Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx
Lynx / facebook.com/peter.lippai.71 (Zvětšit)

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla nové pásové bojové vozidlo pěchoty (BVP) Lynx. Většina z 218 objednaných vozidel BVP Lynx vznikne v novém maďarském závodě ve městě Zalaegerszeg.

Cvičení Brave Warrior 2020 se zúčastnilo 500 bojových vozidel a 1500 vojáků z Maďarska, Slovenska, Rumunska a Spojených států. Za americkou stranu na cvičení dorazily tanky Abrams a BVP Bradley z 2. obrněné brigády, 3. pěší divize. Na cvičení kromě (zapůjčeného) BVP Lynx maďarská armáda nasadila tanky T-72 a kolová vozidla BTR-80. Slovensko přivezlo BVP-2 a Rumunsko kolové obrněnce TAB.

Maďarská armáda mimo jiné již převzala šest výcvikových Leopardů 2A4 HU z 12 objednaných. Všechny maďarské Leopardy 2, včetně nejnovějších Leopard 2A7 HU, zamíří k 25. Střelecké brigádě sídlící ve městě Tata. 25. brigáda dostane i samohybné houfnice PzH 2000 a zmíněné BVP Lynx. 

Podobně jako Česká republika, nebo Slovensko, také Maďarsko se zavázalo pro potřeby Aliance vystavět jednu plně vybavenou a akceschopnou těžkou bojovou brigádu. V každé brigádě musí být minimálně jeden prapor tanků a tři mechanizované prapory s BVP.


Brave Warrior 2020

Součástí maďarské brigády bude ale i prapor pásových houfnic PzH 2000. Česká republika své dělostřelectvo vyřešila jinak ‒ v naší armádě vznikne samostatný dělostřelecký pluk s houfnicemi Caesar. V případném srovnání obou přístupů je nutné vzít v úvahu jiné geografické a zeměpisné podmínky Maďarska a České republiky (tyto dva rysy jsou pro nákup vojenské techniky zcela zásadní). 

Maďarská armáda objednala nové německé BVP Lynx v srpnu letošního roku. Avšak až v posledních dnech a týdnech se o obchodu objevují podrobnosti. Maďarsko kromě 218 čistě bojových BVP Lynx získá devět vyprošťovacích vozidel Büffel 3 na podvozku Leopard 2, simulátory, náhradní díly a doprovodné služby za více než dvě miliardy euro. 

Další velkou doprovodnou investicí je stavba maďarského montážního závodu ve městě Zalaegerszeg (210 km západně od Budapešti). Z celkové akviziční částky dvou miliard euro (700 miliard forintů) připadne na stavbu závodu 170 milionů euro (60 miliard forintů). To jsou investice maďarského státu ‒ další investice (finanční i materiální) do závodu vloží přímo Rheinmetall. 


BVP Lynx na cvičení Brave Warrior 2020

Závod bude vlastnit společně německá Rheinmetall a maďarská vláda, přičemž německá strana získá většinový podíl. V první fázi v Zalaegerszegu najde práce 500 lidí  prvních 50 až 60 techniků již podstupuje školení v Německu. Stavba továrny skončí v roce 2022 a svůj provoz zahájí v roce 2023. Závod má využívat nejmodernější technologie podle konceptu Průmysl 4.0 a vyrábět 45 BVP Lynx ročně.

V maďarském výrobním zařízení proběhne montáž, oživení a testování 172 BVP Lynx a stane se také servisně-technologickým centrem podporující provoz a další technologický rozvoj maďarských Lynxů. Stejně tak zde vzniknou všechny případné odvozené verze. Součástí závodu má být také testovací polygon. 

Současná továrna Rheinmetallu v Německu dodá maďarské armádě prvních 46 BVP Lynx a všechny vyprošťovací vozidla Büffel 3 do konce roku 2023.  Poté s dodávkami začne maďarský závod.


Šestičlenné družstvo maďarského BVP Lynx. Maďarští vojáci mají mimo jiné kulomety M240B ráže 7,62 mm a M249 ráže 5,56 mm; větší foto / forum.htka.hu

„Průlom trhu s Lynxem je pro nás velkým úspěchem. Navíc skutečnost, že se nám podařilo přesvědčit Maďarsko ‒ důležitého partnera EU a NATO ‒ aby zvolilo toto inovativní vozidlo, tento úspěch ještě zvyšuje. Při tomto vizionářském rozhodnutí o zadávání zakázek prokázali nejvyšší političtí a vojenští představitelé Maďarska skutečné vedení. Tento krok nejen staví Maďarsko do čela evropských armádních technologií. Potvrzuje závazek maďarské vlády být spolehlivým a vojensky efektivnějším partnerem svých spojenců v NATO, což je politika, kterou [maďarská vláda] systematicky provádí,“ uvedl Armin Papperger, předseda výkonné rady společnosti Rheinmetall.

Maďarský Lynx získá bojový osádkový modul Lance s kanonem ráže 30 mm a 200 kusy munice. Podstatná informace ‒ maskovací vzor má být stejný jako u maďarských tanků Leopard 2A4. Podle tiskové zprávy většina věží Lance, včetně těch pro maďarskou armádu, vznikne v Austrálii, kde Lynx soutěží s jihokorejským AS21 Redback o přízeň australské armády.

Podle přiložených fotografií ze cvičení Brave Warrior 2020 maďarské BVP budou mít tříčlennou posádku a „jen“ šestičlenné družstvo. Není divu, protože maďarská armáda přechází na šestičlennou organizaci družstva podle německého modelu. Naopak česká armáda požaduje v BVP převoz až osmičlenného družstva.

Zdroj: RheinmetallPortfolio

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Maďarsko nakupuje vojenské technologie. Britsko-rakouský výrobce minometů HDS v maďarských rukou

Maďarská státní společnost HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry) se stala stoprocentním ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ableton
  15:04 14.10.2022
 • PavolR
  12:44 26.03.2022

  Dnes bola slávnostne odovzdaná továreň v ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes bola slávnostne odovzdaná továreň v Zalaegerszegu:
  https://magyarepitok.hu/mi-epu...

  https://www.facebook.com/korma... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:25 04.12.2021

  V 2022 začne výroba StrikeShieldov pre maďarské Lynxy:
  https://www.janes.com/defence-...

