Branná povinnost je uplatnění moci občana

Foto: Armáda je profesionální, ale branná povinnost stále platí; ilustrační foto. / Zdeněk Koza
Foto: Armáda je profesionální, ale branná povinnost nikdy neskončila; ilustrační foto. / Zdeněk Koza

Bulvární deník Blesk přišel 14. června letošního roku s titulkem "Vláda chystá brannou povinnost. Pro chlapy i ženy. Co vy na to?" Přispěl tak k dezinformacím o chystaných plošných odvodech v době míru. Otázku nepoložil jen řečnicky, i v anketě se dotazoval občanů na "chystaný" zákon, který je stále součástí českého právního řádu.

Podle způsobu branné povinnosti rozlišují jednotlivé státy své vojenské organizace. Tak jako není v České republice lenní systém, kdy branné povinnosti podléhají vazalové panovníka, tak zde není ani systém žoldnéřský: V něm chrání stát najatí (zverbovaní) vojáci za úplatu a bez ohledu na vlastní státní příslušnost. 

Vojenský systém České republiky je po staletí postaven na existenci stálého vojska, které tvoří příslušníci státu. Je založeno na profesionálních vojácích a odvedených brancích, kdy má územní jednotka povinnost zajistit kontingent vojáků.

 

Tento systém se vyvinul ze systému miličního, kdy branné povinnosti podléhali všichni svobodní muži daného státu a byl rozšířen v antických městských státech a raně barbarských státech.

Skutečnost, že by v případě ohrožení chránili Českou republiku i státní příslušníci z řad NATO, není žoldnéřstvím: Činili by tak na základě článku 5 Severoatlantické smlouvy. Podle něj ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo v Severní Americe bude považován za útok proti všem. Po něm může každý z nich uplatnit právo na individuální nebo kolektivní ochranu, uznaným článkem 51 Charty Spojených národů.

O vyhlášení válečného stavu v České republice rozhoduje Parlament, a to hlasováním nadpoloviční většinou (v případě, že by byla Poslanecká sněmovna z nejrůznějších důvodů rozpuštěná, převzal by tuto funkci Senát). Činil by tak bez ohledu na to, zda byla zemi vypovězená válka: Ústava jí definuje jako situaci, kdy je ČR napadená, nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení.

Stav ohrožení státu může podle Ústavního zákona č. 110/1985 Sb. o bezpečnosti České republiky vyhlásit Parlament tehdy, je-li bezprostředně ohrožená svrchovanost státu nebo jeho územní celistvost a také jeho demokratické zásady. K přijetí usnesení o vyhlášení stavu ohrožení je ale kromě nadpoloviční většiny poslanců potřeba souhlas i nadpoloviční většiny senátorů.

Vláda sepisuje a bude předkládat návrh novely zákona, které jí umožní spustit odvodní řízení ještě před vyhlášením stavu ohrožení v případě, že vláda získá indicie o reálném nebezpečí. Cílem je tedy zajistit ochranu státu i v případě, kdy se jednání zákonodárných složek protáhne. Odvedení občané by navíc byli k dispozici až po lhůtě 72 dní.

Zákonodárci jsou vázání poslaneckým slibem, v němž se zavázali dodržovat Ústavu České republiky. Tu budou muset mít při projednávání chystaného zákona na zřeteli, aby výkonné složce umožnili zásady Ústavy, a tudíž principy naší státnosti, chránit. Přijetí zákona bude činěno jistě i pod tlakem veřejnosti, nicméně je nutné zdůraznit, že se pořád jedná pouze o úpravu, nikoli o stanovení branné povinnosti.

Branný zákon ve své aktuální podobě nabyl účinnosti 1. ledna roku 2005 a plyne z něj branná povinnost všem občanům bez rozdílu pohlaví od 18 let do 60 let věku. Zahrnuje povinnost podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu a plnit další povinnosti stanovené zákonem. Vojákem se občan stává dnem odvedení.

Důvodem, proč má každý občan tuto povinnost je fakt, že má i práva a zejména moc: Ta mu dle Ústavy patří a má ji uplatňovat prostřednictvím všech tří složek státní moci, zákonodárné, výkonné a soudní. Reflektovat na svoje práva a povinnosti formou odvedení je pochopitelně jedním z vrcholů občanství. Vztahu k vlasti, zřízení, hodnotám, k událostem okolního světa. 

Budovat si vztah ke svým právům a povinnostem včetně obrany vlasti je složité. Ale měli bychom mít na paměti, že v roce 1938 bylo připraveno k mobilizaci jeden milión mužů. A bylo to v letech, kterým předcházela hospodářská krize, kdy se většině obyvatel nežilo hospodářsky tak dobře jako dnes. Z toho lze usuzovat, že vztah k vlasti není formován osobním blahobytem, ale zcela jinými hodnotami.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Uctívání padlých je vizitkou společnosti

Dnešního dne proběhlo v Hradci Králové rozloučení se štábním praporčíkem i.m. Jaroslavem ...

Povědomí občanů o poslání armády

Tragická úmrtí vojáků na zahraničních misích a návrh novely branného zákona, kterou vláda předloží ...

Válečná zpravodajství v globální vesnici

Každý den se na diváky televizního zpravodajství, čtenáře tištěných i elektronických médií, valí ...

Postavení armády v právním systému České republiky

Armádním představitelům komplikuje nedělitelnou velitelskou pravomoc fakt, že ministr vlády v čele ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Specgi
  21:43 24.08.2014

  Já jsem PRORUSKEJ a myslím že nás je takovejch 70% těch co vědí o čem mluví a vědí že když jsme v NATO jsme spojenci USA -největšího tyrana který se vyrovná i říši Čingischána. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem PRORUSKEJ a myslím že nás je takovejch 70% těch co vědí o čem mluví a vědí že když jsme v NATO jsme spojenci USA -největšího tyrana který se vyrovná i říši Čingischána. Státy jako Irák, Írán, Kosovo, Jugoslávie celkově, Somálsko, Kuvajt, Korea, Grenada atd. TO JE TA AMERICKÁ DEMOKRACIE?
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  14:15 22.08.2014

  brin: k vasemu poslednimu prispevku:

  Jediny potencialni nepritel a okupant v EU Evrope je Rusko. Myslim, ze az by jste se stretl s vychodni brutalitou Ruskych okupantu, tak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  brin: k vasemu poslednimu prispevku:

  Jediny potencialni nepritel a okupant v EU Evrope je Rusko. Myslim, ze az by jste se stretl s vychodni brutalitou Ruskych okupantu, tak by vam vase predstavy o odboji rychle vyprchaly. Navic bych v nasi spolecnosti ocekaval vysoke procento proruskych kolaborantu doufajicich v minule poradky ve stylu komunistickeho hesla "Se Sovetskym svazem na vecne casy a nikdy jinak". Takovych u nas muze byt cca 20 procent, mozna i vice. Ti by prevzali moc a postarali by se i o odboj.
  Jinak v Afganistanu byly takove podminky, ze 20procent obyvatelstva emigrovalo, vetsinou do Pakistanu, a cca 3procenta civiniho obyvatelstva (kolem 1 milionu) byla Rusy povrazdena. Na takovy odboj Ceske obyvatelstvo nema. Cesi pri okupaci sehnou hlavu, snazi se vydrzet a vice-mene poslouchaji (a nejen Cesi). Afgance dlouhodobe neovladl nikdo pres cetne pokusy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tomas1.7
  21:44 20.08.2014

  Jak říká Brin. Seberu se, utecu do lesa, nechám ženu a děti napospas okupantum a budu házet na tanky šišky...

  Jak říká Brin. Seberu se, utecu do lesa, nechám ženu a děti napospas okupantum a budu házet na tanky šišky...

 • brin
  20:56 20.08.2014

  Mě představa asymetrického konfliktu směšná nepřijde. Naopak. V zoufalé situaci, která je u republiky naší velikosti prakticky pravidlem v případě jakéhokoliv válečného konfliktu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě představa asymetrického konfliktu směšná nepřijde. Naopak. V zoufalé situaci, která je u republiky naší velikosti prakticky pravidlem v případě jakéhokoliv válečného konfliktu, by byl asymetrický konflikt pro nás mnohem výhodnější. Zvláště, kdyby na něj bylo obyvatelstvo předem připravováno. Nedokážu si dnes představit situaci, kdy by se agresor mohl chovat vyhlazovacím způsobem. Už jen proto, že existují jaderné zbraně a v případě podobného chování by byly stroprocentně použity a pak vám jsou jakékoliv strategie konfliktů nanic. K vyhlazovací válce nemůže dojít. K obsazovací ano, ale pokud bude celé obyvatelstvo vycvičené k odbojí, protivník si zatraceně rozmyslí, jestli se do toho pustí. Stačí se podívat na Afghánistán, kde asymetrická válka proti mnohem lépe vybavenému a vycvičenému nepříteli fungovala poměrně dobře. Rozhodně lépe, než nasazení obdobných zbraní, jakými disponuje naše armáda. V případě, že by nás napadlo Rusko (dnes prakticky jediná představitelná možnost, nic jiného mě nenapadá), by tato situace platila na 100 %. Přemýšlejte prosím realisticky. Nedokážu si v dnešní době představit situaci, kdy by světová populace přijala vyhlazovací válku v Evropě, prakticky na svém prahu. Byla by z toho další světová válka se všemi důsledky.
  Skrýt celý příspěvek

 • martinius
  09:33 20.08.2014

  Hrobař : Asi to už nikdo lépe nenapíše. Naprosto s vámi souhlasím. Velmi dobře jste to popsal.

  Hrobař : Asi to už nikdo lépe nenapíše. Naprosto s vámi souhlasím. Velmi dobře jste to popsal.

