munice místo dvou.

  Co se týká té "rušičky protitankových střel", tak bych odhadnul, že se jedná nejspíš o vystřelování zadýmovacích granátů do patřičného směru podle detekce ozáření laserem....něco jako u našich T-72M4CZSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:16 30.06.2016

  Ještě k té ceně – myslím, že Rase psal o vysoké ceně aktivných systémů typu Trophy, nikoliv o ceně Samson III, který ani zatím neexistuje.

  Ještě k té ceně – myslím, že Rase psal o vysoké ceně aktivných systémů typu Trophy, nikoliv o ceně Samson III, který ani zatím neexistuje.

 • KOLT
  09:15 30.06.2016

  pro Arassuil: Není žádného sporu o tom, že nemá smysl dělat nějaká pochybná ad hoc řešení, nýbrž to chce zavést něco existujícího, ověřeného. Já z článku pochopil, že Samson II ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Arassuil: Není žádného sporu o tom, že nemá smysl dělat nějaká pochybná ad hoc řešení, nýbrž to chce zavést něco existujícího, ověřeného. Já z článku pochopil, že Samson II neumí střílet ve vzduchu explodující munici (ABM), což mi přišlo jako zásadní nevýhoda. Pepa mě upozornil, že umí, což uvádí i brožura výrobce, čímž padá jediná dle mého názoru zásadní nevýhoda oproti řešení od KMW. Zbylé nevýhody jsou (dle článku!) a) menší balistická odolnost (nicméně S II nabízí výrobce s odolností až Level 4, což stačí); b) chybějící rušička PTŘS (což ale pravděpodobně půjde řešit); c) nižší kadence kanónu (což může vadit v případě použití proti letícím cílům, ale s ohledem na ABM to není velký problém). Naproti tomu má Samson lepší náměr, což je docela značná výhoda. Takže není důvod Samsona II nezvolit pro nová BVP, čili se asi shodujeme :-)

  Celé nedorozumění prostě vzniklo mou chybou, kdy jsem věřil údajům v článku a neověřil si je. Kaji se.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  00:54 30.06.2016

  apache: To je mi jasné, že se naše armáda bude rozhodovat podle již zavedených zbraňových systémů. Tu moji "úvahu" jsem bral jen jako "co by kdyby"... Já proti Samsonu II (v té ...Zobrazit celý příspěvek

  apache: To je mi jasné, že se naše armáda bude rozhodovat podle již zavedených zbraňových systémů. Tu moji "úvahu" jsem bral jen jako "co by kdyby"... Já proti Samsonu II (v té podobě, v jaké je) nic nemám, ale mám trošku obavy z toho, jak by to dopadlo, kdyby se zase měl dělat nákup něčeho "s přihlédnutím ke specifickým požadavkům AČR". Samson II určitě ano, ale pokud se bude jednat o nějaké zmodernizované variantě, tak bych byl rád, aby ta modernizace byla přínosem, to je celé.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  00:41 30.06.2016

  Je dost pravděpodobné, že bude snaha vyzbrojit nová BVP pro 7. brigádu v základu stejnou zbraní, jaká už slouží u 4. brn. Podle mě je Sampson II s Bushmasterem logická volba. ...Zobrazit celý příspěvek

  Je dost pravděpodobné, že bude snaha vyzbrojit nová BVP pro 7. brigádu v základu stejnou zbraní, jaká už slouží u 4. brn. Podle mě je Sampson II s Bushmasterem logická volba.

  Mít tak malou armádu s pouhými dvěma brigádami, přičemž každá by měla 30 mm kanon, avšak jiné konstrukce a od jiné firmy, to by byla známka idiotismu.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  23:40 29.06.2016

  KOLT, Pepa: Nerad bych u nás viděl Samson II., který by byl "výběrově doplněný" o veškeré další serepetičky. To bych raději bral tu německou verzi, kde je všechno integrováno ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, Pepa: Nerad bych u nás viděl Samson II., který by byl "výběrově doplněný" o veškeré další serepetičky. To bych raději bral tu německou verzi, kde je všechno integrováno pospolu od počátku, všechno funguje a je to testováno.

  V našem případě by z vylepšeného Samsonu II vznikl kočkopes, kde by bylo všechno doplněno strašně narychlo, aby "to bylo" a teprve za provozu by se odstraňovaly veškeré mouchy, které by notně byly. Ve výsledky by to bylo dražší o 200%, ale fungovalo by to na 50%. Myslím, že situací, kdy naše armáda byla za testovací králíky už bylo více než dost.