  V 2022 začne výroba StrikeShieldov pre maďarské Lynxy:
  https://www.janes.com/defence-...

 • Ableton
  12:42 25.11.2021

  Mission Master, (autonomous) 8x8 APC R&D and more
  https://www.portfolio.hu/uzlet...

  Mission Master, (autonomous) 8x8 APC R&D and more
  https://www.portfolio.hu/uzlet...

 • PavolR
  16:59 05.02.2021

  Aktuálne Rheinmetall uvádza sumu maďarskej akvizície na 3,1 miliard EUR. A počítajú, že Slovensko a Slovinsko by dovedna mohli nakúpiť Lynxy v podobnom objeme, ako Česko (vytvorili ...Zobrazit celý příspěvek

  Aktuálne Rheinmetall uvádza sumu maďarskej akvizície na 3,1 miliard EUR. A počítajú, že Slovensko a Slovinsko by dovedna mohli nakúpiť Lynxy v podobnom objeme, ako Česko (vytvorili už aj národné logá):
  https://ir.rheinmetall.com/dow... Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   18:25 05.02.2021

   Ďakujem za zaujímavé info.

   Ďakujem za zaujímavé info.

  • Ján Paliga
   23:06 05.02.2021

   ... obávam sa, že tých našich rakiev BVP sa tak skoro nezbavíme.... A to už teraz je neskoro....

   ... obávam sa, že tých našich rakiev BVP sa tak skoro nezbavíme.... A to už teraz je neskoro....

   • mikojan29
    20:03 06.02.2021

    Myslím, že ak sa terajšia garnitúra MO SR do toho pustí, nebude dlho trvať výber nových BVP. Pomaly začínajú tvoriť vlastné projekty, uvidíme, s čím prídu pre PS. Otázne je, či na ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že ak sa terajšia garnitúra MO SR do toho pustí, nebude dlho trvať výber nových BVP. Pomaly začínajú tvoriť vlastné projekty, uvidíme, s čím prídu pre PS. Otázne je, či na to budú financie?Skrýt celý příspěvek

   • janusinko
    22:00 06.02.2021

    Podľa revízie výdavkov MO SR pod vedením ministra Naďa má ťažká mechanizovaná brigáda absolútnu prioritu a s obstarávaním BVP/BOV by sa malo začať už tento rok. Strana 35, tabuľka ...Zobrazit celý příspěvek

    Podľa revízie výdavkov MO SR pod vedením ministra Naďa má ťažká mechanizovaná brigáda absolútnu prioritu a s obstarávaním BVP/BOV by sa malo začať už tento rok.
    Strana 35, tabuľka č. 20 príslušného dokumentu.
    https://www.mosr.sk/data/files... Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:22 06.02.2021

     ... papier znesie všetko ... ;-)

     Uvidíme skutky....

     ... papier znesie všetko ... ;-)

     Uvidíme skutky....

    • PavolR
     09:38 07.02.2021

     V tom prípade by sa hoci aj mohol spojiť český a slovenský tender, keďže do leta české skúšky neprebehnú pre COVID a potom už bude volebná kampaň, atď. - Piráti môžu revidovať.

     V tom prípade by sa hoci aj mohol spojiť český a slovenský tender, keďže do leta české skúšky neprebehnú pre COVID a potom už bude volebná kampaň, atď. - Piráti môžu revidovať.

     • mikojan29
      12:30 07.02.2021

      Ja neviem, mne tie české (ne)tendre pripadajú dosť chaotické, resp. vždy chcú niečo špecifické, čím sa veci len komplikujú. Napr. pri tankoch by som do toho šiel ešte aj s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja neviem, mne tie české (ne)tendre pripadajú dosť chaotické, resp. vždy chcú niečo špecifické, čím sa veci len komplikujú. Napr. pri tankoch by som do toho šiel ešte aj s Poliakmi.Skrýt celý příspěvek

    • janusinko
     11:12 07.02.2021

     Dávam do pozornosti veľmi zaujímavý rozhovor s ministrom Naďom, kde okrem iného hovorí o tom, ako jeho predchodcovia pri nákupoch nepožadovali preinvestovať určitý podiel na SK, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Dávam do pozornosti veľmi zaujímavý rozhovor s ministrom Naďom, kde okrem iného hovorí o tom, ako jeho predchodcovia pri nákupoch nepožadovali preinvestovať určitý podiel na SK, že sme po prvýkrát dosiahli 2% HDP, že budovanie ŤMB je nateraz absolútna priorita vrámci našeho záväzku v NATO ako aj o spolupráci medzi krajinami V4 a spoločných nákupoch.
     https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:42 28.09.2020

  Maďarské video o Lynxe: https://www.facebook.com/magya...

  Maďarské video o Lynxe: https://www.facebook.com/magya...

 • Jirosi
  15:53 26.09.2020

  V čem je rozdíl, že najednou není potřeba vývoj vlastní verze? Dokonce i na tom super modulárním podvozku Lynxe nebudou mít vyprošťovací verze, budou jen L2 varianty. V článku ...Zobrazit celý příspěvek

  V čem je rozdíl, že najednou není potřeba vývoj vlastní verze?
  Dokonce i na tom super modulárním podvozku Lynxe nebudou mít vyprošťovací verze, budou jen L2 varianty.

  V článku je uvedený počet 218 ks v základní verzi, celkem rozdíl proti 125 ks požadovaných CR. Zajímavé bude i srovnání cen.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:39 26.09.2020

   Co je myšleno tím že není potřeba vývoj vlastní veze? Také to že všech 218 kusů bude ve verzi BVP se mi zdá přinejmenším dost podivné. Oni vyzbrojují (parně) jednu brigádu stejně ...Zobrazit celý příspěvek

   Co je myšleno tím že není potřeba vývoj vlastní veze? Také to že všech 218 kusů bude ve verzi BVP se mi zdá přinejmenším dost podivné. Oni vyzbrojují (parně) jednu brigádu stejně jako AČR. Zajímalo by mě jaku budou řešit ostatní nezbytné verze.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:35 27.09.2020

    Psal sem o tom, že požadujeme změny i v té BVP verzi.