 • Beld
  09:31 20.08.2014

  Rostak : Vlastne ano . Ale s prihlednutim k co nejmensimu pravdepodobnemu postihu ze strany statu . Cili musim stejne 98% pravidel dodrzovat . A verte , ze to tak dela velka cast ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rostak : Vlastne ano . Ale s prihlednutim k co nejmensimu pravdepodobnemu postihu ze strany statu . Cili musim stejne 98% pravidel dodrzovat . A verte , ze to tak dela velka cast lidi , jen si to nekteri neuvedomuji , pripadne nechteji pripustit .
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  07:55 20.08.2014

  Predstava, ze by asymetricky odboj mohl byt uspesnejsi nez primi odboj je smesna. Umrelo by vic nasich civilu a pokud by okupacni moc nebyla prilis citliva na obraz ve svetovych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Predstava, ze by asymetricky odboj mohl byt uspesnejsi nez primi odboj je smesna. Umrelo by vic nasich civilu a pokud by okupacni moc nebyla prilis citliva na obraz ve svetovych mediich, nemeli by duvod hrat tu "hodne okupanty". Navic by sem asymetrie privedla i kontingent valecnych turistu, ktery by podobne jako v Lybii mohl nasi zemi prevzit a byt horsi nez okupant.

  To, jestli by nekdo sel v pripade ohrozeni pred odvod, jen proto, ze jeho rodina a vsichni blizci jsou ohrozeni spolu s celym statem, cimz by samozrejme o neco zvysil ohrozeni sve vlastni predkozky, je na nich.

  Od pohodlne zidle dokaze byt hrdinou kazdy, ale i ti co proklamuji presun do "podzemi" to tvrdi bez znalosti veci.
  1) Jeden bili se mezi tisicem cernych schova mene lehce nez by si myslel. I ochota tech cernych ho kryt bude jen tak vysoka, jak se jim to zrovna hodi.
  2) takove mysleni zcela pomiji moznou existenci trestnych jednotek na kamikaze utoky, do kterych se rekrutuje jak z vezeni, tak (pripadne) i z nasilnych odvodu v neprizpusobivych ctvrtich. Sice si nemyslim, ze by k tomu doslo hned na zacatku konfliktu, ale nejpozdeji ve chvili, kdy by veleni melo nedostatek muzu a neprizpusobive kolonie by jimi pretekaly, by se k tomu odhodlalo.

  Stat tu JE pro tvoje dobro. To, ze to tak nevypada a v mnoha ohledech to tak neni, neni vina statu, ale nas, obcanu. Snaseji ve spolecnosti naprosto nemoralni chovani, voli dokola korytare a neozvou se dost hlasite, kdyz je stare i nove mensiny (prevazne) ekonomicky podrezavaji a prerustaji populacne, protoze by to mohlo byt brano jako rasova, nebo nabozenska diskriminace. To tam je pravidlo "kdyz jsi v rime, chovej se jako riman". Ted plati - jedno odkud jste, jestli vyznavate nabozenstvi stylu "kdo neni s nami zaslouzi smrt" ktere v hostujici zemi skoro NIKDO nevyznava, co umite, i jak jste (ne)prospesni spolecnosti, chovejte se jak jste zvykli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rostak
  06:04 20.08.2014

  Belt: Jen dotaz, chápu tedy správně, že pokud s něčím nesouhlasíte, tak tu danou zákonnou povinnost ignorujete?

  Belt: Jen dotaz, chápu tedy správně, že pokud s něčím nesouhlasíte, tak tu danou zákonnou povinnost ignorujete?

 • Calhoun
  20:45 19.08.2014

  Nejvyzsi cas presunout trvale bydliste do ghetta neprizpusobivych a pripravit se na okamzite zmizeni do cerne/sede ekonomiky. Mozna me bude odvodni komise nebo mobilizacni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejvyzsi cas presunout trvale bydliste do ghetta neprizpusobivych a pripravit se na okamzite zmizeni do cerne/sede ekonomiky. Mozna me bude odvodni komise nebo mobilizacni dustojnik hledat v lese a nebo na Marsu ale tady urcite ne. Pokud vim tak obcane z ghett a nebo ubytoven uz dnes maji vyjimky na platne zakony takze proc by je nemeli mit take na odvody a mobilizaci :-).

  Ale ted vazne, +1 Beld, s nazorem se naprosto ztotoznuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  15:13 19.08.2014

  Díky za odpovědi. Sice se obávám že jsem nedokázal úplně vyjádřit svoji otázku ,která skutečně nesměřovala na legislativní proces, ale nebudu na to tlačit :-)

  Diskuze pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky za odpovědi. Sice se obávám že jsem nedokázal úplně vyjádřit svoji otázku ,která skutečně nesměřovala na legislativní proces, ale nebudu na to tlačit :-)

  Diskuze pod článkem se myslím od článku odklonila spíš k tomu co lidi zajímá víc. Vnitřnímu strachu že jejich svět jak ho znají a budují změní válka. Prohlášení "já se toho účastnit nebudu" jsou ve skutečnosti jen "budu se zuby nehty držet svého". Potíž s válkou je to že všichni o to své přijdou a je jedno jestli na frontě nebo doma. Máte snad pocit že by to bylo pro civilisty nějak extra víc bezpečné? Když to začne tak ničí život nepůjde nerušeně dál. Nejsem militarista, fakt že ne, ale jsem upřímně přesvědčen že když už vést válku tak ji raději vyhrát. Prostě proto že poražený to odnese mnohem víc než vítěz. No a v případě potřeby bych raději přispěl k vítězství nebo zemřel při porážce než abych seděl doma a potom tu porážku prožíval.
  Skrýt celý příspěvek

 • martinius
  14:38 19.08.2014

  Beld : K tomu musím říci, že máte naprostou svobodnou volbu to učinit. Ovšem i s právními následky. Svobodně se můžeme rozhodnout, koho budeme volit a když se nám nikdo nelíbí, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld : K tomu musím říci, že máte naprostou svobodnou volbu to učinit. Ovšem i s právními následky. Svobodně se můžeme rozhodnout, koho budeme volit a když se nám nikdo nelíbí, tak můžeme sami kandidovat. To je díky bohu pořád u nás fungující systém. Horší je, že se jen zřídka kdy najde někdo z nás, kdo se dokáže v politice chovat nesobecky a poctivě. To je ale bohužel vizitka úrovně národa, do kterého se také řadím. Takže o tom, kdy a jestli vůbec je potřeba zemi a spoluobčany bránit si rozhodně nikdo nerozhodneme sami. Sám má člověk jen omezená práva možnosti na úkor většiny. Navíc svéprávný znamená způsobilost k právním úkonům, tudíž povinnost se jimi řídit. Takže, když představitelé většiny řeknou jděte, tak jdeme, i přesto, že nesouhlasíme. Pokud ne, tak půjdeme do basy, což ale někdy může být lepší, než umřít někde ve válce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:35 19.08.2014

  k Beld

  Mnohým se to nemusí líbit, ale po mnohaleté zkušenosti s fungováním českého státu, spojenců i zkušenosti vojáka z povolání se s Vaším, stručně zde shrnutým názorem, plně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k Beld

  Mnohým se to nemusí líbit, ale po mnohaleté zkušenosti s fungováním českého státu, spojenců i zkušenosti vojáka z povolání se s Vaším, stručně zde shrnutým názorem, plně ztotožňuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  13:02 19.08.2014

  Me fascinuje , kolik lidi s stale zije s predstavou ze statni aparat je tu pro jejich dobro a lide ve vedeni statu budou mit nejaky problem s tim poslat je umrit kvuli nejake ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me fascinuje , kolik lidi s stale zije s predstavou ze statni aparat je tu pro jejich dobro a lide ve vedeni statu budou mit nejaky problem s tim poslat je umrit kvuli nejake politicke kravine . Ja jsem svepravny a o tom kdy a jestli vubec je potreba zemi a spoluobcany branit si rozhodnu sam . Odvod neni problem , pokud ale dostanu povolavak s tim , ze mame branit cechy nekde za uralem , tak si s nim vytru p....l
  Skrýt celý příspěvek

 • Autorka
  10:52 19.08.2014

  ad Hrobař: Ano, vláda bude předkládat novelu zákona, Parlament ji bude projednávat. Budeme sledovat jak.
  Jinak ale: to, že se jedná o NOVELU znamená, že už tu zákony o branné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Hrobař: Ano, vláda bude předkládat novelu zákona, Parlament ji bude projednávat. Budeme sledovat jak.
  Jinak ale: to, že se jedná o NOVELU znamená, že už tu zákony o branné povinnosti a další zákony, související s bezpečnostní státu, platí.
  Vzhledem k tomu, že i z této diskuse vyplynulo,že se část veřejnosti v platné legislativě ne příliš orientuje, chystáme materiál, kde se pokusíme další právní normy související s armádou, osvětlit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  08:33 19.08.2014

  Néééé, marnost nad marnost. Hrobaři, prosím vás, přečtete si znovu diskusi. Odvod není mobilizace, odvodem nezačíná působení v armádě!!! Stokrát se to tu v diskusi probíralo a vy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Néééé, marnost nad marnost. Hrobaři, prosím vás, přečtete si znovu diskusi. Odvod není mobilizace, odvodem nezačíná působení v armádě!!! Stokrát se to tu v diskusi probíralo a vy do toho takhle hodíte vidle s nějakou odvodní mobilizací a nátlakem v mezinárodních vztazích. Odvod je zjednodušeně zdravotní posouzení dotyčného, zda-li je schopen vojenské služby. Jak proboha muze někdo vyvíjet mezinárodní nátlak tím, ze svému občanovi změří obvod hrudníku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Hubňa
  08:05 19.08.2014

  Hrobař:

  Je to přesně tak, jak píšete. Jde fakticky pouze o formalitu. Vláda by sice teoreticky mohla tyto odvody nějakým způsobem zneužít, podle mne by to ale nerozdýchala...