  A čekat na Samson III? Pomalu si ho nemohou dovolit ani sami Izraelci, jak už tady padlo...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:57 29.06.2016

  KOLT: ani bych se nedivil, kdyby se touto dobou již pracovalo na třetí verzi, ale problém je cena. Ta je tak vysoká, že je zavedl jen Izrael (který je opravdu potřebuje). Ale to ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  ani bych se nedivil, kdyby se touto dobou již pracovalo na třetí verzi, ale problém je cena. Ta je tak vysoká, že je zavedl jen Izrael (který je opravdu potřebuje). Ale to že máme vlastní konstrukci, je skvělý úspěch a hnow-how se hodí. Prodejnost je otázkou, jelikož i německý podnik KMW má obdobný systém, který vozí jen na veletrhy a BW na to asi taky nemá finance, nebo vůli. Momentálně je to věc vhodná tak akorát na mise - do skutečné války (tak jako slat mříže, přídavné pancéřování atd. tedy věci, co se věší na techniku, která jde do ostré akce).
  Navíc i pro Izraelce je cena moc vysoká a tak hledají levnější řešení (větší systém, který pokryje větší okolí (víc vozidel), takový pojízdný Irondome :)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:27 29.06.2016

  pro Pepa: Díky za info. Já vycházel z článku, kde mezi rozdíly obou věží je právě schopnost střílet programovatelnou munici. Ohledně senzorů je otázka, zda jsou německé o tolik ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Pepa: Díky za info. Já vycházel z článku, kde mezi rozdíly obou věží je právě schopnost střílet programovatelnou munici. Ohledně senzorů je otázka, zda jsou německé o tolik lepší, aby mělo pro relativně chudou armádu (naše i litevská) smysl si připlatit. Pancéřování u kolového BVP bych také až tolik také neřešil, naše Pandury nemají věž pancéřovanou prakticky vůbec... Zůstávají tedy prostředky na rušení PTŘS, které ale obecně je možné implementovat na téměř jakýkoliv stroj. Pochybuju, že zrovna tohle by Izraelci nezvládli. Ovšem s tímhle vším by cena Samsonu nemusela být o tolik jiná než německé věže :-)

  Co by mě zajímalo z hlediska pořizování nových pásových BVP pro naši armádu, je aktivní protiraketová obrana. Údajně ji máme vyvinutou, pracuje se na upgradu. Využít ji na nových strojích by byla docela dobrá reklama, čili se to samo nabízí. Pokud je tedy skutečně funkční...Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  19:59 29.06.2016

  KOLT: Programovatelnou munici samozřejmě střílet může, to je otázka doplnění kanonu o programovací zařízení a propojení se systémem řízení palby. Rafael tuto možnost u svých věží ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Programovatelnou munici samozřejmě střílet může, to je otázka doplnění kanonu o programovací zařízení a propojení se systémem řízení palby. Rafael tuto možnost u svých věží uvádí. Výhodu Samsona vidím v náměru 70° oproti 45°. Zvlášť ve městě a postřelování vzdušných cílů. S přídavným pancéřováním se může dostat na STANAG 4, tam bych problém taky neviděl.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:00 29.06.2016

  Ohledně věže se obávám, že my na nová BVP také namontujeme Samson II. V principu nic proti němu, ale výhoda možnosti střílet programovatelnou munici je docela zásadní. Ale třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně věže se obávám, že my na nová BVP také namontujeme Samson II. V principu nic proti němu, ale výhoda možnosti střílet programovatelnou munici je docela zásadní. Ale třeba než se k něčemu dostaneme, zmáknou to Izraelci zapracovat do Samson III :-)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:58 29.06.2016

  Musím se připojit k ostatním, někteří jedinci už to vážně přehánějí...

  Musím se připojit k ostatním, někteří jedinci už to vážně přehánějí...

 • zimbio
  18:09 29.06.2016

  Alebo jim to můžou dát na lízink,jak švédi nám ty dvouplošníky gripény!Ve smlouvě jsme my lízingoví zaviazali ten švédsky majetok nepoužívat v boji,aby se náhodou nepoškrábal!A s ...Zobrazit celý příspěvek

  Alebo jim to můžou dát na lízink,jak švédi nám ty dvouplošníky gripény!Ve smlouvě jsme my lízingoví zaviazali ten švédsky majetok nepoužívat v boji,aby se náhodou nepoškrábal!A s kanónu se nesmělo střílet,kvůli opotřebení a závěsy na takety boli zaplombované a letci měli jenom 10 motohodin na rok! Už aby jich ti rusáci anektovali a bude klid,však si o to neustále žiadajú,aj rozhledny na hranicích postavili,kukajú,kukajú a oni stále nechodí,stále nechodí,čo je s nimi...???je jim biedne.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  16:53 29.06.2016