    Psal sem o tom, že požadujeme změny i v té BVP verzi.

    • Scotty
     10:08 27.09.2020

     Jaké? Z toho co prezentují v Maďarku to vypadá jako stejné vozidlo jako požaduje AČR.

     Jaké? Z toho co prezentují v Maďarku to vypadá jako stejné vozidlo jako požaduje AČR.

   • Rase
    18:20 27.09.2020

    Proč by to mělo být divné. Lynx má modulární konstrukci a jde upravovat docela snadno. Maximálně budou mít 218 modulů s věží, postupně si budou vyrábět další specializované moduly ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč by to mělo být divné. Lynx má modulární konstrukci a jde upravovat docela snadno. Maximálně budou mít 218 modulů s věží, postupně si budou vyrábět další specializované moduly s tím, že pár nevyužívaných modulů budou mít někde uložené pro případ potřeby.

    https://pbs.twimg.com/media/EO... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:35 27.09.2020

     No, modul se zbraňovou stanicí bude trochu drahá sranda na to aby se celou životnost toho stroje válel někde ve skladu. Spíš myslím že tvrzení o tom že všech 218 strojů bude ...Zobrazit celý příspěvek

     No, modul se zbraňovou stanicí bude trochu drahá sranda na to aby se celou životnost toho stroje válel někde ve skladu. Spíš myslím že tvrzení o tom že všech 218 strojů bude výlučně ve verzi BVP je nějaké zkreslení nebo ztráta v překladu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:37 27.09.2020

     Nemluvě tedy o tom že počet devíti vyprošťovacích prostředků je na 218 BVP naprosto nedostatečný.

     Nemluvě tedy o tom že počet devíti vyprošťovacích prostředků je na 218 BVP naprosto nedostatečný.

  • JanSen
   08:08 27.09.2020

   Cituji z tohoto článku: "Stejně tak zde vzniknou všechny případné odvozené verze."

   Cituji z tohoto článku: "Stejně tak zde vzniknou všechny případné odvozené verze."

   • Jirosi
    09:38 27.09.2020

    "případné" = nepožadované, minimálně jedna (vyprošťovací) nevznikne 100%.

    "případné" = nepožadované, minimálně jedna (vyprošťovací) nevznikne 100%.

 • Eagle
  19:56 25.09.2020

  Líbí se mi čím dál víc a Maďarům to přeji. Až na malou kapacitu munice mašina bez výhrad.

  Líbí se mi čím dál víc a Maďarům to přeji. Až na malou kapacitu munice mašina bez výhrad.

  • Rase
   20:13 25.09.2020

   Myslím že to bude stejné jako u Pumy, tedy 200 + 200 (sice ve vozidle, ale musí se doplnit).

   Myslím že to bude stejné jako u Pumy, tedy 200 + 200 (sice ve vozidle, ale musí se doplnit).

 • 3RMO
  18:22 25.09.2020

  tak mám takový pocit že němci už to u nás vzdali... . Podle mne u nás bude rozhodovat hlavně cena takže vítěz bude Ascod...

  tak mám takový pocit že němci už to u nás vzdali... . Podle mne u nás bude rozhodovat hlavně cena takže vítěz bude Ascod...

  • Rase
   20:12 25.09.2020

   Co jsem se ptal když byla vozidla poprvé testována, už je to taky dost let, tak Ascod rozhodně nebyl nejlevnější. Taky mi to tak přišlo, ale prý ne.

   Co jsem se ptal když byla vozidla poprvé testována, už je to taky dost let, tak Ascod rozhodně nebyl nejlevnější. Taky mi to tak přišlo, ale prý ne.

 • PavolR
  16:07 25.09.2020

  Je to celkom zaujímavé, že pred Američanmi necháva Rheinmetall promenádovať Lynx aj s maďarským komparzom, kým na dňoch NATO iba niekde stál ako svätý na moste a producírovala sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to celkom zaujímavé, že pred Američanmi necháva Rheinmetall promenádovať Lynx aj s maďarským komparzom, kým na dňoch NATO iba niekde stál ako svätý na moste a producírovala sa pred očami celej krajiny jeho konkurencia (CV90 sa pre istotu ani neobjavil). V aktuálnej tlačovej správe je zasa uvedené, že veže (prinajmenšom v prvej fáze) sa budú pre Maďarov dovážať z Austrálie. Príde mi to, ako keby už boli psychicky pripravený na víťazstvo ASCODu ...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:14 25.09.2020

   Tak program Dnů NATO byl hodně poznamenám tím že se akce konala bez diváků. Řekl bych že i s ohledem na to upravily různé firmy svou prezentaci. Nic dalšího bych za tím nehledal.

   Tak program Dnů NATO byl hodně poznamenám tím že se akce konala bez diváků. Řekl bych že i s ohledem na to upravily různé firmy svou prezentaci. Nic dalšího bych za tím nehledal.

   • mikojan29
    22:47 25.09.2020

    Program Dní NATO bol o ničom, radšej to mali zrušiť.

    Program Dní NATO bol o ničom, radšej to mali zrušiť.

  • flyfun70
   00:06 28.09.2020

   s tou věží - Rheimatall vydal zrávu, že se věže budou vyrábět v jejich závodu v Trmicích u Ústí nad Labem

   s tou věží - Rheimatall vydal zrávu, že se věže budou vyrábět v jejich závodu v Trmicích u Ústí nad Labem

 • darkstyle
  13:03 25.09.2020

  Vyzerá to tak, že Maďarsko bude prvou krajinou východného bloku (ak nás tak môžem nazvať), ktorá prvá prezbrojí na modernú a "západnú" techniku.. ťažká brigáda + húfnice, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyzerá to tak, že Maďarsko bude prvou krajinou východného bloku (ak nás tak môžem nazvať), ktorá prvá prezbrojí na modernú a "západnú" techniku..