  Hrobař:

  Je to přesně tak, jak píšete. Jde fakticky pouze o formalitu. Vláda by sice teoreticky mohla tyto odvody nějakým způsobem zneužít, podle mne by to ale nerozdýchala...

 • Hrobař
  07:18 19.08.2014

  Autorka: Omlouvám se ale pořád jste mi to úplně nevysvětlila. Reaguji konkrétně na:

  "Vláda sepisuje a bude předkládat návrh novely zákona, které jí umožní spustit odvodní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autorka: Omlouvám se ale pořád jste mi to úplně nevysvětlila. Reaguji konkrétně na:

  "Vláda sepisuje a bude předkládat návrh novely zákona, které jí umožní spustit odvodní řízení ještě před vyhlášením stavu ohrožení v případě, že vláda získá indicie o reálném nebezpečí. Cílem je tedy zajistit ochranu státu i v případě, kdy se jednání zákonodárných složek protáhne."

  Mám tomu rozumět tedy tak že jde pouze o "zvýšení pružnosti" aby se nemuselo čekat až celí stav ohrožení projde schvalovacím řízením? Tedy vlastně formalita. Nebo můžou být občané mobilizování i bez přímého ohrožení, třeba jako gesto nátlaku v mezinárodní politice?

  PS: Jinak článek se mi líbí, je plný podnětných myšlenek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  23:44 18.08.2014

  J.D. To byli s naprostou jistotou příslušníci AZ, ne povinné zálohy... ti cvičí každoročně a dobrovolně...

  J.D. To byli s naprostou jistotou příslušníci AZ, ne povinné zálohy... ti cvičí každoročně a dobrovolně...

 • J.D.
  23:38 18.08.2014

  pokud vím poslední cvičení záloh bylo +- před 2 lety bylo to i v televizi

  pokud vím poslední cvičení záloh bylo +- před 2 lety bylo to i v televizi

 • Jecchus
  23:37 18.08.2014

  Stát ma zkratka zájem vybírat daně a ne honit lidi po cvicenich... :)

  Stát ma zkratka zájem vybírat daně a ne honit lidi po cvicenich... :)

 • Jecchus
  23:35 18.08.2014

  Ale ten zákon je tu pro válku. V míru se moc intenzivně neuplatní. Jak tu někdo napsal - poslední cvičeni tu bylo cca. před 20 lety. A odvody jsem v nedávné historii vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ten zákon je tu pro válku. V míru se moc intenzivně neuplatní. Jak tu někdo napsal - poslední cvičeni tu bylo cca. před 20 lety. A odvody jsem v nedávné historii vůbec nezaznamenal.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  23:31 18.08.2014

  no jednomu se hned líp spí když ví, že národ je plný (až na vyjímky) hrdinů co se v případě realné hrozby nepostaví za svoje rodiny, přátelé a za všechno, co jim je drahé, i když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no jednomu se hned líp spí když ví, že národ je plný (až na vyjímky) hrdinů co se v případě realné hrozby nepostaví za svoje rodiny, přátelé a za všechno, co jim je drahé, i když osobně si myslím že většina těhlech "hrdinů" jsou jen osamocení pisálci co se jim něco nelíbí. Ale to je jen můj názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  23:15 18.08.2014

  A nejlepší je jak se tu každý bavíme jeden o voze a druhý o koze. Já upozorňuju, že ten zákon bude zneužíván v době míru a vy mi tu předhazujete dobu velké války...

  A nejlepší je jak se tu každý bavíme jeden o voze a druhý o koze. Já upozorňuju, že ten zákon bude zneužíván v době míru a vy mi tu předhazujete dobu velké války...

 • brin
  23:13 18.08.2014

  A má v případě velkého válečného konfliktu smysl vést tradiční válku? A povolávat do zbraně muže, kteří se lépe uplatní jinak? Nebylo by lepší vést proti protivníkovi asymetrickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A má v případě velkého válečného konfliktu smysl vést tradiční válku? A povolávat do zbraně muže, kteří se lépe uplatní jinak? Nebylo by lepší vést proti protivníkovi asymetrickou partyzánskou válku? Už jen z hlediska velikosti našeho státu? Materiální i lidské škody by byly nesrovnatelně menší a protivník by utrpěl mnohem větší ztráty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  23:10 18.08.2014

  brin:

  Asi nechápete, o čem je tu řeč. Tady jde o opravdu mimořádné a závažné situace a ne o nějaké "na válku nemám čas, jedu totiž na chatu, kde slavím narozeniny". Velká válka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  brin:

  Asi nechápete, o čem je tu řeč. Tady jde o opravdu mimořádné a závažné situace a ne o nějaké "na válku nemám čas, jedu totiž na chatu, kde slavím narozeniny". Velká válka není o tom, že nejdřív obstarám vše ostatní a pak se teprve válčí. Naopak, nejdřív se válčí a pak až vše ostatní. Nikdy asi nezapomenu naši reprezentaci z let 1998 - dnes, že dala lidem důvod myslet si to, co brin... Hlavně doufejme, že se bavíme teoretickým, war sucks...
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  23:07 18.08.2014

  Ono to asi bude generační. Dnešní mladší generace, do které se rád počítám, prostě nechápe, proč by bylo třeba dělat vojáky z kancelářských krys, protože jim to nedává žádný smysl. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono to asi bude generační. Dnešní mladší generace, do které se rád počítám, prostě nechápe, proč by bylo třeba dělat vojáky z kancelářských krys, protože jim to nedává žádný smysl. Takovíto vojáci totiž budou státu ale zcela k ničemu v případě napadění z vnějšku. A v případě povstání nějaké části republiky, kdy by se asi polovojáci tohoto typu uplatnili, nemá význam té části republiky bránit v odtržení. Pokud to tak chtějí, ať se odtrhnou (můj názor, můžete mít jiný). Takže k čemu tedy takovéto vojáky potřebujeme? Bude mít tento zákon nějaký význam pro obranu státu? Tedy kromě uspokojení starých mazáků, kteří s láskou vzpomínají, jak na vojně řezali zelenáče gumovou hadicí? Prostě v tom nevidím smysl. Pokud by mi ho někdo rozumně vysvětlil a odhalil mi rozumné důvody, pak se rád nechám přesvědčit. Ale vytvářet státu místní vojenské složky, aby je nasazoval proti vlastním občanům... To vážně schvalovat nehodlám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  22:47 18.08.2014

  Hanka, Mattauch, brin, JG ad.:

  Obecná populace, nemá reálné znalosti, nezná souvislosti, nerozumí pojmům branného zákona, není schopna nějakého hlubšího přemýšlení, abstrakce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hanka, Mattauch, brin, JG ad.:

  Obecná populace, nemá reálné znalosti, nezná souvislosti, nerozumí pojmům branného zákona, není schopna nějakého hlubšího přemýšlení, abstrakce apod. Proto, když se napíše, že "odvedením" se z dotyčného stává voják, je to sice z hlediska zákona zcela přesné vyjádření, ale adresáti této informace absolutně nepochopí, co to vlastně znamená. Každý si tak akorát představí Ondřeje Vetchého a S čerty nejsou žerty, jak verbíř zabubnuje na bubínek, navlíkne mu uniformu a marš do vojny za císařepána... :) Že vojákem je z definice zákona kdejaký pupkatý strejc s brejličkama, co dělá referenta na obecním úřadě nikomu nedojde a takto si to nezařadí. Pro lidi je voják prostě chlap se "samopalem" v tanku a basta. Proto je podle mne důležité jim vysvětlit, že odvod = "čurání do kelímku" a nic víc. Z tohoto hlediska považuji za vhodné a napomáhající dorozumění neřešit právní následky odvedení (seš voják) a další souvislosti, protože to vede akorát k nedorozuměním.

  brin je nakonec asi typický představitel dnešní společnosti - "zákony jsou super, rozumím jim a když uznám za vhodné, tak se jimi budu dokonce i řídit". Nedokáže pochopit, že se tady nebavíme o nějakém dobrovolnictví a ani o "přezkoumávání" rozhodnutí příslušných orgánů "běžným Frantou Flintou". Když Parlament rozhodne, tak se rozhodně nečeká na to jestli jeho rozhodnutí posvětí i brin a uzná za vhodné, že tedy k odvodu půjde, protože je ohrožena jeho rodina a nikoli jen rodina jeho souseda.

  Svým postojem k věci ale brin nastoluje zajímavou otázku - nakolik je stát (tím spíše ten nás polofunkční, nebo spíš desetinofunkční) schopen zajistit dodržení povinností daných brannými zákony. Mám pocit, že zákonné donuceni ve smyslu "když nenasadíš život (a můžeš u toho s velkou pravděpodobností umřít) jak jsi povinnen, půjdeš tak maximálně do basy, a to vlastně jenom když válku vyhrajem, jinak ti nic nehrozí" nemůže v reálu vůbec fungovat. Mimochodem, můj děda byl na východní frontě jako voják československého armádního sboru degradován na vojína, protože vojáka, co chtěl utéct z boje, místo zastřelení na místě "pouze" fakt krutě zmlátil...

  Takže nejsme nakonec s ohledem na velké procento frikulínských šampónů v populaci v řiti ještě před prvním výstřelem...?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  22:26 18.08.2014

  ad Brin (22:11) - Byl jsem odveden před asi 15 lety. Pokud si pamatuji tak jsem tam přišel na osmou hodinu a okolo 11 už jsem byl ve škole. Takže cca 3 hodiny.