  Rase: S těmi houfnicemi bych to tak černě neviděl. Jasně, při nějakém intenzivnějším používání by mohlo opotřebení a stárnutí představovat problém, ale tak nějak mám pocit, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:

  S těmi houfnicemi bych to tak černě neviděl. Jasně, při nějakém intenzivnějším používání by mohlo opotřebení a stárnutí představovat problém, ale tak nějak mám pocit, že to nebude případ litevské armády. Jestli s tím vyjedou na cvičení 5x do roka a z každé vystřelí 10-20 ran (podobně jako u nás), tak jim ty houfnice budou spokojeně sloužit dalších 20 let. Otázka je, jaká bude jejich bojeschopnost v případě nějakého konfliktu. Naše BVP také teoreticky fungují, ale zachází se s nimi jako s drahými hodinkami po dědečkovi a ne jako s bojovou technikou.

  Naopak nákup Boxera musím jen chválit, navíc počet 80 kusů už není nezanedbatelné číslo. Také mám pocit, že je to pro Litvu dobrá volba. Ohledně té věže - myslím, že tady opět převážil pragmatismus. Dá se s vysokou pravděpodobností předpokládat, že Litevci z nich budou střílet jen na cvičeních a v tom případě je izraelských 30 mm stejných jako německých 30 mm. Litevci by si asi nemohli dovolit udržovat tak drahé věže v podstatě jen na parádu. Už takhle mohou navíc tvrdit, že budou mít nejlépe vyzbrojený Boxer v Evropě.

  Zimbio: Běž si polknout prášky a neotravuj.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:47 29.06.2016

  Zimbio Když už trolit, tak alespoň pořádně. Do Litvy žádné důchody z Ruska nechodí, neb Rusů žije v Litvě, na rozdíl od ostatních baltských států, méně než 5%. Los se do Litvy ...Zobrazit celý příspěvek

  Zimbio
  Když už trolit, tak alespoň pořádně. Do Litvy žádné důchody z Ruska nechodí, neb Rusů žije v Litvě, na rozdíl od ostatních baltských států, méně než 5%.
  Los se do Litvy může zatoulat z Polska, Ruska či Běloruska, ale těžko z Norska, stačí se podívat na mapu.

  Pro redakci - bývalo na AN dobrým zvykem podobným "přispěvatelům" zrušit profil. Nešlo by se alespoň v Zimbiově případě k tomuto zvyku vrátit?Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  16:35 29.06.2016

  Rád bych viděl tu litevskú armádu!Vždyť všichni mladší 30-ti let už dávno emigrovali z toho prdelákova!Ani lišky tam nedávají dobrou noc,i ty jsou dávno v Rusku!Litva,nebýt ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych viděl tu litevskú armádu!Vždyť všichni mladší 30-ti let už dávno emigrovali z toho prdelákova!Ani lišky tam nedávají dobrou noc,i ty jsou dávno v Rusku!Litva,nebýt důchodců,kterým chodí důchody z Moskvy,tak nemá ani svícení elektrickými žárovkami!Takže z peněz nás občanů eú,z našich daní,na náš úkor jim frickové draze prodávají rezavou veteš ze skladů!Koho budou střílet těma houfnicema?Zatoulané losy z norska?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:01 29.06.2016

  Je vidět, že když se chce, i malé státy mohou mít ve výzbroji nejmodernější techniku v rozumných počtech. Sice tohle je Alfa a Omega jejich armády, na nic jiného jim nezbydou ...Zobrazit celý příspěvek

  Je vidět, že když se chce, i malé státy mohou mít ve výzbroji nejmodernější techniku v rozumných počtech. Sice tohle je Alfa a Omega jejich armády, na nic jiného jim nezbydou peníze (za údržbu a provoz). Smysl ojeté techniky (ty houfnice atd.) je otázkou. Přeci jen vyžaduje opravu a pravidelnější servis, než nové stroje. Co ušetříte na pořizovací ceně, vrazíte do údržby. Pro tyhle státy je tohle KBVP asi vhodná volba - silnic mají dost, kladou důraz na pěšáky (tedy jejich transport), dobrou ochranu (v čemž je Boxer asi nejlepší) a pořádnou výzbroj. Jen bych čekal, že si připlatí za tu KMW RCT-30 (doufám že i my).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...