  ťažká brigáda + húfnice, vrtuľníky, Gripeny, PVO, vybavenie vojaka..
  dokonca sa spomína prezbrojenie z Gripenov na F-35.. - podľa mňa je to len otázka času..

  Jediné čo im ostane je HIMARS like systém, možno nejaký shorad..
  Všetko prakticky investície za bagateľ oproti tomu čo teraz kupujú..Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   14:05 25.09.2020

   no zas bych je nepřechvaloval. Tohle jsou nákupy defakto hlavně pro zformování těžké brigády a pro její následnou podporu. V tomhle lze Maďarům gratulovat a držet jim palce aby ...Zobrazit celý příspěvek

   no zas bych je nepřechvaloval.
   Tohle jsou nákupy defakto hlavně pro zformování těžké brigády a pro její následnou podporu.
   V tomhle lze Maďarům gratulovat a držet jim palce aby jejich přechod na jiný způsob bojového nasazení armády zvládli dobře a efektivně. Nakoupeno sice mají, ale ta nejdůležitější část je teprve čeká.
   Každopádně těžká brigáda není celá armáda a Maďaři mají ještě hodně práce před sebou. Nezbývá než jim držet palce ať to zvládnou.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    14:35 25.09.2020

    A aká je ta najdôležitejšia časť? Lebo PVO už majú objednané tiež.. Lietadlá majú tak cca 8 rokov pokoj ako aj Česi a šumy okolo nákupov F-35 sú už dnes. A ako vidieť u Maďarov - ...Zobrazit celý příspěvek

    A aká je ta najdôležitejšia časť?

    Lebo PVO už majú objednané tiež.. Lietadlá majú tak cca 8 rokov pokoj ako aj Česi a šumy okolo nákupov F-35 sú už dnes. A ako vidieť u Maďarov - oni najprv nakúpia a až potom oznamujú verejnosti - transparentne jak sviň..Skrýt celý příspěvek

    • Barsfajny
     17:54 25.09.2020

     Najjednoduchšie je nakúpiť. Ťažšie udržať v bojaschopnom stave. A nezanedbať výcvik.

     Najjednoduchšie je nakúpiť. Ťažšie udržať v bojaschopnom stave. A nezanedbať výcvik.

     • Jirosi
      15:39 26.09.2020

      Pokud nenakoupíte, tak se k těm dalším věcem ani nedostanete.

      Pokud nenakoupíte, tak se k těm dalším věcem ani nedostanete.

    • Klimesov
     10:09 27.09.2020

     darkstyle: Jak už vám napsal Barsfajny. Nákup je teprve začátek. A jelikož jak AČR tak Maďaři nakupují techniku, která je diametrálně odlišná od toho co měli do teď, tak je čeká ...Zobrazit celý příspěvek

     darkstyle:
     Jak už vám napsal Barsfajny.
     Nákup je teprve začátek. A jelikož jak AČR tak Maďaři nakupují techniku, která je diametrálně odlišná od toho co měli do teď, tak je čeká ještě mnoho práce uvést to do účinného stavu. Bude to vypracování operačních plánů, nových strategických a taktických postupů, výcvik a mnoho dalších věcí.
     Navíc je otázka jak budou a kdy budou dále budovat zbytek armády. Jestli druhá brigáda co mají bude buď to pěší a nebo lehká (ekvivalen k 4. brigádě u AČR).
     Té práce je tam ještě spousta. Maďaři stejně jak AČR prochází spíše reorganizací než obyčejnou modernizací a to je docela náročný proces.
     Ale jak jsem psal. Osobně jim držím palce a fandím aby to zvládli.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:11 25.09.2020

   darkstyle
   jako SHORAD mají koupit NASAMS
   https://www.armadninoviny.cz/m...

   darkstyle
   jako SHORAD mají koupit NASAMS
   https://www.armadninoviny.cz/m...

   • darkstyle
    15:24 25.09.2020

    NASAMS II čo kupuje Maďarsko je medium range až long range a nie shorad v mojom ponímaní.. Je to taký hybrid medzi shoradom, lebo si zastane aj túto úlohu, ale s AMRAAM - ER s ...Zobrazit celý příspěvek

    NASAMS II čo kupuje Maďarsko je medium range až long range a nie shorad v mojom ponímaní..
    Je to taký hybrid medzi shoradom, lebo si zastane aj túto úlohu, ale s AMRAAM - ER s doletom viac ako 180 km mi to shoradovo moc neznie, že??

    Povedal by som, že jednou ranou trafili dve muchy..

    Kupovať patrioty je podľa mňa zbytočné zatiaľ z ich pohľadu lebo AMRAAM dokáže ponahánať hocičo..Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:39 25.09.2020

     AMRAAM-ER s dosahem 180 km? Pokud vím tak NASAMS s touhle střelou má dosah 40km.

     AMRAAM-ER s dosahem 180 km? Pokud vím tak NASAMS s touhle střelou má dosah 40km.

     • darkstyle
      15:43 25.09.2020

      vychádzal som z článku ktorý postol jirka.. V rýchlosti samozrejme ma nenapadlo, si spomenúť, že ten amraam má taký dolet, lebo ho zrýchlilo lietadlo a nemusel moc stúpať, ...Zobrazit celý příspěvek

      vychádzal som z článku ktorý postol jirka..

      V rýchlosti samozrejme ma nenapadlo, si spomenúť, že ten amraam má taký dolet, lebo ho zrýchlilo lietadlo a nemusel moc stúpať, že..

      samozrejme, tvoje číslo bude bližšie k pravde..
      Ničí strely v takomto dosahu, zameriava a vie vystreliť samozrejme oveľa skôr..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:47 25.09.2020

      Dosah 180km má ze vzduchu odpalovaná AIM-120D. viz. https://en.wikipedia.org/wiki/...

      Dosah 180km má ze vzduchu odpalovaná AIM-120D. viz. https://en.wikipedia.org/wiki/...