  Což já jako OSVČ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Brin (22:11) - Byl jsem odveden před asi 15 lety. Pokud si pamatuji tak jsem tam přišel na osmou hodinu a okolo 11 už jsem byl ve škole. Takže cca 3 hodiny.

  Což já jako OSVČ mohu klidně investovat do státu, protože když se jedu podívat někam na mou potencionální práci a pak ji nezískám, tak často promarním víc času než jen 3 hodiny.
  (bohužel nevím čím se živíte, tak nemohu soudit kolik máte času, ale já pracuji ve stavebnictví)

  Povolávací rozkaz (vyrozumění o nástupu k výcviku) mi přišel až jsem dostudoval. Kamrádovi který byl se mnou na odvodu a byl odveden stejně jako já, povolávací rozkaz nikdy nepřišel.


  Kdo je to člověk bez závazků?
  Člověk s hypotékou nad 1 mil?
  Já mám hypotéku 980 tis Kč to znamená že to už není závazek? Podle mě je.

  Člověk bez vlastních dětí?
  Co takový pěstoun. Má 5 dětí, ale ani jedno není jeho? 5 cizích dětí není závazek?

  Je velký problém určit to co říkáte (vždy bude někdo těsně pod hranicí), tak je jednoduše řečeno VŠICHNI ZDRAVOTNĚ SCHOPNÍ.

  Kdo určí tu hranici? Každý sám na základě svého svědomí? Podle mě ne. Budou to nějací odborníci, Nikoliv však "odborníci" ve vašem slova smyslu. Ale lidé kteří tomu rozumí a věnují se tomu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:23 18.08.2014

  Brin: Když chcete fakta, podívejte se kdy proběhlo poslední cvičení POVINNÝCH záloh... někdy v devadesátých letech, skoro bych se vsadil, že v první polovině. bude to tedy cca 20 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Brin: Když chcete fakta, podívejte se kdy proběhlo poslední cvičení POVINNÝCH záloh... někdy v devadesátých letech, skoro bych se vsadil, že v první polovině. bude to tedy cca 20 let od posledních povinných cvičení. A vy se bojíte ničení existence lidí tím zlým státem který přijde u daně, protože jim tu existenci zničí... Radši si pročtěte koncepci mobilizace z níž tyto navrhované změna vycházejí, pokud se nepletu, je ke stažení na stránkách MO. Takhle tu jen dokola opakujete své nepodložené pocity a obavy.
  Skrýt celý příspěvek

 • lutorv
  22:21 18.08.2014

  ad Brin: Ne, to není fakt, to je pouze vaše (mylná) doměnka.
  Probíhá snad teď nějaký výcvik? Ne.
  A upravuje tuto možnost nějak chystaná změna zákona? Ne!

  ad Brin: Ne, to není fakt, to je pouze vaše (mylná) doměnka.
  Probíhá snad teď nějaký výcvik? Ne.
  A upravuje tuto možnost nějak chystaná změna zákona? Ne!

 • brin
  22:13 18.08.2014

  Abych doplnil, v případě válečného stavu bude na výcvik podle uvedeného pozdě, bude se tedy tento výcvik provádět preventivně v době míru, bude tedy případně rozvracet pořádky. To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Abych doplnil, v případě válečného stavu bude na výcvik podle uvedeného pozdě, bude se tedy tento výcvik provádět preventivně v době míru, bude tedy případně rozvracet pořádky. To je FAKT.
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  22:11 18.08.2014

  Jak jsem psal mnohokrát níže. Jde mi pouze o to, aby stát nenapravoval svoji chybu na lidech, kterým by tak mohl zničit život. Ať si pozve k odvodu osoby, kterým to nevadí (lidé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsem psal mnohokrát níže. Jde mi pouze o to, aby stát nenapravoval svoji chybu na lidech, kterým by tak mohl zničit život. Ať si pozve k odvodu osoby, kterým to nevadí (lidé bez závazků), ale volat k odvodu a následnému výcviku 28 a 29leté pány a dámy, kteří mají hypotéky, děti, práce a kdoví co ještě (a OSVČ nikdo nic nenahradí ani na něj nepočká) mi přijde masochistické. O nic jiného nejde. A že ten zákon bude fungovat dle popsaného - tedy dle uvážení "odborníka"... No tak to potěš koště. S odborníky jsem se v tomto státě už setkal. Většinou jsou na Seyschelách nebo na Bahamách a je na ně vydán mezinárodní zatykač.

  Prostě mi jde o to, aby zákon vypadal nějak smysluplně.

  Co se týče mnou volené sněmovny - já volil, ale stranu, která se do sněmovny nedostala, takže na mne odpovědnost neházejte.
  Skrýt celý příspěvek

 • xawer
  22:09 18.08.2014

  O.K.
  Můj uživatelský účet můžete zrušit...

  O.K.
  Můj uživatelský účet můžete zrušit...

 • Cpl_1.st.Lt
  22:07 18.08.2014

  PANE GROHMANN,
  vymažte můj profil na Vašm webu a a všechny mé příspěvky...
  Včetně toho, kdy mi paní autorka děkuje za příspěvek...
  Zprávu o vymazání a profilu a příspěvků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PANE GROHMANN,
  vymažte můj profil na Vašm webu a a všechny mé příspěvky...
  Včetně toho, kdy mi paní autorka děkuje za příspěvek...
  Zprávu o vymazání a profilu a příspěvků očekávám na e-mail zadaný při registraci...
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  22:05 18.08.2014

  Fascinuje mě, jak si tu nějaký čtenář sám sobě odporuje. Brečí jak dítě, kterému někdo rozházel hračky, při zjištění, že stát si může vynutit plnění poviností na svých občanech. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fascinuje mě, jak si tu nějaký čtenář sám sobě odporuje. Brečí jak dítě, kterému někdo rozházel hračky, při zjištění, že stát si může vynutit plnění poviností na svých občanech. Občanská neposlušnost? No, přeji hodně štěstí a též vaší rodině pokud ji projevíte při válečném stavu.

  A to vše jen kvůli tomu, že vám někdo připomněl, že branná povinost nezmizela? Říkám stále, že bychom si nějakou cvičnou mobilizací měli projít...brzy možná projdeme a ne cvičnou ;-) Některým lidem se pak možná rozsvítí.

  Stát...stát...nemění pravidla hry jen tak, jsou to vámi a námi volení političtí zástupci z politických stran. Tedy opět jedno z našich práv při volbách. A k tomu nebezpečí...nikdo nemusí řvát, nebo jinak viditelně dávat najevo své nepřátelství, to se může šířit i v tichosti, pomalu a zákeřně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  22:04 18.08.2014

  Ad brin:
  dovolím vás citovat (váš příspěvek z 21:09):
  "Někdo řekne, že je stát ohrožen a začne rozvracet běžný chod státu, ničit lidské životy."
  Ano někdo řekne - nazveme jej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad brin:
  dovolím vás citovat (váš příspěvek z 21:09):
  "Někdo řekne, že je stát ohrožen a začne rozvracet běžný chod státu, ničit lidské životy."
  Ano někdo řekne - nazveme jej odborník na danou problematiku.
  Někdo schválí (poslanecká sněmovna, případně senát) - tato komora je volena občany státu (Vámi), takže když se nad tím zamýšlím, tak jste vlastně rozhodl vy.

  Co se týče jistého blivna z našeho státu, tak se Vás zeptám ,kam se plánujete přesídlit.
  Pokud já vím, tak branná povinnost funguje (občanská povinnost daná ústavou) - rozuměj: omezení Vaší svobody - např: Slovensko, Polsko, Německo, Francie, Velká Británie, Švýcarsko, USA, Kanada, Itálie, Čína, Japonsko, JAR, Egypt prostě téměř všude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  21:59 18.08.2014

  Pánové Cpl_1.st.Lt, brin, Xaveri:  Příspěvky mažeme proto, že diskuze AN čtou také i jiní čtenáři. AN neslouží k monotonímu obhajování vašich postojů. Nesmyslné příspěvky jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové Cpl_1.st.Lt, brin, Xaveri:  Příspěvky mažeme proto, že diskuze AN čtou také i jiní čtenáři. AN neslouží k monotonímu obhajování vašich postojů. Nesmyslné příspěvky jako "když plivnu do očí, tak to uvidí na FB" tady opravdu nepotřebujeme.
  Pane Cpl_1.st.Lt - bohužel nepamatujete si staré příspěvky, na které jsem reagoval. Místo toho tady pořád omíláte věci, které se Vás údajně dotkli.
  Pane Xaveri - útoky na jiné čtenáře, které jen vyvolávají emociální rekace, také nebudeme podporvat.
  Pánové, pokud chcete v této debatě pokračovat dále, doporučuji si najít jiné místo na internetu. 
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  21:50 18.08.2014

  Ad všem: Proč tu reaguji takto ostře a pro některé možná dětinsky: Stát má možná právo měnit pravidla hry poté, co je sám stanoví a využívat takzvanou retroaktivitu a napravovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad všem: Proč tu reaguji takto ostře a pro některé možná dětinsky: Stát má možná právo měnit pravidla hry poté, co je sám stanoví a využívat takzvanou retroaktivitu a napravovat své chyby nesmysly. Ale já mám právo tento krok neuznávat a ignorovat a dopustit se klidně občanské neposlušnosti. A jak jsem psal níže, proti obraně svobod člověka nic nemám, bude-li náš styl života ohrožen, klidně se zbraní nastoupím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Autorka
  21:32 18.08.2014

  ad Brin: vaše svobody vám zaručuje Ústava České republiky. Současně vám ale vedle práv ukládá i povinnost a zodpovědnost vůči celku.
  Myslím, že by komunikaci usnadnilo, kdyby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Brin: vaše svobody vám zaručuje Ústava České republiky. Současně vám ale vedle práv ukládá i povinnost a zodpovědnost vůči celku.
  Myslím, že by komunikaci usnadnilo, kdyby se čtenáři s Ústavou seznámili, například výše uvedené je už v její Preambuli.
  Kdo má práva, má i povinnosti. To je výklad, vás osobně nechci a nebudu poučovat o hodnotách.
  Článek byl prvoplánově informativní, aby byli čtenáři informováni o branné povinnosti ze zákona.
  Skrýt celý příspěvek

 • Autorka
  21:23 18.08.2014

  ad Mattauch
  Máte pravdu: v článku jsem záměrně uvedla jen základní znění zákona, měl být informací o tom, že tu stále branná povinnost je. O detailech, jak probíhá odvod, můžeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Mattauch
  Máte pravdu: v článku jsem záměrně uvedla jen základní znění zákona, měl být informací o tom, že tu stále branná povinnost je. O detailech, jak probíhá odvod, můžeme diskutovat příště, až to bude předmětem jiného materiálu :)

  Jinak chápu, že společnost může mít určité představy, určitě budeme upřesňovat, jak může výkon branné povinnosti probíhat...