  • Jura99
   18:00 25.09.2020

   Maďarsko samozřejmě pochvala, je "skokanem" roku, ale nezapomínal bych na Polsko. Letos se po pár letech stagnace daří vybírat techniku i Česku.

   Maďarsko samozřejmě pochvala, je "skokanem" roku, ale nezapomínal bych na Polsko. Letos se po pár letech stagnace daří vybírat techniku i Česku.

   • flanker.jirka
    23:19 25.09.2020

    Polsko svou obranu řeší dlouhodobě dobře. To je jiná liga. U nás a v Maďarsku to řešíme až když se nám stará technika rozpadá pod rukama. A je nutné si přznat, že bez naléhání ...Zobrazit celý příspěvek

    Polsko svou obranu řeší dlouhodobě dobře. To je jiná liga. U nás a v Maďarsku to řešíme až když se nám stará technika rozpadá pod rukama.
    A je nutné si přznat, že bez naléhání Trumpa na zvýšení výdajů na obranu by to nenabralo takové tempo.Skrýt celý příspěvek

  • Rosik
   20:09 26.09.2020

   Brigáda sice bude moderní, ale v počtech dost mizerných. Tanku 40, houfnic 24. U nás to sice nebude lepší ,ale to dělostřelectva budeme mít 3x víc. Když už tam Němci dorazili z ...Zobrazit celý příspěvek

   Brigáda sice bude moderní, ale v počtech dost mizerných. Tanku 40, houfnic 24. U nás to sice nebude lepší ,ale to dělostřelectva budeme mít 3x víc.

   Když už tam Němci dorazili z Lynx tak mohli ukázat co umí ne jen udělat dva kolečka a oblaka prachu.Skrýt celý příspěvek

 • Sabuk
  12:14 25.09.2020

  Jakou variantu Lynx vlastně kupují? KF31 nebo KF41? Díky

  Jakou variantu Lynx vlastně kupují? KF31 nebo KF41? Díky

  • xV4x
   12:40 25.09.2020

   KF41

   KF41

 • Kfir
  11:47 25.09.2020

  Lynx vyzerá naozaj dobre. Aj počet 218 ks vzbudzuje rešpekt. Naša vláda a MO by sa malo konečne zobudiť a začať budovať OS, ktoré budú hodné člena NATO a EÚ. Už len fakt, že nie ...Zobrazit celý příspěvek

  Lynx vyzerá naozaj dobre. Aj počet 218 ks vzbudzuje rešpekt.
  Naša vláda a MO by sa malo konečne zobudiť a začať budovať OS, ktoré budú hodné člena NATO a EÚ. Už len fakt, že nie sme schopný prezbrojiť ani len Vz. 58 na Bren 2 (napríklad), 30 rokov po revolúcii je smutný.
  Rozpočet MO nie je tak malý, aby sme nedokázali ani len udržiavať a modernizovať starú techniku. Naozaj by ma zaujimalo kam tie peniaze odtekajú...Skrýt celý příspěvek

  • Kfir
   13:01 25.09.2020

   *schopní

   Ups :)

   *schopní

   Ups :)

  • Lukas123
   15:15 25.09.2020

   Výborne ste to napísal, príde mi hrozne ze kupujeme F-16 za 2 mld. (co sice podporujem) ale potom sa pozriete na nasich vojakov co maju stale vz. 58, pricom moderna útočná puska je ...Zobrazit celý příspěvek

   Výborne ste to napísal, príde mi hrozne ze kupujeme F-16 za 2 mld. (co sice podporujem) ale potom sa pozriete na nasich vojakov co maju stale vz. 58, pricom moderna útočná puska je zakladna cast výbavy vojaka.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:29 25.09.2020

   Kam peníze odtékají, kam odtékají...To přeci už vyřešil Die Welt, když napsal, že SR je mafiánský stát ? :-)...Nicméně se kromě toho domnívám, že velké sousto je nákup F-16 v ...Zobrazit celý příspěvek

   Kam peníze odtékají, kam odtékají...To přeci už vyřešil Die Welt, když napsal, že SR je mafiánský stát ? :-)...Nicméně se kromě toho domnívám, že velké sousto je nákup F-16 v částce 1,6-2,5mld. €(nikdo neví přesně). To jako kdyby ČR vysypala v krátké době do jednoho zbraňového systému 100mld. Kč, taky by nic moc nezbylo na další investice.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    20:36 25.09.2020

    Len faktická poznámka k objemom EUR na CZK, ktoré chce ČR vysypať napr. do nových BVP. 53 000 000 000 CZK = 1 955 214 520,23 EUR P.S. novému vedeniu MO SR sa našťastie podarilo ...Zobrazit celý příspěvek

    Len faktická poznámka k objemom EUR na CZK, ktoré chce ČR vysypať napr. do nových BVP.

    53 000 000 000 CZK = 1 955 214 520,23 EUR

    P.S. novému vedeniu MO SR sa našťastie podarilo po rokovaniach s US stranou upraviť splátkový kalendár pri nákupe 14 ks stíhacích lietadiel F-16, inak súhlas.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     21:14 25.09.2020

     Vsak ano, BVP budou stat 2mld € a je to obchod desetileti, dosud nejvetsi obchod ACR a napr. na tanky udajne momentalne nejsou penize. CR ma zhruba 2x vetsi "kupni silu" nez SR, ...Zobrazit celý příspěvek

     Vsak ano, BVP budou stat 2mld € a je to obchod desetileti, dosud nejvetsi obchod ACR a napr. na tanky udajne momentalne nejsou penize. CR ma zhruba 2x vetsi "kupni silu" nez SR, takze proto jsem vase stihacky za 50mld prirovnal k tomu, jako kdyby CR vysypala 100mld.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      21:57 25.09.2020

      Nebudem sa hádať len si pamätám, že v 2017 HDP na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bolo 89% priemeru únie v Česku a 77% na Slovensku. (pre porovnanie v roku 1995 to bolo 76% vs ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebudem sa hádať len si pamätám, že v 2017 HDP na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bolo 89% priemeru únie v Česku a 77% na Slovensku. (pre porovnanie v roku 1995 to bolo 76% vs 48%).

      Nezabúdajte, že neakvizujete len BVP za 53 mld Kč, takže sa veľmi ľahko môžte priblížiť k tej hranici.
      Podstatné však je, že to máte širokospektrálne rozdelené kdežto my "inteligenti" minulej vlády len vo forme 14 ks F-16 a 25 ks ShKH ZUZANA 2, ktoré sme reálne v tých počtoch ani nepotrebovali. :-(((

      ˇŠkoda slov nakoľko to je ako hrach o stenu hádzať pri tejto diskusii s mojími kolegami diskutérmi, ktorí to obhajovali.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:51 25.09.2020

      Prostě se toho u vás sešlo hodně na ráz a překročilo to nadkritickou hranici. Ne že by u nás nebylo podobné, ale přeci jen peníze na nadzvukové letectvo se budou řešit až za rokem ...Zobrazit celý příspěvek

      Prostě se toho u vás sešlo hodně na ráz a překročilo to nadkritickou hranici. Ne že by u nás nebylo podobné, ale přeci jen peníze na nadzvukové letectvo se budou řešit až za rokem 2027. Kdy bude doufejme dokončen přezbrojovací program BVP. Ovšem slovenské MO by mělo do konce roku vyhlásit alespoň VŘ na nové radary. Protože váš současný ministr zatím ukázal jen že umí věci rušit, ale nic konstruktivního z něho zatím nevypadlo.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:37 25.09.2020

      „Ministerstvo obrany žiada jednotlivé vlády o predloženie komplexnej ponuky pre obmenu všetkých typov 3D rádiolokátorov, teda 6 ks stredného, 5 ks malého a 6 ks blízkeho dosahu, ...Zobrazit celý příspěvek

      „Ministerstvo obrany žiada jednotlivé vlády o predloženie komplexnej ponuky pre obmenu všetkých typov 3D rádiolokátorov, teda 6 ks stredného, 5 ks malého a 6 ks blízkeho dosahu, pričom chceme tiež jednotlivé ponuky na každý typ 3D rádiolokátora samostatne,“ Ministerstvo obrany SR očakáva prijatie odpovedí spolu s ponukami vlád uvedených krajín do 30.09.2020.

      zdroj: https://www.mosr.sk/47549-sk/r...

      V pláne je modernizácia:
      BVP-M1
      BOV 8x8 (level 5 podľa STANAG 4569)
      modernizácia tankov T-72M1
      ...

      Vízia MO ohľadne šiestich mechanizovaných práporov

      · jeden tankový,
      · jeden na BVP-M1,
      · dva na BOV 8x8,
      · dva na nových pásových BOV.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:53 26.09.2020

      Arthur: kupni sila je podobna, ale Cechu je dvakrat tolik. Proto je pro CR castka 100mld. priblizne stejne bolestiva jako pro SR 50mld. ACR nyni bude s nakupy prave nekde pod ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: kupni sila je podobna, ale Cechu je dvakrat tolik. Proto je pro CR castka 100mld. priblizne stejne bolestiva jako pro SR 50mld. ACR nyni bude s nakupy prave nekde pod 100mld. vc. BVP, a zda se, treba na tanky uz penize nejsou.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:03 26.09.2020

      Scotty Ani náš ministr s ničím novým nepřišel, všechny projekty byly v řešení už před jeho příchodem, je to jen podpisový stroj premiéra. Jen si vemte třeba radary, Metnar moc ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ani náš ministr s ničím novým nepřišel, všechny projekty byly v řešení už před jeho příchodem, je to jen podpisový stroj premiéra. Jen si vemte třeba radary, Metnar moc dobře věděl, proč zrušil původní zadání a následně se začalo jednat se stejným dodavatelem o dodávkách, který byl vybrán v původním zadání. Což vlastně celou akvizici ve výsledku protáhlo.
      Protože to celé "nevonělo" tak že jsme se mohli dočíst: inspekce ministerstva obrany zjistila "extrémně závažné nálezy"
      https://www.e15.cz/domaci/naku...
      ...je nutné vycházet z toho, že inspekce ministerstva obrany ví co dělá a proč tak citlivou věc předávala policii

      Pokud mají slováci možnost svobodného výběru, tak dnes existují minimálně dva typy radarů lepších než ELM 2084 přímo v zemích EU.
      Slovensko má velkou nevýhodu v tom, že jim NATO na žádné radary nepřispělo. AČR oproti tomu má díky alianci dva radary, jak je uvedeno v článku níže
      https://www.armadninoviny.cz/r... Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      13:16 26.09.2020

      flanker.jirka NATO síce nie, ale ak by vyhrala USA ponuka tak môžu napr. využiť 50 miliónov dolárov na vojenskú techniku, ktoré ponúkli USA Slovensku. zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      NATO síce nie, ale ak by vyhrala USA ponuka tak môžu napr. využiť 50 miliónov dolárov na vojenskú techniku, ktoré ponúkli USA Slovensku.
      zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko...

      NATO nám prispeje sumou 1,4 milióna eúr na nové operačné centrum nepretržitej kontroly vzdušného priestoru
      zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:25 26.09.2020

      flanker.jirka Tím že zrušil původní výběr (ovšem jeho výsledek respektoval), zabránil možnému napadení VŘ ze strany neúspěšných společností. tedy tvrzení že celou věc protáhl je ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tím že zrušil původní výběr (ovšem jeho výsledek respektoval), zabránil možnému napadení VŘ ze strany neúspěšných společností. tedy tvrzení že celou věc protáhl je mírně řečeno nepodložená. Pokud by byl tendr z jakékoli strany napaden tak se to mohlo řešit ještě dnes.
      Vojenská policie nezjistila ve výsledku nic.
      https://www.idnes.cz/zpravy/do... Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     12:49 26.09.2020

     Jura99: napr. Maďari sa Vám z tejto teórie vymykajú. 218 ks BVP Lynx; 9 ks vyprošťovacích vozidel Büffel 3; Tisíce pistolí CZ P-07; Tisíce pistolí CZ P-09; ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99: napr. Maďari sa Vám z tejto teórie vymykajú.