  Jinak, článek uvádí, že stav ohrožení státu a válečný stav vyhlašuje Parlament. Takže kritériem je projednání a hlasování v obou komorách. Návrh předkládá Parlamentu vláda...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  21:19 18.08.2014

  Dobrý večer všem,
  pokusím se usměrnit trochu diskuzi.
  Pane Cpl_1.st.Lt - paní autorka to určitě neměla zle a nebyl to útok na Vás, ale oznámení o dalším pokračováním článku. O ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý večer všem,
  pokusím se usměrnit trochu diskuzi.
  Pane Cpl_1.st.Lt - paní autorka to určitě neměla zle a nebyl to útok na Vás, ale oznámení o dalším pokračováním článku. O tom jsme se bavili dávno předtím, než jste napsal komentář.
  Co se týče "k Vaším výkřikům" - doporučuji používat jen velmi opatrně několikanásobné otázníky, které ve vašem textu působí rozkazovacím dojmem, takže se nedivte, že se proti tomu paní autorka vyhradila. A prosím... tohle lingvistické téma už opravdu nemusíte dále rozvíjet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  21:13 18.08.2014

  Autorka:
  Ano, úspěšným proběhnutím odvodního řízení se odvedenec stává vojákem, ale Vojákem který nevykonává činnou službu - vojákem v povinné záloze. Stejně jako všichni kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autorka:
  Ano, úspěšným proběhnutím odvodního řízení se odvedenec stává vojákem, ale Vojákem který nevykonává činnou službu - vojákem v povinné záloze. Stejně jako všichni kdo kdysi absolvovali základní službu a ještě jim není šedesát, to jsou také všichni vojáci... v záloze...

  Píši to takto proto, že většina společnsti si ihned představí, že hned jak doktor řekne schopen dostanou maskáče a samopal... Nicméně k povolání vojáka v záloze mimořádné službě je třeba splnit kritéria, pokud se nepletu je třeba minimálně stav ohrožení státu, možná až rovnou stav válečný - je to delší doba co jsem se tím pročítal, plus se mi to lehce motá dohromady s koncepcí která byla přijata tuším loni vládou. Vojáka v záloze je samozřejmě možné povolat i k výkonu vojenského cvičení, nebo mimořádného vojenského cvičení, ale tam je zas stanovena hranice (počet dní za rok) kterou nelze překročit.

  Tedy ano, říci že odvod je jen lékařská prohlídka je silně zjednodušující, ale ono celý systém přechodu státu z mírového stavu na válečný je spíš na několik knih než na článek. Takže lze buď zjednodušovat (a pokud není stát ohrožen, tak to v podstatě pro občana víc než tu prohlídku neznamená), nebo rovnou některé věci vynechávat, protože celou problematiku si v komplexu asi prostuduje málokdo...
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  21:10 18.08.2014

  Autorka: A do třetice, já bych nikdy nebojoval za stát, protože není za co bojovat. Bojoval bych za svobodu, bojoval bych pro svoji rodinu, ale nikdy ne pro stát, ze kterého je mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autorka: A do třetice, já bych nikdy nebojoval za stát, protože není za co bojovat. Bojoval bych za svobodu, bojoval bych pro svoji rodinu, ale nikdy ne pro stát, ze kterého je mi dnes akorát blivno.
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  21:09 18.08.2014

  Autorka: A mimochodem, přesně proti tomu protestuji a proto se mi ten zákon nelíbí. Někdo řekně, že je stát ohrožen a začne rozvracet běžný chod státu, ničit lidské životy. Tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autorka: A mimochodem, přesně proti tomu protestuji a proto se mi ten zákon nelíbí. Někdo řekně, že je stát ohrožen a začne rozvracet běžný chod státu, ničit lidské životy. Tento zákon je nutné za každou cenu pohřbít nebo napadnout, protože mi ukrajuje svobody, které mi stát jednou dal.
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  21:03 18.08.2014

  Autorka: Obávám se, že jste nepochopila, že mi to bude jedno. A rozhodně nebudu sám. Klidně ať mě zavřou. A se mnou dalšího půl milionu. A jestli na mě namíří zbraní, plivnu jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autorka: Obávám se, že jste nepochopila, že mi to bude jedno. A rozhodně nebudu sám. Klidně ať mě zavřou. A se mnou dalšího půl milionu. A jestli na mě namíří zbraní, plivnu jim mezi oči.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jack
  20:59 18.08.2014

  Pro upřesnění - svými příspěvky jsem možná u někoho mylně navodil přesvědčení, že vyznávám pacifismus.

  Vycházím spíše z citované teze známého pána z Indie, ze které vyplývá, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro upřesnění - svými příspěvky jsem možná u někoho mylně navodil přesvědčení, že vyznávám pacifismus.

  Vycházím spíše z citované teze známého pána z Indie, ze které vyplývá, že k řešení problémů je tisíckrát lepší nenásilí než násilí, zbabělost respektive vyhýbání se řešení problémů a neschopnost se bít za svá základní práva považuje za ještě horší lidskou vlastnost než příklon k násilí.

  Navíc neuškodí si uvědomit, čeho za svůj život docílil jeden drobný, polonahý, brýlatý pán správným směřováním energie ve prospěch kultivace svého nitra a postupným odhalování závoje nevědomosti u mas nevzdělaných indů ve prospěch svůj i milionů ostatních především VLASTNÍM PŘÍKLADEM, a čeho dosáhly či dosahují např. autoritářské totalitní systémy zotročující vojenskou mocí obyvatelstvo či v tzv. demokratických režimech zájmové skupiny vlastnící rozsáhlé zbrojařské komplexy.

  Každý si může vybrat, co mu vyhovuje, a následně si to mnohomluvně obhájit.

  Jinými slovy jen velmi těžko lze od zbrojařských firem očekávat, že budou ohrožovat vlastní existenci vyznáváním pacifistické ideologie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpl_1.st.Lt
  20:44 18.08.2014

  Autorko,
  cituji Vás
  "K vašim výkřikům"...

  Autorko,
  cituji Vás
  "K vašim výkřikům"...

 • Autorka
  20:34 18.08.2014

  ad Brin

  Obávám se, že jste nepochopil, že skutečně nebude záležit na vaší úvaze, nakolik je stát ohrožen... Ale to už bude opravdu předmětem dalšího článku, mimo jiné...

  ad Brin

  Obávám se, že jste nepochopil, že skutečně nebude záležit na vaší úvaze, nakolik je stát ohrožen... Ale to už bude opravdu předmětem dalšího článku, mimo jiné...

 • Autorka
  20:32 18.08.2014

  ad Lutorv
  Parlament se pochoptelně skládá z obou komor, jak píšete

  ad Cpl_1.st.Lt
  Opravdu nechápu, z čeho jste vyvodil "vyhrožování" a vyhrazuji si odmítnout i to, že někde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Lutorv
  Parlament se pochoptelně skládá z obou komor, jak píšete

  ad Cpl_1.st.Lt
  Opravdu nechápu, z čeho jste vyvodil "vyhrožování" a vyhrazuji si odmítnout i to, že někde píšu o vaší nezodpovědnosti. Na této diskusi upřesňuji informace z článku, nekádruji čtenáře.

  K vašim výkřikům jestli vůbec vím, co je nabytí právní moci vám sděluji, že nejsem povinna se tu zpovídat ze svého vzdělání a váš dotaz je stran obsahu článku mimo: Rozhodnutí o schopnosti nebo o neschopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu se občanovi oznamuje komise ústně a současně se mu předá jeho písemné vyhotovení. Odvolání proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek a projedná se až po ukončení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

  K vašemu dotazu: citovala jsem doslovně odst. 4 §1 zákona o branné povinnosti (i to je níže uvedeno) zákon č. 585 ze dne 4. listopadu 2004, který nabyl účinnosti dne 1.1.2005
  pro jistotu ho vkládám znova:
  (4) Dnem právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaným při odvodním řízení se občan stává vojákem. Voják je povinen vojenskou činnou službu včas nastoupit a osobně vykonávat. Voják, který plní některou z povinností podle odstavce 2 nebo 3, je vojákem v činné službě.
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  20:22 18.08.2014

  Asi jsme se opravdu nepochopili. Pokud by mne někdo vyzval k odvodu v situaci, kdy by hrozilo jasné napadení státu a okupace, pak není co řešit a nástup k odvodu je samozřejmostí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi jsme se opravdu nepochopili. Pokud by mne někdo vyzval k odvodu v situaci, kdy by hrozilo jasné napadení státu a okupace, pak není co řešit a nástup k odvodu je samozřejmostí. Ostatně v takové situaci jde o víc, než o práci a živobytí. Jde mi o situaci, kterou by stát chtěl řešit svoji připravenost na případný konflikt, kdy by k odvodu a následnému výcviku povolal brance za situace, kdy žádné přímé ohrožení nehrozí a stát si tak jenom usnadňuje cestu a napravuje chybu zrušení povinné vojenské služby. Jako že přesně tuto možnost z této úpravy cítím, i když je nám obecně tvrzeno něco jiného. V takové situaci by občanská neposlušnost dosáhla vrcholu.
  Skrýt celý příspěvek

 • lutorv
  20:07 18.08.2014

  Cpl: Myslím, že by ses měl trochu uklidnit, autorka to určitě nemyslela špatně, jenom tě doplnila a to o popírání systému nebylo na tebe ;-)

  Cpl: Myslím, že by ses měl trochu uklidnit, autorka to určitě nemyslela špatně, jenom tě doplnila a to o popírání systému nebylo na tebe ;-)

 • lutorv
  19:58 18.08.2014

  Autorka: nezapomínejte, že parlament se skládá z poslanecké sněmovny a senátu. V článku i v komentářích to trochu pletete dohromady.