     218 ks BVP Lynx;
     9 ks vyprošťovacích vozidel Büffel 3;
     Tisíce pistolí CZ P-07;
     Tisíce pistolí CZ P-09;
     Tisíce útočných pušek CZ BREN 2;
     Tisíce samopalů CZ Scorpion Evo 3;
     Tisíce pancéřovek Carl Gustaf M4;
     20 ks vrtulníků Airbus H145M;
     16 ks vrtulníků Airbus H225M;
     Dvě dopravní letadla Airbus 319 (použité);
     Dva bizjety Dassault Falcon 7Xs (použité);
     Dvě výcvikové letadla Zlin 143 Lsi;
     44 ks tanků Leopard 2A7+;
     24 ks samohybných houfnic PzH 2000;
     12 ks čtyřkolek Polaris MRZR Sandblowers;
     27 ks nákladních vozidel Rába H14;
     100 ks autobusů Currus Aries;
     550 ks SUV Suzuki Vitara;
     10 ks hasičských vozidel Volkswagen T6;
     80 ks minibusů Volkswagen T6 (pro devět osob);
     12 ks minibusů Mercedes Sprinter (pro 21 osob);
     70 ks lehkých nákladních automobilů Crafter Volkswagen.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:04 26.09.2020

      Arthur: madarske nakupy jsou objemem i cenove obdobne nakupum ACR (i kdyz nevime kolik madari plati). Lisi se tim, ze nakup L2A7, Pzh2000, Lynx je atraktivni. ACR kupuje mimo BVP a ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: madarske nakupy jsou objemem i cenove obdobne nakupum ACR (i kdyz nevime kolik madari plati). Lisi se tim, ze nakup L2A7, Pzh2000, Lynx je atraktivni. ACR kupuje mimo BVP a Caesaru napr. 2xC295W, 62ks Titus, 20ks Pandur, vozidla pro chemiky, radary a ty tanky, bohuzel, modernizuje.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:25 26.09.2020

      Tak či onak som presvedčení, že aj v tomto marazme ohľadne zdravotnej krízy COVID a s ňou spojenou ekonomickou krízou sa OSSR budú za súčasnej vlády modernizovať tak ako nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak či onak som presvedčení, že aj v tomto marazme ohľadne zdravotnej krízy COVID a s ňou spojenou ekonomickou krízou sa OSSR budú za súčasnej vlády modernizovať tak ako nikdy predtým (samozrejme za predpokladu, že vláda aj dovládne 4 roky) pričom túfnem si povedať, že v mnohom doženieme zameškané a dokonca sa veľmi rýchlo priblížime k záväzku na ťažkú mechanizovanú brigádu, kde máme termín 2030.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  11:35 25.09.2020

  /Je zajímavé, podle přiložených fotografií ze cvičení Brave Warrior 2020, že maďarské BVP budou mít tříčlennou posádku a „jen“ šestičlenné družstvo. Není divu, protože maďarská ...Zobrazit celý příspěvek

  /Je zajímavé, podle přiložených fotografií ze cvičení Brave Warrior 2020, že maďarské BVP budou mít tříčlennou posádku a „jen“ šestičlenné družstvo. Není divu, protože maďarská armáda přechází na šestičlennou organizaci družstva podle německého modelu./
  V tom případě je zajímavé že kupují Lynx KF41 jehož vnitřní prostor nevyužijí. Pokud i do budoucna zůstanou u šesti vojáků výsadku tak by jim stačil Lynx KF31.Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   13:20 25.09.2020

   To nemusí být v rozporu. Možná Maďaři uvažují perspektivně a rozumně: jsou fungl nová BVP, budou se ještě 5-10 let zavádět, dalších 50-60 let sloužit, za tu dobu se bude dále ...Zobrazit celý příspěvek

   To nemusí být v rozporu. Možná Maďaři uvažují perspektivně a rozumně: jsou fungl nová BVP, budou se ještě 5-10 let zavádět, dalších 50-60 let sloužit, za tu dobu se bude dále vyvíjet a zvětšovat výbava vojáka, nastanou potřeby převozu dalšího vybavení (osobního, zbraní, nábojů, pancéřovek, přenosných PTŘS, PLŘS, dronů, soupravy pro navádění letadel, děl atd. atd.) Koneckonců i současný 2-metrový dobře živený chlap s balistickou vestou a veškerou výbavou se velikostí zdaleka nepodobá vojáčkovi z 50. let.
   Máš v BVP na každé straně 4 sedačky široké kupříkladu 50 cm - a hned máš na šířce dva metry místo pro 8 lidí. A když uvažuješ - to nejde, takto se tam dnešní průměrně stavění muži se vším vybavením nemají šanci takhle nasáčkovat - dáš tam sedadla široká 65 cm, no a ejhle už máš BVP jen pro 6 lidí.
   Nebo prostě chtějí rezervu prostoru. Nebo aby bylo místo nabrat osádku vyřazeného BVP, nebo raněného, nebo nevímcokoho ...

   Výše uvedené jsou čistě moje subjektivní spekulace, Lynx je novinka, snad nám redaktoři AN časem toto upřesní, případně dodají další info a foto z interiéru, případně vůbec o organizaci a složení maďarské armády a tak vůbec ....

   Koneckonců, jestli se nemýlím, ani naše armáda nepožaduje převoz 8-členého družstva jako organického družstva, ale ty 2 místa mají být právě jako rezerva, možnost naložit minidron i s obsluhou, předsunuté návodčí s nádobím, apodobně. Takto jsem o tom četl asi před rokem už ale nevím, kde.Skrýt celý příspěvek

   • Apex
    14:00 25.09.2020

    Také jsem několikrát zaznamenal že zmíněná dvě místa navíc jsou pro specialisty operátory. A i stejně několikrát jsem četl že naše armáda je stavěna dle britského vzoru. Je tomu ...Zobrazit celý příspěvek

    Také jsem několikrát zaznamenal že zmíněná dvě místa navíc jsou pro specialisty operátory.