  Ale jinak konečně článek, díky němuž jsem si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autorka: nezapomínejte, že parlament se skládá z poslanecké sněmovny a senátu. V článku i v komentářích to trochu pletete dohromady.

  Ale jinak konečně článek, díky němuž jsem si ujasnil, jak to s tou brannou povinností je, protože to, co o tom píší ostatní média je vážně k smíchu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpl_1.st.Lt
  19:54 18.08.2014

  Vážená paní autorko,
  dovoluji si Vás citovat „Dnem právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaným při odvodním řízení se občan stává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážená paní autorko,
  dovoluji si Vás citovat „Dnem právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaným při odvodním řízení se občan stává vojákem.“…
  Víte vůbec, co je den nabytí právní moci od rozhodnutí???
  "Občan je tedy dnem odvedení vojákem..."
  Jaká je tedy tedy lhůta k nabytí právní moci odvodu???
  Prosím ciatci zákona...
  Ale na za 10 minut, to si najdu na netu taky...
  Myslel jsem, že jsem zaregistroval na solidní web, kde se bude diskutovat a ne vyhrožovat, co bude následovat, když projevím svůj názor – cituji Vás co : “ z popírání ústavního systému plyne.“…
  Projevil jsem kultivovanou formou svůj názor v rámci demokracie a svobody slova…svým prvotním prohlášením cituji se“ Obrana státu občana a občan bránící stát je dle mého názoru základní teze občanství “jsem nijak nepopřel a nepoírám ústavní zřízení tohoto státu…
  Jsem občan toho státu tělem i duší a Vaše prohlášení o mé nezodpovědnosti za stát a popírání jeho právního systému, kterému jsem věnoval v uniformě skoro 14 let mne uráží…
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  19:48 18.08.2014

  Jack:

  Do jisté míry s Vámi souhlasím v několika bodech. Ať již základní myšlenka, že násilí plodí násilí a je to začarovaný kruh, tak i s tím, že do určité míry jsme všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jack:

  Do jisté míry s Vámi souhlasím v několika bodech. Ať již základní myšlenka, že násilí plodí násilí a je to začarovaný kruh, tak i s tím, že do určité míry jsme všichni dezinformováni a účelově kropeni množstvím polopravd a nesmyslů (viz zdejší článek o propagandě).

  Nicméně bohužel, svět je takový jaký je a i když si tady teď sedneme a řekneme si, že vše bude řešeno nenásilně a jen slověm, vždy se v sebevíc osvícené společnosti najdou jedinci, kteří takto přemýšlet nikdy nebudou a hlavně budou vašeho postoje využívat a zneužívat.

  Když mi bude někdo ohrožovat rodinu, nesednu si se složenýma rukama, ale za to s pusou plných umírněných slov. A nemusí to být aktuálně islamisté, můžou to být náckové z Letný, nebo prostě jenom náhodnej kolemjdoucí kretén, co nemá na trvrdej nebo drogy a nebude se zdráhat mi o ně u dětskýho hřiště říci....

  V tu chvíli se s největší pravděpodobností stanu součástí toho kruhu, protože když mě nenechá po upozornění dobrovolně být, bude to muset jít jinak a slovně to určitě nebude....

  Slovo je mocné, ale jen vůči tomu, kdo je ochoten naslouchat.
  Skrýt celý příspěvek

 • POPO
  19:44 18.08.2014

  Mýlí se ten ,který /á říká ,nás se to netýká,to je tam někde-týká,máme otevřené hranice,mísí se tu kultura o které zatím nic nevíme pokud je v menšině,musíme počítat do budoucna se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mýlí se ten ,který /á říká ,nás se to netýká,to je tam někde-týká,máme otevřené hranice,mísí se tu kultura o které zatím nic nevíme pokud je v menšině,musíme počítat do budoucna se vším,a kluci ve zbrani taky stárnou,pokud se bude každý chovat tak ,že já ne ,to ty ...tak na to dojedeme ,doufám ,že se chlapy a ženy najdou,co jim vlast něco říká...
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  19:38 18.08.2014

  No, ja mám 21 rokov a koľko krát počujem od starých brancov, že tá vojna nám mladým chýba, ale nikdy som neprišiel na to, z akého dôvodu a oni vždy uvádzali v zmysle výchovy. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, ja mám 21 rokov a koľko krát počujem od starých brancov, že tá vojna nám mladým chýba, ale nikdy som neprišiel na to, z akého dôvodu a oni vždy uvádzali v zmysle výchovy. Ale podľa mňa to je každého osobná vec, keď chce ísť niekto do armády, tak nech ide, a ak nie, tak nech nejde. Tým nemyslím situáciu počas nejakého konfliktu a ohrozenia alebo niečo podobné...

  Ináč, pre redakciu: Mohli by ste tu písať články z konfliktov? Z Iraku, Izraela, Ukrajiny... tém je dosť, akurát o tom nikto nepíše tu na na armádnych novinách. :D Tie dristy a nezmysli z médií sa ani čítať nedajú a tie diskusie mentálne zaostalých a zakompelxovaných blbých ľudí už vôbec nie.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  19:34 18.08.2014

  Jack: bylo by hezké, co říkáte, kdyby to byla vždycky pravda. Až příliš často jsem se setkal se situací, kdy daný člověk/skupina neškolidli, neprovokovali, z žádného racionálního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jack: bylo by hezké, co říkáte, kdyby to byla vždycky pravda. Až příliš často jsem se setkal se situací, kdy daný člověk/skupina neškolidli, neprovokovali, z žádného racionálního hlediska nebyl důvod je napadnout - a přesto se toto dělo. Opakovaně. A velmi brutálně. Prostě proto, že opačná strana měla velmi odlišné názory a neviděla jiný zůsob, jak je prosadit (dát najevo) než formou hrubého násilí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Autorka
  19:25 18.08.2014

  Jack : rozhodně vám neupírámprávo na váš pacifismus a vede ho v patrnosti i brtanný zákon. Jak, k tomu se vrátíme v dalších materiálech :)

  Jack : rozhodně vám neupírámprávo na váš pacifismus a vede ho v patrnosti i brtanný zákon. Jak, k tomu se vrátíme v dalších materiálech :)

 • Autorka
  19:24 18.08.2014

  ad dotazy (začnu odshora)

  Hrobař: vláda nemůže vyhlásit stav ohrožení, to smí jen Parlament a Senát - který se na tom usnese nadpoloviční většinou. Válečný stav vyhlašuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad dotazy (začnu odshora)

  Hrobař: vláda nemůže vyhlásit stav ohrožení, to smí jen Parlament a Senát - který se na tom usnese nadpoloviční většinou. Válečný stav vyhlašuje Parlament.
  Poté následuje povinnost prezidenta vyhlásit mobilizaci.


  Čtěte prosím pozorně..a pokud mohu požádat, vraťte se i k informacím v předešlém článku. http://www.armadninoviny.cz/po...

  O tom, jestli bude výkonnou složku zajímat, jak "to občan cítí" vlastizradě a vůbec o trestním právu spojeným s brannou pivnností atd. bude pojednávat další článek. Dle reakcí jsme se s panem šéfredaktorem dohodli, že je potřeba...

  ad CPl-1.st.Lt nechtěla jsem doslova přepisovat zákony, ale "Dnem právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaným při odvodním řízení se občan stává vojákem. Voják je povinen vojenskou činnou službu včas nastoupit a osobně vykonávat. Voják, který plní některou z povinností podle odstavce 2 nebo 3, je vojákem v činné službě." (§1 zákon o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon)

  Občan je tedy dnem odvedení vojákem, tzv, profesionální voják je vojákem v činné službě. Odvody tedy opravdu neznamenají jen prohlídku :)

  O branné povinnosti můžeme diskutovat, nicméně ta je, jak již bylo zmíněno v obou článcích zakotvena v Ústavě. je prostě dána záíkonem nejvyšší právní síly. Budeme se v dalších materiálech věnovat i tomu, co z popírání ústavního systému plyne...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jack
  19:21 18.08.2014

  Milá Autorko, myšlenka je základ všeho konání.
  Onen atentátník svým činem zcela zjevně potvrdil pravdivost tvrzení "násilí plodí násilí", neboť byl za svůj násilný čin obdobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milá Autorko, myšlenka je základ všeho konání.
  Onen atentátník svým činem zcela zjevně potvrdil pravdivost tvrzení "násilí plodí násilí", neboť byl za svůj násilný čin obdobně násilně zprovozen ze světa.
  Skutečnost, že šlo o člověka dosti psychicky labilního a narušeného navíc s vymytým mozkem u ultranacionalistickou organizací.
  Schvalováním budování velkých vojenských systémů a armád vlastně dáváme najevo svůj souhlas s myšlenkami podobných frustrátů - tedy že problémy lze řešit násilím, ubližováním, způsobováním utrpení ostatním atd. S tímto se já tedy rozhodně neztotožňuji.
  Jak to vypadá s obranyschopností naší země za vlády politických oportunistických loutek či ochotou sousedních zemí v krizi pomoci, jsme se mohli přesvědčit v roce 1938.
  Navíc si dokážu jen velmi obtížně představit, který zbloudilý islámský fanatik by riskoval útok na totálně vykradenou zemi ve středu Evropy, a, jak tady někteří výmluvně vykreslují horrorové výjevy, napichoval nám hlavy na naše ploty.
  Co mi však je nad Slunce jasné, je míra manipulace strachem a následné ukrajování občanských svobod ve prospěch "bezpečnosti" obyvatel a toho přece docílíme jen sypáním miliard zbrojařským komplexům a preventivním zabíjením lidí v aktuálně vybraných "nepřátelských" státech, čehož jsme svědky ve zhruba posledních 2 desetiletích např. u světového policajta a monopolního distributora demokracie na Zemi USoA.