    A i stejně několikrát jsem četl že naše armáda je stavěna dle britského vzoru. Je tomu opravdu tak? Je tedy i nadále 8 členů výsadku s tím to v souladu?

    Také bych se rád v budoucnu dozvěděl více o maďarské armádě. Hlavně mě zaujaly geografické a zeměpisné podmínky při výběru houfnic. Mohl by mi to prosím někdo více vysvětlit? Myslím po technické stránce. Díky.Skrýt celý příspěvek

    • Migi
     23:32 25.09.2020

     Apex: Ta stavba armády "podle britů" je o něčem jiném - jde spíš o myšlenku že nejdůležitější je pěchota, její vycvičenost a vybavenost a technika je pak prostředek pro její ...Zobrazit celý příspěvek

     Apex: Ta stavba armády "podle britů" je o něčem jiném - jde spíš o myšlenku že nejdůležitější je pěchota, její vycvičenost a vybavenost a technika je pak prostředek pro její podporu. Neplatí to samozřejmě univerzálně ale dalo by se to tak shrnou.
     Neznamená to, že by jsme třeba přebírali britskou strukturu. Ani nemohli - v 90. letech, kdy toto "vznikalo" (a opět čistě z praktických důvodů, protože "západnímu způsobu válčení" nás jako první začali učit právě britové) jsme byli čistě na BVPčkách, kde se víc, jak 6 vojáků roje (výsadku) prostě nevleze. Od té doby se toho dost změnilo, začali jsme čerpat i od jiných armád, ale ta ústřední myšlenka už v armádě zůstala.Skrýt celý příspěvek

     • Apex
      09:52 26.09.2020

      Díky ta objasnění ;-)

      Díky ta objasnění ;-)

   • Scotty
    14:18 25.09.2020

    JerzyŔ Lynx KF41 je stavěn až pro 9 "současných" vojáků kteří mají kolem sebe ještě dost místa. Pokud v tom chtějí Maďaři vozit jen 6 vojáků je to plýtvání prostorem. Možná ...Zobrazit celý příspěvek

    JerzyŔ
    Lynx KF41 je stavěn až pro 9 "současných" vojáků kteří mají kolem sebe ještě dost místa. Pokud v tom chtějí Maďaři vozit jen 6 vojáků je to plýtvání prostorem. Možná podobně jako AČR chtějí další místa pro specialisty, ale článek mluví jinak.
    https://twitter.com/DTRmag/sta... Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     15:26 25.09.2020

     kouknul jsem na to, dí za odkaz. Rheinmetall se tím chlubí, ale fakt vypadá na dost prostorný interiér. Ono zase prázdné to vypadá jinak, možná to zkresluje - ale v žádném ...Zobrazit celý příspěvek

     kouknul jsem na to, dí za odkaz. Rheinmetall se tím chlubí, ale fakt vypadá na dost prostorný interiér. Ono zase prázdné to vypadá jinak, možná to zkresluje - ale v žádném případě Tě nerozporuji - chtěl bych vidět snímek(-ky) tohoto, ale i dalších posuzovaných BVP pro AČR nebo i jiných, jen tak pro srovnání a se zajímavosti - jak tam sedí obsazeni všichni vojáci, jak mají naskládané věci, batohy, zásobníky, kde jsou náboje do kanonu, PTŘS, kanistry, voda, lékárnička, nosítka, krumpáč, ..., ono se to rychle zaplní, ..., případně krátké videjko - jak tam lezou, jak se usazují, jak vylézají / vyskakují , a tak ...
     A myslím, že by to mělo být i jedno kritérium pro výběrko. Nebo třeba jak rychle a kudy osádka nouzově opustí vozidlo při zablokování zadních vrat, a jiné. Jistě, je to pro boj, ne luxusní limuzína, ale nějaký příměřený prostor by tam měl být. Taky třeba pro pocit klaustrofobie, když tam sedíte jako sardinky.
     I ve srovnání s BVP1 či 2, mnozí s diskutujících to znají v nich znají. Já na vojně jako absík v přelomových letech, takže houby vojna, jsem nikdy v BVP1 či 2 nejel, jen párkrát v OT64.

     K Apexovi - jestli se ptá mě, tak nevím, já nejsem odborník, jen čtu historii a militaria třeba právě na AN. Ohledně velikosti standartního britského družstva bigošů vím jenom, že má opravdu 8 lidí, a to z toho, že v jednom dávném článku o jejich současných standartních puškách bylo psáno, že pro družstvo je určeno 6ks v provedení útočná puška + 2ks těžší varianty-lehký kulomet.
     A to je dávno, kdy je zaváděli, takže už to taky nemusí být pravda.
     A kdo kde má mít pancéřovku, granátomet a jiné ... ? Taky nevím.
     Možná nám redakce AN, kromě maďarské armády, něco poví časem i o britské.Skrýt celý příspěvek

     • Apex
      09:54 26.09.2020

      Díky, otázka byla spíš směřována do pléna ne konkrétně na Vás, ale i tak díy za odpověď.

      Díky, otázka byla spíš směřována do pléna ne konkrétně na Vás, ale i tak díy za odpověď.

   • flanker.jirka
    15:14 25.09.2020

    za mně je jedině dobře, že se počítá s více místy, buď pro posílené družstvo nebo specialisty, to se hodí vždy

    za mně je jedině dobře, že se počítá s více místy, buď pro posílené družstvo nebo specialisty, to se hodí vždy

  • PavolR
   10:11 26.09.2020

   Bolo to divadlo pre Američanov. Podľa zdroja priamo z 25. brigády tá fotografia vraj o reálnom počte vojakov družstva, ani ničom inom nevypovedá.

   Bolo to divadlo pre Američanov. Podľa zdroja priamo z 25. brigády tá fotografia vraj o reálnom počte vojakov družstva, ani ničom inom nevypovedá.

 • xV4x
  11:19 25.09.2020

  Lynx demo in Hungary - Rheinmetall Lynx
  https://youtu.be/uM1hj9iSN3Y...

  Lynx demo in Hungary - Rheinmetall Lynx
  https://youtu.be/uM1hj9iSN3Y...

Načítám diskuzi...