  Jak snadné je označit někoho za nepřítele a upřít mu veškerá práva, třeba i na život.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpl_1.st.Lt
  19:16 18.08.2014

  Byla zde zmiňována v předchozích příspěvcích mobilizace v roce 1938…
  Tehdy se drželo modelového příkladu poziční války z dob Velké, 1 světové války…
  Možná někteří šli na obranu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Byla zde zmiňována v předchozích příspěvcích mobilizace v roce 1938…
  Tehdy se drželo modelového příkladu poziční války z dob Velké, 1 světové války…
  Možná někteří šli na obranu svého „relativního blahobytu“…
  (měl jsem tu čest hovořit s několika přímými účastníky mobilizace a všichni šli na obranu republiky – ne na obranu svého blahobytu – což nevylučuje to, že někteří nešli na „obranu svého blahobytu“)…
  Ale víme všichni, jak to dopadlo u nás…
  a ve Francii…
  Kde budovali Maginotovu linii dle modelového příkladu…
  a stačilo to jen obejít...
  model ne model...
  Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  19:02 18.08.2014

  Mám doplňující dotaz. Proč by v případě že by vláda měla indicie které by ji opravňovali k mobilizaci už rovnou nevyhlásila stav ohrožení? Nějaký modeloví příklad?

  Z morálního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám doplňující dotaz. Proč by v případě že by vláda měla indicie které by ji opravňovali k mobilizaci už rovnou nevyhlásila stav ohrožení? Nějaký modeloví příklad?

  Z morálního hlediska bude mít většina lidí problém hlavně s asymetrickým konfliktem. Když bouchne autobus tak si každý řekne "dobře že jsem jel jiným autobusem" a ne "byl to asymetrický válečný akt proti vlasti kterou bych měl bránit". Brin není hlupák nebo vlastizrádce, jen zaujímá celkem logické stanovisko že se mu nechce riskovat jeho relativní blahobyt když před sebou nebude mít jasnou hrozbu. Hodně lidí to tak cítí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpl_1.st.Lt
  18:53 18.08.2014

  Dovoluji se přidat k diskusi…
  Obrana státu občana a občan bránící stát je dle mého názoru základní teze občanství…
  Myslím si, že zásadním způsobem se zaměňuje branná povinnost a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovoluji se přidat k diskusi…
  Obrana státu občana a občan bránící stát je dle mého názoru základní teze občanství…
  Myslím si, že zásadním způsobem se zaměňuje branná povinnost a samotný výkon vojenské služby…
  Protože odvod se pokud se pamatuji, nerovná okamžitému výkonu vojenské služby…
  Mohl jste být odveden, ale k nástupu výkonu vojenské služby mohl být povolán až po letech…
  Tedy pokud člověk studoval, nebo měl jiný důvod hodný zřetele a dokládal vojenské správě potvrzení …
  Co se týče všeobecné branné povinnosti, jedná se dle mého názoru v současné době pouze o to nejkrizovější řešení, protože je naprosto zřejmé, že dnes se již válečné konflikty nepovedou plošnými útoky pozemních armád a masivními útoky pěchoty…
  I když to, že každý chlap umí natáhnout zbraň, taky není k obraně státu k zahození…což nám ukazuje nynější dění na Ukrajině…
  Budoucnost patří technologiím, malým vysoce vycvičeným operačním jednotkám…
  Nicméně mým dlouhodobým názorem a shoduji se s tím, že v současné situaci by naprosto postačovalo vytvoření progresivní formy Aktivních záloh…
  Vytvořit podmínky nejen pro zájemce o aktivní zálohy, ale hlavně pro zaměstnavatele, aby pro něj mít ve svých zaměstnaneckých řadách aktivního záložníka nebylo přítěží, ale poctou…
  Vím, že je spousta mužů i žen, zajímajících se o vojenství a armádu, kteří by za adekvátních podmínek vytvořili armádní zálohy v takové síle, aby nebylo potřebí diskutovat nad všeobecnou brannou povinností…
  Jenže, vracím se k výše uvedenému, chce to vytvořit hlavně podmínky u zaměstnavatelů (hlavně v nestátní sféře), aby se zaměstnavateli vyplatilo aktivního záložáka nejen pustit na cvičení, ale dát mu i řádnou dovolenou a zajisti výkon jeho práce dalšími zaměstnanci nebo výpomocí…
  Celkově bych shrnul můj příspěvek konstatováním, že místo diskusí nad tím vším by se mělo najít koncepční řešení, jak obranu státu řešit v podmínkách 21 století…
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  18:44 18.08.2014

  Jecchus, Mattauch: konečně mi v tom někdo udělal pořádek. Díky!
  Odvody -> zjišťování stavu populace a stavu jedinců schopných pčípadného nasazení
  Mobilizace -> schválená vládou v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus, Mattauch: konečně mi v tom někdo udělal pořádek. Díky!
  Odvody -> zjišťování stavu populace a stavu jedinců schopných pčípadného nasazení
  Mobilizace -> schválená vládou v případě průseru a možnost rozesílat povolávací rozkazy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  18:03 18.08.2014
  Oblíbený příspěvek

  Jecchus:
  Když tě evidují, jsi v háji... Velký bratr tě vidí... ;)

  Je to samozřejmě tak jak píše Jecchus, odvodní řízení má rozsah asi jako preventivní prohlídka u lékaře a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus:
  Když tě evidují, jsi v háji... Velký bratr tě vidí... ;)

  Je to samozřejmě tak jak píše Jecchus, odvodní řízení má rozsah asi jako preventivní prohlídka u lékaře a cílem je pouze zjistit kdo je případně využitelný. Pokud by vedení státu rozhodlo, že je opravdu potřeba více vojáků, tak by se vybraným jedincům kteří prošli odvodním řízením začali rozesílat povolávací rozkazy, ale na to už zákony máme, tam žádné nové potřeba nejsou. A především, Brine, když k tomuhle dojde, bude všem jedno, že jsi jako OSVČ skončil...

  Když se totiž začnou posílat povolávací rozkazy kvůli tomu, že stát je v ohrožení, říká se tomu mobilizace. A když dojde k mobilizaci, nastupují nejen lidé, ale také technika a materiál. Ano někdo může přijít a říct, že na základě mobilizační vyhlášky odevzdáte auto, brambory, nebo psa tehdy a tehdy tam a tam.

  Nenastoupíš na povolávací rozkaz - trestný čin
  Neodevzdáš mobilizační dodávky - trestný čin
  budeš bránit úřední osobě ve výkonu služby - trestný čin
  A především to nebude zacházení v rukavičkách na jaké jsme zvyklí ze strany PČR v současné době.

  Prostě, OHROŽENÍ STÁTU MĚNÍ PRAVIDLA HRY... ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Autorka
  17:58 18.08.2014

  Jacku, ještě by chtělo dodat, že toho pána sejmul atentátník... A jeho následovníky taky. Ano, nechal po sobě spoustu krásných myšlenek, které přežijí i nás. Ale ono je taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jacku, ještě by chtělo dodat, že toho pána sejmul atentátník... A jeho následovníky taky. Ano, nechal po sobě spoustu krásných myšlenek, které přežijí i nás. Ale ono je taky potřeba řešit bezpečnost země, teď a tady...
  V té jeho se tomu příliš nedaří, její obyvatelé bojují o přežití každý den... I když neválčí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jack
  17:47 18.08.2014

  Jeden indický pán poměrně nedávno tvrdil že násilí je tisíckrát horší než nenásilí, však ještě horší než násilí je zbabělost. Z tohoto nesmrtelného výroku je třeba si brát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeden indický pán poměrně nedávno tvrdil že násilí je tisíckrát horší než nenásilí, však ještě horší než násilí je zbabělost. Z tohoto nesmrtelného výroku je třeba si brát poučení.
   
  Velké zbrojařské firmy s miliardovými obraty potřebují ke generování zisků válečné zóny a dostatečný počet patřičně frustrovaných a deprimovaných jedinců, kteří si půjdou dobrovolně hrát na vojáky v reálu a nějaké myšlenky na utrpení své či ostatních si při svých dosti rozvinutých psychických poruchách naprosto nepřipustí a navíc úspěšně zaženou chlastem, tabákem a jinými drogami.
   
  NÁSILÍ PLODÍ NÁSILÍ.
  Kdy už to všichni ti milovníci ubližování a zabíjení pochopí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:46 18.08.2014

  Někdy mám pocit, že když se jednou spustí mediální šílenství, žije samo o sobě a nejde zastavit. Můžete psát, co chcete, vysvětlovat co chcete a lidé stále "jedou" to své.

  Nač ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někdy mám pocit, že když se jednou spustí mediální šílenství, žije samo o sobě a nejde zastavit. Můžete psát, co chcete, vysvětlovat co chcete a lidé stále "jedou" to své.

  Nač ta hysterie? Novela branného zákona se projednává již od minulého podzimu, dávno před Ukrajinou.

  Viz. jak píše Jecchus. Jde vidět, že je třeba podobné osvětové články vydávat častěji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  17:41 18.08.2014

  brin a spol.:

  Na tomto webu jsem to sice nečekal, ale evidentně je v populaci děsný zmatek o tom, co to na nás vlastně ta zlá vláda chystá. Divím se, že to politická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  brin a spol.:

  Na tomto webu jsem to sice nečekal, ale evidentně je v populaci děsný zmatek o tom, co to na nás vlastně ta zlá vláda chystá. Divím se, že to politická reprezentace ještě nebyla schopna vysvětlit. Nedávno to zmatlal i Marhoul v DVTV.

  Takže:
  Vláda aktuálne chystá možnost provádět odvody i mimo oficiálně vyhlášený stav ohrožení státu (dnes bez vyhlášení tohoto stavu nelze vůbec odvody provádět), pokud budou nějaké indicie o možném ohrožení.
  Důležité je, že odvod není to samé jako nástup na vojnu anebo faktický výkon branné povinnosti (která mimochodem nikdy nebyla zrušena, ale naopak v minulosti rozšířena i na ženy).

  A co si pod slovem odvod představit?
  OSVČ brin na to nebude potřebovat ani na 3 měsíce odejít od rodiny, dokonce ani na ty tři týdny, které by už akceptoval. Zvládne se to totiž tak za jedno dopoledne, nikdo si u toho ani jednou nevystřelí, dokonce ani zbraň neuvidí a z vojenského řemesla se nic učit u odvodu nebude.
  Fakticky odvod vypadá tak, že se dostaví kam mu řeknou, tam ho změří, zváží, vyšetří zrak a sluch, načůrá jim do kelímku a jde domů. Tak to je odvod. Nic víc, nic míň. Odvod není vojna, ale pouhopouhá evidence obyvatel ohledně jejich schopnosti vykonavat vojenskou službu. Tečka. Co je v tom jako za problém? Jedno dopoledne...
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  17:36 18.08.2014

  brin: Jenže těch, co vás budou chtít zavřít, bude mít zbraně - na rozdíl od vás. :-)

  brin: Jenže těch, co vás budou chtít zavřít, bude mít zbraně - na rozdíl od vás. :-)

 • Mrzout
  17:25 18.08.2014

  Deadog:
  Proto jsem taky napsal "přímé a viditelné nebezpečí nám nehrozí" . Na Ukrajině ani v Rusku nikdo nahlas nekřičí, že je třeba nás obsadit, vyhladit a tak podobně. A velké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog:
  Proto jsem taky napsal "přímé a viditelné nebezpečí nám nehrozí" . Na Ukrajině ani v Rusku nikdo nahlas nekřičí, že je třeba nás obsadit, vyhladit a tak podobně. A velké většině lidí je situace na Ukrajině ukradená, protože se nás přímo nedotýká. Je lidskou přirozeností podceňovat nebezpečí, dokud to jde. V 38 ale to nebezpečí již přehlídnout nešlo. Myslím, že kdyby se opravdu začalo schylovat k nějakému opravdu velkému průseru, před kterým by nebylo možné schovávat hlavu do písku, byla by nálada naprosto jiná, než dnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  17:15 18.08.2014

  Pokud výzvu k odvodu neuposlechne naprostá většina lidí jako sem já, nebojím se, že by mě chtěli někam zavírat. Bude nás totiž dvakrát víc, jak těch, kdo by nás zavírat chtěli. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud výzvu k odvodu neuposlechne naprostá většina lidí jako sem já, nebojím se, že by mě chtěli někam zavírat. Bude nás totiž dvakrát víc, jak těch, kdo by nás zavírat chtěli. A navíc píšu, že nemám problém s obranou vlasti. Dočetl jste vůbec ten můj příspěvek? Asi radši ne, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:48 18.08.2014

  Mrzout:
  Nejsme v bezpeci, myslim ze jsme velice blizko nebezpeci viz. UA, a hlavne porad ve sfere vlivu Ruska. Mozna to tak nevnimate ,ale to co se stalo a deje na Ukrajine je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mrzout:
  Nejsme v bezpeci, myslim ze jsme velice blizko nebezpeci viz. UA, a hlavne porad ve sfere vlivu Ruska. Mozna to tak nevnimate ,ale to co se stalo a deje na Ukrajine je naprosto nepredstavitelne a bori to naprosto dosavadni bezpecnostni mechanismy. Nemyslim ,ze by doslo k nejake mobilizaci ,ale pripraveni byt snad muzem ne? Se mnou tedy rozhodne muzete pocitat :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Mrzout
  15:54 18.08.2014

  mu7705: Nelze přeci srovnávat rok 38 s dneškem. Tenkrát byla země zcela jasně v ohrožení konkrétním nepřítelem, který byl hned vedle. Dneska nám žádné přímě viditelné nebezpečí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mu7705: Nelze přeci srovnávat rok 38 s dneškem. Tenkrát byla země zcela jasně v ohrožení konkrétním nepřítelem, který byl hned vedle. Dneska nám žádné přímě viditelné nebezpečí nehrozí, není tedy divu, že lidé neoplývají válečným nadšením. Není k tomu důvod.
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  13:58 18.08.2014

  Je to smutné, kam se naše země za těch několik desetiletí dostala. Na podzim 1938 při vyhlášení mobilizace hlásila řada útvarů po několika hodinách plné stavy. Dnes veliká většina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to smutné, kam se naše země za těch několik desetiletí dostala. Na podzim 1938 při vyhlášení mobilizace hlásila řada útvarů po několika hodinách plné stavy. Dnes veliká většina občanů kope a škrábe jen při představě, když si uvědomí, že k tomu má naše země právo. Jsem zvědav, až se tady nějaká parta muslimů rozhodně vyhlásit Islámský stát v Čechách a na Moravě, na co těm lidem bude to, vlastní byty, domy, auta, chaty, byli desetkrát v Egyptě atd. Věřte tomu, že pokud jim v tom nezabráníme společně, tak si to ti islamističtí pajtáši vezmou a vaši hlavu vám nabodnou na váš krásný plot a nikdo jim v tom nezabrání. Mnoho lidí má dnes pocit, že jich se to netýká. To je ale špatný pocit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:08 18.08.2014

  Brin:
  to si pletete dobrovolny "zalozacky" trenink s odvodem o kterem je rec tady. Trenink jsou "hry" jak tomu rikate. Odvod je povinne zacleneni na dobu neurcitou do ozbrojenych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Brin:
  to si pletete dobrovolny "zalozacky" trenink s odvodem o kterem je rec tady. Trenink jsou "hry" jak tomu rikate. Odvod je povinne zacleneni na dobu neurcitou do ozbrojenych slozek, jehoz neuposlechnuti se tresta vezenim. A jehoz ucel je zvyseni stavu ozbrojenych sil v dobe vazneho ohrozeni suverenity. Jinymi slovy nemusel byste se tech "blbin" jak to berete ucastnit, ale ani vase prace, ani vase rodina by si nepomohly a vy sam take moc ne.

  Navic bych VELMI pral podobnym praktickym teoretikum vojenskeho prava a alternativniho patriotismu, aby az se nasi politici jednou rozhoupou, pri posledni snaze o odkloneni prusvihu to vyhlasi, a narazi na kombinaci alternativniho patriotismu a svejkovani stejne zamerene vetsiny, ktera si mysli, ze ochrana statu a ochrana rodiny, nebo jejiho majetku je vic nez jedna vec, aby jim bylo doprano si vychutnat dalsi sladkou okupaci, pri ktere by tentokrat mohl okupant pro zmenu znasilnovat muze, zeny posilat ke zdi ukrast vse co neni pridelane a znicit vsechno ostatni. Tech par cechu co by prezilo, by pak dokazalo skutecne odpovedet, k cemu slouzi odvody. Nebo muzete zkusit odejet do Izraele tak na tyden, tan se to da naucit take, podstatne levneji.
  Skrýt celý příspěvek

 • brin
  12:33 18.08.2014

  K tomuto bych chtěl reagovat. Jako nikdy neodvedený občan republiky (k odvodu mě ani nepozvali, byl jsem jeden z prvních takových) bych chtěl stát upozornit, že na tyhle hry nemám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomuto bych chtěl reagovat. Jako nikdy neodvedený občan republiky (k odvodu mě ani nepozvali, byl jsem jeden z prvních takových) bych chtěl stát upozornit, že na tyhle hry nemám čas. Měl jsem na ně čas, než jsem začal pracovat. Teď by případná tříměsíční absence znamenala totální rozvrat rodiny, exekuci na majetek a ztrátu obživy, protože OSVČ, který 3 měsíce nepracuje se ke své živnosti již vracet nemusí, nikdo ho nebude chtít.

  Tímto však nechci říct, že v případě napadení republiky bych nebyl ochoten ji bránit. Ale řešení odvodu a tříměsíčního základního výcviku považuji v dnešní době za absurdní. Východiskem by mohla být nějaká úprava výcviku, aby ho lidé zvládli během 3týdenní dovolené + třeba 10 víkendů. Nic jiného nepovažuji za reálné. Navíc nechápu, k čemu bude dnes na frontě voják s minimálními zkušenostmi a schopnostmi a navíc většinou s nadváhou a fyzičkou na úrovni kancelářské krysy. Vidím to tak na kanonenfutr.
  Skrýt celý příspěvek